Gemeenteraad van Goet. Uit de Provincie. SfeSlectrificeeid, waarvan rentabiliteit mag worden verwacht. Maar hoe met de an dere streken? Spr. wil, dat de Staten zich tot niets verbinden en het voor stel geheel los maken vain de toelich ting. Gied. Staten zijn in hun woorden niet altijd even gelukkig. Zij beweren, dat de vele discussies in de Staten de onder handelingen met de gemeentebesturen be moeilijken. Spr. bewieert echter, diat die discussies iaan de gemeentebesturen dik wijls een anderen en beteren kjjk op de zaken hebben gegeven. Spr. wil krachUg medewerken aan do electrificatie van Zeeland, zij het dan, dat nu en dan critiak op de voorstellen Van Ged. Staten moet worden uitgeoefend. Spr. twijfelt b.v. wel eens aan de econo mische leiding van bet bedrijf. Juist in een tijd v.an malaise als deze moeten we de middelen aangrijpen, om „bij" te zijn. Dhr Sonke (A.-R.) brengt hulde aan Ged. Staten voor hun voorstel. Spreker wijst er op, dat dit voorstel slechts be oogt electrificatie van een gedeelte van de Noordgroep. Maar spr. meent, dat de gemeenten, waar electriciteit is, reclame voor de P. Z. E. M. zullen maken. Spr. zal dan ook voor bet voor stel stemmen. Wel betreurt spr., dat St. Maartensdijk niet in de plannen valt. Spr. geeft Ged. Staten' in overweging ten spoedigste nog maals in onderhandeling te treden met de besturen der Centrales te St. Maar tensdijk en Scherpenisse. Overigens hoopt spr., dat de plannen van Ged. Staten .zullen slagen. Dhr Overhoff heeft altijd bet vol hardingsvermogen van Ged. Staten be wonderd. Ook in deze kwestie beeft spr. echter niet veel lijn bij Ged. Staten kun nen ontdekken. Het opheffen der garan tie-bepalingen ziet spr. zonder tranen in z'n oogen. Het levorein in detail do'or de P. Z. E. M. aan de verbruikers juicht spr. toe. Wel bestaat de vrees, dat alleen gerekend zal worden met de economische factoren door do P.Z.E.M. en alleen de gunstig gelegen complexen zullen worden be diend. Als eerste eiseh geldt toch Voor een overheidsbedrijf als dit, dat het do geheele groep, ook de excentrische gemeenten, voorziet. Dhr v. O e venen (v.b.) vindt dit een voorstel, waarover eigenlijk niet gespro ken behoeft te worden. Spr. hoopt, dat het met alg. st. zal worden aangenomen. Dhr Kodde (Staatk. Geref.) juicht ook toe het vervallen van de garantie-bepa lingen. We moeten niet al te angstig .zijn met de Noordergroep, ook al stemt de Zuidgroep tot voorzichtigheid. Spr. zal koor het voorstel stemmen, maar vraagt nog, of de P.Z.E.M. zooveel mogelijk re- koning wil honden mot de Zondagsrust. Algeheele stopzetting van straomlevering op Zondag kan niet, maar toch dient ze tot het noodzakelijke beperkt ta blijven. Dhr v. d. Wejjide (Ged. Staten) dankt Voor de onverdeeld gunstige ontvangst van dit voorstel. Spr. zegt den heer Kodde toe, dat zijn laatste vraag, zal worden Overwogen. De garantie, die nog aan de gemeenten gesteld wordt, beeft alleen betrekking op ongunstig gelegen, uitgestrekte buurt schappen, die sommige gemeenten in de voorziening willen betrekken. Tot den beer Sonke zegt spr., dat spr. hoopt, dat ten aanzien van St. Maar tensdijk en Scherpenisse nog een oplos sing gevonden zal worden. De voorstellen ten aanzien van de Noordgroep werden hierna z.h.srt. aange nomen. Overname netten te IJzendijke en Koewacht. Bij de bespreking van het voorstel tot verleeining van een creduet van "f63.000 aan de P_Z.E.M. ten behoeve van de over neming v,an de netten te IJzendijke en Koewacht, achtten meerdere leden 3 pet. afschrijving te weinig; en meenden dat et een ongerijmdheid schuilt in de bedragen welke IJzendijke en Koewacht voor de gtxaatviarlichting .moeten beta'em, namelijk f1250 ein f289.35 bij ongeveer gelijke stroomafnamie. Men drong aan Qp juiste taxaties. Ged. Staten antwoorden, dat 3 pet. niet te laag is, en dat voor straatverlichting niet meer gerekend wordt dan de gemeen ten tot nu toe daarvoor uitgeven. Netten worden getaxeerd naar die be- drijfswaarde, de magazijnvoorraden naar de werkelijk© waarde. De heer W e 11 e m a n bespreekt de wijze van berekening der som van over name, en meent dat daar een vaste norm voor moet worden gesteld. Men ziet geen vaste lijn in de voorstellen voor beide .gemeenten. Spr. vraagt enkele cijfers. Dhr Hendrikse geeft inlichtingen over de onderhandelingen tusschen IJzen dijke en den directeur der P.Z.E.M. en toont met tal van cijfers aan, dat de overname een vet boutje voor de P.Z.'B-M. zal zijn, maar dat ook de gemeente er financieel beter door zal worden. Dhr Dieleman zegt, dat het niet mogelijk is een vasten regel ten deze te stellen.- Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. i Geldleening. Het voorstel tot het aangaan eener geldleening van ten hoogste f485.000 ten behoeve van de electrificatie van een doel der Noordgroep wordt z.h.s. aangeno men. Nog werden aangenomen voorstellen tot wijziging der begrootingen 1927 en 1928. Hierna sluit de voorzitter in naam der Koningin de najaarszitting 1927. Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad van Goes voltallig onder voorzitter schap van den burgemeester, die de ver gadering met gebed opende. Daarna sprak hij een Nieuwjaarsrede uit. Spr. wenschte den leden veel goeds voor 1928 toe, herinnerde aan de mutaties in den Raad in 1927, het overlijden van den heer v. d. Bout en de veranderingen in het college van B. en W. Het bevolkingscijfer was ook over 1927 weder vooruitgaande. Het bedroeg op 1 Januari 1927 8748, tegen 8969 op 31 De cember 1927, dus een vermeerdering van 221 zielen, aan welke vermeerdering de vestiging van het personeel voor de Z.-B. Spoorwegmij. niet vreemd is. Het jaar daarvoor bedroeg de vermeerdering 97 zielen'; in 1925 101, in 1924 120 en in 1923 137. In de laatste 5 jaar dus een gemiddelde toename van 135 zielen. Wat de openbare werken betreft, ken merkte het afgeloopen jaar zich, evenals 1926, door vrij vele werkzaamheden. Met den bouw van het openbaar slacht huis werd in de laatste dagen van Mei een aanvang gemaakt. Het zal vermoede lijk in de maand Februari a.s. in gebruik worden genomen. De vroegere rijksdag.- normaalschool werd verbouwd. Daarin werd de openbare bewaarschool gevestigd, terwijl de vroegere lokalen van de open bare bewaarschool door een algeheele ver bouwing werden ingericht tot bewaar plaats der gemeente-brandbluschmidde- len. De Koopmansbeurs werd belangrijk ver groot met de voormalige bergplaats van brandbluschmiddelen. Vooral ook deze uitbreiding voorzag in een reeds lang ge- wenschte behoefte. De restauratie van de raadzaal, in 1926 begonnen, werd in 1927 voltooid. Wat de bestrating betreft, werd in 1927 als le termijn een bedrag van f 25.000 be schikbaar gesteld en bovendien pl. m. f 6000 voor de verbetering der bestrating van het bovengedeelte van den Westsingel. In 1927 werden vernieuwd twee zijden van de Groote Markt, de J. A. v{in der Goeskade, gedeelte Westsingel, de Jacob Valckestraat, de Voorstad, de Ganzepoort- brug, de Lange Kerkstraat, waar tevens trottoirs werden aangebracht, met uit zondering van een zeer klein gedeelte voor de perceelen van een tweetal ingezetenen, die niet wi'lden medewerken aan deze met bet oog op het verkeer zoo goede en ge waardeerde verbetering. Voltooid werden de twintig nieuwe woningen aan het Pie- ter Jasperseplein, ter