DE ZEEUW i "kronkelende paden. TWEEDE BLAD. Ult da Provincie. FEUILLETON. Uit de Statenzaal. (Slot.) YAH WOENSDAG 25 JANUARI 1928. No. 99. O# Christelijke vakactie irt ZceFajiwf. Oer dit onderwerp schrijft de heer H. Wetselaar in „De Metaalbewerker" het orgaan van den Ghristelijken Metaajr bew.erkersbond o.m. het volgende: Het is zqo nui en dan wel eens goed een oogenblik achteruit te zien naar wat was en hoe het is gewonden. Grillig is daarbij dikwijls de lijn, de lijn van opgang en neergang. Het doet daarbij genoegen en het sterkt het ver trouwen, als geconstateerd mag woTden vooruitgang en consolideering van de po>- sitie der arbeiders. In het bedrijfsleven. In de vakbeweging. Het treft, dat vooral in Zeeland beide elementen aanwezig zijn, die goede hope- geven voor de toekomst. Zeker, er was eens een tijd, dat onze invloed als vakbeweging in Zeeland groo- ter was daln op dit oogenblik. Dat was de tijd van hoogconjunctuur voer de vak beweging.' Toen 'honderden in een enkele week lid werden van den vakbond. Ver geten mag daarbij echter niet worden, dat daarop nevenfactoren invloed uit oefenden. Wij deffken aan het jaar 1918. Het revolutiejaar met zijn beruchte No- vember-gebeurtenissen. Toen werden vei len wakker geschud om toe te treden tot de vakbeweging. Echter met een negatief doel Bestrijding van de malciht der socialis ten. Toen dat element wegviel, verloren wjj ook heel wat van deze leden. Onder wegviel moet hier worden verstaan het acute, het dreigende gevaar van het oogenblik. Ook Zeeland onderging daarvan den in vloed. Naidien zagen wij weer inzinking naar het leger van ongeorganiseerden- Dat heeft enkele jaren aangehouden en daarna is dank zij «het feit, dalt de vakbanden gezamenlijk meer positieven arbeid kenden verrichten, het ledental ook in Zeeland weer vooruitgegaan. Vlissingen, reeds gedaald tot beneden de 100 leden, maakt thans met haar 258 leden weer een zeer goed! figuur in de jrijen der afdeelingen van den Bond. Sou burg van 21 naar 54 leden maakt een zeer goeden indruk. Middelburg met zijn 105 leden mag er ook zijn. Goes ging helaas verloren, terwijl Hans weert de na- deelige gevolgen onderging door het stil leggen van de werf „Zeeland". Gesticht werd een correspondentschap te Terneu- zen met 4 leden. Tellen wij de ledentallen bij elkander van de Öhï. georganiseerde metaalbewer kers in Zeeland, dan komen wij momen teel tot het getal 435. Wij zeggen niet te veel, als wij constateeren, dat binnen enkele jaren ons ledental meer dan ver dubbeld is. j Bezien wjj op dit oogenblik de positie van onzen boud tegenover die van den Alg. Ned'. Metaialbowerkersbond, dan kan gezegd worden, dat de verhouding in Zeeland van dezen tot onzen Bond het allerbeste "is. De Alg. Bond heeft twee afdeelingen in Zeeland: Diat wil niet zeggen, dat zij niet op andere plaatsen aanknoopingspun- ten heeft. Ook in Souburg en Terneuzen heeft de Alg. Bund leden. Voor wat Souburg betreft, heeft deze bond zijn leden ondergebracht in de afd. Vlissingen. Hadden wjj.dit ook ge daan, dian zou onze afdeeling Vlissingen momenteel 258 en 54 leden is 312 leden tellen. Wjj meenen echter, dat het beter is een zelfstandige afdeeling in gouiburg te behouden. f Stellen wij de cjjlfers naast elkander van den Alg. en den Chr. Bond, dan con stateeren wij dus het volgende: Alg. Bond 833 leden, Öhr. Bond 435 leden. Wij con stateeren dus, dat wij door de 50 pet neen zijn. Dat kan echter nog beter worden. Hier spelen factoren een rol, die van bedui dende beteekenis zijn in het belang van de Chr. vakbeweging. Ben groot deel van de Zeeuwsché bevol- Vrij naar het Eneelach. 