Rechtzaken. Land- en Tuinbouw. Reofhtbank te Middelburg. De Rundvee-fokkerij. IX. t* jrftöa®. D» 18.000 to&echouwviv wachtten •ohter tevergeefs op zijn terugkomst. Haaien, die daar ter plaatse zeer talrijk zijn, hadden Quiller verorberd. Zes jaar slaapzucht. Naar de sowjet-bladen melden, is in een ziekenhuis te Rjasan een 16-jarig medsja aangebracht, dat reeds gedurende ruim 6 jaren lijdende is aan' een hoogst eigenaardige ziekte, die oppervlakkig overeenkomst vertoont tnet de bekende slaapziekte, maar een geheel andere oorzaak heeft, namelijk een ruggemergaandoe- ning. De ziekte is begonnen toen het meisje 10 jaren oud was met hevige koortsaanvallen. Na behandeling zijn deze verdwalen, maar sindsdien heeft het kind vrijwel aan één stuk door geslapen. Slechts met groota moeite gelukt het nu en dan haar te wekken; zij is dan zeer opgewonden en heeft hevige huil- krampen. Voor zoover mogelijk worden deze oogenblikken gebruikt om haar voedsel in vloeibaren vorm toe te dienen; nu en dan heeft men echter tot kunstmatige voeding zijn toevlucht moeten nemen. Behalve het rugge- merg vertoont geen dor organen afwijkingen of gebreken. - EEN GUNSTIG OORDEEL OVER JAVA. In de „Manilla Times" van 25 Dec. j.l. vertelt een inzender een en ander van zijn indrukken van Java, nai een bezoek aan Ned Indië in de hoofdstad der Phi- lippijnen te zijn teruggekeerd. De schrijver is zeer voldaan over zijm hernieuwde kennismaking met Java en begint met mede te deelen, dat z.i. het eiland in jaren niet zoo welvarend was als thans. „De suikerfabrieken op Java" gaat de oorrespondent voort „moesten een les zijn voor de suikerindustrie op de Philippijnen." Omtrent de politieke situatie lezen wig: „Java is kleiner dan het eiland Luzon, doch wordt bewoond door naar schatting 45.000.0Ü0 menschen (te recht ruim 36 millioen). Alles wat groeien wil, wordt verbouwd en elk stukje grond dat kan worden benut, is beplant. De inlanders hebben geen tijd om aan communisme te doen en hoewel eenigen tijd geleden enkele agitatoren een poging deden om een opstand te verwekken, stierf de be weging een natuurlijken dood door gebrek aan belangstelling," Het trok de aandacht van den Ameri kaan dat alle bouwwerken op Java een permanent karakter dragen, ook do hui zen der inlanders. „Er zijn" zegt hij „vele bamboo woningen, doch de wensch naar betere huizon spreekt uit het feit, dat de meeste met pannen gedekt zjjn." (Hier vergist de schr. zich: het was de dienst der pestbestrjjding, die de dak pannen voorschreef en doorvoerde, waar bij voortdurende oppositie van de zijde der bevolking werd ondervonden.) Een opmerkelijke waardeering spreekt uit het volgende „De wijze waarop hier (op de Phi* lippjjnen dus) bezoekers worden behan deld, komt in een ongunstig daglicht wan neer een vergelijking met Java wordt gemaakt. In dit verband verdient vermel ding ae aankomst in verschillende ha vens. Up Java bespeurt de vreemdeling niets van de „red tape", die op de Phi lippijnen aan den dag treedt. Ik kon piet de douane op Java in enkele minu ten meer bereiken dan te Manilla in drie dagen. Terwijl ik ginds vreemdeling was en te Manilla reeds sedert verscheidene jaren woonachtig ben." Het stemt steeds prettig, zegt het „Hdbl." om dergelijke dingen te lezen. Politierechter. Zitting van 3t Januari 1928. De volgende personen werden gedagvaard: D. J. S., 40 j„ werkman, Mfddalburg we- gens beloediging van den politieagent Witta Eisch 1 mnd gev. str. Uitspraak 8 dagen gev. straf. J. M., 35 j., werkman, Middelburg, wegens beloediging van den agent Kotkamp. Eisch en uitspraak f 15 b. of 15 d. h. J. P. U., 51 j., vrachtrijder te Zierikzee wegens het opzettelijk een paard pijn of let sel doen door het noodeioos met een zweep te slaan. Eisch en uitspraak 15 b. of 15 d. b_ S. J. P. U. ,18 j., voerman, Zierikzee voor eenzelfde overtreding. Eisch f 15 b. of 15 d. h. Uitspraak f 7.50 of 5 d. h. C. S., 44 j., zonder beroep te Clinge, huisvr. v. 0. v. P., wegens beleediging van Pelagia Beernaert. Eisch en uitspraak 110 b. of 10 d. h. E. M. van P., 24 j., huisvT. Fr. de K., te Clinge, wegens beleediging van dezelfde. Eisch f 10 b. of 10 d. h. Uitspraak f 5 b. of 5 d. h. J. P. de P., 21 j., arbeider te Hontenisse, wegens beleediging van A. J. Th. Schille- mans. