Ho. no Dinsdag 7 Februari 1928 42e Jaargang Hofberg Orgels A.S.J. DEKKER-GOES. FERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE TOESTAND IN RUSLAND. HET MOOISTE. 2 Binnenland. I Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Te!.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tol. ne. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertsntlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting I. f Eenigen tijd geleden versobeen in de „N, R. Crt" een reeks artikelen over de toestanden in Sovjet-Rusland, ge schreven door den beer Ir A- Baars, tot voor kort een vurig propagandist voor bet Communisme. De beer Baars, in dienst der gemeente Semarang, werd in 1921 uit Indië uit gewezen, omdat bij meermalen bijl re volutionaire acties betrokken was, de jonge Communistische partij in Indië wist te bewegen de leiding van Moskou te aanvaarden en vooral ook omdat hij door middel van speciale cursussen de inlan ders voor den dienst van bet Commu nisme trachtte op te leiden. Kort na zijn uitzetting uit Indië ver trok de beer Baars naar het Land zijner idealen, naar Rusland, welk land hiji nu weer, na er een harde leerschool te heb ben doorloopen, heeft verlaten. Hij beeft er schijn van werkelijkheid leeren onder scheiden en is, van bolsjewistische idea len volstrekt genezen, uit bet Sorvjet-pa- radijs teruggekeerd. Uit wat de beer Baars in de N. R. Crt. vertelde, willen wij bier enkele grepen doen, opdat ook onze lezers in staat zijn zich een oordeel over den Gommu- nistiscben heilstaat te vormen. De beer Baars stelt op den voorgrond, dat hij een der eersten is geweest, die de aandacht der revolutionairen op Rus land heeft trachten te vestigen, overtuigd als hij toen was van de juistheid' der Russische methoden en van de blijde toe komst die het Russische volk onder dat bewind tegemoet ging. Ik heb, zegt hij, er toe bijgedragen, discipelen te kweeken, die in staat waren deze leer onder de massa te verkondigen, ik heb dus mede den stoot gegeven tot deze Rusland-vereering en voel het nu als mijn plicht eenige mededeelingen te doen omtrent mijn ervaringen en de wijziging mijner inzichten na een zesjarig verblijf in Sovjet-Rusland, waar ik in verschil lende deelen van het land als ingenieur heb gewerkt en de toestanden grondig leerde kennen. „Ik hoop, zoo gaat hij verder, dat de beschrijving van toestanden, zooals ze zich voordoen als men ze jarenlang van nabij loert kennen, van iemand die toch c-ihiousiasme en ran geloof aan de juistheid der bolsjewistische instellingen Rusland binnentrok, eenige uitwerking zal hebben op die groepen, die geboeid war den door den uiterlijfeen glans en de propaganda van S-ovjet-Rusland." De schrijver in de N. R. Crt. vestigt er verder de aandacht op, dat de rap porten van allerhande delegaties die Rus land bezocht hebben, niet de minste waarde bezitten, omdat ze niet het wer kelijke dagelijksche leven te zien kregen, maar alleen geleid werden naatr plaatsen waar alles te voren voor huin feestelijke ontvangst in gereedheid was gebracht. Geheel anders wordit dan ook geoor deeld door de vele buitenlanders, commu nisten en sympathiseerenden, die naar Cusland trokken om er in het bedrijfsle ven te arbeiden, en onder wie de alge meens opinie bestaat dat het economische leven er jammerlijk voorstaat en in geen enkei opzicht beantwoordt aan de ver wachtingen. welke zijl er van hadden. t elen onder hen zijln gebaren Russen, c na de revolutie uit sympathie meh het meuwe bewind uit Amerika of Austra- uaar nun vroeger vaderland teruggin-' f to^a:jT Z0 wree^e wijze ontnuch-- „.Als het niet voor een Rus p-ractisch onmogeljk was om vergunning te krijgen •Ji.i land te verlaten, zouden die terug gekeerde Russen haast zonder uirionde- rmg ontgoocheld hun land weer verlaten, ff voor goed, tezamen met de bui- enlz idem, die aden geleidelijk weer fca- ruggetrokken zijn." t-A--11 ie}^er vas eea groot concern te u Ui, da. groote installaties aan