Gemengd Nieuws. Rechtzaken. 's Heer 'Airendskerke. In de Algemeen© Zeeuwsche Stemmen to txgcffisea. Est beeft echter niet de gawwaschte resultaten opgeleverd. Na nog eerdge bespreking werd aangenomen op dien weg voort te gaan, 'doch onder ge wijzigde voorwaarden en hechter basis. Onder voorkomende zaken wend be paald, dat voor de eerste drie maanden fram heit nieuwe boekjaar, voor nieuwe le den de entree-premie blijft vastgesteld als bet vorige jaar, doch na die maanden dit wordt verdubbeld, idit met het oog op de kas en heit alsdan da meest cri- tiefce tijd is. Voort9 werd bepaald, dat leden, welke tijdelijk geen varken houden halve con tributie betalen. "Niets meer aan de orde zijnde, werd overgegaan tot heit gebruiken van ©enige ververschingen. De avond wend verder zeer gezellig doorgebracht. Ingetreden is nu het 25ste boekjaar, Aan die volgende jaarvergadering zal een bijzondere attractie verbonden zijn. vergadering van de werkliedenvereniging /.Algemeen Belang" op 'Dinsdag j.I. werd varslag over 1927 uitgebracht. De ver- eemiging telt op 1 Januari 1928 116 leden, lecu 14 begunstigers. Twee zijn overleden en 3 verhuisd en 10 nieuwe leden traden toe. AI20.0 een vermeerdering van; 5 leden. Die Inkomsten Ziekenfonds bedroegen in 1927 587.42. Saldo 1926 f 1233.401/2. Totaal f 1820.84i/a. De totale uitgaven be droegen. f461.30. Saldo op 1 Jan. 1928 11359.541/2. Wierkhedenvereeniging Inkom sten 1927 f 65/27. Saldp 1926 f35.14. To taal f 100.41. Uitgaven f 40.32. Alzoo ©en goed "slot v,an f60.09. 75 uitkeeringen hebben in 1927 plaats gehad. Het voorstiel van het bestuur om het salaris van den penningmeester te vecrhoogem v.an flö op f30 werd met alig. stemmen aangenomen. De Bestuurs leden M. Mol en P. J. Carels weiden bei den herkozen. Besloten werd om een lezing te houden in het a.s. voorjaar. Qudelande. De A.-R. kiesvereeniging hield Woensdagavond haar jaarvergade ring, welke op gebruikelijke wijze door den voor®, dhr J. Bottenberg werd ge opend.. Na vaststelling der notulen werd met algemeen goedvinden besloten ad- haesie te betuigen aan het adres der A.-R. kiesvereen. te Hazerswoude Rijndijk, ge richt aan de Tweede Kaaner, waarin zij verzoekt om het wetsvoorstel tot invoering van een verplicht 7e en zelfs 8e leerjaar te verwerpen. Secr. en penn. deden jaar verslag; van de verg. van den Centralen 'kieskring werd eveneens verslag uitge bracht; het aftr. bestuurslid A. W. Bu- teijn werd herkozen; tot afgev. naar de mogelijke Deputatenverg. en Prov. Gom. werden resp. benoemd M. Meulenherg Cz. en L. Looij en voor afgev. naar den Gentr. kieskring W. de Jager. Besloten werd een spreker te verzoeken, om in een gecombi neerde verg. met de kiesvereen. te Baar land en Driewegen op te treden. De secr. C. Douw 'ging in dankgebed voor. N. eirt St. Joosland. Gistermorgen bad de '15-jarige M. H. bet ongeluk van ©en wagen, geladen met grint te glijden, waar door hij door ©en der wielen wierd over reden. Eén zijner beenen is waarschijn lijk gebroken, boven de knie. Per Roode Kruis auto is hij maar bet gasthuis té Middelburg .vervoerd. L- S. De Zeeuwen hebben met bet meeretn- deel der menschheid deze eigenschap ge meen, dat zij sterke aanhankelijkheid aan hun geboortegrond betonnen. Men moge al een poging wagen om het tegendeel te bewijzen, door te wijzen op hen, die el ders in het leven een belangrijke rol vervulden en van hun grootsche daden deden spreken, men zal m.i. met aJ z'n vermeende bewezen hopeloos vast loe pen. En al die Zeeuwsche Vereenigingen en clubs in onze groote steden in „Hol land" dan? Juist zijl leveren bewijs voor mijn stelling. Onze dijken en stroomen hebben hen