DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. KRONKELENDE PADEN. Uit de Provincie. FEUILLETON. Een oogenblik rust voor de spelers en voor de toeschouwers. Onder het genot van een Caravellis, worden de kansen besproken voor de tweede helft van het spel. Het is wonderlijk! Zoo n Caravellis maakt iedereen optimist voor zijn partij. VRIJDAG 20 JAN. 1928. No. 95. Eiew tnlauwe Coafltto? „DVolkskrant", links R.-K. (pet drie FamiftTMipfli in de redactie) schrijft ondier bet opschrift: „Wy denken premat aan' Bij de coalitie-oonversatie in de Tweede Kamer merkte Br de Visser op, dat men da niet moet forceeren en zich moet bepalen tot het aankweeken van een gun stige gezindheid. Men is daarmee thans blijkbaar .doende. Professor cfe S&vonwii Lobiüsüi Wiöos er dezer dagen in èen voordracht op, dait de rechtscbe partijen in veel belang rijke aangelegenheden in hoofdzaak één hjn trekken. Maar hij wilde geen program vam actie, geen vast accoord vóór de stembus; wèl bereidverklaring tot mede werking als !na den uitslag dieor verkiezm- gen een oplossing wondt beproefd. Dat was één. Het Chr. Historische Kamerlid üs Long man; verklaarde, dat de overheid rekening heeft te houden met de gedachte, dat we zijn „een Christelijke natie in Protestamt- schen zin". Dat was twee. Het eveneens Chr. Historische Kamerlid Krijger verklaard© rich, hoewel de Chr.- Historische Unie en die R.-K. Staatsparty in .staatsrechtelijke zin lijnrecht tegenover elkander staan, vóór samenwerking mei de Roomschen, mat een beroep op Groen van Primsterer. Maar ook met de Her vormd Groef. Staatsparty (ds Iingbeek) en de Staatkundig Gereformeerd© party (ds Kersten) zag hy. genoeg punten van overeenstemming, om er ernstig rekening mee te houden. Dat was drie. Indien het zoo blijft gaan, schieten wy niet .op. Als die een geen program van notie aoodig acht en na oe verkiezingen tol een soort, van onderhaindsch acoordi wil komen; als de tweede vasthoudt aan bet droombeeld van een christelijke natie in Protestantachen zin, en de derde meer dan een buiging maakt voor Krostenianen en Lingbeekdanien dan is er op her stel der coalitie geen uitricht. Eerste ver- etsctote daarvoor is, dat er open kaart gespeeld wordt, dat ro mn.w. programs van actie zijn, en dat die programs zoo veel overeenstemming vertoonen, dat tot een samengaan moet worden besloten. Aan betuigingen en verklaringen heb ben we daarbij niets; partijen, dre willen samenwerken, moeten in. die sociale, eco nomisch© en fmanciëele politiek één weg uit willen. Het is niet voldoende, üat men die klassenstryd-gedachte der sociaal-de mocratie of dé revolutie-zucht der com munisten verwerpt dat alles geeft niet meer dan ©en overeenstemming in het negatieve. Zaak is, dat men positief tegen de liberale beginselen en gedachten in de Sociale, economisch© ejn financieel© po litiek front maakt en een inderdaad chris telijke politiek wil voeren. Zoo lang de christelyk-historischen hierover zwygen, geven wij om het aankweeken van een coalitie-gezindheid geen oortje. O, indien men de beteakenis' ©ener christelijke politiek in dezen tyd begreep, doordrongen was van het belang en de noodzakelijkheid ©ener hervorming der maatschappij in christelijkien zin, dan sou miem wel een ander geluid laten hooien dan dat ©ener voor dien klank rnim, of meer toegevende inschikkelijkheid. Misschien meenen de Kryger's, dat ze voor hun doen al buitengewoon tege moetkomend zijn geweest en wy ons mo gen beyveneh bly toe te slaan. We denken ro niet aan. Een tekort geconstateerd. In een polemisch artikel tegen den heer Van der Goes schrijft de heer Banning, een der vertegenwoordigers van het „reli gieus socialisme^', in „Het Volk": Vry naar het Engelsch. 