No. 106 Donderdag 2 Februari 1828 42e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ft. ZUIDEMA. Olt nummer bestaat uit 2 bladen. Dlredeur-Hoofdredarttur: Bureau: Lange Vorststraat 70, Gom. Tel.: Redactie en Adminlatratle no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprtje: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.OB Prijs der AdvertentlBn: regels f 1.20, elke regel meer 30 ei BIJ abonnement belangrijke korting V Hoe Is het ter wereld mogelijk? Deze uitroep van verbazing is afkom stig van 4en heer P. Kiës, een oud-offi cier, die, nadat hij het leger den rug had toegekeerd, in de S. D|. A. F. met vreugde werd binnengehaald. De heer Kiës, die blijkbaar nog niet geleerd heeft alles te slikken en wiens „bewustwording" nog niet zoover is ge vorderd, dat hij alles prijst wat de heeren Albarda c.s. wijzen, is niet tevreden over het verloop van het bekende mobilisatie- debat. Hij wil nu eens haring of kuit hebben en verlangt een afdoende verklaring. De heeren Van Zadelhoff en Albarda hadden, nadat zij eerst betoogd hadden dat zij' bij eventueele mobilisatie zouden trachten de zaken in de war te sturen, ge weigerd op de pertinente vraag van den minister, wat nu eigenlek de bedoeling was, te antwoorden. Dat deden ze niet. Zulk een vraag kon niet met ja of neen worden beantwoord. Zoo betoogden de heeren in die Kamer en zoo schreef ook de Socialistische pers. Maar de heer Paul Kiës wil zich niet op deze wijze in de luren laten leggen. Hjj verlangt een pertinent antwoord op de vraag, of de S.D.A.P. in omstan digheden als in 1914 tegen da credieten voor algemeene mobilisatie zal stemmen cn deze zelf door massa-actie zal trachten te verhinderen. De heer Albarda had in de Kamer beweerd, dat de S. D- A- P- bier op hetzelfde standpunt staat als door don Franschen socialist Renaudel aangegeven in het Fransche parlement. Do heer Kiës ontkent dit beslist, want Renaudel aan- vaardt, mits alle mogelijkheden van arbi trage zijn uitgeput, in hun vollen omvang de gevolgen van een internationaal con flict. Voor het geval echter dat men niet tot een dergelijke oplossing zou geraken, wil Renaudel een leger ter beschikking heb ben. Daarom acht hij het dan ook noiodig thans „in vredestijd, de weermacht te onderhouden". Men ziet dus het verschil tusschen den Franschman en Albarda met «ijn Nederlandsche socialisten. De laatsten willen zich ook wel verdedigen bij een conflict, na uitputting van alle arbitrage- mogelijkheden, maar intusschen willen ze thans de weermacht, welke ze dan noodig zullen hebben, afschaffen. dit geconstateerd te hebben gaat die heer Kiës verder en wijst hij op de uit spraak van den heer Albarda dat de partij zich do vrijheid moet voorbehouden om in geval do rogeering tot mobilisatie wil besluiten haar eigen houding te bepalen waaraan werd toegevoegd de opmerking, dat terwijl een beperkte mobilisatie mis schien d'e veiligheid kan bevorderen, de uitgebreide mobilisatie oorlogsgevaar kan scheppen. Naar aanleiding daarvan zegt de heer Kiës: Alleen iemand, die niet terzake kundig is of die dingen althans niet behoorlijk heeft overdacht, kan zóó'n standpunt in nemen. Albarda nóch! onze geheele fractie kan iets uitrichten tegen de uitbreiding van beperkte tot algemeene mobilisatie. Hjj heeft daar als Kamerlid nóch de be voegdheid toe, nóch krijgt hij er b ijl- t ij d s de gelegenheid voor. De strijd kan zelfs al in vollen gang zjjn vóór dat Al barda er dan zjjn stem tegen kan ver- beffen. Maar méér nog dan door deze opper vlakkigheid zijn wjj getroffen door het feit, dat Albarda er werkelijk over schijnt te denken eventueel nog vóór mobilisatie te stemmen, c.q. de credieten toe te staan. Hij wil de Partij dan nog „haar hou ding laten bepalen" 1 .Hij zegt dat „een beperkte mobilisatie misschien de veiligheid kan bevorderen" 1 Hoe is het ter wereld mogelijk? I Onze fractie zou lichtingen doen op roepen, in de eerste plaats door haar politiek slecht beïnvloed, onvoldoende aangevoerd en ellendig bewapend? Onze fractie zou troepen aan de grens