niet kunnen weerhouden bui ten hun gewest een boterham te zoeken., maar zoodra zijn er niet twee Zeeuwen in een „vreemde" plaats of zij steken de hoofden bij elkaar en spreken van hun heimwee naar hun eigen landouwen aan de Scheldestroomen en altijd weer droo- men zij van de dagen van weleer, van hun goede dorpen en dijken en eerbied waardige stroomen en stranden. Zij zingen het Zeeuwsche Volkslied met meer warmte dan zg, die bleven om en bijl de plek, waar eens hun wieg stond. Onwillekeurig dacht ik aan die inge boren aanhankelijkheid met het oog op die kansen, die onze landbouwersbevolking elders heeft of kan krijgen om vooruit te komen in de wereld. Canalda lokt ver leidelijk, sommigen konden die lokstem niet weerstaan en ik maak miji sterk, dat de kundige Zeeuwsche boer, met banden aan z'n lijf en zonder al te veel weeke liefde voor moeders pappot, in het verre Westen de carrière kan maken, welke zijn landbouwershart in de beste oogenblikken gedroomd heeft. En straks komt de Zuiderzee aan bod- Het Ijjdt geen twijfel of dan zullen ook onze Zeeuwen van de partij zijn. Zeker, dat is toekomstmuziek I Maar als we le zen, dat de N.W.-poIder die reeds den naam Wieringermeerpolder heeft gekre gen, tegen het einde van 1929 zal zijn ingedijkt en een jaar later drooggema len, dan kan niet gezegd worden, dat ik al te voorbarig ben. Trouwens, reeds nu vinden er tal van Zeeuwen werk en brood. Zijn het nu alleen grondwerkers e.d., die aan de grootsche taak arbeiden, straks zullen ook de groot-Landbouwers aan de beurt komen. Immers voorloopig zullen in den Wieringermaerpolder, mei z'n kleine 20.000 H.A., slechts groote landbouwbedrijven gesticht worden, wij] de commissie-Lovink heeft geconcludeerd, dat gedurende de eerste kwarteeuw kleine bedrijven niet in staat zullen zijn zich daar te ontwikkelen. Verwacht wordt, dat in dien polder, wanneer deze ongeveer zeven jaar na de drooglegging geheel in exploitatie zal zijn, ongeveer 25 30.000 inwoners zich zullen kunnen heb ben gevestigd. Koevele Zeeuwen zullen onder hen geteld worden? Dat wordt pionierswerk, als waarvan de oude grootvaders in den Haarlemmer meerpolder met enthousiasme gewagen. Niet alsof dat kinderspel was, maar 't was toch kostelijk werk, dat die dappere voortrekkers mochten verrichten; de ge dachte waaraan hen altijd weer met trots vervult, want de zegen bleef niet uit: goud .uit schuim. Ja, dat waren zware jaren, toen men den klefferigen, ongeëffenden bodem in in een effen en vruchtbaar veld moest omtooveren. Eerstens al had men de zorg om droog te houden wat met zooveel opoffering van geld en kracht aan de woedende baren was ontworsteld. Soms spande het bij Halfweg, als het IJ zoo hoog stond dat de boeren in de Meer gewaarschuwd werden om de paarden getuigd te hou den en de wagen3 geladen. Aanvankelijk stonden er slechts van die rieten polderketen met in 't midden een aschpot. Langs de wanden hadden de polderjongens planken (boorden) ge maakt, waarop ze hun vondsten deponeer den: potjes en pannen, emmers met 'ko peren banden en mooie Keulsche potten met deksels er op. Verscheieden polder jongens moeten toen met de eerste win sten zijn gaan strijken. Toen eerst kwa men de boeren, de eerste bouwers, aan de beurt, maar niet dan na stagen, zwa- ren arbeid. De Meer kwam nogal vrg glad bloot, maar toch waren er hoogten, die gelijk gemaakt moesten worden met de zoogenaamde molborden. In do eerste jaren, toen de bodem nog niet wat men noemt bijgezakt was, moest men de paar den laten werken met borden aan de poo- ten. Diat waren van die blokken met een gat in 't midden, waarin de hoef net paste. ZooTn bord werd dan met riemen