No. 101 Vrijdag 27 Januari 1928 42e Jaargang PUROL EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Smetten ui Kinderen Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 30 ct. Aflevering van koepok-entetot Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting Bommen te Chicago. Leden van een bende hebben uit snel rijdende automobielen bommen geworpen naar huizen van twee aanhangers van mayor Thompson uit weerwraak voor het feit, dat hun gelast was de stad te verla ten. Een der huizen werd ernstig bescha digd. Jazz-verbod In Jerusalem. Te Jerusalem is door het stadsbestuur de oorlog verklaard aan de jazz-muziek, die ook in die stad was doorgedrongen. Er is een verordening uitgevaardigd, waarbij in Jerusalem de verkoop en het gebruik van gramofoonplaten, waarop jazz-muziek is gegrift, wordt verboden. Het zingen van jazz-molodieën en het dan sen daarop is weliswaar niet strafbaar ge steld, doch de inwoners van Jerusalem worden uitgenoodigd, zich vrijwillig daar van te onthouden. Een aardverschuiving. Het stadje Cardinale in Calabrie, dat da laatste jaren reeds veel tengevolge van aardverschuivingen heeft geleden, is gis teren door een nieuwe aardverschuiving geteisterd, waardoor zeven hulzen ver nield zijn, terwijl 40 huizen nog ernstig bedreigd worden, daar zij op den weg van do langzaam voortschuivondo aardmassa liggen, Driehonderd personen zijn dakloos geworden, Mussolini heeft ter voorziening in den eersten nood een bedrag van 2000 lire be schikbaar gesteld, Do prefect heeft zich naar het bedreigde gebied begeven, om persoonlijk do hulpmaatregelen to leiden Aardbeving. Uit Mexico (Califomlë) moldt Boutor ons, dat er gisterenavond in de Imperial Valley eon aardbeving plaats vond, welke verschillende seconden duurde. Er werd geen schade aangericht. Een ontploffing. Te Sao Paulo heeft in de nabijheid van het politiebureau een bom-ontploffing plaats gehad, die groote schade heeft aan gericht. De eigenaar en uitgever van een aldaar verschijnend blad werden gearres teerd en het blad verboden, op grond van het feit, dat men in het gebouw der krant vuurwapenen en explosiestoffen heeft aangetroffen. Het blad beweert echter, dat de politie zelf den aanslag op touw heeft gezet. De nood van den Duitschen landbouw. Do centrale commissie van den Rijks dag heeft gisteren een reeks voorstellen van de regeringspartijen aangenomen, waardoor "de rijksregeering o.a. wordt uit genoodigd door tusschen'komst van de banken een crediet van 100 millioen mark te verleenen aan den landbouw en vérder te trachten dat de rijksbank en andere in- stituten bepaalde faciliteiten verleenen voor het terugbetalen van reeds vroeger verleende credieten. Tijdens de bijeen komst deelde Schiele, rijksminister van landbouw, mede, dat de rijksregeering nog gisteren het feit besproken heeft, dat on- üanks den slechten toestand op de markt nog steeds groote hoeveelheden vleesch en slachtvee uit het buitenland worden inge voerd, Voor het organiseeren van den af zet van vee en vleesch zal door de betref- on'as.'a.n''es een bedrag van ten hoog ste 30 millioen worden uitgetrokken. Men hoopt aldus verandering van den toestand op_ de Triarkt te kunnen bereiken. In Oldenburg is gisteren 'n groote landelijke betooging gehouden, waaraan een ^5 a 30,000 menschen deelnamen. Er werd een memorie aangenomen, die een aantal eischen aan de regeering bevat ten aanzien van verbetering van den toe stand voor de bevolking in den landbouw, o.a. sluiting der grenzen tegen invoer uit net buitenland en het beschikbaar stellen van crediet op langen termijn. Een erfenis van meer dan honderd millioen dollar. Naar uit Nieuw York gemeld wordt zijn daar bijzondorhedon bekend geworden over de nalatenschap van de weduwe van phen IJarkness, in leven een der part ners van