No. 89 Vrijdag 13 Januari 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland, Binnenland. Belangrijkste Nieuws. »k aan het Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Moedierschapszorg. A. C. VAM DER REST Hl met de alge- secretariaat Joonstateerde den toestand :en met den als een der s de hoofd ige bedrijfs- n werkzame tar opbreng- zeer belang- gedwongen, nogelijke ar- eperking be- andel en in- verkgelegen- Ige. betreffende, Westers traat I. KI. A. 17, 18, 21, 20, 83, 88, 26X8. 10 29X38. KI. B. 17, 19, 20. 32, 84, 85, -80 30X9 (37 14X3. KI. A. ande. 0 en twee 37, 88, 89, 82X32. 8. KI. B. lande. tot 15, 18 10, 82, 84, 30 83—28 23 22 X33 KI. A. Haag. 20, 28, 85 18, 89, 42 4 39X30 0 35X24 17, 18, S3, 38, un. 5 16 26 36 46 18, 19, 30, 32, ia laat- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting In het jongste nummer van „Stemmen des Tijds" oefent de heer A. Hijmans critiek op de wijze waarop de moeder- schapszorg in het ontwerp-Ziektewet is geregeld. De schrijver heeft zeer veel waardee ring voor het werk van Slotemaker de Bruine, maar, zoo zegt hiji, „de tijd is daar, dat zwijgen zonde is". Na herinnerd te hebben aan het wets- ontwerp-Kuyper, dat in geval yan beval ling alleen schadeloosstelling wilde geven aan de gehuwde vrouw, wijst hij op het wetsontwerp-Aalberse, dat met ziekte zwangerschap en bevalling van een ge huwde vrouw gelijk stelde, en ter toe lichting waarvan het volgende werd op gemerkt: „Het artikel is iq zijn werking be- Eerkt tot de gehuwde vrouw. Het stuit iji ondergeteekenden (Aalberse, Colijn en Heemskerk) op principieele bezwa ren om zwangerschap en bevalling van een ongehuwde vrouw te brengen tot de gevallen, waarin aanspraak bestaat op voorziening, waarom aan de werk gevers "Se verplichting wordt opgelegd om premie te betalen. Voor deze per soon is een andere voorziening noo» dig, dan de verplichte verzekering ge ven kan." Vervolgens worden tal van uitspraken in herinnering gebracht, o.a. van Mr A. de Graaf, die er op wees, dat men op deze wijze het jonge meisje en de jónge vrouw in den steek laat, inplaats van haar te beschermen. „Men heeft, zoo zeide hij, hiermede on dergraven den muur, die om de ongehuw de vrouw heen stond in haar dikwijls moeilijken strijd tegen den aandrang van den jongen man en niet minder tegen baar eigen zwakheid." „Zij brokkelt af de muur, die om het gezinsleven staat.... En nu zal waarlijk de wet zelve gaan meedoen aan afbrok keling van dien muur.En dat zal do wet doen uit „barmhartigheid". Maar voelt men dan niet, dat dit de grootst mogelijke onbarmhartigheid is?" Na verder verschillende uitspraken zoo wel vóór als tegen de voorgestelde be paling te hebben aangehaald vervolgt de schrijver: „Dit is het ellendige, al of niet met voorbehoud, al of niet met extra-maatre gel, dat het meisje arbeidster a priori van overheidswege het recht ontvangt de Minister stelt dit zelf voorop op geldelijke uitkeering en gratis verlos kundige behandeling in geval van zwan gerschap en bevalling. Men stelle zich voor laat ik dicht bij huis blijven dat ik aan mijn apo thekersassistente toezeg, naast haar ho norarium, dat zij: behalve voor ziekte ook voor zwangerschap en bevalling ver zekerd zal zijn. Zij zal opschrikken en verontwaardigd zijn; zij zal voelen datver iets in haar beleedigd en gekwetst wordt. Maar wan neer zij telkens en telkens weer en dat door de Overheid gewettigd en verplicht diezelfde ervaring zal opdoen, dan zal er iets in haar breken; dat „iets" is het vertrouwen in anderen, tenslotte het ver trouwen in den algemeen geldenden ze- dehjker norm, in den eisch Gods. Dat is de afknabbeling van het alge meen zedelijk bewustzijn. Dat wilt u niet, Slotemaker I Als er iemand is die daar oog voor haki en beeft, dan is u het. Maar uw maat regel zal het niettemin doen." Met kracht dringt de schrijver er daar om op aan, dat de Minister