74.) _o— God haid de wereld, die zjj BOio aafihing voor haar buiten gesloten; Hij had haar genoopt, al haar ambitiën te laten va- ren; gezondheid en geest had Hij geknakt om haar tenslotte tot Hem te brengen. Langzaam maar zeker waa Zijn liefdé op haar neergedaald, toen ze eerst uit verstrooiing in haar werkloos leven, later er naar verlangend, den bjjbel had'opge nomen. Welk een gansch ander licht, welk een heerlijk licht viel er nui voor haar op het boek der boeken! In de Psal men, in Job, in de geschiedenis van Dlaniel en Nebukadnezar, vond ze een weerspiegeling van zichzelf tegenover God dien God, Wiens hand op haar gerust had en Wiens wil zjj had trachten te dwarsboomen. Nu; voor het eerst in haar leven, voel de zy, wat het wilde zeggen, een geloof te bezitten, behoefte te gevoelen aan een Heiland! Met haar van nature scherp bevattings- vermogen begon zij de Schrift door te le zen; het nam baar geheel in beslag en „Wat lééft er in cms» partij aan tad- tnurbewuetbeid? Een bedroevend schijn tje. Ja, er wordt gefoeterd tegen het bur gerlijke, en met een niet altijd gezonde graagte wordt het dekadente, het rotte nit de burgerlijke kuituur naar voren gehaaid. Maar veel verder dan de negatie komen wij niet. En besef van de ontzaglijke moei lijke vragen, practisch en theoretisch, die bier lïiggen, ontbreekt. Praktisch: tot „kuituur" zal ook wel behooren, om bet nog maar heel eenvoudig te houden: le vensgewoonten, levenshouding. Hoe komt het, dat de A. J. C. het op allerlei punten zoo buitengewoon moeilijk heeft, als ze met dat heel eenvoudige ernst maakt? Praktisch alweer: tot „kuituur" zal ook wel behooren een legende d. w. z. uit de ziel van het volk opbloeiende, en deze ziel leidende, verheffende kunst. Hoe komt het, dat er talrijke kunstenaars zijn, vol socialistisch besef, die in onze partij niet verstaan worden, maar daar eenzaam zijn of er buiten blijven? Hoe komt het, dat het probleem van de afzijdigheid der in- tellektueelen voor ons zoo'n nijpend pro bleem is, terwijl er heel wat intellectuee- len zijn, die tegenover de bestaande bur gerlijke kuituur scherp vijandig staan? Hoe komt het, dat het vraagstuk van de socialistische opvoeding, ja, in onze be weging wel eens wordt ^geaaid, maar dat wij er niet verder mee komen, terwijl het toch nijpt? Ik duid hier aan een geheel van verschijnselen, dat niet zoo maar te verklaren is; maar een van de groote te korten in onze beweging is, dat wij naar deze kanten van het leven te weinig heb ben gékeken; dat er een bewustheid om trent de kultuurellende en -armoede ont breekt. Het Marxisme weet met deze dingen geen raad, en heeft ons den verkeerden kant uit geholpen". In dat alles moge veel waars zijn, merkt „Patrimonium" hierbij op, de groote vraag is, of het „religieus socialisme" de oplossing kan brengen. Wij ontkennen dat. Het is een „religie" uit den mensc'h Het kent niet de verlossing, de vrijmaking door Hem, die van Boven kwam. Ned. Mij. voorkunstmatige Oesterteelt. In de buitengewone ver gadering van aandeelhouders der Neder» landsche Maatschappij