Vrijdag 20 Januari 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentlln: 1—4 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting Het gebed tn die staten. Met blijdschap zullen velen hebben ver nomen, dat de Staten van ons gewest een voorstel van de heeren Kodde c.s. betreffende de invoering van het ambts gebed, hebben aangenomen. Teleurstellend was dat de geheels lin kerzijde zich tegen dit voorstel verklaar de en teleurstellend was ook de houding van de Christelijk-Historische leden die zich, omdat het voorstel niet met alge- meene stemmen kon worden aangenomen, aan de stemming onttrokken. Deze houding zou nog eenigszins be grijpelijk zijn geweest indien heftige de batten waren gevoerd en bij de eventueele invoering van het gebed een heftige op positie viel te verwachten. Maar dat was hier niet het geval. Van meer dan ééne zjjdo werd, al was men dan ook tegenstander van het publieke gebed, toch met zekeren eer bied over het gebed in het algemeen gesproken. Maar al was dan de houding der Chris telijk-Historische fractie teleurstellend, met blijdschap kan worden geconsta teerd, dat bij' de verdediging van dit voorstel alle rechtsche groepen eene lijn trokken. De diepere eenheid kwam weer eens een oogenblik aan het licht. De woordvoerders der rechtsche frac ties waren hierin eenstemmig, dat verwer pelijk is de gedachte, alsof het gebed alleen is voor de binnenkamer; dat het ambtsgebed inhoudt een publieke erken ning, dat de Overheid regeert bij de gra tie Gods en dat zjj Hem als Opperbe stuurder van land en volk belijdt en voorts ook, dat de Overheid als Gods dienaresse hare volstrekte afhankelijkheid van God dient' te erkennen en daarom Gods zegen over haren arbeid heeft in te roepen. "Wü gaan op de zaak van het ambts gebed thans niet verder in. Maar wel willen wij nog even her inneren aan wat indertijd Dr Hoffmann een der R.K. Statenleden van Zuid-Hol land schreef, nadat ook in de Staten van dat gewest besloten was de zittingen met gebed te openen. Hij wees er op, hoe het hem en velen met hem had verrast met hoeveel eerbied de lezing van het gebed steeds werd aangehoord en welken diepen indruk deze handeling meermalen op de bezoekers van de publieke tribune maakte. Moge het zóó straks ook in de Staten van Zeeland gaan. Aan den heer Kodde en verschillende antirevolutionaire leden, komt een woord •van dank toe voor de indiening van dit voorstel en inzonderheid ,aan den heer Brandsma voor de warme en toch tactvolle verdediging, V Zonderïlng beroep. De jheer Welleman heeft zich deze week in de vergadering van de Provin ciale Sjaten bij zijn bestrijding van "het ambtsgebed beroepen op „De Zeeuw". Hij verklaarde in ons blad een bondgenoot te hebben gevonden en om dat te bewijzen werd het hoofdartikel uit ons nummer van 7 Januari j.l. ge citeerd. J 6 Wij hebben bedoeld artikel nog eens nagelezen, maar hoe daaruit nu eeii ar gument tegen het publieke gebed i,n de Staten kan worden gefabriceerd i» ons niet duidelijk. Het ging in bedoeld artikel ov/er de vraag hoe het te verklaren is, dit zoo velerlei arbeid, die bedoelt -de Ter en de verheerlijking van den Naam des Hee ren, met onvruchtbaarheid schijn/t gesla gen. Hoe het te verklaren ia-; dat de invloed van de Christelijke school de Uiristelrjke organisaties enz. vaak. zoo gering schijnt. En m verband daarmede werd verwe- zen naar Hebreen 11, waar het heet dat door het g e 1 o o f de muren van Jericho zijn gevallen en betoogd, dat zoo ook de muren waarop wij bij onzen ar beid op zoo menigerlei gebied stuiten, en die onwrikbaar schijnen, zullen vallen, mits er bij ons is het geloof, een geloof dat zich openbaart in de werken. De heer Welleman verklaarde het hier mede eens te zjjn en mede op grond daarvan niet aan een ijdelen vorm te kunnen meewerken. Het wil ons voorkomen dat hier de logica toch wel oen weinig zoek is. Hier werd een tegenstelling gemaakt, die m werkelijkheid