Bij Scheren Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Zoeklichtjes. Gemengd Nieuws. Canada's besluit inzake immigranten. Naar „De Courant" verneemt, heeft de Nederlandsche Regeering ?ich reeds bezig gehouden met de kwestie van de niet- toelating van naar "Canada met Regee- ringssteun verhuizende emigranten. Het Departement van Buitealandsche Zaken heeft zich telegrafisch gewend tot den Nederlandschen consul-generaal te Mon treal om te trachten te bewerkstelligen, den getroffen maatregel niet van toepas sing te doen zijn op Nederlandsche emi granten. De Goede Vrijdag. Aan werklieden en ambtenaren wordt voortaan op Goeden Vrijdag slechts dan Vrijai gegeven, indien in de standplaats dier "werklieden en ambtenaren heft vie ren van den Goeden Vrijdag als Zondag in het algemeen gebruikelijk is. De retourcommissios in het gasbedrijf. De directeur van het Gasbedrijf te Soest heeft ontslag uit zijn functie gevraagd, wegens het aannemen van f700 van de firma Wilson. Naar aanleiding hiervan had het „Hbld." gisteren een onderhoud met den betrokken directeur, den heer L. E. Visser. Deze deelde het blad mede, dat de gemeente Soest een paar jaar geleden het besluit nam tot stichting van een gas bedrijf. Het gas zou van de gemeente Amersfoort betrokken worden, terwijl aan de firma Wilson werd opgedragen bet bui zennet aan te leggen. Met de bijkomende werken, o.a. den bouw van een gashouder, de stichting van gebouwen enz. was hier mede een bedrag van f 300.000 gemoeid. September 1926 werd met de uitvoering dezer werken begonnen en Mei 1927, dus zeven maanden later, kon het bedrijf ge opend worden. De aanleg van het geheele gasbedrijf was uitgevoerd onder toezicht van den heer Visser, zonder eenige andere hulp. Wegens ziekte van den opzichter der firma Wilson, nam de heer Visser, op ver zoek van deze firma, gedurende 2 a 3 maanden, diens functie waar, waarvoor hij een bedrag van f 700 ontving. De heer Visser erkent, dat het een fout geweest is, dat hij van te voren niet aan B. en W. toestemming gevraagd heeft, mede dit toe zicht uit te oefenen. Aan den anderen kant echter, dient vermeld te worden, dat den directeur, die toen nog tijdelijk in functie was, noch een instructie noch een regle ment was voorgeschreven, zoodat 'het hem niet verboden was, voor anderen iets, te gen betaling, te verrichten. Niettegen staande dat, heeft de burgemeester, nadat de 'heer Visser hem medegedeeld had, dat bij het bedrag van f 700 bad aangenomen, dezen geadviseerd zijn ontslag aan te vra gen. De beide wethouders hebben daarop nog aan den heer Visser gevraagd, of deze bereid was de f 700 terug te storten in de Gemeentekas, in welk geval zij bereid wa ren hunne medewerking te verleenen tot zijn handhaving, maar dan op minimum salaris. Hierop heeft de heer Visser ge meend in geen geval te moeten ingaan, omdat hij van oordeel is, dat de gemeente absoluut geen recht heeft op die f 700. Goes. Bij die door den Gemeenteraad la "behandelen ingekomen stukken moet ®og worden gevoegd: Bericht vain Ged. Staten van Zeekind (betreffende vaststelling van de rekening lem de balans en verlies- en winstreke ning van dan Keuringsdienst van Waren, voor het gebdied Goes over heit faienst- jaar 1926. Goedkeuring vajn het raadsbesluit, jj.d. 1 December 1927, no. 3, tot wijziging der goimosnite-bogrootfag voor 1927. Goedkeuring va®, het raadsbesluit *d.d. Ï.8 Januari. 