rïe. Formamint tegen Uit de Provincie. Middelburg. Op de Paaschvergadering van den Zeeuwschen Bond van Jonge- lingsvereenigingen op Geref. Grondslag, die dit jaar hier gehouden wordt, zal de beer J. Schouten, lid der Tweede Kamer, te Rotterdam bet woord voeren. Kerknieuws. Onderwijs. Zeeuwsche Stemmen Zoeklichtjes. Gemengd Nieuws. en andere besmet telijke ziekten Bij- alle Apotheken en Drog. A ƒ1.— per fletch tijdperk van 20 jaren gepleegde malver saties in de boekhouding, te ontslaan, nadat de zaak reeds anderhalf jaar doen de was geweest. Gas-corruptie. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Soest is aan den directeur van het gasbedrijf alhier op zijn verzoek met ingang van 1 Maart of eerder indien de dienst dit toelaat, ont slag uit zijn functie verleend. Aan den besteller J. Schrijver van bet Post- en Telegraafkantoor te Cjoes, is op diens verzoek nonactief verleend van 3 Maart 1928 tot en met 88 Febru ari 1990. Verplaatst met ingang van 1 Mei a.s. de commies der Posterjein en Tele grafie A. ter Haar van het Post- en Tele graafkantoor te Goes naar het bureel van den Inspecteur der Posterijen en Tele grafie te Middelburg. Bjj Kon. besluit is, met ingang van 1 Maart 1928, aan den adjunct-inspecteur der posterijen en telegrafie, J. G. Dhont, pp zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Goes. Gisterenavond kwam de afdeeling Goes en Omstreken van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel in 11e jaarvergadering bijeen ia de malk- 6alon van den heer Bustraan. De vergader zaal hadl voor deze gelegenheid een fees telijk aanzien. De voorzitter, de heer J. Weststrate te Schore, leidde deze verga dering. Na gebruikelijke opening sprak de voorzitter een openingswoord. Met dankbaarheid maakte de voorzitter melding van de trouw, toewijding en stand vastigheid der leden. Helaas zijn er echter nog altijd, die om des beginsels wille bij pns behooren, maar die zich afzijdig hou den. Spreker wees ook op de practische resultaten, die de vereeniging van haar arbeid mag zien. Da positie van het spoor wegpersoneel is beter geworden. Ook in bet afgeloopen jaar is weer met zegen ge arbeid. Daarom past dankbaarheid en mogen we feestelijk gestemd zijn. Spr. wekte op, mede te werken aan uit breiding van het ledental. Er zijn 'helaas nog altijd on- en verkeerd georganiseer- den. Nadat spr. nog gewezen had op het B5-jarig jubileum van den Bond, dat dezen zomer D.V. zal gevierd worden, verwel komde spr. in hpt bijzonder de vrouwen der leden, het S B. lid, den heer v. d. Kooi], den heer Schwartz, burgemeester van Rilland-Bath, en de afgevaardigden Van den Goeschen Chr. Besturenbond. Hierna kwamen do jaarverslagen van secretaris en penningmeester aan de orde, De eerste functionaris memoreerde het geen in 1927 door do afdeeling was ver richt, was bereikt en wat tot de vrome wenschen moest blijven behooren. Toch getuigde ook dit verslag van een voor uitgang in bet ledental, wat vooral zijn oorzaak vond in de oponing van de lo- caalspoor en de uitbreiding van het Goe- sche personeel. Het H. B. lid, dhr v. d. Kooij, hield daarna een rede, welke was een woord uit het hart tot het hart, speciaal de gees telijke zijde van het Chr. georganiseerd zijn. belichtende. J De heer Schwartz, burgemeester van Rilland-Bath, als vriend der afdeeling aan wezig, richtte een woord tot de vergadering, hierop neerkomende, dat deze afdeeling stof tot danken te over had. Spr. herinnerde mede