vervanging van krotwoningen. De woningen werden alle betrokken, doch wel mag geconstateerd dat, behoudens enkele uitzonderingen, toe zicht op een behoorlijke bewoning zeer noodig is. I In totaal werden in 1927 gebouwd 98 woningen, waaronder 32 voor de bouw- vereeniging „Nieuw Goes" en 20 voor de gemeente aan het P. Jasperseplein. Van particuliere zijde werden 46 nieuwe wo ningen gebouwd. Wat bet grondbedrijf be treft, kan worden gemeld, dat werd voort gegaan met den aanleg van een gedeelte van bouwplan III. Er werd aldaar pl. m. 4100 vierk. M. bestrating aangelegd, met riüleering en trottoirs. In Bouwplan III kwamen reeds 37 wo ningen gereed en zijn thans 20 aanvragen voor het bouwen van verschillende wo ningen door bet gemeentebestuur in be handeling genomen. Aan de Zaagmolen straat verrezen reeds een 17-tal «wonin gen, die alle bewoond zijn. Aan grond werd bet vorig jaar ver kocht: in Bouwplan I voor f 3224; in Bouwplan II voor f 2160; in Bouwplan Hl voor f 10.620, aan de Zaagmolenstraat voor f 2628. Wat den aankoop van gronden in bouw plan Hl betreft, diene, dat het geheele bouwplan pl. m. 9 H.A. groot ia en dat reeds 8 H.A. bij minnelijke schikking in eigendom verkregen zijn. Aan het haventerrein werd 50 Meter nieuwe aanlegsteiger gemaakt. Te betreu ren is het, dat als gevolg van de iepziekte een groot aantal hoornen moet worden ge rooid. Onder aanwijzing van den bekwa men tuinarchitect Leonard A. Springer wordt voor doelmatige inplanting van nieuwe hoornen gezorgd. Aan de restauratie van de Groote Kerk werd geregeld doorgewerkt. Ten aanzien van de werkverschaffing in 1927 valt mede te deelen, dat tot einde April werk werd verschaft aan gemiddeld 38 personen per week. De werkverschaf fing die in den winter van 1926 op 1927 een aanvang nam in de week van 13 op 18 December 1926, vorderde de navolgende uitgaven: voor loonen aan werkloozen f 9105,98^; aan vrachtrijderswerk een bedrag van f 399,54; aan materialen f2031,06. Ten opzichte van het gasbedrijf kan over 1927 als een belangrijk feit worden ver meld, |dat de nieuwe gashouder no. 3 met een inhoud van 4000 kub. M. in de maand April in gebruik werd genomen. De gasafgifte over het vorig jaar be droeg 1.739.636 kub. M. of 74.668 kub. M. meer dan in het jaar 1926. Een vooruit gang dus van 4,48 pet. Het hoofdbuizennet werd uitgebreid met 1495 M. Op 31 December 1927 bedroeg de totale lengte van het buizennet in het ver- lichtingsgebied 29,022 M. Ten aanzien van de electrificatie van Goes durf ik mij aldus spr., niet aan een voorspelling te wagen. Inzake op te heffen bezwaren, met betrekking tot de provin ciale plannen, is de loyale medewerking van Goes gaarne erkend en geprezen. Mo ge Goes nu ook beloond worden met de spoedige verkrijging van een oplossing, die aan onze gemeente de reeds zoolang gewenachte electriciteit cal brengen. Vroe ger jaren werd gehunkerd naar een goed ingericht ziekenhuis. Wij hebben er thans twee, hetgeen volgens deskundigen be staanbaar is en wat niemand destijds had kunnen denken. Nu hunkeren wij naar electriciteit, waarbij ik mij echter veroor loof op te merken, dat wij voldoende zul len hebben aan één electrische centrale. Mogen wij gespaard blijven voor twee; hetgeen misschien ook mogelijk kon zijn. Als belangrijke gebeurtenissen voor on ze gemeente in 1927 noemt spr. verder: 1. de opening en in gebruikneming van het nieuw gebouwde ziekenhuis op het terrein van het gasthuis op 26 Januari; 2. de opening van den Zuid-Beveland- schen spoorweg op 18 Mei; 3. de opening van de R.