Rus- n.o jevert, verklaarde aan den schrijver: stur<?u met graagte onze monteurs j'-USj^ud om de geleverde machines 'CviTjifsvaardig te maken. Als' die men- «cüea terugkomen, zijn ze niet eens meer - o iaandemocraat, laat staan communistr' Dia ervaring hadden ze in enkele jaren iceug opgedaan. -e heer Raars vestigt er vervolgens e aandacht op, dat de directe belastingen voor de boeren baoger zijn dam ze vóór de revolutie waren, dat het systeem van desa-diensten (een soort heerendiensten) in niets is veranderd, dat in sommige streken de onbetaalde arbeid belangrijk zwaarder is dan vroeger, en dat boven dien de voorheen zoo sterk veroordeelde indirecte belastingen een buitengewone hoogte hebben bereikt. Dit laatste werd, naar de schrijver mee deelt, volgenderwijis verdedigd: „Die boe ren zijn nu eenmaal zoïo stom, ze zien alleen wat ze direct betalen, de indirecte belastingen voelen ze niet, dus moet het zoo maar, want het geld hebben we noot- dig-" Interessant is, wat de schrijver omtrent den landbouw mededeelt. Het groot-grondbezit der landheeren is verdeeld, de inventaris van machineriën en werktuigen groocendeels vernietigd, terwijl de 'kleine hoeren niet in staat zijn de voor den landbouw zoo- -onontbeer lijke machines aan te schaffen. Maar staat daar nu tegenover dat er nu veel harder en veel intensiever wordit geweikt, dan onder het kapitalistische systeem? Zoo .is immers de socialistische en de communistische theorie. Uit een volgend artikel zal blijken wat er van deze schoonschijnende theoriën in de practijk terecht komt. Kindertoeslag. I-n oen beschouwing over dein „kinder toeslag in de practijk" maakt onze „Rot terdammer" o.m. de volgende opmerkin gen: „Wij zien veel moois in kindertoeslag maar jarenlange eigen ondervinding bij de practijk van collectieve contracten mag ons niet de oogen do-en sluiten voor de bezwaren. Dat de numeriek sterke moderne vak beweging er zich ten sterkste tegen ver zet, behoeft op zichzelf geen argument te zijn, maar veroorzaakt toch groote daling der kansen. Maar hiet meest vreezen wij hiervoor, d-at wie men steunen wil, juist in het gedrang komen. Die vaders met groote gezinnen zullen op de arbeidsmarkt ach terstaan bij die m-et kleine. Bij de kost prijsberekening van het artikel is de loon- factor nu eenmaal een hoogst belangrijke. Een. vergelijking met ambtenaren, onder wijzers. .predikanten, enz. gaat daarom ook niet opf Wat in crisistijden kan, lukt niet steeds in -normale tijden. Natuurlijk zou -een rijks- of een bedrijfs- Mndierfionds uitkomst kunnen geven. Noch van het een, noch van het ander ver wachten wij spoedig d-e komst. Afgezien van -de vraag, of ijveren hiervoor plicht rou zijn. En daarom kwamien wij tot onze nuch tere conclusie, welke wij moeten hand haven. Dat de patroon, niet het minst de Chris ten-patroon, ook een bijzondere plicht kan hebben tegenover zijn ondergeschik ten met groote gezinnen, behoeft hier nauwelijks aan toegevoegd te worden. Maar het gaat hier o-m kindertoeslag- regelingen als facto-r bij de ontwikkeling van het instituut der collectieve arbeids overeenkomst." Het praclische bezwaar hier aangevoerd is inderdaad niet zonder beteekenis. Er is in den kindertoeslag veel moois. De zorgen kunnen daardoor, vooral waar de loongrens vaak heel 'dicht bij het bestaansminimum ligt, belangrijk worden verminderd. Maar wanneer do-oor een collectieve re geling bereikt zo-u worden dat de vaders van middelmatige en groote gezinnen bij andere collega's werden achteïg_esteld, dan zo-u de kindertoeslag ontaarden in een premie op de kinderloosheid. Toch zou- het. oen zegen zijln, indien b.v. door een bedrijfsgewijs geregeld toe- slagfonds in deze richting iets gedaan ko-n worden. Waar heel de maatschappij, men denke o.a. aan den woningbouw steeds meer ingesteld wordt -op het hebben van kleine gezinnen is het wel gewenscht dat het hebben van kinderen -ook officieel ais een zegen wo-fdt geijkt. Nog eel» lommerd-zwendel te Beiriïjn. Voor die 'rechtbank is een. vervolging aanhangig gemaakt tegen een lommerd- houder te Berlijn, die zich schuldig ge maakt beert aan. 