Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Uit de Pers. Marktberichten. Ingezonden Stukken. Haamstede. Een dezer dagen plaatste zekere K. alhier zijn rijwiel voor een wo ning ter plaatste. Bij terugkomst bleek van het rijwiel te zijn ontvreemd een nieuwe dynamo, benevens de electrische lantaarn. Een dergelijke handeling onderging even eens het rijwiel van zekeren de P., afkom stig uit Middelburg, die zijn rijwiel voor de woning van een timmerman had ge plaatst en waarvan bij terugkomst even eens dynamo en lantaarn bleken te zijn gestólen. Van een en ander werd bij de politie aangifte gedaan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Katwijk aan Zee P. de Bruijn te Driebergen; te Reeuwijk H. van Eist te IJzendoorn (Gbd.). Viertal te Vlissingen: Dr H. W. Obbink te Geldermalsen; G. v. Ramshorst te Bram men; G. C. Schellenberg te Markelo en H. W. te Winkel te Sneek. Aangenomen naar Alphem. a. d. Rijn J. Stehouwer te Weesp. Bedankt voor Borculo J. Vink te Drimmelen; voor Stedum S. IJbema te Hijkersmilde. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Dordrecht W. Bijleveld te Haar lem en J. J. Jansen te Leiden. Bedankt voor Werkendam P. de Smit te Boskoop. Geref. Kerken'. Beroepen te Leiderdorp J. Wijmenga te Charlois; te Geesteren-Gelselaar M. El- zinga te Grootegast. Door da Classis Rotterdam is na prae- paratoir examen bij de Geref. Kerken be roepbaar verklaard de heer P. M. Veldhui zen, wonende te Rhoon, cand. aan de Theol. Sdhool te Kampen. De heer Veldhuizen is bereid na 12 Februari a.s. een eventueel beroep in overweging te nemen. Cand. M. Bouwman, te Uithuizen, zal thans gaarne des Zondags de Gereformeerde Kerken dienen, maar verzoekt voorloopig nog geen beroep op hein uit te brengen. Zijn adres is van 23 Jan. af: le Helmersstraat 55 II, Amsterdam (W.). Geslaagd te Amsterdam voor het doc toraal Seamen geneeskunde de heer Cl J. M, Boogerd. Aan de rijksuniversiteit te Groningen 1b met goed gevolg het candidaatsexamen in de Godgeleerdheid afgelegd door den heer G. F. Voorhoeve te Vlissingen. Geslaagd voor het Mercuriusdiploma En- geische handelscorrespondentie de heer J. van de Bos te Vlissingen. KRABBENDIJKE. Dhr L. D. van Doorn Gz. slaagde te Utrecht voor het praotyk-diploma boekhouden „Mercurius". STEMMEN VAN HET PLATTELAND. XIV. De landman wordt door die kalme «n rustige ontwikkeling van het laven in de natuur gevormd tot 'n lankmoedig tnenscb; als 't zaad aan de aarde is toevertrouwd!, don denkt hij er niet over om vijf dagen later al te gaan ziien, of er al plantjes boven, komen omdat hij weet, met in achtneming van de weersgesteldheid, hoe lang dat duurt. En als de planten er zjjin. d>an weet hij precies-, hoe lang het nog duurt, eer de oogst komt. Die land man vernacht de vrucht en verlangt ei ook naar, maar hij is lankmoedig ovei haar, het moet zijn tijd hebben. Want al ware het, dat hij er bij stond te springen van ergernis, omdat heit zoo langzaam gaat; de plant zou. er geen zier vlugger door groeien. Jacobus, de „dienstknecht van (tod en den Heere Jezus Christus", wijst zijn ge- loovige tijdgenooten op zulk een land man, die lankmoedig is over de vrucht van zijn akker. De tijd- en geloofsgenoo- ten van Jacobus werden ongeduldig; et werd schreeuwend onrecht gedaan, 'dooi i -u.11 k'edrog m door geweld werden schatten vergaderd, men ontzag het niet, n werkman zijn loon te onthouden, en üen sociaal-zwakke 'in zijn bestaan bedreigen, terwijl de