aan de pooten vastgemaakt. Maar nog zakten ze er nog wel in, zoodat ze met man en macht uit de vette klei moesten worden gegraven. Had men de voorpooten viij, dan kwamen de achter- pooten aan de beurt en dan gebeurde het wel, dat ze vóór weer weg zonken, 't Was moorden in dien eersten tijd. Doch de klei zat lang niet overal bo ven. Door diep spitten, zes steken diep, of ploegen met twee ijzers boven elkaar en vier paarden en met goede bemesting was het ten leste goed te krijgen. Een groot bezwaar gaf ook de mestaanvoer. De mestschippers konden niet binnen ko men en zoo moest men iedere vracht van den Ringdjjk halen, soms over afstanden van een paar uur, langs wegen die nog slap als deeg waren. In de Zuiderzeepol ders schijnt dit bezwaar zooveel mogelijk te worden ondervangen door een schit terend kanalenstelsel, doch dat de voor- '--kkers daar hun bedje geschud zullen vmden nu ja, men verstaat deze beeldspraak wel is niet te veronder stellen, al zullen de nieuwere machines hun tot krachtige bondgenooten zijn. Ge loof maar vrij, dat menigeen er een laars zal moeten laten in den zuigenden klei bo dem, eer het land een Bath- of Wilhel- minapolder gelijk is. Ik kom bij leven en welzijn wel eens kijken, alsde spoor rijdt. Maar dan zal de trein zoo lang niet moeten laten wachten als in de Haarlemmermeer, waar hij nog maar weinige jaren geleden de binnenlanden doorkruisen en de oude omnibus vervan gen kwam. Hoe het zij, ik hoop er toch in ieder geval de bekende klanken van het frissche Zeeuwsche Volkslied op te van gen. Geloof maar vrij, dat er heel wat Zeeu wen onder de stoere voortrekkers zullen zijn, alle liefde voor hun geboortegrond ten spijt. Zij kennen den stóp en 'tis een kolfje naar hun handl KEES VAN DER MEER. Ongelukken. Gisteravond is op het rangeerterrein van het spoorwegsta tion te Hilversum de 37-jarige J. v. T. bij het rangeeren tusschen de buffers van twee wagons geraakt en doodgedrukt. Het ongeluk geschiedde, doordat van Th. bij het opstappen een trede miste. Hef slacht offer laat een vrouw en 1 kind achter. - Het 8-jarig dochtertje Jantje van den landbouwer Korn Muller te Nieuw Lande (Dri) is uit school komende spe lenderwijze bij1 de brug van Oosting ta war ter geraakt. Haar kameraadjes zijn hard naiar huis geloopen om het ongeval te vertellen, doch toen men kwam om hulp te bieden ,kon de geneesheer slechts den dood constateeren, Te Ruinen is d'a 25- jarige A. J. van den hooizolder geval len en aan de gevolgen overleden. Te Bolnes is gisteren da 15-jarige J. Ro- thersmil, wonende te Biebelsheim, var- blijf houdende aan boord van een sleept boot, over boord geslagen en verdronken. Te Swalmen is de 83-jarige H. door onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. Het lijk is nog niet opge haald. Bij de Langebrug te Bel- lingwolde (Groningen) is da manu- 'factnrier H. Reits te water geraakt. Zijn fiets werd gevonden. Er is naar het lijk gedregd, doch zonder resultaat. Een meisje van ongeveer een jaar oud jheeft gisteravond in de ouderlijke woning aan de Spakenburgerstraat in Den Haag een emmer met kokend wateir over het lichaampje gekregen. Het kindje heeft overal ernstige brandwonden gekregen en is in deerniswekkenden toestand naar het gemeenteziekenhuis gebracht. Vreeselgfce moord te Baar- 1 e-H e r t o g. Maandagochtend, rond 9 uur, werd nabij de grens in een boscb, het lijk gevonden van zekere Maria Eist, 28 jaar oud, dienstbode bij landbouwer Ver- beeck, te Baarle-Hertog. Ze was sinds Zondagavond uit het huis verdwenen. Het lijk lag in een bosch, op verscheidene me ters afstand van den openbaren weg. Zij lag op den rug in een diepe grepptel, waar