s. Telegrammen. Allerlei. Radio-Nieuws. N. S. F. RADIOTOESTELLEN Marktberichten. Burgerlijke Stand. Scheepstijdingen. J. POLDERMAN GOES Wisselkoersen. Agentschap: Rotterdamsche Lloyd HENDRIKSE Co's BANK - GOES xm. dig«n dag is inge- om eeo de diverse ling en. Te uuligbeden Lwtechniek op 'de be ier talrijke taling bljjk a land- en to beheer- ;ekoesterd, tinister In iaar waar- oorzaken irische be- i waarheid Ier, grond de, slechts n trekken; essen van Nederland- ijk zijn de heea-schen. het land- producent consument weg vaü ce de com- ncy. Zoo ig, zoo ge- de juiste In vele efficiency a. door do jgcing van do boer- hiervoor in som met zeer jedrijfs-ex- pachtsom andbouwer (eigendom; naai hooge Daarna het een boe- arbeider wel wem- onvTucht- Brabant 'en blijven al de com- en stellen, iet uiterst zandboe- afdoende Ierland In In hoe- mze land- - en tuin- le wereld haven? In ct verband ran onzen ie en com- tgebreiden van uit- ïhen voor- l- en tuin- ïet' terrein «schenden ds stijgend h, boonen, nen, aard- De afzet, at of valt. g van het >n van de inde reeds 3preekt en bijl de ren- iet alge- in het pu- vreemde. len consu- istriegebie- i. Het wa- lerika, die tarnen, dat ders in de oir een ge- ïg van het gaan met in wanver- tuinbouw. opdracht vanverhau- als een in geboek- ,e aan mi lle op zijin Is het acht te Sohaes- ■steken door wond werd vergebraoht, erleden. landbouwer geraakt tue- en ernstig e Exloo de een boom. r K o n i n- gevaar, iterdijk een :r goed is le Gommis Irabant, M» Voorst met e daar een ng tegen de palen trot u hst «tw» verloor «Q hst troStolr opreed. Daarbij werd een achter de kar rijdende handwagen aan gereden. De Jongen, die den wagen duwde, zekere W. Kuijs, werd op het trottoir geslia gerd en bekwam inwendige borstkneuzingen. Zijn toestand is echter niet levensgevaarlijk. De Commissaris der Koningin was, evenals zijn familie, ongedeerd en ging zich onmid dellijk van den toestand van den jongen op de hoogte stellen. Het vergif tigingsgeval te Leiden. De toestand van de 66-jarige juf frouw te Leiden, die door een vergissing in plaats van Carlabaderwater enkele soda had ingenomen, was gisteren minder gunstig. De kooplieden in de roods auto. Bij de politie te Breda is aangifte gedaan van eea uitgebreide geraffineerde op lichterjj, waarvan vooral lieden uit de betere standen, rijksambtenaren, ingenieurs, ja zelfs advocaten en leden der rechterlijke macht de slachtoffers zijn geworden. Een 4-tal weken geleden deden twee Am- sterdamsohe „kooplieden" in een sierlijke roo- de auto Breda e.o. de eer aan van een bezoek. Zij vervoegden sioh bij de meerge goeden en toonden mooie stoffen. Zij zouden hun voor 80 k 40 gulden een prachtig eostuum op maat levéren. Bij xeer velen slaagden si) en sij waren uiterst coulant Natuurlijk moest vanwege de risioo de stof betaald worden, maar de kosten voor den kleermaker en alles, wat er bij behoorde, sooals voering, knoopen ens. zouden later wel in orde komen. De heeren vertrokken weer naar Amsterdam en lieten vele Bredanaars in de blijde hoop van een mooi, solied engoedkoop eostuum Maar 't kloppen der harten ran blijde hoop en 't wachten duurdeurendagen weken.... Men kreeg reeds argwaan, maai geen enkele der vele gedupeerden had den moed zich tot de politie of justitie te wen den. Niemand wilde het voor zich weten op deze wijze door „de heeren van de roods auto" bij den neus te zijn genomen. Tot dateindelijk, één moedige, de stoute schoenen aantrok en van 't geval aangifte deed bij de politie te Breda. Al spoedig bleek, dat men het slachtoffer was geworden van een geraffineerde oplichterij, die sterk her innerde