No. 91 Maandag 16 Januari 1928 42e Jaargang PU ROL EERSTE BLAD. Voor de Huid altijd het beste, en dat v Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Voritstraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44458 Bijkantoor t« Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers f 0.05 t Prijs der Advert-sntlln: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. BIJ abonnement belangrijke korting Arme openbare schooi. Naar aanleiding van de laatste algo- meene vergadering van den Bpnd van Ned. Onderw. schrijft „Het Schoolblad", orgaan van het N. 0. G.: „De heer Stenhuis oogstte luid applauB met een vurige red», waarin (hij mot ge noegdoening verklaarde, dat de bond zich „volkomen thuis gevoelt in het N. V. V.", den bond verder de eer gaf, dat hij nu de zaken bekeek „met de oogen van de strij dende proletariërsorganisatie", den bond in het gevlei kwam door hem te betitelen als „de onderwijzers-vakorganisatie" en de onderwijzers animeerde, de dagen van vrede zoo te gebruiken, dat als de regee ring weer oproept bij een oorlog, er slechts één kreet klinkt: re he ll Het luid applaus, dat de vergadering bij dit opzetten tot rebellie deed hooren, deed ons schrijnend aan. Gevoelt de ver gadering dan niets voor het behoud der openbare, de voor allen toegankelijke, volksschool, dat het zulke tot revolutie op zettende klanken met luid applaus be loont? Men weet in het bondskamp toen ook wel, hoe précair de toestand voor vele openbare scholen reeds is; men kan daar toch ook weten, hoe dergelijke uitlatingen zullen worden ditgebuitl Eigenaardig, dat „Het Volk" klaarblij kelijk het gevaar voor de openbare school ook inziet en des heeren Stenbuis' woord: „rebel" verzacht tot „réveille", maar „De Bode" durft aan het woord van den pa troon niets te veranderen; de „Bode"-le- zers, die de algemeene vergadering niet hebben medegemaakt, moeten ook de be koring van 'sheeren Stenhuis opzetten tot rebellie mee genieten I Arme openbare schooll" Inderdaad, amne openbare school Eens het troetelkind, waaraan zoo het heette de natie gehecht was, wordt ze nu, zélfs door haar eigen vrienden of die al thans hare vrienden behoorden te zijn vermoord. Want het wordt nu toch duidelijk als de dag dat een school, waarvan een groot deel der onderwijzers verklaart hun in vloed zoo te 'zullen gebruiken dat ons volk tot rebellie wordt opgevoed niet langer bruikbaar is, voor hen, die het wel mee- nen, met land en volk. Wie waarborgt de ouders, dat er aan de school waarheen zij hunne kinderen Zen den, ook niet dergelijke tot rebellie oplei dende rebellen werkzaam zijn? Arme openbare schooL Zij is onbruikbaar voor de voorstanders van Christelijk onderwijs, maar zij is evenmin bruikbaar voor hen, die hoewel voorstanders van z.g. neutraal onderwijs, hunne kinderen toch niet in een revolu tionaire sfeer, tot rebellen wenscben te zien opgevoed. Invrijheidstelling van Belgische politieke veroordeelden? Sommige Belgische bladen hebben de zer dagen gemeld, dat Hutt, een der geld- echieters van het tijdens de bezetting on der Duitsche censuur uitgegeven blad La Eelgique, zijn yoorloopige invrijheidstel ling van den nieuwen liberalen minister van justitie, Janson, had bekomen en de gevangenis te Leuven mocht verlaten. Het blijkt echter, dat Hutt niet in vrijheid is gesteld, maar vergunning kreeg om zich voor eenige dagen aan het ziekbed van zijn vtouw, welke stervend blijkt te zijn, te begeven. Hij zal naar de gevangenis te Leuven moeten terugkeeren, hoewel, naar m zekere kringen verluidt, zijn gezond heidstoestand en ook die van zijn Vlaam- schen medegevangene dr A. Boxms, veel te wenschen overlaat. In officieuse 'kringen acht men het voor de zooveelste maal niet onmoge lijk, dat de regeering nu eindelijk dr Borms, die spoedig zijn tiende gevangenis jaar gaat intreden, samen met Hutt en den Vlaamsch-nationalistischen sociaal democraat Jef van Extalrwam uit de ge vangenis zal ontslajain, Officieels waarheid en