No. 86 Dinsdag 10 Januari 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. A. C. VAN DER REST Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ,X. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Arivertentlfln: regels f1.20, elke regel meer 30 ct. BIJ abonnement belangrijke korting V Do Staat an de landbouw. In verband met wat wij gisteren sehre ven omtrent een polemiek tusschen „Een pachtboer" en den heer Boerendonk, wil len wij thans de aandacht vestigen op een interessant artikel van Prof. Diepen horst in „Antirevolutionaire Staatkunde" over de Staat en den Landbouw. In bedoeld artikel wordt o.m. de vraag behandeld, of het niet een bedenkelijk verschijnsel is, dat de Nederlandsche wet gever den landbouw veel minder tot voor werp van zijn aanhoudende zorg maakte, dan zulks elders het geval was. En het antwoord luidt: „Niet weinigen zijn geneigd op die vraag een bevestigend bescheid te geven. Vooral bij de begrootingsdebatten van 1925 is in onze Staten-Generaal een prin cipieel debat gevoerd over de verhou ding van Staat en Landbouw, waarbij de teneur van de rede van vele agrari sche specialiteiten was, dat hier een be denkelijk deficit moest worden geconsta teerd. Nijvere rekenmeesters hadden zich op gemaakt om zekere vergelijkingen te trek ken tusschen de bedragen op onze staats- begrooting aan landbouw gegeven en de cijfors, welke op de staatsbegrootingen van andere landen voorkomen en dian maakt Nederland een poover figuur. Terwijl Noorwegen KR/a pot., Denemar ken 7.33 pet. van het totaal der Staats uitgaven voor landbouw boekt, is in Ne derland nog niet 1 pet. te boeken; zelfs kwam, volgens een berekening van het „Nederlandsche Landbouwweekblad" van 4 October 1924, slechts 0.6 pet. der al- gemeene Staatsuitgaven ten faveure van den landbouw. Wij achten de beteekenis van die be schrijving gering; allerlei onvergelijkbare grootheden, uiteenloopende boekingswij- zen, posten voor den landbouw onder andere hoofden gebracht hier, posten voor andere doeleinden dan landbouw toch op landbouw gebracht daar, maken de vergelijking uitermate moeilijk. Maar meer nog dan dit bezwaar klemt een ander, en wel dit. Bedenkelijk is een geest als tot uiting kwam in de redevoering van den voorzitter van een onzer landbouwmaatschappjjien, toen hij zeide: „Geen jaar demonstreerde duide lijker dan in 1924 hoe het plattëland stiefkind der regeering is, slechts I1/2 pet. van alle uitgaven wordt besteed voor den landbouw." Wij achten dit minder juist uitgedrukt. De graadmeter voor de belangstelling der regeering, veel minder de graadmeter voor de welvaart van den landbouw, is niet de wetgeving, is niet het he- grootingscijfer van de landbouwbegroo- ting; veeleer moet het ideaal wezen een zoo sterk georganiseerd1 en opgewekt maatschappelijk leven, dat Staatshulp en Staatsregeling zich tot een minimum kun nen beperken. Op de kracht en de ener gie van het vrije maatschappelijk leven komt het in de allereerste plaats tan. Daarom blijft in de geschiedenis van het kabinet Ruys de Beerenbrouck een van de hoogtepunten de snelle oprui ming der verschillende crisisinstellingen, een opruiming, die ons verloste van den ramp, dat de gouvernementale voet zoo zwaar op het platteland drukt. Dit is en blijft de eer van het Kabinet, dat heeft ingeluid een nieuwere era, eeu politiek van vertrouwen instede van wantrouwen in den boerenstand. Vooral in het land bouwbedrijf is kunstmatige Overheids inmenging van zoo groot nadeel. Het telkens moeten worstelen met On voorziene omstandigheden, het zich niet kunnen schikken naar schematisch te vo ren vastgestelde regeling, maken hier ad ministratieve bepalingen, maken hier al lerhande wettelijke reglementeeringen tot zulke te duchten machten. Daarom was zoo begrijpelijk het verzet tegen den zo mertijd, als crisismaatregel te dragen, maar in normale tijden verwerpelijk. Daarom ook zal in de toekomst hls richtsnoer van leidende Regeeringspoli- tiek moeten worden aangemerkt dit be ginsel: bij alle maatregelen heeft de Re geering zoo nauw mogelijk contact te