-K. ziekenverpleging „St. Jo anna" op 21 December. Ten slotte doet spr. een beroep op de medewerking van den Raad bij het be hartigen van de gemeente-belangen. Dhr. Eek hardt wenscht den voorzit ter namens den Raad het beste toe voor 1928. Spr. hoopt, dat God den burgemees ter kracht moge geven tot den arbeid in 't belang der gemeente en dat er een pret tige samenwerking moge bestaan tusschen Raad en voorzitter. Begrooting B. Armbestuur. De fin. comm. maakt bij monde van den heer Goedbloed de opmerking, dat, waal er bier nu twee goed geoutilleerde zie kenhuizen zijn, het Burgerlijk Armbestuur de vrijheid vam zi ekerik ui sfceuze aan 'de ondersteunden moet toestaan. Spr. stelt dienaangaande een wijziging vtan art. 8 ran bet reglement B. A. voor. Dhr .v. Bommel v. Vloten zegt, namens het Burg. Armbestuur, dat het B. A. ten aanzien van de verpleging der 'armlastigen .zich in geen enkel opzicht partij stelt. Het heeft steeds de grootst! mogelijke vrijheid gelaten en het ligt in de bedoeling ook naar den wensch der fijj. comm. te blijven handelen. Daarom1 acht bet B. A. een wijziging van het reglement overbodig. Tegen een voorstel van B. en Wi. heeft het B. A, echter geen bezwaar. Dhr Simons zegt, dat de fin. comm. allerminst het B. A. heeft willen beschul digen. Maar wat is er tegen, een bepaling vast te stellen? De voor z. vraagt aan den heer Goed- blo.ed of het ingediende voorstel is ge daan naar aanleiding van de begrootinig. Zoo niet, dan had het meer op den weg gelegen, zich eerst tot B. en -Wi. te wenden. Dhr Goedbloed antwoordt op fle eerste vraag van den voorzitter bevesti gend. Op de begrooting komt voor: f 6000 aan het Gasthuis en f3000 aan andere ziekendnrichtingen. Aan bet voorstel bigt allerminst wantrouwen ten grondslag. Dat (dit voorstel eerst nu gedaan wordt, komt, doordat de beide ziekenhuizen alhier nu pas gereed zijn. Dhr v. Poelgeest vindt het voor stel van d'e fin. comm. zeer onhebbelijk. Het komt niet te pas. Het is een onnoo- dig de pen op den nieus zetten. Bovendien beeft de fin. comm. ex niets mee 'te maken. Dhr ,Goedbloed antwoordt hierop: over de smaken valt niet te twisten. Meer wil ik er niet over zeggen. Het is ook de moeite niet waard. Dhr Crucq aal tegen de begroeting van het B. A. stemmen, omdat de 5-D. A. P. niet waardig gekeurd wordt, er in zitting te hebben. Tegen het voorstel der fin. comm. ziet spr. geen bezwaaT. De voorz. zeigt, dat B. en Wi. het voorstel der fin. comm. zullen overwegen. De begroeting B. A. wondt aangenomen met 2 st. tegen (de S.D.A.P.'ers). Verhooging ,van subsidie aan „Euphonia" ieb „Hosanna". Dhr v. Bommel v. Vloten ziet iln het voorstel van B. en Wi. een gevaar. Er kunnen ook andere nuttige vereenigingeu om verhooging van subsidie komen. Is bet nu wel gewienscht, in dezen tijd sub sidies ,te gaan verhoogen? Spr. draagt de heide muziekvereenigingm veel sym pathie toe, maar kan toch niet voor, het voorstel van B. en W. stemmen. Dhr St ieger zegt, dat de concerten zich steeds in de groote belangstelling van het publiek niogen "verheugen. De gemeente geeft hier iets voor bewezen diensten (het geven van concerten). D© subsidie kan door de gezelschappen zeer goed gebruikt worden. Dhr G;.o edbloed ziegt, (Int inderdaad deze subsidie een vergoeding voor be wezen diensten is. Dat kan van andere subsidie-aanvragen nieit gezegd worden. Dhr van Vloten zegt, dat bij sub sidie aan een vereeniging 'tot bestrijding der th.c. ook waar voor het geld geleverd wordt. Daarom is het beter, het lijntje nu strak te houden. De voorz. zegt ook, dat in de con certen van Euphonia en Hosianna. bet geheele Goesche publiek zich verheugt. Wanneer we de muziekkorpsen niet had den, zou het in Goes niet zoo goed gaan, als nu het geval is. Dhr van Me He bevestigt het