de bedoelde bepaling uit de wet zal verwijderen en dat hij niet zijn naam zal zetten onder maatregelen, die belangrijke takken van Inwendig Zendingswerk zullen doen ar beiden in nog vertroebelder spheer dan al zoo dikwijls het gevail is. Gaarne 'betuigen wij met dit betoog onze 'hartelijke instemming. De bepaling waarbij de gehuwde en ongehuwde moeder gelijk gesteld worden - te kwader ure door wijlen Minister ralma in de wet gebracht mag niet worden gehandhaafd. Zij moge dan in overeenstemming zijn met het door de Conferentie van Was hington bepaalde, hier geldt wat in de Deputatenrede van 1923 door den heer Colijn werd gezegd: „Komt men, op bot voetspoor van wat olaerg bepleit wordt of roods word too- ghpait, ©as vragen om toeb wat mi Hor te staan tegenover allerlei propaganda, die gericht is op, of ten gevolge kan hebben, dat de heiligheid van het hu welijk en het Christelijk karakter van het gezinsleven worden aangetast, dan moet opnieuw een: wijl kunnen niet en wij mogen niet, worden gehoord." 52 oppositie-teiders voor drie {aar ver bannen. In sovjetkringem te Berlijn wordt beves tigd, dat 52 kaders der oppositie iin sov jet-Rusland verbainiaen zijn. Sommigen zijn maar plaatsen gestuurd, welke door cholera besmet zijn. Allen zijn voor drie jaar verbannen en zullen van de regee- rirng 9 roebel (plm. 11 gulden) per maand ontvangen. De Moskouscbe pers bewaart het stil zwijgen over de verbanning van de vroe gere volkscommissarissen en andere op positie-leiders, die volgens hun vrienden plotseling uit Moskou verdwenen zijn. Volgens een semd-officiëel bericht zou Stalin, de opperste volkscommissaris zich op doeltreffende wijze van. zijn vijanden ontdaan hebben, door sommigen in of" gelegen plaatsen kleinere posten te ge'- ven, terwijl anderen kortweg naar dien Kaukasus, naar Russisch Turkestan ven zelfs naar verre plaatsen in 'Siberië ver bannen zijn. Het verbannmgsdeüreet werd plotseling uitgevoerd. Ambtenaren van de tsjeka be zochten de afgezette leiders kort voor middernacht en bevalen hun hun bagage te pakken. Zij werden naar het station geleid en in zwaar bewaakte comparti menten gezet. Stalin's daad was, volgens een bericht uit Moskou, onverwacht, daar Trotzki, Zi- movieff en Radek onlangs den commis sarissen verlof gevraagd hadden om zich buitenlands te begeven. De „(Roel" een Russisch blad, dat te Berlijn verschijnt, meldt, dat in de huizen van Leden der oppositie in alle groote steden van Rusland huiszoeking wordt jgedaan. De gearresteerde personen zijn niet in de gevangenis gezel, maar rijn wegge werkt en hun familieleden hebben er geen begrip van, waar zij naar toe zijn. De werkloosheid emdeir de ambtenaren. Het volkscommissariaat van arbeid in Rusland wil maatregelen treffen om de chronische en steeds stagende werkloos heid onder ambtenaren, die thans bij de aligiemieene bezuiniging op de administra tie in groot en getale ontslagen worden, tegen te gaan. Men Jhieeft getracht den werkloozen een vak te leenen, zoodat ze als arbeiders hun brood kunnen verdie nen. Er is gebrek aan.goede bakkers en slagers, zoodat men een aantal daartoe wil opleiden. Maar voor de groote massa moet elders een onderkomen gevonden worden. Er zijp, besprekingen met de be sturen der trusts geopend, om zulke werk- looze ambtenaren als leerling aan te ne men, zonder betaling voorloopig. Da werkloozienuitkeering zal door het depar tement .van sociale verzekering worden doorbetaald, totdat de leertijd is af- geloopen. Op deze wijze zullen echter lang niet allen te helpen rijn, temeer om dat in vele takkein van industrie ook _eien overcompleet aan arbeiders bestaat. De Amerikaansche vlootplannen. Minister Wilbur heeft in de marine commissie van. het Huis van Afgevaar digden medegedeeld, dat het ministerie van marine een uitgebreid plan van aan bouw voor een periode van 20 jaar heeft uitgewerkt, waarvan het