werkelijkheid In Rusland. Over geheel Rusland worden tegenwoor dig1 vergaderingen en conferenties gehou den om de oorzaken op te sporen, die de boeren er van terug houden hun graan in voldoende mate te verkoopen. De daar aanwezige ambtenaren voeren allerlei ver ontschuldigingen aan en houden diepsrfn- nige beschouwingen. Op een dergelijke vergadering, stond een hoer, die er blijk baar kregel onder werd op, en zei: Nu zal ik jullie eens vertellen, waarom ik mijn graan niet verkoop. Als ik aankom met mijn wagen en ik meld me, krijg ik van jullie ten antwoord: wacht maar event Dat eventjes duurt eenige dagen en als ik dan ten slotte na veel heen en weer ge loop met tientallen papieren mijn geld krijg, zeg 16 roebel, moet ik er vijf beta len voor logies en eten gedurende mijn wachttijd. En hoe vaak komt het niet voor, dat ten slotte de kassier zijn 'hoofd door het luikje steekt, waar je je papier hebt afgegeven en je toesnauwt: er is geen geld, kom morgen maar terug, waarna bij het luikje voor je neus dichtklapt. Huwelijksellende In Rusland. Toen in den 'herfst van het jaar 1917 de sovjet-regeering de macht in handen nam, was het eerste, wat zij deed, het kerkelijk huwelijk verbieden. Sindsdien bezat dit huwelijk geen rechtsgeldigheid meer. De huwelijksvoorschriften van 1918, die tot 1926 van kracht bleven, vereenvoudigden de formaliteiten van bet burgerlijk huwe lijk tot een aanmelding, volgens welke de echtgenooten begonnen zijn samen te le ven. In 'het jaar 1925 werd een wetsontwerp uitgewerkt, dat ook den aanmeldingsplicht opheft en als eenig criterium voor een be staand huwelijk het samenleven der echt genooten beschouwt. Het opheffen der re gisters voor den burgerlijken stand stuitte echter op heftigen weerstand der vrou wen, vooral in de provincies, zoodat deze registers behouden blijven en in de wet tevens de aanmelding van het huwelijk behouden bleef. De uitwerkingen van deze huwelijks wetgeving aldus „Kipa", illustreert op pakkende wijze de 'huwelijksstatistïeik der „Krasnaja Gasetta". In de eerste vijf maanden van 1926 werden' 8472 huwelij ken gesloten en, 2126 huwelijken ontbon den. Er kwamen dus op 100 huwelijken 26 echtscheidingen voor. In de eerste vijf maanden van 1927 werden 9681 nieuwe huwelijken gesloten en 7255 huwelijken ontbonden, wat ongeveer gelijk staat met 75 pet. der in dezelfde periode gesloten huwelijken. Da vlooicommlssla tegen president Coolidge en Wilhur. De .vlootcommissie uit 'het Huis van Af gevaardigden heeft gisteren, beide malen met 15 tegen slechts één stem, twee voor stellen aangenomen, die recht tegen het beleid van president Coolidge en den mi nister van marine, Wilbur, ingaan. Het eerste voorstel strekt om den president voortaan het recht te ontzeggen in den bouw van op stapel gezette, oorlogsschepen op één of andere wijze storend in te grij pen, en zoodoende den afbouw te vertra gen. De andere motie eisc'ht van den mi nister, dat hij bij aanvraag van credieten voor nieuwbouw tevens het tijdstip zal aangeven, waarop ieder aangevraagd schip gereed moet zijn om zijn plaats in de vloot in te nemen. Daar eenige leden er niet voor warer. om het vlootprogram in den 'huidigei vorm goed te keuren, verklaarde de com missie zich voor uitstel daarvan. De de mocraat Mac Lintic, die alleen tegen de voorstellen stemde, zei, dat ze een klap in 't gezicht van den president beteekenden. De verbanning van Trotzky c. s. Dé „Volkswille", het rijksorgaan der Duitsche linkB-communisten, publiceert een direct bericht uit Moskou, dat ver meldt, dat het bevel tot verbanning van de Russische oppositie-leiders voor de ge- heele oppositie is uitgevaardigd en door de staatspolitie met geweld ten uitvoer is gebracht. Terwijl Zinowjew en zijn aanhangers naar hun verbanningsplaatsen mochten reizen, werden alle anderen onder politie begeleiding met geweld weggevoerd. Het bericht dat Trotzky zou hebben ge weigerd om het bevel op te volgen, wordt door het blad