lo. 107 Vrijdag 3 Februari 1923 42e Jaargang 1 Hofberg Orgels. A. S. J. DEKKFR - GIFS. i j/j -1 i i i 11 ERSTE BLAD. KINADRUPPELS &enjatata'ni)ubt Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. H:1 Dit nummer bestaat uit 2 bladan. Dr. H.NANNING's Voor Zeeland i duit tot hr Mes ikels die Ipr. wijst ringdoen- sft. Spr. ulk een verloflo- tudie ne rven han- kelijksche betalen jst op de woning is baing, sente veel procedure innelijke openbaar an doen. )jhr Mes: en W. s moeten lenf els inwinnen, ieren veel aces wint. kan toch mde, op ellen wer- ELANO. eren kan niet er- Wetgever jaar geen andsbevol- ze gewaar 1 op den- Fransche a het uit. beleed, in als Schep- ossler. De God dood t gemoed, chappij en e staat in aezeer zijn en te ver- aan onze gelukt ons len. Lt het met toch geen is het tot Berst wa9 verlangen den, maar gen werd achtzamer. ijk mogen ich op «het jlke leven; rte bet h'"t >r het B kl assenstrijd. ons zijn ooals alle resultaten, spralk het resultaten stoffelijk laar dat in het minst telling tus- den rijken toegespitst, de „prole- e doen uit- prediking mi bevredi- roers geno- ïg van den maar het naar voren torisch ma- ïstrgd naar aterialisme bijzondere n wel, dat, men niet die gewend t men dan leidende le leidende te zullen van het „leer" of wereld en door het Rede, aan ;n hoog ere ekende dan ook voorbe de waaraaD den is; die sprong niet van den mensch af zijjn beurt minder be- het ook >nd, dat elk eet worden ■elukte bet ischen, die u met wat baard had, ike van hot twijfel om- el als Gods tot het on- »e moet het zei gedijen. SüLNSMA. O irecteur-H oof dredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: I Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3 Losse nummers0.05 Prijs der ArivertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting Een dwingeland. Eenige jaren geleden schreef Mr Hu- ■echt, een der liberale voormannen in |De Gids": Een dwingeland deed in 1857 en 1 1878 zijn macht in onze wetgeving ter dege gevoelen. In 1889 is deze dwin- fe geland in een der middelen waarmede 1 hij zijn tyrannie uitoefende, zij het K in geringe mate beperkt geworden. Maar laat mij ruiterlijk en oprechteljjk erkennen, dat daarmede op verre na niet alles gedaan is, wat noodig is, om den dwingeland te verdreven uit ,v',j onze landpalen." ':,S Even ruiterlijk als deze zelfbeschuldi ging werd neergeschreven kan worden erkend, dat de vrijzinnigen hunne mede werking hebben verleend om dezen dwin geland te verdrijven. Het heeft wel lang geduurd eer wat Mr Gort van der Linden als „het schrik lek pleit van dwang en vrijheid" aan duidde beslecht was, maar tenslotte is dan toch, althans wat betreft het lager onderwijs, de vrijheid en de wettelijke gelijkstelling verkregen. Jammer slechts, dat er altijd nog zich noemende vrijzinnigen gevonden worden die aan de verkregen rechten wenschen te tornen, en die op allerlei manieren, met name in de Gemeenteraden trachten den verdreven "dwingeland waarvan Mr Hu- brecht sprak, weer binnen te halen of als dat niet gaat op een andere wijze op opvoedkundig- en ander gebied dwing- landij uit te oefenen. Men denke slechts aan wat dezer da gen nog weer te Nieuw- en St. Joosland gebeurde en welk staaltje van dwang- politiek voorzoover wij konden nagaan, nog door geen vrijzinnig orgaan werd Het roepen om „geestelijke vrijheid" zou heel wat meer indruk maken als de liberale leiders zich konden opwerken "tot de hoogte van mannen als Mr Gort van der Linden en. Mr Hubreoht, en uiterlijk en. oprechtelyk erkenden dat een ergelijk machtsmisbruik allerminst als rijzinnig kan worden aangemerkt. De Regeeringscrisis in Joego-Slavië. Na de gistermorgen gehouden conferen- tie hebben de vijf democratische ministers in het kabinet-Vochitsjewitsj om één uur hun ontslag bij den minister-president aa ngeboden, onder mededeoling van de x*e- denen, welke tot dit besluit geleid hebben. Aardschokken In