aan de indertijd met zooveel succes doorgevoerde oplichterij met de „Perzische tapijten". Bij risjes kwamen bij de politie naar aanleiding van een verder door de recherche ingesteld onderzoek, de namen der gedupeerden binnen. Want de opliohters wa ren systematisch te werk gegaan; bij eiken nieuwen klant vroegen zij, bij wijze van in troductie een naamkaartje voor 't bezoek aan den volgende. Het werd een soort sneeuw balsysteem. Een verder onderzoek heeft uit gewezen, dat de door zoovele Bredasche burgers betaalde stoffen reeds eenige weken beleend zijn in den Amsterdamschen lom merd I Naar wij vernemen is tegen de „koop lieden" een vervolging ingesteld en zal de zaak eerlang dienen voor de Amsterdamsche Rechtbank. Smulgrage Inbrekers. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Heerler- heide ingebroken in de woning van den onder directeur yan de briketfabriek „De Carisborg", die naast de fabriek gelegen is. Daar de bewoners in het buitenland waren, konden da indringers op hun gemak te werk gaan. Ze kwamen binnen door de achterdeur in te trappen. Voorts werden verschillende anders deuren en kasten met een breekijzer geopend, lm de geheele woning werd een flinke .ver woesting aangericht. Vermoedelijk hebben de dieven wel een goeden slag geslagen. Ze hebben er tevens een pleizierigen nacht van gemaakt. Van de verschillende wijnen werd geproefd en de lekkernijen, overgebleven van bet Kerstfeest, werden opgepeuzeld. Een rijke arme. In een huis in een van de araute wijken van Manchester is, ver stopt in oude kranten, een bedrag van 2S00 pond sterling aan bankbiljetten en gouden en zilveren munten gevonden. In het huis woonde in schijnbaar kommervolle omstandigheden een 70-jarige vrouw, die, daar zij stervende was, naar het ziekenhuis werd vervoerd. Tevens bleek dat zij op een bank nog duizend pond sterling had staan. Vergiftiging. Te Grouw werden in het gezin van H. Otter eenige leden, na het nuttigen van eigengerookte worst, onwel. De patiënten stelden zich direkt onder behandeling van den geneesheer dr Schouwstra, die ver giftiging int ernstige mate constateerde. Door dien dadelijk en nog intijds werd inge grepen, is erger voorkomen. De patiënten ma ken het thans, naar het „Leeuw. NbL" .meldt, naar omstandigheden vrij goed. Aan den vroegen kant. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den heer D. te Nieuw Vennep, reeds een kip heeft gebroed en met haar kuikens rond wandelt alsof het volop lente was. Vroege lente? Te Hazerswoude heeft een schaap van den landbouwer J. L. reeds twee gezonde lammeren geworpen. Drie inbraken te Beverwijk. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, naar de Tel. meldt, te Beverwijk ingebroken in een drietal perceelen, bewoond door de heeren T. hoofd eener school, V., commies bij de Ned! Spoorwegen en mej. de Wed. S. De dader drong de woningen aan de achterzijde bin nen door het uitsnijden van ruiten. Hij heeft op zijn gemak de beneden achterkamers door zocht Voordat hij met zijn onderzoek begon, had hij veiligheidshalve in de door hem be zochte woningen aan de voorzijde de jalou- zieën neergelaten. De suitedeuren heeft hij overal moeten openen en sluiten, doch geen der bewoners heeft onraad bespeurd. Bij T. nam hij een bedrag van flSO mede, benevens een gouden horloge, terwijl ook een nieuw Fongersrijwiel van zijn gading bleek. Bij V. werd al het tafelzilver gestolen en aan het derde adres drie zilveren couverts, eenige gou den en zilveren horloges, gouden medaillons, een bedrag van f 40 aan stuiver», en een por- temonnaie met inhoud. In de laatste woning ««4 W OQ0 HB ritfcw MS U «BM te