No. 104 Dinsdag 31 Jannari 1928 42a Jaargang Vezetzalf Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ontsmet sr. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraa! 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.OO Pr Ij s der AdvertentlBn: 1—4 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting v D* harde werkelijkheid. Met instemming hebben wij onlangs melding gemaakt van de critiek door den heer A. ïïymans in „Stemmen des Tijds" geoefend op de wijze waarop de moeder- schapszorg, met pame van de ongehuwde vrouw in het ontwerp-Ziektewet wordt go- regeld. De voorgestelde maatregel, zoo weid be toogd, beschermt niet de jonge vrouw, maar ze bedreigt haar, terwijl bovendien het gevolg moot zijn dat de heiligheid van het huwelijk en het Christelijk karakter van hot gezinsleven worden aangetast. Deze zaak hooft echter ook een anderen kant en het is goed ook daaraan aandacht te schenken. Mr, Kropman, R.-K. raadslid te Am sterdam b.v,, deelt de van verschillende kanten aangevoerde bezwaren niet en ver dedigt don voorgcstelden maatregel o.m. op de volgende gronden: „Hot. gaat o.l, niet aan, zoo maar to be weren, dat do staat, dit voorschrijvende, het huwelijk, of, wil men, de christelijke grondslagen van hot huwelijk, zou aantas ten, Deze conclusie gaat véél te ver. In tal van bepalingen der wetgeving is wel dege lijk rekening gehouden met het huwelijk en de gevolgen daarvan I Eerder zou men kunnen zeggen, dat onze wetgeving de po sitie der ongehuwde moeder juist ver waarloost! Uit do conventie van Washing ton kan men hoogstens concludeeren: voor zoover het gaat om de ongehuwde arbeid ster, die moeder wordt, stelt deze conven tie de gehuwde moeder gelijk met de on gehuwde en dan alleen maar wat betreft enkele op geld waardeerbare pretenties (uitkeeringen en noodzakelijke hygiëni sche maatregelen). Wij vinden de regeling niet onjuist. Het gaat hier over arbeidsters, die onder de Ziektewet zullen vallon dus in hoofd zaak over fabrieksarbeidsters. En nu kan men over ongehuwde fabrieksarbeidsters, die moeder worden, harde en tegelijker tijd ook zéér ware dingen zeggen, mits men maar niet vergeet er op te wijzen, dat in de inrichting der fabrieken, het vervoe ren van arbeiders en arbeidsters, het. loon der ongehuwde arbeidsters, de om standigheden, waaronder ze werken, waaronder ze naar de fabriek komen en waaronder ze de fabriek uitgaan, de ver- waarlcozing van de zorg voor het moreel der vrouwelijke arbeiders etc., etc. dat dit alles ten slotte do voorbereiding is tot het kritieke moment. Wie groote fabrieken, ateliers etc. kent, waar een gemengde arbeidersbevolking werkt, wèèt, waar de ongehuwde moeders vandaan komen, waar zo als hot waro ge kweekt, worden. Pator Hontzen O.F.M. mo ge beweren, dat het bedrijf niet belast mag worden met deze risiko's, de vraag mag gesteld wordon, wie voor deze risico's me de-verantwoordelijk is. En dat is naar on ze meening: 't b e d r ij f. Ongetwijfeld: niet in alle gevallen. Bovendien bedenke men, uit welke kringen bet bedrijf zijn vrouwelijke werkkrachten betrekt en hoe het fabrieksleven belemmert en bijna on mogelijk maakt iedere poging om deze be volking tot een hooger niveau te brengen, integendeel het niveau doet dalen. Wie dit alles doordenkt, wie zich op de hoogte stelt niet alleen van de beginselen, maar ook van de harde werkelijkheid, vindt al dit rumoer weinig stichtend en de bepa ling van Washington niet zoo'n kalaxni- teit (noodlottigheid) als men het voorstelt. Wij voor ons vinden ze juist". De conclusie waartoe Mr Kropman komt deelen wij niet. Dé aangevoerde argumenten kunnen geen reden zijn om de propaganda die er op gericht is de heiligheid van het 'huwe lijk te ondermijnen, te