KINADRUPPELS RHEUMATIEK Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Wetenschap en Kunst. Zoeklichtjes. Gemengd Nieuws. LOOP DER BEVOLKING. X THERMOGENE TEQBN Doozen van 7S en 46 oent E1SCHT HOLLANDSCHE VERTAKKING De Directie der Stoomvaart Mij. Ne derland heeft aam de Nederl. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam opdracht gegeven voor den bouw van twee duhbelschroef- motorpassagiers- echepen, die zoowel wat romp als machi nes betreft, zuster schepen worden. Hierbij een ontwerp van een der te bou wen schiepen, dat zal heeten „Jöh. van 01- denbarneveldt". zich mi deze moeilijkheid zullen redden, dient te worden afgewacht. Overmaat v«n water! Wij lezen in het Zeeuwsch Landbouw blad: In het begin van den winter moesten we reeds melden, dat o.a. Walcheren weer gekenmerkt was door de aan wezigheid fvan vele binnenzeetjes. Do zware regenval en daarna de sneeuw hebben thans den tuin vaa Zeeland doen veranderen in een moeras- on waterland schap. Over groote uitgestrektheden kab belen thans de golven, nu en dan opige- zweopt door een feilen wind. Niet alleen laag gelegen weiland, maar ook verschil lende stukken bouwland en wegen (zelfs hoofdverbindingswegen) staan onder wa ter. Ben echt kikkerland, d!at in niets gelijkt op cultuurland; der twintigste eeuw. Velen zullen zich herinneren de mooie tocht ter gelegenheid van de Algemeen© Zomervergadering. Hoe geheel anders is nu het aspect, dat Walcheren biedt I Zeer zeker zijn de weersomstandighe den abnormaal geweest. Ben gelukkige omstandigheid was, diat na de eerste over strooming veel water was kunnen wor den geloosd. De toestand zou nog hachelijker ge weest zjjn, indien zulks niet het geval ware geweest. Wie zal zeggen hoeveel voedingsstoffen weer uit den bodem weggespoeld war den en hoe groot het nadeel is dat aller- wege aan land- en tuinbouw door der gelijke niet in dezen tijd. passende om standigheden berokkend wordt. Afgezien van alio ongemakken als ge- isoleerde. boerderijen, moeilijk berijdbare wegen, enz,, is het nadeel, dat aan den bodem wordt toegebracht, niet te becij feren. We slaken nogmaals de verzuchting hoe lang nog in dit alles moet woroen berust. Aller-,vege doet men zijn best om do productiviteit van onzen vaderlandschen Dodem te verhangen, hetgeen mot andera kan zijn dan bevorderlijk voor het alge meen welzij.i en hier belevon we topetan- den, die meer 'Jan treurig zijn. Het ©enige voordeel is, u.it men nu op heel gemak kelijke) wijze h«eft kunnen coostatoeren, welke gebieden bjjjzonder voed last van do overmaat van water hebben ondervonden. Wachten we nu weer gelaten de vol gende overstrooming af? Wfenneer in den. vóór-oorlogstijd, in d.e dagen dat de propagan da -ooi n missie vooor ""hetero ontwatering pogingen in hot werk stolde om te komen tot verbetering, on middellijk de hand aan den ploeg was go- slagen, dan zouden do kosten vaa een goodo ontwatering roede dubbel en dwars zjjn terug verdiend. We blijven hopen, dat éénmaal andere gedachten de overhand zullen krijgen on dat men ook in wintertijd de verschillende gedeelten van Walcheren droogvoets zai kunnen bereiken. Wie van water houdt, ga spelevaren op de Schelde, binnendijks moet de bo dem behoorlijk drooggelegd zijn en moet men niet afhankelijk z$n van de weersom standigheden. Onze hedendaagsche samenleving eischt zulks. tnbraak. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag 1.1., is ingebroken in de woning van den landbouwer de K. te Kleverskerke onder de gemeente Ame- muiden. poor het inslaan van eenige ruiten zijn de dieven naar binnen geko men. In een kamer werden een 6-tal kasten opengebroken en werd een belang rijk bedrag aan geld ontvreemd, benevens een beurs niet zilveren knip. Door de politie wordt een onderzoek naar een en ander ingesteld. Mdllskftrica. Vrijdagavond gaf de Ghr. Kangvemeea. „De Lofstem" alhier haar zesdie openbare uitvoering in de voor malig© openbare school. Na opening door den voorzitter dhr W. P. David se, werd onder leiding van den directeur, dieinj heer 'P. HuijbmecMse van''Serooskerke biet pro gramma, bestaande uit 16 (aummeirs, vlot en verdienstelijk uitgevoerd. In aanmer king genomen die moeilijkheden waar d© vereeniging mee te worsteten heeft gehad', waar z© nog al enkele vrouwelijke leden moest verhezen, en waardoor de sopraan en altpartijen eigenlijk ta zwak bezet kon den worden, weinden toch alle stuikken overigens goed uitgevoerd. Een tweetal liederen door dubbelkwartet gezongen, kwam daardoor nog te beter uit. In .het bijzonder mogen nog vermeld do. 16 ,JWelkom bij t wederzien", dat door de soli der verschillende partijen zeer goed werd gezongen. De zangvemeniging mag met voldoe ning op deze goed geslaagd© uitvoering terugzien. Aafftetoerke. Alhier hield Zaterdagmid dag de brandstoffen/vereen. „Samenwer king" hare jaarvergadering. Door den se cretaris werd verslag uitgebracht over den inkoop van brandstoffen gedurende 1927. Aangekocht wanen 2.227.600 K.G. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ipkomstem bedroegen f40.886.14i, de uitgaven f 40.4i42.16, zoodat een batig sal do te boeken viel van f 463.63. Daarna wend overgegaan tot aanbeste ding van die voorjaarslevering 1928, zijn de 777 ton kolen en 35000 turven, welke leverantie aan. onderstaande hoeren werd gegund: Dhr Nijzink 716 ton, dhr Wibaut 61 ton m dan schipper Wioodaba 35000 hm. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Almkerk J. H. Mulder te Zoeter wou da; te Lage Vuursche J. Ronge te Hoog Blokland. Aangenomen naar Delden 1. W. Samberg te te Oyea en Megen (N.-Br.) 'Geref. Kerken. Beroepen te Baarland en te Maliskerke M. Vreugdenhil, eaad. ta Rotterdam1; te Wor- mer D. Zwart, cand.. te Ooster-Nijkerk. Bedankt voor Deventer (B) M. M. Hoqus te Rijssen; voor Oudemirdum P. Hekman te De Lemmer. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Hillegom D. Driessan te 's Gra- venzande. Geref. Gemeenten. Bedenkt, voor Grand Rapids H. Kievit te Veenend&al; voor Goes A. da Blois te Urkaland, Da C. Boots. Mea weidt aan de „Rotterdammer", dal. Ds C Jjeefcs, predikant der Had. Heer. Gerneonle te Arnhem, dia roede oen. drietal ernstige operaties on dor- ging, woderom zóó ongesteld geworden ia, dat hij voor langen tijd zijn ambtswerk niet meor mal kunnen verrichten. Ds W. li. van. He uvea. Ds Wl fi van Heitvm, predikaat der Nod. Herv. Ge meente te NijkdMcorveea, die eonifjm tijd ge ledan op dokters advies zijn ringbeurten niet uwer vervuilen mocht, hoeft thans ook bet werk in zijn eigen. Gemeente voor onbepaal de» tijd moeten neerleggen. De hulp van, det» Ring Harderwijk werd ingeroepen. Vacatures Ned. Herv. Kerfc. Het aantal vacaturen in de Ned. Iforv, Koek bedroog op 1 Januari j.l. 319 (vorig jaar 280); in Gelderland 43, Z.-Hoiland 63, N.- Holland 50, Zeeland 95. Utraobt 18, Fries land 45, Overijsel 10, Groningen 36, N.-Bru.