n éven tijd voot'ti CdüweÈA DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Uit de Provincie. LANGS DEN AFGROND. FEUILLETON. Waar schaakspelers zijn, daar worden „Caravellis" Ciga- retten gerookt. Evenals de Koning, de raadsheer en het paard behoort het doosje Caravellis bij het schaakspel. En wat een intens genot als men zijn volle aandacht aan 'n Caravellis kan wijden, terwijl de tegenpartij een feit, dat dhr J. v. Riet voor de benoeming bedankt heeft, waardoor spr .thans zitting kan nemen. R\j de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten, waarbjjl werd toegezonden afschrift van een brief, van den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, betreffende de Zi.-Vlaamsche Wa terleiding. De voorz. merkt op, dat dus een begin gemaakt is met de uitvoering van het besluit, dat indertijd door den raad is genomen. Dhr D. Scheele vraagt, wat B. en W. thans in dezen denken te doen. Het ba- roep van den voorzitter opl de Kroon is op niets uitgeloopen. Wat gaat men nu doen? Volgens Spr. is deze kwestie niet met bekwamen spoed behandeld. Er zou een onderzoek ingesteld en verslag uitge bracht worden, doch men heeft nog van niets gehoord. Zulks schrijft spr. mede toe aan het bestuur der Waterlei ding. De vergadering, die eerst uitgeschre ven was, is niet gehouden, en thans is er reeds een uitstel van maanden. Ook dhr Verlinde attendeert op spoe dige afwikkeling en is met deze lang zame werkwijze niet tevreden. In verband met een ontvangen schrijven van Ged. Staten naar aanleiding Van het genomen raadsbesluit om den gemeente geneesheer te ontslaan, ontstaat een breede discussie. Dhr Hamelink vindt het vreemd, dat B- en W. thans niet met voorstellen komen om de zaak af te han delen. Die Raad heeft in zijn vorige ver gadering een besluit genomen en Spr. acht dat dit besluit thans moet uitgevoerd worden. Ook de heeren "Colsen, v. Aken en Veriinden spreken over deze zaak, en in verband daarmede over de vrije artsen keuze. Die voorz. zegt, dait het zeer moeilijk is om op het gebied van geneeskundige be handeling tot een grondige reorganisatie te komen; binnenkort kan hierin wellicht op andere wijze voorzien wcxrden, wes halve B. en W- meenen fhans niet met voorstellen te moeten komen. In verband met een en ander wordt aangenomen dat B. en W. in de eerst volgende vergadering nadere bespreking hieromtrent zullen houden, om dan inzake de wijziging der verordening en die vrije artsenkeuze tot beslissing te komen. Dhr Colsen stelt B. en W. alsnog een wijzi ging voor in het reglement voor het burg. armbestuur, n.l. .de uitbreiding van het aantal leden van dit .college met 2, vatn zeven op negen leden. Met 94 stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Op de vraag van dhr Colsen om in de Politieverordening op te nemen bepalin gen voor concerten op Zondag, zegt de voorz. dat zulks tegen de Zondagswet zou zijn, terwijl hij tevens opmerkt, dat zulks behoort tot het zelfbestuur van B. en W. met welke interne aangelegen heden de Raad zich niet kaïn bemoeien. In de eerstvolgende vergadering zul len B. en W. prae-advies uitbrengen met betrekking tot het voorstel Hamelink tot het aanstellen van ^assistenten aan de openb. lagere school D (Sluiskil) en der halve ook aan de bijzondere scholen te Sluiskil en te Driewegen. In de vacature voor de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in de gemeente (kom) wordt in de plaats van dhr P. Lankamp, die voor