1928, inzake uitgifte vangrood fa erfpacht aan de beeinen J. Knieriem, p® M. E. Goedemomdt Treinvertraging. De mailtrein RoosendaalVlissingen stopte hedenmid dag alhier, daar de machina defect bleek te zijn. Een andere locomotief werd ge- requireerd, die den trein verder naar Vlis singen bracht. Dit oponthoud had tot gevolg, dat de sneltrein, die te .1154 van hier naar Middelburg moest vertrekken en die ach ter den mailtrein kwam, aanmerkelijke vertraging had. '8-H. Arendskerke. Geslaagd voor het examen candidaat-Indisch Landmeter dhr J. van Haute, afhier. St. Laurens. Donderdag 26 Jan. hield de Duddoerlingea Jereen. „Samenwerking" St. Laurens haar 5e jaarvergadering fa de Melksalom van Dhr Reijnierse, Markt Middelburg. Na die gebruikelijke openingsrede, hield O.a. dhr Labruijère van -Middelburg een lezing .over „Druiveateelt." Als voorzitter werd gekozen wegens bedanken van dhr P. Ton als zoodanig, Idlhr J. Labruijère. Periodiek traden af: Bis secretaris A. Buijs, niet herkiesbaar en als bibliothecaris dhr J. Bomrneljé. Als opvolgenden functioninaris werd gekozen voor sear. A. Bommeljé en dhr J. Bom meljé werd lot bibliothecaris herkozen. Koiid'ekerkie. Gisterenavond half acht hield de A.-R. Kiesvereeniging van 't Zand (gom. Roudekerke) eene ledenvergadering. Èr Waren 16 leden aanwezig, zoodat de opkomst niet bijster groot was. In de eerste vergadering van het nieuw fa'getrediem jaar heette de voorzitter, de heer Lorier, de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder de nieuwe burge meester, de heer A. Bakker. Door den heer J. de Vriend werd een eRtfarwena jgafevecd, getiteld; JJa A.R. en de CJI. Partij'", hetwelk door hem met gloed en enthousiasme werd voorgedra gen. Het was een gezellige en leerzame avond, echter was het jammer, dat er niet vebl bespreking op volgde. M.a.s. werd besloten, adhaesie te be tuigen aan het door de A. R. Kiesvereeni ging van Hazerswoude-Rijndijk bij de Tweede Kamer der Staten.-Generaal in gezonden adres om het thans aanhangige wetsvoorstel tot invoering van het 7e en 8e leerjaar te verwerpen, op grond van de bezwaren, welke daardoor het meest voor het platteland Worden gevoeld. Tevens werd m.a.s. besloten, voor da Kiesvereeniging een viertal brochures van H. de Wilde aan te schaffen, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de verhouding tusscben de AJR. en S. G. Partij. Wcstkapelle. Maandag vergialderde de Raad alhier, alle leden waren tegenwoor dig. Alvorens tot behandeling van de agen da over te gaan, wenschte de voorz. de le den een gelukkig nieuwjaar. Daarna me moreerde hjj in 'tkort, wat 'in het af- geloopen jaar voor de gemeente is ge daan. Hij wees er o.a. op, dat het jaar 1927 voor den kleinen landbouwer niet gunstig is geweest, hoewel het jaar niet bepaald redenen geeft tot ernstige klach ten. De toestand van de arbeidende klasse mag vrij gunstig genoemd worden, dank zjj de gelegenheid, dat voor velen werk gevonden wordt in Vlissingen. Verder wees hij op de vele verbeteringen, die aangebracht zijn, op de bestrating in de gemeente, het besluit door den Raad go- nomen tot het bouwen van een nieuw slachthuis, het vaststellen van een nieuwe politieverordening, welke nu beter zal aansluiten bij de nieuwe wetten. De geld middelen baren geen reden tot zorg, al zal het gewonscht blijven in 't algemeen voorzichtig te zijn met het doen van uit gaven. i De heer H. de Kam, als oudste lid fa jaren, dankte den voorz. voor de gespro ken woorden en wenschte hem, mede namens den Raad, Gods besten zegen toe. De heer B|. Louwerse vroeg of het plan, om alhier te komen tot een yoor-oplei- ding van vakarbeiders reeds nader is uitgewerkt en of al jongens zich heb ben aangemeld. De voorz. antwoordde, dat omtrent dit plan een en adder bekend