78.) fr Hun jeugd "was niet voor hen geweest een leerschool voor het verdere leven eerder het tegendeel. Beiden waren ver troeteld en bedorven door hun ouders Ze waren gehuwd, slechts enkele jaren sleten ze te zamen een droevig bestaan. O ouders, zijn dit nu de vruchten, die gé gezaaid hebt? .Zijn dit de vruchten, het voldoen van speelschulden, het grootbren gen van kinderen, voortgekomen uit een echt, waar oneenigheid en liefdeloosheid hoogtg vierden, stakkerds, die nimmer net „eert uw vader en hw moeder" had!- :n geleerd? Droevige ervaring, wanneer men, aan den avond van het leven ge- omen,^dit van zijn kinderen ondervindt. Aan wie de schuld? Majoor Bragg zag zich genoopt den tost te verlaten erger nog, hij moest ontslag nemen. Hij zocht echter troost oor deze schande door een rijke we duwe te huwen; zijn naam echter was zoo menigmaal in een adem genoemd met toen van mevrouw Hodge, dat deze, door geen vrouw die prjjs stelde ogj haar na houdt nog vast aan bet geloof in en goddelijke zaken. Zij belijden, dat de godsdienst dienst van God is. Niet alleen in de kerk, dacih op heel het breede terrein van het laven. Da le vens- en wereldbeschouwing is hier uni verseel. Omvat alles. Ook den arbeid, ook de sociale worsteling om vooruitgang en verheffing. Diep in het hart van ons Zeeuwsche volk leeft de liefde voor re ligie, voor recht, voor vrijheid, voor men- schenwaarde. Dit spruit voort uit het godsgeloof, dat in de harten leeft. Dat tot openbaring wil komen in al het doen en laten. Waar de Christelijke traditie zóó vastzit, «laar zal een groot deel van dit volk gewonnen kunnen warden voor de zaak van .onze Christelijk-Sociale actie in de maatschappij. Mits allen, die geroepen worden om leiding te geven aan het volk, hun taak en hun plicht verstaan. Onze Christelijke pers heeft daartoe een groote taak te vervullen. Onze pers, die in de arbeidersgezinnen gelezen moet worden. Het is een levenskwestie voor ons Zeeuwsche volk, dat het bewaard zal blijven bij de Christelijke beginselen. Maken de sociaaldemocraten propa ganda voor hun pers, „Het Viólk" en „Voorwaarts", wij moeten zorg dragen, dat deze bladen uit de gezinnen worden geweerd. Daarom moet om dit te be vorderen de neutrale pers worden uitge bannen en de Christelijke pers met alle macht worden bevorderd. De pers versta haar taak om daaraan zelve mede te werken, door steeds op het aambeeld te hameren: Christelijke arbeiders organiseert u in de Christelijke vakbond enl Naast den steun van de pers hebben wij den steun noodig van de kerk, de predikanten en de ambtsdragers; zij kun nen zoo machtig veel doen om den mo dernen, den verkeerden geest, te weren uit de harten en hoofden van onze arbei ders, door aan té manen tot kleurbeken- ning, door op te wekken tot krachtigen arbeid. Arbeid, die de zonde bestrijdt, het verkeerde tegenstaat. Heit kromme recht doet maken, het sociale boven het individueele stelt het geestelijke boven het materieele. Werkt zóó de geest Gods van uit Zijh Woord door tot de ziel van het volk, dan zal die ziel voor Christus gewonnen en behouden wonden 1 De grootste verplichtingen worden ech ter gelegd op de schouders van de man nen ,die midden in het practische leven staan. Als lallen, zoo eindigt die schrijver, hun taak verstaan, a'ls allen medewerken, dan wordt Zeeland een van de sterke burch ten van onze Chr. vakbeweging 1 Mogen daarbij metaalbewerkers de pioniers zijnl Mogen zij de bouwers zijtn