aan bet jaar 1903, het jaar van den aanslag op den Staat. Uit deze kwade bedoeling is het goede gebo ren. Toen toch is de organisatie gesticht en tot grootero ontwikkeling gekomen. Ook hebben de vrouwen der leden een roeping tegenover de organisatie te ver vullen. Zij toch moeten, de mannen tot steun zijn in den maatschappelijken strijd ook op vereenigingsgebied. Voor den Goeschen Chr. Besturenbond bracht diens secretaris, dhr C. K. Maar- ten.se, de beste wenschen over. Een en andier werd afgewisseld door bet zingen van Bonds- en andere liederen, welk gezang werd begeleid door de mu ziek van een oiigel, door dhr van Beugen, Orgelhandelaar >ep Pianostemmer, Oude- Singel te Goes, welwillend voor deze feestvergadexing afgestaan. Verder door een enkele voordracht door een der leden waarna de voorzitter ©en slotwoord spmk, dan aanwezigen (een dertigtal leden met bun vrouw of worlaoiden) 'dankte voor hun aanwAzig zjjm, hen aansporende nog meer actief te zijn dan voorheen. Nadat gezongen was Gezang 180:1, werd Reze vergadering door den Voor zitter gesloten en ging dhr v. d. Kooij voor in dankgebed. Krabbendijke. Benoemd tot dagelijksch opzichter hij do werjeen tot verhooging en verzwaring aan de zeedijken van de Wes- terland en Westkerkepolcters te Wolfaarts- dijk, dhr G. J. van Doom Lz. alhier. Oosfdijk. Woensdagavond hield de Ko- lenvereeniging „Het Nut", haar algemeene jaarvergadering. Uit bet verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging be staat uit 26 leden, welke gezamenlijk 884 H.L. eierkolen aankochten voor de som van f 1243.44, zoodat bleok, dat de kolen f 1.41 per H.L. kostten. Als bestuursleden weiden herkozen de secretaris en kas sier, van welke de eerste zijn benoeming weer aannam. Het vervoer van de kolen werd weer op de zelfde wijze aanbesteed als vorige jaren. Borsselen. In de vergadering der ver eeniging Kolenfonds werd benoerqd tot kassier de beer A. Walhout en tot secre taris de heer Job Fraanje in de plaats van de heeren Jan Blok Az. en Joh. de Vroe, die voor deze functies hebben be dankt. Wlssekerk®, Wegehs dijksverbetering in den afgeloopen zomer moest de alhier bestaande scbietvereen. Koningin Wilhel- mina haar baan opbreken. Voor weder- opbouwing was geen rijks-subsidie te ver krijgen, zoodat in de j.l. gehouden leden vergadering is besloten de vereeniging te ontbinden. Koudekerk». .Maandagavond hield die afdeeling Koudekeirke van den Bijz. Vrijw. Landstorm haar jaariijkscben gezelligen lanidstormavond. D© heer J. 'A. Contant, penningm. van de plaatselijke landstorm- commissie, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de boeren P. G. Laemoes van Vlissingen, secretaris van de prov. landstorm-commissie en A. Bak ker, burgemeester. De burgemeester, daartoe aangezocht, stelde zich beschikbaar voor het voor zitterschap van de plaatsel. commissie. De heer Laemoes bracht bem daarvoor dank en sprak den wensch uit, dat onder leiding van den hieuwen voorzitter die afdeeling zou mogen komen tot nog meer deren groei, De beer Bakker zeade met veel genoe gen bet voorzitterschap te aanvaarden: de B. V. L. heeft zijn onverdeelde sym pathie en in het bijzonder de burgerlijke Overheid mag wel zéér waardeeren het bestaan van net instituut tot steun aan het wettig gezag. De plaatselijke leider, de beer J. de ICroo, leverde oen referaat over: „Verle den, beden ©n toekomst". Op zeer duide lijke wijze werd aangetoond boe nauw de geschiedenis van Nederland sinds eeuwen is saamgeweven met de historie der Oranjes en hoezeer er reden is, te waken tegen verbreking van den band die tusscben Nederland en Oranje is ge groeid. De beer Laemoes deed mede- deeling omtrent de plannen ter herdenking van het 10-jarig bestaan van den B. V. L. en sprak een uitnemend .propaganda- woord. Een der landstormers vergastte de aanwezigen op een voordracht. In de pauzes werd gezorgd voor ver snapering. 