DE ZEEUW TWEEDE BLAD. KRONKELENDE PADEN. Uit de Provincie. FEUILLETON. TAN VRIJDAG 27 JAN. 1928. No. 101. WIJZIGING POSTTARIEVEN. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, da# op 1 Febru ari'in werking treedt bet Kon.-besluit van 21 Januari 1928 (St.bl. no. 9), houdende wiizteing van het Postbesluit 1925 (St.bl. no 396), het Pakketposlbesluit (St.bl. 1919 no. 574) en het Internationaal Poet- besluit 1925 (St.bl. no. 394). De aandacht wordt gevestigd op de na volgende wijzigingen, welke de posttarie- ven dientengevolge met ingang van ge noemden datum ondergaan. Brieven binnenland. Het tarief der brieven van een gewicht van meer dan 20 gram is gewijzigd en be draagt voor eiken brief: hoven 20 gram tot 250 gram 15 cent 250 500 20 500 750 25 750 1000 1500 1000 1500 2000 >5 9» 9) 30 35 40 Lokaal port. Ingevoerd is een afzonderlijk port (lo kaal port) voor briefkaarten en voor brie ven van een gewicht van niet meer dan 20 gram afkomstig van en bestemd voor een door den directeur-generaal vast te stellen kring. Dit port bedraagt: voor elke briefkaart 3 cent; voor eiken brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent. In de wachtkamers van de post-, bij- post-, wijkpost- en hulppostkantoren, als mede op de postagentschappen en de poststations is een omschrijving aanwezig van den 'kring, binnen welken voor het betreffende kantoor, agentschap of stati on het lokaal port van toepassing is. Gedrukte stukken binnenland Ingevoerd is een tweeledig tarief voor gedrukte stukken, n.l.: a. een port voor drukwerken, waarvan spoedbehandeling wordt verzocht, door middel van een in het oog loopende boven het adres gestelde aanwijzing (spoed) of een soortgelijke terzelfder plaatse aan gebrachte aanduiding; dit. port is gelijk aan het bestaande drukwerkport; b. een port voor de overige gedrukte stukken, hetwelk bedraagt: voor een gewicht tot en met 500 gram 154 cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 gram; boven 500 gram tot 750 gram 17 X ct. 750 1000 20 1000 1500 25 1500 2000 30 De behandeling van drukwerken, welke niet volledig zijn gefrankeerd naar het hiervoren vermelde tarief of.niet zijn voor zien van de vorengenoemde aanwijzing „Spoed" of eene daarmede overeenkomen de aanduiding, kan tot een gunstiger ge deelte van den dag of uiterlijk tot den vol genden morgen worden verschoven, indien daartoe met het oog op de hoeveelheid te verwerken correspondentie aanleiding be staat. Evenwel zal zulks als algemeene regel althans voorloopig alleen gelden voor de z.g. massa-reclamedrukwerken. Nieuwsbladen binnenland. Het port der nieuwsbladen en bijvoeg sels, waarvan de frankeering geschiedt bij abonnement, is'verlaagd en vastgesteld op: van een nieuwsblad van een gewicht van niet meer dan 55 gram X cent; boven 55 gram tot en met 150 gram 1X cent; voor elke 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 150 gram X cent. Monsters binnenland. Het port der monsters is nader vast- Seateld op 2 cent per 50 gram of ge- eelte van 50 gramt met behoud van het thans geldende minimum van 5 cent per 79.)' Yrjj naar hot Engeisch. Het was weer de morgen dat d!e mail verwacht werd. Toon het pakket brie ven _en nieuwsbladen bezorgd werd, za ten juist allen rond de ontbijttafel ge schaard. Bedaard sneed dr Murray mét z|ja zakmes het touwtje, dat bet pakket bij elkaar hield, open, en deelde den inhoud ®t. Doch er was geen brief bij van Harry, waarin hij het nader uiur van zijn thuiskomst meedeelde. Mevrouw Murray keek teleurgesteld, Helen en Frank brom den; terwjjl Anna, in stilte, de dagen telde voor de beer Churcihil zou terug- keeren. Sedert het bekend was, dat Emily en Harry op Buckland zouden komen wo nen, waren al baar zorgen voor de toe komst vergeten en wachtte zij met rustige vreugde bet geluk af, dat haar beidde, wj haar zuster thuiskwam, zou, de plaats die zij achter liet, niet ledig blijven. Toch hoopte zij, dat Emily spoedig zou «omen, omdat ze nog zoo gaarne eenige rustige dagen met haar zuster zou door brengen, alvorens ze voorgoed de ouder lijke woning vaarwel zaai zeggen. En nu ïlapressebeeteïllng i binnenland. Het recht wegens espressebestelling in in het binnenlandse!» verkeer van brief postzendingen is verlaagd tot 10 cent, dat wegens expressebestelling van post pakketten tot 15 cent. 