aan sterke torens van de Christelijke burcht, tot verdediging van recht en ge rechtigheid, waardoor het volk wordt ver hoogd. Zeeuwen, met Zeeland vooruit, door grootmaking en sterkmalring van. de Chris telijke vakbeweging! Ten slotte nog iets over het reglement betreffende den rechtstoestand der Prov. ambtenaren, dat .pas nu is vastgesteld. Zoo heel vroeg is men er in Zeeland niet bijji, maar zelfs in den jare 1928 wilden de ambtenaren der Prov. griffie het liever nog niet. Ze hadden schriftelijk aan de Staten verzocht bedoeld reglement niet in te voeren. Dit min of meer egoïstische standpunt, dat getuigt van een tekort aan solidari teit met do andere Prov. ambtenaren, die zulk een goede positie als het griffiei- personeel niet hebben, is terecht door den sociaal-democraat Onderdjjk veroordeeld. Het lid van Ged. Staten, mr Van Diussel- dorp, nam het echter nog eenigszins voor de adressanten op. Overigens werd ,van verschillende zijl den aan Gedep. Staten hulde gebracht voor hun voorstel. En ieder, die prijs stelt op een goede verhouding tusschen de Overheid en haar personeel, zal zeker miet die woorden, van huidie instemmen. Er blijkt ook uit dit voorstel trouwen? putatie, wie do ophroeding van haar kin deren nauw ter harte ging, gaarne werd ontvangen; '""Ze schrokken er van terug haar met hiaar dochters in alanraking te brengen. Mary bleef dien dag in het sterfhuis, om zich van de laatste zorgen, die men een doade nog kan wijdien, te kwjjten. Daarna knapte ze de kinderen nog wat op en hield ze bezig, totdat ze naar bedf konden gaan. Eindelijk, toen er niets meer te doen viel, keerde ze naar huis, naar Emily terug. Terwijl Emily, door haar echtgenoot geliefd en geacht, als een gelukkige moe der op het punt stond, naar het vader land terug te keeren, bleef Clare Hodge achter, door haar huwelijk geketend aan een man, die haar verachtte en dien zij! verachtte. Ook hij had veel geld met het spel verloren doch zij had iets prijsgegeven, dat voor een vrouw hooit weer te herwinnen is: eein goeden naam. Ofschoon mevrouw Hodge het bitter be treurde, dat ze zich zoo ondoordacht voor haar leven gebonden had, werd ze geen oogenblik door berouw gekweld. Al het geen ze op het oogenblik doormaakte, zou er haar te eerder toe brengen, om zioh te storten in nieuwe genoegens en ver- Het was den morgen valn een schoe nen dag, toen het 2e bataljon, iquiziek ook uit de er over gevoerde tiiecinnka dat men geen sociaal-democraat behoeft te zjjn, om de sociale positie van de werknemers te verbeteren. Gaarne hadden wjj gezien, dat Gedep. Staten wat mjnder kopschuw waren ge weest van het hoeren der vakorganisatie- vertegenwoordigers, die toch de vertrou wensmannen van het personeel zijn. Vele werkgevers in onzen tijd hebben gelukkig dit eenigszins verouderde standpunt reeds verlaten. Van een verouderd standpunt gespro ken dat toonden de Staatkundig Gere formeerde Statenleden in te nemen. Als de Stk. Geref. werkgevers in de practijk ook zoo handelen als de vertegenwoor digers dezer partij in de Staten, dan ziet het er voor de werknemers niet best uit, temeer, daar de heer Joziasse toch' ook moest erkennen, dat er vele werkgevers zijn, die hun werknemers niet behandelen naar den eisch van Gods Woord1. We moeten nu eenmaal, ook bij de so ciale verhoudingen, rekenen mot het feit der zonde. En instellingen als een amb tenarenreglement, een scheidsgerecht, enz. kunnen allerlei zondige handelingen tegen gaan oï ongedaan maken. Daarom moet een Christen die, zooveel in zijn vermo gen