- bant 20, Limburg 6 en Drente 6. In 1987 ziin overlodon 22 predikanten; emeritus geworden 23; overgegaan tot een anderen werkkring of verlieten het ambt 15. Opnieuw (raden in dienst 7 predikanten, die uit het buitenland overkwamen of emeritus waren; 10 nieiuwe predikantsplaatsen zijn gesticht on 1 predi kantsplaats is opgeheven; 37 candidate» tot den H. D. zijn toegelaten, van wie nog 11 beroepbaar zijn. Sedert 1898 bleef het hoog ste getal vacaturen dat jaren achtereen aanmerkelijk lager was dan 200 benede» 300. Dit getal is nu voor het eerst weder overschreden'. Ds J. Groeneweg, directeur der Chr. Phi- lantr. Iar., schrijft naar aanleiding van dezen staat o.m. „Zooals uit bovenstaande halfjaarlijkache op gave blijkt, wordt het aantal predikants-vaca tures in onze kerk nog steeds grooter. ,,'t Begint zelfs onrustbarend te worden. Sedert begin 1927 zijn er niet minder dan negen en dertig zegge 39 bijgekomen. ,,'k Weet niet of dit in één enkel "jaar vroeger al meer is voorgekomen behalve dan misschien in den doleantie-tijd. In elk geval, blijkt uit van Alphen, dat sedert 1898 het hoogste getal beneden de 300 bleef en jaren achtereen zelfs aanmerkelijk lager was dan 300. ,,'t Zou toch wel goed zijn, als deze dingen eens wat meer bedacht werden, in allerlei kringen waar mem zich druk roaak't over dit en over dat. Nu is er al ean geestelijke en moreele inzinking en verslapping in meer dan één plaats en streek van -ons vaderland waar te nemen en als niet meerdere jonge mannen met idealisme en geloof, dat in de laatste jaren het geval is, zich opmaken onze kerk en daarmee Gods Koninkrijk te gaan dienen, zal er straks heel wat verloren wezen, dat niet meer teruggewonnen kan worden, „Want het blijft bij het oude Schriftwoord: „Als er geen profetie is, wordt het volk ontbloot"." Eeni reveil in Roemenië? Ver schillende bladen maken melding van een gees telijke opwekking in Roemenië, waarvan het heet, dat ze uit het volk zalf is opge- komen; het aantal geestelijken, dat achter deze beweging staat, is maar klein. In het openbare leven -laat de opwekking zich ge- voelen. In de dagbladpere is de bespreking van religieuss vragen geen zeldzaamheid. Een nieuwe oplaag van den Bijbel is verschenen, en de bijbelstudie neemt toe. De Orthodoxe Kerk, dus verklaarde een hooggeplaatst orthodox geestelijke, neemt de proteltantsche methoden over. In Boekarest heeft de beweging zich een aantal arbeidscentra gesohapen. Een van de voornaamste leiders is da archimandriet Seri- ban, die ook in de chr. studentenbeweging een rol speelt Kerk en Staat ia Indië. Aneta seinde dd. 14 dezer uit Batavia: De meerderheid van de Commissie voor de scheiding van Kerk en Staat heeft als haar conclusies kenbaar gemaakt, dat een zoo spoedige financiëele scheiding: le. wenschelijk is, gelet op da samenstel ling van de bevolking; 8a alleen mogelijk is op da basis van volledige schadeloosstelling van de betrokken kerkgenootschappen; voor tot dusver uit do Schatkist genoten voordoden, wdke zij nadien sullen derven, verder moot: tei. daartoe een. bedrag worden uitgekeerd dat de gekapitaliseerde waarde vertegenwoor digt van de vóór do scheiding verleende ondersteuningen; 4e. do financiëolo scheiding worden vast gelegd in een wetsbepaling in het IXe hoofd stuk van de Indische Staatsregeling. HANSWEEltT. Gisttewst deed Ds Urümnwr, overgekomen van Texel, bij do Ned. Herv. Gem. alhier zijn intrede, na des voormiddaga bevestigd te zijn door Ds ten Kat.e van Brus sel, naar aanleiding van de tekstwoorden, uit Ps .116:13, Na beantwoording der be- veedgingavragen door De Briimmor song hot zangkoor don. nieuwen leoraar toe hot vers „Heer wij danken U ons.", In den namiddag- dienst deed Ds Brtlmmer zijn intrede en had lot tekstwoorden gekozen Joh. 14:6. Do ge meente zong den nieuwen loeraar toe uit den Morgenzang vers 3. 