'Zieeposttarief Suriname en Curasao. v Het port der akten en gedrukte stuk ken in het verkeer met Suriname en Cu rasao per zeepost, is verlaagd tot li/s cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram, met een minimum' van 7i/a cent voor akten; het port der monsters is in dat verkeer verlaagd tot 2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram met een minimum van 5 cent per zending. Het port der bij abonnement gefrankeerde nieuwsbladen, welke per zeepost naar Suriname en Curasao warden verzonden is verlaagd en gelijk aan het tarief, gel dende voor bij abonnement gefrankeerde nieuwsbladen in het binnenlandsch ver keer. t In het verkeer met Ned.-Indië blijven de tarieven voorloopig ongewijzigd'. Frankeerzegels, enz. In gebruik worden gesteld; frankeerzegels van en van l'Va cent; briefkaarten (enkele en dubbele) met ze- gelafdruk van 2 cent; formulieren voor adreswijziging met ze- gelafdruk van l'Va cent; postzegelboekjes, inhoudende 24 fran keerzegels van iVï cent; arbeidslijsten met aangehecht briefkaart- formulier, voorzien van een zegelafdruk van 3 cent, prijs 8 cent; portzegels van 3, 7 en 12 cent Do bij het publiek voorhanden formulie ren voor adreswijziging met zegelafdruk van 2 cent kunnen uiterlijk 31 Januari a.s. bij de kantoren der posterijen worden in geleverd tegen ontvangstbewijs. Op 1 Fe bruari a.s. worden de ingeleverde formu lieren tegen intrefkking van het ontvang bewijs aan belanghebbenden teruggegeven met terugbetaling van rVa cent voor elk ingeleverd formulier. Goes. In «Je vergadering van d;e R.-K, Middenstandsvepeen. „de Hanze" werd gesproken over die aanbesteding van de gemeentelijke onderhoudswerken. Het be sluit van da conferentie met het gemeen tebestuur was geweest, dat dit bestuur, tegen die verwachting in, het oud© sy steem handhaafde en alleen beloofde hoo- gere soliditeits-eischen te stellen aan de inschrijvers. Zooals nu uit het gesprokene ter vergadering bleek, heeft echter het ge meentebestuur, alleen die inschrijvers ge waarschuwd, die gewoonlijk voor die ge meente werken, waardoor de kansen niet meer gelijk waren. Besloten werd tegiefn dezie handelwijze te protestveren, hoewd een der aanwezi gen niet veel nut vau zoo'n protest ver wachtte, en het beter vond, dat de inge zetenen om beurten het werk kregen. Ook kwamen die stoep-étalages ter BpïB- ke. „Handelsbelangen" wil ijveren o-ra voor de Kerkstraat-bewoners vrijheid van stoep- étalages te krijgen, zoolang er geen alge meene verordening is. „De Hanze" be sloot daar niet aan ptóete te doen. "8 Gravenpolder.» Tot notaris te 's Gra venpolder is benoemd de hear M.Oei©, camdidaat-tootaris te JWiddaïbuig.. Waard®. Woensdagavond Meld die Var kenshond Nieuwe Hulp, alhier zijn jaar- lijkscfee vergadering, onder voorzitterschap van den heer Jan Bom. Van de 44/ lieden waren aanwezig 27 leden. Uit de rekening van den penningmeester ,dhr C. Kopmels bleek, dat was ontvangen met het kas saldo van het vorige boekjaar 836.54, en uitgegeven f 146.74, alzoo in kas f 689.80. Voor twee afgemaakte yarkems werd te rugbetaald f 31.15. De aftr. bestuursleden de hoeren O. Schrier, C. Dame en Mars. Weststrate werden met groot» meerder heid herkozen. Het bestuursvoorstel om in 1928 in plaats van 12 cent per vonken 10 cent te betalen, wend aangenomen. De vereemiging telt thans ,44f leden hou dende 54 varkens. Ktoetlnge. Donderdagavond kwam de kwam de brief niet, dia haar thuiskomst meldde I D© familie verdiepte zich dien morgen in gissingen, wat er toch gebeurd zou kunnen zijn, toen plotseling een telegram besteller het tuinpad op kwam met een depêche in zijn hand. Allen snelden naar de deur. Frank, die boven was, sprong bij