den ouden Rockefeller. Volgens net bericht zou do nalatenschap thans zijn vastgesteld op 107,000,000 dollar, waar- Van, na aftrek van 18,000,000 dollar aan belastingen, ca. 90,OOO.OOO dollar 'komt nan een zoon. Dit is do grootste nalaten schap ooit voor don fiscus van den staat mauw York verantwoord. Men zal zich wellicht afvragen of met tertijd als de reeds zeer hoogbejaarde John D. Rockefeller Sr. het hoofd voor goed te ruste legt, een nog niet veel groo- ter fortuin zal los komen. Maar dat zal niet het geval zijn. De oude heer, die al jaren lang enkel nog maar voor zijn rust, zijn gezondheid en het golfspel lééft, schijnt al lang zoowel het beheer als de eigendomsrechten over zijn onmetelijk ver mogen te hebben overgedragen aan John D. Rockefeller Jr. 44 communisten doodgeschoten. Ter gelegenheid van het Chineesche Nieuwjaar en de daarbij gebruikelijke feestelijkheden, hebben .communisten ge tracht te Kanton een opstand uit te lok ken. De autoriteiten waren bijtijds op de hoogte gesteld en arresteerden 44 ver dachte communisten, die allen op staan- deD voet werden doodgeschoten. Ook wer den vier leden van den typografenbond gearresteerd en opgesloten in het bondsge- bouw. Enkele uren na hun gevangenne ming zijn ook zij zonder vorm van proces gefusilleerd. Nieuw eiland ontstaan. Gistermiddag om vier uur is op de plaats der onderzeesche uitbarsting bij Krakatau een nieuw eiland ontstaan. Korte berichten. Volgens een officieele mededeeling zullen Canada en Japan gezanten wis selen, Volgens oen bericht uit Warschau is te Moskou een telegram ontvangen, dat Argentinië zich borg wil stellen voor cre dieten tot een bedrag van ongeveer 4,000,000 dollar, welke Argentijnsebe fir ma's aan Rusland willen ■mleenen, Een autobus met soldaten is in den omtrek van Boedapest togen een rotsblok opgereden. Er zijn negentien gewonden, Naar do Duitsche bladen melden, hoeft de koning van Spanje oen besluit on derteekend, volgons hetwelk alle ooriogs- tropheeön aan Cuba zullen worden terug gegeven. Schoterland vlagt niet meer. De raad der gemeente Schoterland heeft na langdurige debatten met 87 stemmen besloten, op nationale feestdagen niet meer te vlaggen op openbare gebouwen. De aanneming van het" voorstel was eer gevolg van het feit, dat de heer J. de Vries (V.D.) by vergissing voor stemde Reorganisatie op de Post kantoren. Het ook door ons overgenomen berichl omtrent de „Reorganisatie op de postkan toren", is, naar men ons van bevoegde zgde mededeelt, onjuist. Aan de Commissie van .Overleg is geen enkele regeling, de reorganisatie van den dienst betreffende, voorgelegd. Van een voornemen tot pensionneering van directeuren boven de 55 jaar en hun vervanging door commiezen-titulair is geen sprake. Omtrent de aanneming van losse krach ten is de toestand deze, dat in den aanvang van deze maand aan de inspec teurs dor P.. en T. uitvoerige instructie: zijn verstrekt voor de indienstneming, ir. bepaalde gevallen, van locale krachten op arbeidscontract. Deze zullen zoowel bij den post-, den telegraaf- als den telefoon dienst moeten dienen voor het verrichten van de uitvoerende kantoorwerkzaamhe den. Het geldt liier een proefneming, om uit te maken of althans voor een deel van het uitvoerend personeel bij den P. T. T. dienst het contact met de algemeene arbeidsmarkt bewaard zal kun nen blijven, waardoor het bedrijf voor deze personen geen perspectief behoeft te openen, dat uitgaat boven hetgeen een doelmatige en economische verzorging van den dienst wettigen. Patrimonium. Naar gemeld wordt, zal de Jaarlijk- scbe Algemeene Vergadering gehouden worden in do tweede helft van de maand September. Als vergaderplaats is door het Vorbondsbestuur Dordrecht aange wezen. De kinderpostzegels en briefkaarten, Volgens de voorioopigo opgaven be