Oostenrijk. Gisternacht om kwart over drie is in de omgeving van het Hallstaedter-meer op Opper-Oostenrijksch en Salzburgsch grondgebied een sterke aardschok, welke twee a drie seconden duurde, waargeno- K men. De trilling had een stootend 'karakter en kwam van het meer uit Noord-Westelijke richting. De aardschok was zoo hevig, dat een groot deel der bevolking uit den slaap gewekt werd. Er wordt geen melding van schade aan gebouwen gemaakt. De Antwerpsche wereldtentoonstelling. Het bestuur der Antwerpsche wereld tentoonstelling 1930 heeft van de Brazili- aansche regeering bericht ontvangen, dat zij officieel zal deelnemen aan de wereld tentoonstelling. Tot nu toe hebben drie Zuid-Amerikaansche staten ingeschreven n.I.Peru, Chili en Brazilië. Naar gemeld wordt, zullen binnenkort verschillende andere Zuid-Amerikaansche staten dit voorbeeld volgen. In Maart zal begonnen worden met den bouw van den tempel, welke iets buiten gewoons van architectuur belooft te wor den en ongeveer 5 millioen zal kosten. In beslag genomen Duitsche eigendommen De financieele commissie van den Ame- rikaanschen Senaat heeft het ontwerp goedgekeurd, betreffende buitenlandBche eigendommen. Dit wetsontwerp voorziet in de onmiddellijke teruggave van 80 pro cent der Duitsche eigendommen, welke in den oorlog in beslag werden genomen en do betaling van 100.000.000 dollar voor schepen, draadlooze telegrafie-stations en Duitsche brevetten, die verbeurd verklaard werden. Bij de besprekingen in de commissie werd, echter zonder succes getracht het percentage van 80 procent op 60 procent en het te vergoeden bedrag op 60.000.000 dollar te verminderen. Russisch goud. Te Biga is gisteren onder militair ge leide een zending van 20 millioen goud- roebels aangekomen, die onmiddellijk aan boord van een Russisch schip gebracht is met bestemming naar Hamburg, Londen en Huil. In welk dezer havens het goud ontscheept zal worden, en waarvoor het bestemd is, hebben de officieren van het escorte strikt geheim gehouden. EETLU5T-0PWEKKEND. 1.30 p. fl. Korte berichten. Uit een officieele /statistiek blijkt, dat het alcoholverbruik in Rusland gedu rende de laatste 4 jaren gestegen is van 11 tot 89 kopeken per maand per hoofd der bevolking. Een onderzoek, dat is ingesteld naar de oorzaken van de thee-crisis te Moskou beeft aan het licht gebracht, dat deze te zoeken zjjn in gebrek aan activiteit en in verregaande nonchalance van de organen, die met de distributie d'er thee zijn belast. In verband hiermede zal te gen een aantal ambtenaren, die hiervoor aansprakelijk moeten worden geacht, een strafvervolging worden ingesteld. Een Schotsch fabrikant van wollen goederen James Sanderson blijkt bij zijn overlijden een vermogen van 400,000 te hebben nagelat én, dat bijna in zijn geheel bestemd is voor godsdienstige, liefda dige en onderwijsdoeleinden. De officier van justitie Jacoby, te Berlijn, die betrokken is in de Berg- mann-affaire is in hechtenis genomen. De al zoo lang uitgestelde ver volging tegen den Griekschen generaal Pangalos, den gewezen dictator, zal wel dra voortgang vinden. De betrokken par lementaire commissie heeft het verzoek van den generaal om voor hajair te mo gen verschijnen ingewilligd. Pangalos zal onverwijld naar Athene worden overge bracht. De trein van Dettenhausen naar Böblingen in Wurtemberg is bij een onbe- waakten overweg bij het gehucht Weil op een vrachtauto geloopen wier bestuurder gedood werd. De locomotief werd zoo zwaar beschadigd, dat zij buiten dienst gesteld moest worden. Het verkeer is over ander spoor geleid. Gisteren hing er zulk een zware mist boven de haven van New-York, dat negen groote stoomschepen aan het quarantaine-station moesten blijven lig gen. Volgens een bericht uit Peking dwong een officier van een transport trein op een station nabij do grens van Tsjili den machinist met zijn revolver door te rijden hoewel alle signalen op „onveilig" stonden. De