'tWas voor de B. V. L. een goede avond. Enkele nieuwe leden traden toe. Bijzonder verdient nog vermelding, dat staande de .vergadering uit de aan wezige dames een comité werd gevormd, onder leiding van Mevr. Bakker, welk co mité zal zorgen, dat de afdeeling Koude- kerfce in bet bezit komt van een eigen vaandel. Arnemulden. Do visschersvloot, die we gens de geringe vaagst, ©enigo weken, al hier heeft gelegen, voor schoonmaak en reparatie, is thans weer, op enkele vaar tuigen na, ter visscberfj vertrokken. St. Laurens. Bevolking over Jan. 1928. Ingekomen: M. Brandsma B la uit Joure; P. de Hamer en gezin, B 29 uit Middelburg. Vertrokken: Q. van Dalen, A 34 naar Brouwershaven; P. J. van den Bosse en gezin. B 29 naar Middelburg; L. Wisse, A 25 naar Koudekerk®j J. Sturm, B 152 'naar Vlissingen. Souburg. Dinsdag had de jaarvergade ring plaats van de afdeeling der Vereen, tot Chr. Verzorging van krankzinnigen. Uit het jaarverslag van den secretaris M. Joziasse bleek, dat het ledenaantal 191 bedraagt. De aftr. bestuursleden A. van Veen, en G. de Ru werden herkozen, tot afgevaardigden jaarvergadering 1927 werden benoemd H. G. van Dijk en "J. Willemse Hz., Ds de Yootgd vervulde een spreekbeurt in de Geref. Kerk. Uit het verslag van den penningmeester J. Cijsouw werd vernomen, dat de ont vangsten en uitgaven over 1927 bedroegen f 169.37 en f 171.36, terwijl aan de stich ting werd afgedragen f 131. De collecte spreekbeurt Geref. Kerk bedroeg f22.22. Tot bestuursleden werden gekozen dhrn L, P. 0[ijslager en I. Leinse. Tot afge vaardigden naar de jaarvergadering 1928 werden gekozen dhrn Jhr H. A. v. Doorn en A. van Veen. Tot het nazien der boeken van den penningmeester dhrn A. Stahlie en M. Arendse Az. Vervolgens bracht dhr J. Willemse Hz. verslag uit over de jaarvergadering op de stichting. Medegedeeld werd, dat Ds van Dijk van Sqrooskerke Zondagavond in de Herv. Kerk zal optreden in hot belang der stichting. Axel. De bekende heer A. v.'d. Stel, beeft zich bereid verklaard, ia verband met de zg.n. g&scorrupRe, in een open bare vergadering met debat alhier als l spreker op te treden. Overslag. Woedende stier. Dins dagmorgen circa half zes vervoerden de slager L. Uijtfendaele van Overslag en de slager T. Cappendfjke van Zuiddorpe een ptier. Voor de slagerij van eerstgenoemde aangekomen, rukte het dier z'ch los, waar na ljet in volle vaart in de richting Moer- beke verdween. In deze gemeente wilde een jongen bet dier tot staan brongen, doch gelukte daarin niet. Hij liep eeniige lichte wonden op, terwijl hem ©enige klee- dingstukken van het lichaam werden ge scheurd. Omstreeks half negen rende het woeste dier terug de gemeente Overslag in, juist op bet oogenblik, dat de kinderen voor de school nog wat speelden. De rijksveld wachter Dieleman verscheen spoedig ter plaatse, en wist het dier met eenige scho ten neer te schieten. De slager Cappendfjke moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. fien en ander veroorzaakte een Treele opschudding in de gemeente. (Tern. C.) Neid. Herv. Kerk. Bedankt voor Daarle, A. J. Oosterhuis te Ernst. Blijvende vacature. Door het vertrek naar N.