voor Kunstmatige Oesterteelt te Ierseke te houden op Don derdagmiddag 26 dezer des namiddags te 2 uur in Bergen op Zoom, op verlangen van een groep aandeelhouders onder lei ding van den heer P. J. F. Kloppenburg, zal o. m. aan het bestuur ter beantwoor ding worden voorgelegd de volgende vra genlijst, die thanB reeds aan het bestuur ter behandeling is ingezonden: ie. Is het juist, dat bij de oprichting: der Maatschappij in 1890 van het toen uitge geven 'kapitaal ad f2.300.000 slechts een bedrag van f250.000 is genomen tegen storting in contanten en de resteerende f 2.050.000 zijn uitgegeven aan dr J. L. G. Pompe van Meerdervoort, de N.V. Oester- cultuur, Mij. de Mollusk en mevr. de wed. de Meulemeester, geb. van Hasselt tegen over inbreng van: a. pachtrecht op circa 375 H.A. oester- gronden en daarop aanwezige oesters; b. pl.m. 2.000.000 broedpannen; c. 5 gemetselde oesterputten^ gezamen lijk groot circa 193 Are; d. 5 oestervlijenputten; e. eén stoomboot en 8 visschersvoartui- gen; f. eenigo schuren, loodsen en klein ma teriaal. 2e. Wat is van de ingebrachte waarden nog aanwezig, welke roerende goederen zijn verkocht of versleten zonder te zijn vernieuwd of vervangen en welke roerende of onroerende goederen van beteekenis 'zijn in den loop der jaren verkregen? 3e. Hoeveel H.A. pachtrecht bezit mo menteel de Vennootschap en wat is het gemiddelde der te betalen pachtsommen per H.A. en hoeveel is in bedrijf? 4e. Hoeveel H.A. natuurgrond bezit de Vennootschap in eigendom, wat is daarvan de kostprijs, wat is in den loop der jaren hierop afgeschreven en hoeveel ia in be drijf? 5e. Hoeveel oesters, ingedeeld in soor- haiar vermoeide geest kwam er door tot rust. Al de maanden van haar ziekte had ze hardnekkig geweigerd dominee Grey of zijn vrouw te ontvangen. Doch nu zocht zij hun vriendschap, waarom zij zij niet tevergeefs vroeg. Nimmer echter werd de verloving van baar zoon in de gesprekken, die ze met elkander voerden, aangeroerd1, ofschoon zijn naam meerdere malen op het tapijt kwam in verband met de berichten over de krijgsverrichtingen in Indië, die het moederland bereikten. Dominee Grgy nam waar, dat Gods Geest meer en meer Zijn licht over mevrouw Nugent deed schijnen en het leek hem het beste toe geduldig te wachten tot zy zelf haar zonde zou belijden en goed maken, wat misdreven was. r Ook die dag was niet ver meer. Het was voor het eerst, dat zjj met groote inspanning, warm in een sjaal gewikkeld en zorgvuldig ondersteund, den tuin in wandelde om zich op een ruststoel, dien men aan den Zuidkant had neergezet, in het zonnetje te koesteren. Het welige groen van de Meimaand was rondom haar; en eindelijk na zooveel strijd was er vrede in haar hart gedaald. Do minee Grey, die eens naar haar kwam kijken, zocht haar op, waar zy genoot van de frissche lucht en den warmen zonneschijn. ten taxeert het beftan aanwurig op de gronden? 6e. Wat is de waaide, volgens het be stuur, van: a. de gehouwen; b. de oesterputten; o. de vaartuigen; d. het pannen-materiaal en overig ma teriaal. 7e. Betaalde pachtsommen werden steeds terecht geboekt in het debet der winst- en verliesrekening, doch op welke gronden werd het vertreigen pachtrecht in 1924, waarvoor een belangrijk bedralg be taald werd, in één jaar afgeboekt door plaatsing in het dobét van de winst- en verliesrekening. Van wien werd het be doelde pachtrecht overgenomen en hoe werd bet betaald? 