eerste. De geheele burgerij stelt prijs op deze concerten. Het voorstel van B. en Wi. wordt z.h.st. aangenomen. Alsmede dat tot toekenning van een extra-subsidie aan Vreemdelin genverkeer" voor het maken van reclame voor deze omgeving bij gelegenheid der Olympische Spelen. Ook de andere voorstellen werden z. h.sit. aangenomen. Afscheid Mr Stieger. De voorz. deelt daarna mede, dat de heer Stieger zijn benoeming tot lid van Ged. Staten heeft aangenomen. Spr. feli citeert hem daarmee van harte, maar het spjjt epr., dat dhr Staagt; den Baad sa hut ooRege viaa B. en WI. au gaat ver laten. Dhr Stieger heeft getoond' te zjjn een buitengewoon prettig medewerker. Spr. heeft persoonlijk in zijn zieke dagen veel steun van hem gehad. Spr. wenscht hem, mede namens den Raad toe, dat hij gedurende tal van jaren deze eervolle positie mag bekleeden. Goes staat wel gunstig hij het Provinciaal bestuur aan geschreven, maar het is toch ook prettig, dat in het college van Ged. Staten iemand komt te zitten, die Goes goed' kent. Spr. wenscht den beer Stieger het allerbeste toe in zijn nteuwe Junctie. (Applaus.) Dhr Stieger. dankt den voorzitter hartelijk voor zjjn vriendelijke woorden jen verklaart, dat het hem zeer hard zal vallen de betrekking van wethouder vaar wel te zeggen. Er zullen er misschien zijn, die het (beter dan spr. doen, maar toch niet met meer .liefdie voor onze stad. Hij dajnikt alle leden van den Raad. Van hen allen (heeft spr. steeds de grootst mogelijke medewerking ondervonden. Voor spr. bestond geen rechts of links. Hij beeft slechts één belang op bet oog gehad: het belang van Goes. Spr. zal nog de Goesche gemeente-za ken met de grootste belangstelling vol gen en waar mogelijk, de Goesche belan gen behartigen. Hierna .werd de openbare vergadering geschorst. Na heropening werd nog bij de rond- vraiag aangedrongen op meer stilte bij de concerten op de Groote Markt, welke opmerking wij zeer gaarne aan onze le zers overbrengen. Voorstellen Kamer van Koophandel en Fabrieken v. d. Zeeuwsche Eilanden. Het bureau stelt voor het adres van den Nederl. Slagershond gericht tot de Tweede Kamer on* slagerijen in de Arbeidswet ge lijk ta stellen met winkels, te ondersteunen. Het meent, dat de in dergelijke inrichtin gen verricht wordende werkzaamheden toch van zeer ondergeschikt belang zijn. De ver koop van waren is toch de hoofdzaak. De commissies voor de wettelijke bepalingen en voor de Handelsbelangen vereenigan zich met het voorstel. Het bureau wijst op de ^plannen der regeering om wijziging te brengen in de sedert vele tientallen van jaren gevolgde han delspolitiek en dat aangenomen kan worden, dat gestreefd zal worden naar een dubbel tarief van invoerrechten. Voorstanders van actieve handelspolitiek juichen dit ten zeerste toe. Waar deze voorstanders der plan nen zich steeds krachtiger doen hooren, meent het bureau ook, dat da tegenstanders niet achter mogen blijven hun meening kenbaar te maken. Waar de Kamer zich ook meer malen alszoodanig deed kennen, Btalt het bu. reau voor om evenals de Kamer voor Sal- land te Deventer heeft gedaan in een adres aan den Raad van Ministers te verzoeken op de reeds zoo vaak kenbaar gemaakte gron den in de bestaande Handelspolitiek van Ne derland geen wijziging te brengen. De meerderheid van de commissie voor da Handelsbelangen vereenigt zich met het voorstel, doch een lid verklaart er zich tegen, terwijl een der leden van de meerderheid de vraag stelt of het niet wat voorbarig is reeds thans tegen wetsontwerpen te protestee ren, die nog niet zijn ingediend. De meerderheid van de Commissie voor Nijverheidsbelangen vereenigt zich ook mei het