bevestigd. Uilc8cfiietndtng In een crematorium. De rechter van instructie heeft het ba- vel tot arrestatie van den stoker en de'n machinist van het crematorium te Berlijn Wilmersdorf bekrachtigd. Z,ij wor den beschuldigd! doodkisten te hebben geopend en voorwerpen daaruit te hebben verduisterd. Uit den mond van een on langs overleden herbergier zonden ze oen gouden brug en een gouden gehemelte hebben uitgebroken. Communistische organisatie In LItauen ontdekt. Een wijdvertakte communistische orga nisatie is te Kofno ontdekt. Volgens de Litauische Rundschau zjjn tot nog toe 19 personen gearresteerd onder wie een groot aantal hbogere beambtenvan ver scheidene ondernemingen. De leiders dier organisatie konden eveneens gearresteerd worden. Toenemende werkloosheid te Berlijn. Onafgebroken stijgt te Berlijn wedei het aantal arbeidsloozen. Vorige week vermeerderde het opnieuw met 9300, waardoor het totaal 206.000 werd. Hier van worden in het geheel 165.000 perso nen ondersteund. LJever een crematorium dan 620 woningen. De gemeenteraad van Brünn (Bohemen) had met uitzondering van de christelijke Tsjechen, eenparig hot besluit genomen tot het oprichten van een crematorium voor den prijs van 3i/z millioen kronen. Ook de sociaal-democraten stemden vooi het crematorium, ofschoon zij .steeds mei klem gewezen hadden op het "tekort aan woningen. De staat was bovendien bereid een bouwcrediet van 15 millioen te ge ven. Met het bedrag, dat ter beschik king kon gesteld worden, ruim 18 millioen hadden 620 nieuwe woningen kunnen worden gebauwd .voor families, die thans in afgedankte wagens, keten en barakken tegen de koude en de vochtigheid' een onderkomen zoeken. Maar de gemeente raad der stad oordeelde, dat een cre matorium noodzakelijker was dan nieuws woningen. De RussSschte propaganda. Uit Oaïro wordt gemeld, dat thans Pa lestina het hoofdkwartier is van een nieu we Russische communistische organisatie in het naburige Oosten. De Bolsjewiki beoogen een joodsqh- Arabische federatie tot stand te brengen, welke moet dienen voor de roodé propa ganda van de Middellandsche Zee tot de Perzische Golf. Op deze wijze hopen zij zich meester te maken van een groot deel van den Islam. Aan den anderen kant richt het Rus sische propaganda-affensief zich van Tashkent en Afganistan naar Baluchistan. De geheele leiding van beide acties berusl bjj de Derde Internationale te Moskou. Gedeeltelijk alcoholvrije ZoWdajJan In Woensdag is het schenkverbod aan jon gelieden beneden die 18 jaar in Hongarije van kracht geworden. Dat heeft er de menschen aan herinnerd, dat de Kamer bjj het goedkeuren van dit verbod1 ook een motie heeft aangenomen ten gunste van een drankverbod op Zondag. De pro- testantscbe en kath. kerken hebben naar aanleiding daarvan verzocht althans gedu rende kerktjj'djdien drankverkoop te verhiel den. Naar men zegt zou de regeering, die de zaak thans in overweging heeft, voornemens zjjn met een besluit te ko men, waarbjj een verplichte koffiehuis sluiting wordt ingevoerd voor dien tjjd van Zaterdagavond tot Zondagmiddag. 48 uur schrikbewind der communisten in Canton. Aan een schrijven, dat een familie te Rotterdam van een bloedverwant in China ontving, ontleent de „Msb." het volgende: Het is mijn gewoonte niet over poli tieke en andere gebeurtenissen in China te schrijven maar ik moet voor dezen keer een uitzondering maken, nu er in Canton tooneelen hebben plaats gehad, welke erger zijn geweest dan de bloe digste revolutie ooit te voren. „Er waren weinig troepen in de stald, omdat men juist bezig was, troepen van een andere provincie, welke in Canton den baas spelen weg te jagen. Daarvan maakten communisten, geholpen door hun Russische leermeesters gebruik om Canton-city in bezit te nemen. De Russen hadden gezorgd voor allerlei wapens, en gebleken is, dat zij een groot deel der jongelui van gegoede families (zoowel jonge mannen als meisjes) volkomen ver giftigd hadden met hun communistische theorieën. Goed