-O.-Indië van ds J. J. van Mours, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Z.-Scharwoude, ontstaat een vacature, die echter niet vervuld zal kun nen worden, alvorens de achterstand van het predikantstractement, in overeenstem ming met de bepalingen door den raad van beheer vastgesteld, zal zijn aange zuiverd. Aangezien de financiën dit niet toelaten en er zeer weinig belangstel ling wordt aari den dag gelegd voor het kerkelijke leven, zal deze vacature onver vuld moeten blijven. Geslaagd aan de Landbouwhooge- sc'hool te Wageningen voor het cand.-exa- men Nederl. Boschbouw de heer F. W. Wessels. Geslaagd aan de universiteit te Gro ningen voor het doctoraal examen Ger- maansche taal- en letterkunde (Fransch) mej. M. Wolfson. Gebrekkig ©kinderen. Naar het H'bld. verneemt, zal de nieuw te stich ten orthopaedisch-chirurgische kliniek vermoedelijk nog dit jaar te Leiden in ge bruik worden genomen. Het terrein, waar deze kliniek zal verrijzen, die een betere verzorging van het gebrekkige kind be oogt, werd reeds aangekocht, zoodat spoe dig met het bouwen zal worden begonnen. De Friesche taal. De Eerste Kamerleden Croles en de Vries hebben, in aansluiting aan de het vorig jaar gestelde en deze zaak betreffende vragen, alsnog da navolgende vierledige vraag tot den minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschap pen gericht: Is Uw Excellentie bereid zijn medewer king te verkenen dat: 1. In artikel 2, tweede lid, van de Lager- onderwiiswet aan de daargenoemde vak ken worde toegevoegd dat der „Friesche taal". 2. In artikel 3 van dezelfde wet worde opgenomen, dat aan het leerplan ook dit vak kan worden toegevoegd. 3. Gelegenheid wordt gegeven van Rijks wege om een akte van bekwaamheid voor school - en huisonderwijs in dit vak te ver krijgen. 4. Aan het bezit van deze akte, met of zonder nadere voorwaarden, dezelfde fi- nancieele voordeelen worden verbonden als aan het bezit van de akten in de vak ken 1, m en n? Goes. Tot onderwijzer aan de Ghr. School (Westwal) alhier is benoemd dhr J. Meindersma te Drach'tster Compagnie. Goes, 31 Jan. 1928. Weinige weken geleden kwamen miji weer eens onder de oogen de vergeelde bladen van een uiterlijk onooglijk geschrift, maar dat bij nadere beschouwing toch een waardevol kunstwerk blijkt te zijn. 't Heeft den vorm van een periodiek, zooals wj die kennen, en er boven staat: „Holland— Krakatau. Onder bescherming van Z. K. 11. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje." Do scherpzinnige lezer raadt al, dat we hier te doen hebben met een Holland- Krakatau-nummer, welks opbrengst moest strekken tot leniging van den nood der slachtoffers van de wereldschokkende ramp van 1883, Toen de Krakatswi dood en verderf bracht. Zij, die zelf geen heu genis hebben van de ontzetting, die door de wereld ging op het vernemen dier treurmare, hebben er gewis hun ouders en grootouders van paoren gewagen. Het is nu bijkans. 