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. E. M. v. P., 24 j., zonder beroep, huisvr. Fr. de K., te Clinge wegens beleediging van Johannes van Boven. Eisch en uitspraak f10 b. of 10 d. h. M. W., 40 j., huisvr. C. D. te Terneuzeo wegens beleediging van Maria Ollebeke. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. G. S., 22 j., arbeider, St. Jansteen, wegens beleediging van Alphonsus Rottier. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. E. M. v. P., 24 j., zonder beroep te Clinge, wegens mishandeling van Johannes van Boven. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. A. L. T., 21 j., laadbouwersknocht, Sluis, wegens mishandeling van' J. F. Hermans. Eiscb f 15 b. of 15 d. h. Uitspraak f 10 b. of 10 d. h. W. Wi., 41 j., expediteur te Westkapelle wegens misbruik vaa gezag ris vader door uit £s lakken, dat zijn tooet gp 14 Den, JA. snibt Damtrcif zoet behulp vui mc auto mobiel een mand roi sand beeft weggenomen. Eisch f3 b. of 8 d. h. Uitspraak 10.50 of 1 d. b. P. E. Y., 19 melkventer te Hulst, wegens diefstal van een bedrag van f 10, toebehoo- rende aan Celina Maria Savooij, aldaar. Eisch 1 mnd gev. str. Uitspraak 14 d. gev. str. Mr Lambooy, verdachtes raadsman, pleitte vrijspraak subsidiair opleggen van een geld boete of voorw. straf. Kanfangerechf la Goml Door den Kantonrechter 'ter Goes zijn ver oordeeld weger»a overtreding: goederen van diefstal opkoopen: M. H. S., Schore f16 b. s. 15 d. h.; Arbeidswet: 0. P. S., Goes f25 b. s. 25 d. b. Met motorrijtuig op het rijwielpad rijden zonder noodzaak: H. J. „W, Middelburg f'3 b. s. 3 d. b. Vuile melk ten verkoop hebben: CL v. L., 's Gravenpolder f5 b. s. 5 d. h. StraatschenderijC. H., Kloetinge f 16 b. s. 15 d. h Z. V. loopea op eens anders grond: M. v. d. L., Rucphen fö b. s. 6 d. h. Te Goes venten zonder vergunning: B. K., Zevenbergen f 5 b. s. 5 d. h. Overtreding politieverordening Goes: A, EL, Goes f5 b. s. d. h. Te Ierseke met fiets over trottoir rijden: C. v. S., f3 b. s. 3d. h. Met bus stoppen op een niet daarvoor aan, gegeven plaats: J. BL, Kruiningen £6 b. a 6 d. k Trekhondenwet: A. H., 'sHeer Arend» kerke £2 b. a. 2 d. h. Mollen vangen en vervoeren: P. d. B., L. B., Z waag westeinde 2 maal f15 b. s. 2 maal 15 d. h. Fietsen en geen signaal geven: CL O., Ril- land-Bath £10 b .s. 10 d. h. fietsen aan de linkerzijde van den weg: D. K., Kloetinge, terug aan ouders. A. v. V., Axel fl b. s. 1 d. h. Fietsen zonder rem: CL W. S., Geersdijk fö b. a 6 d. h. Fietsen zonder bel; W» U, Hoedekenskerfce f 3 b. a 3 d. h. Met voertuig rijden zonder licht: J. K., Driewegen f 6 b. s, 6 d. h. Met motor rijden zonder goede remmen: L. S., 'sHeer A rendskerke f6 b. 0. 