Mo. 84 Zaterdag 7 Jannari 1928 42e Jaargang Hendrikse Co s Bank EERSTE BLAD. BERTELS' KUNSTKORRELS Alle Bank-, Effecten- en Assuranflezaken Safe-Deposit. Buitenland. HET ADRES A. WIL KING Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Be«sfenmarkf 8 - GOES - Telefoon 249 (2 lijnen). DE PlUIMVEïVBEDING IN NIEUWE BANEN DOOD f Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Te|.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentifin: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting "Tr is een antwoord. Op een eenige jaren geleden gehouden Zendingsconferentie deelde Dr Harren- stein een en ander mede uit zijne per soonlijke ervaringen omtrent het moei lijke en vaak moedbenemende zendings werk. Kort voor zijn vertrek uit Indië, bezocht h$ in het binnenland van Tapanoeli de hoogvlakte van Sipiok, waar hij had ge preekt voor een kleinen kring van zende lingen. Een van hen stelde de vraaig hoe het met het Koningschap van Christus te rijmen is, dat Mohammed meer onderda- i nen heeft dan Jezus. Deze vraag was uit -den nood geboren. Dè strijd der zending is daar zwaar. Met kleine kracht moet weerstand worden ge boden aan het opdringend Mohammeda nisme, En behalve deze eene vraag, waren er tal van andere, niet minder nijpend en wel in staat om den arbeiders den moed te benemen. Men tobt, men zoekt Ben antwoord en komt niet klaaï met de kwesties. De vraag die deze zendelingen bezig hield is een vraag die ook op ander ter rein in allerlei vorm, telkens weer her haald wordt. Hoe is het te rijmen, dat het den godde- loozen welgaat en dat zij die God lief heb ben geleid worden door een weg van tegenspoed en kruis? Hoe is het te verklaren dat zoo velerlei arbeid, toch niet in eigen kracht begonnen en die toch bedoelt de eer en de verheer- Ijking van den naam des Heeren met on vruchtbaarheid schijnt geslagen? Hoe komt het dat de invloed van de Christelijke beginselen, toch sinds jaar en dag gepropageerd, nog zoo gering sohjjnt, dat we altijd maar weer tegen den stroom op moeten roeion, en niet verder schijnen te komen? Hoe is het te rijmen, dat zij die Jezus Christus als Koning erkennen ook in het staatkundige leven en die voor de eere .van Zijnen Naam wensohen te strijden, altijd weer tegenover ziah vinden een veel sterkeren vijand? Hoe te verklaren, dat de invloed van de Christelijke school, de Christelijke orga nisaties, de Christelijke pers zoo gering schijnt en dat er van de vruchten van al dien arbeid vaak zoo weinig gezien 1 wordt? jWijj tobben en zoeken voorzoover we althans over deze dingen naden ken en komen niet klaar, en het is zooal niet verschoonbaar, dan toch ver klaarbaar dat velen den moed verliezen en zich strijdensmoede terug trekken. Wij hadden gehoopt dat het de Chris telijke school zou zijn die op ons volks leven een beslissenden invloed zou uit oefenen, maar tot onze groote teleurstel ling moeten we ervaren dat een groot - -^percentage van hen die de Christelijke school bezochten overloopt naar 'tkamp van den vijand en met woord en daad te kennen geeft geen lust te hebben in de kennis van de wegen des Heeren. Het is zelfs geen zeldzaamheid dat de |$wwrmannen onder onze tegenstanders er zich op beroemen de Christelijke school te hebben bezocht, en dat wat daar ge leerd werd gebruikt wordt om den Chris tus en het Christendom te bestrijden. "x| Op de Christelijke Jongelingsvereenigin- gen' en Jeugdorganisaties was veler Hoop gevestigd. Daar zouden de jongelie den bekwaamd worden voor hunne taak op elk terrein des levens en welgewapend ■en goed onderlegd zouden ze straks naar nen hoopte, den kamp met den vijand aanvangen, zouden ze staan om te ge- jtuigen en te redden, om te bewaren en te bouwen. Maar hoe worden we vaak ontnuchterd. Hoe menigmaal komt het niet voor, dat ie wapenen, daar ontvangen, gebruikt .orden om te strijden tegen God en -en Christus of dat men zijne wapen- esting laat vervuilen en verroesten en een moeite doet om met de talenten verkregen en ontwikkeld, te woeke ren. Wij hebben ons Christelijk vereeni- gsleven en niet te vergeten onze Chris- "lijke pers om ons volksleven in. de |oede banen te leiden. Welk een geweldige kracht zou daar- oor kunnen worden ontwikkeld. Wan- eer alle Christenen zich in de voor en bestemde organisaties bijeenvoegden, neer allen die den Christus belijden steunden de Christelijke pers, walk een macht zou dan kunnen worden ge vormd, welk een kracht dan ontwikkeld. Indien de Christenen zich mobiliseer den, heeft eens een ongeloovig geleerde gezegd, de wereld zou schrikken. Maar de wereld schrikt niet. Want zij ziet hoe weinig de belijders van de hun geschonken middelen gebruik maken. Zij ziet hoe de Christenen er vaak behagen in schijnen te scheppen in on dertogen strijd hunne krachten te verte ren. 