DE ZEEDW tweede blad. KRONKELENDE PADEN, Provinciale Staten van Zeeland. FEUILLETON. 1 VAN DONDERDAG 19 JAN. 1928. No. 94. Electrificatie Middengroep. Dhr van IHoff (A.-R.) vestigt er de aandacht op, dat de Stitan indertijd hebben besloten, dat de meesit economi sche wijze van electrificatie van Walche ren .is: den strpom te betrekken van de yiissingsche Centrale en van de Beve landen: dien te betrekken van de P. N. E. M. Aangedrongen werd in 1925 op s p o e d i g e voorstellen. .-Maar spr. kan nu een igevoel van te leurstelling niet onderdrukken. De laat ste onaangename verrassing is nu weer bet plan voor een eigen centrale. Dus de andere, weloverwogen voorstellen zijn nu van de baan. Wordt het niet ai te erg? Een ge- geven ..opdracht en een genomen besluit worden niet uitgevoerd. Wel mogen de Staten telkens bedragen fourneeren. Was bet plan voor een eigen centrale in de afdeetinigen meegedeeld, dan had den de Statenleden kunnen wijzen op de groote bezwaren, daaraan verbonden. Eerst bij een aïniame van 1 miljoen K.W.U. biedt een eigen centrale voor deden boven stroominkoop van derden. Vele jaren lang zal men met verliezen werken. Volgens een voorzichtige raming pal men na 10 jaar nog slechts zoo ver komen, als men nu direct kan zijn bij stroominkoop van derden. De Sociëtè Anonyme te Vlissingen en de gemeente Middelburg hebben toch ook belang bij de electrificatie van Walcheren. Die scha kelt men uit, als men het vroegere ba- sluit herroept. Spr. is allerminst .over den gang van zaken tevreden en stelt de volgende vra gen. 1. Welke aanleiding bestaat er om het in 1925 genomen besluit der Staten niet uit te voeren, n.l. de electrificatie van Walcheren te doen geschieden door tus- schenkomst van de gemeente Middelburg en die van de Bevelanden door middel van stroominkoop van de P.N.E.M.? Zijn er moeilijkheden gerezen om in strijd met het besluit der Staten thans te over wegen het stichten van een eigen centrale ter voorziening van de Bevelanden en het platteland van Walcheren; zoo ja, kunnen deze aan de Staten worden medegedeeld? 2. Is de P.N.E.M. niet genegen een stroomleveringscontract voor de Beve landen ai te sluiten, zoo neen, 3. Is de Soeiété Ancxnyme dan niet genegen stroom te leveren aan da Bever landen? 4. Indien geen bezwaren tegen stroom- Ievering van de zijde van een dier cen trales bestaan, waarom wordt dan thatos overwogen een eigen centrale te bouwen, aangezien de financieele resultaten daar van ,wat de te eerwachten stroom prijzen betreft, reeds moeten zijn becijferd ge weest, alvorens aan de Staten destijds voorgesteld werd te besluiten da noodige stroom van de P.N.H.M. of van de cen trale te Vlissingen te betrekken. .Moet hieruit worden geconcludeerd1, dat geen financieele voordeelen zijn te verwachten en derhalve geen lagere tarieven voor de verbruikers, maar dat het aanhangige plan louter voortspruit uit bedrijfsoverwegin- gen. 5. Indien er moeilijkheden zijta gerezen met dé gemeente Middelburg, zijn deze aan dat gemeentebestuur kenbaar ge maakt; zoo ja, moet daaruit de gevolg trekking worden gemaakt dat samen werking tusschen Gedep. Staten en het Gemeentebestuur van Middelburg on mogelijk is gebleken; zoo neen, moet dan worden geconclu deerd, dat Gedeputeerde Staten, in strijd met bet genomen besluit der Staten en in strijd met de gedane toezegging aan die gemeente, de distributie der buitenge meenten niet aan Middelburg wenscben toe te vertrouwen, aangezien anders niet zou kunnen worden overgegaan tot den bouw van een eigen centrale. 