DE ZEEDW tweede blad. In dit blad nboomen, Uit de Pers. Uit de Provincie. feuilleton. KRONKELENDE PADEN. Dr. H.NANNING's SUPPOSITORIA Zoekllchtjes. Burg B II Inschrijving tfame lenstbode Etfn w»d®sbir!ef. (Zetpillen legen aambeien.) f 1.75 p.doos v. 12 stuks. UIT HET ZEEUWS0HE VERLEDEN. Het slot Ottenda. moeilik het ïten zijn om tijd voortdu- ■isten in de t de rustige als niets af, er stadsmen- )es landman» ;ft veel meer iken, gansoh hem in. Het ils het groei- plant welke geven, gaat st werkt in die midden JAANSMA, 1 Middelburg mdera, Honing" us en NlarthSs Unie Almanak Stoop's Kas< ndbeuw. root het rernleuwen van Daken. land te ontbieden ZONEN. Riet- leuwdorp. kol leegstaande •op gevraagd. t etter A aan Boek» R PEIJL te Souburg- ide begraafplaats, -veren vóór of op len heer L. MELSE, te Serooskerke (W.) lichtingen worden evraagd Iker. Te vervoegen 1NHUIJZE te Schore (bij Goes)- Ier gevraagdi ig beschikbaar. Zandhof, Seisweg. »H. DE ROO, ibouwer. Biezelinge- VAa DINSDAG 10 JAN. 1928, No. 88. Mglaoh gestook. De „Limb. Koerier" wijdt een artikel aan da opmerkingen, die de „Action Nationale" jioh heeft veroorloofd over den heer Schaep- kens van Riemst, den voorzitter der Maas- trichtsche K. v. K. en F., wiens trouw „aan de Limburgsohe, d.i. Belgische, zaak" het an- nerionistische blad had geroemd. Dien blaam meent het blad op een Neder- landschen functionaris niet te mogen laten rusten. Neen, men hale te Brussel niet naar zioh toe, wat daar niet thuishoort I De heer Schaep- kens moge in zijn ongebreidelde liefde voor zijn gewest zijn grieven tegen het Nederiand- sche Staatsbestuur soms overdrijven, 'n enkele maal tot in het tienvoudige toe, doch waar hij gaarne en con amore Nederlandsohe ambten aanneemt en vervult; waar hij met ingenomenheid een Nederlandsohe ridderorde aanvaardde; waar zijn geslacht zóó fier gaat op hetgeen het, sinds zijn Uebersiedelung uit Rijnpruisen, voor den Nederlandscheai Staat verrichtte, dat het met hoop op uitzicht aan spraken op verheffing in den Nederlandsohen adelstand meende te kunnen doen gelden; daar moet men van Brussalsch-annaxio- nistische zijde niet zonder meer met aantij gingen komen, welke met al deze boven aangehaalde feiten in strijd zijn. En waar in datzelfde no. van de „Action Nationale", in een brief uit Noord-Brabant, verklaard wordt, dat de bedoeling der Ned. annezionisten zouden daarvan drie dozijn in ons heele land te vinden zijn? geen andere is dan de afscheiding in 1930, van Noord-Brabant, Limburg en Z.-Vlaanderen, daar kan men stellig dezer dagen van den voorzitter der Maastrichtsche Kamer van Koop handel en Fabrieken de verklaring verwach ten, dat hij bij de voorstanders van zulk een „idéé, limbourgeoise, o'est h dire beige" niet wenscht te worden ingedeeld. Aan den voorzitter van den Raad van Ministers is of wordt het volgend schrij ven verzonden, waarvoor ook in deze omgeving handteekeningen worden ver zameld: Excellentie, Met buitengewone blijdschap en wanne, onverdeelde sympathie hebben wij, ander- geteekenden, vrouwelijke en mannelijke Nederlanders boven da 20 jaar, gelezen hoe dezer dagen een VrecLesbrief, on derteekend door 118.000 Britten is ge richt aan Stanley Baldwin, Engelands eersten Minister. In dien brief immers wordt de (liep-ge wortelde overtuiging uitgesproken, dat alle geschillen