DE ZEEUW tweede blad. feuilleton. KRONKELENDE PADEN. Uit de Provincie. TAN MAANDAG 23 JAN. 1928, No. 97. UIT DEN russischen heilstaat. S(b«riu «Is vacantle-owd!! In „Het Volk" van Dinsdagavond 17 Jan. staat een particulier telegram van den Moskouschen correspondent van het .Borliner Tageblatt", waarin bizonderhe- den worden medegedeeld over de verban ning van Trotzki naar Siberië. .Trotzki wordt naar Wjemi aan de Chineesch-Turkestansche grens gestuurd. „Vijftig andere oppositioneelen zijn op grond van contra-revolutionnaire woelin gen reeds de vorige week verbannen. Bij hun voormannen stuitte men op moei lijkheden. Hun verbanning was oorspronkelijk voorgesteld als werk voor de partij. Maar wat voor soort werk hun zou worden opgedragen, werd er niet bij gezegd. Zij weigerden daarop de aan zegging van hun verbanning te ondertee kenen en wilden de leiding aldus verplich ten klaren wijn te schenken. Dit is in derdaad gebeurd. „Do Gepoe heeft namens de regeenng geantwoord: de partij-opdradht is gewijzigct in verbanning. Voor sommigen zooals voor Trotzki is de toe stand daardoor nog bJanmc kelijk ver slechterd. Als bizonderheid kan nog wor den vermeld, dat Trotzki geweigerd heeft de verordening in het dienstgebouw te onderteekenen. Zij is hem toen voorge legd in zijn eigen woning. Thans zit Trotzki met vijf tsjerwonetz reisgeld op zak in den trein naar Siberië." Tot zoover het bericht in „Het Volk". Nu komt „De Tribun?" van denzelf den avond en zegt dat er heelemaai geen kwestie is van verbanning. Integendeel. „De So^j et-regeering stelt Trotzki ó.s. in de gelegenheid te werken voor den eersten proletarischen staat. Dit is geen straf maar een gunst. Naar ver luidt zou Trotzki geweigerd hebben dit aanbod aan te nemen, wat natuurlijk zijn zaak is." Dit is wel een wonderlijk bericht van „De Tribune". Trotzki heeft geen trek 'in de „gunst", welke de Sovjet-regeering hem wil ver eeren. Dan wordt hjj gedwongen en met vjjf tsjerwonetz op zak op den trein gezet naai.... Siberië. Zulke „gunsten" verleende het Czarenregiem eveneens. Maar er staat nog iets in het bericht van „De Tribune". „Henrietta Roland Holst heeft het ini tiatief genomen tot een actie voocr Trotz ki en de atidere verbannen leiders der Russische oppositie. Zjj wil socialisten van alle landen en alle richtingen oproe pen om gezamenlijk tot de sowjet-regee- ring het verzoek te richten, den bannelin gen te veroorloven zich buiten Rus land te begeven naar het land dat zij verkiezen." „Het gaat merkwaardig snel met Ro land Holst", voegt „De Tribune" hieraan toe. „Niet alleen dat ze onvoorwaardelijk geloof slaat aan de berichten over de z.g. „verbanning" der leiders van de uit de Communistische .partij) der Sowjet-Unie geroyeerde oppositie, maar ze stelt blijk baar ook nog zooveel vertrouwen in de regeerders der kapitalistische landen, dat ze zich omtrent den door haar zoo be wonderden Trotzki veel geruster zou ge voelen als bij ergens in eèn kapitalistisch land zou verblijven dan in do Sowjet- Unie." Deze laatste commentaar, zegt de „Maasbode" is waarlijk schitterend. Wij veronderstellen, dait Trotzki wel de meening zal zijn toegedaan van Hen- nette Roland; Holst, en dat hij overal veiliger zal kunnen leven dan in den idealen proletarischen staat, dien hiji beeft helpen stichten, Dat Roland Holst reeds dit inzicht is toegedaan, bewijst dat zij: weinig vertrou wen hoeft in de zonderlinge „gunsten" weUce de Sovjetregeering aan haar meest verdienstelijke onderdanen verleent. 