No. 94 Donderdag 19 Januari 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET GEZINSLOON. D irecteur- H oof dredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 'DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting II. Vooral van de zijde der Roomsch-Katho- lieke sociologen is er de nadruk op ge legd, dat de bepaling van het loon niet enkel mag worden overgelaten aan de werking van economische wetten, maar dat hierbij rekening behoort te worden gehouden met de regelen der rechtvaar digheid en dat ook de behoeften van de werknemers niet uit het oog mogen worden verloren. Daardoor worden in de behandeling van het loon vraagstuk zedelijke overwe gingen opgenomen, waarom de aldus op gestelde theorie als de ethische te genover de economische wordt geplaatst. diet loon, zoo werd van die zijde be toogd, moet aan dezen eisch voldoen, dat het toereikend is om den werkman, den matigen wel te verstaan en den op- passenden, te onderhouden. Aanvaardt de werkman door den nööd gedwongen voorwaarden, die aan dezen eisch niet voldoen, dan is zulk een loon met de regelen der rechtvaardigheid niet meer in overeenstemming. Bij de uitwerking van deze denkbeel den in de Encycliek Rerum Nova rum van 17 Mei 1891, uiteengezet, kwam do vraag naar voren of dat loon dat voor den oppassenden werkman niet ontoereikend mag zijn, of dat minimum loon als individueel loon of als gezins- loon moet worden opgevat, m. U. w. of in de bepaling daarvan met den ar beider als persoon of als hoofd van een gemiddeld gezin moet worden ge rekend. In het algemeen werd de vraag in laatstbedoelden zin beantwoord. Maar nu deed zich een andere moeilijk heid voor en wel deze in welken zin dit gezinsloon moet worden opgevat. 'De een spreekt van een relatief gezinsloon, d.w.z. een loon dat verband houdt met de grootte van het gezin, en dat grooter of kleiner wordt, naarmate bet aantal kinderen toe- dan afneemt. Maar anderen pleiten voor een abso luut gezinsloon, waaronder te verstaan is een loon dat aan den arbeider moet worden uitgekeerd, onverschillig of hij gehuwd is of niet, of hij, gehuwd zijnde, kinderen heeft of niet, maar dat voldoen de is om een gezin te onderhouden." Schijnbaar is hier een tegenstelling en wel deze, dat bij het relatieve gezinsloon gerekend wordt met bijkomstige omstan digheden, de omvang van het gezin, ter wijl bij het absolute gezinsloon toch eigenlijk de geleverde arbeid do eenige maatstaf van belooning blijft. Deze tegen stelling is echter slechts schijmbaaT, daai ook in het laatste geval er de naidruk op wordt gelegd, dat dit loon gebonden is aan een minimum: de behoeften van het gezin. De moeilijkheid hierbij is, die gezins behoeften, dat minimum-gezinsloon nader te omschrijven, waarbij men het niet verder heeft gebracht dan tot deze al- gemeenheid, dat bij' de loonbepaling met zedelijke motieven rekening moet worden gehouden. Wij kunnen dit punt echter gevoegelijk laten rusten, omdat wanneer in het ge* wone leven van gezinsloon sprake is, daarbij gewoonlijk gedoeld wordt op het relatieve gezinsloon, waarbij dan in de eerste plaats met de behoeften van het gezin en het bezit van kinderen wordt gerekend. Dr Schokking vestigt er volkomen te recht de aandacht op, dat deze toonvorm veel meer .toepassing vindt dan bet ge woonlijk wordt voorgesteld. „Indien het zegt hij gewoonlijk wordt voorgesteld, dat die alleen in den publieken dienst zou gevonden worden, moeten wij dit betwisten. Al zijn er geen cijfers mee te deelen, het mag als vast staand worden aangenomen, dat die loon vorm in het particuliere leven, zij het op bescheiden schaal, wordt aangetroffen. „Wij denken daarbij aan het platte land, waar aan den landarbeider in vas ten dienst bij huwelijk een verhooging worut toegekend; aan het winkelbedrijf waar soms evenzoo ten opzichte van hét vaste bedienden-personeel gehandeld wordt; aan het kantoorwezen, waarin hetzelfde gebruik wel wordt aangetrof fen, en in menige kleine werkplaats, waar nog door samenwerking van patroon en arbeider een band bestaat. Wij willen