tusschen de Volkeren ge regeld kunnen worden door diplomatieke onderhandelingen of door internationale arbitrage in den een of anderen vorm. Wij allen, vervuld van diepen afschuw voor de gruwelen van den oorlog en ge schokt door het Onbeschrijfelijk leed, dat door dezen geesel der menschheid ov-er de gamsche wereld wordt gebracht, willen, gesterkt door het Engelsohe voorbeeld, bij dezen getuigen hoezeer ook wij be zield zjjn van het onbluschbaar verlan gen naar een betere toekomst, waar het Recht zal zegevieren over het Geweld. Dankbaar voor alles wat Nederlands regeoring en haar vertegenwoordigers doen en tot heden gedaan hebben voor de verwezenlijking van de Vredesgedachte, spreken wgde vurige hoop uit, dat U en uw mede-Ministers op den eenmaal inge slagen weg zullen voorwaarts gaan en dat, door hunne tusschenkomst in den Volkenbondsraad te Genève' van Neder landsohe zijde, alleen of in samenwerking met andere natiën, luid en machtig een oproep aan de geheele wereld zal weter- klinken om door diplomatieke onderhan- 65) Vr(j naar het Kingel ach Peinzend keek Herbert voor zich. Ten laatste zeide hij: „Het kan toch wel Ar thur, dat je gelijk hebt, ja, het is zeker. Weet je, wat ik doen zal? Ik zal zoo spoedig mogelijk weer terug naar Ca nada gaan. Hier ia Engeland is niets, dat me vasthoudt. Ik zal de volgende boot nemen. „Ja, ik moet me ook spoedig insche pen, antwoordde Arthur; als je in Canada komt, wil je dit dan aan Mary geven", eindigde hij met een zucht, terwijl hij een portret uit zijn portefeuille nam. ,,Het lijkt .uitstekend", zeide Herbert, het beschouwende. „D>och nu springt het eerst goed in het oog, hoeveel onder ^geworden bent, sinds je Canada ver- Het uur van scheiden was spoedig daar. Herbert verliet Londen om scheep te gaan voor zijn reis naar hot Westen; bij was een heel ander mensch, dan de Maxwell, die Canada ©enige maanden ge- Iaden den rug had toegekeerd. delingen en door Internationals arbitrage een einde te maken aan alle oorlogstoe rusting en alle oorlogvoering. Wij zijn ons diep bewust, dat Nederland daarmede een edele en wondermooie taak op zich zou nemen. Zendingsfilm. Man meldt onBi (De film Warta Sari, filmreis door het zetnddngsgebied van Oost-Java zal in de» maand Februari ook in Zeeland komen. De film zal komen te Goes 13 Febr., 14 en 15 Febr. te .Axel en Terneuzen, 16 te VHssingen, 20, 21 en (22) te Bres-kéns, Giroede jg®. (Oostbuig), 23 Febr. te .Mid delburg. De film wondt geëxploiteerd door een oomitó vaJn enkele particulieren te Amsterdam. Dat comité bestaat uit de heeren: Ds J. P. van 'Bruggen, G. P. Marez Oyes, Dr G. Royer en Prof. Dr Sweflemgrebel. Daarenboven is er eem co mité van lanbeveling bestaande uit 30 personen, onder wie o.a. de Minister president De Geer, de Minister van Kolo niën Koningsberger, de Minister van Ar beid „Slotemaker de Bruine, 'de oud-Gou- verneur-gen. Idienbuxg, gravin van Lyn- den van Zandenburg, de oud-zendings consul Dr Baron van Boetselaer van Dub beldam, de 'Commissaris van de Konin gin van Noord-Holland en die van Gel derland, enkele professoren, enz. De belangstelling voor de film en de medewerking is groot. In de groote steden waren alle zalen uitverkocht. In Leiden 9 dagen vóór den avond waren alle kaar ten voor 1200 plaatsen al verkocht! Hoog water. Tengevolge van den