70.) Vrij naar het Bngelsch. Harry Rutier was den volgenden mor gen nauwelijks vertrokken naar zijn dage- irjksche bezigheden, toen de dienstdoende sergeant-postbeambte zich aanmeldde met een stapel brieven. jDie mail was ten laat ste dus toch aangekomen. Er was ook een epistel bij voor Mary, uit Indië. Ofschoon niet van. recenten datum, was deze brief men een bron van troost. De woorden, waarmede Arthur eindigde: ,„laat ons op vertrouwen, laten wij geduldig wach- en, totdat Hij den tijd gekomen acht en wie weet, welke zegeningen nog voor hoop^ weggelegd"' 8aven haar nieuwe Nauwelijks had Mary dezen brief beëin digd, of Emily kwam haar een tweede brengen, met de woorden: „Ik heb hier een brief voor je van dom Grey; ik ben benieuwd, wat hij jou te vertellen kan hebbenl" Haastig sneed Mary de enveloppe open en toen ze het epistel geleizen had, was zg inderdaad „totaal van hga.r stuk". Elk „kEpitsIistisds land™ ie retn U verkiezen boven h6t verlokkelijk Siberië, waarheen men in Rusland op vacantie mag, als men een onderscheiding heeft verdiend. DE ELECTRIFICATIE. Men schrijft ons van de zijde van het Prov. Restuur: De „Middëlbutgsche öourant" van 19 Januari 1928 bevat aap haar hoofd een artikel over „de nieuwste electriciteits- plannen", dat niet zonder meer mag wor den voorbijgegaan. Het staat natuurlijk ieder vrij, critiek uit te -oefenen op de werkzaamheid van Gedeputeerde Staten van Zjeeland in zake de electrificatie van de Provincie. Maar men trachte niet onjuiste indrukken te wekken door onwaarheden. Onjuist is, dat „een jaar geleden de koopprijs der Centrale te Vlissingen 1 millioen was". Althans uit de stukken, welke gepubliceerd zijn, blijkt dit niet. Wel blijkt daaruit, dat in Januari 1923, dus vijf jaren geleden, voor die Centrale 1.2 millioen werd gevraagd. Wie eenigs- zins met de(n loop der zaken bekend is, weet ooik, waarom die Centrale voor dit bedrag thans niet meer te koop is. En in de tweede plaats mag men niet zonder nader bewijs den indruk wek ken, dat anderen de electrificatie van het platteland van Walcheren in zooweel kor ter tijd tot stand zouden kunnen brengen dan de P.Z.E-M. Aan de officieele stukken wordt ont leend, dat ouder dagteekening van 16 October 1925, dus nu twee en een kwart jaar geleden, Gedeputeerde Staten aan Burgemeester en Wethouders van Mid delburg een concept zouden voor eene aan die gemeente te verleenen concessie voor de electrificatie van Walcheren. Eerst in November 1926 werd tusschen de beide colleges -overeenstemming bet- reikt ten aanzien van de voorwaarden dier concessie. Sedert is weder ruim een jaar verloopen en uit niets is gebleken, dat -de plannen van Burgemeester en Wet houders zoover gereed gekomen zijn, dat zij onderhandelingen met da gemeentebe sturen konden openen. Dezerzijds is er geen sprake van, daar over het gemeentebestuur hard te val len: wie in de keuken gekeken hoeft, weet dat de pudding niet zoo gauw gaai is. Maar is het dan billjjik, er het Pro vinciaal bestuur of het Provinciaal bedrijf een verwijt van te maken, dat het in een dergelijke, voor de financiën der Provincie van zoo .overwegend belang zjjhde, zaak niet- zóó vlug gereed is, als de ingezetenen en ook het bestuur en bedrgif zelf wenschen? Intusschen bestaat er thans alle uit zicht, dat aan het verlangen naar electri- citeit spoedig zal kunnen worden vol daan. De plannen voor de definitieve voorziening van de Bevelanden en het platteland van Walcheren zijn thaüs in zoover gevorderden staat van voorberei