6 d. h. Met bus stoppen op een niet daarvoor aan gegeven plaats: M. D. V., Rilland f3 b. s. 3 d. b. Dronkenschap: A. B., Goes, C. d. K., Wol- phaartsdgk f10 b. s. 10 d. b. Zich met kunstlicht in 't veld bevinden; L. O., Nienwdorp f60 b. s. 25 d. h. Met motor rijden en geen signaal geven: F. J. v. d. J., Goos f5 b. s. 5 d. b. Hooger beroep is aangeteekend door P. K. te Kloetinge, veroordeeld wegens overtreding Motor- en Rijwielreglement tot 20 dagen hech tenis en door P. K. te Hansweert veroor deeld wegens overtreding Drankwet tot f 40 b. a 40 <L h. De worgmoord te Capelle a. d. IJ s s e L Voor do Rotterdamsche Rechtbank ia gisteren de zaak behandeld tegen den 19-jarigen loswerkman B. M., die op den mid dag van 27 Augustus den renteeier G. Dek ker te Capelle a. d. IJssel door worging om het leven bracht. Nadat de moord gepleegd heeft de jongeman het lijk in de kamer laten liggen en is rustig gaan zingen piot het koor, waarvan hij lid was, en dat dien avond een repetitie hield. Na afloop daarvan is hij naar de plaats van da misdaad terug- gekeerd, waar hij gewacht heeft tot zicb niemand meer op straat bevond. Daarna heeft hij het lijk op zijn rug genomen en in de Maas geworpen. Den volgenden ochtend bemerkte men al spoedig, dat do oude man uit zijn woning verdwenen was. Aanvankelijk koesterde men tegen M. geen verdenking. De politie ont ving echter inlichtingen die haar er toe noopte den jongeman in den nacht van 28 op 29 4 gustus in zijn woning te arresteeren. M. bekende onmiddellijk en werd te Rotterdam in verzekerde bewaring gesteld. Het O. M. eischte 18 jaar gevangenisstraf. Verduistering door een kerk-i voogd. Gisteren heeft voor de Haagsche Rechtbank terechtgestaan de 37-jarige koopman D. P. uit Katwijk a. d. Rijn,terzake van verduistering, geploegd in zijn functie van kerkvoogd-penningmeester van de Ned. Herv. Gemeente in Katwijk a. d. Rijn. Ten laste was gelegd verduistering van een bedrag van f 2500 en van 27 obligaties, rentende 3 pet., ten name van de gemeente Katwijk. Verdachte bekende volledig en gaf toe deze bedragen ten eigen bate te hebben aangewend. Achter uitgang in zaken, vooral als gevolg van het dalen van den Belgischen frank, heeft hem tot de verduistering gebracht. Verdachte zeide niet voorzien te hebben, dat het geheel mis zou loopen, anders zou hij er zeker niet toe zijn overgegaan het geld van de kerk in zijn zaken te steken. Hij heeft steeds nog hoop gehad, dat er verandering ten gunsto zou komen. Als getuige werd o.a. gehoord da Bollee uit Katwijk. Deze zeide, geen vaste overtuiging te hebben, waar het geld gebleven is. Inder tijd heeft verdachte tegen getuige gezegd, dat hij geen schade had van de Belgische valuta. Verdachte stelde daartegenover, dat hij als koopman toch geen mededeeling kon doen van zijn verliezen. Naar schatting heeft verdachte ongeveer 20 k 25 duizend gulden, toebe- hoorende aan de kerk, in zijn eigen zaken gestoken. Het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat verdachte op schandelijke wjjze misbruik van vertrouwen heeft gemaakt. Hetgeen hij ge daan hoeft is in verband met zijn positie in een kerkgenootschap van zeer ernstigen aard. Nu is er wel een gunstig reclasseeringsrapporl, maar naar spr.'s meening is er hier allahninst aanleiding tot het opleggen van een voor waardelijke straf. Integendeel zal een aware straf moeten worden opgelegd. Eisch: 1 laar gevangenisstraf. Verdachte'! raadsman, n» Mobaah, whetste verdachte ale md betrouwbaar, degslQk toon die door een ongalufckigen samenloop ran om standigheden tot misdrijf is gekomen. Zijn verlangen om de oude familiezaak voor on dergang te behoeden en nog staande Je hon den, heeft hem ten ral gebracht De vele tegen slagen hebben hem beroofd van zijn kalmte en doorzicht Daarbij kwam nog, dat tenge volge van de onvoldoende controle de ver leiding zeer groot was. En steeds hoopte hij nog, dat er een gunstige wending in zijn zaken zou komen. PL wees voorts op verdachte's overigens zeer gunstige antecedenten en meen de, dat er in verband met al deze verzachtende omstandigheden alle aanleiding was om een voorwaardelijke veroordeeling op te leggen. Uitspraak 14 Februari. Broedermoord. De landbouwer L. M., die op 29 Juli j.l. zijn broer A. na een hevige woordenwisseling met een jacht geweer doodschoot, werd gisteren door de