6. Welke zijn dan de bedrijfsoverwe- 73.) Vrij naar het Engelsch. iO— Het was dien (namiddag vochtig eoi kil mievxouw Nugent voelde zich zoo omwiel, dat bet haar inspanning .kostte, om op de been te blijven. Ih sombere stem ming gebruikte zie het (eenzame maal. Roch ze wilde niet toegeven aan de ziek te, die haar dreigde te overmeesteren', ze moest en zon den volgenden dag ver trekken; bet laatste bevel, dat ze diiein ayomd gaf voor ze zich ter ruste begaf W|as, dat bet rijtuig om tien. uur voor moest zijn. Doch den. volgenden morgen lag zo m z.w,aiie ijlkoortsen. In al baar lede maten voelde ze hevige pijnen; de twiee doctoren, die men in plferijl had laten oepen,. verklaarden, dat ze haar outge- steMherd ernstig inzagen. Dagen en nachten verstreken, doch er kwam m den toestand van de patiënte geen verandering. Wel was baar hoofd beider geworden, docb dit was een nog ,|we1^ v°or haar. Rusteloos 1 aide ze zich op baar legerstede om gingen en de Voordeelen van biet bouwen van een eigen centrale om een zoo ingrij pende wijziging in het besluit dor Staten te wettigen, te meer aangezien centrale electrificatie beoogt kapitaalsuitgave van kleinere centrales te voorkomen en de te bouwen eigen centrale zeker kleiner zal moeten zijn dan die van de P.N.E.M. of van de Soeiété Anonyme te Vlissingen met alle nadeelen daaraan verbonden? 7. Is het mogelijk, alvorens tot het stichten van een eigen centrale over te gaan, een stroomleveringscontract met de Soeiété Anonyme te Vlissingen op korten termijn te sluiten, gezien de aanwezigheid van twee 10.000-volt-kabels van Vlis singen naar Middelburg, welke zijn be rekend voor electriciteitsvoorziening van Walcheren en de Bevelanden, gezien de te allen tijde opzegbare concessie van de gemeente Middelburg voor electrificatie van de buitengemeenten >en gezien het feit, dat in de stroomdistributie van de middengroep niets behoeft te worden ge>- wijzigd of de stroom wordt ingekocht, dan wel opgewekt in eigen centrale? Is hieraan niet de voorkeur te geven om het meerdere risico, van de electrifi catie van de Middengroep zoo klein mo gelijk te houden nu tevens de oorsppn- kelijke garantie-idee wordt losgelaten? 8. Waarom wordt bij de toelichting op het algemeen verslag, waarbij de gewij zigde gang van zaken wordt gememo.- reerd, geen schrijven van het Gemeente- bestuur van Middelburg overgelegd in plaats van of ter aanvulling van de korte en vage mededeeling, omtrent de plannen van Middelburg en zijn Gedep. Staten als nog bereid zoo spoedig mogelijk een der gelijk verslag van bovengenoemde ge meente aan de Staten over te leggen? In dien toch dit Gemeentebestuur gereed of nagenoeg gereed zou zijn met zijn plan nen, zouden de belangen van Walcheren ernstig worden benadeeld door de nood zakelijke vertraging, welke het tot stand komen van de electrificatie thans weder om zou ondergaan door de nadere' uit werking van het nieuwe plan, waardoor een oplossing als in vraag 7 gesteld, mee:.' urgent zou worden. 9. Zijn Gedep-. Staten alsnog bereid het oorspronkelijke besluit van de Staten loyaal uit te voeren, ten einde te voor komen, dat de electrificatie van de Beve landen en het platteland van Walcheren nog meer, dan thans reeds het jgeval is, vertraging zal ondervinden en derhalve vele belangen worden geschaad, waarbij' naar verluidt voor wat betreft Wal cheren ook andere algemeene belan gen, t.w. de centrale drinkwatervoorzie ning, ten nauwste zijn betrokken? De voorzitter zegt, dat slechts aan de orde zijn de mededeeling en van Ged. Staten. Daarom zijn de vragen en opmer kingen van den heer v. 