bevorderen en fei telijk, al is dat natuurlijk niet de bedoeling van het ontwerp, de gevaren voor de jonge meisjes te vergrooten. De voorgestelde bepaling schijnt ons van Christelijk .standpunt onaan vaardbaar. Maar tegelijkertijd mogen wij toch ook de harde werkelijkheid waarvan Mr Kropman spreekt, niet uit het oog ver liezen. De harde werkelijkheid is, het wordt ook door anderen die tot oordeelen be- voegd zijn bevestigd, dat in tal van fabrie ken de ongehuwde moeders als het ware gekweekt worden. Een enquête in de omgeving van Brus sel ingesteld heeft toestanden aan het licht gebracht, die eenvoudig niet te be schrijven zijn. En soortgelijke dingen zul len ook in ons land wel voorkomen. Daarom zijn we er niet mee klaar, wan- neor bepalingen als in het ontwerp-Ziekte wet voorgesteld worden afgekeurd, maar dient tevens gevraagd of het niet mogelijk is aan zulke schrikkelijke toestanden een einde te maken en dergelijke kweekplaat sen van ongerechtigheid te zuiveren. Kan hier door de OveTheid niet worden ingegrepen? Laat dan sommige artikelen duur wor- deh; laat dan hier en daar een bedrijf te gronde gaan, wat 'beteekent dat in verhou ding tot de zedelijke en geestelijke schade die hier wordt aangericht. op groote schaal Berlijn Siberische koude. In Nowo-Nikolajefsk do hoofdstad van Siberië, vroor het op 25 Januari 52 gra den Celsius. De scholen zijn gesloten we gens de vorst, de treinen hebben groote vertraging. Maarschalk Douglas Halg. f De Engolsche Maarschalk Douglas Haig is ovorledon. Hij werd den 9den Juni 1801 geboren. Als adjudant van den cavalerie-com- mandant onder Kitchener nam hij in 1894 deel aan den veldtocht in den Soedan. In den boerenoorlog maakte hij o.a. deel uit van den staf van generaal French, Bij bot uitbreken van den oorlog werd Haig, onder maarschalk French, met de leiding van het eerste Britsche leger corps belast. Het Britsche leger, dat in Mei 1915 Ban dien slag van Neuve ChapeUe deelnam, stond onder zijn leiding. Eindelijk na het aftreden van French, in December 1915, werd Haig opperbevel hebber van het nog steeds aangroeiende Engelsche leger, dat langzamerhand, o.a. onder Haig's bevel en kundige leiding in den Sommeslag (1916), bewees, een buitengewone gevechtswaarde te bezitten. Bij den bardnekkigen slag in Vlaande ren (1917) stonden Haig reeds 56 divi sies en meer dan 5000 kanonnen ter beschikking. Toen den 21sten Maart 1918 het Brit sche leger, door de tallooze aanvallen van den vijand gedecimeerd, een catastro fe nabij scheen, opperde Haig, ofschoon hij inmiddels (1917) tot veldmaarschalk was benoemd, zelf het bekende plan in zake eenheid van opperbevel bij de ge allieerden, en verklaarde hij1 zich bereid zich onder het bevel van generaal Foch te stellen. De gevolgen van dezen maatregel wa ren dra merkbaar en leidden ten slotte tot de overwinning der geallieerden. Knoeierijen oi fel Berlijn. De Berlyïiache politie heeft groote knoeierijen ontdekt, waaraan een zekere Paul Bergmann, eigenaar van Mfet Allge- meino Lombard Lagerhaus in de groote Passage Unter den Linden zich heeft schuldig gemaakt. Bergmann, die uit het Oosten van Duitschland afkomstig is, had enkele jaren geleden te Berlijn een bank huis geopend, maar weldra echter zjjn onderneming moeten staken. Hg werd toen reeds wegens het plegen van be drog tot gevangenisstraf van 6 maanden veroordeeld. Korten tijd nadien opende hg een particuliere bank van leening in de Passage. Gebleken is nu, dat hij goe deren, die bijl hem „waren verpand, nipt minder dan 17 maal heeft beleend. De goederen die men in zijn magazijn vond, vertegenwoordigden een waarde van on geveer 1 millioen, terwijl het bedrag aan vschulden belangrijk meer dan 6 millioen mark zou