rijken en machti. gen in bias- m zwelgpartijen hun wel lusten bot vierden; «n toen Jacobus' tijd ien geloofsigenooten dat zagen, konden ze maar niet begrijpen, dat Christus nu met weder kwam om daaraan .een eind te maken; dat leven ging door en werd al enger en Christus kwam niet... en da brooddronkenheid ien losbandigheid op de feesten der rijken werden al geweldiger en Christus kwam nietZe konden da» met verklaren. Zie dreigden hun geloof aan de belofte der Wederkomst te ver- hezen Maar dan komt Jacobus en wijst hun heel eenvoudig op den landman) Ziet de landman verwacht de kostelijke vrucht des lands, lankmoedig zijnde over haar tot dat de tijd van het rijpen zal gekomen- zijn. Weesf gij even zoo Lank moedig, want Christus komt wel, maar »st moet die oogst der aarde voor Hem rijp zijn. Die lankmoedig-wachtende landman wordt al meer een wondere verschijning. De man zaait zijn tarwe in October en P,as. maanden later kan hij' oogsten, en m die 10 maanden is hij kalm wach tendNeen, dat is geen wezen voor dezen tijd; het leven in de natuur gaat nog precies even langzaam, als voor dui zend jaren. De techniek heeft veel hoo- ger vlucht genomen, veel grooter won deren gewrocht. Het vliegwiel met zijn ontelbare omwenteJiingien per minuut, dat is wat anders dan het onwaarneembaar groeien van een plant. Vandaag moet het gereed komen, mor gen moet aan een andere opdracht be gonnen, ande'S kan dat niet. op tijd ge beund zijn. Het moet, en de aandrijver gaat rond en de vuren worden nog hee'er gestookt, en de machines fetampsn nog geweldiger en het vliegwiel vermeerdert zijn omwen e'iugen. Het moet. De landman, die met menschen- en paardenkracht zijn werk doet, ach hij past niet in dezen tijd, den tijd van den den Motor. Menschen en paarden, ze zijn thans niets ste-ker en niets vlugger dan duizenden jaren ge'eden. Stel daartegen over de techniek voor drie-duizend jaien. Hadden Salomo's schepen drie jaar noo- dig om producten te halen uit Westelpc Afrika, terwijl thans ©venzoovele weken meer dian voldoende zijn. En onderwijl de „technieker" met at geweldiger vaart langs de wegen rent, en al woester door de luchten vliegt en al machtiger mo toren bouwt; verwacht de landman de kostelijke vrucht des lands, lankmoedig zijnde over haar. Zeker ook de landman kent zijn drukke dagen en tijden, maar toch kan men hem vaak hooren zeggen: Wat we vandaag niet kunnen, doen we morgen. Er is- in het leven van den landman, ondanks al het vergankelijke, iets blijvends, dat een zekere rust geeft aan zijn bestaan, en dat is het altoos weer,koerende van 'zaai ing en oogst, dat doorgaat van Noach's dagen tot aan het 'einde der eeuwen. En hoe dikwijls wordt de nadenkende landman niet herinnerd aan 's Hoeren Woord. De heelden aan het landleven ont leend in Psalm en Profetie, in Evangelie beschrijving en Zendbrief: ze komen als vanzelf in de gedachten des landmans op. Dit zal wiel een der redenen zijn, waarom de Bijbelkennis bedien ten dage zoo veel beteir is ten. plattemlamide dan in die sibald. JAANSMA. Ongelukken. In $©n der ruimen van het s.s. „Modjo Kertoe" van 'dan Rotterdam- schen Lloyd te Schiedam, is het lijk gevonden van een man. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat men te doen heeft met den 38-jarigen v. d. SL, gewoond hebbende te Vlaardingen, die gedurende twaalf uur uit zijn woning vermist werd. Kolendamp vergif tiging. W. G. Slegtenhorst, een man van ongeveer 60 jaar, is gisternacht in een keet te Over- schie aan kolendampvergiftiging overle den. Een moedig meisje. "Woens dagavond omstreeks twaalf uur is een oude vrouw op de Gelderschekade bij de Vischhal te Amsterdam te water geraakt. Een drie-en-twintig jarig meisje, dat op het hulpgeroep was toegesneld, sprong te water en wist de drenkelinge zoolang bo ven water te houden, tot zij door burgers en politiemannen werd gered. Het spoorwegongeluk bij R ij s w ij k. De directie van de Nederl. Spoorwegen heeft naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij Rijswijk de volgende straffen opgelegd: De wagenvervoerder Van der Gast, die dienst deed op den elec- trischen trein Den HaagDelft, is terug gesteld tot wagenlichter te Leidsc'hendam; de sein'huiswachter, die dienst deed op het seinhuis aan de Vaillantlaan en vergat den wissel om te leggen, werd teruggesteld tot arbeider, en van den dienstdoenden chef Van'der Bos, die model lastgeving tot voorbijrijden van onveiligsein gaf, werd een halve maand salaris ingehouden. Te veel belangstelling. Voor de vergadering van den Gerefor meerden Jeugdraad, die gisteravond in den Dierentuin te Den Haag gehouden is, bestond zooveel belangstelling, dat politie te hulp moest worden geroepen om een ordelijken gang van zaken te waarborgen. Om kwart over zevenen stond er reeds zulk een menschenmassa voor het -hek, dat de tram zich een doortocht banen moest. Van zeven uur af waren de men schen reeds groepsgewijs binnengelaten, doch het gedrang was zoo sterk, dat om ongelukken te voorkomen het buitenhek gesloten moest worden in afwachting van politieassistentie. Aanvankelijk kwamen er twee man van de motorbrigade, die spoedig versterkt werd tot tien man. Toen had men nog de handen vol om de massa in bedwang te houden. Een portier ondervond van de langs hem schurende menigte zoo'n wrijving, dat de knoopen er bij van zijn jas spron gen. Naar schatting moest nog ongeveer het zelfde aantal menschen, dat in de zaal mag worden toegelaten (1600) worden af gewezen. Gestoorde bruiloft. Dinsdag trad te Eïshout bij Drunen de 27-jarige reiziger K. in het huwelijk. Hij stond nog met den hoogen hoed op toen de politie hem kwam uitnoodigen haar te volgen. Welwillend werd hem toegestaan den hoo gen hoed voor een pet te verwisselen. K. werd naar Den Bosch overgebracht en daar in het Huis van Bewaring opgeslo ten als verdacht van verduistering in dienstbetrekking van een bedrag van on geveer f 500 ten nadeele van de E. H. W. 0. te Den Bosch. Brutale diefstal. Aan het postkantoor te Neede heeft een zeer bru tale diefstal plaats gehad. Een vrouw was aan den daar aanwezigen lessenaar bezig een giro-biljet in te vullen. Toen ze hier mede niet vlot kon opschieten, bood een heer in grijze jas haar hulp aan. Terwijl i deze het biljet invulde, zond hij de vrouw naar het loket om een postzegel te koopen en onderwijl maakte hij zich uit de voeten met medeneming van de portemonnaie met inhoud, welke de vrouw op den lesse naar 'had laten liggen. Onmiddellijk werd aangifte gedaan bij de politie, doch tot nog „oe zonder resultaat. Veerdienst Enkhuizen Sta- voren. De stoomboot „Van Hasselt'' van den Veerdienst EruhaizenStavoren hee.'t gis teren een proeftocht gemaakt van uit En.i- huizen. Le boot geraaxte vier keer in het ijs vast en kon .Stavoren niet bereiuen. Het vaartuig is te Enkhuizen teruggekeerd. De dienst kan dus nog niet worden hervat. Ongeluk bij een oefening met handgranaten. Bij eene oefening