voorstel. De minderheid kan het oordeel van het Bureau niet deelen. Zij meent, dal verschillende takken van industrie, zooals klompenindustrie en confectie steun noodig hebben. Eten van deze leden heeft vroeger zich wel voor vrijhandel verklaard, doch is door den toestand geheel van gedachte ver anderd. Da tegenwoordige handelspolitiek zal velen ten gronde richten. Voor den middenstand in het algemeen en voor den kleinen middenstand in het bijzon- der zijn dergelijke maatregelen ten zeerste noodig, om hen een rechtmatig bestaan te verzekeren. Het bureau legt een adr99 over van de Kamer te Amsterdam inzake het wets ontwerp tot tijdelijke verhooging van het invoerrecht op huishoudelijk aardewerk, porselein en glaswerk en op enkele soorten tegels. Met belangstelling nam het bureau kennis van den inhoud en de in twee ru brieken te rangschikken bezwaren. In de eerste plaats de algemeene bezwaren, die gelegen zijn in het zetten van een eerste stap in de richting van een wijziging onder han delspolitiek, die ook in het vorige voorstel werden bedoeld. In de tweede plaats de door uitvoerige becijfering aangetoonde on. voldoende voorbereiding van het wetsontwerp, wat volgens het bureau alleszins reden is op vooralsnog niet goedkeuring van het wets ontwerp hij de Tweede Kamer aan ta dringen. Da meerderheid van de commissie voor de Handelsbelangen vereenigt zich hiermede, één lid is er tegen. De meerderheid van do Commissie voor de Nijverheidsbelangen vereenigt zich met het voorstel. Da minderheid kan ook met dit voorstel niet medegaan. Bevolkingsvermindering. De Zeeuwsch-VIaamsche oorrespondent van het „Hbld." schrijft over de vermin dering der bevolking aan den overkant. We ontleenen er aan: Sas van Gent, de meest industrieele plaats van heel ZeeuwschVlaanderen, waar de -industrie meer werkkrachteu eischt, dan de heele stedelijke bevolking zielen telt, ging in 1927 met 10 zielen achteruit. Het kan ondanks zjjn snellen aanwas in woning complexen de 3000 nog maar steeds niet bereiken en blijft dus met zijn zielental van 2934 tot de kleinste gemeenten van dit gewest behoorea. Teraeuzen., haven stad en plaats vam drukken handel, viel van 10.119 tot 10.066 terug, een achter- uitgang van 63 koppen. Nog één zoo'n teruggang en de eenige Z.-V.-stad bo- ven de 10.000 beeft de kroon verloren. Het ergste maiakt bet St. Jansteen met zijn 3530 inwoners ultimo 1926. Het ging met 62 personen achteruit. Zaamslag met 8597 zielen in 1926 viel terug op 3575. Middelburg. In de Evangelisch Luth. Kierk is Woensdagavond, op heit oude (orgel^ vóór de a.s. restauratie, door den heer Jan .Zwart, orgelist te Amsterdam, een orgelbespeling gegeven. Voor wie, zooals wij, het orgel van mabjj beschouwden, ia bet onbegrijpelijk, hoe de heer Zwart, op zulk een instru ment, met versleten mechaniek, zijn pro- framma op die wijze weet af te wer en. W(j hoorden in onze omgeving fluis teren: „Is het wel- noodig, dat het or gel gerestaureerd wordt?" Het programma 'bevatte verschillende mooie no.'s als „Fantasie-Toccatine" over Psalm 33, „Meditatie" -over Gezang 160 en „Fantasie over het Lutherlied", alle van Jan Zwart. Voorts werken van Merkel, Boëllman, Dubois en C. Franck. De uitvoering was in één woord: schitterendI Het orgel heeft zeer mooie stemmen. Dat de restauratie van dit orgel is op gedragen aan de Firma A. S. J. Dekker kerkorgelbouwers te Goes, is een bewijs voor de goede reputatie jran genoemde firma. Vilssfoiigeït. En de gemeenteraadsverga dering van 6 en 30 September werd een debat gevoerd naar aanleiding van bet voorstel tot vaststelling (bevestiging) van den pensioensgrondslag van den beer DJ. J. Hemmekam als ontvanger der gemeente en weid de vaststelling aangehouden tot B. en W. over een en ander inlichtingen bij den pensioenraad zouden hebben in gewonnen. B. en W. leggen thans de cor respondentie over deze kwestie over. Er blijkt uit, dat B. en W. terecht de f200 grondslag als adjunct-secretaris van do commissie van toezicht op het M. O., welke betrekking de heer Hemmekam 1 Januari 1927 verliet, bij dien als ontvan ger en andere betiekkingien hebben pp- geteld. B. 