oefenen met de organisaties en te zoeken zooveel mogelijk aan die organisaties over te dragen." V Ontwikkeling van tot organisatie- leven. Prof. Diepenhorst wijst er vervolgens op, dat een verblijdende ontwikkeling in het organiaatieëlven van den Nederland-op verschillende plaatsen blank. schen landbouw valt waar te nemen. «4 Was in de negentigér jaren het Nederl. ?Landbouwcomité, de eenige organisatie, die met een subsidie van f 12000 gesteund werd, thans is wijd vertakt de gezonde organisatiegedachte, in meer dan een cen trale bond, ook in den Christelijken Boe- ren- en Tuindersbond belichaamd. „De gezonde organisatiegedaohte, om dat in vereenigingen, naar verschillende levensbeschouwingen gekleurd, samenbin ding wordt gezocht en daardoor de ener gie ten hoogste wordt gespannen. Ge zond ook,_ omdat, al richten de land bouworganisaties zich in naar eigen be ginsel en levenswet, zij, zich toch niet separatistisch in een hoek terug trek ken, maar door onderlinge samenwer king de krachtsontplooiing zoo hoog mo gelijk zoeken op te voeren. Op gezette tijden, gemeenlijk eenmaal per maand komen de dagelijksche bestu ren van onze centrale landbouwbonden, Landbouwcomité, R.K. Boeren- en Tuin dersbond; Christelijke Boeren- en Tuin dersbond bijeen en ze gaan na in hoe verre door gemeenschappelijke samenwer king het landbouwbelang kan worden ge diend. Zoo heeft zich gevestigd een of ficieuze en spontane samenwerking, die, wanneer haar te eeniger tijd een offi cieel cachet wordt verleend, door de les sen van de practijk meer kans voor den juisten vorm biedt. Welnu, in het nauw ste contact met deze organisaties zal de Regeering haar bemoeiingen hebben door te zetten en met dankbaarheid mag geconstateerd worden, dat over het alge meen de Regeering in dezen niet in ge breke is gebleven, en in landbouwkringen haar toenadering wordt gewaardeerd. Dan ontwikkelt zich in het landbonw- vereenigingsleven een proces, dat sterk de belangstelling der Regeering trekt en hebben moet. Allengs zjjn verschillen de bemoeiingen uit de Regeeringsbu- reaux overgegaan in den kring der or ganisaties. Zij, de organisaties, oefenen contróle naar eigen regelen en behoef ten en voor eigen kosten. De boter- en kaasoontróle is van een dergelijk optre den wel het meest gelukkige voorbeeld. Ook de zorg voor het stamboek heeft zich in gelijke lijn bewogen en thans mag weer .gewag worden gemaakt van een allerbelangrijkst instituut. Er is in de landbouworganisaties en in de krin gen der belanghebbenden volkomen over eenstemming bereikt omtrent de oprich ting van een Nederlandsch Vleeschex- portoontrölestation. De R.K. Boeren- en Tuindersbond, het Nederlandsche land- bouwoomité, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond], de Bondi van Nederland sche vleeschexporteurs en de Vereeni- ging van Nederlandsche Baconzouters hebben de handen ineengeslagen en zijn gekomen tot de oprichting van een der gelijk contrólestation, waarin uiteraard ook de Regeering haar vertegenwoordiger zal aanwijzen. In dit opzicht opent zich een rijk perspectief." Storm en overstrooming In België. In sten macht van Zaterdag op Zondag heeft een orkaan boven verschillende plaatsen vain België gewoed'. Te Gent werden die daken' van talrijke huizen- beschadigd. In die haven aldaar werd bet schip „Menanio" door dien wind tegen twee schuiten geslagen, die ernstige averii opliepen. Ln de Antwerpsche haven deed zich een dergelijk ongeval voor pi-et den trans-at- lantieker „Arabic" die een kolenaak zoo danig beschadigde, dat deze op d/em lin ker Schelde-oever op bet droge moest worden getrokken, teneinde zinken te voorkomen. In bet Dendermondsche is de Diender buiten haar oevers getreden. Te La Ca lamine is een danszaal omvergewaaid. Lier wordt door een overstrooming 'be dreigd. Door den dooi en den regenval is het water der Netbe zoo geweldig gestegen, dat de dijken op twee plaatsen zijn doorgebroken. Een groot stuk is weg geslagen vlak big de ruïnes van bet kas teel Bergman, dat door die Duitschers wend verwoest; de geheele streek staat