huizes, die de dader benutte, om bet gestolen goed in te pakken. Na zijn operatie stapte hij op het gestolen rijwiel en verdween. De politie, die gisteren den geheelen dag uit gebreide nasporingen heeft gedaan, vermoedt hier met denzelfden inbreker te doen te heb ben die ongeveer een half jaar geleden even eens een serie van vijf inbraken in één nacht pleegde. Het onderzoek, dat tot nu toe niet tot resultaten leidde, schijnt er óp te wijzen, dat deze inbraken ook verband houden met die, welke in den laatsten tijd zijn gepleegd in de omgeving van Heemstede en Bloemendaal. De politie zet het onderzoek krachtig voort Waanzinnig geworden. Te Wad- dinxveen is de vrouw van den heer B. des nachts in een vlaag van krankzinnigheid haar man, die lag te slapen, met een groot broodmes te lijf gegaan. Tevoren had zij hem met een pantoffel een klap in zijn gezicht gegeven, waardoor hij wakker werd. Toen de vrouw daarop met het mes in zijn richting stak, kon hij den aanval ontwijken door naar het mes te grijpen. Zijn hand werd daarbij ernstig ge wond. Er zijn maatregelen getroffen om ver dere onheilen te voorkomen. (Tel.) De man, die nooit slaapt De buitengewoon gemeenteveldwachter M. Vooren te Muiderberg ie met pensioen gegaan. De man is zóó bekend, dat een buiten] andsch tijdschrift hem beschreef als „de man, die nooit slaapt". Hij vervulde nJ. de volgende betrekkingen: gemeenteveldwachter, bode van den burgemeester van Muiden, gemeentewerk man, lantaarnopsteker, nachtwacht Voor rui ten bleef dus weinig tijd over en daar de bezoldiging voor al die werkzaamheden niet voldoende was, om in de allernoodzakelijk ste behoeften van xiohzelf en zijn gezin te voorzien, zag Vooren zich genoodzaakt er bij particulieren nog wat bij te verdienen door bij partioulieren varkens te slachten, welk werk hij uitstekend verstond. Zoo werd hij, aldus de G. en E. in 1868 aangesteld tot nachtwacht op een salaris van f60. Weliswaar behoefde hij wel niet het geheele jaar dienst te doen; de vroede va deren dachten in dien tijd, dat van April tot November een naohtwaoht overbodig was; dan toch stelen de dieven niet, breekt er geen brand uit, kunnen zich geen andere incidenten voordoen. Kort daarop benoemde hem de Raad, zon der dat hij gesolliciteerd had, tot gemeente veldwachter, eveneens op een salaris van f 60, terwijl hij tevens des morgens te 9 uur bij den burgemeester present moest zijn, om de post te bezorgen. Daar er nu al heel weinig tijd overbleef, om met particulieren arbeid er wat bij te verdienen is het te begrijpen, dat zijn vrouw zei: „Je hebt nu wel een mooie uniform aan, maar daar kunnen wij niet van eten. We lijden gebrek". Burgemeester Coninck Westenberg vond de salariëering ook te laag en wist den ge meenteraad te bewegen het salaris met f 40 te verhoogen en V. aan te stellen tot ge meentearbeider, waarvoor een salaris van f50 werd uitgetrokken. Hiervoor moest het dorp worden schoongehouden, tweemaal per week de vuilnis worden opgehaald en een 8 A 10 lantaarns opgestoken. Met de uitbreiding van het dorp nam ook heit aantal lantaarns toe en klom zelfs tot 32 toe. Onmogelijk kon hij dat werk af doch nu hielpen zijn kinderen hem bij het schoon maken, vullen en aansteken der lampen. De burgemeester bracht de vergoeding voor kleeding op f 60, doch later verlaagde de raad dit weer tot f 16. •Ook was de gemeenteraad van oordeel, dat Vooren de behandeling van de Btraat- of liever dorpsverlichting best kon aannemen, in plaats van een vaste bezoldiging. Dat was immers voordeeliger voor de gemeente. Dat kwam vooral in zeker jaar aan het lioht, toen bij de petroleum had berekend