'dergelijke knoeierijen als die eigenaar van de zaak-Bergmann. Door advertenties vroeg hij geldschieters en toonde aan degenen, die zich aanmeldden, volstrekt waardelooze voorwerpen. Dit ge- val baart des te meer opzien, daar het om -een lommerdhouder met concessie van den staat gaat. D® opening van hiet Engeische Parlement De vierde zitting van het huidige par lement zal vandaag persoonlijk dooi' den koning wo-rden geopend. Het debat over het adres van antwoord op de troonrede zal vermoedelijk tot Maandag a.s. duren. Ramsav Mac D-c-nald zal het debat voor de oppositie openen en zal worden beant woord door den eersten minister. De Koningin, die kou __gevat beeft, z.al de plechtige opening van het parlem-epit niet bijwonen. Oversfroomingen in Schotland. Uit Schotland worden groote overstroo mingen tengevolge van de hevige regens van den laatsten tijd gemeld. In het Zuiden van het land zijn de rivieren buiten haat oevers getreden en hebben een uitgestrekte -oppervlakte -on der water gezet. Op vele plaatsen staat het water tot aan de eerste verdieping der huizen. 'Honderden huisdieren zijn verdronken. Die aangerichte schade wordt op 100-000 p.st. geraamd. De duikboofen-kwiesfie. De marine-medewerker van de „Daily Tel." waarschuwt ervoor om niet al te te veel gewicht te hechten aan de verkla ring van Kellogg inzake de afschaffing der onderzeeboo-ten. Sedert de conferentie van Washington van 1921 is, wat o-nderzeebooten betreft, de toestand ten na'deele van de Ve-roenig- de Staten veranderd. Engeland bezit tbans veel meer groote onderz-eeboc-ten dan de Vereenigde Staten. In verband met de sterkte der duikb o-oten vlooten van de groote mogendheden is de kans, dat men het duikbo'Otwape-n zal raten varen niet zee-r groot. Do aanvalsmacht der duik boot en is onveranderd gebleven. Het aan tal in aanbouw zijnde duikbooten is op het o-ogenblik grooter dan het gehee-le aantal dat voor den oorlog gebouwd is. Die „Times" wijst er op, dat ook de kleine mogendheden zich juist tegen de afschaffing van de onderzeeboo-ten zullen verzetten. Ook dit blad acht da kansen vo-cr afschaffing van de onderzeeboo-ten zeer gering. Potón—Lltaum De PoolscbLdtausche onderhandelin gen zullen, vermoedelijk 25 Febr. a.s. te Kopenhagen beginnen. Litauen,,/lat steeds heeft getracht de onderhandelingen op de lange baan te schuiven, is plotseling van houding veranderd, hetgeen zelfs te Kofno heel veel opschudding hoeft ver wekt. Enkele Duitsch'e bladen wijzen er -op dat Woldemaras onmiddellijk na zijn bezoek aan Berlijn zijn standpunt heeft gewijzigd en meenen dat de besprekingen die de Litausche minister-president alhier heeft gevoerd, wel hun invloed zullen hebben doen gelden. BaimdJetein-ovieirval. N-abpj Lemberg heeft gisternacht een bloedige -overval plaats gehad', waarvan zeven personen het slachtoffer werden. Laat in den avond verschenen vier elegant gekiende heeren 'in e|en auto, die. naar zij verklaarden, defect w-aJs, voor de eenigszins afgelegen woning van een oud kapitein 'en verzochten om nachtverblijf. Hiji nam twee hunner in zijn eigen woning en br-acht beide anderen bij zijn buurman. Midden in den nacht bemerkte de ex-kapitein, dat zijh 'beide gasten in zijn slaapkamer waren doorgedrongen. To-en bj' hun toeriep: handen omhoog' trokken zij hun revolvers, maar de „gast heer" was hun voor en schoot hen neer. Hij! snelde terstond naar zijn buurman, om hem te waarschuwen, maar kwam te laat: de man, diens vrouw en dochter waren reeds vermoord'. De kapitein ging ntf naar zijd woning terug, in de verwachting da.t de twee bandieten we-1 daarheen zouden komen. Hij vergiste zich niet. Beidenvertoonden zich weldra aan zijln deuj, doch worden terstond neergeschoten. Communisme in Liefland. De politie heeft een communistisch cen trum ontdekt te lib au en verschillende