niet bestaat? YolkQwm temtó werd door fa ren Brandsma en v, d. Wart betoogd, dat een gebed waarin de Overheid hare afhankelijkheid van God, Wiens diena resse zij is, belijdt, en waarin zij Gods zegen over haren arbeid afsmeekt, niet is een ijdele vorm, maar een publieke erkenning van de Souvereiniteit Gods. Was het een ijdele vorm en niet meer, dan zou het ambtsgebed niet ingevoerd mogen worden, dan zou het in plaats van een heilige handeling een zondige daad worden. En dan zou ook van een tegen stelling tusschen het geloof dat zich openbaiart in de werken en het ambts gebed als een zinledige vorm gesproken mogen worden. Maar zoo staat de zaak niet. Het geloof is bij allen arbeid onmis baar. En aan het geloof moeten zich paren de werken, want anders is het een dood geloof. Maar bij dat geloof en bij die werken is ook voor de Overheid, als van zich- zelve onbekwaam om op do rechte wijze hare taak te vervullen, noodig, het gebed, om licht en wijsheid. Hier is dus geen tegenstelling tusschen wat „Do Zeeuw" betoogde en wat door de heeren Kodde c.s. werd voorgesteld, maar integendeel een gelukkige overeen stemming I Het beroep van den heer Welleman is dan ook niet toelaatbaar. Overstroomingen in Roemenië. Tengevolge van den regen en den ijs gang dreigen langs den Donau en de streek van Giaigioe ten Zuiden van Boe karest, overstroomingen te ontstaan. In Zevenburgen zijn verscheidene rivieren reeds buiten haar oevers getreden. Bij zonder bedreigd is het gebied van Torda. Men hoopt, dat men door het ijs te laten springen een uitbreiding der over stroomingen kan verhinderen. Electrische tramverbinding Oostende Nederlandsche grens. De electrische tramlijn Oostende Knokke zal nog vóór het aanstaande zo merseizoen tot Retranchement (Z.-Vlaan- deren) worden verlengd en daar aanslui ting geven met de tram naar Breskens. Met de uitvoering van dit werk wordt in het voorjaar een begin gemaakt. Aardbeving in Palestina. In Palestina, vooral in het dail van den Jordaan en in het gebied van de Do ode Zee, zijn gisteren krachtige aard schokken gevoeld. Menschenlevens schij nen niet te betreuren te zijn. BrusselWashington. Uit Brussel wordt gemeld, dat gister middag om 2 uur 55 de Nationale Bank de draadlooze telefonische verbinding tus schen Brussel en New-York in commer cieel opzicht heeft ingewijd'. Om drie uur, dus nai vijf minuten, wisselde da gouverneur der Nationale Bank, eenig? vriendelijke woorden met den president der Federal Reserve Bank te New-York, Om 4 uur werd de dienst door den Amerikaanschen gezant en den Belgischen minister van post en telegrafie inge wijd. Er werden mededeeiingen gewis seld met den Belgischen gezant te Was hington, en Kellogg, den Amerikaanschen staatssecretaris van buitenlandsche zaken. De beste wensclien werden geuit voor een nauwer aanhalen der banden tus schen beide landen. De verbinding was zeer duidelijk. Hongaarsche spionnage In Roemenië. Het agentschap Orient Radio deelt mee, dat de politie te Roemenië een wijd vertakte spionnage-onderneming heeft ont dekt, in wier dienst verscheidene amb tenaren en vooral Hongaarsche studen ten stonden. De deelnemers hadden een eed afgelegd, waarin zyi onbeperkte ge hoorzaamheid beloofden en waarin spra ke was van de .herovering van Zeven burgen. Er hebben talrijke arrestaties plaats gehad. Eenige verdachten zijn •voortvluchtig. Baloorige belastingbetalers. Men meldt uit Kreta, dat de belasting ambtenaren, die zich naar het plaatsje Moires begeven hadden om de belastin gen. te innen, door d.e belastingbetalers mishandeld waren. 