ding, dat .indien geen onverwachte tegen slagen komen, de beslissing der Staten zal worden gevraagd in hunne eerste ge wone vergadering van 1928, welke over eenkomstig de bepalingen van de gewij zigde provinciale wet kan worden gehou den in de tweede helft van April 1928, misschien zeltfs reeds in eene vóór dien tijd bijeen te roepen buitengewone ver gadering. r (Bovenstaand stuk, dat voor het groot ste deel een weerlegging van een arti kel in de „Middelb. Ort." bedoelt te z$n, en dat dilangs ons heen gaat bevat aan het slot een mededeeling, die niet in de Statenzitting van vorige week is gedaan. Wjj zullen moeten afwachten of nu eindelijk deze toezegging ten aanzien van de middengroep verwezenlijkt zal worden, of dat we ook deze bij de an dere onvervulde beloften zullen moeten voegen. We hebben ten aanzien van de electrificatie van Zeeland niet alleen ge leerd, dat „de pudding niet zee gauw gaar is", maar dat vele kooksels, die eerst een pudding heetten te zullen wor den, mislukten en weggeworpen moesten worden, om nu malar in de keukentaal te blijven. Red.) Waar was het, dat zij en Arthur dagelijks tot God gebeden hadden om de beproe ving van hen weg te nemen; waar was het, dat ze elkander aldoor tot geduld aangemaand hadden en zich steeds voor gehouden hadden, om nimmer de verant woordelijkheid van hun eigen weg te kiezen, te aanvaarden. En nuwaren hun gebeden verhoord, er was geen twij fel aanl Mary voelde zich als degenen, die, toen Christus hun verschenen was, nauwelijks wisten of zij waakten of droomden. Uit Emily's brieven bleek echter de volle waarheid; en de beide vriendinnen, die een jaar geleden 'samen geweend had den, gingen nu op in elkanders geluk. „Maar Mary", zeide Emily, tenslotte een weinig tot bedaren gekomen, „wat zal ik moeten aanvangen als jij weg bent? Alles wel beschouwd, kunnen wij on mogelijk hier blijven; want Anna gaat ook binnenkort trouwen en daar beboe ren we tooh eigenlijk bij te zijn I" Op het oogenblik is er geen transport naar Engeland, beste, 't Is waar, in de eerste groote vreugde heb ik er niet aan gedacht, dat een vertrek van hier tevens een scheiden betaekent van allen, die me zoo dierbaar zijn geworden." Ze was nog niet uitgesproken, of daar zagen ze Charlie Hill aan komen hol- Chr. Nat. Werkmansbond. De afdeelingen van den Christ. Nat. Werk mansbond in Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben een ring Oost-West-Zeeuwsch-Vlaan- deren gevormd. Te Serooskerke is een afdeeling van den Christ. Nat. Werkmansbond opgericht door omvorming van de bestaande man- nenvereeniging. Middelburg. Chr. Besturenbond. In de onder voorzitterschap van den heer D. Stenhuis gehouden jaarvergadering van bovengenoemden Bond, wond dool den .secretaris, den heer A. S. Boone, het jaarverslag over 1927 uitgebracht, waarin hij zegt, dat hij, hoewel hij met vreugde het verslag uitbrengt, anderzijds toch niet kan nalaten, hieraan een min der opgeweklen toon toe te voegen. Zeker, het is aangenaam, te mogen terugzien op een tijdperk, waarin men onder Gods zegen, heeft mogen arbeiden ten dienste der Chr. Vakbeweging. Doch, als men in ipen jaarverslag als dit, waarin, oofc een terugblik wordt geworpen op het maatschappelijk terrein, op dat van dqn arbeid, maar weer steeds moet opmer ken, dat de opleving op dat gebied, be houdens enkele uitzonderingen,, nog niet groot is, en dat het aantal werkloozen nog altijd schrikbarend is, dan stemt dat niet bijzonder optimistisch. Middelburg ondervindt daar ook