daar onder water. Gisterennamiddag bad de vloed reeds de stad bereikt langs den kant der Leuven sche poort. Ten Noord-Westen van Lier is de toe stand niet minder onrustbarend. Daar is een gat in den dijk geslagen van een tiental meters breed niet bet gevolg, dat de geheele omgeving onder water is ge- loopea. Do weg -van lier naar Duffel staat De immigratie Dn die Veireeinigdo Staten. In het Huis van Afgev. te Washing ton, beeft een der Democratische leden voor Texas, Blanton, voorgesteld om voor een duur van zeven jaar alle immigratie te verbieden, behalve het binnenkomen van seizoenarbeiders uit Mexico of Ca nada. Vliegtulgenbotsfng. Naar uit Rome wordt gemeld, heeft Zondag bij de ontvangst van den komng van Afghanistan aldaar ©en ernstig vlieg ongeval jplaats gehad. Twee militaire vlieg tuigen, die deel uitmaakten van een bo-ven Rome manoêuvreerend eskader, kwamen met elkaar in botsing. Daarbij verloor een der vliegtuigen een vleuigel en stortte neer. De vlieger was op slag dood. Het andere vliegtuig, dat zijn propeller ver loor, gelukte het op oen "huis neer te komen. De vlieger kreeg geen ernstige verwondingen. Gebrek aan broodgraan In Rusland. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sov jet-rag eering, in verband- met de onbe vredigende resultaten van de graancam- piagne bij de boeren, ©en commissie heeft benoemd, die ©en onderzoek zal instellen naar de oorzaken van- het tekort aan broodgraan en da stijging tier brood prijzen. Eein bomaanslag. Het „Journal" verneemt uit Madrid, dat fjjdens -een vuurwerk te Priego de Cor dova door een onbekende bommen m de menigte werden geworpen. Bij de ont ploffing werd een twaalftal personen ge wond, van wie er eenigen zijn overleden. Een nieuwe koudegolf? Nadat het in Polen gedurende drie da gen flink gedooid heeft, voorspellen de weerberichten een nieuwe koudegolf. Reeds is die temperatuur op enkel© plaat sen weer tot onder bet vriespunt gedaald. Uit Zakopane wordt een hevige storm gemeld, die groota schade aanricht. Woivein-lnvasfó. Wolff seint uit Warschau: Gisternacht heeft in het dorp Drozdowo in het gebied van Wilna een troep wolven een boeren hoeve overvallen. De wolven verscheur den waakhonden, schapen en kalveren. Eerst toen die buien te hulp snelden, ge lukte het, de wolven te verdrijven. Weer een' ontploffing te Berlijn. Zondagmorgen -heeft in een vüla in de Parkstrasse (een dear voornaamste woonwijken van Berlijn) een ontploffing plaats gehad, waarbij, voorzoover tot nu too bekend is, twee personen werden ge dood, twee ernstig en zes licht gewond. De ontploffing h-ad plaats in een la boratorium, dat tegen de vila is aange bouwd. Het geheele laboratorium en een in d-e nabijheid staande garage werden door de ontploffing totaal verwoest, ter wijl de villa zelf zeer ernstig werd bescha digd. De brandweer was igjna onmiddel lijk na de ontploffing, die zoo hevig was, dat zij ip nagenoeg geheel Berlijn te hoe ren was, ter plaatse. Het eerste lijk werd spoedig gevonden en kort daarna het andere. De gewonden werden naar het ziekenhuis overgebracht. De villa werd bewoond door de Di recteuren van de firma 'Weingartner en Co. De consul-generaal Weingartner en zijn vrouw bleven ongedeerd. Zijn compagnon de heer Stammer, ward evenwel gedood. Vierder werd het dienstmeisje gedood, ter- wjjl ernstig gewond werden de vrouw en de dochter van den portier. Van vel© villa's in de omgeving weiden de vensterruiten vernield. Toen de ont ploffing h-ad plaats gehad steeg een geel achtige rookwolk boven de villa op. Het laboratorium was in eon kelderruimte on dergebracht, waar de opgeslagen chemi sche stoffen op onverklaarbare wijze zijn geëxploseerd. Bij deze ontploffing heeft zich de merk waardige omstandigheid voorgedaan, dat, afgezien van het onmiddellijk getroffen geb-ouw, de gevolgen in de nabijheid min der ernstig zijn dan op grooteren afstand. Zoo zijn in de omgeving van de op 20 minuten afstand liggende Fehrbellinplatz een groot aantal ruiten vernield. Ook dak pannen 'kwamen daar naar beneden. In het h-eele westen," zuidwesten