zijn. In het schandaal zijn verschillende per sonen betrokken. In zijn bureau waren niet minder dan 6 h 7 bedienden, die uitsluitend tot taak hadden handteekeningen voor valsche wissels en pandbrieven te bezorgen. Een officier van justitie, die eveneens een goede bekende van Bergmann zou zyn is reeds in zijn functie geschorst. Van een enkelen adellijken heer had Bergmann, die steeds beloofde tot 48 pCt. van de hem geleende bedragen per jaar te betalen, 450.000 maxk losgemaakt. Beweerd wordt, dat majoor von Hinden burg, zoon van den rijkspresident, aan zienlijke bedragen aan Bergmann had toe vertrouwd. Weer leem onderzeeër vermist. De Amerikaansche onderzeeër „S 3", een zusterschip van de onlangs gezonken „S 4", is Zaterdag tijdens een storm van het eskader, dat van Haimpton Eoads naar de manoeuvres bijl Guantamame on derweg was, afgedwaald. Onderzeeërs en andere schepen zoeken de omgeving Of. Sedert Zaterdagavond is niets meer van de „S 3" vernomen. Do flottielje was op weg nnar de Cu- baanscho wateren voor de winterma1- noeuvres. Men vreest, dat de „S 3" by den storm, die Zaterdagavond kwam op Zondagmiddag heeft in de Hollamdia-fabrieikeB over tIJ to Amsterdam een ernstig on geluk plaats gehad. Een zuur- sitoffliesch sprong bij auto- geen-laschwierk uit elkaar, waardoor de 27-jarige arbei der Sootjes ernstig werd ge wond. De deur, waardoor die arbeider Igj de explosie naar buiten werd geslingerd; op den vpcrgrond eten «tuk van die zuurstof-cylinder. zetten, gezonken is. Nasporingen, waar aan ook een vliegtuig deelnam, hebben geen succes opgeleverd. De „S 3" is het laatst ongeveer 100 mijl ten Zuiden van Kaap Hatteras ge zien. De zee moet daar ter plaatse ruim 3000 meter diep zijn. Aan boord van de „S 3" bevonden zich behalve de comman dant, 3 officieren en 37 manschappen. Zigeuners lm België. Het Noorden van de provincie Oost- Vlaanderen wordt door een aanzienlijke groep Zigeuners, sedert geruimen tijd on veilig gemaakt. Deze ongewenschte gas ten, welke door de Nederlandsche grens politie in Noord-Brabant, over de Bel gische grens blijken te zijn gejaagd, maak ten zich reeds schuldig aan een zeer groot aantal diefstallen. In een hunner woonwagens vond de politie niet min der dan 200 gestolen koffiemolens en al lerlei ander ontvreemd goed. De bende zwerft van het eene dorp naar het an dere of vlucht, by achtervolging door de politie, in de bosschen. Thans be vindt zjj zich in de omgeving van Eecloo. Sneeuwstorm in Amerika. Ta New York eiu in andere plaatsen in Amerika heeft het zwaar gesneeuwd. Vooral te Washington lag de sneeuw zeer hoog. Er hadden verscheidene on gevallen plaatB Bis gevolg van den sneeuwstorm. Te Waterford, in het Noorden van don staat New York, zyn twieo kleine kinde ren tijdens een nacMelijkan sneeuwstorm in ,1de armen yan hun moeder doodge vroren. Do móéder was de kinderen, die toet nog twee harer telgen op school waren, in ©en ^rresloo gaan halen. Op den terugweg raakten de paarden_de route kwijt en de slede zat spoedig in de sneeuw vast. Dien geheelen nacht zaten moeder ga kinderen onbeschermd in den sneeuw storm. Men vond hen den volgenden mor gen onder de sneeuw bedolven. Twee der kinderen waren dood, terwijl de moe der en de twee andere kinderen gedeelte lik bevroren waren. Korte berichten. Volgens ©en bericht uit New York is de universiteit van Villanova in den staat Pennsylvania door een brand geheel verwoest. Ook een kapel, die in de buurt der universiteitsgebouwen gelegen was, werd door het vuur verwoest. De schade wordt op vijf millioen gulden geraamd. Uit Stamboel wordt gemeld, dat 3e Turkscbe politie te Angora ruim 100 Hongaaxsche arbeiders heeft gearresteerd, lelie propaganda voor bet communisme maakten. De