hieraan geen te groota be- teekenis toekennen; zelfs er aan toe voegen dat naarmate het grootbedrijf toe neemt en dit niet alleen xn de industrie, -maar ook op bet daarbuiten liggend ar beidsgebied, de loonregeling welke reke ning houdt met het gezinsleven, minder gebruikelijk wordt doch het is niet on verschillig er aanstonds aan te herinne ren, dat wij bij het gezinsloon, in den vorm van verhooging bjj huwelijk en verdere verhooging bij de uitbreiding van het gezin, niet voor iets ganscb nieuws staan. Want het leert, dat de gedachte die aan het gezinsloon ten grondslag ligt, geen vreemde, maai een zeer natuurlijke is. En al willen wij daarmede niet de rechtmatigheid bewijzen, noch de wen- scnelijkheid ervan vaststellen, tegenover vele abstracte redeneeringen, waarbij soms bepaalde maatregelen, ook die van het gezinsloon, bestreden worden, heeft bet genoemde feit zijn waarde. Wanneer er dan ook zijn, besluit de heer Schokking, die reeds vooraf een dergelijk gezinsloon verwerpen op grond van de overweging dat het in strijd komt met de stelling, dat alleen de geleverde arbeid en niets anders betaald mag wor den, of ook met deze, dat het geen algemeene toepassing kan vinden, zijn wij niet bereid, daarvoor dadelijk uit den weg te gaan." Peirzlë m Turkije. Naar de Times uit Constamtinopei ver neemt, zijn de onderhandelingen, die se dert eemigen tijd te Angora tusschen Tur kije en Perzië worden gevoerd, om tot een grensregeling te geraken om de Kper- denstammen, die in de buurt van de grens wonen, bij ©en der beide landen in te deelen, op het doode punt gekomen, hetgeen vooral te wijten is aan de ver schillende grensincidenten, die zich ver leden jaar herfst hebben voorgedaan en waarop verscheidene scherpe nota's tus schen beide landen gewisseld zijn. Vlaamsch activist meldt zich aam- Bjj het parket van Brussel is zich ko men melden de Vlaamsche activist Bracke die jaren geleden door het Belgisch ge recht bij verstek tot 12 jaar gevangenis straf wekd veroordeeld en die, na de uitwijking uit zijn land, te Vlissingem Alls 'ïeeraar is werkzaam geweest. De Brusselsche correspondent van „het Volk" meldt, dat de heer Bracke aan heimwee leed. Het verlangen naar zijn vaderland werd zoo sterk, dat hij be sloot met zijn gezin naar B'eJgië terug te keeren. Onmiddellijk na zjjn aankomst te .Brussel heeft hij zich bij de justitie aangemeld. Hij werd in de gevangenis op gesloten. Men verwacht, dat hij spoedig in vrijheid zal worden gesteld in afwach ting van de herziening van zjjn vonnis. Da vernieling deir Sovjetfentoonsfellimg ta Brussel. Drie leden van de fascistische en an- nexionistische Jeunesses Nationales Bei ges, 15, 16 en 18 jaar oud, zijn in ver band met de verwoesting op de Russische kunsttentoonstelling te Brussel op bevel van bet parket in hechtenis genomen .en in de gevangenis opgesloten. Het zijn de neef van ©en Belgisch ambassadeur, de zoon van ©en majoor van het Belgische leger en de zoon van een industrieel. Zij zullen vermoedelijk voor de correctioneele rechtbank verschijnen. De éénjarige diensttijd in Frankrijk. De jegercommissie van de Fransche Kamer heeft November 1930 in plaats van Mei vastgesteld als datum van verwe zenlijking aller voorwaarden om tot den iéénjarigen dienst over te gaan. Het regee ring s voor stiel werd in zijn geheel met 20 stemmen aangenomen. Er is dus vol komen overeenstemming bereikt tusschen commissie en regeering. Uit de goedge keurde teksten Wdjkt, dat de soldaten, die in Nov. 1929 ingelijfd worden, met groot verlof zullen gaan in Nov. 1930. Opstand in Perzië. Alarmeer.ende gebeurtenissen hebben zich, naar men meldt, in Khoezisant (Ara- bistan) voorgedaan, waar de geheel© boe renbevolking tegen de regeering opgestaan zou zijn tengevolge eener beslissing om de belastingen te verdubbelen. De op stand begon in het district JCasba, niet ver van Abadan. Een afdaeling Perzische troepen is naar Kasha gezonden. In bet gevecht, dat er op volgde, zijn meer dan 60 opstandelingen gedood. De Perzische regeering zendt nu een sterke