8e. Wat is de waarde die naar het ooiP deel van het bestuur kan worden toege kend aan de pach (rechten, die de Maat schappij momenteel bezit? 9e. Aangezien de sub 6 vermelde activa slechts met f 1 op de balans voorkomen, dient de waarde daarvan te worden be schouwd als stille reserve en te worden afgetrokken van de boekwaarde ad f 145.000 van de Oester-Gultuur-onderno- mingen, die dan feitelijk wordt gewaar deerd op circa f 50.000 A f 80.000. 10e. Is eene zoodanige waardeering van de aanwezige paéhtrechten, gronden in eigendom en aanwezige oeisters (beli chaamd in den post Oester-Cultuur-ön- dememingen) niet abnormaal laag wan neer men dit vergelijkt met den inbreng in 1890, toen bovendien de koopkracht van den gulden minstens het dubbele be droeg van de tegenwoordige? Hoe ver klaart het bestuur dit? lie. Was niet de afschrijving in 1924 geheel overbodig en is het bestuur niet van meening, dat afschrijving van kapi taal tot vorming van stille reserves on- noodig nadeel berokkent aan aandeelhou ders en dus zeker in 1924 niet gerecht vaardigd was? 12e. Is het bestuur bereid mede te wer ken aan een taxhuo van de waarde der activa van de Vennootschap door onpar tijdige vaklieden, opdat voor aandeelhou ders een betrouwbare basis gevonden wordt voor de berekening van de waarde van hun bezit? Diefstal vaneeo.paard. Dins dag j.l. verschenen, gezeten in een auto, eenige personen aan de woning van. ze kere K. te Nieuwer kerk, hem vragende ol hij een paard te koop had, waarop beves tigend weid geantwoord. Een der kooplieden stelde rich voor als zekere W. uit Rotterdam, en thans in ©en der voornaamste hotels te Zierik- zee te Logee rem. Er werd onderhandeld en het paard zou voor 425 verkocht worden, ta leve ren dienzelfden dag in Zierikzee, want zeide de koopman, ik heb er al 8 gekocht. Toen het dier Dinsdag te Zierikzee was aangekomen, en op de afgesproken plaats zou afgeleverd wordeh, bleek het dier kreupel te zjjia en sou er een veearts gehaald worden die het beest dan zou keuren, wat den volgenden .morgen zou gebeuren. Woensdagmorgen kwam de eigenaar in den stal en bleek het paard te zyn verdwenen. De politie werd met een en ander in kennis gesteld; en dezen mocht het gelukken het paard op to spo ren, en de dader zekere W. niet afkom stig uit Rotterdam, doch wonende te Zie rikzee, in arrest te stellen. De man zaJ ter beschikking van da Justitie worden fees te ld.. Vlissingen. B. en W. stellen den.raad voor aan de Kinder speeltuin vereeniging ^Tuinstad" voor 1928 een subsidie van f 25 toe te kennen, gevraagd was een jaar lijks ch subsidie van f50. Nu blijkt, dat voor f 450 een afscheiding kan worden gemaakt fcusschen het voet balveld en den proeftuin, stellen B. en W. voor aan het desbetreffende verzoek van de Voetbalcombinatia Vlissingen wel te voldoen. Waarde. Woensdagavond hield de ko- lenvereeniging „Algemeen Belang" alhier haar jaarlijksche vergadering onder voor zitterschap van den heer J. J. Mol. Zij werd bijgewoond dOor 28 leden. Uit de re kening van den penningmeester, den heer M. de Leeuw bleek, dat de inkomsten be droegen f4709,13, en de uitg. f4476,50, alzoo een goéd slot van f 232,63. „O, dominee Grey," zeide zij, met een vriendelyken, doch droevigen glimlach, „wat ben ik blij, dat u komt. Er drukt me iets, waaraan ik de laatste dagen reeds zoo menigmaal heb moeten den ken. Eens ben ik by u gekomen, om