'en Wi. wijzen er ook nog op, dat de vraag van pensioensbijdrage bij jhuin voorstel niet aan de orde was. Ter voorziening in de vacature van onbezoldigd ambtenaar van den Burger lijken Stand, wegens het ontslag nemen van den beer W. L. Huson, bevelen B. en W. den heer P. J. van Aaxtsen, oud- onderwijzer, aan. Terneuzen. Woensdagavond trad in, de Nederl. Betrv. Kerk alhier op Ds A. C. van Hoogehhuijze, predikant te Amster dam, met het onderwerp: Lourdes. Spr. begon zijn 'lezing met een be schrijving van heit stadje in de Pyreneeën, aam de spoorlijn Toulouse-Bayonnie, dat voor betrekkelijk korten tijd (voor 1858) Ongeveer 200 zielen telde, doch gegroeid is tot een plaats met circa tienduizend inwoners. Ieder die Lourdes bezoekt, staat ver baasd over de opschriften, die men aan hotels, pensions en winkels gegeven heeft; overal worden bidprentjes en ro zenkransen verkocht aan de tienduizen den, die de grot bezoeken. In het jaar 1858, op den Donderdag vóór .Vastenavond, zou aan Berniadette Soubiemes, een eenvoudig herderinnetje, een liefelijke vrouwengestalte .verschenen zijn bij de grot MassabAella. Achttien ma len zou deze .verschijning zich in enkele weken herhaald hebben. De gestalte sprak biet Bemadette, opdracht gevende om een kapiel te bouwen, terwijl ze met duidelijke stem zeide: „Ik ben de onbevlekte ont vangenis." De Roomschie kerk zegt deze mediedeelngen onderzocht te hebben, en heeft ze tenslotte authentiek verklaard- Gedurende de zomermaanden wondt Lourdes door duizenden bedevaartgangers bezocht. De processies bieden den toe schouwers een indrukwekkend schouw spel. Nadat de bedevaartgangers geaut- woord hebben op de litanie, die de pries ter zegt, en de bisschop de honderden zieken gezegend heeft, gaat de processie uiteen. Dat te Lpuides door toedoen van de maagd Maria genezingen tot stand ge komen zijn, zal geen Christen .gelooven. 'Daarop heeft spr. allen nadruk gelegd, terwijl hjj de gronden aangeeft, waarop dit bijgeloof moet veroordeeld worden. Voor ieder, die iets naders weten wil van de mirakuleuze wonderen van Lour des en onze meening hieromtrent, bevat de lezing van Ds van Hoogeuhuijze vele ■interessante gegevens. In de Dinsdagavond gehouden leden vergadering der Cbr. Hist. Kiesvereeni- ging alhier( uitgeschreven naar aanlei ding van het bedanken als raadslid van den heer B. N. van Dijke), werd, naar aan de Tern. Crt. werd medegedeeld, weder om scherpe afkeuring uitgesproken over de houding zoowel bij de verkiezing als bij de algemeene beschouwingen in den ge meenteraad, van het thans nog zittend raadslid, den beer D. van Aken. Een mo tie werd aangenomen met slechts 3 stem men tegen, waarin die afkeuring is neer gelegd en waarin genoemd raadslid ver zocht wordt zijn mandaat ter beschikking te stellen. Een commissie van 3 personen weid aangewezen om deze motie mondeling ter kennis van den beer Van Aken te bren- Sen- De voorvallen in die partij tijdens oe laatste verkiezing voor den gemeenteraad en daarna, schijnen aanleiding te zijn, d bet thans benoemd lid van den raad, de heer J. van Riet, bezwaar maakt zitting ta nemen nevens den heer Van Aken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6