is gemaakt, maar dat nog slechts weini gen bigde hebben gegeven van belangstel ling in 'dezen. Dlhr W. Huiibregtse vroeg of er reeds stappen gedaan zjjln voor het geven van avondonderwijs aan met-leerplichtigen, in de plaats tredende van het thans opgehe ven buitenwettelijk vervolgonderwijs. Die heer Huibr. C|jsauw vroeg of men dan niet in botsing zou komen met het bedrag voor de lesuren. De voorz. zei, dat voor dit seizoen geen avondonderwijs meer gegeven weid, maar zal er toe medewerken dat in het volgend winterseizoen weer een cursus zal gegeven kunnen worden. Daarop kwam in behandeling een ver zoek van W. Roelse, timmerman, alhier, of do gemeente genegen is de sloot, vóór het door hem gekochte perceel aan den djjk, te willen dempen en zichi te belasten met de rioleering. HU zelf zoiu) de buizen willen leveren. In zijn verzoekschrift merkte hU nog op, dait het terrein z.i. daardoor zeer zou verbeteren, terw|jl bet perceel bouwgrond ook aantrekkelijker zolui worden gemaakt. De voorz. meende, dat c.a. 250 kub. M. zand noodig zou z|Jn voor de demping, wait de gemeente op f250 zou komen te staan. HU zei in dezen geen voiorstel van R. en W- te kunnen doen, daar dit verzoek eerst ingekomen is, na da laatste vergadering van B. en W. Hij was van oordeel dat de toestand daar ter plaatse veel zou verbetoren, maar vroeg zich af of de Raad diet te ver zou gaan. De heer K. Cijsouw opperde het denkbeeld, het zand, henoodigd voor de demping van die sloot, aan te voeren met krui wagens waarmede de gelegenheid aange boden werd tot werkverschaffing. De heer W. Huibregtse dacht er zoo over, dat de gemeente later op grooter kosten zou kunnen komen, als zij gedwon gen werd tot dempen van die sloot en vond het dan ook beter nu met Roelse samen te werken. De heer Huibr. Cij- soujw meikt op, dat het geen gemeente belang, maar wel een persoonlijk belang is. Wanneer de Raad dit verzoek inwilligt, kan een dergelijk verzoek aan anderen niet geweigerd worden. De voorz. zei, dat B. en W. dhr Roelse kunnen verplichten bij het bouwen ook de sloot te dempen en ta rioleeren. Wel zag de voorz. liever dat het werk in eens uitgevoerd werd, dan bij gedeelten. De heer Huibregtse betwijfelde of de gemeente die verplichting aan Roelse'kan opleggen. De heer Huibr. Cijsouw wees op gevallen in andere gemeenten, waar bij bouwen dergelijke verplichtingen opge legd werden. Na langdurige discussie vraagt de voorz. machtiging dat B- en W. nader met Roelse fa onderhandeling treden, waarmede de raad alccoard gaat. Daarna werd voorgelezen een verzoek van Joh. Houmes, of de gemeente den grond wil koopen, gelegen tusschen de vastgestelde rooilijn en den weg voor het perceel bouwgrond, dat door hem is gekocht aan den Nieuwen weg. R. en W- stolden voor daarop niet in te gaan. Mocht het later blijken dat de genieente dit gedeelte grond noodig dig heeft, dan zou het eerst t|jd zijn daarover te onderhandelen. Met alg. stem men werd dit voorstel aangenomen. Op een schrijven van Ged .Staten om, ingevolge 'de nieuwe motorwet, nader te bepalen wat de bebouwde koon der ga- 1 meente it, werd medegedeeld, dat zulks reeds is vastgesteld. Naar aanleiding van een circulaire van Ged. Staten, betreffende het wegenplan, werd besloten te zijner tijd Ged. Staten te verwjjzien niaar het een poos gelede® gedaan verzoek tot wegienverbeteoring. De voorzitter gaf vervolgens ®og een uiteenzetting van een en ander, en zei met zijn collega's van andere ge meenten te zullen onderhandelen betref fende het wegenplan. Op verzoek van Ged. Staten werd een kleine verandering gebracht