zetten, gemobiliseerd op de basis van oorlog (een andere mobilisatie is niet mogelijk) mede door b.aar politiek onbe schut tegen de modemo gasmiddolen, vlie ger- en fankaanvallen? Wjj breken met man en macht materieel en moreel het leger af en hooren nu onzen leider verklaren, dat „beperkte mo bilisatie misschien de veiligheid kan be vorderen"? De voiiighoid bovordoron door mobi lisatie, terwjjl door Albarda zelf tot in don treure is verklaard, dat wapens, legers, mobilisatie juist den oorlog aantrekt? precies wat wij schreven, merkt de Maasb. hierbij op. De ontwapeningsactie van de S. D. A. P., die er bij voortduring op gericht is de weermacht te ondermijnen en af te breken, is niet vereenigbaar met het standpunt, thans door den heer Albarda ingenomen. Men kan niet volstaan met het geven van ontwijkende antwoorden, maar er moet komen zooals de heer Kiës dan ook vraagt een „ja" of „neen", een positief antwoord. Groote verwachtingen hebben we niet van het antwoord, al wordt de. vraag ook in „Het Volk" gesteld. Do Sitlating is echter te teekenend voor de moeilijkheid, waarin de roode ontwaponingspropagan- disten zich gewerkt hebben, om haar onzen lezers niet eens voor te leggen. Het debat van 15 December in de Twee de Kamer kan nog een laag staartje hebben." MHIIH II" ■ffWP—3— MW—VI Het stormweer. Volgens berichten uit New York houdt 'het stormachtige weer, dat thans reeds 14 dagen boven den Atlantischen oceaan woedt, nog steeds aan. Van niet minder dan 13 passagiersschepen zijn draadloos berichten ontvangen dat zij met vertra ging zullen aankomen. De „Olympic" had een dag vertraging terwijl andere schepen 4 a 5 dagen over tijd zullen aankomen. Naar een crisis in Zuid-Slavië. Uit Belgrado wordt gemeld: De bespre kingen der democratische parlements- groep, die drie dagen geleden begonnen zijn en tot een levendig dispuut leidden over do vraag van dè houding der demo cratische partij voor het geval der vor ming" van een concentratie-kabinet, zijn gisteren besloten. Met 37 tegen 21 stem men werd een voorstel aangenomen om den partijleider Dawidowits opdracht te geven om de samenvatting aller democra tische elementen in het parlement voort te zetten. Deze stemming zal zonder twijfel •het ontslag der democratische ministers ten gevolge hebben, die in het tegenwoor dige kabinet 5 portefeuilles, buitenland- sche zaken, onderwijs, bosschen en mijnen, sociale voorzorg en de portefeuille voor unificatie der wetgeving bezetten. Conventie der In- en uitvoerverboden. Gisteren was de termijn afgeloopen bin nen welken de staten die nog tot de con ventie voor de afschaffing der in- en uit voerverboden wilden toetreden, een ver zoek tot den Volkenbond konden richten, om het een of ander in- en uitvoerverbod nog tijdelijk te 'kunnen handhaven. De tweede zitting van de conferentie- Colijn die op 2 Juli aanvangt, zal moeten beslissen of deze verzoeken om tijdelijke handhaving nog kunnen bewilligd worden. Nu is de lijst gesloten en kunnen geen nieuwe voorbehouden gemaakt worden. 26 Staten hebben thans de conventie onder teekend. Behalve de 18 staten, die dit reeds op 8 November deden, toen de conferentie- Golijn gesloten wérd, hebben de volgende staten nog onderteekend: Amerika, Est land, Letland, Noorwegen, Polen, Portu gal, ServiS en Zweden. Van deze staten 'heeft alleen Servië geen enkel voorbehoud gemaakt, doch die van de andere staten zijn niet zeer belangrijk, behalve van Polen, dat een invoerverbod op kleurstoffen tijdelijk wil handhaven en een uitvoerverbod voor petroleum. Portugal heeft een heel lange lijst van in- en uitvoerverboden beiden. Hierin zal waarschijnlijk wel heel wat geschrapt wor den, tijdens de tweede zitting van de con- ferentie-Colijn. Van de staten die op 8 November de conventie reeds onderteekenden bebben Bulgarije en Tsjecho-Slowakije ook nog eenige voorbehouden gemaakt. De lijst der door Tsjecho-Slowakije ge- wenschte in- en uitvoerverboden heeft een lengte die aan het belachelijke grenst. Alle groote mogendheden met inbegrip van Amerika en Japan