'Beide keoren was hot kerkgebouw geheel gevuld. Geslaagd voor het Morouriua-diploma boekhouden de heer C. J. de Raad t» Hans- weert. Geslaagd voor het machinisten-diploma A, de heer C. P. Vemtevogel, leerling van de Da Ruijterschool te Vlissingen. Prof. Dr F. J. J. Buitendijk. De Zwitsersche pers deelt mede, dat Prof. Dr F. J. J. Buytandifk, jcan Groningen, zijn mede werking zal verleenen bij het onderzoek, dat zal worden ingesteld naar da uitwerking van da sport opden gezondheidstoestand van de deelnemers aan de Olympische Spelen te St. Moritz. Nieuw studentenhuis. De bouw plannen voor het Nieuwe Studentenhuis der Chr. Philanthropische Inrichtingen te Doetiiu chem in Utrecht beginnen vastaren vonm te krijgen. Voor het bouwfonds is ruim f 16.000 bijeen. Schoolverzuim en landar beid. Vanwege het ministerie van Onder wijs wordt een onderzoek ingesteld naar den omvang van schoolverzuim, tengevolge van het ia loonarbeid in land- en tuinbouw werken van leerplichtige kinderen. Prof. Mag. G. da Langen Wen- d e 1 s.fTe Nijmegen is in den ouderdom; van 60 jaar overleden" prof. Mag. G. de Langen. Wendels, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de R. K. Universiteit. Dr. H.NANNING's EETLU5T-0PWEKKEND. ƒ1.30 p.R Hef „oestersyinidicaat". Reeds is heit oea dn. ander gemeld over' een veitiuistering van effecten,die door den directeur van een te Rotterdam in de Aert van Nesstraat, gevasligd bankje de Rotterd&msche Deposito- en Effec- teribank zou zijn gepleegd. "Er was daarin sprake van speculaties in aandee- len van het z.g. „"Oester-syndicaat", dat nader werd aangeduid als Nedierlianidsche Maatsch. voor Kunstmatige Oestertee'4 te lerseke. Deze aanduiding was echter mïet juist naar de directie der genoemde Mij aan de N. R. Crt. opmerkt. Naar de Directie te lerseke schrijft, heet het be doelde syndicaat te zijn opgericht ter ver dediging van de belangen van aandeel houders der N. M. K. O. (een zoogenaamd beschermiagscomitté) tegen het beheer van directie en commissarissen; het mag dus zeker niet met de N.V. vereenzelvigd wor den. „De actie van dit syndicaat, onder leiding van den heer Kloppenburg", ,,zal zijn hoogtepunt wel bereiken op ©en &oor dit syndicaat aangevraagde vergadering van aandeelhouders der N. M. K. O., welke gehouden zal worden op Donderdag 26 dezer te Bergen op Zoom en waar alle bonafide aandeelhouders door het bestuur met aandrang worden uitgenoodigd togen, woordag te zijn pf zich door vertrouw bare gemachtigden te doen vertegenwoor- ■uigan." In dit verband is het van belang, ken nis te nemen van de „syndicaats-over- eenkomst", welke ©en lezor van de Haag- sche Post aan dit weekblad zendt. Do inhoud ervan werpt wel eem eigenaardig licht op deae zaak. I)e overeenkomst, on der dein. naam van „Oester-Syndicaat", is gedateerd 4 Nov. "j.l. en aangegaan voor em tjjdvak tot oinao 1928. Tot leider van het syndicaat ia onherroepelijk, be noemd de heer P. J. F. Kloppenburg, tiet kapitaal bedraagt f 135.000, ton daeie gestort in aandeeten, 'ten deel© m con tanten, Bij likwidatie wordt het fondsen en geldbezit van het syndicaat onder de leden verdeeld pro rata van hun participa ties. Verder is bepaald: „Van hetgeen op den dag, door de vergadering van loden aan te wijzen als dal.um voor hot opma