in de politieverordening, wat betreft het snoeien van hout aan de wegen. Belanghebbenden fa dezen kunnen van een besluit van den Raad daarom trent bjj Ged. Staten zoo noodig in beroep gaan. Daarna werd op verzoek van de heeren Louwerse en Minderhoud fa de politie verordening een wijziging gebracht, waar door thans niet verboden is, het spelen met kaarten of dobbelsteenen om gelds waarden in voor het publiek toegankelijke plaatsen. Als leden, va® de commissie lot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de hoeren P. de Vos, J. Kooiman en P„ Peene. In de plaats van den heer P. Minderhoud Kz., die niet herbenoem baar was, werd benoemd de heer P. van Sighem. De bijdrage voor de Chr. School, vol gens art. 101 der lager onderwijswet, werd voor 1926 vastgesteld op f595.85. Het suppl. kohier van de hondenbelasting voor 1927 werd vastgesteld'. Besloten werd aan P. Westerbeke op diens verzoek in de Koestraat een gedeelte gemeente grond in ruil af te staan voor een stukje grond van hem. BU de rondvraag vroeg de heer Hendr. Cijsouw om in verband met de aanhan gige wijziging 'in de wet op de vaccinatie, de vaccinatie dit jaar zoo laat mogelijk, dat is zoo kort mogelijk vóór Mei, te doen plaats hebben, ten einde daarmede "tege moet te komen aan hen, die bezwaren hebben tegen inenting van hun kinderen. Dhr Huibregtse vroeg, of er toch gele genheid blijft gegeven voor hen, die yel hun kinderen willen doen inënten. De voorz. zei, dat ongeveer eind Maart gele genheid wordt gegeven tot inënting. De heer Minderhoud vroeg, of er niets aan te doen is, om de sebattingscom- missie voor gemeentelijke inkomstenbelas ting op te heffen. .De leden van die commissie kunnen weinig ben een ondankbaar weri De voorz. merkt op, dat een en ander fa de wet is geregeld, de Raad kan er niets aan veranderen. De heer Louwerse merkt nog op, dat vele personen hier hoe» ger in de pers. belasting zUn aangeslagen dan vroeger en vroeg of de gemeente niet in een "hndere klasse zou gebracht kunnen worden. De voorz. zei m deze een onderzoek toe. Daarop werd de ver gadering gesloten. doen, en heb- géén Pijn en nasohrjjnen of stukgaan der huid, Indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Ned. Herv. Kerk. Zestal te Borum en Blessum L- de Baan, te Garmerwolde; J. L. Faber, te Zutfen; J, L. Snethiage te H|jbaard; J. G. Steenbeek te Winsum (Fr.); G. H. Steyn te Leeuwarden en F. C. de Vries te Ureterp. Beroepen te WilligeLangerak C. J. Leen mans etn. pred. te Zeist; te Peperga D. Colenbrander te Marssum. Bedani.t voor Enter C. J. Leammans, em. pred. te Zeist. Geref. Kerken. Beroepen te Oudenrirdum D. Zwart, cand. te Oosternperk; te Fijnaart H. Lanning te Siddeburen (Gr.). Luidsprekers in de Domkerk. In verband met de slechte aocoustiek in de Domkerk te Utrecht, waardoor het van den kansel gesproken woord door een groot aantal der kerkbezoekers niet kan worden verstaan, is in deze kerk een Philips-versterker-instal- latie aangebracht, waarop een 20-tal luidspre kers zijn aangesloten. Deize "installatie was Zondag voor het eerst in werking en heeft uitnemend voldaan. Aanstaanden Zondag zal de proef worden herhaald. Ds F. G. van Dorp, eon. pred. van de Geref. Kerk te Andjjk, is Maandagmorgen te Wormerveer plotseling ineengezakt. Hij had Zondag te Wormer gepreekt en was nu op weg naar huis. Overbrenging naar een zie kenhuis bleek noodzakelp. De toestand van den patiënt is ernstig hoewel er geen direct levensgevaar schijnt te zijn. Tot onderwperes aan de Dr H. Pierson- school te 's Gravenhage is benoemd, mej. E. C. v. d. Bergen te