en zuiden van Berlijn werd de ontploffing zoo krachtig gevoeld, dat er groote op winding ontstond. Te Wilmersdorf trü- den huizen met vier' verdiepingen eenige seconden lang op hun grondvesten. De ontploffing had plaats in een villa waar zich het chemische Laboratorium bevond van Dr Stammer, die een proef neming deed. Met welke stoffen nq ex perimenteerde, valt niet meer na te gaan. Men weet alleen, dat de 'beide firmanten der chemische fabriek Weingartner und Co zich oja. bezighielden met de verbete ring van een nieuw soort knalsignalen voor de spoorwegen. Buiten medeweten der politie hadden zij groote hoeveelheden sterk exp'loisaeve stoffen in het labora torium en in de andere vertrekken der villa, die als magazijnen waren ingericht, opgestapeld. De politie heeft den mede-eigenaar der villa, oen consul-generaal Weingartner ge arresteerd wegens het veroorzaken van dood door schuld m het overtreden van de wet op jde ontploffingsmiddelen. Honderdvijfflg mijnwerkers levend begraven. In een kolenmijn bij West-Frankfort in den staat Illinois heeft gisteren een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een der gaanderijen stortte in; 150 mijnwer kers werden bedolven. In alle haast zijn reddingsploegen ontboden om te trachten de levend begraven makkers nog te red den. Men weet nog niet, hoeveel mijn werkers er om het leven zijn gekomen. Niets laat voorzien, of de reddingsploe gen de slachtoffers zullen kunnen redden. Hofl Moskou lin da binnenlanden van Azië werkt Aan „Ik zal handhaven", het orgaan van den Nationalen Bond tegen de revo lutie is het volgende ontleend: Moskou weet welke waarde is te hech ten aan een systematische voorbereiding van het volk, zelfs van het minder ont wikkelde volk, in verband met de eischen, welke de revolutie straks zal stellen. De Chineesche revolutie werd voorafgegaan door een uitgebreide propa ganda onder het volk voor allerlei ver beteringen, waarvan men zeker was, dat deze in den geest van den onontwik- keldèn Chinees vielen. De Indische revolutie-poging werd voorbereid door tal van handige pro pagandisten, die de meest dwaze verhaal tjes rondstrooiden, speculeerden op de bijgeloovigheid en de armoede van geest der inlanders, enz. enz. Ook de Aziatische binnenlanden zullen nu worden bewerkt. De propaganda-treinen, van buiten met geheele voorstellingen beschil derd, van binnen behalve slaapgelegen heid, bioscoop, bibliotheek en drukkerij, worden Azië ingezonden. J3en staf van daartoe speciaal te Moskou opgeleide pro pagandisten gaat mede. Het gaat voornamelijk tegen de Eln- gelsche kapitalisten, die vrijwel in het oog der Aziaten de vreeselijkste aller beu len moeten zijn, wanneer zjj de sprekers en de films der Propaganda-treinen heb ben gehoord en gezien. De redevoeringen worden op de beste wijze gehouden en laten niet na het volk der Khanaten op te ruien. In deze redevoeringen wordt verhaald, dat de re volutionaire denkbeelden het wonder middel zijn ter bereiking van het men- sclielijk geluk. Bjj avond worden bios coopvoorstellingen gegeven met twee hoofdfilms. In de eerste wordt John Buil voorgesteld in een hartstochtelijk drama als de doodsvijand der „edele Leninisten" te Moskou. Dat Engelsche type wordt afgeschilderd als de slechtste figuur in het drama, weinig scrupuleus in zijn hande lingen en opvallend schijnheiligde Rus sen daarentegen zijn de verdrukte on schuld. De tweede film vertoont in het algemeen de wonderlijke vooruitgang van Sovjet-Rusland, de nieuwe gebouwen en fabrieken, welke daar worden aangetrof fen .het gelukkige leven van de moujiks, alles natuurlijk zeer „objectief", terwijl ook de portretten van de bewerkers van dat levensgeluk daarbij worden vertoond. Wq voeren dit staaltje slechts aan om aan te toonen, hoe Moskou inderdaad „van alle markten thuis" is. Het richt zich geheel naar de omstandigheden van het land, naar den aard der bevolking, naar de opvattingen, die heerschen in de streek, waar de revolutionnaire propa ganda „er in" moet worden gebracht en juist daardoor is deze te gevaarijker. Korte berichten. In het geschil in dia metaalnijverheid tei Bochum is gisteren overeenstemming bereikt. Bq gelegenheid van de voorlezing van het decreet inzake de heldhaftigheid dier deugden van den ©erbiedwaardigen Broeder Bénilde heeft Z.. H. die Paus een red© gehouden over de houding van Ka tholiek Frankrijk jegens den H. StoaL. Te T-Lecmem (Algiers) is het terras van een Moorsch© badinrichting ingestort Vijf Moorsch© vrouwen zijn omgaKomen Biininteinland. De Oestercampagne in 1927. Een treinbotsing bij Leiden. Jan Toorop ernstig ziek. Buitenland: Weer een ontploffing te Berlijn. 