ken van do ïkwidatie-rekening, do activa Van het syndicaat, gerekend lot don beurs koers van dien dag, grader aftrek van allo eventueel© schulden de somma van f 135 duizend overtreft, komt als belooning voor de door hem bewezen diensten één derde gedeelte aam den leider, over welk bedrag hjj in contanten mag beschikken." Uit het Laatste hld|kt duidelijk, aldus merkt de H. P. hierbij op, dat men hier dus niet te doen heeft met een „bescher- mingscomité", maar miet een zuivere spe culatie, waarbij de heer Kloppenburg de grootste belanghebbende is. De naam van den „Prov. Bond" zal er natuurlijk vóór- geschoven /.ijn om die openbare meening in den waan te branigiem, dat een bona fide behartiging van belangen werd op touw gezet. De afrekening wordt geba seerd op den. koers van een vooruit-be paalden dog en het is ean klein kunstje om dien dag het fonds „brandwillig" te maken. De participanten, die met hun stukkien zoolang aan boeien hebben ge legen, krijgen deze dan terug, onder af tapping van de „beliooning" van den lei der. De J>uiten het „Oester-Syndicaat" staande Aandeelhouders kunnen thans zien, welke bedoelingen achter deze actie zitten. Insufine-behandellng van suikerziekte. Dr Best, de medewerker van dr Ban ting, heeft in een rede to Ontario ver klaard, dat, volgens de jongste schatting, op het oogenblik niet» minder dan 200.000 lijders aan suikerziekte met insuline in het leven worden gehomden. De Gon- naught-laboratoria, die verbonden zijn aan de universiteit van Toronto, bereiden thans van 35 millioen tot 40 millioen eenheden insuline in het jaaT, welke zij' over geheel Canada en veertien andera landen verdeelen. In verband met wat ik schreef over het Miltair Tehuis te Middelbuijg, werd de vraag gedaan of het Tehuis nog wel reden van bestaan heeft, nu het garnizoen 'zoo klein is. Ik meen deze vraag toestemmend te mogen beantwoorden. Het garnizoen heeft nog altijd een sterk te van 120 majp, waarvan een kleine 30 tot d© trouwe tiehuisbezoekers behooren. Er is dus nog wel reden om het Te huis te steunen en het door de moeilijk heden heen te helpen. Uit het feit, dat ik op dit oogenblik nog geen enkele bijdrage heb te verant woorden, zou ik bijna opmaken, dat ons Zeeuwsche volk er anders over denkt en voor deze zaak weinig gevoelt. Maar dat is natuurlek een vergissing. Ik geef althans den moed nog niet op. OPMERKER. Het graf van de Aartsvaders. De grot van Machpela in de Hebron moskee, die wordt aangewezen als de Bij1 heel zeldzame gelegenheden werden aanzienlijke Joden er toegelaten. Die lie pen dan echter gevaar te worden aan gevallen door verontwaardigde Moham medanen. begraafplaats van Abraham, Isa'io, Jacob en Jozef en ook van Sara, Lea en Re- bekka, is thans, voor 'teerst sedert de Muzelmannen haar veroverd hebben, opengesteld voor Christen- en Joodsche toeristen. Tot nu toe mochten slechts enkele be voorrechte Christenen in die grot komen. Ongelukkon. To Ueertruidenberg i da stoker G. uit Oosterhout bij het rangoereti op bet terrein, der Zuider Stoomtram-Mjj. tua achen de buffers bekneld geraakt en spoedig daarna in hot ziekenhuis aan de gevolgen overleden. De timmerman R, die eenige dagen geleden op een bouwwerk bij de N.V. Philips' te Eindhoven door oen plank tegen het hoofd werd getroffen, is thans aan ds gevolgen overleden. - Te Haaksbergen heeft het zoontjo van 'ton landbouwer de W. kokend water over het lichaam gekregen. Da kleine is aan da gevolgen Overleden. De heer R te Assen, is met zijn