troepen- afdeeling uit Raway om den toestand het hoofd 4© bieden. Poltfn en Lltauen. Over den inhoud van het antwoord van de Litausche regeering aan Polen verklaart het orgaan van Pilsoedski „Glos Prawdy'V dat zoowel inhoud als vorm der -nota van absolute ontoerekenbaar heid getuigen. Wanneer gesproken wordt van een liquidatie van den oorlogstoe stand, dan kan men daaronder slechts verstaan het aanknoopen van diploma tieke en economische betrekkingen en niet kwesties omtrent schadevergoeding voor niet aan .te wijzen schade. Polen heeft de demarcatielijn niet geschonden; ech ter hebben Litausche benden verschei dene malen Poolsch gebied betreden. Wanneer Woldiemaras zijn -toevlucht tot den volkenbond neemt, dan bewijst dit slechts, dat Woldemar-as in 't geheel niet begrepen heeft, wat hem in Genève ge zegd is. Korte berichten. De beklaagden in de Engelsche spi- onnagezaak ten bate van Rusland zijn tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. "Een koudegolf beweegt zich lang haam naar Duitschlamd. In de Oostzee- provmcies was bet gistermorgen vrij koud. Te Koningsbergen vroor bet 5 gr., te Memel 4 graden. Te Berlijn staat de temperatuur ongeveer op 'het (nulpunt. In Parijs heerscht een diphterifis- epidemde. In de laatste 10 dagen zijn of ficieel 110 g-evallen aangemeld. Vandaag zal te Brussel en te Ant werpen, een telefoondienst met de Vereen. Staten geopend worden. De prijs per ge sprek bedraagt van frs 2730 tot fr. 3250 per drie minuten, naar gelang den afstajnd der Amerikaanscihe centra, waarmede, men wil spreken. Elke minuut meer zal één derde van dat tarief kosten. c Drie led-en van de reac-ti-onnaire bende, dje onder leiding yan hadji Sami, uit Sam-o-s naar Smyrna wanen gekomen, om de Turksche leiders te Angora naar het leven te staan, zijn gisteren op de brug van Stamboel opgehangen. Een groot© menigte nieuwsgierigen sloeg bet schouwspel gade. Uit bevoegde bron wordt bevestigd, dat Trotski Maandag naar heit station te Moskou gebracht is en vertrokken naar Almaalta, een plaatsje bij die Chineesche grens. Reorganisatie van da Glindhorst. Onder voorzitterschap van den oud-mi nister, den heer J. J. C. van Dijk, werd gisteren te Utrecht een vergadering ge houden van de Ver. tot Verzorging van Kinderen „De Rudolphstichting" en afge vaardigden van Diaconieën der Geref. Ker ken. Deze vergadering was uitgeschreven om de maatregelen tot voortzetting van de Glindhorst te bespreken en tevens ter verkiezing van een aantal nieuwe be stuursleden. Men zal zich herinneren dat een combi natie van vrienden dezer Stichting de handen ineen geslagen had met het doel, te trachten de eigendommen in publieke veiling te koopen. Een commissie, be staande uit de heeren J. J. O- v. Dijk, oudminister van oorlog, A. W- F. Iden- denburg, minister van staat, J. Schouten, lid der Tweede Kamer; M. J. C. Besselaar en J. 'H. Donner, diakenen der Geref. Kerk te Rotterdam, was het gelukt 13 Dec. j.l. alles aan te koopen voor den prijs van 421.000. De heer Van Dijk gaf een beknopt overzicht van den toestand. Op 22 Dec. werden de statuten van de Vereen, tot Verzorging van Kinderen „De Rudolphstichting" vastgesteld. Een aantal gewichtige besluiten werd op deze consti- tueerende vergadering reeds genomen. Machtiging werd gegeven om te komen tot uitgifte van een 5 pet. obligatiele ning van f410.000. Het suppletiefonds zal moeten blijven bestaan om de dia- coniën in staat te stellen de kinderen, waarvoor niet het volledige bedrag kan worden betaald, toch te kunnen verzor gen. Onderzocht zal nog worden of ook het nijverheidsonderwijs naast land- eu tuinbouwonderricht op de stichting kan worden gegeven. Voor aankoop der goederen was noodig f316.000, voor overdrachts- en veilings- kosten f 24.000, aan inventaris f 18-000, terwijl f20.000 aan kasgeld noodzakelijk zal zijn. In totaal zal om te kunnen beginnen dus f410 000 vereisqht worden. Aan vrijwillige bijdragen van het Neder landsche volk hoopt men een bedrag van f 100 000 te ontvangen. Het meest gewenscht zal zgn te komen tot uitgifte van een