'tHoff praema- tuur .Spr .stelt voor de vragen te stellen in handen van Ged. Staten, teneinde daar op- in de volgende vergadering zooveel mogelijk van antwoord te dienen. Dit wordt aangenomen. Dhr Overhoff (s.d.) wil iets korter zijn dan de vorige spreker, maar consta teert, dat de P.Z.B-M. ten aanzien van de middengroep nog steeds of al weer in blijh de verwachting verkeert. De electrificatie van een gemeente als Goes mag niet langer opgehouden worden dioor allerlei gedelibereer. Spr. geeft toe, dat critiek gemakkelijk is, al zal die niet kunnen uitblijven. Toch ligt voor Spr. een groot bezwaar in het nieuwe plan, dat nu weer in stu die is. Er is geen lijn bij de ÖP.Z-E.M. Eerst was in bespreking de overname van de Centrale te Vlissingen. Dit werd verworpen. Toen' kwam; stroominkoop bij de Soeiété Anonyme te Vlissingen. Ook dit werd verworpen. Daarna volgde stroominkoop bij de P.N.E.M. De Staten- loden wisten tot voor kort niet beter, of er zouden spoedig voorstellen volgen. Maar neen, toen begon men weer aan 't onderhandelen over overname van de Vlissingsche Centrale. Diit mislukte. Toen wilde men weer stroom betrekken bij de Soeiété Anonyme te Vlissingen. Dit blijkt ook weer niet te gaan, want nu na een maand slechts, komt het plan voor een eigen centrale. Et' is dus wel goed gezocht. Spr. hoopt, dat men nu uit-gezocht is. Het is geen wonder, dat vele Statenleden in de zaken gaan dolen. Ged. Staten zijn nu weer teruggekomen tot het allereerste plan. en om; slapen was haar inliet mogelijk, zelfs niet een slaap dioor koorts en uit putting. En altijd door giingen haar ge dachten; ze voelde -zich eenzaam en ver laten -eenzaam in heit aangezicht van (Ie eeuwigheid, die haar jals een donker, voor haar onbekend spooksel, aangrijns de. En ze wist, dat dit geen uitvloeisel van haar ziektetoestand was. V oor h-et eerst eigenlijk was zie waar aan zich-' zelf, door te erkennen, dat het --leven, dat ze geleid had, niet het minste var- band hield met dat, wat haar na den dood wachtte. Met haar geheele wezen had ze zich geklemd aan al het aaidschie, en nu ze 'binnenkort meenide voor- Gods rechterstoel te moeten verschijhen, voel de zij zich hulpeloos en schuldig. Tot o-p dat oogehblik had zij- altijd gemeend, dat zij een goed Christin was; en nu nog tijdens haar -ziekte, terwijl haar te midden van- vreeselijbe ziele-folbering elk steunpunt ontviel, trachtte zij -zichzelf te bedriegen met zich voor te houden dat zij gedoopt wa-s, (jat ze trouw haar gebeden had opgezegd, dagelijks in de Schrift ge lezen -had en dat ze vriendelijk voor de ar men was geweest en veel goeds had tot stand gebracht. Het hielp alles niets. Ze stond nu van aangezicht, tot aangezicht met den zelfden God, Die Nebukadnezar had hooren zeggen: ,.Is dit niet het groote We beginnen nu weer van voren af aan en komen, na allerlei omzwervingen, weer thuis. Spr. wil het laatste plan nu nog niet gaan veroordeelen, vóór hij het kent. Mis schien is er nu een oplossing mogelijk binnen niet al te langen tijd. Alleen vraagt Spr. of nu al de besprekingen met Middelburg over het platteland van Walcheren nuttelo-os zijn geworden. Wat de kabel door de Schelde betreft, dit werd altijd technisch onmogelijk ge noemd, niettegenstaande de centrale te Westdorpe toch op groo-ter gebied dan Z.