echter weinig water in stond. De keel der ongelukkige was opengesneden. Het hoofd was geheel onkenbaar, vermor zeld onder de zware voetstampen van den dader. Het parket van Turnhout werd ©ogen blikkelijk verwittigd en kwam per auto ter plaatse. Op last van het parket werden Maan dagavond (Onmiddellijk huiszoekingen be gonnen biji personen, tegen wie vage ver moedens bestonden. De moordenaar moest erg met bloed besmeurd zijn ge weest, üaarvan gaf het tooneel der mis daad 'duidelijke sporen. Men ging op zoek bg verschillende personen, op verscheidene plaatsen, tof dat men bij landbouwer Donckers, te Zondereigen, op 100 M. afstand van de woning van 't slachtoffer bebloed© kleede ren aantrof. Vrouw Dionckers, ondervraagd, zei, dat haar zoon J. Donckers, had beweerd in zijn vinger Je hebben gesneden en zich Gistermorgen 'hebben de Minister van Marine a. i. de heer Lambooy, en de Minister van Koloniën, de heer Koningsberger, een bezoek gebracht aan de Stoomvaart Mij. „Nederland" te Amsterdam. Een foto, gemaakt aan den steiger van het Noord-Hollanrisoh Tramhuisje. daardoor zoo erg met bloed had be smeurd. De broek had de moeder reeds gewasscben. De kleederen werden in beslag geno men. Doch de zoon, J. Donckers, land bouwer, 22 jaar oud, was niet thuis. Hïï was Maandagavond op de avondschool te Zondereigen. Door de gendarmen werd hij nm op de avondles aangehouden, waarop hg de zelfde verklaringen als zijn moeder af legde. Doch zijne verklaringen over het doorbrengen van zjjn tijd op Zondagavon^ werden spoedig onwaar bevonden. Hg werd gevanfcelgk naar de gendarmerie- kazerne te Weelde overgebracht. Heel den nacht van Maandag op Dins dag duurde de ondervraging. Hij bleef ont kennen. Om half vier in den nacht legde de jonge misdadiger eindelijk een volle dige bekentenis af. Hg kende het arme meisje sedert lang, had in het strikste geheim betrekkingen met baar, buiten weten der beide ouders. Dit leidde tot gevolgen. Zulks wetende, heeft de jongeling met koelen bloede de moord beraamd. Zondagavond zijn ze samen nog uit ge weest om daarna het meisje in het boscb te lokken, de gracht in te staoten, de keel open te snijden en ze In den grond te verstoppen. J. Donckers behoort tot een zeer goed aangeschreven Btaande familie. De Veendammer Hypo theekbank. Gisteren is door de Haag- scbe justitie en politie in tegenwoordig heid van den Amsterdamschen officier van justitie, huiszoeking verricht bg ver schillende personen," in verband met het faillissement der Veendammer Hypotheek bank. Een onderzoek werd ingesteld in het kantoor der Disconto-Bank en Crediet- instellingen aan de Anna Paulownastraat (de bank van Lieberman, wiens opsporing en aanhouding in het „Algemeen Politie blad" wordt verzocht), ten kantore van mr D., die thans als directeur van deze bank fungeert en ten huize van de hee- ren M., directeur en mr K., oud-president commissaris der Veendammer Hypotheek bank, die, gelgk gemeld, beiden reeds zijn gearresteerd. Versohijlende documenten en beschei den, alsmede eenige stukken van waardei, zijn in beslag genomen. Noodlottige twist. Ongeveer veertien dagen geleden vermaakten zich te Vreeland eenige jongens op het ijs met da prikslee. Tgdens dat sleden ontstond twist tusschen den 17-jarigen W. L. en en den 12-jarigen E. G-, welke zo© hoog liep, dat laatstgenoemde naar L. wierp met een prik, die door zijd pet heen in het hoofd drong. De jongen werd door oen dokter behandeld en deze schreef absolute rust voor. Het geval liet zich, aldus het U. D-, aanvankelijk niet ernstig aanzien, zoodat er weinig ruchtbaarheid aan werd gegeven. De vorige week Vrijdag kwam in den toestand een