vier treden tegelijk de trap afl „Een telegram van Harry?" klonk da kreet. En ja «Ir Murray, die het opende, las met klare stem, voor de in spanning wachtende huisgenooten: „Alles wel; verwacht thuiskomst he- dennamiddag." Een gejuich ging op van het groepje gelukkige menschen, de kinderen deden een rondedans, terwijl mevrouw Murray en Anna haastig de laatste voorbereidin gen voor de ontvangst troffen en nog maals een ronde deden of alles in orde waö. Frank snelde nalar de pastorie oom dominee Grey en zijn vrouw te waarschu wen. Spoedig voegden dezen zich bij de Murray's en zoo was alles gereed om de reizigers in te halen. Mevrouw Murray zag er te midden van al haar kroost zoo jong en gelukkig uit, dat de titel van „grootmoeder" waarop ze aanspraak mocht maken, nauwelijks op haar van toe passing scheen. D'e families Grey en Murray hadden te lang in Buckland gewoond, te lang hadden zjj lief en leed met al de bewoners RAtad dezer gemeente 5a een epenisa-e vergadering bijeen. Voorzitter de Burge meester. Afwezig wegens ongesteldheid «ihr C. Zweedijk, en dhr Hoogstraate zon der kennisgeving. Na opening wenscht de voorzitter den leden een gelukkig jaar toe en schetst den toestand der gemeente. Hij hoopt, dat bat jaar 1928 een gelukkig jaar voor de gemeente mag zijn, en dat zjj voor ram pen en onheilen gespaard mag blijven. Dhr Eversdijk dankt als oudste lid den voorzitter voor zijn gelukwenschen en wenscht hem eveneens een gelukkig jaar toe. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten goedkeuring op ver schillende besluiten; van hetzelfde col lege bericht, dat de rekening over 1926 is Vastgesteld. Verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Voorts deelt de voorzitter mede, dat de leden van de Commissie tot Wering van schoolverzuim hunne benoeming heb ben aangenomen; de heer A. Blok heeft dezer diagen evenwel weer bedankt; «lat •dihzr J. Meulendijk is aangewezen tot keur meester van trekhonden. Dan is ingekomen een schrijVen van dhr J. Meulendijk, gemeente-veldwachter, waarin deze een verhooging van zijn pensioengrondslag verzoekt op de door hem aangegeven wijze. Na eenige bespre king wordt besloten het verzoek van adressant in te willigen, dhr Stralub stem de tegen. De voorzitter deelt nog mede, dat B. en W. in de eerstvolgende vergadering met een voorstel zullen komen tot het instellen van een ophaaldienst van huis vuil. D'hr de Rijk «Iringt hierbij; op spoed aan. Vervolgens heeft nadere vaststelling plaats van art. 1 en schrapping van art. 6 der Bouwverordening. Hierover ontspint zich een lange discussie, die hierop neer komt, dat ten slotte alle leden de voor gestelde wjjziging goedvinden. De hier over gevoerde discussie komt hoofdzake lijk overeen met die bij het v olgend punt der agenda. In behandeling komt het voorstel van B. en W. om afwjjizend te beschikken op de verzoeken van Jao. Koppoian en H. van Gorp en. anderen om ontheffing van art. 1 der Bouwverordening. De voor zitter vindt de financieele bezwaren die adressanten opnoemen overdreven. Dhr Straub vindt het afstaan van een strook grond aan de gemeente te onbillijk; wel kan spreker er in meegaan, dat de bouwers de aan te leggen straat zelf moeten leggen. Hjj vindt, dat het indi- vidueele recht niet gedrukt mag worden door het recht van den sterkste. M.a.w. de bouwers hebben grond gekocht, hun wordt toestemming gegeven tot bouwen, onder voorwaarde, dat wanneer mocht blijken, dat de gemeente te eeniger tjjd een ètrook grond mocht noodig hebben, de eigenaars die moeten geven. Zulks vindt spreker onbillijk. En vooral waar het hier personen betreft die reeds lang aan het Vogelzangsche wegeling grond hebben gekocht. Hg zou willen, dat wan neer de gemeente die grond mocht noo dig hebben, do eigenaars die dan de gemeente zullen afstaan tegen den kos- tenden prijs. Ook de hoeren Buitenhuis en de Rijk zijn deze meening toegedalan eu plei ten er voor om in dit bijzondere geval te besluiten zooails door dhr Straub is aangegeven. Na