Maastrichtsche rechtbank, wegens opzettelijke© doodslag veroordeeld, tot 7 jaren gevangen!» straf. De eisch luidde 8 jaren. De moord te Sohrieveirsheide. De rechtbank te Maastricht veroordeelde gis teren den 28-jarigen mijnwerker K. de V., geb. te Sneek, die op 28 Augustus jJ. den mijnwerker R. te Sahrieversheide (Heerlen), met wiens dochter hij wilde trouwen, wat R, niet wenschte, met een browning neerschoot, wegens opzettelijken doodslag tot 10 jaar ge vangenisstraf. Het O. M. dat levenslang had geëischt, wegens moord, toekende direct appèl aan. Coöp. Suikerfabriek „DïrotelooWP. De Roosendaal werd de 25ste algeanee- nie jaarvergadering gehouden van die Co öperatieve Beetwortelsuikerfabriek etn Raf finaderij „Dinteloord". Aan de orde kwam de vaststelling der exploitatie-iekening met de balans vooï biet boekjaar 1926—1927. De opbrengsten van suiker, natte pulp, droge pulp, me lasse, enz. bedroegen f 8.668.000. De uit gaven waren f2.698.000, zoodat aan de leden werd betaald f 6.970.000. Door de leden werd in totaal gelovend 266.606.000 K.G. bieten, waarvoor gemiddeld per 1000 K.G. na aftrek der onkosten, volgens art 211 f22.49 betaald werd. Het aantal aan- deelen bedroeg evenals vorig jaar 7601. De "productie bedroeg 87.814.000 Kg. witsuiker, 84.900.000 K. G. natte pulp, 9.046.000 K.G. droge pulp en 8D0Q.00Q K.G. melasse. üit de ruwsuiker der deelnemers werd verkregen 63.041.200 K.G. witsuiker, ter wijl voor leigen rekening nog 9.908.000 K.G. witsuiker wend geproduceerd uit riet suiker. Per etmaal werd gemiddield ver werkt 3.283.500 K.G? bieten. De hoogste verwerking was 3.689.000 K.G. De uitkomsten, der campagne waren bevredigend, dank zij eene onverwachte staging der suikerprijzen in den loop van 1926—1927. Voor afschrijvingen op 3e bezittingen werd voorgesteld f 614.611.51 Va> terwijl de reserve voor prijsverschillen raffimage-be- drijf f 433.951.37, dat voor het onder steuningsfonds f 461.687.69 en dat voor het statuair reservefonds f569.848.83 be draagt. Overeenkomstig de voorstellen van jhet bestunr en de önanciëele com missie wenden exploitatie-rekening en ba lans vastgesteld. Tot bestuursleden werden wegens perio dieke aftreding herkozen de leden E. Mast te Bommel, C. Moors te Nieuw Vosmeer, A. C. de Oude te Zierikzee en P. M. Sneep te Dinteloord. Naar aanleiding van de afgesprongen onderhandelingen met de Coöperatieve „Roosendaal" waardoor de inbreng van ruwe suiker met ongeveer 200.000 zak wordt verminderd en het noodzakelijk en voordeelig is dat het raffinade bedrijf ge durende het geheele jaar door kan blijven werken, zullen door het bestuur maatre gelen getroffen worden om het quantum te verwerken bieten zoo groot mogelijk te doen zijn en zal de Coöperatieve zelf over gaan tot het aarikoopen van bieten en wordt het aantal kg per aandeel door de leden te leveren verhoogd van 30.000 tot 35.000 kg. inschrijvingen met een luchtje? De Bond „Westland" heeft de vorige week een openbare aanbesteding gehouden voor de levering van 1V» 2 millioen een malige pootjesbakken. De bedoeling was, om reeds een partij voor directe levering aan te schaffen, terwijl bet grootste quan tum in het tomaten- en druivenseizoen ge leverd moest worden. Een 26-tal fabri kanten was uitgenoodigd. De prijzen va rieerden van 26 ka tot 31 cent per stuk. Door de meest op den voorgrond tredende kistenfabrikanten werd ingeschreven voor 28 a 2834 cent per stuk. De Bond „Westland" heeft echte/ be richt, dat geen gunning beeft plaats ge had, betgeen verband schijnt te houden met een veronderstelde onderlinge af spraak der fabrikanten. Met eenige span ning wordt het verdere verloop van deze zaak afgewacht. Een boterveillng. Te Purmerend is gistermorgen door den burgemeester de eerste boterveiling ge opend. De