45 jaar geleden, dat het eiland Krakatau in de Straat Soenda tusschen Sumatra en Java, uiteengebar sten is en dat onder donderend geweld, gepaard met asch- en steenen- en modder regens, vliegende orkanen en zeebevin gen, een welig stuk natuur als in een ommezien werd veranderd] in een kale en ellendige chaos. Had men na de gelijksoortige ramp van 1680 aan geen herhaling meer gedacht en was ellengs de hoop, dat de vulkaan zou zjn uitgedoofd, versterkt, 1883 met z'n 40000 slachtoffer» heeft wel wreed doen zien, hoe ongegrond die hoop is en zoo hebben wj nu met bange vrees ken nis genomen van de jongste berichten over de vernieuwde werking van de Kra katau. Immers vele ouderen herinneren zich nog dien naam, en hij bleek nog in staat het beeld van jammer en ellende voor 't oog te brengen. Z(j zullen zich dan echter ook herinne ren de ontroerende uitingen van naasten- liofde in het moederland. Weinigen zullen met eigen oogen gezien hebben wat de elementen voor kwaads gewrocht hebben, maar nochtans was de bewogenheid onder ons volk diep en algemeen. Het bovengenoemde Holland-Krakatau- album nu is als een monument van de hulpvaardigheid en liefde van ons volk, met name van de eerste schilders en let terkundigen in den lande, om niet te spreken van allen, die door hun offeren naar aanleiding van dit geschrift den nood zooveel mogelijk gelenigd hebben. Als redacteuren traden op J. Bosboom en dr Jan ten Brink en gelijk gezegd, del pennen en teekenstiften van de eerste letterkundigen en schilders hebben het werk gemaakt tot een grootsch monument van Nederlandsche trouw en tot een blij vende herinnering aan dien veelbewogen tijd. Niet tevergeefs is toen geschreven; Hol land wil en zal als eene liefderijke Moeder zich ontfermen over zijne zoo zwaar be proefde kinderen en hen niet verlaten. De facsimilé's van Z- M. Koning Wil lem, H. M. Koningin Emma, en Marie Princes Hendrik der Nederlanden, Princes van Pruisen, wijzen op de eenheid van overheid en onderdanen in de beoefening der naastenliefde. Hun kloeke handtee keningen zeggen minstens evenveel als 'de schoonste dichtregelen, welke het album voor een groot deel verder vullen. Tal van namen van bekende letterkundigen uit dien tijd trekken de aandacht: Toco de Beer, Busken Huët, Schimmel, ten Kate, Kremer, Hofdijk, Mevr. Bosboom Tonssaint, Nicolaas Beets, enz.te veel om op te noemen. Vele bijdragen zijn plots opgeweld uit het verslagen dichterhart, en behooren als echte kunstuitingen voor het nage slacht bewaard te blijven, anderen gaven maar luk-raak uit den schat van hun kunstgewrochten, want de tijd drong en ook toen gold voorwaar, dat wie spoedig hielp een dubbele hulp was. Melati van Java spot wat met de lief dadigheidbals, waar men heenging, ter wille van de slachtoffers dier aard- of zeebeving daar ergens, met mooie toi letjes, ook om toch gezien en bewon derd te worden. Zij spot wat met de me vrouw, die een cöstuum van fraise êcra- tée satjjm moet hebben, omdat zij naai de fancy-fair moet van Douairière Hoe- heotzeook en Freule Wieisza Maar, zegt de schrijfster ten slotte, wat deert het den armen slachtoffers? .Zijl worden gebaat, en al danst Justine, al strijkt de violist, al galmt „Oefening", al verkneukelt de aard beving of watersnood-dichter zich in zjjn poëzie,^ al pronkt Mevrouw X in gestooten aardbei-costufum, 't ergere ons niet, ze doen het maar op den koop toe. 