hypothecaire obliga tie-leening van f500.000 nominaal, waar van slechts f410.000 zal mogen worden geplaatst. Door den afgevaardigde van de diaco nie 's Gravenhage Oost werd gevraagd of er ook nog pogingen in het werk zullen worden gesteld om de gedupeer den bjj de Glindhorst schadeloos te stel len. Amsterdam vroeg naar de verplich tingen aan het lidmaatschap der nieuwe vereeniging verbonden. De afgevaardigde van Enter drong erop aan de kinderen in de maatschappij te brengen en niet in een stichting. De heer Van Dijk beantwoordde de ge maakte opmerkingen. Spr. meende dat niet was aangetoond dat een diaconie principieel geen lid van de nieuwe vereeniging zo-u kunnen zijn. Het is ook de plicht der diaconieën om zich te binden door het lidmaatschap. Hiertoe zal men zeggenschap krijgen in de vereeniging doch geen financieele verplichtingen behoeven te dragen. Doze worden door de vereeniging als rechts persoon gedragen. Inzake het zenden der kinderen naar een stichting zeide'de heer Van Dijk, dat het niet mogelijk is allen in de maatschappij te brengen. Bij de nieuwe vereeniging vindt men echter opvoeding in gezinnen opgenomen in gestichtsver- band. De meisjes die een bepaalden leeftijd hebben bereikt, en de kinderschoenen zijn ontwassen, worden in een afzonderlijk meisjespaviljoen bijeen gebracht. De heer Schouten (bestuur) maakte nog eenige -opmerkingen naar aanleiding van de vraag inzake de gedupeerden. Van voortzetting der exploitatie zal slechts sprake zijn op een gezond financieele basis. Overneming van de schulden der oude vereeniging na aftrek van het onroe rend goed en den boedel zou nog plm. f 1.300.000 meer hebben bedragen dan nu moest worden betaald. Dit achtte spr. niet verantwoord. Van overneming der schulden kan dus niets komen. Wel werd nagegaan of een zeker percentage dier schulden zou kunnen worden gedielgd na verloop van tijd. Dit moest eveneens uitgesloten worden geacht. Tenslotte heeft men gezien of ook de ernstigst gedupeerden schadeloos' gesteld konden worden. Maar wie zijn dat? De schulden der oude stichting bestaan uit: leveranties, geldleeningen, obligaties, borgstellingen en tweede hypotheken. Het is onmogelijk bij al deze duizenden die hierbij betrokken zjjn een onderzoek in te stellen. Bovendien, als men één schuld erkent, moet men alles erkennen. Ook zou het voortbestaan der nieuwe vereeniging in 'gevaar worden gebracht door dit blok aan het been. In do middagvergadering werd het fi nancieele vraagstuk nader aan de orde gesteld. Onderhandelingen zijn gevoerd met de Kamper Bank tot uitgifte der hypothecaire obligatieleening op voor de vereeniging aannemelijke voorwaarden. Tevens zal deze bank als trustee optreden en voorloopig dus geen grootere uitgifte toelaten dan van f410.000. De diaco nieën werden vervolgens door den voor zitter opgewekt olm het gereformeerde Volk te bezoeken en dit te bewegen in genoemde leening zoo spoedig mogelijk deel te nemen. Verwacht mag worden dat iedere diaconie lid zal worden van de vereeniging en dat er zoo gewerkt wordt, dat nog vdór .1 Febr. het pers pectief tot uitgifte van de leening geopend zal zijn. Om de stichting op peil te hou den zal jaarlijks f30.000 benoodigd zijn. Extra collecten zullen gehouden moe ten worden. Besloten werd liet suppletiefonds als zelfstandig fonds ,te behouden. Het bestuur werd uitgebreid met die heeren B. Anema, Minnertsga; W. Veld kamp, Kampen; G. J. Harrenstein, Am sterdam; A. Bax, Zevenbergschen Hoek. De exploitatierekening is gebaseerd op 150 kinderen (thans 116). Het verpleeg- geld bedraagt f 1.50 per dag. Een raad van advies werd benoemd waarin deskundigen zitting hebben op het gebied van land- en tuinbouw, en be drijfseconomie. H. M. de Koningin-Moeder. Gelijk bekend, zal het weldra 50 jaren geleden zijn, dat Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder Hare intrede deed in ons vaderland en wij bet voorrecht hadden, Hare Majesteit als Nederlandsche in ons midden te zien. Gemeld werd, dat er zich een voorloopig Comité van Vrouwen ge vormd heeft onder