in het werpen met halfscherpe handgranaten op hel terrein der Isabeliakazerne te 's-Hertogen- bosch, kwam een busje met slag cwi.ipijpjes tot ontbranding. Eenige in de nabijheid zijnde militairen werden daardoor gewond. De wachtmeester Nat en de dienstplichtige Suyling hadden vleeschwonden aan het been bekomen en werden naar het ziekenhuis over gebracht. Twee andere militairen kregen schramwonden. De autoriteiten stellen een onderzoek in. Brand in een vlasfabriek. Gis teravond brak brand uit in de vlasfabriek eigenaar de heer Kuykens, te St. Jacobi Paro chie. De geheele fabriek werd een prooi der vlammen. Het daarnaast gelegen huis werd eveneens door het vuur aangetast en brand de mede tot den grond toé af. De brandweer stond vrijwel machteloos. De geheele voor raad heede en vlas ging verloren benevens da in de fabriek staande machines. Nog altijd vermist. Nog altijd, sinds Tweeden Kerstdag, wordt te Nijmegen, waar hij verbleef, vermist mr H. J. Bun schoten, griffier van het Kantongerecht te Schagen. Gebrek aan bewijs. Op 10 De cember j.l. werd bij den bak'cer R. te IJmui- dein de lade gelicht en al het geld, dat daar in zat gestolen. De politie had toen ver denking tegen twee personen, die zij dien avond pp een motorrijwiel ter plaate had gezien .Een van de twee was B.t die inder tijd m een woonwagen te Amsterdam ié aangehouden als verdacht van een: overval in de Boazbank te Bussum, maar die wegens gebrek aan bewijs moest worden vrijgelaten. De andere was R., die verdacht wordt in verschillende plaatsen, als Haarlem en den Haag, diefstallen met behulp van een motor rijwiel te hebben gepleegd. Beiden werden denzelfden avond ook in Haarlem op het motorrijwiel gezien. 1 j B. en R. zijn dezer dagen aangehouden en naar IJmuiden overgebracht, waar ze door den commissaris zijn verhoord. Men moest ze echter wegens gebrek aan bewijs weer vrijlaten. Echter werd B. naar Amsterdam overgebracht, omdat hij nog twee maanden gevangenisstraf tegoed had terzake van een veroordeeling wegens wederspannigheid. Berucht bandiet en welva rend koopman. Te Sosnowice werd de zeer vermogende 51-jarige koopman Johann Lewandowski door de politie, van Lodz ge arresteerd wegens deelneming aan- veie roo- verovervallen. De gearresteerde i3 een berucht bandiet, Johann Walpzewski genaamd, en die reeds 15 jaar tuchthuis achter den rug heeft wegens bandietenaanslagen. Hij genoot de al- gemeene achting in Sosnowice, zonder dat iemand iets van zijn d ibbel leven vermoedde. Bij zijn arrestatie tracht'e hij zich met een revolver te verdedigen, doch deze werd hem ontnomen. Ruitenkrassers. Gisterenmiddag zijn te Del't voor de eerste maal groote win kelruiten bekrast, waarvan verschillende ern stig beschadigd zijn. In totaal waren het 40 ruiten. Van de(n) dader(s) tot dusver geen Bpoor. Ook te Leiden is een ruitenkrasser aan het werk geweest. Op de Botermarkt zijn van verschillende winkels de spiegelruiten ernstig beschadigd; Vliegongeluk tengevolge van kwaadwilligheid. Reuter seint uit Buenos Ayres: Naar bericht wordt, is kwaad willigheid de oorzaak van het neerstorten van een Fransch vliegtuig in het Minaes-dis- trict van Uruguay, waarbij beide vliegers wer den gedood. Een der vleugels bleek n.l. te zijn doorgezaagd, waarschijnlijk is dit geschied op de startingplaats te Porto Algere. Botsing met doodelijk gevolg. Gisternacht tegen 1 uur reed de 54-jarige v. d. B. per auto door Den Haag. De