voortdurend den in vloed van. Gelukkig kan de secretaris er op wijzen, dat de door. werkloosheid ge troffenen 1n 1927 weder door werkver schaffing en steunvarlieeniing ©enigermate weiden geholpen, om in ae allereerste behoeften voor zich en hunne gezinnen te kunnen voorzien. Wat de veranderde regeling in 1928 zal brengen, dient voor alsnog te wonden afgewacht. Aangaande 'de Chr.'Sociale- en vakbeweging kan wor sen gezegd, dat na de opleving in 1926, de gestadige groei in 1927 Weef laanhou- dem. Wat den Chr. Besturenbond betreft, mag evenzeer op verderen bloei, op ia- teusieven arbeid en op goede samenwer king onderling, en met de aangesloten af deelingen, worden gewezen. De verleden jaar geuite wepschen te komen tot de op richting van een aïd. Landarhoidersbond en stijging van het ledental boven 600 zijn beide in vervulling gegaan. Opgenoemd worden de verschillende ge zonden adressen en "herinnerd aan den wederom uitstekend geslaagden landdag óp de weide naast de Griffioen op Hemel vaartsdag. Dé C. B. B. heeft vele adviezen gegeven inzake aftrek van de v&kcoatri- butia van het belastbaar inkomen en velen kregen daardoor een deel van hun belas ting terug, Tof de gevoerde propaganda behoorden o.a. twee luisteravonden, teneinde de ra dio-programma's van heit C. N. V. bekend te maken. De opkomst was niet geheel bevredigend. Door 7 Wen' werd gebruik gemaakt net bal RseïttAunfisg bwwu van dan C. B. B. t» Vlissingen, advies- en reis- 1 kosten werden vergoed. Uit de bibliotheek werden 121 boeken uitgegeven, tegen 80 in 1926. Het th.c.-fonds „Draagt elkanders Lasten" had een ontvangst van f737.18, en een uitgaaf van f662.60. Er werd f326 aan fimanciëde hulp uitgegeven. Be treurd wordt, dat er slechts 240 der ge- organiseerden lid van zijn. Het ledental der 12 aangesloten af deelingen, bedroeg op 31 Dec. j.l. 631 tegen in 11 afdeelingen 538 op 31 Dec. 1926. Het aantal steeg dus met 93, waar van .20 van de nieuwe afdeeling Land arbeiders. Ten sjotte geeft de secretaris het belangrijkste wat in de verschillende afdeelingen in 1927 is voorgevallen. Hij eindigt met dank aan allen», die, in welken vorm opfc, in 1927 hunne schouders onder het werk voor de Chr. Vakbeweging hebben gezet. De "rekening van den penningmeester, den heer C. m v. d. Kuip, wjjst in ont vang aan f 161.97 en in uitgaaf f 157.86y» aizoo een goed slot van f 4.111/». In het Militair Tehuis alhier hield Vrijdagavond de afdeeling Middelburg van den Fabrieks- en Transportarbeiders -bond haar 2e jaarvergadering. De talrijk opgekomemieü werden door den voorzitter, den heer M. Boon®, na opening mat gebed, hartelijk welkom ge- heeten. Spr. wees op den bloei der aid., en verder op de vela werkzaamheden, die rij in 1927 onder Gods zegen heeft mogen verrichten. let jaarverslag van den secretaris, den heer F. Adriaans®, getuigde eveneens van veel arbeid, o.a. door huisbezoek, het houden van lezingen, enz. Het ledental der afdeeling, nu 68 bedragende, is in 1927 met (22 gestegen. De vereeniging is lid van het Bureau voor Beroepskeuze. De penningmeester, de heer J. Boone, deeJde in zijn fiuanciëel overzicht ó.a mede, dat over 1927 aan d® werklooze leden aan uiitkaering was verstrekt een bedrag van f 1942.38. Aan contributie dei leden was ontvangen f 1794.51. Bij de daarop volgende verkiezing wer den secretaris en .penningmeester beiden herkozen. Als lid der controle-commissie wetnd, in .de plaats van den heer Schrier, gekozen de heer J. de Keijzer. Door afgevaardigden van den Chr. Be