motor in botsing gekomen met oen auto. De motor werd geheet in, elkaar gedrukt. Do heer R is bewuste- loos mar het -ziekenhuis vervoerd. Gis. tarmiddag is het Qjarige zoontje van den landbouwer de S. te Spijk a. d. Lingo door een auto aangereden en gedood. Het 8- jarig meisje, dat Donderdag in de ouderlijke woning te Den Haag in oen omroer met kokend water ia gevallen, ia aan de bekomen brandwonden in het Ziekenhuis overleden. mist. Omtrent don vermisten di- rectour wfla do stoomzuivelfabriok on koren- malerij te Hijken, wiens motorrijwiel aan de Drentsohe Hoofdvaart onder de gemoento Diepen is gevendon, wordt nader gemeld, dat men hot dreggen hoeft gestaakt, toen bekend werd, dat hij Vrijdagavond om 7 uur nog eou bezoek heeft gebracht aan een café to Srailde en ook 'a avonds om 11 uur aldaar nog ia herkend. Voor het overigo heeft men nog geen enkele..verdere aanwijzing aangaande den vermiste. Het schijnt thans wel vast te staan, dat de administratie niet in orde is en dat er onregelmatigheden zijn gepleegd. Omtrent den omvang van het tekort is niets naders be kend. Het zal vermoedelijk wel in de dui zenden loopen. 7000 boe ken verbrand. Ta Bfrnn sel is een bibliotheek, welke in het achter gebouw van de parochiale school in de Gasstraat gevestigd was, door brand vernield. Na twee uur werken had de brandweer den brand onder de knie. De schade, welke door verzekering gedekt, wordt, wordt op 200.000 frs. geschat. Een droevig geval. Ta MQnchen heeft een 67-jarige rechter in een aanval van zinsverbijstering zijn 20-jarigen zoon met revolverschoten zwaar gewond en zich daar na een kogel door het hoofd gejaagd, waar door hij op slag werd gedood. De ruitenbeschadiging te Rotterdam duurt nog steeds voort. Wat de verzekering van deze ruiten betreft, hier over loopen bij de glasverzekeringsmaatschap pijen dó meeningen eenigermate uiteen. Som mige meenen, dat de verzekering slechts gel dig is voor breuk, zoodat geen vergoeding kan worden gegeven, tenzij de ruit, tenge volge van de krassen, mocht breken. Bij Bommige winkels zijn obscene woorden in de ruit gekrast, zoo'n ruit is natuurlijk onbruikbaar, doch de kans voor vergoeding bestaat ook in dit geval niet. Een andere uitspraak luidde, dat er wel degelijk 'kans op vergoeding bestaat, althans als de beschadiging zoo ernstig is, dat de wenschelijkheid voor een nieuwe ruit drin gend geacht wordt. Dit zou bij iederen ver zekerde afzonderlijk beoordeeld moeten worden. Mussolini millionair. Een te Monte Carlo gestorven Italiaansche dame, zoo wordt gemeld, heeft haar vermogen van 5 millioen lire aan Mussolini vermaakt. Een gevaarlijke revolver-de monstratie. Zondagmiddag had te Sli© drecht een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De 17-jarige L. demonstreerde zijn vriend van den B. een automatische revolver. Meenen- de, dat deze niet geladen was, trok hij af en schoot van den B. juist boven het strottenhoofd. De houding van den revolver was echter zoq, dat de kogel het lichaam GEMEENTE 1 Januari 1927 Geboren Gevestigd "3 Overleden Vertrokken 1 Januari 1928 K Vr. Tot. Vr. Totaal M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. M. 'lot. M. Vr. M. 1269 1156 2425 33 34 67 63 61 124 12 12 24 84 67 151 1269 1172 2441 Sint Kruis 350 315 665 9 9 18 21 12 33 1 6 7 33 23 56 653 Waterlandkerkje 306 288 594 5 5 10 30 19 49 1 3 4 30 12 42 310 297 607 1475 1411 2886 31 24 55 114 90 204 8 12 20 122 74 196 1493 1439 2932

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2