Vlissingen. P t o f. J. F i b i g e r. Op 60-jarigen leeftijd is te Kopenhagen overleden prof. Jo hannes Fibiger, een beroemd kankerspecia list, wiens onderzoekingen hem in alle dee- len van de wereld bekend gemaakt hebben en die onlangs den Nobelprijs voor de ge neeskunde ontvangen heeft. In den ouderdom van 81 jaar is te Haarlem overleden da heer J. Broekema, oud- leeraar aan da R. H. B. S. met 5-j. cursus te Middelburg, oud-bibliothecaris van de Pro vinciale Bibliotheek aldaar. De sohoolbioscoop. „Het Onder- wijs" van 28 dezer schrijft over de waarde van de gemeentelpe schoolbioscopen, zooals die o.a. in den Haag "bestaan en kant zich tegen den aandrang van sommige zijden om bet aantal uit te breiden. „Om de waarde van het filmonderwijs in een gemeentelpen schoolbioscoop te beoor- deelen, moet men een twaalftal jaren terug gaan en zich herinneren, welk verwijt er toen maals tegen de lagere school gemaakt werd Het onderwijs was verintellectualiseerd, het leed aan te ver doorgevoerde degelijkheid, aan noodelooze grondigheid. Hiertegen nu ont stond reactie. Men ging op zoek naar nivel leering, naar vervlakking. Het persoonlpe element moest er uit, want juist dit element bepaalde het bpondere cachet in de aan bieding van de leerstof. Eenheidsaanbieding werd de leus, eenheidsbelangstelling moest bfj de leerlingen worden, opgewekt. Begrijp® had zijn rol uitgespeeld; het moest nu wor den bekpen. Het is uit de reactie tegen grondigheid, dat de film in de gemeentelpe schoolbios copen haar intrede deed en de plaats innam van de binnenschoolsche lesuren, van con creet aanschouwingsmateriaal en van lantaarn- projectie. Zij opende de gelegenheid om in een uur de leerstof van een maand af te doen, en optimisten meenden te verzekeren, dat er nogal betrekkelijk veel bij do kin deren beklijft, dat het te ver _gaat, om te zeggen: het eene oog in, het andere uit. Voor veie middelmatige leerlingen was de vervanging van begrijpen door bekijken dan ook nog zoo kwaad niet. Toch verloren de voorstanders uit het oog, dat alleen langs bepaalde wegen nieuwe leer stof het eigendom kan worden. En wel in de eerste plaats langs den weg der inspanning. Wat met inspanning en moeite, meit oefenen en herhalen wordt opgenomen, heelt kans om behouden te worden. Zeker, ook de weg der vreugden leidt daar heen. Wat met een gevoel van blijdschap is geassociëard, vergeet men niet licht. En dit zou misschien op het bioscooponderwp van toepassing zp. Helaas ook dit niet. De vreugde is er wel, maar vindt haar oorsprong niet in de aangeboden leerstof. Naar den bioscoop te gaan is een feestdag, althans voor vele kin- deren. Maar het feestelpe zit niet diep. Het zit in alles, maar niet in de vermeerdering van geestelpen rijkdom; het zit in het uit gaan". JUBILEUM VAN DE RIJKSVERZEKE RINGSBANK. 25 jaar sociale verzekering. Op 1 Februari 1903 keerde de Rijksver zekeringsbank de eerste uitkeering inge volge de ongevallenwet uit en hei is dus heden juist 25 jaar geleden dat de R.V.B. praotisch haar werkzaamheden aanving. In verband hiermede geeft de „Maasb." een aantal cijfers waaraan wij het vol gende ontleenem: Het aantal ondernemingen dat zijn werklieden bij de Rijksverzekeringsbank tegen ongevallen heeft verzekerd, bedroeg in 1925 131.412 zijnde 77.65 pot. van het totaal aantal ondernemingen, waarvan er 37.359 het risico hebben overgedragen en 395 zelf bet risico dragen. Tot de laatste categorie behooren o.a. het Rijk en de Ge meenten. Uit de cijfers van het aantal werklieden en het loonbedrag blijkt, dat de ondernemingen, die het risico hebben