u te verzoeken mjj te helpen, een breuk ta brengen tusschen mijn zoon en zijn ver loofde. En nu wilde ik u vragen my te helpenZij maakte den zin niet af en haar oogen vulden zich met tranen. „Als God hem tenminste spaart om zyn gelofte te vervullen." Weer zweeg ze, doch ziende, dat do minee Grey op het punt wae het woord te nemen, vervolgde ze haastig: „Er is nog meer, dat ik u zeggen moet en ik doe het liever dadelijk, anders mocht ik eens in de verzoeking komen om het te onderdrukken. Dominee, en ze legde haar smalle hand op zijn arm, „in die geheele zaak heb ik vreeselijk misgetast en ik voel, dat ik hun die ik benadeeld heb, om vergeving moet vragen. Ik was het die mijn armen zoon naar Indië dreef en ook voel ik, dat ik de vrouw welke hy liefheeft, diep heb miskend. Ik ben nog te zwak om de pen te hanteeren, maar zoudt u niet een brief voor me aan haar willen schryven. Schrijf haar vraag aan zyn Mary of ze me het leed wil vergeven, dat ik haar heb aangedaan zeg haar, dat ik haar als een dochter Deze rekening werd nagezien door twee leden en in orde bevonden, welk bedrag per H.L. op do boekjes der leden zal worg den afgeschreven. Aangevoerd werden in 1927 2091 H.L. verschillende kolen. Het aan de beurt van aftreding zijnde be- ■stuurslid de heer L. de Looze werd met meerderheid van stemmen herkozen, Krabbendijke. Op de weegbrug genaamd „Krabbendijke" zijn gewogen over 1927: suikerbieten 6,279,235 K.G., aardappelen 1.916,105 K.G., ajuin 1,481,085 K.G., di versen 1,246,031 K.G. Nieuwdorp. Gisteravond vergaderde de A.-R. Kiesvereen. Besloten werd, eenige exemplaren van de brochure „Om de Vrij heid Oranje Daitheen Oldenbar- nevelt" aan te schaffen, om deze onder de leden te doen circuleeren. Voorts werd be sloten adhaesie te betuigen met het re quest van Hazerswoude—Rijndijk. Hierna behandelde de heer Hommes: Bestuur en Huishouding der Gemeente. Achtereenvolgens besprak hij: 1. het ge meentelijk leven in de historie; 2. het be stuur; 3. de huishouding der gemeente. Met belangstelling weid de lezing aange hoord, waarop een flinke bespreking volg de. De volgende vergadering werd bepaald op Woensdag 1 Februari, waarop de heer G. Melse een lering hoopt te houden over: Overheid en gebed. Gisterenavond hield de afdeeling Nieuwdorp van den Ned. Chr. Landarbei dershond haar jaarvergadering, die druk bezocht was. Nadat de vice-voorritter G. Traas de vergadering op gebruikelijke wij ze geopend had, gaf hij het woord aan den bondsvoorzitter, den heer Simons. Deze las Nehemia 1 voor, waarna hij, naar aan leiding daarvan, alle christ. arbeiders op wekte om ©venals Nehemia te bidden en te werken, ook op sociaal gebied. zal liefhebben, als de vrouw van mjjn zoon, met geheel myn hart. Het was, alsof er een last werd afge wenteld van haar hart, toen zij zich daar, de eens zoo trotsche en wereld- sche vrouw, als een klein kind vernederde en zonde beleed waarvoor ze roed3 big1 God vergiffenis had gezocht. Blij God en ook by het meisje, dat zjj zoo diep had miskend en dat ze nu met zooveel welwillendheid tegemoet trad, als men maar kon wenschen. Dominee Grey voelde zich diep bewo gen; hij was bij mevrouw Nugent geko men om haar te leeren haar fouten te beljjden en ziet, nu onderwees rij hem. Haiair geheele gelaait straalde lief de en ootmoedigheid uit; ofschoon bleek en uitgeteerd, was het heel wat aantrekke lijker dan voorheen, toen