gisteren ver melde plan van 725 miljoen voor 5 jaar slechts een onderdeel vormt. Griekenland en DuItschFand. De Duitsche gezant heeft den Griek- schen minister van buitenlandscihe zaken a.i. medegedeeld, dat de Duitsche regee ring bereid is, de onderhandelingen over de nog hangende douanekwesties in ver band met het Duitsoh-Grieksche handels verdrag voort te zetten. De Duitsche re geering heeft met voldoening kennis ge nomen van de bereidwilligheid der Griek- sche regeering om af te zien van de rechten, voortvloeiende uit paragraaf 18 van het verdrag van Versailles. De gezant deelde verder mede, dait, in verband met de werkzaamheden van de betrokken Duitsche ambtenaren, de Duitsche regeering het op prijs zal stellen, dat de onderhandelingen te Berlijn plaats vinden. Hooge ijsbergen. Aan ito westkust vm Jutland tobben ïileb toseton to ©Handen fteom m M* ton tonga $sb@rg@a pvofmA Oversfroomingem In Brazilië. Volgens berichten uit Rio de Janeiro is de .straat Minas Geraies door hevige overstroomingen geteisterd. Een stad is zoo goedi als geheel verwoest. Het water staat in de straten 30 voet hoog en alle verbindingen rijn verbroken. Er rijn 6000 dakloozen, die door hongersnood worden bedreigd. De lans afgeschaft Blijkens een legerorder is, naar de Brit- sche draadlooze dienst meldt, besloten de lans als oorlogswapen af té schaffen. Het wapen zal voortaan niet meer bij veldoefeningen worden gebruikt, doch de regimenten lanciers zullen het voor ce- remonieele doeleinden behouden. Het ijs lirt de Donau. Uit Sofia wordt gemeld, diat bij Roest- sjo-ek Bulgaarsche en Roemeensche sol daten bezig zijn, om met behulp van ar tillerie en vliegetrbommen het jjjs in be weging te brengen. De Donau is bij Roestsjoek over 'n lengte van 43 K.M. toegevroren. Op sommige plaatsen gaat de ijslaag tot den bodem Het water begint thans over de jjsvlakte te stroomen, hetgeen gevaar oplevert voor de .lager gelegen plaatsen'. Da Communistische terreur in Kwantoeng. Volgens de „Times''-coitrespondeint te Shangai moet 't aantal slachtoffers diait gevallen is tijdens het communistische schrikbewind in Haifoeng en Loefoeng, districten van de provincie Kwantoeng, dat twee maanden lang in alle hevigheid voortduurde, op tienduizend geschat wor den. In één stad of dorp warden vaak honderden en in sommige gevallen zes tot zeven honderd lieden vermoord. Dege nen, die zonder meer ^doodgeschoten oi onthoofd zijn, worden -gelukkig geacht, daar velen de ledematen rijn afgesneden. De spreekgestoelten bij communistische betoogingen waren behangen met hoofden, welke tijdens de betooging waren afge sneden. Onder de slachtoffers zijin de kapitalisten het grootst in aantal, dan de boeren, kooplieden, dorpsnotahelen cjn al wie maar verdacht werd van.gebrek aan sympathie. Alle sporen :van privaten 'eigen dom zijn verwoest. Groote malversaties bij die Launa-werken. Bij die Leuna-Werke te Merseburg zijn malversaties op groote schaal ontdekt, waardoor de onderneming voor 'millioe- nen is benadeeld. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat twee directeuren der Mij in de aangelegenheid verwikkeld rijn. Een hunner is de bekende architect der onder neming „Oberbaurat" Schönberger, terwijl de ander de leider der juridische afdee- ling van de Leuna-Werke moet rijn. Ook de chef der houtwerkplaatsen, jHechen- bemg, moet door het onderzoek ernstig gecompromitteerd rijn. Gebleken is, zoo meldt „De Tel.", dat op groote schaal omkooperijiem, verbonden met retourcommissies, hebben plaats ge vonden. Verscheidene kleine fabrikanten en handwerklieden verklaarden, dat het zonder tegenprestatie onmogelijk was, be stellingen voor de Leuna-Werke ta ver krijgen. Korte berichten. De stand van den Njjl is de laagste, die sedert twintig jaar is voorgekomen. Als het water niet stijgt, zullen groote uitgestrektheden van Boven-Egypte waar schijnlijk onbebouwd