draagt de winst op de van 15 Dec. tot en mot 15 dezer verkochte kinderpostzegels ruim f 120.500, dat is ongeveer f 12,000 moer dan verleden jaar, l>o winst, gemaakt op de kinderbriof- kmrlw,, law «<9 <*ug*v<**c a Gebruik bij ontstoken of roode huid en het het allerbeste geneesmiddel, en dat is Doos geschat,v hetgeen aanzienlijk meer is dan verleden jaar. In totaal is das ten behoeve van de kinderbescherming ongeveer f 130.000 bijl een gebracht, en naar schatting kan onge veer f 20,000 meer dan verleden jaar in verdeeling gebracht worden. De cijfers van de opbrengsten van de zegels van de vorige jaren waren: 1924 '25 pl.m. f 52.000, 1925—126 pl.m. f 75.000, 1926—'27 pl.m. £108.000. PpLeiding voor de koopvaardij. D-oor de heeren E. Berdenis van Berle kom te Middelburg, J. Salomons, ree der te Rotterdam, en M. Teerling tie Vlissing-eh is het plan opgevat eenige schepen in d© vaart te brengen voor opleiding van •scheepsbemanning. Voor dat doel zullen worden uitgegeven 600 aandeelen van f 1000, waarop desgevvertscht voorloopig 50 pet. moet worden gestort. Volstorting moet binnen een jaar geschieden. Benoeming gasdirecteur. Door den raad van Alphen aan den Rijn, die gisteravond heeft vergaderd, is by derde stemming benoemd tot direc teur y.an de gasfabriek de heer M. van Muiswinkel, directeur van de gasfabriek te Oudewater, met 9 stemmen; pp den heer ir. 13, C. Rooters van Gennep, inge nieur bij de gemooniebedrijvea te Delft, waren 8 st. uitgebracht. ln de week van 15 tot en mot 21 Janu ari werd afgeleverd door de entstof-in richting te Amsterdam koepokstof voor 088 personen, door die te Rottendam voor 800 en door die ito Groningen voor 8. Totaal voor 1296 personen. Een govaf van encephalitis poslvoccs- nalis, voorgekomen bij een kind, dat Januari j.l, was ingeënt, werd ter konnis van het Staatstoezicht gebracht. De koe pokstof, waarmede hol kind geënt is ge worden, was afkomstig uit do entstof inrichting te Groningen. Twaalf Indi-ë-vl uchten in 1929? Het jaar 1929 zal waarschijnlijk het jaar der Indië-vluchten worden. Niet min der dan twaalf tochten naar onze Oost en terug hoopt men dan te ondernemen, hetgeen dus neerkomt op een maande- lijksch vertrek en terugkomst van een postduif. Van de resultaten, welke deze vluchten zullen hebben, zal het in het leven roepen van een geregelde luchtver- binding met onze koloniën grootendeels afhangen. Uit den aard der zaak is ech ter nog niets definitiofs vastgesteld. Dit alles is nog slechts eon plan dier K.L.M., dat, wil het verwezenlijkt worden, volledige steun en medewerking der pos teryen zal behoeven, daar het in de be doeling der K.L.M. ligt deze vluchten geheel ten behoeve van het postvervoer te organiseeren. Daar men zich op het oo-genblik nog niet met het hoofdbestuur der posterijen over deze aangelegenheid in verbinding heeft gesteld, waaruit wel blijkt, dat dit grootsche plan nog in een beginstadium verkeert, valt over de kans van slagen ervan nog niets te voorspellen. Middelburg. In de deze week gehouden eerste vergadering van de Chr. Histori sche ifpngerein-groep, werd na ©en ope ningswoord van den voorzitter, den heer H. Tuinman, overgegaan tot het vaststel len van een reglement voor de groep. De heer Mr K. M. van Dusseldorp, sprak daarna over „de beginselen der Chr. Hist. Unie", en beantwoordde enkele ge stelde vragen. Nadat de voorzitter de leden had op gewekt, propaganda te maken, en leden en begunstigers(sters) te verven, werd de volgende vergadering bepaald op 2 Febru ari -en deze vergadering door den inlei der met dankzegging gesloten.