-Vlaanderen is berekend. Nu heet die kabel door de Schelde technisch niet onmogelijk. Er zijn slechts enkele bezwa ren ,die men kan ondervangen door een reserve-centraïte te Goes te vestigen. Een kabel do-or de Schelde beteekent voor do centrale te Westdorpe een sluitende 'ex ploitatie. Dan zullen ook de onderhande lingen met de Mabeg wel spoediger afloo- pen. Wachten tot de Mabeg-kwestie is opge lost acht Spr. onmogelijk. Goes gaat wel acooord met -de oplossing van die kwestie, - maar Spr. vraagt: ook do Mabeg-gemeen- ten? De voorz. stelt voor ook de vraag van den heer Overho'ff aangaande den kabel door de Schelde en de reserve- centrale te Goes over te brengen naar den Raad van Bestuur der P.ZJ.E.M. Goed gevonden. Dhr W e 11 e m a n (v.d.) wil volledige inlichtingen waarom van koers veranderd is. Spr. wacht met belangstelling de voor stellen van Ged. Staten af. Wat betreft de Mabeg-kwestie, het pers pectief is daarin veranderd. Spr. heeft zich altijd achter de Mabeg gesteld, vocoral uit moreele overwegingen. Nu is aan Spr. gebleken, dat binnen afzienbaren tjjd de Mabeg de verliezen op de gasfabrieken niet langer zal kunnen dragen en dat de Mabeg erkent, de P.Z.EM.. niet buiten de gasgemeenten te kunnen houden. De Mabegkwestie is dus dichter bij de oplos sing dan ooit. Dhr Kodde (St.k. Geref.) meent, 'dat de Staten in 1925 wel wat vlug dachten den juisten weg gevonden te hebben. Veel zijn we nu sedert 1925 niet opgeschoten. Alleen ten aanzien van de Mabeg is eenig voordeel te boeken. Ook Spr. heeft vele vragen te stellen naar aanleiding van de mededeelingen van Ged. Staten, maar wil liever wachten tot er voorstellen zijn. Moet er nu weer.-enkele maanden ge wacht wo-rden? Dat is van nadeeligen invlo-ed op de P.Z.E.M. Dhr O n d r d ij' k (s.d.) komt op tegen versnippering, waardoor de P.Z.E.M. al meer wordt een inkoopvereeniging van electriciteit. Het lange wachten he-eift voor Goes tot gevolg gehad, dat daar tal vajn particulieren anderen van stroom voor zien. En wat het platteland van Walcheren betreft, wijst Spr. op de concrete plan nen (on. is reeds een transformator-sta tion gebouwd), die Middelburg dienaan gaande hoeft. M -j-delbuxa weet natuurlijk niet, waar het aan toe is. Maar men moet met Middelburg eerlijk gaan spre ken. Men kan toch niet achter den rug van Middelburg om plannetjes gaan ma ken, waar het eerst een opdracht had van Ged. Staten. Het is reeds aan 't Dinsdagmiddag heeft te Scheveningen de huldiging plaats gehad van den dappe ren matroos A. K. Groen van den logger Sch. 266, die in den nacht van 17 op 18 Nov. j.l. in volle zee over boord sprong om zijn kameraad te redden. De Hoofd inspecteur van de Scheepvaart, vice-admiraal b. d. G. F. Fock spelde Groen de zil veren medaille voor mensehlievend hulpbetoon op de borst. Babel, dat ik gebouwd -heb tot een huis des Koninkrijks, door de stérkte mijner macht, en ter eere mijner heerlijkheid en Deze toonde haar nu, dat haar leven niets an ders was geweest dan een voortdurende opstand tegen Zijn Gebod;en nu zij op het punt stond, voor Hem te verschijnen, Die haar Schepper en ook haar Rechter zijn zou, naar welken kant zou de balans over slaan bij de rekening en verantwoording, die zij zou moeten afleggen? Waar bleef de rechtschapenheid, waarop ze zoo prat ging, hoe zou ze het bestuur over het kind, dat haar door Hem was toevertrouwd, moeten verantwoorden? 