ongunstige wending en moest de patiënt naar de Rijksklinieken te Utrecht worden overgebracht. In be- wusteloozen toestand werd hg] daarheen vervoerd en spoedig na aankomst is bjji overleden. De justitie heeft het lgik in beslag geno men om de doodsoorzaak door deskun digen te laten vaststellen en er is proces verbaal opgemaakt van de omstandig heden waaronder L. is overleden. Ontploffing. Op de scheeps- bouwwerf van de firma Bedewes en Ren- ces aan het Benedendwarsdiep ta Véen- dam is gistermiddag een acyteleenlasch- apparaat met hevige knal uiteengespron- gen. Een der firmanten, de heer J. Be dewes, werd zoodanig getroffen, diat hgi kort daarna overleed. Brandstichting door de brandweer. Gistermorgen heeft de brandweer te Leiden een der houten nood woningen die nog uit den oorlogstijd wa ren overgebleven, opgeruimd door deze woning in brand te steken en vervolgens geheel te laten uitbranden. Een talrgke menigte sloeg deze brandstichting gade Scheepsmotor gesprongen. Gistermorgen heeft er m de Hamburg- sche haven een ernstig ongeluk plaats gehad. Aan boord van een motorbarkas waarmede een 70tal havenarbeiders zich naar hun werk begaven, ontplofte de motor met het gevolg, dat 35 man min of meer ernstig gewond werden. Verschei dene hunner moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Twee personen worden nog vermist. Verscheidene mannen spron gen terstond bg de ontploffing over boord, doch werden door andere vaartuigen, die te hulp snelden, Opgepikt. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De moord teHerzogenrath. Dinsdagavond beeft Nüsser te Maastricht bij het verhoor door den substituut offi- ceir van justitie, mr Koderitch, en den Kriminal-beambte Nickel uit Aken, een volledige bekentenis afgelegd. Hg ver klaarde, naar de )?Limb. Koer." meldt, dat de vrouw van Lijnen hem reeds maan den lang had aangespoord den moord op Lijnen te plegen. Van te voren was er een plan samengesteld. De ongeoorloofde betrekking tusschen Nüsser en de vrouw van Lgnen bestond reeds een half jaar. Woensdagmorgen is op de plaats der misdaad een onderzoek met politie-hon- den ingesteld, om den plaertendloodier te zoeken, dien Nüsser, naar zgn zeggen, aldaar weggeworpen heeft. Tot nog toe echter zonder resultaat. Kort te voren hadden Nüsser en vrouw, Lgnen zich geabonneerd op den Limb. Koerier" en „Het Nieuws van den Dag" om de verzekering} marhting ta worden. Miltvuur door een bont kraag? Gisteren is voorloopig het lgk geschouwd van de 31-jarige mevrouw Eastman uit Gillingham die Zondag in het ziekenhuis van Rochester aan miltvuur bezweken i9. Het onderzoek is veertien dagen aangehouden. De lijkschouwer zei- de, dat hg zich in verbinding had gesteld mét het departement van volksgezond heid. Er werden getuigen gehoord die ver klaarden dat mevrouw Eastman in Octo ber 1.1. een mantel met een bontkraag had gekocht. In dit bont (wellicht was het kalfsvel) zouden, naar men vermoedt, miltvuurkiemen aanwezig geweest zgn'. Zwervende scholieren. De politie te Leiden heeft zwervende op straat aangetroffen twee 16-jarige jon gens uit Rotterdam n.l. 0. D. en H P. Toen de politie hun naar de reden van hun aanwezigheid te Leiden vroeg, ver klaarden zij, dat zg op schooi een slecht rapport hadden gekregen en nu niet durf den thuis komen. Nadat de politie hen te dezen opzichte had gerustgesteld, zgn ze naar hun ouders te Rotterdam terugge bracht Het verderfelijke haar- 'koopsysteem: „Boter bij d'evisch" is een gezegde, dat gedoemd is binnen niei al te langen tijd uit de reeks kernachtige specifiek-Hoilandsch© uitdrukkingen te ver dwijnen. De tijd, waarin idealistische jon gelui het overschot van