hoogen waterstand in den Bewester Eede polder bezuiden Si Pietersdijk, moest het verkeer pp het traject AaidedburgMid delburg (B.) van de tramlijn Aardemburg Brugge, dat door den Krakeel weg van bovenvermelden polder loopt, stopgezet worden, daar het water 20 k 25 c.M. boven de rails staat. Bij den laatsten rit door het water waren zoodanige versak- kingen in de baan geconstateerd, dat het voortzetten van den dienst gevaar op leverde. Groote perceelen land staan blank en geljjken een binnenzee. Ouden van dagen herinneren zich niet, ooit zoo"n hoogen waterstand in den polder gezien to diebben. (M. C.) De oester campagne. Men schrijft aan de N. R. Ct.: De oestercampagne neemt een minder gunstig verloop dan men aanvankelijk verwacht had. Overtrof de eerste maan den het aantal verzonden oesters dat der gelijknamige maanden van het vorige jaar, telkens met ongeveer een half millioen, de laatste maanden waren de verschillen ten nadeele van 1927. Tot 1 Januari werden verzonden 10.716.726 oesters, in de vorige campagne 10-141.987 oesters. Hoewel deze campagne dus nog iets in het voordeel is, verwacht men alge meen, dat het eindresultaat een belangrijk nadeelig verschil zal opleveren. Zooals vroeger gemeld zgn de Engel- sche oesters dit jaar verre van best. Zee land kon in het begin der campagne enkele partijen zeer goede oesters leveren, wat veel vraag van Engeland uitlokte. De verdere gang der visscherij toonde even wel aan, dat do koude zomer ongunstig gewerkt had op het vet worden en op den groei der oesters, zoodat die groote Traag niet bleef aanhouden. Duitscfaland nam in de eerste helft der campagne een half millioen meer dan in die der vorige. Hier zal wel van invloed zijn de verdere verlaging der invoerrechten van R.M. 250 per 100 K.G. tot R.M. 100. De destijds van andere zijde in dit land verkondigde meening, dat de import van Amerikaansche oesters in dit land belangrijk afbreuk zou kunnen gaan doen aan de Zeeuwsche, is dus tot nu toe niet bewaarheid geworden. De geïmpor teerde Amerikaansche oesters zjn vees) grooter, maar dan ook. veel grover van visch dan de Zeeuwschè en willen er vol gens de ervaring van vele jaren toch niet in. De slechte groei heeft natuurlijk ook zijn invloed doen gelden op de kleinere oesters. Er zullen dan ook wel niet zulke groote partijen zaaioesters van 40 K.G- per 1000 kunnen worden verhandeld als in de laatste jaren. Men zal zich met die van 35 K.G. moeten tevreden stellen. Evenwel mag 1927 vooral wegens de goede prijzen voor den oesterhandel niet ongunstig genoemd worden. Arthur, die gemeend had, dat het zwaarst» deel van ?ijn beproeving reeds voorbij was, moest nu ondervinden, dat bij den beker nog niet tot op den bo dem had geledigd, want de zware taak rustte nog op hem om Mary mede te deelen, jvat hem in Engeland was we dervaren. Eenzaam zat hij. in de hotel kamer, gebogen over zijn brief. En nu besefte hij eerst ten volle de omvang van het verdriet, dat hiji zijn verloofde moest aandoen. Doch, met al de teeder- heid, die zijn. liefde hem ingaf, kweet hn zich van zijn werk. Zijn brief was m»er de bekentenis van een echtgenoot, die in moeilijkheden verkeert aan zijn vrouw, dan van een jonge man aan zijn verloofde. Uit zijn pen vloeiden woorden van steun, troost en hoop op de toe komst. Terwijl Arthur aldus zat