trein kwam in botsing met een anderen trein tengevolge waarvan 5 personen werden gewond en 8 gedood. Er heerscht groote werkloosheid in Bulgarije. De toestand van de Bul- gaarsche arbeidsmarkt, die toch al on gunstig was, is gedurende den winter nog verergerd. Het aantal werkloozen stijgt sterk en bedraagt thans 150,000, wat voor Bulgarije een buitengewoon groot aantal \a. Naar uit Madrid gemeld wordt, heeft een brand te Teruel groote zwavel- depots vernield. De schade zou aanzien lijk zijn en er zouden ook menschen bij den brand zijn omgekomen. Gistermiddag zou de Fransche Ka merzitting gefilmd worden. Op het laatste oogeriblik wer d als gevolg van de vele pro testen van de zijde der afgevaardigden evenwel besloten dat de cinematografische opname niet mocht doorgaan, waarna de filmtoestellen uit de zaal verwijderd wer den. Te Philadelphia zijn een vader, moe der en 4 kinderen levend verbrand bij een brand tengevolge der ontploffing van een petroleumkachel. In den Pruisisohen landdag is gis teren wederom de noodtoestand van den landbouw ter sprake gekomen. De Minis ter van Landbouw dr Steger voerde daar bij het woord en verklaarde, dat het eind doel van alle aan te wenden middelen moest zijn, dat de landbouw het Duitsche volk uit eigen grond zou voeden. Strijd tegen onzedelijkheid. De Minister van Justitie heeft, blijkens mededeeling in het Alg. Politieblad, een aanschrijving gericht tot de procureurs generaal bij' de gerechtshoven, waarin hij nog eens de aandacht vestigt op het belang, dat aan een krachtige bestrijding der pornografie verbonden is en waarin hg vervolgens wijst op klachten over onvoldoende handhaving der artikelen van het Wetboek van Strafrecht, welke meer speciaal betrekking hebben op het openlijk tentoonstellen, het openlijk of aangevraagd aanbieden of het openlijk of ongevraagd als verkrijgbaar aanwijzen van middelen ter voorkoming of versto ring van zwangerschap. Enkele arresten van den Hoogen Raad, waarin dit college zich bij de interpre tatie der betrokken artikelen van het Wetboek van Strafrecht op een ruim standpunt heeft geplaatst, geven, naai de Minister opmerkt, aan de justitie een krachtiger wapen voor optreden in de hand dan voorheen, n.I. de arresten van 12 October 1925 en van 10 October 1927. Afschaffing van toeslagen. De Gemeenteraad van Soest heeft bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting besloten de kinderbijslagen te laten vervallen, voor alle ambtenaren met een inkomen boven f1800 per jaar. Verder werd besloten, alle rijwieltoelagen af te schaffen, behalve voor de politie en voor twee ambtenaren van het woningtoezicht. Telefoonverkeer met H o n g a r ij e. Het telefoonverkeer met Hongarije wordt uitgebreid. Met ingang van 15 Fe bruari a.s. zullen aan alle Nederland- sche kantoren en stations gesprekken kunnen worden aangevraagd met alle net ten in Hongarije. De kosten van een gewoon gesprek van 3 minuten zijn f5.25. Stemplicht en maatregelen tegen overtreders. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat te Zwolle een vrouw, die veroordeeld was tot f0.50 boete of 1 d. h., nadat ver geefs verschillende pogingen waren aan gewend haar de boete te doen betalen, toen zij via Kampen naar het huis van bewaring was overgebracht* werd ontsla gen, omdat het gerecht zelf de opgelegde boete voldeed? Is "het den minister bekend, dat te Utrecht een vrouw, veroordeeld tot twee maal 1 d. h., toen zij; overgebracht was naar het huis van bewaring, werd heen gezonden onder de bedreiging, dat men de boete wol zou innen bijl executaire verkooping? Acht de minister deze en dergelijke handelingen overeenkomstig een goede rechtspraak? Oordeelt de minister het niet hoogst noodzakelijk, dat een uitgesproken vonnis volvoerd wordt en niet willekeurig gewijh zigd in een voor de betrokkenen mis schien nog zwaardere straf? Of indien de rechtbank terugschrikt voor volvoe ring van haar