'Ze maakte zichzelf hittere verwijten, de arme zieke, ze voelde zich tot wanhoop ge bracht; en toch, het was> geen 'berouw over begane zonden, geen nieuw-géboren liefde voor Hem, Die voor haar gestorven was, kwam tot haar. Zelfs nu, met den dood en eeuwige kwelling in het vooruitzicht, kon ze zich niet buigen voor God. Geen gebed tot Hem rees op van haar koortsigen mond om haar ziel te redden dat Chris tus haar als een berouwvol zondaar mocht aannemen. Haar ziekte nam hand over hand toe; deze had nu den vorm aangenomen van rheumatische koortsen, die haar hartspie ren dreigden te verlammen. Op haar eigen verlangen had men dokter Murray aan 'haar sponde geroepen; en zijn ervaren oog zag al spoedig, dat het kranke li chaam evenzeer gekweld werd door den geest als door de ziekte die het 'bezocht. Hij zag dat er slechts personeel om haar heen was om haar te verzorgen en hij be greep, dat hier een liefderijke vrienden hand noodig was. Het leek hem toe, dat ze niet zou sterven, want mevrouw Nugent had een krachtig gestel; doch hij voorzag, dat een tijdperk van zwaar lijden voor haar lag, en hij was er diep mee begaan, dat ze dat zoo eenzaam zou moeten door maken. Hij stelde haar voor, mevrouw Grey te vragen, bij haar te komen waken, doch de zieke weigerde pertinent. Met de grootste toewijding volgde dokter Murray het verloop van de ziekte, totdat het gevaar geweken was; en toen hij daar omtrent zekerheid had, deelde hij het haar mede, in de hoop, dat dit tot haar herstel zou bijdragen. En dat deed het ook; doch o, hoe gansch anders zag het leven haar nu aan! Nu de angst om te moeten sterven voorbij was, haakte zij er weer naar, aan het leven een werkzaam deel te nemen; doch spoedig moest ze zich toegeven, dat haar kracht voor altijd gebroken was, 4at de minste inspanning te zwaar was voor het gesloopte lichaam. En zonder dat, voelde zij zich levend doodl Weken, maanden gingen traag voorbij; onderbandelen met plattelandsgemeenten en heeft reeds kosten gemaakt. De voorz. deelt mede, dat er reeds een conferentie heeft plaats gehad tus schen B. en W. van Middelburg en een deputatie uit den Raad van Bestuur der P.Z.E.M. Vrijdag zal er verder een brief over deze zaak van God. Staten tot het gemeentebestuur van Middelburg uitgaan. De discussies over de Middengroepi wor den nu gesloten. Electrificatie Noordgroep. Bij1 de behandeling van het voorstel inzake electrificatie van de Noordgroep, was men verdeeld over het al of niet ver heugende in het,, feit, dat nu de gemeenten geen garantie meer zullen moeten stel len. Aangedrongen word op cijfers voor do electrificatie der geheele provincie. Ook werd gevraagd of met de gemeente St. Maartensdijk onderhandeld is over over name van het net. Een lid vroeg of Ged. Staten kunnen toezeggen in Zierikzee alleen tot levering te zullen overgaan met toestemming der gemeente, zulks om de autonomie van de gemeentebesturen hoog te houden, én tevens welke waarborg kan worden gege ven, dat er geen overbelasting zal plaats hebbèn van de kas der Provincie, Üie aan de grens staat van het belastinggebied. Een lid van Ged. Staten adviseert hét voorstel aan te nomen, ondér voorwaarde dat de gedane vragen in de Zomerzit- ting worden beantwoord. De f485.000 zijn beslist rendabel. Een ander lid van het college zegt, d'at men geleidelijk te werk, wil gaan. De- exploi tatie in Schouwen en Duiveland zal ze ker medevallen. In hun officieel antwoord op1 dit ver slag zeggen Ged. Staten o.a., dat een teekening van het net op de griffie ter inzage lag, maar er is door geen der