de benoeming bedankte, dhr v. Wijk gekozen. Naar aanleiding van de aanbeveling voor een lid van het burg. armbestuur, maakt dhr Hamelink enkele opmerkingen Thans is, aldus spr., dhr W- Redet weder om als nr. 1 op de aanbeveling geplaatst, evenals de vorige maal, toen men hem niet gekozen heeft. Spr. meent tegen der gelijke aanbevelingen te moeten protes teeren; het armbestuur heeft in dezen geen rekening gehouden met de uitspraak van den raad. Dhr Redet zegt hierop, dat het Rurg. Armbestuur in zooverre een zelfstandig lichaam is. VAN! VRIJDAG 3 FEBR. 1928. No. 107. Het juiste onderscheid. De sociaal-democraten, zegt het „Cen trum" hebben met de noodige ophef en frasen de spoorwegstaking herdacht, wel ke bij het einde van Januari 1903 het land en de regeering ook min of meer de sociaal-democraten zeiven overrompelde. Het „Volk" is bij die herdenking nat tuurlijk niet achter gebleven. Het steekt de loftrompet. Allerlei herinneringen uit de stakings dagen worden opgehaald, en de redac tie schreef een artikel: „Na vijf en twin tig jaar", waarin zij op hare wijze natuurlijk de beteekenis dier dagen be licht. De geloovige arbeiders, die er voor bedankten aan de staking mee te doen, krijgen dan ook volgenderwijlze een houw: „Een ander resultaat van de spoor wegstaking hangt samen met de omstan digheid, dat de kerkelijke arbeidersbewe ging gelijk ook weer in November 1918, zich bij het Verweer van den burgerlijken staat tegen de socialistische actie, zij het na1 eenige aarzeling, aan de zijde der burgerlijke machthebbers schaarde en zich als hulptroepen liet gebruiken tegen een beweging, die op de bevrijding en verhef fing van haar eigen klasse uitging." Het is wel merkwaardig, dat hier in één adem gesproken wordt van de spoor wegstaking in 1903 en da bekende revo lutie-poging in 1918. Er is inderdaad1 overeenkomst. In beide gevallen weid een roadie greep naar de macht gedaan, en in beide ge vallen hebben de katholieke en christe lijke arbeiders getoond, dat zij daarvan niet waren gediend, en er geen oogen- blik aan dachten zich te spannen of te laten spannen voor den zegewagen der g D. A- P. 1 Dit was het meest karakteristieke feit. Sociale actie en socialistische agitatie zjjn twee zeer verschillende zaken, en ons gelocvig volk toonde, dat het daartus- schen het juiste onderscheid wist te maken. Daardoor zijn wjj, in 1903 zoowel als in 1918, voor grapte gevaren bewaard gebleven. C En daarvoor past< bij het herdenken der gebeurtenissen "In die beide jaren een woord van warme erkentelijkheid, ook en niet minder aan de regeerin gen, welke in .die kritieke ©ogenblikken voor de zeer moeilijke taak stonden, biet gezag en de orde te handhaven, waar mede aan het land een dienst werd bei wezen, die nauwelijks hloog genoeg 'is aan te slaan. i Waterleiding op Schou wen. Sedert eenige dagen is men ten behoeve van de N.V- Waterleiding-Mij. „Schouwen-Draiv eland" begonnen aan de werkzaamheden van den straatweg vanaf den hoofdweg tusschen Burgh en Westen- schouwen naar de. waterwinplaats in de duinen, de z.g.n. Rlinkert. Tot verificateur der gemeente-finan- ciën te Wassenaar is benoemd de heer K. van Boeijen, oommies ter prov. griffie van Zeeland te Middelburg. Scheepje omgeslagen. Te Vlissingen is Donderdagmorgen bij het verlaten van de haven een visschers- scheepje omgeslagen. Die opvarenden wis ten zich te redden. Vlissingen. Dinsdagavond werd alhier opgericht een Chr. Vereen, voor