hebben thans de conventie onderteekend. De verdediging van de Oostelijke grenzen van België. De kosten van uitvoering, der werken van d.e grensverdediging in hot Oosten van België, welke hoofdzakelijk zullen bestaan uit het. herstel der bestaande forten, het bouwen van schuilplaatsen voor machine geweren en het gereed, maken van een inundatiesysteem, worden door de regee- ring geraamd op ruim 30 millioen francs. Do kosten van aankoop der noodige ter reinen zijn in dit bedrag begrepen. Voor gesteld wordt het heele bedrag over twee jaarlijksche begrootingen te verdeelen. Op de buitengewone begrooting voor 1928 zou voor dit doel een crediet van 10 millioen worden voorzien. Korfe berlchtep. In sovjet-Rusland zijn 1275 leerfa brieken wegens bet opdrijven van de prij zen gesloten. De Matin" meldt, dat binnenkort de telefoondienst tusschen Parijs en New- York zal worden geopend, i In de buurt van Mönchsroden bij Go- burg beeft gisternacht eeij ernstig auto ongeluk plaats gehad. Door het springen van een band sloeg een auto over den kop. Twee inzittenden werden gedood, terwijl de chauffeur ernstig gewond werd. In de Steijersche Alpen is een slede, waarin 7 personen zaten, in een ravijn ge stort. Drie der inzittenden werden gedood, de andere gewond. In het laatste werkrapport inzake de werkloosheid in Engeland wordt geconsta teerd, dat het aantal werkloozen wederom met 15.000 gedaald is gedurende de afge loopen week. De kranten vernemen uit Adelaide (Eng.) dat tengevolge van de instorting van een tunnel negen werklieden begraven zijn. Drie heeft men er kunnen redden, zes zijn gedood. Uit een draadloos telegram is geble ken, dat het Britfiche transportschip Ba- naba (geb. in 1913, 4643 ton br.) ter hoog te van Ocean Island is vergaan. Het schip is totaal vernield; maar de bemanning is gered. Gisteren zijn te Parijs drie personen gearresteerd wegens bet smokkelen van cocaïne. Eén 'hunner moet een zeer ge ziene persoonlijkheid zijn. Gisterenmiddag is ia den Pruisi sch en landdag opnieuw een diefstal ge pleegd. Van de fractie-secretaresse van het Gentrum werd een handtaschje ontvreemd waarin haar maand-salaris en een gou den dames-horloge. Te München is de tweede burgemees ter van Reutte in Tirol gearresteerd in verband met onregelmatigheden bij den aanleg van den Zugspitz-spoorweg. DE NEpERL- UITVOER NAAR IND1Ë. Wij hebben, zegt het Hdbl., wel eens gewezen op het geleidelijk verdringen van de Indische markt van den Nederland- schen import in onzen archipel. Bü het lezen van de verschillende eco nomische overzichten, in de Indische bla den gepubliceord bij de jaarwisseling, trok deze quaestie opnieuw onze aandacht, en nu wij' de cijfers omtrent Nederland's uitvoer naar Ned.-Indië nog eens onder de oogen kregen, lijkt ons de achteruitgang meer en meer verbijsterend. Hoeweil ook Engel and's uitvoer steeds afneemt, wij wezen hierop nog onlangs aan de hand van cijfers, verzameld door den vertegen woordiger der Britsche Kamer van Koop handel willen wij' thans alleen even stil staan bij de cijfers, 'betreffende Neder land's export. i Vóór het fatale jaar 1914 vertoonden de invoercijfers van Nederlandsch-Indië een onafgebroken stijging, waaruit terecht de gevolgtrekking werd gemaakt, dat de eco nomische ontwikkeling onzer Indische gewesten geregeld voortgang maakte. De productie van uitvoergewassen nam ge stadig toe, terwijl van een eigen industri- eele ontwikkeling toen zoa goed als geen sprake was, zoodat de groeiende afzet van buitenlandsche fabrikaten slechts te danken kon zijn aan de groeiende be hoefte en de toenemende koopkracht der bevolking. Had de invoer in 1903 „slechts" een waarde van 177 millioen gulden, in '1913 werd voor f 461 millioen ingevoerd. Bjj beschouwing van de invoercijfers van 19141925 merken wij hoogst merk waardige sprongen op, welke al te dik wijls tot geheel onjuiste conclusies heb ben geleid. De jaren 19151922 worden geheel buiten beschouwing gelaten, daar deze jaren tengevolge van het ontredderde scheepsverkeer en de reactie op die Oor