te schrijven, was er nog iemand anders, die een brief klaar maakte voor die Canadeesche mail, Arthur's moeder ,een brief, di8 al haar aandacht in beslag nam en die haar blijk baar veel hoofdbrekens kostte. Ook dit epistel droeg het adres Richmond, doch was niet gericht aan Mary Stewart,, maar aan mevrouw Burfce. Terwijl mevrouw Nugent naar het adres keek, zeide ze tot zichzelf: „Ja, ik ben blij, dat ik hier aan gedacht heb. Dit zal de zaak een Borsselen. In de vergadering van de van Citterspolder is de navolgende voor dracht voor plaatsvervangend Dijkgraaf opgemaakt: 1. ,T. de Winter, 2. L- de Winter, 3. De Geschiere. Arnemulden, Zondagavond trad in de Geref. Kerk alhier op Ds W. Reus van Westkapelle, om een rede to houden voor de afd .Arnemuiden, der vereen, tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. Spr. nam tot motief: Ik ben krank ge weest en gij hebt mij bezocht. (Matth. 25 vs. 36). Wij moeten Vrederust vooral beschouwen als een krankenhuis. Vroeger werden de krankzinnigen als beesten ben bandeld. Door Gods genade hebben we een stichting, waar ze verpleegd en ver zorgd worden naar den eisch van Gods Woord. Vooral het verplegend personeel heeft een zeer zware taak, en alleen de werkelijk geroepene houdt het vol. Spr eindigt zijn met stille aandacht ge volgde rede met op te wekken „Vrede rust" te steunen door onze gebeden en gaven. Het kerkgebouw was flink bezet De visschersbusjes van de vis- schers, behoorende tot de Geref. Kerk hebben opgebracht f70.10V2, en van de visschers behoorende tot de Hervormde kerk f439 en eenige centen. Colïjnsplaat. Gedurende de maand De cember hebben zich in deze gemeente gevestigd: Lena de Smit uit 'sGraven- bage. In hetzelfde tijdvak zijn uit de ge meente vertrokken: Thomas Pieter de Fouiw naar Eindhoven; Adriaan Huissoon naar 0 uwer kerk aan den TJsel; Pi-eter Hoogerheicte naar Sint Annaland; Maria Flipse, wed. D. Fortuin en gezin, naar 's Gravenhage; Elizabeth Groenleer, naar Goes. Door A. M. Weasels. (Slot.) In dia moeitevolle dagen van 1734, toen de strijd tusschen de Roomschen en Hervormden hoog oplaaide, dank zjj de talrij&e onzinnige verzinselen, werd ooik het slot in den strgd betrokken. Op St. Jan 1734 zou heel Goes uit- emoord worden, ieder die de Hervorm- e godsdienst beleed', zou Bterven. Een boer, een buitenman, die in Ter Goes kwam, en al dat leven om niets aan schouwde, vertelde (het stuk is aanwezig in het Goesche Archief) j „Ik was juist in de stat met menig buitenman, 't Was op een heiligdach, die hete Sinte Jan, Om versche boter en om eiers te verko pen Daar zag ik 't Goesche volk, dicht bjj malkander hopen, Dicht bjj elkander staan, het liep er al verdwaalt, Zjj schreeuwden heel verwoet; en waar om meer verhaalt? Men zach een doodsche verf verschijnen op bet wezen En kon de waarheid uit der menschen tronie lezen, 't Was al in rep en roer, der gansche stat van Goes, l Die scheen op eenen dag te raken voor den droes. Te raken tot een pain. Ik ging mjjn tjjd besteden, Om van dit vreemd geval, te horen goede reden. Ik tropte mee bjj 'tvolk te midden op de straat. „Daar sprak men anders niet, dan van een snoot verraad. Van rad, van galg, van strop, van branden en van blaken. En ik en weet njfit wat, om menschen bang te m ken. Terwijl ik bezig was met horen, quam er een, Zaterdag is het stoomschip „Gelria" op het IJ ter hoogte van de emplacemen ten der Holl.