auto, kwam, vermoedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, in botsing met een stilstaanden tramwagen en daarbij werd de voorruit van de auto vernield. Tot zijn groote ontsteltenis trof de chauf feur, die zelf geen Letsel had bekomeii, zijn passagier, den heer v. d. B., in blijkbaar bewusteloozen toestand aan. De Eerste-hulpdienst werd ingeroepen, doch medische hulp mocht niet meer baten: de heer v. d. B. had reeds den geest gegeven. De dood is waarschijnlijk het gevolg van hart verlamming door schrik. Een politieonder zoek is ingesteld. SCHIERMONNIKOOG. V.D. Door bij zonder lagen waterstand is de postboot gisteravond op het Wak vast geraakt en niet vlot gekomen. URK. V.D. Die Urker Zuiderzeevis- schers, die Maandag de haringnetten uit gezet hebben, hebben gisteren groote schade aan het viscihtuig geleden. Er scheen geen ijs meer in de Zuiderzee* aanwezig te zijn, maar gisternacht zijn door den Oostenwind groote ijsvelden ko men aandrijven, die groote schade aan richtten. Alles is door bet ijs vernietigd. Da schade wordt op f 10.000 geraamd Er heeT9cht groote verslagenheid onder de visschers, vooral omdat ze toch reedis verscheidene weken van werkloosheid hebben moeten doormaken. BE_GRADO. V.D'. Koningin Maria heeft hedennacht te 1 u. 20 het leven aan een zoon geschonken. Moeder en kind zijn wel. PARUS. V.D. Uit Madrid wordt ge meld, dat te Larache (in Marokko )2j per sonen zijn overleden tengevolge van ver giftiging door methyl-alcohol. Achttien personen werden in' bedenkelijken toe stand naar een hospitaal vervoerd. NEW YORK. V. D. Er is een revolutio nair complot in Bolivia ontdekt. Zestien personen werden gearresteerd. BERLIJN. V. D. President Hindenburg heeft gisteren den rijksweerminister Gess ier uit zijn functie ontheven. Generaal Gröner is tot zijn opvolger benoemd. Toorop's toestand. Naar men verneemt, is de toestand van den kunstschil der Toorop thans langzaam achteruit gaande. Cijfers, die aanklagen. „De Rotterdammer" driestart: Ook dorre cijferreeksen kunnen vol geestelijke leering zijn. Een tragimelodie kan op cijferakkoorden gezet worden en de ziel beiroeren. Dat geldt van de becijfering der cor ruptie-bedrogen, welke een schok door ons volk deden gaan, omdat er gerechte twijfel rees aan de onomkoopbaarheid en Strikte eerlijkheid van Nederlamdsche ambtenaren. Wie echter mocht meenen, dat alleen dóór corruptie en ongeoorloofde hang naar gèld gevonden wordt, vergist zich wel deerlijk. Wat in de wereld der ambtenaren ge vonden wordt, treft men evenzeer, he laas in rijke variatie, in de groote maat schappij aan. We .jvagen het, met een beroep op de bekende welwillendheid onzer lezers, hiet een cijfer-symphonie te laten volgen, wel ke wel moeilijk te spelen, doch gemak kelijk te verstaan is. Het „Weekblad van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren", onder redactie v. Prof. Mr van Poel-je, vestigt n.l. de aan dacht op een opgave van z.g. gewetens- gelden', welke volgens de „Staatscourant" van 19 October, 30 November en 5 De cember alleen door inwoners van de ge meente Strijen gestort zijn, „Staatscourant" van 19 October 1927. Strijenf2687.45; f 1995.G8; f3705.03; f 1808.80; f553.43; f 282.241,f342.13; f 159.28; f86.95; f 1,299.46; f2510.40; f3996.82; f,2100.94; £5799.77; f 1205.75; f451.30; f 24(7.23; f2493.62; 'f 496.08; f 1299.64; f699,21; fl4'7.43; -f 51.67; f 144.86f96; f 152.92; f 3011.05; f 1903.48 f456.72; f 4Ö3.48; f149825; f2101.21; f 