de eigenares nog een bloeiende gezondheid genoot. „Er is nog iets, dominee Grey, dat u wel zoo vriendelijk zult zijn even voor me te doen", zeide de zieke, toen hy op stond om heen te gaan. „Ik -ben het aan juffrouw Stewart verschuldigd en ik zal niet in gebreke bljjven. Wilt u uit myn naam een brief aan mevrouw Biurke schryven en haar zeggen, dat ik alles, wat in verband met haar nicht gebeurd is, myn aanmerkingen en mijn tegenstand, betreur en terug neem. Dat ik nu niet langer door vooroordeel verblind ben, Hierna deden de secr. en de penn. ver slag over den toestand der vereeniging, waaruit bleek, dat deze gunstig is. Daar de voorz., M. v. d. Guchte, wegens ziekte voor deze functie bedankt had, werd als bestuurslid gekozen G, van Ant werpen en herkozen W. Wiskerke. Nadat nog besproken was 't collectief contract en de loonen voor het pas begon nen jaar, werd er nog de nadruk op ge legd, de medearbeiders aan te sporen, om op 25 Jan. de vergadering in de Bewaar school bij te wonen, waar Ds Netelenbos zal spreken over: „Christus en ons brood". Hierna sluiting. Kloetinge. De Korfbalvereen. „E.L.T.O" alhier, hoopt a.s. Zaterdag een vriend schap pelyken wedstrijd te spelen tegen „T.O.P." te Vlissingen op het terrein aan den Koudekerkschen weg aldaar. Rllland-Bath. Gistermorgen omstreeks half negen is alhier in de Wester-Schel- de gezonken een mosselscheepj© Brui- nisse nr 45, schippefls' C. Dingemanse—de Koning en E. Haeck beiden te Bxuinisse. Genoemd scheepje was Woensdag van daar en gistermorgen van Hansweert ver trokken om de reis voort te zetten naar Antwerpen. Ter hoogte van het Schaar' van Waarde raakte het scheepje aan den grond en maakte ten gevolge van den he- vigen wind veel water, waarna het spoe dig zonk. De beide schippers wisten zich te redden door in den mast te klimmen. Na ongeveer IV» uur werden hunne nood signalen opgemerkt door schipper Visser uit Zwartsluis, die de beide drenkelingen oppikte en met zijn motorschip behouden te Bath aan den wal zette, vanwaar ze naar huis zyn teruggekeerd. Het schip en de lading mosselen waren niet verze1- kerd. Lichten zal vermoedelijk wel niet mogelyk zyn. Men vreest voor erge bo dat de schellen mij van de oogen zyn gevallen en dat het gedrag van juffrouw Stewart mij er trots op maakt, dat ze mijn dochter zal worden." Dominee Grey beloofde met warmte, de opdracht te vervullen, en eerbiedig nam hy van haar afscheid, diep door drongen al3 hy was van de zielegrootheid 'van de vrouw, die zóó haar begane fout trachtte goed te maken. HOOFDSTUK XXX. Domlaee Grey vond, thuisgekomen, zyn vrouw in druk gesprek gewikkeld met mevrouw Murray; beiden luisterden be langstellend naar het relaas van rijn we dervaren van dien morgen. „En nu, Fan ny, terwyl ik myn brief aan mevrouw Burke schrijf, wat zou je er van den ken, als jij juffrouw Steward eens een uitnoodiging zond om by ons te komen, zoodra er weer een troepenschip repatri eert om haar mede te nemen? Wat ik van haar weet, geloof ik, dat ze dadelijk alles zal vergeven wat mevrouw Nugent haar heeft aangedaan, en als ze hier is, zal ze de arme zieke van grooten steun zijn. Laten we e» niets van aan mevrouw Nugent zeggen laat het een verrassing voor haar zyn; als ik me niet vergis, is dit het beste geneesmiddel om haar in den korst mogeljjken tijd weer op de been te helpen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5