't Voor naamste is dat zij allen hun penningske bijdragen tot leniging van den nood hun ner broeders, en dat penninkske, het spreekt noch van genot, noch van ijdel- heid, alleen van liefdadigheid I Beets geeft slechts deze woorden, maar ze zijn hem uit het hart gegrepen; Spreekt uw hart voor iets goeds, kort en goed zij 't beraad; Paar de daad aan 't besluit; huw 't gebed aan de daad. '1' ri Van den Middelburger J. C. Altorffer treffen wij een welluidend vers aan over Verleden^ Heden en Toekomst; Charles Boissevain blijft de man van hei: frissche proza. P. J. Veth's dichterlijke strofe zal ook thans nagezegd worden; Schoon zijn, o Java, uw waat'ren, uw velden, uw bergen, uw wouden 1 Maar 't'is een schoonheid die steeds ligt aan den boezem des schriks. Maar ik mag niet meer afschrijven. Wat een kunstzinnige teekeningen ver luchten dit zeldzame album! Joseph Is raels, Hoynck van Papendrecht, J. Bos- boom, Mesdag, en zoovele andere groote artisten hebben zich niet te groot geacht om ook door dezen arbeid uiting te ge- gen aan hun bewogenheid en ook een aantal musici hebben iets van hun hand schriften willen afstaan: Brandts Buys, Henri de Jonge van BUemeet, Richard Hol, wat al bekende namen! Zoo zou men dit album haast enkel gaan bewonderen om de uitingen van schoon vernuft en ryken geest, ware het niet, dat er bij alle betoon van broeder liefde toch een draad van ontzetting en beproeving doorheen loopt. Het monu ment van hulpvaardigheid in nood is toch ook als een grafsteen op de groeve van duizenden, die door Gods hand uit dit leven zijn opgeroepen. Wij herhalen 1680, 1883zal 1928 voor ons Insulinde weder een jaar van beproeving warden? Wij bidden voor moederland en kolo niën, dat ,G<xl3 trouw en goedheid niet mogen wijken. Laat ons echter nooit ver geten, dat wij niet alleen een taak heb ben als natuurrampen onze Indische broe ders treffen, maar dat hun belangen, bo venal hun geestelijke belangen, ons altijd ter harte moeten gaan. Er is zooveel geestelijke nood bij zoo veel geestelijke dorheid en onvoldaanheid. En geen schuld onzerzijds? Looperi wij ook zoo warm als er geestelijke goederen gevaar loopen? KEES VAN DER MEER. Een Katholiek blad maakte de opmer king, dat het, nu de radio steeds meer invloed krijgt, meer dan ooit noodig i3 de menscben geestelijk zelfstandig weerbaar te maken. Het, Hdhl. is met deze opmerking kin derlijk verblijd. Het ontdekt hier een echt liberale gedachte, wier doorwerking rijk® perspectieven opent. Immers, volgens deze redeneering, meent het blad, hebben duizenden een sectarisch© (let op dat „sectarische" voor Christelijke!) vereenigingen, geen recht van bestaan meer, verliest alle schotjes- zetterij haar bestaansrecht, en wordt het zelfs d-e vraag, of ten aanzien van het Hooger Onderwijs de splitsing en deelng nog wel recht van bestaan heeft. 't Schijnt ongelooflijk, maar hot schijnt nog nooit tot de liberale redactie van dit toonaangevende liberale orgaan te zijn doorgedrongen, wat eigenlijk de reden is, waar-om Christelijk onderwijs en Christe lijke vereenigingen noodzakelijk moeten worden geacht. Maar ik laat dat rusten. Alleen wil ik er even mijn verbazing over uitspreken, dat de liberale machthebbers, die zoo dwepen met de geestelijke vrijheid en het „on derscheidend denken", met name voor de universitaire jeugd er zoo angstvallig voor hebben gewaakt, dat Christen-geleer- den van onze universiteiten werden ge weerd en dat er aan dien kant niet alleen schotjes werden geplaatst, maar h-ooga dikke muren, die schier niet te over- klimmen waren. OPMERKER. Voorioopig overzicht van het weer in Januari 1928. Volgens mededeeling van het Kon. Ned. Met, Inst. te De Bilt was gemiddeld over de vijf hoofdstations de ochtend-temperatuur 2.0 gr. C. ta hoog. Zij was in alle drie decaden boven normaal, resp. een half, drie en twee en een halven graad. De grootste afwijkingen- kwa men voor op dan 8en en 2an resp. 6Va