aanvoer en koopen waxen niet groot, doch de prijzen die besteed werden, waren ongeveer 20 pet. hooger dan de markten van vorige weken. Men was zeer tevreden over het verloop van deze eerste veiling. Stamboek voor bet Nied1. Trekpaard. Het hoofdbestuur ren de vereeniging „Stam boek voor het Nederlandsche Trekpaard" B.T., verzocht ona de plaatsing m de volgende mededeeling: J£r ia in verschilJUode jjeraargaaeo een TOOMtaUfeg gegeree alao! paardenfokker* In Zeeawach-Vlaaadcrect door oprichting van een zelfstandig Zeeuwsch-Belgisch stamboek, zich van het Nederlandsche Trekpaardenstambaek hebban afgescheiden, omdat het hoofdbestuur in zee* veie aangelegenheden in zjjn plicht te kort zoude zijn geschoten. Het hoofdbestuur stelt er pres op mede te deden, dat van de bestaande 1809 leden omvattende af dealing Zeeland, van hare ver eeoiging, (de geheele vereeniging telde op 31 December 1927 7650 leden) slechts 21 leden nit Zeeuwsch-Vlaanderea hun lidmaat schap voor 1928 hebben opgezegd, het tneeren- deel door vertrek of opheffing van het bedrijf. Daar uit de zeer eenzijdige, overdreven en onjuiste voorstellingen de indruk ook in het buitenland gevestigd zou kunnen worden, dat de eenheid van het „Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard" werkelijk bedreigd wordt, meent het hoofdbestuur erop te moeten wijzen, dat deze geheele beweging uitgaat van een zeer kleiue groep personen, onder leiding van iemand welke ten onrechte als rijksambtenaar wordt voorgesteld". De rijkszuivelconsulent v°°r Zeeland, dhr C. Zwagerman, heeft in het officiëele or gaan van den Algem. Nederl. Zuivelbond eenige artikelen geschreven over de richting onzer fokkerij- In het laatste artikel geeft hij de volgende samenvatting: Bij het stelsel van geven en nemen, dat de fokker moet toepassen, is er groot gevaar, dat de economisch meest gewichtige eigen schap, de melkrijkdom, in de knel bomt. In onze officiëele fokkerij wordt te sterk dbt type op den voorgrond gebracht, dat uiterst moeilijk blijvend met groots melkrijkheid te verbinden is. Ia onze punten stelsels voor veebeoordeeling zijn de z.g. melkteekens met een zóó klein percentage van het totaal aantal punten be dacht, dat de meest typische raskenmerken van ons vee op den achtergrond geraken. Koeien met hooge producties komen ook thans nog voor. Van stieren, waarvan al bij de geboorte een zekere roem uitgaat, om dat ze afstammen van zulke uitblinkende productiekoeien, hoort men niet meer. In vergelijking met de Amerikaansohe en Scandinavische, is onze Nederlandsche lite ratuur over rundveeteelt opvallend arm aan studies over vraagstukken, die met de pro ductie van ons vee verband houden. Lang konden wg er op bogen, dat we ia Holland de melkrijksto veeslagea der wereld bezaten. We sullen erg op onze hoede moe ten zijn, als we dezen naam niet willqn ver liezen. De wijze, waarop tot nog toe op vele keuringen met de productiebeoordeeling werd omgesprongen, demonstreert eveneens, dat bij onze maatregelen voor veeverbetering heel dikwijls de productie en speciaal 'de melkgift, in het gedrang komt. De stierenfokkers houden in vele gevallen onvoldoende rekening met den natuurlijken aanleg voor hooge melkgift van de stieren- moeders. Het staat wel met zekerheid vast, dat als gevolg van de productiecontrole en be wuste teeltkeus, in sommige fókgebieden in ons land, het erfelijk vermogen voor het pro- duceeren van vettere melk merkbaar en soms zelfs van beteekenis verbeterd is. Daarnaast is het waarschijnlijk, dat het erfelijk vermogen voor melkgift gedaald is of ten hoogste op peil bleef. De vraagstukken op het gebied der pro ductie-economie eischen moer belichting. Een instituut voor veeteelt zou in ons land een dankbaar en nog weinig ontgonnen, arbeid» veld