- Wemeldinge. In de .op Woensdag ge houden Raadsvergadering, waren alle leden tegenwoordig. De voorzitter heet de leden welkom in een rede, waarin fiij den algemeonen toestand schetst van hot afgeloopen jaar. Wanen de uitkomsten van den Landbouw minder goed te noemen, die van de fruitteelt gaven reden tot te vredenheid. Besmettelijke ziekten kwa men maar sporadisch voor. Het zielental verminderde met 15 personen. Hot ge boorte- en het sterftecijfer was iets hoogor dan het vorig jaar. Tengevolge van .de voltooiing dor sluisworken enz. vortruk- kwci hw daa er mok vwdigr I den in de gemeente. Iets, dat van belang was voor handel en verkeer, ,mede ook voor de loe-kom-st was de opening van den spoorweg. Met den wensch, dat God de raadsleden kracht, wijsheid en voor zichtigheid zal schenken om de gemeente te helpen besturen, opent spreker de ver gadering. Dhr Lindenbergh betuigt den voorzitter dank namens de Raadsleden voor zijn woorden. Spr. acht het begrijpelijk, dat de voorzitter uit bescheidenheid niet alles heeft kunnen noemen, wat in het'afgel-oo- pen jaar van belang voor de gemeente was en neemt de vrijheid als vermeldens waardig feit te noemen, dat de voorzitter in 'tafgeloopen jaar het voorrecht mocht te beurt vallen, zijn zilveren ambtsjubi leum als burgemeester te vieren. De voor zitter zegt den hcér Lindenbergh voor diens woorden dank. Onder d-e ingekomen stukken wordt overgelegd een schrijven van Ged. Staten betreffende te nemen maatregelen bij wem- schel ijk gebleken beperking van vervoer op wegen, geen Rijks- of Prov. wegen zijnde, De voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen alle wegen in onderhoud by de genleente, hiervoor in aanmerking te doen komen. Aldus besloten. Hot jaar verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim wordt voor kennis geving aangenomen. De Commissie zal hiervoor dank worden gezegd, Op voorstel van R, en W, wordt be sloten den Directeur der Werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling te be richten, dat de gemeente wcnscht roede te werken aan de regeling inzake de passage-kosten van ©migranten maar Ca nada, J Besloten wordt tot liet aangaan ©ener leaning van ten hoogste f7(X>0, dienst 1928, en ©cn van f500, voor den dienst 1927, ten behoeve van het gasbedryf. Dhr Hoogesteger, voorz. der Gasoom- missi-e, zet bet doel dar Ieeningen nadar uiteen. In dit verband wordt door dhr J. A. Dominicus geinformeerd naar de elecirificatie. De v'oorz. zegt, dat -volgens schryv-en van de P.Z.E.M. de electriciteits- voorziening onder bepaalde omstandighe den vo-or de gemeente bezwaren zal op leveren. Dhr Lindenbergh merkt op, dat deze bezwaren bestaan volgens dit schrij ven bij eventueel betrekken van gas uit Goes. De kans van electriciteitsvoorzie- ning vermindert hierdoor niet. De voorz. deelt mede, dat door hem gedoeld wend op de kans van overnemen der gasfa briek door de gemeente Goes em de finan- ciëele gevolgen bij evenlueele electrifica- tie. Spr. zegt, dat de zaak intusschen nog steeds in voorbereiding is. D-e begroetingen 1927 en 1928 worden vervolgens overeenkomstig de voorstel len van B. en W. gewijzigd. Aan den rijks veldwachter van. Koevermge wordt een gratificatie van f25, verleend v-o-or bewe zen politiediensten in 1927, B. en W. wor,- den gemachtigd op de z.g.m. „Loo" de bo-omen te doen rooien, ^die zullen blij ken, aldaar in den weg te staan. D-hrn J. A. Do-minious en Smits qchten het wen- schelijk om een meer geschikte stortplaat" voor vuilnis aan te wijzen, dan ,<3® tegen woordige. Dhr jSmitsgeeft in overweging een vuïl- kar aan te schaffen. Dhr Karelse zegt, dat in den aschbak ook struiken en hagen Worden geworpen, hetgeen hem met wen- schelijk voorkomt. In verband met de voorgenomen plaatsing van een monu ment op de z.g.n. „Loo", wordt den voor zitter gemachtigd, dit t.zA, namens de •gemeente te aanvaarden. Op voorstel van de gascommissie wordt dhr U. W. Weerman, thans tijdelijk gas- jneestier alhier, een vaste aanstelling ver leend met ingang