graad boven en 5 graden benedein normaal. Da ge. middelde maximum temperatuur was 1 graad, de .gemiddelde minimum-temperatuur 2Va graad boven normaal. Behalve op de eerste drie dagen waren temperaturen beneden 'het vries, punt zeldzaam. De regenval was over het ga heele land boven het gemiddelde. In het Noor den en in Zeeland en don Achterhook 60 tot 70 procent, in het Zuiden van Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, de Veluwe en Over ijssel 85 procent, in Oost Noord-Brabant en Noord-Limburg 45 procent en in Zuid-Limburg 16 tot 20 procent boven normaal. Te de Bilt werden 34 uren zonneschijn waar genomen tegen 51 normaal. Ongelukken. D© ochtgenoote van den heer B., 'hotelhouder van Montferland viel gisteren met een mes in de hand in den kelder. Ze werd zoo ernstig gewond, dat haar toestand zeer zorgelijk is. In een gracht te Delft werd gisteren het lijk drijvende gevonden van den 61-jarigen H., wonende in de Molsteeg aldaar, die vermoedelijk kort tevoren te water is geraakt toen hij een wagen uit zijn pakhuis aan den kant van de Gracht zette. Toen het lV-jarig meisje W. te Vriezenveen zich gisteren naar da fabriek wilde begeven, haakte ze bij het pas- seeren van een vonder over een der zijka nalen van het Vriezenveeinsche Voenkanaal aan dien vonder vast, waardoor zij struikelde, in het water viel en verdronk. De brand te Helmond. Men meldt nog uit Helmond: De brand in de fabrieken, van de N.V. Ge broeders van Thiei's- Draadnagel-, Klinknagel en Moerboutenfabriekea te Helmond is ont staan in de afdeeling kistenmaicerij. Het vuur vond daar gretig voedsel en breidde zich uit naar de afd. kuiperij export, waar momen teel enorm druk gewerkt wordt met het oog op orders voor export. Deze geheele afdee ling, welke gelegen was boven het draad nagelmagazijn stond in een minimum van tijd in lichte laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat ook 't groote magazijn voor binnenland, waarin pl.m. 100 ton draadnagels in pakken opge slagen lagen, eveneens in vlammen opging. Alles werd vernield door de vlammen. De waterschade is enorm. De vlammen tastten eveneens de gebouwen aan der Draadnagel- fabriek en der technische bureaux, doch deze konden behouden blijven. De juiste schade is momenteel niet te overzien. Ongeveer 250 menschen zijn door dezen brand tijdelijk werk loos. I P8eudo-veldwa.ch.ter 8. Twee boerenknechts, sedert korten tijd in de ge meente Eibergen woonachtig, zagen er vol strekt geen kwaad in, om dezer dagen op een avond, gekleed met uniformpet, surveillance dienst te doen als veldwachters. O.m. werd een fietser, wiens rijwiel wel voorzien wan van licht en die zich dus niets kwahds be wust was, aangeroepen met een „halt, politie!" Aan het bevel tot afstappen werd \roldaan, waarna inspectie van het rijwielplaatje volgde, dat ook in orde bleek, zoodat de aangehou dene verder kon gaan. Deze voldeed daaraan echter niet, omdat hij in' de ^ambtenaren" een paar pseudo-veldwachters meende te hor- kennen. Aangenaam of niet aangenaam, nu werd het blaadje omgekeerd en de landbou wer, dien men er eens tusschen wilde nemen, commandeerde „rechtsomkeert thans naar de werkelijke politie. Dat ging eerst schoorvoe tend, doch toen de boer de beide „veldwach ters" eens geducht bij de kraag pakte, hielp er niets meer aan en werd het tweetal naar den rijksveldwachter geleid, die van het ge beulde procoa-varbaai opmaakte.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2