hun bescheiden salaris niet aan bioscoop en soortgelijke vermaken besteedden, maar zuinig ter zijde legden, om te sparen voor wat aar dige meubeltjes en een bescheiden uitzet, is reeds lang voorbij]. Men trouwt, neemt een luxueus ameublement in huurkoop, koopt zgn trouwcostuum op afbetaling, enz. Voor den politierechter te Rotterdam stond gisterochtend weer een juffrouw terecht, die de lofwaardige bedoeling had gehad, haar huis eens netjes op te knap pen. Een pracht van een ameublement werd gekocht, met de bepaling, maan delijks vgï gulden op zijf te leggen. Het was wel niet prettig, om van het toch al niet ruime weekloon telkens vglf gulden op zg te leggen, maar de3 avonds vleide vader zich behagelgfc in een molligen Chesterfield en de buren sloegen de han den in elkaar, zoo fgn als het er bijl dia V.'s uitzag. Maar toen de man werkloos en een der kinderen ziek werd, kwam de nood! pan den man. Het gemakkelijke afbetalingssy steem werd een steeds zwaarder druk kende last, die tenslotte ondragelijk bleek. De mooie meubeltjes werden verkocht, terwgl ze nog niet heelemaal afbetaald waren. 1 Verduistering II De officier van justitie wilde het ge drag van de juffrouw niet goedkeuren, maar volgens hem lag de schuld 'toch ook voor een groot deel bij de firma's, die goederen in huurkoop geven aan men sehen, van wie zij kunnen weten, dat het sluiten van een dergelijk contract hun financieel© draagkracht te boven gaat. De politierechter veroordeelde de al te kooplustige dame tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken, met de bepaling, dat het resteerende bedrag van de schuld, f 50, binnen bet jaar moest zgn afbetaald. Toepassi ng van de Scheur- w e t. De burgerlijke kamer van de Recht bank te 's Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de procedure tusschen de heer Dijkstra en den Staat, in welke procedure het ging over toepassing van de vroegere Scheurwet. Een stuk weiland van den heer Dijk stra was aangewezen om te worden ge scheurd tot bouwland. Daarvoor had hij een schadevergoeding ontvangen, doch hij achtte deze niet voldoende, waarom hg een eisch instelde tot volledige schade vergoeding. De rechtbank was van meening, dat deze quaestie valt onder de crisisrecht- spraiak en verklaarde zich onbevoegd van de vordering kennis te nemen. Het collectieve bevel. In hooger beroep van een veroordeelend von nis van den Haagsdhen Kantonrechter heeft terecht gestaan imx G. W. B., advo caat en procureur, wonende te Voorburg, terzake van het niet opvolgen van een be vel van een verkeersagent. Verdachte zou, komende van de Koningskade en gaande naar het Beziuidenhout, niet voldaan heb ben aan een door den op den hoek van genoemde wegen geposteerden politie agent gegeven bevel om te stoppen. Blijkens het verhoor van den verdachte en den verkeersagent-verbalisant heeft deze laatste een collectief hevel om te stoppen gegeven aan het verkeer, dat kwam uit de richting Koningiskade. Verdachte zeide, dat 'dit collectief bevel misschien gegeven is, toen hij nog op 100 Meter afstand was. Een individueel bevel is aan hem niet gegeven en het feit, dat er enkele andere voertuigen stil bleven staan behoefde voor 'hem toch nog geen aanlei ding te zijn om te stoppen, te minder waar hij, in de richting, welke hij nemen wilde, gemakkelijk kon passeeren. Ook bepleitte verdachte niet-binden d- verklaring van het desbetreffende artikel der Haagsche Politie-verordening in ver band met art. 23 (oud 16) van het Motor en Rijwieiregleinent. Het O. M. vroeg bevestiging van het veroordeelend vonnis van den Kanton rechter. Uitspraak 2

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6