sturenbond en de zusterafdeeling Vlis singen werd de vereeniging toegesproken. Het verdere van den avond werd gevuld door muziek, zang en voordracht. In zijn slotwoord bracht de voorzitter allen dank voor de medewerking, waarnn de yergaderimg door den secretaris van den C. B. R. met dankzegging wend ge sloten. Een der beste bestrijdingsmiddelen der werkloosheid is en blijft het bezorgen van productieven arbeid aan de werkloo- zen en men weet, dat onze gemeente alles doet om daarin te voorzien. Be halve het groote werk aan de Oranjezon, Waarheen heden een 20-tal personen meer gBQE Ata fis ««Jut» week, it an ook tts het park van Nieuwenhoven bezjg met een 10-tal weriicozen met het dempen van slooten en het gelijk maken van sommige gedeelten grond, waardoor het park weer een beter aanzien zal krijgen. Nu wjj toch over werkverschaffing spreken, komt de vraag bij ons op of ook niet als zoodanig iets gedaan kan worden aan den weg die van de Bleek naar de Koepoort loopt. Daarin zijn verschillende putten, die b£ regen weer moeras wor den. Vlissingen. B. en W. wijzen den raad op het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de Telegraaf- en Telefoonwet, volgens hetwelk de Minister van Water staat vergunning kan verleenen voor den aanleg en het gebruik van radio-distri butie-inrichtingen. Als regel zal in elke gemeente slechts een radio-distributie- inriohting worden toegelaten. Naar aan leiding van ingekomen verzoekschriften oiii vergunning hebben B. en W. overleg gepleegd met belanghebbenden en tenge volge is een belangen-gemeenschap ont staan welke voorloopig zal optreden on der den naam vari Zuid-Nederlandsehe Radio-Distributie Maatschappij. Tot die maatschappij rijn toegetreden de heeren W. J. Cornelis Cohen te Utrecht, vertegen woordigd door den heer L. J. van 't Westende te Middelburg, P. C. Oorschot, J. J. Quasters en A. M. van Beers te Vlis singen. In afwachting van de totstandkoming der wettelijke voorzieningen heeft ge noemde combinatie van het Hoofdbestuur der P. en T. voorloopig toestemming ont vangen tot het aanleggen van een inrich ting als bedoeld op voorloopigen voet. In aansluiting daarmede stellen B. en W. voor adressanten voorloopig vergunning te verleenen voor het kruisen van ge meentegronden en het gebruik maken van gemeente-eigendommen, zulks tegen ver goeding van 25 cent per Meter en per jaar voor het overkruisen van straten en voor het aanbrengen .wan geleidingen langs wegen in eigendor% of beheer bij de gemeente, alsmede over parken, gebouw de eigendommen, water en gronden 25 cent voor de eerste 100 M. en verder 5 cent. Arnemulden. Vrijdagavond hield de Chr. Jongedochters vereeniging alhier „Ken den Heere in al uw wegen" haar jaarlijksche vergadering met de begunsti gers. Door haar werden 121 kledingstuk ken uitgereikt aan 24 armen. Deze ver gadering, die onder leiding stond van Ds B. J. v. Garderen, werd verder ge zellig doorgebracht met eenige voordrach ten en samenspraken. Souburg. Vrijdagavond had de aange kondigde tweede samenkomst plaats uit gaande van de Vereeniging voor Winter- lezingen. Door dhr W. Laatsman wer den tall van lichtbeelden vertoond en besproken allen betrekking hebbende op Nea.