naar toenmaligen prijs van 11 cent per liter en deze steeg tot 30 cent. Vooren was natuurlijk niet finaaciëel krachtig genoeg, de olie van tevoren in te slaan. En de gemeenteraad gnuifde van genoegen over dit voordeeltje van de gemeente ten koste van een der minst- bezoldigde en ijverigste dienaren. De nachtwaohtdienst werd ook zwaarder, vooral onder den tegenwoordigen burgemees ter, die op 6 plaatsen controleklokken liet plaatsen. De dienst werd hem te zwaar en 1 De cember 1913 vroeg en verkreeg hij eervol ontslag als agent van politie: 10 Nov. 1914 als nachtwacht en 1 Jan. 1916 nam hij ontslag uit alle gemeentebetrekkingen want ondertusscheö moest hij ook nog behulpzaam zijn bij 't aanleggen van het electrisch licht en den weg onderhouden l Toch was alle dienstverband met de ge meente nog niet verbroken, want tot 23 Deo. j.L deed hij des Zondags nog dienst als buitengewoon gemeenteveldwachter. Zijn pensioen werd vastgesteld op f 147.80V», doch de Koningin bracht dit op verzoek van den Pensioenraad op f 164. Vooren vindt, dat tegenwoordig de gemeente werklieden onder heel wat beter condities werken. Wat wonder! Ean waardevol behangsel. Het „Vad." vertelt van een Amsterdamsoh burger, die na jaren in de wereld rondgezworven ta hebben, als een vermogend man naar zijn geboorteplaats terugkeerde. Zijn hart trok hem naar zijn ouderlijk huis op eea der grachten. Hij vond het uiterlijk onveranderd en belde aan. De eigenaar had geen bezwaar ham zijn vroeger tehuis nog eens te laten zien. „U zal wel niet verdwalen", merkte de be woner op, „maar er Is nogal wat inwendig verbouwd, zoodat de indeeling van het huis wel eenigszins afwijkt van 'den Jpestand dien u heeft gekend". Inderdaad was zulks het geval met de ge- lijkstraatsche verdieping en de belétage, maar op da tweede verdieping zag hij terstond da deur van de kamer, waar hij had zitten zwoegen, doch waar hij zich ook heer en meester op eigen terrein had gevoeld. ..Nu, of n uw oude kamer nog zal herken- ■te «ml Ik ntat*, mI de ë&am, «ri hei maar, dat er thans een ander behangsel tegen den fhuur sit dan n indertijd voor oogen heeft gehad". „Ja, dat is wel waar, maar dat andere behangsel zit er toch nog", merkte de bezoe ker op, terwijl hij met een nagel een stukje van het nieuwe behangsel verwijderde, zoodat zichtbaar werd wat er onder zat. Enfin, het gevolg was, sjat de vroegere bewoner te kennen gaf, het huis te willen koopen. De eigenaar had geen bezwaar en stelde zich met een matig winstje tevreden. Achteraf was echter de grootste winst voor den kooper: hij liet voorzichtig het nieuwe behangsel verwijderen en vondde vele honderden postzegels, waarmee hij indertijd zijn kamer had versierd en waar men het nieuwe behang gewoon overheen geplakt had. Het was een kostbare verzameling, die de nieu- we eigenaar met een winst van niet minder dan dertigduizend gulden van de hand wist te doen. Auto-ongelu k (e yelsea. Zondag- avond 11 uur heeft te Velsen een ern stig ongeluk plaats gehad. Zekere H. B. uit Velsen kwam met z'n meisje Chr. R. aldaar uit de bioscoop. Bij het oversteken van de Broes trant werden zij door de passeerende luxe auto van den heer Moot uit Velsen aangereden. Het meisje werd door het spat bord gegrepen en over de straat gesohoven. B. werd over de auto heengeslingerd en kwam op het asphalt terecht. Hij werd bewusteloos bij den heer Van L. binnengedragen, waarna zij beiden naar het Roode Kruisziekenhuis zijn overgebracht. Het meisje kon na ver bonden te zijn naar huis worden vervoerd. B. had zijn bovenarm gebroken, terwijl men vreest voor hersenschudding. Zijn toestand is ernstig. Proces-verbaal