vonnis, de wetgeving worde herzien, c.q. dat de stemdwang wordt afgeschaft? Is de minister bereid maatregelen te nemen, dat tot executaire verkooping niet wordt overgegaan? Wenscht de minister maatregelen te nemen om tot spoedige afschaffing van den dwang te geraken? Telefoonverkeer met Oslo. Het hoofdbestuur der posterijen en te legrafie deelt mede: Het telefoonverkeer met Oslo (Noorwe gen) is gisteren geopend. Zoo'als bekend, kunnen van alle kantoren en stations in Nederland uit gesprekken worden ge voerd met Oslo. Het tarief voor een gewoon gesprek van 3 minuten is vastgesteld op f6.55, voor elke minuut meer f 2.20. In de nacht uren van 21 tot 8 uur, bedragen de prij zen resp. f3.95 en f 1.35. G. van der Valk Bouman. f In het Elisabethgesticht te Leiden, waar hij een operatie had ondergaan, is over leden, 70 jaar oud, de heer G. van der Valk Bouman, burgemeester van Leider dorp. De heer Van der Valk Bouman was Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Verleden zomer werd zijn zilveren jubi leum als burgemeester in Leiderdorp op grootsche wijze gevierd. SRUIRtI RAADPLEEG ONZE LLI5T VAN 5PAARCADEAUX DOE VÓÓR 15 FEBR.A-3.nEE AAN DE fllEUWJAARSPUZZIE f2000 GELDPRIJZEN löRATBwAANVRAAS KON-ZEEPFABRIEKEN-DE DUIF. V-H-CHR PLEINE5-DEN DOLDER fabrikanten van BïïïïffiSKK Jan To or op. Het blijft met Jan Toorop op en neer gaan, zoo meldt men uit Den Haag; de vorige week was hij iets beter, thans schijnt hij zich weer minder te gevoe len. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is thans bijeengeroe pen tegen Dinsdag 7 dezer, des avonds te half negen. Telefoneeren met Amerika. Het eerste draadlooze telefonisch za- kengesprek uit Nederland met New-York is gisternamiddag gevoerd door de Rotter- damsche firma Gebr. Catz' Handelsver- eeniging te Rotterdam met haar zuster maatschappij de Catz American Import Cy., te New-York. De eerste transactie in producten van Hollandschen oorsprong voor export naa,r Amerika en voor producten van Ameri- kaanschen oorsprong voor invoer naar Europa is daarbij tot stand gekomen. Het gesprek was buitengewoon duidelijk te verstaan en even duidelijk als een gesprek met Londen. Christelijke Metaalbewerkers. Met de organisatie van de Chr. Metaal bewerkers gaat het geregeld vooruit den laatsten tijd. Gedurende de maand Januari liep het ledental van den Chr. Metaalbewerkers- bond weer omhoog n.I. van 5251 tot 5280. De afdeelingen Middelburg, Vlissingen en Souburg hebben daartoe het hunne bijgedragen. Ned. Chr. Landarb eidersbond. Van den Ned. Chr. Landarbeidersbond zijn nieuwe afdeelingen opgericht te Pijn- acker, Opeinde, Echtenerbrug, Opeinde- Nijega, Lopik-Jaarsveld en Bedum met resp. 20, 9, 9, 6, 15 en 24 leden. Tien jaar radio i-ndustrie. Het is den 27sten Februari a.s. tien jaar geleden, dat de Nederlandsche Sein- toestellen Fabriek, welke te Hilversum is gevestigd, werd opgericht. Gedurende de eerste jaren van haar bestaan voor namelijk radio-installaties voor schepen enz. vervaardigend, heeft de N.S.F. zich gedurende de algemeene depressie als een industrie van beteekenis kunnen handhaven, om zich sinds eenigen tijd ook met" succes op de fabrikatie van om- roep-ontvangers toe te leggen. Middelburg- Militair Tehuis. Gis terenavond hield, de Afdeeling Middelburg van den Ned. Militairen Bond hare alge meene jaarvergadering. Tot bestuursleden werden herkozen de hoeren Ds van Em- pel, Mr Lantshaer en H. Dronkars, pen ningmeester. Uit biet jaarverslag van dien secretaris bleek, dat er dit jaar weer veel is ge daan om het Tehuis voor de Militairen huiselijk, gezellig en aantrekkelijk te ma ken; tevens werd er naar gestreefd, hen met raad en daad bij te staan, en hunne godsdienstige, zedelijke en verstandelijke belangen te behartigen. Het Tehuis was eiken dag geopend voor lederen militair; de huisvader eni huismoeder waren steeds tegenwoordig om leiding te geven. De bezoekers hielden zich onledig