is, steunen. Toch stemden de drie Stik. Geref. leden gelukkig zij alleen tegen de instelling van het Scheidsgerecht voor de Prov. ambtenaren. Het gelukte aan den heer Moelker nog enkele verbeteringen voor de ambtenaren ten opzichte van hun vacantia tot stand te brengen. Onverwacht kwam nog een principieele kwestie aan de orde en wel over het ontslag der huwende ambtenares uit den provincialen dienst. Vooraf een woord van hulde aan Ged. Staten, dat zij voorstelden om aan vrou welijke ambtenaren ontslag te geven bij het aangaan van een huwelijk. Dieze kwestie is reeds .in allerlei Over- heidscolleges aan de orde geweest en vrij wel algemeen wordt zulk een houding door al wat rechts is, aangenomen. De gehuwde vrouw hoort in haarhuis en de Overheid mag ze tochl zeker niet laan haar eigenlijke bestemming onttrek ken. Daar komt bij, dat het in de practjjk gebleken is, «lat het werkzaam zijn van gehuwde vrouwen in den regel niet is in 't belang der diensten, waarbij ze werk zaam zijn. Er moeten vrjj langdurige ver loven voor zwangerschap enz. worden verleend. Toch kwam natuurlijk een dleol der lin kerzijde in het geweer tegen zulk een snood voorstel van Ged. Staten. Mien hul digt daar door dik en dun de leer van de gelijkstelling valn man en vrouw. Men is daar blind voor de Scheppingsordiuan- tiën. Ook voor het feit, dat er in onzen (trjid ontelbaar veel mannen en jongelui werkloos zijn, zoodat heuach do hulp der gehuwde vrouw niet behoeft inge roepen te worden. Tot onze blijdschap lieten die leden van Tt Hoff, v. d. Wart, Bxialudsma en Mes een' ander geluid hoeren. Zjj erkenden, dat die strijd tegen allen arbeid van de ge huwd© vrouw buitenshuis moet worden aangebonden, ook tegen den loon arbeid dezer vrouwen ten plat- tenlande. Dat er helaas op dit gebied, vooiral in Zeeland, nog imisstanden voorkomen, mag allerminst een motief zijn, om nu ook als Provinciale Overheid daaraan mede schuldig te worden. Integendeel, hier moet een duidelijk voorbeeld'"'gesteld worden. Toen het op een stemming aankwam, bleek, dat bet standpunt van Ged;. Staten niet gedeeld werd door de sociaal- en vrijzinnig-democraten, door vier Vrijheids- bonders endoor één Anti-Revolution- nair, nog wel eau lid van Ged. Staten, a.l. mr. Dieteman. Het Vrijheidshondscbe lid van Ged. Sta ten, de heer v. d. Weijde, steunde met enkele zijner fractiegienooten mat rechts mede. De houding van mr Dieleman viel ons tegen en zal naar wij meenen bij onize A.R. kiezers weinig instemming vinden. Zijn houding ten opzichte van de Zon dagskwestie bij den bootdienst en nu weer bij het 'ontslag van de huwende ambte nares hadden we, en ongetwijfeld velen met ons, gaarne anders gezien. voorop, uit Richmond wegmarcheerde, om zich in te schepen oipi de stoomboot, die op de reede lag te wachten. En velen onder de toeschouwers, die het vertrek van de troepen, van de vrouwen en kinderen gadesloegen, zegenden hen in stilte voor het vele goede, dat door mer nigeen van hen in de Canadaesclhe stad werd tot stand gebracht. Menigeen had zjjn verbljjf aldaar benut om onwetende, zorgelooze zielen tot God' te brengen on der de officiers vrouwen waren er, die al hun vrjjen tijd besteed hadlden om de nooden der armen en behoeftige® te lee- nigen. Nog lang na hun vertrek, zou men zich het 2e bataljon Engelsche troe pen herinneren. En heeft op die wijze niet ieder regi ment, niet iedere officier, niet iedere sol datenvrouw een taak te vervullen in het vreemde laad, waarheen zij gezonden worden, om de beschaving te brengen? Hebben niet