-Indië, in verband waarmede dhr Laatsman »an het eind van zjjn toelich- Zatardagtniddag weird in hot Bj. A. I. Ipsbomwr te Amsterdam de 28ste Amrtetdiamocha Aultomebiiriteutootnstellmg *oor hot publiek geopend. Eea overzicht van deze tentoonstelling. len, haar al van verre toewenkende. „0, mevrouw Butler, juffrouw Stewart hebt u het al gehoord, riep hij juichend zoodra hij op gehooersafstand was geko men „ons regiment is na'alr Engeland teruggeroepen,'sen raad eens, waar we heengaan? Naar Phfeham. Het is allemaal zoo heerljjkals we u nu maar niet achter hoefden latent" Weg was de jongen weer, om het nieuws verder te verspreiden. Arme Emily, hoe voelde zij zich nu? Ze begreep dadelijk, dat dit voor Mary de mooiste gelegenheid was om naar Engeland te gaan, doch voor haar zou Richmond dan ook in één slag alles verloren hebben, wat het zoo dierbaar maakte de familie Hill, en ook Mary! Geen enkele dame van haar kennissen bleef over waar ze mee sympa thiseerde. Daarbij kwam nog, dat de pas ontvangen brieven haar weer dubbel naar huis deden verlangen, naar haar ouders en naar Buckland, waatr ze hajar kinds heid had doorgebracht en waaraan zoo veel dierbare herinneringen verbanden waren. Het hart zonk haar in de schoenen als ze bedacht, hoelang het nog kon duren voor ze dat alles wedèr zou te rugzien. Welk een macht heeft Satan op ons zwakke menschen, in zulke oogen- blikken, wanneer hij ons al de zegenin gen, dia voor ons zijn weggelegd» doet vergeten en slechts een bitter gevoel in ons hart opwekt, voor hetgeen we verliezen en Ons doet vergeten dat God toch alles voor ons bestwil zoo bestierd heeft 'tmoge ons goed of kwaad toe schijnen. Ock Emily bezweek voor die verleiding en vergat al het goede, dat God haar geschonken had; ze kon hem niet loven noch kon ze tot hem bidden. Zonder verzet liet ze zich gaan, in haar ontevre denheid. Mary zag alleen haar verdriet, niet haar zonde; en hoe meer ze trachtte Emily te troosten, hoe dieper deze ervan doordrongen werd wat ze in haar vrien din ging verliezen. Zoo zaten de beide vriendinnen, terneergeslagen bijeen, tot ze plotseling opgeschrikt werden door een angstig geroep van Ruth, de kindermeid. Emily snelde naar de kinderkamer, waar ze haar baby op den grond 'vond, naar adem snakkend. Blijkbaar had het kind iets ingeslikt en dreigde te stikken. Het gezichtje zag reeds blauw; Ruth, geheel overstuur, kon geen lid verroeren om het kind te hulp te komen. Emily nam het wichtje op, en door het krachtig op den rug te kloppen, schoot er een blokje uit kleine Arthur's bouwdoos uit het keeltje los en het kind was gered. „God moge mij mijn zonde vergeven," riep de gelukkige moeder uit, „dat ik in het bezit van een besten man en mijn lief kind tegen Hem kon morren 1" en terwijl ze de kleine innig aan het hart drukte, keerde ze naar de huiskamer waar Mary in angstige spanning zat te wachten, terug. Weg waren de wolken van ontevredenheid, die Emily's ziel had den verduisterd; ze dankte God voor zijn zegeningen, en het verlies da,t ze in het heengaan van haar vriendin zou lijden, beschouwde ze van nu af, als haar door God opgelegd. Dienzelfden dag kwam mevrouw Hill nog even aanloopen, en met het groot ste genoegen beloofde ze, Mary gedu rende dea overtocht onder haar bescher ming te nemen, terwijl ze tevens innig meevoelde met Emily, die van haar beste vriendin zou moeten scheiden. Het was eerst laat in den middag, dat Harry thuis kwam en Emily was blij, dat ze daardoor gelegenheid had, om alle emoties te boven te komen en haar oude opgewektheid te herwinnen. Toch be merkte hij spoedig met het scherpziend oog van den man, die liefheéft, dat er iets gebeurd was, en dht Emily zich het aanstaand vertrek van de familie Hill en Mary sterk aantrok. /Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5