militante communisten gearresteerd. Uit de in beslag genomen documenten bleek het bestaan van een ander communistisch centrum, n.l. te Riga. Ook daar heeft een tiental arrestaties plaats gehad. De jgelie koorts iin Congo. Hoewel de gezondheidstoestand in Ma- tadi niet verergerd' is, is deze toch nog niet geheel normaal. Ér hebben zich drie nieuwe gevallen, van gele koorts in Matadi voorgedaan, waarvan twee met doode- lijken afloop ojp 3 Fekr. Er zijn meer Europeanen dan inlanders ziek. Ouder de inlanders kwamen vijf gevallen van gele koo-rts voor, waarvan drie met doodelijken afloop, een is genezen en een is nog ziek. Carnaval te Antwerpen afgeschaft In de gisteren gehouden zitting van den Antwerpschen gemeenteraad' is -een voorstel goedgekeurd, waarbijl verboden wordt het -dragen van maskers of het zich -onkenbaar maken 'door andere middelen zoowel op straat als in publieke gelegen heden. f. r Vorige jaren werd dit besluit telkens voor een jaar -aangenomen. Thans behelst het deze bepaling niet meer, zoadat m-an kan zeggen, -dat te Antwerpen carnaval definitief is afgeschaft. Regeerinjs-cirisis in Dultschlantf? Volgens de Duitsche bladen hebben vooraanstaande leiders der regeeringspar- tijen, met stelligheid verklaard, dat, indien geen overeenstemming wordt bereikt om trent de schoolwet, een crisis in de coa litie h-et -onvermijdelijk gevolg zal zijln. Ontbinding van den rijksdag zal dan moe ten plaats hebben, terwijl dan einde Mei nieutve verkiezingen zullen worden gehou den. i Een' sprinkhanenplaag afgewend. Reeds eenige weken vreesde men Jn Syrië -en Palestina e-en sprinkhanenplaag, aangezien berichten uit het district Ou&di meldden, dat zich .daar ontzaglijke zwer men aan het formeeren waren. Donder dag beg-on dé invasi-e inderdaad. -en de autoriteiten lieten reeds allerlei afweer- maatregelen in werking treden, toen de ontzaglijke zwerm naar het Zuid-Oosten gedreven werd jn de richting van het meest rotsachtige deel der woestijn. De plaag geldt hiermee als afgewend, daar de dieren hier door gebrek aan voedsel bij milli-oenen den dood moeten vinden. Aardbeving op de Pbilippijnen. Eien hevige aardbeving, die 2 minuten duurde, werd gisteren waargenomen in Davao, een provincie van Mindanao, één der Pbilippijnen. Er zijn geen berichten ontvangen omtrent slachtoffers of schade. Korte berichten. Naar uit Catami-a wordt gemeld, wer- d-en 15 studenten, die onder leiding van een professor een uitstapje op den Etna ondernamen, door een wervel- en sneeuw storm ov-ervallen. Eén student verloor daarbij Let leven, vijf andere studenten werden gewond. De prefect van Catanfe hoeft een hulp-expeditie ge-zonden om d-e studenten te redden. Tjdiens aen nacht drongen drie in brekers e-en sp-ecerijenwinke-l te Linz bim- wen, waar zij de kas roofden. De politie verraste de inbrekers, waarop een ver bitterd gevecht volgde. E-en der inbre kers k-on ontkomen, een tweede werd met -een sch-ot in de ho-rst g-edéod $n een derde kon in arrest gesteld worden. Tm. verschillende plaatsen van Cneia zijn gisteren rumoerige vergaderingen gie- h-oudein, Er heeft zich geen e-nkel ernstig incident voorgedaan. Het schijnt vast te staan, dat Kondoieros, gewezen minister van Pang al-os, die zich in de bergen op -Crete schuil houdt, niet vreemd is aan de agitatie. -.Te Baroelp-na is het tusschen troe p-en -en arbeiders to-t bloedige botsingen gekomen, tengevolge van den gespannen toestand, die was uitgelokt door de fee- passing van de nieuwe inkomsten-belas- ting. f Naar gemeld wprdt, heeft Mussolini voor de fascistische organisaties In h-et buitenland een reglement uitgegeven, waarin de plichten zijn vastgelegd, wel'ke de fascistenin acht dienen te nemen, tegenover het land, dat hun gastvrijheid verleent. DE ZUIDERZEEWERKEN. Hst juist verschenen „Driemaande- ujksch Bericht betreffende de Zuiderzee werken" bevat enkele mededeelingen over de voorbereiding van -den bouw der uit wateringsluizen en andere 