allen zekere verplichtingen tegenover God, is men niet gehouden, zijn geloof te beladen in al zijn leven en werken? Welk een gansch andere en be tere invloed zou er niet van het Engelsche leger in den vreemde uitgaan, als offi cieren, hun vrouwen en manschapplen meer indachtig waren de lessen van een liefhebbende en vrome moeder. Als de meer bezadigde vrouwen meer dachten aan het eeuwige leven, «ls zjj meer CShris- D© toestand van het vlas- bedrnf in Zee uwseh-V 1 aan de- Sr en. Eenigen tijd geleden beeft de in het vorige "jaar door den minister van binnenlandsche zaken en landbouw inge stelde commissie, welke een onderzoek had in te stellen naar den toestond vain het vlasbedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen, haar rapport ingediend. Nadat dit rapport op verzoek van den reeds genoemden minister nader onder oogen is gezien door de commissie voor werkloozensteun, heeft de mihister beslo ten een kleine permanente ambtelijke vlas- oommissie in te stellen, welke da regee ring bjj voortduring zal kunnen adviseeren omtrent alles wat de vlasindustrie betreft, meer in het bijzonder in het Zuiden des lands. Deze oommissie zal bestaan uit de heeren ir H.'A. Straatman, hoofdinspec teur van den Arbeid, ir. Corn. Stevens, rijkslandb auwconsulent en Meyer de Vries, rijksinspecteur voor de werkver schaffing in algemeenen dienst. Verder beBloot de minister plaatselijke pogingen om des winters door middel van vlasbewerking de gevolgen van de werk loosheid te lenigen, onder voorlichting van de reeds genoemde commissie, indien noodig en mogelijk te steunen. Voorts wordt ernstig overwogen om verschillen de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen diie werk willen verschaffen in afwijking van de elders geldende regelen te subsidieeren. Met Gedep. Stoten van Zeeland zal overleg worden gepleegd teneinde tel ge raken tot verlaging van de electriciteits- tarieven voor de vlasbewerking. Omtrent deze en anclere zaken Z. Vlaanderen betreffende, o.a. aainleg en verbeteren van wegen en kanalen, ontwa- beer Rompu en den secretaris van de Landarbeiderswet enz., heeft verder eem dezer dagen een bespreking plaats., gehad tusschen den Commissaris der Koningin in Zeeland, het lid van Ged. Staten den beer Rompu en den secretaris van de Kamer van 'Koophandel te Terneuzen eenerzijds en de commissie voor die werk loozensteun anderzijds. Verschillende zaken zullen nader onder oogen worden gezien. Herbenoemd tot burgemeester yam Annemuiidem do heer H. G. Horn age, van Baarland de heer J. Ermerims, en van Zuidzande die beer F. H. van Vessem. De concurrentie in h'etmos- selbedrjjf. In de Zaterdagavond van wege de afdeeling Bruinisse van den bond van Zeeuwsche mosealfcweekera gehouden vergadering, waren naar de 'Midd. Crt. meldt, 76 leden tegenwoordig. De toe stand van den Bond weid besproken. Gebleken is, dat de Philippiuische pchippersvereen. „Phymos" de mos sela te Parijs goedkooper leverde, dan was af gesproten, waartegen nu natuurlijk de Antwerpscbe kooplieden niet konden concurreeieren, zoodat deze minder mos sels afnamen dan vorige jaren. Thans is Van lersebe bericht gekomen, dat aldaar zes schippers gevonden z\jm, die aan den hoer Anthonis van de Fa de Claer, Ant- wérpens grootste mosselkoopman, mos sels willen leveren buiten dan Band om. De heer Amthotnis wiliae nu nog wel mos selen van Bruinisse betrekken maiarniet meer van den Bond. Hierna werd in stem ming gebracht het voorstel om den Bond te ontbinden of zelf op Parijs te gaan sturen.. Besloten werd met