500 boeren, van wie er eenige gewapend waren, drongen ver volgens het belastingkantoor binnen en vernietigden het geheele archief. Er zijn troepen van Candia gezonden om de orde te herstellen. Sneeuw In Beleren. hmtt te Miia&m es» sneeuwstorm gewoed; die verscheidene uren duurde. Het postvliegtuig Berlijn* Müncben moest zijn tocht afbreken we ens de sneeuwjacht, Ook het vliegver- ier van Frankfort-Main werd gestoord. De Zondag In Duitschland. Meer en meer neemt ook in Buitscb- land, waar in de oorlogsjaren de ar beid op Zondag toenam, het streven toe om dien dag weer meer zijn oor spronkelijke bestemming terng te geven. Zoo heeft de 3randenburgsche Landbund aan de daarbij aaangesloten districtsaf- deelingen de wenschelijkheid te kennen gegeven, dat den arbeiders in de week, vooral in den tijd van zaaiing en oogst, gelegenheid moet gegeven worden om voor hun eigen land te zorgen, opdat ze dit niet moer op Zondag behoeven te doen. Verder wordt die onderafdeelin- gen op het hart gedrukt, dat vooral on der kerktijd iedere arbeid dient te rusten. Het gemeentebestuur vanMainz heeft in een publicatie herinnerd aan do be par lingen, dio willen verhinderen, dat do Zondagsrust door landarbeid wordt ver stoord. Alteen de politie heeft het recht in bijzondere gevallen dien arbeid toe te staan, maar dan alleen in uren, waar op geen godsdienstoefeningen gehouden worden. Ook de „Deutsche Evang. Kirchenaus- scbuss in Chr. organisaties werken krach tig tegen het arbeiden op Zondag. Prof. Bracke blijft opgesloten! De justitie te Brussel beeft het bevel tot arrestatie van den naar Brussel terug gekeerden Vlaamschen activist prof. Bracke bekrachtigd. Men was algemeen van oordeel, dat Bracke in voorloopige vrijheid zon .worden gesteld. Geen mijnwerkersstaking in België. Er is een voorloopige overeenkomst tot stand gekomen, wa.arbij de loonen dor mijnwerkers in België op het tegen woordig peil tot 1 Maart a.s. zullen wor den gehandhaafd. Het gevaar van een mijnwerkersstaking is dus voorloopig van de baan. Korte berichten. De Bank van Frankrijk heeft haar disconto met x/2 pet. verlaagd'. Volgens berichten uit Berlijn zou den er te Moskou 10.000 grieppatiënten zftn. Op twee plaatsen in Glanorganshire (Eng.) is weer mond- en klauwzeer gecon stateerd. De gewone voorzorgsmaatrege len zijn afgekondigd. De rekening van da republiek Oos tenrijk voor de maand October heeft bij na 15 miljoen overschot opgeleverd, hoe wel men een even groot tekort geraamd had. Dit meevallertje is een gevolg van het wat rijker vloeien van de belasting- penningen en van een buitengewone in komst tengevolge van een „claring" afre kening met Engeland. In het Roekarester postkantoor heeft een ontploffing plaats gevonden van een postpakket, dat voor een apotheek be stemd was. Er ontstond een paniek. De geheele Boekarester brandweer moest uit rukken, daar er een zware brand in de pakketafdeeling woedde. Na veel werk gelukte het, 'tvuur te localiseeren; alle pakketten werden een prooi der vlammen. De Hongaarsche regeering waar-, schuwt voor de anti-Hongaarsche propa ganda, welke wederom met groote kracht in de landen der kleine entente gevoegd wordt. Naar uit Milaan gemeld wordt, heeft de politie te Tripoli een slavenhandelaars- karavaan gearresteerd, die in Midden-Af- rika jonge slavinnen verkocht en zich tevens met het smokkelen vazj wapens bezig hield. Verleden week werden in Engeland en Wales 398 gevallen van mazelen ge constateerd, hetgeen een vermeerdering van 123 gevallen tegen de voorgaande week is. Hofbericht. De Koningin en prinses Juliana zijp gisteren met gevolg te kwart voor vjjf per auto uit Het Loo ten Kon. paleize aan het Noonleinde te Den Haag teruggekeerd. Waar bleef bof geld? Te Meppol is ©en bedrag van ruim f 3000, toobehoorend. aan de gemeente, spoorloos verdwenen. Een der raadsleden doekte hieromtrent aan „De Crt," het vateend,o mede: ba de roti#* hmtl d» gsmeeato het stamkapitaal verschaft voor de op richting van een gemeentelijke werkinrich ting, Toen deze instelling ia 1921 werd opgeheven, dschto de .gemeente dit ka- •pilaal (groot f3250.74) terug. De bestuur ders, de heeren Kleine en A. Nahuijsem (die nadien overleden is), hebben dit geld dan - ook inderdaad teruggestort. Echter niet bij den