eenige bespreking wordt besloten dat de- gemeente in dit bijzonder geval de grand zal vergoeden tegen den kos- tenden prjjs, indien deze tenminste te eeniger tijd mocht noodig zijn. Mocht evenwel nadien daar ter plaatse nog gebouwd worden, dan zal de bouwveror dening gehandhaafd worden en hiervan niet meer afgeweken worden. Aan de orde komt bespreking over de herstelling van den ringmuur langs het schoolplein. Hiervoor zjjn drie plannen gemaakt respectievelijk kostende 100, 510 en f 455. B. en W. stellen voor om plan «Irie uit te voeren; dan wordt de toestand daar ter plaatse afdoende gemaakt het urinoir wordt dan ach ter de school geplaatst. Dhr Straub vraagt of het noodzakelijk is dat er weer van het plaatsje gedeeld, medegeleefd in hun smart en waren 'bereid geweest oen te helpen waar nooden te leenigen waren, dan «lat niet de geheele bevolking van hairte sympathiseerde met de bedde fami lies. Het nieuws, dat de reizigers nog dien middag zouden aankomen, ging als een loapond vuurtje rond. Toen dan ook 't rijtuig, waarmede ze van het naastbjjge- legen station kwamen, den hoek van de dorpsstraat indraaide, werden ze vati alle zijden verwelkomd met een «laverend hoera. Er scheen geen einde aan "te ko men, het oudie plaatsje scheen op zijn grondvesten te schudden, zoo spontaan werden de thuiskomers toegejuicht. Jong en oud, boerenarbeiders, die hun arbeid in den steek hadden gelaten, allen standen langs den weg geschaard om het rijtuig te begroeten; en menige arme vrouw, met haar zuigeling op den arm, stond in de deur van haar stulpje en zond een stille zegening ten hemel als het rijtuig voorbij ging. Ja, daar zat Emily, met een gelaat stralend van geluk, haar jongen op haar schoot, haar echtgenoot tegenover haar. Aan de andere zijde van bet rijtuig zat Mary Stewart, die meer als een familielid dan als een vriendin bij het gezelschap scheen te h'ooren. En terwijl Emily's hart van vreugde bonsde, dat zij de ouderlijke woning na derde, zoo was ook Mary's hart vervuld Wanneer de film is afgeloopen, en het licht in de zaal weer aangaat, dan hebben we „even tijd voor 'n Caravellis". Wat we hebben gezien mag werkelijkheid of fantasie geweest zijn, onze geest heeft er zich mede bezig ge houden. En wanneer we dan weer „op verhaal" willen komen, steken wij natuurlijk 'n Caravellis op. Femina Fine Fleur. Rêve d'Or. Specials 27sCts. Favorites 2 Prime (stroomondst.) 2 een muur wordt gebouwd. Hij zegt, dat tegenwoordig gestreefd wordt naar zoo- voel mogelijk licht en lucht; kan. het dus niet op een eenvoudiger eu minder-kos- tende manier plaats hebben? De voorzit ter acht. het ge wenscht om daar een muur te plaatsen vooral op het tochten. Ook dhr do Rjjk acht een flinke afscheiding gewengcht. Het voorstel vati B. en W. wordt hierual met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel von B. en W. tot vast stelling eener nieuwe verordening tot re geling der maximum snelheid' van motor rijtuigen en rijwielen en van een be bouwde kom voor uitvoering van artt. 8, 36 en 47 van het Motor en Rijwiel- reglement wordt na' ampele bespreking met algemeene stemmen aangenomen. Eveneons wordt vastgesteld een nieuw reglement van. orde voor de raadsverga deringen. In bespreking komt het voorstel van B. en W. om de bestaande rioleering der secretariswoning te handhaven. Van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk is naar aanleiding van die rioleering een verzoek ingekomen om dezo te wijzigen. De voor zitter zegt, dat hij, als minderheid van B. on W. er voor was de rioleering te wijn zigen. Dhr Straub vraagt naar de motieven, van het voorstel van B. en WL en ook of de gemeente eenig bewijs van recht heeft om door de bedoelde rioleering het water naar don vjjvor in den pastoriotuin te leiden. Dhr Eversdijk rfegt, dat de vroegew hui zien altijd dezelfde rioleering en af voer hadden. Toen heeft de kerkvoogdij niet van zich, laten hooren. Nu er een, van hoop bij hef nieuw en gezegend geluk, dat God haar, de eens