overgedragen de groote- en middelbedrij- ven zijn. Bij de R.V.B. zijn voornamelijk de kleine ondernemingen aangesloten. Van de 91.000 bij de Rijksverzekerings bank bekende land- en tuinbouw-onderne- m'ingen zijn er 9478 bij haar aangesloten met 'n gezamenlijk bedrag van f 10.407,598 Het aantal ongevallen. In 't beginjaar, 1903, bedroeg bet in to taal 38.194 of gemiddeld per werkdag 135; in 1914 was het totaalcijfer tot 78.886 en het gemiddelde tot 257 gestegenin 1922 waren de getallen reap. 94.834 en 309, fa 1924 onderscheidenlijk 107.572 en 349 en in het vorige jaar 142.353 en 462. De invloed van den oorlog op het be drijfsleven komt in de cijfers over 1914 niet voldoende tot zijn recht. Daarom wordt opgemerkt, dat, waar het gemiddeld aantal ongevallen per dag in Juli 1914 was geklommen tol 300, dit over de 5 vol gende maanden van het jaar bedroeg resp. 186, 189, 201, 230 en 227. De invloed van de uitbreiding van den verzekeringsplicht tot alle bedrijven bij de wetswijziging van 1921, volledig in wer king getreden op 1 April 1922, is op het aantal ongevallen niet groot geweest. Het aantal ongevallen ging fa 1922 zelfs dalen. Dit moet evenwel worden toegeschreven aan een vrij algemeene gedruktheid in het bedrijfsleven van dien tijd. De ongevallen ingevolge de Land- en Tuinbouwongevallenwet-1922, welke wet op 1 Mei 1923 fa werking trad, zijn niet in de aantallen per jaar en per werkdag op genomen, omdat de uitvoering van deze wet in hoofdzaak is ten deel gevallen aan Bedrijfsvereenigingen. Bij de Rijksverzekeringsbank werd fa de jaren 1924 tot en met 1927 aangifte ge daan resp. van 459, 719, 894, 924 en 1073 ongevallen in 't land- en tuinbouwbedrijf. Het aantal, ongevallen, dat nog steeds 'n hooger cijfer toont, steeg in de maanden November en December 1927 tot resp. 501 en 509 per werkdag. Eenige bedragen. Hier volgen eenige cijfers omtrent den geldelijken kant der verschillende bemoei ingen van de Bank. Het ongevallenfonds had. volgens wis kundige balans per ultimo December 1925 een kapitaalreserve van f41.717.QPO. Over de jaren 19031925 bedroeg het overschot uit dit fonds f 10.750.000, hetwelk ten goe de komt aan de betrokken bij de Bank aangesloten werkgevers, aan wie daaruit, Te Utrecht heeft de Nederlandsche Ver. eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel het revolutionair gebeuren van 1903 feestelp her. dacht. Het was een schitterende dag, schrijft Het Volk". Tal van .kopstukken uit de roode vakbe weging en de S. D. A. P. voerden het woord Er werden telegrammen ontvangen en vM. zonden, bloemstukken werden aangeboden, machtige beteekenis van de moderne vakbe. weging werd bezongen, enz. In het opgewonden verslag van het uitbun- dig feestbetoon trok één zinnetje mp* aan dacht, dat m|j meer zei, dan het geheele zeven kolommen lange verslag. „Petter een .der -leiders van de .stakingj, beweging drong aan op afèun aan de slachtoffers van 1903." Daar viert het machtige vakverbond, dat veie malen millionair is, een schitterend feeat ter herdenking van een misdadige woeling en dan moet daar een der voormannen van hen, die van deze woeling de slachtoffers werden, komen vragen om steun. Heel de feestbeweging maakte op mij een stuitenden indruk, maar het eenvoudige ver. zoek van Petter wekte een gevoel van wal. ging. Dat men zioh in 1903 in het anarchistisch avontuur liet meesleepen is al erg, maar erger is toch nog, dat men terwijl da bonden schat rp zijn. en eem „schitterende herdenking" ar. ganiseeren, de bedrogen slaohtolïers om hulp laat roepen. OPMERKER. zooals dit reeds sedert 1923 is