-Amerikalijn in aanraking geweest met de „Scbelidestróom". Da boeg van de „Gelria" werd zwaar beschadigd. einde doen nemen, het kan niet ander®" en ze wenschte zichzelva geluk met haar inval. Eer het veertien dagen verder was, naderden Herbert Maxwell en deze twee brieven Canada reeds, terwijl Arthur Nu gent op weg was naar Indië. Doch zijn mioeder vond niet als vroeger, 's morgena brieven van haar zoon op de ontbijttafel, die tijd was voorbij. Hot is 'da stilte, die op den storm volgt. HOOFDSTUK XXVI, Nogmaals voeren we den lezer naar Amerika, en wel op een drukkend h-eeten dag, die het kenmerk is van den Cana- deeschen zomer. Geen wincjje bracht er eenige verfrissching, geen wolkje bracht afwisseling in het eentonig diepe blauw van den hemel. Emily vButler zat op haar veranda en beek met de bewonderende blikken van een jonge moeder, naar de baby die in haar schoot lag te slapen; Mary zat tegenover haar met een boek voor zich. Ze las-echter niet. „Waarom tijk je toch zoo donker, Ma ry?" vroeg hare vriendin, „waar zitten je gedachten toch?" „Ik heb er geen woorden voor, hoe die gieuwe hatelijkheid van .tante me hindert", antwoordde ze, waarna ze wees zwijgend voor zich keek. Zjj doelde op hetgeen onmiddellijk na haar tantes terugkomst uit Richmond was voorgevallen. Dat zat zoo. Toen ze na een vacantia van eenige weken weer thuis kwam, werd ze door haar man, kolonel Burke ontvangen met de mededeeling, dat hij goed nieuws voor haar had. „Raad maar eens", had hij op zijn gewone goed moedige manier gezegd, en toen ze dat natuurlijk niet kon, hpe zou ze het ook weten? had hij geantwoord: „Wel, je nichtje gaat trouwen met Ar thur Nugent I De verloving is nog niet publiek, daarom heb ik hot .stil gehouden tot je terugkomst." Men kan zich de ontstemming Van me vrouw Burke voorstellen I Niets kon haar tot bedaren brengen. Niet alleen zag ze haar dochter den kans om mevrouw Nu gent te worden, ontglippen, maar daarbjj kwam nog, de jaloezie, dat men Mary Stewart boven Julia verkozen had. Het ergste was nog, dat ze voor haar echt genoot zorgvuldig haar teleurstelling zou moeten verbergen, want deze hield veel van zijn nichtje en had bovendien niet het flauwste vermoeden, van de lage •praktijken, die zijn vrouw in toepassing bracht. De arme Mtery moest het van nu af dubbel ontgelden; haar tante «paaide Met het Ghristelgk Militair Tehuis, beter gezegd met ons Christelijk Mil- Tehuis te Middelburg staat het er niet zoo goed voor. Er is naar ik vernam, een tekort van pl.m. f500.En bovendien is het zoo dringend noodig, dat de benedenzaal een nieuw behangsel krijgt en dat een tiaar stel gordijnen en een paar tafelklee- den worden aangeschaft. Over de beteekenis van zulk een Tehuis behoef ik niet te zeggen. Wie zelf „in dienst" geweest is, wie een zoon in d1» kazerne had of heeft, die zal 'tmet mij eens zijn, dat een Christelijk Mil. Tehuis onschatbare waarde heeft. Maar zal zoo'n teihuis aan het doel beantwoorden, dan moeten er om te be ginnen geen tekorten zgn en moet het bovendien althans een weinig huiselijk ingericht kunnen worden. Mag ik een beroep doen op de lezers van ons blad om deze zaak in orde te brengen? t Groote giften, hoewel natuurlijk wel kom, zijn hier niet noodig. Als allen