zoo eenzame weoze, had beschoren. Had za niet met leege handen het vaderland! verlaten en hoe kwam ze terug? En steeds vervolgde het rijtuig zijn weg; telkens zag men bekende plekjes, die men voorbijging. Daar was het oude kerkje en daarnaast de pastorie, verscho len in het statige geboomte rondom haar; nog 'n klein stukje, den hoek om, de hekken van de oprijlaan gingen oipen, en o vreugde I Emily, de zwerfster, was thuis! Thuis te zijn, weer die lieve bekende gezichten te zien, naar die bekende stem men te luisteren, die ons toch' nog vreemd in de aoren klinken, weer al die dierbaren te omhelzen, waarvan men zoo lang gescheiden "is geweest geen pen is in staat dat geluk te beschrijven. We zullen den lezer dan ook niet op houden met een reïaiafl van dien geluk kigen dag, wij zullen niet stilstaan om te luisteren naar de lof- en dankliederen, die dien ayond gezongen werden en naar het gebed, waarin dominee Grey voorging en waarmee ieder zoo van harte instem de. We zullen u niet vertellen van Mary, toen zij dien avond met dominee Grey en zijn vrouw huiswaarts keerde, niet trachten te beschrijven de vrede en het geluk, die in haar h'art waren gedaald!, toen zg, voor ze zich ter ruste begaf, ne- septictank bij de secretariswotuing ge plaatst, is, wordt die vjjvor ineens veront reinigd. Spr. zegt., dat da gemeente-bouw meester hem verzekerd heeft, dat het water, dat uit de septictamk komt, dier» vjjvor niet zal verontreinigen, doch eerder door het vele water de toestand zal ver beteren. Hjj vindt er dus geen reden voor om de rioleering te wijzigen. Dhr Straub zegt, dat hij geen antwoord heeft gekregen op zjjn vraag of eP recht bestaat volgens overeenkomst of anders zins; ook zegt hjj', dat verzwaring niet ia geoorloofd, want zulks is verboden bij de weit. Ook heeft de kerkvoogdjj geen bericht ontvangen van B. en W. op oen door haar gezonden schrijven. Hjj geeft in overweging, om de rioleering alsnog te veranderen, en mocht zulks niet gebeuren, dan kan hij mededieeleu, ,dat die kerkvoog djj den afvoer zal beletten. Er .rnpet dan maar uitgemaakt worden, wie of hier iö zjjn recht is. De voorzitter zegt, dat het hier. een rio leering J>etreft, die al jturen, misachten wel 100 jaar zoo is; bet zal dan ook moei lijk gaan, om dien afvoer stop Je zetten, daartoe mist volgens hem de kerkvoogdjj Jbet recht. Dhr Bnitenhuis zegt, «lat hjj naar aan leiding van do mededieeling van B. on W., dat walmeer werkelijk mocht blijken, dht de vijver/wordt verontreinigd deze eon nieu we noleering zullen aanleggen, voor het .voorstel van B. en W. zal stemmen. Na teen uitgebreide discussie over deze zaak, wordt het voorstel van B. en W„ om de bestaande rioleering te handhaven met 3 «temmen tegen 1 aangenomen (tegen dhr Straub) terwijl de heer De Rjjk zich voor de stemming had verwjjderd. derknielde om God te danken voor Zjjn zegeningen. Er 's nog iemand, waarmede we ons mee 'bezig moeten houden, nog dienzelfden avond een eenzaJaim moe derhart, dichtbij. Mevrouw Nugent had haar ruststoel op het grintpad voor haar huis doen plaat sen en daar lag zij te luisteren naar het geklep van den torenklok, dien mee ter eere van de terugkomenden lui'dda Zie dacht aan haar zoon, en ze vroeg zich af, of er nog eens een 'dag zou komen dat die klok het huwelijk vein haar zoon zou inluiden. Het duurde niet lang, of een geheel met stof overdekte reiswagen naderde met groote snelheid uit de richting van Robo- rough en daverde, met luid wielengeratel, zonder maar eenigszins zijn vaart te ver tragen ,door de nu stille Bucklandsche dorpsstraat. Het stopte voor het hek van Buckland- paik. Dit was gesloten. Ongeduldig stak een heer zijn hoofd uit het neergelaten portierraampje en vroeg aan den toe snellenden bediende: „Word ik niet ver wacht? Dan is mijn brief zeker verloren geraakt. Hoe maakt mevrouw Nugent het?" „Ze is veel beter, mijnheer", antwoord de de huisknecht. „Prachtig vooruit maar koetsier 1" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5