'kunstwerken op het Kornwerderzand. In verband met de hoogteligging van de in. -den bodem aanwezigen keileemlaag, welks overdekt is door een 10 M. dikke laag zand en klei, moeten de op hei Korn werderzand -te bouwen kunstwerken op palen gefundeerd worden. De levering van deze palen, 11000 stuks, is aanbesteed en in het komende voorjaar zal met den aan leg der fundeering binnen den dan vol tooiden omringdijk worden begonnen. Het maken van dezen omringdijk van den sluisput werd met kracht voortgezet l B innen laind. Gemeenschappelijk vliegveld voor Rotter dam -en Den Haag? Die aanslag in de Personeel® belasting. (huurwaandie). Tienjarig bestaan der Burgerwachten. Buitenland. Communisme in Letland. R-egeeringscxisis in Duitschland? Aardbeving op de Philippjnen. Overstroomingen in Schotland. De Poolsch-Litausche onderhandelingen beginnen 25 Febr. a.s. zoolang de weersgesteldheid dit toeliet. Met uitzondering van -de opening in het Zuidelijk -deel van den Oostelijken dijk, welke met het oog op den aanvoer van bouwstoffen enz. zoolang mogelijk open wordt gehouden, kwamen van de dijken om den sluisput geheel gereed: de kei- leemdam, het zandlichaam, de kraagstuk ken en -de steenhekleedingen, terwijl de verdere afdekking van het zandlichaam met keileem of klei en 'het aanbrengen van kra.TTvmat en van rijsbeslag langs de bin nenzijde voor ongeveer de helft gereed kwam. De heide westelijke van den sluisput aansluitende leidammen kwamen gereed; de oostelijke dam, zijnde de toekomstige havendam langs de westzijde der Noorde lijke buitenhaven, werd voor ongeveer de helft voltooid. Met den aanleg van den dijk tusschen Medemblik en de Oostpunt van Wieringer werd op drie plaatsen een begin gemaakt, n.l. bij Medemblik, op de zandplaat de Oude Zeug en bij Den Oever. Tn December moesten deze werkzaam heden wegens vorst en ijsbezetting tijdelijk worden gestaakt nadat tijdens den Ooster storm van 1922 November j 1. vrij be langrijke schade aan de in aanlegzijnde dijken was toegebracht. Met den aanleg van den dijk langs het boezemmeer, dat ten Zuiden van den af sluitdijk door het Amstel-diep zal ontstaau en waarop de Noord-Hollandsche polders hun water zullen loozen, is reeds een be gin gemaakt. Ook is een begin, gemaakt met de vervaardiging der door „Werk spoor" te leveren machines voor de gema len bij Den Oever en Medemblik. Verder werd met de verschillende werk zaamheden waarover wij reeds vorige kee- ren schreven, regelmatig voortgegaan. Verlaging inkomstenbelasting. Blj'kens het voorloopig verslag van da Eerste Kamer, over het ontwerp tot ver laging van het tarief der inkomstenbe-' lasting en wijziging van art. 243a der ge meentewet en van art. 126 quinquies der provinciale wet waren enkele leden 'van oordeel, dat het niet juist is om tc-t verlaging der inkomstenbelasting over te gaan vóór en aleer een aantal an dere belastingen zij-n verlaagd. Verschei dene dndere leden betuigden hun instem ming met het ontwerp. Eenige leden hadden bezwaar tegen dit wetsontwerp omdat zijl meenden, dat billijkheidshalve niet het tarief der In komstenbelasting, doch de belastingen, die jji verband staan met het leening- fonds 1924 hadden moeten worden ver laagd. Weer andere leden waren van ge voelen, dat het beter zou zijn, de ter beschikking komende middelen te beste den aan een verliaoging van de ambte naarssalarissen. Naar de meening van andere leden, zo-u een dusdanige beste ding der gel-den Nederland, dat toch reeds als een duurte-eiland moet worden be schouwd, nog meer achteruit stellen in den eoonomischen strijd. ■Speculatie op koopzueht. Naar aanleiding van ©en artikel in het Handelsblad, dat bedoelde do menschen bet gevaar van h-et 'fcoopen „op gemak kelijke condities" onder het oog te bren gen, deelde een fabrikant mede. dat h-et ook aan de door hem geleide onderne ming meermalen, voorkwam, dat arbeiders de dupe werden van het kpopen op ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1