iets doen, dan krijgt de huisvader meer dam hij heeft durven hopen. Men kan zijn bijdragen zenden direct aan het Tehuis of aan ondergetee'kende, bureau „De Zeeuw" te Goes. OPMERKER. Die mij het bloet van 't hoofd deedt kruipen tot mijn teen. Hij riep met naar geschreeuw: „Goe liên, wij zijn bedog-ven. Daar is een oude non, onlangs iri Goes gestorven En ligt begraven in het oude Paapsche Slot1) Dit is nu mogelijk, haar lijk is half verrot, Maar des niet al te min, daar is bij haar' verborgen Een groote massa kruid, en dat doet billijk zorgen Dewijl de non haar kist op uurwerk is gemaakt, Heel Goes springt in de lucht, zoo dat aaji 't werken raakt. Dat is het nog niet al: Daar zijn zeer veel soldaten Behendig op het slot, ook op één naicht gelaten; Die slaan gewis te nacht2), al de Her vormden dootd- Wat is helaas ons stat, ons dierbaar Goes in noodt" Straks zei Jan Alleman: „Komt zonder lang te dralen, Laat ons die oude non weer uit haar graf gaan halen En slaan dan alles dood, wat lijkt naar een soldaat."' 1 Fluks was het: Koomt, dat is, dat is een flinke, goede raad. Weg gingen zg (en ik ging ook al mede loopen) Daar was geen tijt doch om mijn wa ren te verkoopen. Wij kwamen in het Slot, wij quamen aan het graf, Daar was het: Mannen helpt, de graf zerk moet er af." W§ zullen dit stuk niet verder volgen maar alleen verhalen, dat men niets an ders vond dan een doode non. „met eene muts bedekt, een hallef ver sleten laken, doch zag geen uurwerk daar, nog eenig kruit en lood." Ook het zoeken naar de vermeend» soldaten liep op niets uit, want er werd op het Slot geen enkele soldaat gevonden. Aan de verfraaiing van het prachtige kasteel werd geen zorg meer besteed. Da kapel met fraaien toren kwamen in ver val. "26 Sept. 1750 werd de,,oude Ridder burcht ingericht tot herberg en tapperij, wat zg heden ten dage nog is. Uit de oude notulen der stad blijkt, dat de ver koop plaats vond in Nov. 1750 voor L 400 VI. aan Cornelis Steenaart. Ook werden er in het Slot veel vergade ringen gehouden. En dan is het mij op- US lot Oostende. 8) Op St. Jan. haar niets.en tyranniseerde haar op pile mogelijke manieren .waartoe ze als vróuw des huizes tegenover een jong logeetje ruimschoots gelegenheid had. Het zwaarst te dragen vond zij de «teken, die voort durend op majoor en mevrouw Butler werden gegeven, als zouden zij voor een groot deel debet zijn aan dé verloving van haar en Arthur. De terugkomst van mevrouw Burke noodzaakte Mary, zich weer te begeven in de ongezonde leugenachtige sfeer van de Zuiderbarakken, en het was het eerste om er haar aan te herinneren, dat haar liroom van volmaakt geluk slechts een droom was, omdat nu eenmaal niets vol maakt i» in deze wereld. Dien morgen vooral werd ze door drukkende gedach ten gekweld, in verband met een pijnlijk ■gesprek, dat zij pas met haar tante ge voerd had. Voor iemand, opgevoed als Mary in een liefderijke omgeving, door menschen, die alleen het goede met, haar voor hadden gehad, was het een nieuwe en droeve gewaarwording door menschen omringd te worden, die haar niet welge zind waren en hiervan ook lieten blijken. Heit was als het afdalen naar een atmos feer van minder gehalte; want alle harts tocht bezoedelt den geest conventie en beschaving ten spijt. (Wondt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5