1799631; f562.25; f69846; f691.03; f642.66; f 18041.61; f 704.28; f 1450.80; f996.27; f65.9,2; f14450; f99.80; f52.17 f3074; fiOO. 8; f 60.87; f201.93; f202.08; f699.36; f 625X6: „Staatscourant" van 30 November '27. Strijen: f 153.23; f2497.79; f30004(16; f245 55; f373.54i; f313.73; f 1008.32; f 478.13; f281.92; f9507.15; £8019.91; f 155.8; 71110,03; f 102.93; f272.51; f264.15; f 264(15; f488 80; f816.02; f 281.21f 242.90; f 428.99l' 100 .39. „Staatscourant" van .5 Dec. 1927. Strijen 8095.13; f 6196.28. Wie deze cijfers leest, slaat licht aan 'ttatewalen, hij praat krom als een klein kind. Doch wie ze overdenkt, schrikt er van. Want het genoemde weekblad geeft een beschamende toelichting bij deze ■cijfers. Gewetensgeld; dat beteekent in den regel niet, dat de belastingplichtige zonder aan drang van buiten zijn belastingopgave corrigeert, maar de storting heeft meestal plaats onder indirecten dwang en met de wetenschap, dat de schijnbare vrijwillig heid erger dingen kan voorkomen. „De mededeeling betreffende de storting der gewetensgel'den uit Strijen bewijst dus onwederlegbaar 'het bestaan van omvang rijke en zeer betreurenswaardige corrup- tieve praktijken" Het „Weekblad" noemt thans alleen Strijen; misschien is het daar erger dan in andere plaatsen, misschien ook niet. Dit blijve geheel in 't midden. Doch he laas bewijzen de regelmatig in de Staats courant gepubliceerde lijsten, dat de eer lijkheid van den Nederlandschen belas tingplichtige wel eens wat te wenschen en heel veel overlaat. Ook dit is een kwaad onder de zon, waarover getoornd' en waartegen gewaakt en gebeden moet worden. Deze cijfers klagen ons volk aan. Dat men tegen de hooge belastingen opkomt, is begrijpelijk, plichtmatig vaak. Maar daarnaast geef den Keizer, wat des Keizers is; dat is, niet meer dan hem toekomt, doch ook het volle pond. Middelburg, 19 Jan. 1928. Aanvoer op de graanmarkt matig. Tarwe f 1013, kroonerwten f 23f 27, maanzaad f34f36, witte boonen ongelezen f 19f 26, gelezen f 28f 29.50, lange bruine boonen f24f30, ronde bruine boonen £39 f44. Boter f0.90, part. fl. Kipeieren f8.50, part. f9.60. Poeljeëieren f 7, part. f 8. KAPELLE-BIEZE L ING E, 18 Jan'. 1928. Comtesse de Paris 12—22, Kleiperen 8—15 Gieser Wildeman 8—15, Winter Louwtjes 4 —8, IJzerperen 3—8, Pondsperen 8—10, Win- tersuikerij 3—6, Goudreinette 8—33, Zure Bel lefleur 618, Court Pendu 46, Gron. Kroon 710, Lady Henneker 814, Annanas Rei- nette 58, Zuccalmazo Reinette 8, Zoete Ruster 6, Armgaard 612, Zoete Campagne 58, Hollandszoet 58, Pomme de Oranje 8—14, Bramly Seedling 6—10, Spruitkool 20 —23 gulden, alles per 100 K.G. Savoye kool 13, Kipeieren 8.90 gulden, alles per 100 K.G. Pooleieren f 6.90, alles per 100 stuks. Kip. per f 1 per stuk. Wisselkoersen. Amsterdam, 19 Jan. 2.30 uur. Perlijni 59.0659.08. Piruissel 34,5534',57. Parijs 9.749.76. Londen I2.O8V21.2.083/4. New-York 2.473/4—,2.40. DE K001VANGST VAN EENDiEN BEPERKT. De Minister van Rinnenlandsche Zaken en Landbouw heeft nader bepaald, dat in het geheele Rijk het vangen van een den en duikeenden door middel van een denkooien en netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, slechts zal zijn toegestaan tot 1 Februari 1928. Verreweg de meeste eenden, welke* in ons land worden gevangen, komen uit noordelijke streken. Als de weersomstan digheden, ten gevolge van het vergevor derd jaargetijde, daar zich zóó doen gel den, dat voor die dieren geen voedsel meer te vinden is, dan trekken zij