geschied, 25 pet. reductie op de te betalen premie wordt verleend. Voor bet invaliditeitsfonds waren de cij fers op denzelfden datum: beurswaarde, effecten, geldleeningen en hypotheken f 130 millioen; voorschot aan het ouder- domsfonds f 160 millioen. Dit laatste voor schot vloeit voort fat het feit, dat bet ouderdomsfonds geen gelden beschikbaar had om de 'kostelooze uitikeeringen te doen. Op 31 December 1927 bedroeg de beurs waarde van beleggingen, in effecten, geld leeningen en hypotheken tezamen f240 millioen, verdeeld over ongevallen- en in validiteitsfonds. Op 31 December 1926 was door de ge zamenlijke particuliere risico-dragers bij de Rijksverzekeringsbank zekerheid ge steld: ingevolge de Ongovall enwet-1021 voor een waarde van f52.200.000, inge volge de Land- en Tuinbouwongevallen- wet 1922 voor een waarde van f 1,500.000, tezamen voor f 53.700.000. De administratiekosten der Bank be droegen in 1926 f 3.830.000, de gezamen lijke administratiekosten (van Bank, Ver zekeringsraad en Raden van Arbeid) f 8.970.000, waaronder f 3.700.000 voor de uitvoering der Ongevallenwet-1921. Van laatstgenoemde kosten 'kwam een bedrag van f 2.670.000 ten laste van de particu liere rislcodrftgore. i I Op 31 December 1927 waren in dienst der Bank 907 personen, waarvan er 105 werkzaam waren voor de behandeling der Ongevalszaken (vaststelling, toekenning en betaalbaarstelling der schadeloosstellingen ingevolge de Ongevallenwet en de Land en Tuinbouwongevallenwet). Op 1 Febru ari 1903 begon de afdeeling „Ongevallen" met een personeel van 32 ambtenaren. Op 1 Januari 1904 bedroeg het getal ambtena ren 255. Ongelukken. De voerman Wolthuis, die de vorige week te Hengelo door eem auto is aangereden, is aan de bekomen wonden overleden. Van L., welke Woensdag jj. op een leerfabriek te Dongen: het ongeluk had met zgn arm tusschen de haarmachina te geraken, is thans, nadat deze waj geam puteerd, te Breda in het ziekenhuis oven- led en. Vermoord. Bij de familie van Tas- sem te Princenhage is bericht uit Deii ont vangen, dat haar 23-jarige zoon' W. van Ves seln, opzichter bij de Handeisvereamgiag, bjjj een overval door een koelie ia gedood. Een tekort. Te Schild wolde ia sari- gen tijd geledein gestorven W. T-, ontvangst van het waterschap Duurswnld en secretaris- ontvanger van molenpolders. Eb is nu oen te kort in z|jn kas ontdekt; men spreekt van f30.000. Brand in een timmerïabrtBlSi Door tot nu toe onbekende oorzaak ia Maan dagavond brand uitgebroken In de timmer, fabriek der firma Knaapen. te Beverwijk. De brand woedde in het linkerdeel der fa briek, waar veel hout lag opgeslagen. Met vest moeite slaagde de brandweer er in, deö brand tot dit gedeelte ta beperken. Om één uur was men het vuur meester. Da schade wordt op duizenden guldens geschat. Fabriek en inventaris waren niet verzekerd. Het vorige jaar is de fabriek tot den grond .toa afgebrand, Aanranding. Op den weg van. ZuL phen naar Voorst werd Maandagavond mej. R. onder bedreiging met een mies aangerand door een haar onbekend persoon. Door zich te verzetten, gelukte het haar, zich los ta rukken en bij de familie W. binnen te vluch ten. De vermoedelijke dader, de woonwagen bewoner N., artist uit Duitsohland, werd dooï den gemeenteveldwachter met behulp der po litie te Zutphen aangehouden en in bewaring gesteld. Mej. R. heeft den man ala de® dader herkend- I i Drama In Frankrijk. Te Pay BI Galmier bij Clermond is gister een afgrijselijke misdaad gepleegd. Een zekere Fradet, 80 jaS3 oud, heeft zijn Bchoonvadaz mal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2