'Zij ziet hoe vaak de Christelijke pers wordt miskend en hoe zelfs zij van wie men in de eerste plaats steun mocht verwachten den arbeid op dat gebied met een medelpend schouderophalen voorbijgaan. En de vraag door die zendelingen op hun eenzamen post gesteld, komt naar voren: hoe is het te rijmen met het Koningschap van Christus, dat wat in Zijnen Naam wordt ondernomen zoo me nigmaal schipbreuk lijdt, dat de vijand zoo sterk is, en dat er in eigen kring zooveel onverschilligheid i's en lauwheid en lusteloosheid? Zoo wordt er getobd en gezocht en ge zucht. En toch er is een totwoord. Hebreen 11 geeft het, als het heet: „Door het geloof zijn de muren van Je richo gevallen, ais zij tot zeven malen toe omringd waren geweest." Wij' staan met Christus' Zendingsbevel en met alle werk in Zijnen Naam en onder Zijne banier begonnen, voor sterke muren, voor muren die onwrikbaar schij nen en onwankelbaar. Maar die muren, ze zullen vaillen, mits er bij ons is het ge loo f, een geloof, dat zich openbaart in de werken. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEC-E' ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANUL1NE, HET MIDDEL VAN Da J. H. VAN GRAFHORST, 'ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER. ZIEKTE. Middelburgscheatr.Pl7, Schevenlngan, Hel Ijs op dom Donaur Volgens een bericht uit Boekarest zijn verscheidene militaire vliegtuigen naar Gioergioe vertrokken om te trachten, het ijs op den Donau door bommen te laten springen. Artillerie en genietroepen zullen eveneens hieraan meewerken. Het hoogwater in den Donau is nog niet gevallen, zoodat de haven en de stad Gioergioe nog steeds gevaar loopen. Naar verluidt, zullen in overleg met Bulgarije maatregelen worden getroffen om den Donau zoo spoedig mogelijk ijs vrij te maken, daar dit in het weder- zijdsohe belang is. De ontploffing te Berliïrc. Bij de opruimingswerkzaamheden op 't terrein van de ontploffing, gelukte het den brandweerlieden nog een slachtoffer, ©en kind van vier maanden, te bergen, waar mee het aantal dooden tot 18 gestegen is. Er worden nog 7 personen vermist. De rijkspresident heeft den opperbur gemeester van Berlijn zijn deelneming betuigd met de ernstige ontploiffingsramp, welke in de Landsberger Allee heef! plaats gehad. Hij heeft hem tevens ver zocht zijn deelneming aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers te willen overbrengen. Propaganda voolr Carol's terugkeer. In Turkije moet een geheime organisa tie zijn ontdekt, die zich den terugkeer van ex-kroonprins Oarol naar Roemenië ten doel stelde. De organisatie stond onder leiding van een mohammedaan, die tijdens het be wind van den_ overleden minister-presi dent Rratianoe in Roemenië ter dood ver oordeeld was, docjh zich tijdig in vei ligheid had weten te stellen. Een groote hoeveelheid propagandama teriaal, dat in Roemenië verspreid zou worden, ia in beslag genomen. Hevige storm Int Engeland. Te Londen en in de provincie heeft een hevige storm gewoed, waarbij ver scheidene menschen gedood en gewond zijn- Het stoomschip Lazmaik, dat de Til bury-haven uitvoer, werd door den wind uit den koers gedreven en kwam in bot sing met het s.s. Mooi tan. De brug van de Lazmak werd beschadigd. De lucht- diensten CroydonParijs werden stopge zet wegens den storm. voor Manufacturen Dames- en Kinderoonfeotle Tapijten Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST Korte berichten. Uit Sofia wordt gemeld, dat koning Boris Jijdende is aan griep. Hij moet zijn kamer houden. Omtrent den ernst van de ziekte is niets bekend. Te Shanghai is nog steeds de staat van beleg afgekondigd. Te Hankow zijn de gebouwen van boeren-, arbeiders-, vrouwen-, handels- en studentenorgani saties gesloten. Een draadloos bericht uit Swatow meldt, dat de communisten weer zeer bedrijvig zjjn in de streek van Swatow- Swabue, en dat zjj een groot aantal Christen Chineezen ter dood brachten. Uit de jongste besprekingen, tus- schen patroons en ^.rbeiders van de Kort- rijksche textielindustrie, meent men te mogen opmaken, dat de uitsluiting eerst daags zal kunnen opgeheven worden en de arbeiders weer aan het werk zul len gaan. Eon ernstig ongeluk heeft plaats gehad in een ijzergieterij te Oberling in Thuringen, waar plotseling