is opgemaakt. T© veel onderwijzers. Ook in België is een overcompleet aan onder wijzers. Naar aan de „N. R. Crt." gemeld wordt, bedroeg twee jaar geleden het aantal werklooze onderwijzers en onder wijzeressen 700Q (zeven duizend). Thans loopen er nog verscheidene duizenden rond, die, sedert jaren jreeds, hun benoe ming afwachten en onideftusschen in den handel of in de industrie een voorloopige broodwinning hebben gezocht. Op de 7 Rijkskweekscholen gaan thans 772 leerlingen en op die 9 Normaalscho len 569 leerlingen. Bovendien zijn er nog eenige R.-Kaiholieke Kweekscholen. Vooreerst dus geen tekort aan onder wijskrachten! VENLO. De recherche alhier heeft aange houden den 19-jarigen arbeider A. v. E-, verdacht van in den laatsten tijd op ver scheidene plaatsen brand te hebben gesticht, o.a. op een paar boerenhofsteden te Venlo en in een pannenfabrieL DEN HAAG. Naar wij vernemen, is het rap port van de staatscommissie, welke een on derzoek heeft ingesteld naar het ongeval met de Gooische stoomtram, ter perse en zal eerstdaags verschijnen. DEN HAAG. Omtrent de toestand van den kunstschilder Jan Toorop, dien gisteren de Heilige Sacramenten der stervenden zijn toege diend, wordt vernomen, dat de patiënt, die reeds geruimen tijd aan zenuwaandoeningen lijdend is, in Dec. door attaque is getroffen, tengevolge waarvan een instorting heeft plaats gehad .Sindsdien is de toestand steeds ern stig, zoodat weinig hoop op herstel wordt gegeven. DEN HAAG. De Haagsohe Rechtbank heeft da vordering van dhr A. v. d. Stel, contra de vereeniging van gasfabrieken in Neder land om alsnog zijn royement onrechtmatig te verklaren, ontzegd, met veroordeeling van den heer Van der Stel in de kosten van het proces. Treinbotsing. LEIDEN. (V. -D.). Hedenmorgen omstreeks kwart voor zeven heeft op het stationsempla cement een spoorwegongeval plaats gehad. Een goederentrein uit de richting Den Haag kwam even na de aankomst van een per sonentrein uit Utrecht te Leiden aan. De goederentrein reed te ver door en liep daar door dwars op de beide achterste wagons (goederenwagons) van den trein uit Utrecht in. De locomotief en 6 wagon3 van den goederentrein uit Den Haag en de beide laatsten van den trein uit Utrecht ontspoor den .De materiëele schade is niet zeer groot. De hoofdgeleider van den goederentrein uit Den Haag kreeg eenige niet ernstige kwets uren aan het been. Het treinverkeer in de richting Utrecht ondervond hedenmorgen ten gevolge van dit ongeval eenige vertraging. Een onderzoek naar de oorzaak wordt ingesteld. BERLIJN. Da arbitrale uitspraak in de Saksische metaalindustrie, van den 29 Deo. j.L inzake het loon en de arbeidsvoor waar- den is door den Rijksminister van Arbeid bindend verklaard. D© onbescheiden©, De boek houder komt bij' zijn patroon en vraagt h»m om honderd gulden voorschot. „Kom morgen maar eens terug", zegt de chef. Den anderen morgen meldt de boek houder zich andermaal vol verwachting aan en "herhaalt zijn verzoek. „Mensch!" vraagt de patroon verwon derd, „wat doe jij toch met al dat geld. Gisteren vroeg 'je mü om honderd gulden, en vandaag ben je er alweer." Genezingen van kinkhoest De nieuwste geneeswijze voor kinkhoest is de jstgteftteaite Dz Kettner te Chariottenburg had een pa tiënt, die een vliegtuig bezat en deze vroeg den dokter, of zijn twee dochtertjes, resp. 9 en 11 jaar oud, een klein yliegtochtje mee mochten maken, ondanks het feit, dat ze kinkhoest hadden. De dokter gaf zijn toestemming en het resultaat was, dat de kinkhoest-patiëntan na de eerste luchtreis belangrijk beter werden. Dr Kettner adviseerde den vader daarop deze luchtkuur