Ontwik keling, Kunst en Wetenschap. Die statuten werden vastgesteld en een bestuur, be staande uit 8 personen, gekozen. Medege deeld werd dat reeds 20 organisaties van verschillende kerkelijke richtingen, tot de vereeniging zijn toegetreden. "De badoe- (Vrij naar het Engelsch.j 2) o „Het zon mij niet mogelijk wezen, zoo iets te doen", hernam John. „Ik heb een gevoel alsof de hemel zelf ons dit schep seltje gezonden heeft. Wij hebben geen eigen kinderen, Mary, waarom kunnen wij dit wichtje niet houden totdat men er navraag jnaar doet? En als men het nooit komt terug eischen wie weet dan kan de kleine vondeling wellicht een bron van vreugde ön zegen voor ons Worden." „Een bron van Vreugde en zegen, bet mocht watl" antwoordde1» zij gemelijk; zeg liever een last en een vloek. Ik houd er niét van. yreemde kinderen op die ma nier in huis te nemen." „Gij zijt uit uw humeur, Mary, omdat ik u in uw slaap gestoord heb", sprak bij na eenige «ogenblikken op teleurge- stelden toon, „maar als gij er zoo over denkt", dan zal ik wel naar de politie moeten ,gaan." „Ga nu maar Kever naar uw werk, wij kulnnen daar wel over praten, wanneer gi) terugkomt. 'tZou wat moois zjjn, als ling is om zooveel mogelijk individueel leden te werven, tegen een geringe maan- delijksche contributie, om zbo mogelijk tegen bet volgend winterseizoen reeds verschillende sprekers ta doen optreden. Goe®. De Antirevolutionaire Kiesver- eeniging alhier zal a.s. Woensdag een ver gadering houden, De heer Mr J. W. Goed- bloed, wethouder, hoopt dan te spreken over de Gemeentepolitiek. Een belangrijk onderwerp, waarvoor ongetwijfeld belang stelling zal zijn. Verplaatst met ingang van 1 Mei a.s. de commies der Posterijen en Telegrafie R. van der Snoek van de Inspectie der Spoorwegpostkantoren te Utrecht naar het Post- en Telegraafkantoor te Goes. Kflpelta. Onder voorzitterschap van dhr M. Willeboer kwam de Werkliedenver- eeniging Donderdagavond in het lokaal Obadja bijeen. De penningm. deed rekening en verant woording. Het batig saldo bedroeg f 88-93. D® vereen .telt 125 leden. Resloten werd om het 25-jarig bestaan der vereen 23 Eebruari a.s. feestelijk te herdenken. Krachtig werd van uit de vergadering geprotesteerd tegenover bet genomen be sluit van den raad der ^gemeente om voor Kapelle naar geen begraafplaats om te zien, nu verklaard is door den minister dat hij geen medewerking zal verleenen tot onteigening van grond achter de thans bestaande begraafplaats te Kapelle. Algemeen was de aandrang voor Ka pelle een eigen begraafplaats en nietnalar Riezelinge. Besloten werd om de meest mogelijke medewerking te verleenen, mocht zich een comité vormen, waarover reeds geruchten loopen om alsnog te Kapelle voor Kapelle een begraafplaats te verkrijgen. De ontstemming was groot. Het Ziekenfonds te Kapelle kwam in ledenvergadering bijeen. De voorz. dhr M. van Liere heiette de talrijk opgekomenen welkom. De vereeniging telt 120 leden, drie nieuwe leden traden toe, 2 vertrokken, 2 zijn overleden en één bedankte. De penningm. B. Landman, deed re kening en verantwoording. Het batig saldo met bezit bedroeg £2378.36 in 1927. Aan 45 leden werden 619 dagen ziekengeld uitgekeerd tot een bedrag van f 773.75. De gewone uitgaven bedroegen f208.75, in totaal f982.50. Het saldo bedraagt met de reservekas f 1395.86. Een drukke be spreking werd gevoerd over de regle mentswijziging. Met alg. 