ontvanger, maar op de ge meente-secretarie, waartoe zij mondeling opdracht hadden gekregen. Het gelid staat echter nergens verantwoord I Ook her innert men zich niet meer, welke ambte naren het in ontvangst hebben genomen en de secretaris zegt, het nooit te heb ben ontvangen. Dan is er nog een mysterieus geval. In 1923'24 werd de gemeentelijke gasfa briek verbouwd ,©n vergroot. Daartoe moest een gedeelte van den gemeente lijken vleeschwinkel worden afgebroken. Daar de gasfabriek ©en eigen boekhouding voerde, besloot de gemeenteraad de kos ten voor afbraak van don vleeschwinkel ad. f640 ten laste dor fabriek te laten komen. Enkele dagen na dit raadsbesluit kwam iemand op het kantoor der gasfa briek, en toonde een door B. en W. ge- teekend stuk, waarin stond, dat de f640 moesten worden meegegeven, ten einde in de gemeentekas te worden gestort. Men vond het eenigszins vreemd, doch daar het stuk in orde was, gaf men bet geld mee, datnooit is terechtgekomen, zooals nu blijkt. Wie het geld opgehaald heeft, is niet hekend. De persoon, die dit werk geregeld doet, .weet er zich niets van te herinneren, en ook de secretaris der gemeente, de heer Van der Zee, die ♦hans met ziekteverlof is, weet er niets van. Raadsels dus, die wel moeiljjk op te lossen zullen 2ijn. Intusschen heeft de raad leen commissie benoemd, die bin nenkort rapport zal uitbrengen. Tegen het vloeken. In de jongste vergadering van den Raad van Boroulo werd een bespreking gehou den over een voorstel om in de politie verordening een vloekverbod1 op te ne men. Besloten werd dit niet te doen, doch aan B- en W. op te dragen aan hoofden en leiders van bedrijven een circulaire te richten. Dit laatste is thans geschied. In de circulaire deelen B- en W. mede, dat ze het op hoogen prijs zullen stellen, als de hoofden en leiders met ge paste en toelaatbare middelen in diazen een gunstigen invloed willen oefenen om het vloeken en het spreken van zedefcwöt- sende taal naar vermogen tegen te gajan. De gascorrupitie. De gemeenteraden van Winkel dn Nieu we Ipëdorp behandelden gisterenmiddag gezamenlijk de gascoiruptiie, gepleegd door den directeur der gemeenschappe lijke gasfabriek. De vergadering had plaats ten gemeen tehuize van Winkel. Men besloot, het voorstel van Nieuwe Niedorp aan te ne men, hetwelk beoogt, dat de directeur op nieuwe instructies ©n na terugstorting van een bedrag van f3000 in zjjn functie zal worden gehandhaafd. De Provinciale wet. In het pas verschenen Staatsblad is op genomen de wijziging der Provinciale Wet, waardoor is vastgesteld dat voort aan ook vrouwen het ambt van griffier ter Provinciale Griffie kunnen vervullen. Zij mag echter niet zijn de vrouw van den commissaris der Koningin, noch van een der leden van Ged. Staten. De bepaling, dat notarissen geen gede puteerde mogen zijn is vervallen. De eerste Dinsdag in de maand Juli is niet meer als openingsdatum voor de zo- merzitting der Staten vastgesteld. De ge wijzigde bepaling luidt, dat de beide ge wone zittingen, welke jaarlijks gehouden worden, geopend worden op een door Ge deputeerden vast te stellen Dinsdag; de eerste tusschen den 16en April en den 16en Juli, de tweede tusschen den lsten October en den 31sten December. Nog is wijziging gebracht in den ter mijn binnen welken besluiten, welke door Gedeputeerden, hetzij moeten worden goedgekeurd, dan wel worden vastgesteld, moeten afgekondigd worden. Bedoelde ter mijn, in de vigeerende wet bepaald op 14 dagen, is thans op 30 dagen gesteld. De vorenvermelde wetswijzigingen zul len op een nader vast te stellen tijdstip in werking treden. Door die Rechtbank te Middelburg is failliet verklaard: M. Poelman, slager te lerseko. Rechter-commissaris Mr A. van der IIoop, rechter; Curator: Mr P. R. Hugan&ottf, MLtqw/U te ftoeet t Buitenland. Overstroomingen in Roemenië. Aardbeving in Palestina, Draadlooze telefonische verbinding tus schen Brussel en New York. Sneeuwstorm