helft van de gearresteerden zijn reeds over de Bulgaarsche grens ge zet; met de overigen zal dit 'later ge schieden. Het heeft thans allen schijn, dat de strijd om den pnesictentszetel in Amerika (alleen tusschen den republikeinschen can- didaat Hoover, en den democratischen gouverneur van dein staat New York, Al fred E. Smith, zal worden uitgevochten. Tengevolge van de hevige regens der laatste 36 uur is de Theems weer gestegen, zoodat op verschillende plaat sen in het Theemsdal weer pverstroo- mingen voorgekomen zyn. Op sommige punten is de waterstand 2 meter hoyen normaal. Volgens een bericht uit Moskou ijn by een storm in de zee van Azoff sleden met menschicn en .paarden op ijsschotsen naar zee gedreven. DE TELEFONISCHE VERBINDING MET AMERIKA. Zooals wij reeds meldden is gisteren het telefoonverkeer tusschen Nederland en Amerika geopend. Ook hierijit blijkt weer, dat ons land niet tot de achterlijke landen gerekend kan worden, Nederland is het derde Euto- peesche land dat een telefonische verbin ding met Amerika tot stand bracht. En geland ging voor, daarna volgde België en onmiddellijk daarop Nederland. Na afloop van de officieele opening van den dienst deelde de heer Damme, de directeur-generaal der P.T.T., mede, dat de gesprekken zeer duidelijk waren, en dat de gesproken woorden zeer goed overkwamen, hetgeen ook bleek uit de antwoorden, welke op verschillende vra gen werden ontvangen. Er hoefde zelfs geen woord herhaald te worden, terwijl de stem van den heer Tobin, de eenige der sprekers aan de overzijde van den Oceaan, wiens stem bij de hier aanwezi gen bekend was, zeer duidelijk was te herkennen. Het bureau van de Ned. Amerikaansche Kamer yan Koophandel te Amsterdam bad gistermiddag een gesprek met de Nederl. Kamer van Koophandel te New- York. „Hallo, Londen?" vroeg de ingenieur van de Engelsche post-administratie door het telefoontoestel aan do Keizersgracht, onder hoorbare stilte van de daar aan wezigen. Daarna: „Who are vou? Mr Booth? Amsterdam calling; mr Wester- man wishes to speak to You!" En dan nam de heer Westerman de telefoon over om zijn collega, den voor zitter der Nederlandsche Kamer van Koophandel te New-York, op diens bu reau te begroeten. Er waren by de gevoerde gesprekken die zeer goed slaagden, twee bijzondei aardige momenten. Het eerste was, toen mr Westerman aan het toestel terugge roepen werd, en met een lach van blijde verrassing riep: Willy, kerel, hoe gaat het? Het was zyn zoon, met wien hy sprak, dia zich te New-York op het bu reau der Nederlandsche Kamer van Koop handel bevond. En daarna werd! aan de Keizersgracht mevrouw Ravelli aan het toestel geroepen, om haar echtgenoot aan de overzijde van den Atlantisohen Oceaan te vertellen, dat de kinderen het puik maakten en dat ze hem zoo goed ver stond als thuis! De proef-aansluiting heeft bijna drie kwartier geduurd en is slechts eenmaal door een korte storing onderbroken ge weest. Gistermiddag kwart over 7 heeft het Algemeen Handelsblad te Amsterdam een radio-telefonisch gesprek gevoerd met de Journal of Commerce te New-York. De gesprekken waien over en weer zeer goed hoorbaar. Naar aanleiding van een en ander merkt de „N. R. Crt." op: Wie het vijfentwintig jaar geleden voor speld zou hebben zou vermoedelijk voor krankzinnig versleten zyn en toch- is het van beden af een feit: Zoo het u behaagt kunt gijl de telefoon van den haak ne men en aan de juffrouw aan de inter communale telefoon opgeven, dat gij wenscht te spreken met nummer zoo veel in welke plaats ook van de Vereenig- de Staten, op dezelfde manier als gy" een intercommunaal gesprek in Nederland aanyraagt. En het zal niet eens veel verschil maken in den tyd, die verstrijkt eer gij, d© aansluiting