moeten bleven. Te Kopenhagen is gistermorgen in de onmiddellijke nabijheid van een hoofd verkeersweg een legervliegtuig met twee inzittenden in een gracht gevallen van da oude vestingwerken. Het toestal ver brijzelde de ijslaag op het water en ver dween. De twee bestuurders vonden deu dood. Van 15 Oct.31' Dec. 1927 is in Duitschland het aantal mannelijke opder- staumde werkloozen van 709.000 tot 1.037.000 gestegen, dat der vrouwelijke van 121.000 op 151.500. In een mijn in Columbia zjjn door 'n aardstorting circa 100 mijnwerkers bedol ven. Men vreest dat allen dood zijn. Emigratie naaf Australië. De directeur van den rijkdienst van de werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling beeft een rondschrijven ver zonden, onder dagteokoning 10 Januari 1928, waaraan het volgende is ontleend: De rogeering hooft besloten, aan Ne derlanders, die naar oen van de volgende - lw.Zl - stoten van Australië: Niéuw-Zuid1- Wates, Zuid-Austrailë of Wêit-Austr&lië, Daal schuilt in die eenvoudige woorden: ROODE-STER blijft ROODE-STER méér dan men denkt, namelijk de geruststelling voor den rooker van smaak, dat de grondstoffen, die voor STER TABAK gebruikt worden, de zorg die aan de samenstelling wordt besteed en de kwaliteit, die aan ROODE-STER zijn ver maardheid gaven, onveranderd gehandhaafd zullen worden. Wanneer allen, die ROODE- STER als een volmaakte tabak leerden waardeeren,en het zijn er honderdduizenden dit be denken, dan zullen zi] zeggen: «het blijft ook voor mij ROODE-STER" fJ.V. Thfodorui NiemcQef Crao4zm m RaUuian STER-TABAK' 38 wenschen te emigreeren, en die daartoe geschikt worden bevonden, zoo noodig de behulpzame hand te bieden in dien zin, dat aan de Australische regeering waarborg wordt gegeven tegen mogelijk geldelijk nadeel, idat gedurende de eerste drie maanden van het verblijf dier emi granten in Australië voor de Australi- lische gemeenschap uit dat verblijf zou kunnen voortvloeien. Op grond van 'dezen waarborg is de Australische regeering bereid voor be doelde personen tot een maximum van 200 per jaar af te zien van den eisch dat zij bijl aankomst in het bezit zijn van een landingsgeld van £40, De Nederlandsche consul-generaal te Sydnqy heeft over' deze emigratie uitge breide onderhandelingen gevoerd met en inlichtingen ingewonnen, o.a. bij de Australische Bondsregeering, de regeerin gen van genoemde drie staten, de Ne derlandsche consuls in die staten en or ganisation van werkgevers aldaar. Op grond hiervan kan worden gezegd, dat emigratie op beperkte schaal kansen biedt aan landarbeiders, die ongehuwd zijn, 20 tot 30 jaren (bijl voorkeur 20 tot 25 jaren) oud zijn, bezield zijn met het verlangen om te slagen en daarbij bereid rijn, zworen handarbeid te ver richten. Bovendien moet de nadruk wor den gelegd op den eisch, dat deze lamb arbeiders bij aankomst voldoende kennis van de Engelsche taal bezitten om aan de bevelen hunner werkgevers, uitvoering te kunnen geven en zich zelf verstaan baar jp.it te drukken. Indien de aspirant-emigranten door de Emigratie-Centrale Holland en de Neder landsche Vereeniging 'Landverhuizing ge schikt worden bevonden, zal de direc teur van eerstgenoemd lichaam hen in aanmerking kunnen brengen voor bet ver krijgen van een iaanteekening op hun paspoort, dat rijl „uitgezochte,, emigran ten rijn, in welk geval zijl in aanmerking komen voor ontheffing van de verplich ting, om het landingsgeld in kwestie te bezitten. De minister van arbeid, handel en nijr verheid heeft de gemeentebesturen uitge- noodigd om 't plaatselijk orgaan van de openbare arbeidsbemiddeling op te dra gen, zich te belasten met de eerste be oordeeling der aspirant-emigranten en met bet verschaffen van inlichtingen aan de Emigratie-Centrale-Holland. De emigranten moeten da reiskosten zelf dragen. Geliuktelegrammen. In November werden 9864 geluktelé- grammen verzonden, bestemd