gekleede meisjes met kort geknipt baat dwongen winkeliers hun geld en goederen af te geven en waar men weigerde, werd de boel in brand gestoken. Zeventienhonderd huizen zjjn op die manier in asch gelegd. Vele winkeliers werden door diezelfde meisjes onthoofd en de hoofden werden tda ai- schrikwekkend voorbeeld door de stra ten gedragen. Twee maal 24 uur heeft dit schrikbe wind aangehouden; voorraden uit win kels werden op straat gesmeten om on der koelies te worden verdeeld. De leuze was, geen rijken, geen armen; iedereen gelijk en allemaal werken voor hetzelfde loon. Het eerste wat men deed was de gevangenis openen en de honderden los gelaten misdadigers deden natuurlijk braaf mee aan het moorden, brandstich ten en rooven. Tegenover Canton-citv ligt Honatt, op de manier als Fejjenoord tegenover Rotter dam en daar is al sinds jaren een gou verneur, die als ex-rooverhoofdman alle knepen kent, om tegen gespuis op te treden en orde en tucht te handhaven. In zijn district waren geen rooden, omdat hij' zeer op Azijn qui vive was en alle bewoners van zijn district kende. vDie gouverneur heeft, dank. zij de hulp van een werkliedenvereniging, welke ook te gen de Bolschies is, kans gezien de Rooden te verdrijven, maar hier ging het ook met een typisch Chineesche list. De anti-roode werklieden werden van wa penen voorzien en deden zich voor als Rooden met roode insignes en vlaggen. De anderen dachten, dat ziji waren over- geloopen en lieten hen de stad binnen. Daar drongen zij hét hoofdbureau van politie binnen, heschen er de witte vlag, wat voor meergenoemden gouverneur het teeken was om met zjjn soldaten den aanval te beginnen, zoodat de Rooden tusschen twee vuren zaten. Honderden koelies, die mee deden aan hét rooven zijn daarbij: gedood en "er hangen hier bij de Chineesche fotografen foto's met den eenen handwagen na den anderen, opgestapeld met lijken, onbedekt en in allerlei houdingen. Communistische jongelui en meisjes van den gegoeden stand werden zonder pardon doodgeschoten en gingen schel dend tegen de soldaten en zonder een spoor van angst den dood in. Er is in Canton groote rouw, waar vele families haar kinderen dood van de soldaten in ontvangst namen om deze zelf te begraven. Vele Russische pro pagandisten, waaronder vrouwen, zijn eveneens gefusileerd. Het kwaad zit dieper, dan men aanvan kelijk had kunnen a'annemen en het is de vraag, of met het fusileeren van aanhan gers en deporteeren van i Russen het met het communisme in Chihai gedaan is. In Hongkong is het nu rustig. Hon derden Chineezen, die met hun buit van Canton hierheen gevlucht waken, werden door de politie aangehouden en degenen onder hen, die door de Cantonneesche politie herkend worden als misdadigers, zullen zeer waarschijnlijk gedeporteerd worden, om daarna te Canton te worden gefusileerd. Korter berichten. Voor den oorlog was het theever- bruik in Rusland 410 gram per hoofd per jaar en stond het land als nummer drie op de lijst van de theeverbruikers. Thans is het verbruik tot een derde gedaald van 1913, en dat wordt bijna geheel in d'e steden verbruikt. Het dorp kent tegenwoor dig bijna geen echte thee meer,, waaraan volgens sommigen, ook het toenemend ge bruik van brandewijn te wijten is. In officieele Belgische kringen wordt verwacht, dat de Kruisschanssluis, welke toegang moet verleenen, ongeveer 10 K.M. benoorden Antwerpen, tot het" nieuwe Ka naaldok, in Augustus van dit jaar nog in gebruik zal kunnen worden genomen. Koning Albert zal deze gebeurtenis bij wonen. Volgens de Vossische Zeitung is het waarschijnlijk, dat de portefeuille van de rijksweer aangeboden zal worden aan den rijksminister van economie dr Gurtius. De republiek Chili is door een vrij hevige aardbeving bezocht. Vooral in het Noorden van het land waren de schokken zeer krachtig. In het Reuzengebergte is sinds Za terdagnacht tot in het voorgebergte sterke sneeuwval ingetreden. Alle mijnwerkers, die in de mijn in de buurt van Cali (Am.) Dinsdag van de 'buitenwereld werden afgesloten, zijn so red. Telegrammen uit Havana zeggen, dat de politie 2 Russen aangehouden heeft, die juist uit Mexico waren aangekomen en die verdacht worden, van samenzwering om onlusten uit te lokken bij de aankomst van Coolidge op 'Zondag. Blnineinland1. Aardschokken in Lamb'uïg en België. Jhr H. A. van Kamebeek benoemd tot Commissaris der Koningin in Z.