logsjaren werkelijk tot de abnormale ja ren gerekend moeten worden. Eerst in 1923 begint de handel op Ne derlandsch-Indië weer een normaal karak ter te krijgen, doordat de ooirlogsgevol- gen toen grootendeels overkomen of ge stabiliseerd waren en de heftige schom melingen iu de goederenprijzen tot staan waren gebracht. Zij het ook dat de prjjj- zon dor importartikelen aanrnorkeljjk hoo- ger bleven dan ift 1913. Het. aandeel van ons land in den in voer van Nederlandsch-Oost-Indië be droeg: in i913 33 pet. in 1923 21 pet. i in 1924 '19® pet. in 1925 '18s pet. Aan deze cijfers wjjdt de heer Jd. A. J. Keiling één beschouwing in de „Ind. Post". De schrijver acht den achteruitgang zoo verbijsterend groot en op het eerste ge zicht zoo verontrustend, dat het de moeite moet loonen na te gaan, welke oorzaken medegewerkt hebben aan de snelle daling van het Nederlandsche percentage in den Indischen invoer. Het moge waar zijn aldus de heer Keiling dat de Nederlandsche nijver heid te kampen heeft met hooge loonen en korten arbeidsduur, en het daardoor aflegt tegen Japan: bijna al de niet Azia tische concurrenten van Nederland ver- keeren in hetzelfde geval ,en er zijn nog tal van artikelen, welke in Europa onder gunstiger productievoorwaarden kunnen warden vervaardigd dan in Japan, gezwegen nog van kwaliteit. Maar ook de strijd tegen Japan is niet hopeloos, daar ook in dat land de arbeids week van 66 uur ree'ds is verminderd tot 56 uur en wel verder vorminderen zal terwijl de loonen ongetwijfeld zullen stijgen. De Japansche lucifers, welke in 1913 voor fO.IO per pak te koop waren, terwijl de Zweedsche lucifers toen f0.15 noteerden, kóstten in 1925: f0-22'/2 tegen fO-25 de Zweedsche, met het gevolg, dat het Europeesohe product, ofschoon duurder, het Japansche weer verdrong. En zoo kan het oak met andere arti kelen gaan, mits de Europeoscho, en in het bijzonder de Nederlandsche industri- eelen, geen moeite en kosten ontzien om den afzet in Oost-Indië te pousseeren. Een dergelijke studie van de markt is noodig, niet alleen door de Nederlandsche importeurs op Java, wien het onverschil lig is of zij een Nederlandsch da» wel 'een buitenlandsch artikel verkoopen, daar zij zich bij hun inkoopen slechts door de winstmarge laten leiden, maar vooral door de Nederlandsche fabrikanten zelf, die het bereizen onzer overzeesche gewesten maar al te veel overlaten aan buitenland sche concurrenten. De vaccinatie. Verschenen is de memorie van ant woord van de Eerste Kamer inzake het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wettelijke bepalingen betreffende de vaccinatie. De moening, dat de minister door rle indiening en verdediging van dit wets ontwerp wel degelijk in strijd zou komen met de regeeringsverklaring vap 11 Maart 1926 en zijn latere daarop gebaseerde houding, kan in het licht der feiten moei lijk gehandhaafd worden. De ernstige be geerte toch om bepaalde vraagstukken in status quo te laten verliest haar basis, als een zoodanig vraagstuk, buiten iemands toedoen om, een nieuwe gestalte aanneemt zóó, dat het vraagstuk in zijn tegenwoordige gestalte nimmer een ele ment geweest is in den strijd tusschen politieke partijen of groepen. Dit nu is hier ongetwijfeld het geval sinds om streeks half Juni 1927, toen den minister werd gerapporteerd, dat alle pogingen om het encephalitis-gevaar 'te verklaren en te bezweren vruchteloos waren gebleven, en de medische adviseurs van dien minister op grond daarvan van oordeel bleken, dat onveranderde handhaving van de bestaande bepalingen niet te verdedi gen zou zijn. Voorts deelt de minister mee, dat er bij voortduring ruim voldoende entstof aan wezig is om aan plotseling opkomende, groote behoefte te kunnen voldoen. De vrees, dat deze wet menig genees heer huiverig zal maken om gedurende de overgangsperiode tot inenting over te gaan, is, naar het den minister voor- k-omt, niet .gegrond. Reeds eenigen tijd vóór de indiening van het ontwerp be stond biji een groeiend aantal geneeskun digen bezwaar om in de huidige om standigheden tot inenting over te gaan van dat bezwaar getuigde o.m. het adres van het hoofdbestuur van de Maatschap pijl tot bevordering van de geneeskunst, dat immers vooraf gegaan is aan de indie ning van dit wetsontwerp. Men kan veel eer zeggen, dat dit ontwerp strookt met een in de medische kringen op dit oogen- blik min of meer algemeen bastaand ge voelen. Binnenland. De Culemborgsche moordzaak. Mededeelingen van weihouder De Veer in den Middalb-urgschen Gemeen'eraad over de electrificatie van Walcheren. Mr Goedbloed tot wethouder van Goes gekozen. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het departement van defensie. Buitenland. Sneeuw in Noorwegen. Storm in Amerika. Eetn crisis in Zuid-Slavië? Bond tegen het vloeken. Nadat naar aanleiding van het verzoek door hot Bestuur van den Bond tegen net vloeken in 1923 aan alle gemeenteraden gericht, om regelingen te treffen tegen het vloeken en ijdel gebruik van Gods Naam, van 160 gemeenten de mededeeling in kwam dat maatregelen werden genomen, werd nogmaals aan de 850 gemeenten, waarvoor zoover door het Bestuur van den Bond kon worden nagegaan, nog geen regelingen werden, vastgelegd, een der gelijk verzoek gericht. Hoewel alle beslissingen nog niet be kend zijn, bleek echter uit de ingekomen antwoorden, dat wederom een aantal ge meenten hebben besloten maatregelen te nemen. Belastingpersoneel. Door de Administratie van het dienst vak der Rijksbelastingen is bepaald, dat onder bepaalde omstandigheden en voor zoover het dienstbelang dit toe laat aan ambtenaren verlof kan wor den verleend voor het bijwonen van een afdoelingsvergadering hunner vereeniging. Het verleende verlof komt, zoolang van geen misbruik blijkt, niet in mindering van het reglementair verlof. Wijziging Ziektewet. Naar „De Volkskrant" verneemt hebben de werkgeverscentrales zich tot de bestu ren van een aantal organisaties gewend met de vraag, of deze bereid zijn deel te nemen aan een bespreking over de vraag, of het gewenscht is een congres te hou den in verband met de aanhangige wij zigingen van de Ziektewet. Bedoelde be sturen zijn tegen 7 Februari uitgenoodigd. Men stelt zich voor het congres te houden in de laatste week van Maart. Uitgenoodigd zijn o.a. de besturen van Vrouwenbondon, Middenstandsorganisa ties en Landbouworganisaties. Het aardewerkwetje. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Zaanland heeft aan de Tweede Kamer verzocht, het aardewerkwetje niet aan te nemen. Zij gevoelt zich daartoe gedrongen, omdat in haar district vrijwel de geheele industrie op uitvoer is aan gewezen, en de industrie aan de Zaan reeds zeer veel moeilijkheden heeft on dervonden. Do Kamer heeft meer ver trouwen in andere, meer natuurlijke mid delen om den afzet van de industrie producten te vergrooten. Minister Waszink weer in functie. Bij Kon. besluit van 31 Januari is, overwegende, dat de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen verklaard heeft, zich weer in staat te gevoelen, het beheer van zijn departement te hervat ten; i lo. in afwijking van een Kon. besluit van 10 November, bepaald, dat van heden af de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen Bet beheer over zijn de partement herneemt; 2(f. aan den minister van binnenland- sche zaken en landbouw dank betuigd voor de door hem bij de waarneming van het beheer van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen den lande bewezen diensten. Encephalitis postvaccinal!s. In de week van 22 tot 28 Januari 1928 zijn geen gevallen van encephalitis post- vaccinalis ter kennis van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid gekomen. Afgeleverd werd door de entstofinrich ting te Amsterdam koepokstof voor 1387, te Rotterdam voor 337, te Groningen voor 4, totaal voor 1728 personen. Een gemeentesecretaris ontslagen. In de gisteren gehouden raadsvergade ring welke van half 10 tot 6 uur geduurd heeft besloot de gemeenteraad van Halste ren (N.-Br.) met 7 tégen 3 stemmen, den gemeente-secretaris, wegens over een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1