met dam-, schaak-, domino spel en sjoelbak; maakten gebruik van de bibliotheek; namen aan de leestafel kennis van de couranten en tijdschriften; niet zelden weerklonk des avonds onder orgelbegeleiding bun gezang en ten slotte Binnenland Krachtiger bestrijding van de onrede lijkheid. Telefoneeren met Hongarije en Noorwe gen. De Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding in den Neuzenschen Gemeenteraad be sproken. De Z. L. M. en de aardappelhandel Buitenland. Aardschokken in Oostenrijk. Regeeringscrisis in Servië. Groote brand in Fallriver (Amerika). werd des avonds met dankzegging ge sloten. Telkens als een lichting opkwam of vertrok, werd een z.g.n. gezellige avond georganiseerd. Op St. Nicolaasavond kon den aan de bezoekers door de goede zor gen van sommige firma's in onze stad cadeaux worden uitgereikt. Op onder scheidene avonden werden voordrachten fen lezingen, sommige met 'lichtbeelden, gehouden terwijl de legerpredikant, iedere maand een avond wijdde aan 'de bezoe kers. De afdeeling Burger Pro Rege, de Vereen. „De Schakel", de Jongelings-ver- eenigingen en de zarugvereen. „Soli Deo Gloria" .toonden voorts hunne belangstel ling in ons werk. Ben en ander had-een gunsiigen invloed op het bezoek. Gebracht werden 1753 bezoeken, hetwelk van de waardeering der militairen getuigt voor ons Tehuis. De afdeeling memoreerde met dank baarheid den steun van 'het Hoofdbe stuur, het subsidie der Staten van Zee land en y,an 'de leden en begunstigers tezamen 254 in getal, de kleine tekorten der laatste jaren baren echter het be stuur groote zorg. De rekening sloot met een ■tekort van f 230.83i/2de tekorten van vorige jaren bedroegen f322.19, zoo dat de totale schuld is f 553.021/W Meerdere be'angs'eriing en steun werd deswege gevraagd, in het bijzonder van Zeeuwsche kerkvoogdijen en kerkeraden, omdat de bezoekers meerendeels uit Zee land 'komen en yan Christelijken huize zijn. Miet den wensch, dat het komende jaar deze belangstelling moge '{dijken, op dat de instandhouding van deze nuttige instelling verzekerd zij', sloot de Voor* zitter, mr De Veer, de vergadering. De Kerkeraad der Eivang. Luth. ge meente heeft een bedrag van f 60 ontvan gen van H. M. de Koningin Moeder voor de restauratie van het uit 1707 datee- rende kerkorgel. De heer Jhr P. J. Boogaerd, voor zitter kring Walcheren der Z. L. M. heeft zich als lid der commissie voor de graanmarkt, geheel vereenigd met de op vatting der andere heereo inzake de marktnoteering. Goes. Lang onderweg. Dezer da gen werd door de post bij een stadge noot een krant bezorgd, die op 7 April 1899 te Goes was afgestempeld. Bijna 29 jaar heeft men dus noodig gehad om die krant van het postkantoor te Goes naar het adres van bestemming te brengen. Blqgekerke. Donderdagavond kwam de afdeeling der Z, L. M. in jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord wees de voorzitter, dhr J. Dommisse, er op, dat het voorbijgegane jaar voor den land bouw door de vele regens, een jaar van veel moeite en teleurstelling is geweest, Wel maken die flinke prijzen der land bouwproducten weer wat goed, en wordt ook de vee- en paardenhandel wat beter Spr. hoopte, dat 1928 gunstiger voor den landbouw mag zijn, dau het verloopen jaar. De aardappelsorteerder, tot welks aankoop in de vorige vergadering waa besloten, staat thans voor de leden be schikbaar. Zij die er gebruik van wem- scben te maken, hebben zich te vervoe gen bij den Secretaris. Ingekomen was het teleurstellende bericht vau den heer v. Aspereu Vervenne, dat hij hedenavond verhinderd was zijn lezing te houden over „Pluimveeteelt". Die secretaris-pen ningmeester, deelde in zijn verslagen, o.a het volgende mede: de vereeniging teil thans 81 leden; verschillende pogingen dit jaar aangewend, om geschikt terrein te verkrijgen voor het plaatsen van een weegbrug mislukten. Door de leden is V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1