leden naar gevraagd. Ofschoon het kapi taal, noodig voor de geheele provincie, afhangt van de verdere plannen, meeneo Ged. Staten te kunnen noemen voor de geheele noordgroep f 1.150-000; voor de geheele middengroep f2.400.000, voor de Zuidgroep (incl. f500.000 voor overne ming der plaatselijke netten, w.o. Neuizen niet begrepen) f3.200-000, of totaal f 6.750.000. Dit is niet te bezwarend voor de Provinciale kas, omdat er uitzicht is dat de rente en aflossing op d'en duur geheel door de P.Z.E.M. gedekt zal worden. D:e rentabiliteit is moeilijk vast te stellen. Die rente wordt voorloopig dolor de Provincie gedragen, voor wat betreft de tijdelijk voorgeschoten kapitalen voor dek king der verliezen. Het is moeilijk be zeggen wat daarmede gemoeid zal zijn. De onderhandelingen over het net te St. Maartensdijk waren niet van dien aard, dat van voortzetting op het oogen- blik heil wordt verwacht. Voor Drei- schor is aan een particulier vergunning verleend aan 9 anderen stroom te leve ren, tot de algeheele voorziening komt, en dan zonder recht ap overname of schadeloosstelling. Wat betreft Zierikzee, daar verlangen velen naar electriciteit en vertrouwen Ged. Staten in het goed in zicht van het gemeentebestuur. De over eenkomst met de P.N.E.M. is niet dan na langdurige onderhandeling tot stand gebracht. Ged. Staten begrijpen de mee ning niet, dat het contract voordeeliger afgesloten had kunnen worden. Ged. Sta ten doen een beroep op de Staten de onderhandelingen door afdalen in kleinig heden niet te bemoeilijken en meter waar deering te taonen voor den grooten ar beid aan omvangrijke voorstellen ten koste gelegd. Zij wij'zen op de ongunstige omstandig heden waaronder de gedeeltelijke voor ziening is aangevangen en vertrouwen, dat de Staten het eenmaal aangewezen spoor niet zullen verlaten en ook dilmaal hun college zullen willen volgen, op den weg, waarlangs de Provincie tot vordero ontwikkeling zal worden geleid. Discussies over die Nooirdgiroep. Dhr Welle man (vrijz. dlem.) wil Ged. Staten geen verwijt maken, dat in twee jaar niets is bereikt. Hiet moet een moei lijk moment voor Gied. Staten geweest zijn, toen zij van koiers moesten veran deren en de eerst gestelde garanties moes ten intrekken. Nu wonden in Zeeuwsch- Vlaanderen (en dat wil men ook in Schou wen gaan doen) alleen die complexen de zomer maakte -plaats voor den herfst, de herfst ging over in den troostelóozen winter, en toen kwam de lente met haar nieuw-aanhrengend leven. Doch niet voor haar: zonder de minste afwisseling gin gen de dagen voorbij, uitgenomen dat zij somtijds het bed voor den ruststoel kon verwisselen, of het ziekenvertrek voor de naastbij gelegen kamer. De Indische mail was het eenige evene ment, dat de dagen brak en die ze met spanning tegemoet zag. Arthur, die van zijn moeder's ziekte wist, schreef haar nu trouw. Doch telkenmale beklemde haar de vrees, dat deze brief de laatste zou zijn, dat de naam van 'haar zoon bij de lange lijst van gesneuvelden gevoegd zou wor den. Wie echter kan zeggen, wat de gebeden van dien afwezigen zoon uitwerkten, even als die van haar, die ze zoozeer had mis kend en die nochtans diep met haar be gaan was? We weten het niet, maar zeker is, dat van lieverlede de ijskorst over dat oude, verbitterde hart wegsmolt. Wat de woeste kracht van den storm niet had kunnen te weeg brengen, bracht thans de teere hand van de liefde tot stand. (Wordt vervolgd.).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5