leiding van mevrouw van LeeuwenWaller, de echtgenoote van don vice-presidont van den Raad van State te 'a Gravenhage, -dat zich ten doel Binnenland. De electrificatie in de Staten van Zee land besproken. Afscheid van mr Stieger als wethouder van Goes. Weer een vlucht naar Indië? De visschers te Urk lijden groote schade. De inpoldering van den Biesbosch. Reorganisatie van de Glindhorst. Buitenland. Revolutionair complot te Bolivia. Nog steeds gespannen verhouding tus schen Polen en Litauen. Opstand in Perzië. stelt, om Hare Majesteit bij die gelegen heid te huldigen. De bedoeling is, Hare Majesteit een per soonlijk geschenk aan te bieden als blij vende berinnering aan de liefde en den eerbied, die de Nederlandsche Vrouw Ha re Majesteit toedraagt, en de overblijvende gelden ter 'beschikking te stellen van Hare Majesteit om daarmede liefdadige doelein den te bevorderen naar Hoogstderzelver persoonlijk inzicht. Wij vernemen nader, dat te 's-Graven- bage een vergadering heeft plaats gehad, waar zich een comité vormde. Het ligt in de 'bedoeling over bet geheele land gewestelijke en plaatselijke comité's op te richten. Jhr. Van Karnebeek. De nieuwbenoemde Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Jhr. mr dr H. A. van Karnebeek, is, alvorens zijn ambt te aanvaarden, voornemens een buiten- landscbe reis te gaan maken. Jhr. mr Ruys de Beerenbrouck bij den Paus. Uit Rome wordt geseind, dat de Paus den voorzitter van de Tweede Kamer en vroegeren voorzitter van den minister raad Jhr. mr Ch. J. M. Ruys de Beeren brouck in audiëntie heeft ontvangen. Nederland en Duitschland. Naar verluidt, zijn er onderhandelingen begonnen tusschen de Nederlandsche Staatsspoorwegen en de Duitscbe Rijks spoorwegen over het invoeren vaq een uniform goederentarief in Nederlandsche en Duitsdhe zendingen. Het initiatief tot deze onderhandelingen is van Duitscbe zijde uitgegaan. De bedoeling is'het sy steem, dat in het Belgisch-Duitsche ver keer reeds bestaat, ook tot Nederland uit te breiden. De arbeidsvoorwaarden in hef Grafisch Biedrgf. De besturen v,an dien Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „„Mercu,- rius", dein Ned. R.-K. Boirad van Handels- Kantoor- >en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisi", .die Ned. Voreemgiog van Christelijke Kantoor- en Handels-be dienden, de Ned. R.-K. Vereeniging van Handelsreizigers „St. Christoffel" en de Ned. Vereeniging v.an Vertegenwoordigers van Handelaren en Indus triëelen „Her- mes" hebben zich onlangs in ©en ge meenschappelijk schrijven gewend tot den Centralen Raad van Vakbelangenin bet Grafisch Bedrijf, met het verzoek om een bespreking met een deputatie uit genoem den Raad -over een bedrijfsgewijze rege ling der arbeidsvoorwaarden van het be- diendenpersonieel en van de vertegen woordigers werkzaam ie dit bedrijf. Bij dit schrijven zijn een tweetal ont- werp-oolleciiev© Arbeidsovereenkomsten, één voor het bediendenpersoneel en één voor de vertegenwoordigers, gevoegd. Van ..genoemd schrijven en van beide ontwerpen is een afschrift gezonden aan de besturen der werkgeversorganisaties, welke bij bovengenoemden Raad zijn aan gesloten. De beide ontwerpen bevatten o.m. be palingen aangaande de individueele ar beidsovereenkomst, de loonregeling, de uitbetaling van het loon c.q. de provisie, den arbeidstijd, uitbetaling van loon bij ziekte of ongeval, het pensioen, de op zegging der dienstbetrekking, het ver strekken van een getuigschrift en de be handeling door een scheidsgerecht van eventueel© geschillen. Hiet gezamenlijk optreden van 'deze or ganisaties, die ook in andere bedrijven pogingen aanwenden am tot bedrijfsgewij ze regeling van die arbeidsvoorwaarden der yakgenooten te komen, moet van be- teekenis worden, geacht, aangezien zij te zamen de ovargrooie meerderheid dor ge organiseerde bedienden en vertegenwoor digers representeeren. Bedr ij f sautohoudeirs en Wegenbelasting. D© Bond van Bedrijf sautohoudeirs heeft aan dien Minister van Financiën een adres

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1