Zui delijk. Dan is het voor de kooikers in ons land de tijd, waarop zijl gedeeltelijk hun buit binnen halen. Een ander offer, en misschien niet het geringste, vergen zij tegen het voorjaar, als de eenden van de Zuidelijke landen naar de Noor delijke kwartieren terug trekken. De kooi en eischen tweemaal tol. De Noordelijke landen zijn de voorraadschuren der kooi kers. Dat het tweemaal tol heffen de schier onuitputtelijke gedachte voorraden ernstig heeft aangetast, bewijzen wel de sombere klanken, die daarover ter inter nationale conferentie ter bespreking van maatregelen ter bescherming van het wa terwild in October 1.1. te Londen werden gehoord. Duidelijk bleek, dat de achteruit gang van het waterwild een verschijnsel is, dat steeds ernstiger in omvang wordt. Dringend noodzakelijk werd het geoor deeld de vermindering van den eenden- stand tegen te gaan. Uitbuiting door den handel, d.w.z. het verdelgen van groote aantallen ter wille van het onmiddellijk voordeel, achtte men wel de voornaamste reden van den ach teruitgang. Die eendenkooi stelde men verantwoordelijk voor de verdelging van een groote hoeveelheid eenden, zoowel wat betreft het stand- als het trekwild. Nederland is ten aanzien van den trek van waterwild bijzonder gunstig gelegen, en het feit, dat wij: 3 A 4 smaal zoo veel eendenkooien hebben als alle and re landen te zamen, zal ons wel niet ten onrechte, waar het betreft het vangen van waterwild, ter Londensche conferentie, de benaming hebben bezorgd van de „piraten van Europa". Was reeds uit hoofde van de te Londen aan het licht gekomen gegevens meer bescherming wenschelijk, de weersgestehh heid in de afgeloopen maanden heeft de eenden, zoowel stand- als trekwild, in zulke groote hoeveelheden in de kooien gedreven, dat de slachting, welke onder die dieren is gehouden, zulk een afmeting heeft aangenomen, dat het èn in het belang van den eendenstand èn in1 dat dat der kooikers onverantwoordelijk wordt geacht de vogels nog langer aan vernietiging prijs te geven. De Gedeputeerde Staten deir onderschei dene provinciën waren, op een enkele uitzondering na, deze zienswijze volko men toegedaan. Ontvangen berichten wijken uit, dat zooveel eenden zijn gevangen, dat er geen afzet vóór was te vinden, terwijl de. koelhuizen tof den nok gevuld waren. Zoude niet zijn ingegrepen, de kooikers zouden zelf de kip met gouden eieren slachten. Thans kan het waterwild op zijn a.s. terugkeer uit Zuidelijke streken naar de Noordelijke broedplaatsen onze kooien on gestoord voorbij gaan en hopelijk het geleden verlies eenigszins herstellen door een voorspoedig nieuw geslacht. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Hooggeachte Redactie, Vergun me een kleine ruimte in uw veelgelezen blad. Het Statenlid De Pauw stelde onlangs vragen omtrent de gansch niet ver lichte weg van af de tram te Hoedekens- kerke naar de Provinciale boot. Welnu, dezer dagen ondervond ik het volgende op dien weg: Bij het stationnetje donker, zoodat een heer links den weg trachtte te vinden, inplaats van onge veer recht uit te gaan. Is men op den goeden weg, dan is hetdonker, doch halverwege brandde één lantaarn, malar goed licht verspreiden heusch niet. Gelukkig stond kort bij de wachtkamer der boot de autobus, wier lichten den weg deden vinden. Zaterdag vóór Kerstdag was "t zeer mis tig en voeren de booten niet. D*e rei zigers .voor de boot naar Terneuzen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3