in Beieren. Binnenland. Stamboek voor het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard opgericht. Scheepje bij Rilland gezonken. De op varenden gered. De gewijzigde Provinciale Wet. Verduistering te Meppel. Moord te Breda. E-e n ongeval. In den'namiddag van 17 dezer is bij de in aan/bouw zijnde cokes-ovens te Terneuzen, Sluiskil, een ongeluk gebeurd. Bij het wegtrekken van een ongeveer 40 K.G. zware domme kracht, dreigde dit werktuig op den mun teerder V., wonendo te Gent-Iirugge te vallen. Door snel weg to loopen -trachtte de man 'dit gevaar te ontkomen, doch stortte baarbij ongelukkigerwijs in een aangrenzende, ongeveer 10 Meier diepe betonnen trechter, waardoor hij ernstige verwondingen aan het hoofd opliep en een pols brak. Dr Puij'laert te Terneuzen, die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Sluiskil noodzakelijk. Middelburg. Beroepskeuze. Giste renavond werd in de sociëteit „St. Joris" een algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging voor Beroepskeuze. De vergadering werd gepresideerd door den heer Wagenvoorde, vice-voorzitter. Er zijn, zegt spr., in 1927 27 gevallen behan deld en spr. acht dit een bewijs van goe den vooruitgang. Men moet de ouders ér toe krijgen steeds voorlichting te vragen voor hun kinderen. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd en ook dat van de penning meesteres, wat een uitgaaf van f 280,94 en een ontvangst van f 254,47 Y> aanwijst, dus een kwaad slot van f 26,46 H Op een desbetreffende vraag van den heer Bank werd medegedeeld, dat reeds verleden jaar aan alle hoofden van scho len circulaires zijn gegeven voor de kinde ren, die de school verlaten, waardoor de ouders opgewekt worden zich in. het be lang hunner kinderen met het bureau te verstaan. Als de geldmiddelen het toela/- ten zal daarmede worden voortgegaan. Hierna werd de ledenvergadering ge sloten. Nadat nog verschillende andere perso-: nen zich bij de leden hadden gevoegd, weid door den heer H. P. Staal, directeur der Arbeidsbeurs, een inleiding gehouden over „Vraagstukken der Arbeidsmarkt". De verwachting, dat na den oorlog ge brek aan werkkrachten zou ontstaan, is niet uitgekomen. Er is juist een groote in zinking gekomen. Door de valuta en de bescherming in andere landen ontstond in ons land een groote malaise. Spr. meent, dat Nederland den weg dier landen niet moet volgen, omdat er dan groote kans is op rancune-maatregelen. Ook mag niet worden vergeten dat met den oorlog vele Nederlanders, die in het buitenland werkten, naar hun vaderland zijn terug gekeerd. Ook do bevolkingsaan was van ongeveer 15000 per jaar is een voorname factor. De oude industrie her stelde zich wel ten deele, doch een groot aantal arbeiders bleef zonder werk. Het aantal werkloozen is in Nederland op 110.000 te ramen. De vraag is nu hoe daar af te komen. Spr. wijst dan eerst op het werkloosheid- besluit 1917, waarbij thans 900 van de ongeveer 1100 gemeenten zijn aangesloten. Het aantal verzekerden dat eèrst daalde, is nu weer tot de 300.000 genaderd. De uitvoering is echter thans niet over eenkomstig het oorspronkelijke besluit. Gemeente en rijk geven wei 100 pet. toe slag op de uitikeering, maar het wordt tijd, dat ook de werkgevers bijdrdgen, die dit echter niet willen. Een wettelijke regeling is urgent, maar minister Slotemaker de Bruine schijnt nog steeds er op te stu- deeren. Een ander goed middel is werkverschaf fing en werkverruiming en spr. brengt hulde aan de overheid voor wat op dit ge bied reeds is gedaan. Spr. komt dan aan het tekort van vak bekwame arbeidskrachten, wat men ook niet moet overdrijven. Er is echter op dit, gebied wel iets te doen en daarom werd de Rijkscommissie voor omvorming van beroepen in het leven geroepen. Men vraagt naar bekwame draaiers, lassers, metselaars en etueadoors. Het leger van ongesehoohten, mmA tedujmeUm dtesw.i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1