's't. werd besloten enkele artikelen te wijzigen zooals het bestuur dit voorstelde. Veere. Maandag hield de vereen, het Varkensfonds haar jaarvergadering. Aan wezig 43 leden. De vereen, tolt 97 leden met 203 aangegeven varkens. 12 ongeluk ken hadden er plaats gehad, waarvan er 1 werd goedgekeurd. De penningm. bracht verslag uit, waaruit bleek, dat de in komsten over 1927 waren f79.74 en de uitgaven f64.39. Batig saldo f 15.35. De contributie werd van 10 op 15 cent ge bracht. Daarna werd met groote meer derheid herkozen als commissaris Jac. Goedbloed en gekozen als secretaris P. Brasser in de plaats van H. Roeting. Als bode werd herbenoemd P. Maljaars. Het bestuursvoorstel verplichte verzeke ring bij verkoop werd aangenomen. Daarna werd een lezing gehouden door den heer Hoogstra over Varkens fokkerij, waarvoor de voorz. den inleider hartelijk dank bracht. Na de leden nog eens aan gespoord te hebben hun varkens te la ten inenten sloot de voorz. de vergade ring met dank voor de goede opkomst. N. «n St. Joosfand. Woensdagavond werd alhier onder leiding van den heer C. M. Roozemond, hoofd der O. L. school, de 5e Ouderavond gehouden. De voorz. heette allen welkom, in 't 't bijzonder den heer Inspecteur van het L.O., wiens tegenwoordigheid zeer op prijs werd gesteld, en sprak verder zijn tevredenheid er over uit dat de opkomst zoo groot was. Na lezing der notulen werden onder leiding van mej. vanHoute door een achttal meisjes eenige liedjes ten beste gegeven. Daarna werd door den voorz. een les gegeven met de leer lingen der hoogste klassen over het ont staan, de werking enz. van de electrici- teit. uw daghuur ier bij in moest schieten." John hief het hoofd op als wilde hij iets zeggen, maar geen woord ontsnapte aan zijne lippen. Met een laatsten blik op het poezele gezichtje van het kind verliet hij 'het vertrek, en bevond zich weldra op weg naar de mijn. Toen hij des namiddags thuis kwam zat zijn vrouw in een laag stoeltje met het kind op haar schoot. Onopgemerkt bleef hij eenige oogenblikken in "da ge opende deur naar haar staian kijken. Het kwam hem voor, dat hij nog nooit zulk een gelukkige uitdrukking op haar gelaat had gezien sedert zij getrouwd waren. Zij had hem niet hoeren aankomen, en wist niet dat hij haar gadesloeg. Zoodra zij hem in het oog kreeg betrok haar gelaat onmiddellijk. Dit ontging hem niet ,en het deed hem verdriet, gelijk heit hem reeds zoo menigmaal verdriet had gedaan te bemerken, dat het gelaat zijner vrouw nooit opklaarde of eenige blijd schap verried, wanneer hij van zijn werk tehuis kwam. Hun huwelijk kenmerkte zich niet door groote teederheid. Mary was een koele vrouw 'tenminste tegen over haar 'echtgenoot, en toen deze be merkte dat zij niet op zijn vriendelijkhe den gesteld scheen ,na.m hij insgelijks een teruggetrokken houding aan. „Zal ik het kind nu' maar naar het arm Sear aardigs proeven werden vertoond en de leerlingen gaven bljjfc van een en ander goed op de hoogte te zijn. Daarna werden onder leiding van dhr Zuidweg door de leerlingen eenige liederen ten gehoore gebracht. Vervolgens hield dhr Brakman een beschouwing over het nut van het onderwijs in Plant- en dier kunde. Interessante tnededeelingen wer den daarbij gedaan over planten en die ren in onze naaste omgeving. Het nut van die leerstof kwam hier duidelijk aan het licht. Thans weer eenige liedjes van de meisjes, terwijl daarnal de heer Inspec teur het woord nam om de oudercommis sie dank te zeggen voor de