vinden. Eterein voor Engeland. In het rapport, hetwelk is uitgebracht door de imperiëele economische oommissie komen eenige interessante bijzonderheden voor aan gaande het eierverbruik in Engeland, en de pluimveeteelt in het algemeen. Daar Engeland slechts voor do helft genoeg heeft aan de eieren van eigen pluimvee, moest in 1926 voor 19 millioen pond sterling wor den ingevoerd en daarenboven nog voor 2i/z millioen pond sterling aan pluimvee uit de dominions en uit het buitenland. Engeland consumeert por jaar ongeveer 7500 millioen eieren. Van iedere duizend eieren, welke het in 1926 consumeerde, waren 433 van eigen pluimvee afkomstig, 96 waren af komstig uit den Ierschen Vrijstaat, 6 uit Canada; 6 uit Zuid-Afrika en 3 uit Australië; 460 eieren werden uit het buitenland inge voerd; uit China 138, uit Denemarker. 121, uit Rusland 47, uit Nederland 35, uit Egypte en uit Polen 22, uit België 21, uit Italië 11, uit Lithauen en Letland samen 11 en uit Argentinië 10. In het rapport wordt nadruk gelegd op het feit, dat Rusland voor den oorlog 50 pet van den invoer verzorgde en Denemar- ken 20 pet. Op dit oogenLlik zenden Rusland, Letland en Litauen slechts een zeer klein deel van den invoer, terwfjl Denemarken, Polen, Nederland, België en China een veel grooter aandeel in den invoer hebben verkregen, zoodat zij den invoer voor 80 pCt. in handen hebben. Doch deze vervanging van Rusland door Denemarken, Nederland en België is in meer dan één opzicht van beteekenis, al dus de officiëele Britsche draadlooze dienst De eieren welke van deze drie landen komen, zijn gewoonlijk beter van kwaliteit, beter ge sorteerd en beter verpakt, dan die, welke voor den oorlog uit Rusland ontvangen wer den, terwfjl prijzen gevraagd worden, welke tenminste met die van Engelsche eieren ver geleken bunnen worden. BRIEF UIT Z.-VLAANDEREN. Amice, Ongotwfjfeld zult ga nit da bladen ge lezen hebben, dat de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Z.-Vlaanderen 'baar eerste openbare vergadering in dit jaar te Terneuzsn gebonden heeft Wel licht hebt ge ook het rerelag geleien van hetgeen door den heer van Rompu in zijn kwaliteit sla voorzitter der kamer, in zijn openingsrede gezegd is. Het komt me voor, dat een en ander een afzonder lijke vermelding waard is. En om over deze zaken wat uitvoeriger in te lichten, is een speciale brief ongetwijfeld de meest geschikte weg. Allereerst werd door den heer van Rompu gesproken over het feit, dat steeds meer en meer stemmen opgingen omi er bij de regeering op aan te dringen de eenzijdige vrijhandelspolitiek los te laten, en om bijv. door dubbeltaxieven onze industrie tegen de maatregelen van het buitenland te beschermen. Vooral den bewoners van ons gewest i3 bet bekend, dat het buitenland ons normaal econo misch leven door verschillende maatre gelen tegen gaat, terwijl daarentegen Ne derland alles doet om de buitenlandsche handel in Nederland te vergemakkelijken wat zeker vaak tot nadeel is van onze eigen ondernemingen. Verschillende so ciale wetten, minder soepel toegepast dan in 't buitenland, verhoogen de productie kosten, en de ioonen zijn hier belangrijk hooger dan in België met een lage valuta. Achtereenvolgens sprak de heer v. Rompu over land- en tuinbouw, en over de vlasindustrie. „Do uitkomsten van het landbouwbedrijf bleken althans voor het gebied der kamer over het alge meen beneden het middelmatige. Hagel slag en regen brachten bizondere ver liezen. Ook de uitkomsten van den tuin bouw bleven in ons gewest lager dan in 1926. Met betrekking tot de vlas-industrie werd gezegd dat de Kamer in het afgeloo- pen jaar een laatste poging bij de Re geering heeft gedaan om maatregelen te verkrijgen tot het voorkomen van alge- beele stopzetting der JEaibriekmatige vlas