voor bet binnenland, en 258 voor het buitenland, terwijl uit bet buitenland en de scheeps- stations 184 geluktelegrammen verzonden werden. Dansen op Zom De burgemeester vau Baarn heeft be sloten, mot ingang van 1 Mei a.s. geen vergunning moer to vorloenen voor dang- vermaak des genheden» Zondags in openbare gele- Binnenland. Minister Slotemaker de Bruine licht on gesteld. De loonregeling aan „de Schelde" te Vlissingen. Vergaderingen over het Centraal Bu reau in verschillende plaatsen. Nog meer arrestaties in verband inet gefailleerde banken. Buitenland. Nadere berichten omtrent de verban ning der Russische oppositieleiders. Uitsluitingen in Zweden. Communistische gruwelen in China. Sovjet-tentoonstelling te Brussel ver nield. Wij leveren U ALLES op Chemisch, GENEES- en Heelkundig gebied II Ass. Apotheker Lange Kerkstr., Goes. Telefoon 108 J. J. Verhoeff. f Te Enschede is, 82 jaren oud, overleden de heer J. J. Verhoeff, oud-directeur van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij. De heer Verhoeff is in 1870 bij de Maatschappij in dienst getreden. In 1899 werd hij procuratiehouder en in 1904 volgde rijn benoeming tot di recteur. Ontwerp-wet winkelsluiting. Nu de minister van arbeid een gewij zigd wetsontwerp om advies heeft gebon den aan de Kamers van Koophandel en den Middenstandsraad, heeft het bestuur van den Algem. Ned. Bond van han dels- en kantoorbedienden den minister verzocht, .eveneens ter zake van advies te mogen dienen. Het grondt rijn ver zoek op de overweging, dat naast de ondernemers ook de werknemers in het winkelbedrijf bij een wettelijke regeling van de winkelsluiting, belanghebbenden zijn, en deze werknemers niet in den Middenstandsraad rijn vertegenwoordigd. Minister Slotemaker de Bruine. Sedert een paar dagen is de Minister van Arbeid, de beer Slotemaker de Bruine, ongesteld. Hoewel de ziekte niet van ernstigen aardi is, moet de Minister het bed houden. EEN SOVJET-TENTOONSTELLING VERNIELD. Een zestigtal jongelieden, die behooren tot de „Jeunesses Nationales", wier or gaan de „Action Nationale" is, zijn giste ren te Brussel gewelddadig bet gebouw binnengedrongen, waar sedert enkele da gen een Sowjet-tentoonstelling plaats had. Alle tentoongestelde brochures, grafische en statistische documenten en voorwer pen van allen aard met de vitrines waar in rij opgesteld waren, werden verscheurd of stukgeslagen. Het verdere meubilair werd eveneens vernield. De buste van Le nin en twee andere beelden die den schoorsteenmantel versierden, werden neergeworpen en stukgeslagen. Ondertus- schen verspreidden andere jongelieden propagandageschriften, geteekend „Jeu nesses Nationales Beiges". Een onderzoek is door het Brusselsche parket ingesteld. Twee dagen geleden verscheen in de „Nation beige" een heftig artikel tegen de expositie. 'Deze tentoonstelling, georgani seerd door den „Gercle des Relations In- tellectuelles Belgo-Russes" onder voorzit terschap van Paul Otlet en bedoeld om een overzicht te geven van de toestanden in Rusland sedert het sovjetregime, werd reeds in andere hoofdplaatsen, o.a. Parijs, gehouden. Nadere bijzonderheden. Een ooggetuige verhaalde, dat er eens klaps een fluitsein werd gegeven door iemand, die de leider scheen te zijn- Ter wijl eenige betoogers twee leden van het toezichthoudend personeel in bedwang hielden, gingen de anderen tot hun ver nieling over onder het geroep van „weg met de Sovjetsl", hetgeen het lawaai, ver oorzaakt door het stukslaan van het ten toongestelde, nog vergrootte. Een vertrek, dat schier alleen 'kunst voorwerpen bevatte, werd ontizien. De „Nation Beige" meldt, dat twee jon gelieden aan het blad verklaard hebben, aldus te hebben gehandeld om te protes teeren tegen, het tentoonstellen van Iou- gona, die van tot werkelijke Rusland een verkeerd denkbeeld geven en van tot vree-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1