meerderheid van stommen, om dan Bond te laten voortbestaan en aan de heeren Trugens ién de Hoog twee andere groote mossel- kooplieden, zooveel mosselen te le veren tegen ooncurreerende prijizen als zjj noodig hebben, om die firma die Claer ,op de Parijjsche markt te kunnen beconcurreeren. De voorzitter van het Hoofdbestuur, de heer Hage, het wooird nemende, ver heugde zich er over, dat ondanks do knoederijen van Philippine en Ierseke men te Bruinisse standvastig gebleven was en vertrouwen ,jn den Bond bleef stelten.. Spreker wees er pp, dat zoo de Bond ontbonden werd, die toestand in de mos- selvisscherij erger dan voorheen zou wor den, wat voor Bruinisse niet te overzien© gevolgen zou hebben. La de hoop, da> ten trachtten te zijn, welk een gezagenden invloed zou van haar niet uitgaan, niet alleen in den familiekring, maar ook ver naar buiten, tot de jongeren en tot de bewoners van het land, dlat men ging koloniseeren. Als de jonggehuwden meer indachtig waren ,de geloften, die hen samenbonden, moer zich verantwoordelijk gevoelden voor de plichten die op hen rustten, ten aanzien van hun kinderen en dienstpersoneel, hoeveel meer geluk en tevredenheid zou er in die soldaten- kringen heerschenl Groot is de verant woordelijkheid van iedere officiersvrouw of dochter, thuis zoowel Als in den vreem de. Het feit, «lat een aanzienlijk deel van het groote Engelsche leger ver spreid 'is over heel de wereld, moest iederen officier, iedere officiersvrouw, iederen soldaat een vingerwijzing zjjn heit „talent" dat hem door God' was toever trouwd, op de rechte wjjize te benutten totdat eindelijk Hij komt, die rekenschap en verantwoording vraagt van alle da den, zelfs aan hen, die slechts zeer wei nig was toevertrouwd. HOOFDSTUK XXXII. De dag van Anna Murray's huwelijk was al spoedig na ofp( handen, en zooals het altijd in zoo'n geval gaat, waren moeder en dochter druk bezig met het Aa Teruwfflrn M volgend wlioen bete» zon zijtn, wind nogeens thans met alge meens stemmen besloten, den Bond te laten voortbestaan. Vervolgens sprak nog een afgevaardigde van Zierikzee, die zeilde, dat ook de voor zitter van het bestuur der visscherijien op de Zeeuwsche Stroomen, Mr Fokker, dén wensch had te kennen gegeven, dat de Boud bleef bestaan wat den visschers zeker ten goede zou komea. Nadat nog ©enige vragen waren gesteld en beant woord werd de vergadering gesloten. Vlissingen. B. en W. stellen den raad voor aan den heer W*. Anker vergunning te verleene® op een deel van het terrein aan /den Koningsweg, dat hem in 1922 als industrie-terrein werd verkocht, in af wijking met het destijds genomen besluit een magazijn voor berging der betonwer ken te doen bouwen met een daaiboyen liggende woning voor den persoon, die toezicht op een en ander houdt. De voor waarde wpndt voorgesteld, dat als de woning voor een andier doel wordt gebe zigd dan voor Huisvesting van den toe zicht houdenden persoon, aan de gemeen te f 10 per ivietrik. M. moet worden bijbe taald. Goes. Gedurende het jaar 1927 hebben zich alhier voorgedaan 28 gevallen van besmettelijke ziekten (vorig jaar 10) dn wel 17 gevallen van jdiphtheritis (waar onder één geval met doodelijken afloop) 10 gevallen van roodvonk en 1 geval van nekkramp. 'Met ingang van 1 Februari a.s. is 'alhier benoemd tot agent van politie da heer Chr. Louisse te .Schore. Nieuwdorp. In die gisteren gehouden vergadering van ingelanden vaa den N.