uitnoodiging, waaraan hij gaarne gevolg heeft gegeven. Spr. uitte zijn tevredenheid over de op komst en over hetgeen door het onder wijzend personeel en de leerlingen ten gehoore was gebracht en te zien was gegeven. Het deed hem genoegen, dat hier zoo vele ouders aanwezig waren, omdat het zoo nuttig is dat onderwijzend personeel en ouders met elkaar voeling houden. Daardoor wordt wederzijdsch vertrouwen gekweekt en dat is zeker nooictig in het belang van het onderwijs. Daarna werd het werk der leerlingen bezichtigd, waarna de voorz. den heer Inspecteur hartelijk dank zegde voor zijn aanwezigheid en voor het gesprokene. Verder dankte hij allen voor hun tegen woordigheid en sloot daarop dezen ouder avond. De coöperatieve Verbruiksvereeni ging „Ons Belang" hield Maandag de all- gemeene jaarvergadering. In 1927 was die omzet f 17.217-03. Uitgekeerd werd aan dividend 4 pet. Het ledental bedraagt 113. Herkozen werden als bestuurslid Jb. Knuijt, J. W. Fritz en Ls. Joosseu Als controleerend commissaris werd ge-'* kozen H. Luitwieler in de plaats van P. Poppe. Het afgeloopen jaar was gunstig. Aanwezig waren 45 leden. Hoek. In de vergadering van den ge meenteraad van 31 Jan. 1.1. was dhr M. de Feijter met kennisgeving afwezig. In gekomen was een schreven van B. de Kraker, dat hij zjjn herbenoeming tot lid der commissie van toezicht op da arbeidsbemiddeling niet aanneemt. In deze vacature wordt benoemd dhr W- G. de Feijter. Verzoek van de American Petroleum Compagny te 's Gravenhage, om een benzinepomp! te mogen plaatsen, tegen een jaarljjksche retributie van flO wordt toegestaan. Meubileering van het nieuwe gemetenfcel- huis. Een voorstel van B. on W- om hiervoor een bedrag van flOOO te votae- ren, wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen (A. en J. A. Meertens). Verzoek van de echtgenoote van Jac. de Zeeuw, om geldelijken steun van de gemeente, teneinde haar man uit Canada te laten terugkomen, zulks tot een be drag van f800. Wordt verworpen met 5 tegen 1 stem. (A. Meertens). Terneuzen. Gemeenteraad van 2 Febr.> De voorz. opent deze eerste zitting in 1928 met een enkel woord over dien toe stand der gemeente in het afgeloopen jaar; hij wijst er op, dat de scheepvaart in 1927 belangrijk is toegenomen, dat1 zelfs andere havens in vooruitgang over troffen zijn. Hoewel er dus op dit ter rein vooruitgang te constateeren is, is de werkloosheid allerminst kleiner geworden, doch spr. meent dat de reden hiervan in andere omstandigheden moet gezocht worden en spreekt de hoop uit, dat hierin spoedig verbetering moge komen. Spr. hoopt dat ook in 1928 God's zegen op onze woonplaats en hare inwoners moge rusten. Na onderzoek van den geloofsbrief van het benoemd verklaard raadslid W. Bedet en nadat tot toelating was besloten, legde dhr W- Bedet (C.H.) in handen van den voorz. de eed af. Dhr Bedet merkt op, dat het zijn streven zal zijh het belang der gemeente' te dienen, daarin volgende de Chr. Historische en Antirevolutionaire be ginselen. Voorts deelt bijl, om misverstand te voorkomen, mede dat er tusschen hem en het .andere lid der Chr. Hist, partij dat in den raad zitting heeft (dhr D. v. Aken) op verschillende punten verschil van meening zal bestaan; hij licht dit nader toe, mede wijzende op de breuk tusschen de C.H. Kiesvereen. en dhr D. van Aken, en melding makend van het huis brengen?" vraagde hij, terwijl bijl naar haar toekwam. „Neen, vandaag nog niet," antwoordde zij, zonder