150 mijnwerkers levend begraven. Storm en overstrooming in België. Wij leveren U ALL ES op (Chemisch, GENEES- en Heelkundig gebied II Ass. Apotheker Lange Kerkstr., Goes. Telefoon 168. De handelsreizigers en het cadeaustelsel. Het bestuur der Nationale Vakgroep van Handelsreizigers en -Agenten in d© Ned. vereen, van Chr. Kantoor- en Han- delsbediendlen heeft zich naar aanlei ding van het antwoord van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid op de vraag van den heer v. Wijnbergen, ter zake de instelling eener commmissie, aan welke ware op te dragen het cadeaustelsel en de daaruit voortvloeiende nadeelen aan een nader onderzoek te andterwerpen en na te gaan, welke maatregelen daar tegen eventueel zouden zijn te nemen tot genoemden Minister gewend om Z-E*. er op te wijzen, dat verscheidene han delsreizigers en -agenten als deskundigen over de nadeelen van dit stelsel kunnen oordeelen, terwijl zjj aangezien zjj in het bijzonder bekend zjfn met de men taliteit van de afnemers van artikelen met cadeaux evenzeer competent mogen worden geacht om mede de maatregelen aan te geven, welke eventueel ter bestrij ding van dit stelsel kunnen dienen. Op grond higrvan en met het oog op het feit, dat een groot aantal vakgenoofen als direct-belanghebbenden mag wor den beschouwd, verzoekt genoemd be stuur den Minister bij de samenstelling dezer commissie het handelsreizigers-ele ment er in op te nemen en d© National© Vakgroep in de gelegenheid te stellen, voor de benoeming van een lid dezer commissie één of meer terzake-kundiga leden aan Z.Ex. voor te dragen. De opvolger van Commissaris Sweerts. De traditie wil, zegt het Hbld., dat de burgemeester van de Residentie, wanneer het ambt van Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland openvalt, als opvolger wordt aangewezen. Eiurgemees- ter mr J. G. Patijin werd gouverneur der provincie. Zijn -opvolger in de hof stad, baron Sweerts, eveneens. Het be hoeft dus niet te verwonderen, dat ook de naam van den tegenwoordigen burge meester van Den Haag, mr J. A. N. Patjjn, thans reeds als opvolger van ba ron Sweerts wordt genoemd. Maar ook andere namen komen ter sprake, voor namelijk die van Jhr Mr. Dr H. A. van Karnebeefc, oud-minister van Bjuitenland- sche Zaken, en die vain Mr V- H. Rutgers, oud-minister van Onderwijs en oud-Gede puteerde van Zuid-Holland. Voor een be trouwbare voorspelling beschikken wij in- tusschen niet over voldoende informatie." Van andere zijde wordt ook nog ge noemd Jhr. de Gijselaar, lid van de Eerste Kamer en oud-burgemeester van Leiden. Nederlandsche paspoorten. D© Minister van Binnenl. Zaken heeft een circulaire aan Ged. Staten der onder scheidene provinciën gezonden, waarin op de wenschelijkheid wordt gewezen, dat, in het belang van vergemakkelijking van het internationaal verkeer, de onder scheidenlijk door provincie en gemeente besturen geheven leges wegens afgifte of verlenging van een buitenlandsch pas poort, zooveel mogelijk worden verlaagd, altbians, waar die leges het bedrag van fl te boven gaan, deze tot fl worden teruggebracht. Mini ster Lambooy naar Amsterdam. Naar het Corr. Bur .meldt, zullen de Minister van Marine a.i. de heer Lam booy en vermoedelijk ook de tninister van Koloniën, dr Koningsberger, Woens dag te Amsterdam een bezoek brengen aan de Stoom vaart-Mq. Nederland, ten einde in oogensohouw te nemen de acco modate der vierde klasse in welk© klasse

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1