- Kraaiejrt-paLder, werden op den staat van aanbeveling ter benoeming van een ge zworene om te voorzien in de vacature «ontstaan door het overlijden van den heer I. Dekker, geplaatst de heeren H. van Gorsel, J. Dekker Jz., ieu D. Goense, allen wonende te 's Heer Arendskerke. Hansweert Het wrak van de indertijd nabij Austruweel gezonken zeeboot „An dreas" is thans geheel opgeruimd door de N. V. W'. A. v. d. Tak's Bergings bedrijf te Rotterdam, ruim anderhalve maand vóór den vastgestelde®. tijd. Gisteren werd in het Slaak opge pikt door de sleepboot „Lambert" het met stukgoed van Rotterdam geladen mo torschip „Helvetia. 2", dat daar met de fecten motor lag. De „Lambert" heeft bet schip naar Antwerpen gesleept. Ovezamd. Maandag hield de Chr. weric- mansvereen. „Draagt Elkanders Lasten", haar 20e jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeni ging 20 jaren geleden opgericht werd met 18 leden, en er nu 36 leden zijn, terwijl drie nieuwe leden ingeschreven wer den. "Uit het versaag van den peniningmieeo.- ter bleek, dat de ontvangsten over 1927 beliepen f269,22, de uitgaven f263.50, en het goed slot. f5.72. Het. totaal bezit der kas is 1123.40. In de 20 jaren werd uitgekeerd, f 1653.05. Verder kwam nog ter tafel een voorstel om te komen tot oprichting eenier vereeniging van varkens houders, om elkander bij eventueel ver lies te steunen. Staande de vergadering gaven zich 12 personen op. Getracht zal w<jrden, met Driewegen contact te krjjgen, om deze vereeniging te zamen tot stand te brengen. Waarde. Maandag 3 Februari 1908 werd alhier een Geitenfokvereein. opgericht, na dat den 29sten Januari door den lieer C. Zwagerman, Rijk s -zuivelcon.suien t té Mid delburg een lezing was gehouden ovesf het nut van geiten houden. De man van het initiatief hiertoe was dhr L. ie Looze. Die vereeniging alhier was de eerste gedtentokv^joeniging van dien aard in Zeeland, dus genaamd: de Eerste Zeeuwsche Geiteidokvereenigittg. De vereen, werd toen opgericht mei. 10 leden, houdende te zamen 20 geiten. Van de toen gekozen 7 bestuursleden zijp. nog aan de vereeniging verbonden Mar. West- strate, secretaris, L. de Looae, penning meester en C. van de Vrede, commissaris. Met genoegen mogen zij op heit ver loop en tijdvak en het daarin door hen volbrachte werk terugzien. Thans telt de .vereeniging 38 leden met aanvankelijk 50 geiten. gereed maken van den uitzet. Intusschen waren beidon vervuld van de komende scheiding; ofschoon Anna slechts op eenige uren afstand van Buck- land zou ff aan wonen, kostte het haar móeder toch moeite, een zekere neerslach tigheid te overwinnen, bij de gedachte, dat het familieleven, zoo gelukkig en te vreden, weer een gevoeligen knak zou worden toegebracht. Het ging Anna al evenzaa; zjj bezat niet de gave van Emily, om rustig af te wachten wat de toekomst haar zou brengen. Dat was het zwakke punt in haar karakter, alsmede een zekere overgevoeligheid waar het anderen, in zonderheid haar dierbare ouders betrof. Ze kan niet ontkomen aan de gedachte, ofschoon ze zichzelf waarlijk niet te hoog aansloeg, dat er na haar heengaan een ledige plaats zou komen wie zou die plaats bij haar moeder, wie bij haar vader, haar jongere zuster, de armen uit den omtrek, innemen? Ook moest ze dik- wjjls denken aan de arme invalide, Nina Vivian, die ze dikwijls bezocht om haar afleiding te geven en zoo mogelijk om haar te helpen. Eln dan hoe moest moeder het met de jongens stellen, als ze met vacantie van school thuiskwamen, vooral Willy, die in zooveel punten haar karakter had. (Wordt vervolgd.) j -'i 13 i ij fis [jj yJ! ssfjii

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5