van 1 Maart a.s. B. en W. vragen een crediet van f70 voor het aanschaffen van buizen om deze aan te wenden bij rio-leering van de sloot aan den- Nieuwendij-k. De voorz. zegt, dat met de uitvoering van dit werk zal moeten worden gewacht op daartoe ver kregen toestemming van particuliere eige naars en van het polderbestuur en dat het in de bedoeling ligt, dit werk door werkloozen te doen verrichten. Met de aanwoniende jpigenaars is bereids een overeenkomst getroffen met betrekking tot het aanbrengen van vamgputton ,op hun kosten. Hiertoe wordt bes lol.en. Een voor stel van B, en W. om deze rioleering alsmede die nabij het perceel van dhr Joh. Pielerse in onderhoud van do gemeente over te nemen, wordt, door dhr A. Do minicus bestreden. Dhr A. Dominicus d* tam dan huidigoo ta«* Binnenland. De gewyzigde posttarieven. De regeling van het radioverkeer. Inüië-vluchten in 1929. Buitenland. De nood van den Duitschen landbouw. Aardbeving in Mexico. i waaraan ROODE STER zijn nationale bemindheid te danken heeft ROODE STER ia zóó goedkoop dat breede kringen zich het genot van dit edel kruid kunnen ver oorloven en zóó goed dat dui zenden kenners en liefhebbers van een fijn pijpjetabakontdekt hebben wel duurderf maar geen betere tabak te kunnen koopen. Wilt ge 100% waarde voor Uw geld, rookt dan STER-TABAK NV. Jheodorut Niemetja stand, nu de bewoners aansprakelijk zyn voor den waterafvoer. Dhr Karelse is het met den heer Dominicus eens, dal bet wenschelyk Is, geen precedenten te scheppen, ofschoon spr. er van overtuigd is, dat de water-afvoer ter plaatse de bijzondere aandacht vraagt. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, tegen stemde dhr A. Dominicus. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om de overwegen van den spoorweg in onder houd over te nemen. Vastgesteld wo-rdt een suppl. kohier hondenbelasting dienst 1927, met 2 aan slagen ten bedrage van f6. De voorzitter zegt, dat B. en W. met betrekking tot de muziektent nog een afwachtende houding aannemen. Tot af breking" durven B. en W. niet adviseeren- Dhr Smits vraagt toezicht qp het vervoer van lange y,zenen staven jiaar het station, heigeen soms gevaar oplevert voor de veiligheid. Dhr J. A. Dominicus vraagt inlichtingen omtrent de berekening der administratie kosten bij de verrekening der vergoeding aan de byzom-dene school. Spr. zegt, dat de 'administratie wel gehonoreerd moet worden en verzocht een nader onderzoek van B, ©n W. De voorzitter zegt dit toe. Ten slotte merkte de heer Smits op, dat de lantaarn bij het perceel van dhr Florusse z.i. te hoog .staat. Dhr Hoogeste ger zegt /lat verlaging van het lichtpunt in overweging zal worden genomen. Hierna sluiting. 'sHeer H. Kinderen. Als 'bijzonderheid kan gemeld worden, dat in deze omgeving door een mollemvanger een spierwitte mol is gevangen. Oudelande. In een gecombineerde ver gadering van de A. R. KiesvareenigingeO van Oudelande, Driewegen en Baarland, hoopt a.s. Vrijdag op te teeden de heer R. Zuidema, hoofdxed. yan i(,Re Zeeuw" te Goes. Kloetinge. Die Christelijke Kleine-meis-, jies-veneeni-ging „Het Mosterdzaadje" al hier hield gisteravond haar tweede jaar vergadering. Deze jonge vereeniging mag] in onze gemeente veel waardeering ge meten, en ook dezen avond gaven vel© aanwezigen van hun belangstelling Wijk. De vergadering stond onder leiding van de presidente, mej. Weststrato, die nadat gezongen was Psalm 121:1, met gebed: opende en de aanwezigen verwelkomde en vervolgens in verband met het voor gelezen Schriftgedeelte uit Joh. 15 in het kort het doel der vereeniging uiteenzette. Uit de verslagen van de secretaresse en de penningmeesieresse, klonk con op gewekte toon. Verschillende meisjes tra- ia bml afa«L»op*a joac v^nmai-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1