bewerking. Sinds deze bedrijven tijdens den oorlog werden opgericht, was er in deze industrie voor velen werk, doch onbeschermd kunnen zij de concurrentie tegenover België niet volhouden. In ver band met een en ander werd een Staats commissie ingesteld, welke aan den Mi nister van Bunnenlandsche Zaken en Land bouw haar rapport heeft uitgebracht. Dat deze poging om tot behoud! dezer indu strie te geraken, een zeer gering resultaat heeft geïnd, is uit de uitvoerige toelich ting van den heer L .de Feijter duidelijk gebleken; dit ongunstig resultaat moet zeker betreurd worden, doch door de kaïmer en haar vertegenwoordigers is al bet mogelijke gedaan. (In ons nummer van gisteren is omtrent deze kwestie een meer uitvoerig verslag van onzen correspondent opgenomen. Red.) Blijkens mededeeling van den voorz. der Kamer gevoelt de regeering er niets voor, om op een of andere wijze den uitvoer van stroovlas naar het buitenland te belemme ren. noch door een uitvoerverbod, noch door een uitvoerrecht', en evenmin i's zij genegen een teeltpremie toe te ken nén per II.A. in het binnenland bewerkt vlas, welke middelen waren genoemd als kunnende strekken tot opbeuring der vlas- industrie. De regeering is voorts van oor deel voor de nog bestaande groote fa brieken niets te kunnen doen, en beroept er zich voorts op, dait die industrie in Schouwen, in N.-Brabant en in het noor den des lands zichzelf kan bedruipen. Door den hqpr van Rompu werd ook nog een ander verschijnsel gememoreerd: de bedreiging van de beetwortelsuiker industrie, door den uitvoer van suiker bieten naar Frankrijk. Deze uitvoer, vroe ger slechts gering, is in het afgeloopen jaar belangrijk toegenomen, en naar me- dedeelingen, gestegen tot ongeveer 50 millioen k.g. voor Z.-Vlaanderen. Een fa briek, welke per etmaal 1.000-000 k.g. suikerbieten verwerkt, heeft hiervoor per etmaal 800 man personeel in dienst; de vermindering van werkgelegenheid als ge volg van dezen uitvoer, springt hierdoor duidelijk in 'toog. De Fransche beetwor- telsuikerfabrieken genieten in hun land een zeer sterke bescherming; ongetwijfeld is het van belang, de aandacht der regee ring op deze aangelegenheid te vestigen. Dat de verwerping van het Neder- Landsch-Belgisch verdrag boewei door een groot gedeelte dier Ned. bevolking "i met voldoening begroet voor het zee-j j havenbedrijf van Terneuzen uiterst nadee-v lig is, behoeft geen nader betoog. Öokj hierover werd door den voorzitter ge sproken, er op wijzende, dat bijl de Re-!; geering stappen gedaan zijn om, in af I wachting van definitieve regelingen, maal regelen te treffen die een gunstiger toe stand kunnen bevorderen. Dat op de| staatsbegrooting voor 1928 de verwachte! post voor uitbreiding van los- en laadge-| legenheden voor de zeevaart te Tern(»u-| zen ontbreekt, stemt tot verwondering.! Met betrekking tot het verkeer op de ha ven van Terneuzen kan opgemerkt, dat d> normale vaart in het afgeloopen jaa beter was dan in 1926. Ook de binnen scheepvaart was drukker. Van een tweetal bedrijven konden gur: stige resultaten gemeld worden; de N.V Van Melle's Confectionery Works kc: j door toenemenden omzet haar bedr uitbreiden; ook de N.V. Ter Neuzensch' L Scheepsbouw-Mij. deed mededeeling vanfe bevredigende resultaten. Hoewel de vad luta-concurrentie uit België vrijwel voor, bfj is, kan (och niet gezegd worden dim de voorkeur om in het buitenland 1 koopen, daardoor verdwenen is. I V 'tls te hopen dat industrie en handel® zich in 1928 in toenemenden bloei zujs-r mogen verheugen, voor de welvaart ft'lci bevolking zijn dit zeker belangrijke Mto- ren, die ook van de zijde der Over heid wel eenige meerdere belangstelling verdienen. IntuBBchezi, vr. ar. A. van O-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6