hebt, noch in de verstaanbaarheid van het gesprek. En dan zegt men nog, dat er niets nieuws onder de zon is! Aan het bureau, uw huiskamertafel ge- Binnenland. De toestand in het Zeeuwsche mossel- bedryf. De schoolstrijd in JN. en St. Joosland. Minister Waszink hersteld'. Telefoonverbinding Nederland-Amerika. Vreeselyke mynbrand in Indië. Buitenland. Maarschalk Douglas Haiig overleden. Knoeieryen te Berlyn. zeten kunt gy op het oogenblik een praatje houden met een zakenrelatie een familielid op zooveel duizend mylen af- stands aan gene zyde van den Atlanti sohen Oceaan, Het is geen sprookje meer, als gy op een goeden dag op uw kantoor gewaarschuwd wordt, dat New-York, San Francisco of welke plaats ook voor u aan de telefoon is. Wy zyn de laatste jaren ook op dit gebied aan veel gewend geraakt, zoodat we hot alhaast niets bi- zonders meer vinden, maar zooiets neen daar wordt men dan toch nog wel weer eens even stil bij, omdat bet een wonder lijkt. c. doos Minister Waszink weer herstetdl Naar gemeld wordt, zal minister Was zink, wiens ziekteverlof 10 Februari a.s. eindigt, vermoedelijk in den loop van deze week zyn werkzaamheden o-p het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hervatten. De Provinciale opcenten. In een rondschrijven aan de Gedepu teerde Staten van de verschillende ïho- •vincies, zeigt de minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, dat, blijkens bean door den minister van Financiën gedane mededeeling de mógelijkheid be staat, dat, indien bet ontwerp tot verla ging van het tarief der inkomstenbelas ting met 20 pCt. tot wet wórdt verheven, verschillende Provinciën het door hen reeds vastgestelde aantal der do inkomstenbelasting en in ve hiermedexook het reeds vastgestelde aan tal opcenten op de hoofdsom der vermo gensbelasting— nog zullen willen ver- hoogten. Aangezien de aansJagregieüng zeer spoe dig na 1 Mei een aanvang zal nemen, en by het opmaken der kohieren uitslui tend rekening zal kunnen worden gehou den met de alsdan van kracht zijnde verordeningen wordt medewerking inge roepen, tot bet bevorderen zoo npodig van een spoedige wijziging van de desbetreffende provinciale verordeningen, zoodat eventueel© wyzigingsbesluiten vóóï 1 Mei a.s. yan de Kroon ter goedkeuring kunnen zyn voorgedragen. Leerplicht- en Arbeidswet. De Onderwys-centiale (federatie van het Nederlandsche Onderwijzers-Genoot schap, de Unie van Christelijke Onderwij zers en Onderwijzeressen, de Vereeniging van Hoofden van*Scholen in Nederland, de Vereeniging voor M. U. L- O., den Ne- cterlandschen Bond yan Leeraren en Lee- raressen bij het Nijverheids-onderwijs eö den Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs) heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waar in zij meedeelt, dat de Centrale met belang,stelling heeft kennis genomen van het ontwerp van wet tot wijziging van artikel 88 der Arbeids wet 1919, benevens van de daarbij be- hoonemde Memorie van Toelichting; dat zy het tewerk stellen van jongens beneden den veertienjarig,en leeftijd in fa brieken .werkplaatsen of ateliers ooge- wenscht acht, niet alleen uit overwegin gen van moreelea aard, doch ook om dat het overgroote deel van daz© jongens voor dien arbeid nog miet lichamelijk ge schikt is, waarbij dan mog komt, dat de berctepskéuze vóór den 14:jarig©n leeftijd, dus te vroeg, moet geschieden, en als haar meening uitspreekt, mede op grond van de overwegingen in een bij gaand© memorie van toelichting aange geven, dat de voorgestelde wijziging van artikel 88 der Arbeidswet 1919 mitsdien, geen aanbeveling verdient. Daarom verzoekt zy genoemd college, dringend mat de voorgesteld© wijziging niet acooord te gaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1