-Holland. Een tweede Biesbosch-polder? Een. te Den Haag ontvlucht inbreker te Hamburg aangehouden. Ook in Den Haag een rultenveimieter aan het. werk. Drama te Heerlen. Mededeelingen ovier een „Oester-syndi caat." y Buitenland. Communistische organisatie jn Litaueo ontdekt. Russisch gestook in het Oosten. Huweljjksellende in Rusland. Senator Kaazevoet. Onlangs werd bericht, dat het Eerste- Kamerlid P. 3. J. Haazevoet failliet is verklaard. De Verzekeringsraad te Am sterdam had geconstateerd, dat tijdens zjjn beheer 'als directeur van de Spaar- verzekering „St. Petrus" de boeken waren vervalscht. In verband daarmede schrijft het katholieke blad „De Residentie": Sindsdien (na de faillissementsverkla- s ring) heeft dit lid de openbare vergade ringen van de Eerste Kamer niet meer bij gewoond en zijn we niet geheel en al verkeerd ingelicht, dan is dit geschied op een wenk vanuit de katholieke fraktie van den Senaat, die hem heeft medege deeld, dat op zjjn tegenwoordigheid geen prijs meer werd gesteld. Hoe dit zij, een feit is, dat hij geen enkele zitting meer bijwoont, maar toch nog altijd prijkt als katholiek lid van de Eerste Kamer. Die toestand Ijjkt ons toch vrjjwel on houdbaar. Wanneer een katholiek lid van een zoo hoog kollege als hier het geval is, zich heeft schuldig gemaakt aan zaken, welke dezen afgevaardigde worden ten laste ge legd, dan is het niet voldoende, dat hij de zittingen van dit kollege niet meer bijwoont, maai dan heeft hjj voor het lidmaatschap te bedanken. En wanneer hjj eigener beweging daar toe niet bereid is, dan heeft het bestuur van de Katholieke Staatspartij den min der aangenamen, maar noodzakelijken plicht om dezen afgevaardigde er aan te herinneren, wat in dezen zjjn plicht is. Het pwest Limburg Üleir S. O. A- P. „Het Volk" mold-t, dat het bestuur van die S. D. A. P. aan de ïimburgsche a£- deelinigen van die partij heeft geschreven:, dat het besloten heeft, Tiet gewest. Limburg en de Limburgsche af- deelingea te schorsen en aan bot con gres vo oirte dragen voor royement, indien vóór of qp 1 Fe bruari geen bericht ontvangen wordt, dat men het rapport inzake de. limburgsche kwestie zonder eenige voorwaarden aan vaardt. Gascorruptie te Soest. In de te Soest gehouiden raadsvergade ring heeft de raad o.m. behandeld de ontslagaanvrage van den directeur van het gasbedrjjf, den heer De Visser. Naar aanleiding van dit punt werd eerst een geheime vergadering gehouiden. In de openbare zitting van den raad deelde de voorzitter mede, dat de gasdirecteur be kend had f700 van de firma Wilson te hebben aangenomen en na bespreking met B. en W. zijn ontslagaanvrage had ingediend. B. en W. stellen voor deze zaak' eerst door de gascommissie te laten onderzoeken. Gedeputeerden van Friesland eischen strenge straffen. Uit de zaak met den voormaligen gas directeur te Workum, die door het ge meentebestuur was gestraft geworden met degradatie van directeur tot chef-fitter, was reeds gebleken, da.t Gedep. Staten van Friesland 'strenge maatregelen tegen de bij de gasoorruiptie betrokken directeu ren eischten. Gemeld wordt thans, diat ook de straf maatregelen, welke door do gemeentebe sturen van Leeuwarderadeel en Smallin- gerland jegens de directeuren zijn getrof fen, niet naar den zin van Gedeputeerden zjjn. Genoemde gemeentebes toren hebben van dit college de aanschrijving ontvan gen, dat zij geen gelden mogen uitgeven, op de gemeentebegrooting 1928 op de post „salaris directeuren gasfabriek Op welke wijize deze gemeentebesturen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1