op te zien. „Mij dunkt wij moesten het nog maar een paar dagen houden. Het-is in ieder geval geen bede laarskind. Zijn kleertjes zijn in ieder geval netjes genaaid, en van de beste stof. En de meeste stukken zijn met roode zijde gemerkt; kijk, het schijnen wel twee P's of twee gekruiste scharen of zwaar den, zie maar eens", en zij toonde haar echtgenoot het merk. Zwijgend keek John eenige oogenblik ken naar het monogram, en zeide toen: „Ik geloof dat gij gelijk hebt Mary, en dat het geen kind van bedelaars of land- loopers is. Misschien komen zijn ouders het gauw terug halen, en dan zullen wij er wel alles van hooren." ,,'t Is een pracht van een jongen," zeide Mary, terwijl de vriendelijke trek weer op haar gelaat terugkeerde, „en in 't geheel niet lastig. Het heeft haast niet gehuild." „Ilr ben blij, dat gij er geen last van hebt .gehad," zeide John, terwijl hij zich vooroverboog, en bet kleine gezichtje van het kind, heel voorzichtig, even met zijn grooten voorvinger streelde, waarin de kleine blijkbaar veel pleizier scheen te hebben. „Kijk, hjj kent mij al," riep de goedhar tige man. „Geef hem maar aan mij Mary, ik zal hem wel vasthouden, terwijl gij voor de thee zorgt." „Vasthouden," herhaalde Mary, „alsof het een paard is, dat zou gaan schoppen". „Nu, ik zal hem geen kwaad doen, ver zekerde John, het kind behoedzaam uit de armen zijner vrouw nemende. Welke naam zullen wij hem geven? „Mij dunkt Paul, öf Peter, of Philip, althans een naam, die met een P, be gint," zeide zij. Laten wij hem dan Paul noemen," ant woordde hij. Dat is een goeden naam, en wij zullen bidden, dat het kind zich dien naam waardig moge maken." Het bleef dus afgesproken, dat het kind Paul zou heeten. En daar niemand den kleinen zwerver kwam terugvragen groei de het ventje op als Paul Vivian, de zoon van John Vivian den mijnwerker. Het huis, waar de Vivians destijds woonden, lag zeer afgelegen, een heel eind van den grooten weg verwijderd, en er ging bijna een week voorbij, eer dat de mensehen iets hoorden van liet gevonden kind. De gelieele week was iedereien ver vuld geweest met het verdwijnen van een boot uit Port Stormel. Op denzelfden morgen toen John Vivian zijn vondst had gedaan, ontdekte Frankey Hooper zijn ver lies. „Ik zou wel eens willen weten of bet verdwijnen van Frankey's boot iets te maken heeft met het vinden van onzen kleinen Paul", zeide John op zekeren aVond. f „Dat weet ik niet," antwoordde Mary op knorrigen toom, „maar ik ben niet van plan aan de menschen te vertellen, dat wij Paul gevonden hebben. Ik heb Susan Blake, toen zij van middag hier kwam gezegd, dat het kind een wees was, en dat wij het daarom aangenomen hadden." „Zoo, zoo,' 'zeide John, de wenkbrau wen samentrekkende alsof hij het niet met zich zelf eens kon worden, of dit de rechte manier was om de zaak voor te stellen. Maar hiji sprak zijn ged'arihten niet uit, en daar de enkele menschen, die bij de Vivians aan huis kwamen weinig be lang In de zaak schenen te stellen, werd zijn waarheidsliefde op niet al ta zware proef gesteld. Toen Paul ongeveer achttien maanden oud was, verhuisden zijn pleegouders naar Penwharf. John Vivian had name lijk werk gekregen in een tinmijn, de Wheal Anthony. Hier werd, tien maanden later, David geboren, en van' af dat oogen- blik ging de liefde, die Mary tot nu toe aan haar pleegzoon geschonken had, -op haar eigen kind over. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5