te herhalen en in korten tijd was de ziekte verdwenen. Do kinderen bleven telkens een uur in de lucht en het vliegtuig steeg tot een hoogte van ongeveer 10.000 voet. Dr Kettner stelt nu voor, dat de groote vliegtuigfabrieken vliegtuigen voor proefnemia-' gen op dit gebied beschikbaar stellen. Wijze woorden uit den Tal mud. Als een leugenaar de waarheid spreekt is het zijn straf, dat niemand hem gelooft Werp geen steen en in de bron, die u uw water verschaft Niemand betoont ongeduld tegenover zijn 8ohuldeisohers. Als een op tijd gesproken woord een stuk gelds waard is, dan is zwijgen op zijn tijd twee stukken gelds waard. De zwakheid uwer muren is een verlokking voor de roevers. De dief, die geen gelegenheid heeft om te stelen, vindt zichzelven een eerlijk mensoh. Gezegend is de zoon, die zijn wijsheid heeft verkregen van zijn vader en gezegend ia de vader, die zijn zoon trjjsheid beeft gegeven. De beste zedemeester is uw hart; de beste leermeester is de tijd; het beste boek ia de wereld en de beste vriend is God. De zon gaat onder zonder uw medewer king. i| l Uw vriend heeft .een vriend, en uw vriends vriend heeft een vriend. Wees dus omzichtig met uw mededeeiingen. Programma van Woensdag 11 Jan. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.30 1.45 Lunchmuziek. 6.156.15 NCRV. Kinderuurtje, geleid door Arie Post. 77.30 NCRV. Lessen 7.308 NCRV. Causerie over Pluimveeteelt door Joost Sluis. 8 NCRV. Uitzending vanuit Wageningen. Spr. de Burgem. van Wageningen en ds E. v. Meer: Vrouwenkoor, Mannenkoor, enz. HILVERSUM, 1060 M. 12 Politieber. 12.35—2 Lunchmuziek. 84 Maak 't zelf. Rubriek van mevr. Schaake-Verkozen. 5.30 7.15 Dinermuziek. 7.157.45 Gezond heidshalfuurtje door dr G. Kapsenberg: Een en ander over koepokinenting. 7.45 Po litieber. 8.109 Uitz. v. d. avond ten behoeve v. d. Joodsche Invalide met medew. van het Koor v. d. groote Synagoge. 9— 9.50 Prof. dr Mohr: De Bodem van Ned. Indië. 10 Persber. DAVENTRY, 1690 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en solisten. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Licht klassiek concert. 4.20 Daven- trykwartet en solisten (piano). 6.35 Kinder uurtje. 6.20 Concert op het Plazaorgel. 7.05 Orgelconcert. 7.35 Mozart's viool sonates (piano, viool). 8.05 kwartet (2 violen, viola, cello). 9.20 en 9.50 Nieuws- ber. 9.55 Variëté. PARIJS, 1750 M. 10.50—11 Concert. 12.502.10 Orkest. 45 Orkestooncert. 8.5011.20 Concert. LANGENBERG, 469 M. 12.25—1.60 Orkest concert. 6.206.20 Orkestooncert. HAMBURG, 395 M. 4.20 Volksconcert. 5.20 Orkestooncert. BRUSSEL, 509 M. 8.35 Orkestconoert. Goes, 10 Januari 1928. Graanmarkt. Nieuwe Tarwe f 10 f 12.50, Goudgerst f 12.50113.50, Haver f 10 f 11, Kookerwten f 22f 27, Kroonerwten f 22f 28, Bruine Boonen f 15f 28, Schok kers f21—f36, Maanzaad f30—f36, Kar wij zaad f 38. Aanvoer ruim, handel vrij goad, tarwe zeer slap. Boter per K.G. f2, middenprfs per halve K.G. fl, winkelprijs fl.10. Fabrieksboter verkooht A f 1.10. Eieren per 100 stuks f9, middenpröa per 25 stuks f 2.25, winkelprijs 10Vs ct. Poeleieren 7 ct. GOES. V. P. N. Aanvoer eieren! 7900. Prijs f9.30 per 100 stuks. GOES. Geboren: Emilius Wilhelmus Gerar- dus, z. v. J. E. van,' Thienen en CL M. Boo- kelaar. HET LEVEN IN EEN GROOTE STAD. Aan de nieuwjaarsrede van dien Bur gemeester van 'sGravetohage, ontleeneo w\j de volgende bijzonderden, die ©enigszins een indrnk geven van wat er in een snel uitbreidende stad als Dien Haag te koop is. De bevolking nam in het afgeloopan jaar toe met 7535 inwoners ien telde op 81 December 416.168 zielen. In erfpacht wemden uitgegeven 34 H.A, grond, tot een gezaroenlijken canon van f375.000. Sedert 1912 zjjn die cpers {510 H.A., met MQ jaarlykgchea osman vad De Gemeente bouwde zelve in 1987 448 goedkoops arbeiderswoningen. De yer- eenigingsgebouw bracht er 390. De .burgemeester betoogde, dat 1927 een jaar van betrekkelijk groote welvaart was. Mot de visscherq te Schevemingen ging het veel beter dan vorige jaren en in Loosduinen steeg de omzet der groente veilingen van rond é1/: tot rond 5 miUi- oen gulden. De nijvere tuinbouwers breid den hun cultures uit en bouwden vootf niet minder dan f 1.000.000 nieuwe stpok- kas-inrichtingen. Gewezen werd verder op de buitenge woon hooge inkomsten, die Indische cul tures gaven. De inleg in de spaarbanken overtrof die van bet jaar 1926 mat rond f3.000.000 Het levensverzekeringsbedrijf had een zeer goed jaar door een aanzienlijke stij ging der nieuwe verzekeringen en daling van het aantal royementen. De gemeente bedrijven gaven sterk toenemend verbruik te zien; de gasfabriek b.v. met 8 pCf Ook de groote stijging van den omzet in sommige weelde-hedrijven, zooals de han del in automobielen, gramophoons, schijnt kenmerkend voor den toestand. Maar er waren ook schaduwzijden. Voor werkloosheid ,§niz. werden som men besteed, die de bestuurders van klei- toe gemeenten doen duizelen: f 1.126.340 weid tot 1 November 1927 uitgekeerd aan ongeorganiseerde werkloozen en armlas tigen; 1405.392 aan uitgetrokken werk loozen; f 1.459.9641 voor ziekenhuisverpilie- ginfj. Het aantal steuntrekkende ongeor ganiseerde werkloozen en armlastigen steeg van 81 December 1926 tot 30 No vember 1927 van 2841 tot 30Ö7. w' MSBBBf Amsterdam, 10 Jaa l1/»' uur. Berlijn 69.05—59.07 Brussel 34.61—84.69 Parijs 9.74—9.76 Londen 12.0912.09i/<t New-York 2.48—2.48»/8 Stoomvaart Mij. Nederland. KANGEAN 8/1 v. Amst n. Antwerpen. KARIMATA (thuisr.) 8/1 v. Aden. REMBRANDT 7/1 v. Batavia n. Amsterdam. SALEIER (uitr.) 7/1 v. Antwerpen en pass. 8/1 Vlissingen. VONDEL (uitr.) 9/1 te Batavia. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 11 bij Perim verwacht Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. BENNEKOM (uitr.) 6/1 v. Coquimbo. VAN RENSSELAER (uitr.) 7/1 v. Dover. NICKERIE 9 van Amsterdam te Paramaribo. Rotterdamsche Lloyd. INDRAPOERA (uitr.) pass. 8/1 Kaap del Armi. TABANAN (thuisr.) 9 van Sabang. TAMBORA (uitr.) 11 te Sabang verwacht BANDOENG (uitr.) 9 v. Suez. KEDOE (thuisr.) 7 te Suez. MENADO (uitr.) pass. 8 Finisterre. PATRIA (thuisr.) pass. 8 v. Port Said. SITOEBONDO (uitr.) pass. 8 Ouessant TERNATE (thuisr.) pass. 8 Malta. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 11 Jan.: Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht storm achtige Zuidelijke tot Westelijke wind. Betrok ken met regenbuien. Later opklarend. Aan vankelijk zachter, later kouder. Stand van hedenmiddag 2 uur. - Stand van gistermiddag 760. Licht op voor fietsers: Woensdag 4 u. 40. STEMMEN VAN HET PLATTELAND. God spreekt door Zijn Wjöord; maar men heeft den Bijbel voor goed toege daan, zoo schreef ik in mijn vorige „stem" toen ik het bad over de leidslie den der volken en de toonaangevers in de Maatschappij. Van de plattelandsbevolking mag dit gelukkig niet gezegd worden. Zeker, hier en daar zijin er te vinden met zeer moderne opvattingen en naar bet zich laat aanzien, zal 'n volgend geslacht al minder rekening houden met God en Zijn Woord, maar toch heel snel gaat dit proces ten plattelande niet; daar toe wordt de zwakke mensch te dikwijls geplaatst voor de goddelijke majesteit in Eet rjjk der natuur. Sn zooveel kent elk uri md te Sjjhd te di Hbsm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3