gloeiend ijzer uit een reservoir spatte, met het gevolg, dat 5 arbeiders ernstig gewond werden. Eén hunner is in den loop van den nacht aan zijn verwondingen overleden. De scheepvaart op da beneden-Elbe wordt door ijs zeer bemoeilijkt. De ijs vlakte te doorsnijden levert veel werk op. Een aantal vaartuigen bleven in het ijs steken. i Lloyd George is te Rio de Janeiro aangekomen, vergezeld van Margaretb. Lloyd George en andere leden van zijn gezin. De verkiezingen voor de Sovjets zijn uitgesteld tot den herfst van dit jaar. Het algemeen indexcijfer der groot- handelsprijzen in Engeland is in Decem ber verder gedaald. Het 'bericht wordt bevestigd, dat het Belgische schoolschip „TAvenir" in de Golf van Mexico, nabij de Babama-eilan- den is gestrand, al zou de toestand voor de bemanning niet gevaarlijk zijn. Sleep- booten zijn ter plaatsen aangekomen. De bemanning bestaat uit 90 man, onder wie 64 adelborsten. Van het Hof. Met den gewonen Staats&poorirein van 6 u. 35 jjit Den Haag zijn de Koningin, de Prins en de Prinses gisteravond naar Het Loo vertrokken, waar zij eenige we ken zullen blijven. Van Amersfoort tot Het Loo hebben, zjj in een extra trein gereden. Bepalingen omtrent ds ouder lijke macht en de voogdjj:. Bij de Jweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de be palingen omtrent de ouderlijke macht en de voogdij over gewettigde kinderen, en omtrent ontzetting uit en herstel in de oudariëfc» m&cht aa da voogdjj. Het ontwerp strekt, om te voorkomen, dat kinderen, die onder vreemde voogdij staan of die door anderen worden onder houden of opgevoed, van die vreemde verzorgers worden opgeëischt, ia strjjd met de belangen dier kinderen. Ilooge Raad van Arbeid. De nieuwe wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid zal 1 Juli a.s. in werking treden. Intern, telefoon-oproep berichten. Bepaald is, dat behalve in het ver keer met Duitschland, thans ook in het verkeer met België, Denemarken, Honga rije, Luxemburg en Oostenrijk de kosten van bezorging buiten den kosteloozen bestellingskring van uit het buitenland ontvangen telefoon-oproepberichten voor rekening van den afzender komen. Hiervoor is een vast recht verschul digd: voor Luxemburg van f 0.25voor België van f0.50, voor Hongarije van f0.75, voor Denemarken f 1.25 en voor Oostenrijk f0.60. Telefoongesprekken met het buitenland. Behalve met Duitschland is thans ook in het verkeer met Denemarken, Honga rije en, met ingang van 1 Febr. a.s. even eens met Luxemburg de gelegenheid ge opend om door tussohenkomst van de telegraafkantoren inlichtingen in te win nen, of een bepaald persoon, met naam en volledig adres aangeduid, een telefoon aansluiting bezit, en voorts of die onder een opgegeven nummer aan een bepaald telefoonnet is aangesloten. In herinnering wordt gebracht, dat de inlichtingen, welke door een Neder- landsch kantoor kunnen worden verstrekt, kosteloos zijn en dat voor inlichtingen, waarbij navraag bij een buitenlandsche administratie noodig is, een derde van 'de kosten van een gewoon gjesprek met dat land verschuldigd is. Uitvoering Biosooopwet. Thans zijn bij Kon. besluit, met in gang van den diag, waarop de Bioscoop wet in werking zal treden, benoemd in de centrale commissie voor de keuring van films: tot voorzitter de heer D. van Staveren te 's-Gravenhage en tot secre taris de heer mr B. I. A. A. Ter Veer te Utrecht. Het Pachtvraagstufc. Het hoofdbestuur vain den Nederl. Chr. Landarbeidersbond heeft besloten nie t toe te treden tot eea te vormen comité van actie inzake de verkrijging van een wettelijke regeling van het paohtvraag- stuk, tot oprichting waarvan op 12 Dec. in een bijeenkomst te Utrecht van verte genwoordigers van pachters- en landarbei ders-organisaties, bijeengeroepen door den Bond van Landpachters, in beginsel was besloten. Mr A. M. Joekes naar Ned.-Indiië. Naar de „Tel." verneemt, zal het Twee de Kamerlid, Mr A. M. Joekes, binnenkort een studiereis naar Nederlandsch-Indië ondernemen. Hij zal daartoe 29 Maart a.s. uit Rotterdam vertrekken. De heer Joekes stelt zich voor begin October weer 'in Nederland! terug te zijn. Hij zal tijdens zijn verblijf in Insulinde, Java en een deel van Sumatra bezoeken. Stedeljjke en plattelands- arbeiders. Op vragen van het Tweede Kamerlid Weitkamp: 1 Is het juist dat in de maanden Februari Maart duizend werkloozen uit de groote steden bij de werkverschaffing in Over- jjsel zullen worden te werk gesteld? Zoo ja, is dan de minister bereid te be vorderen, dat geen bevoorrechting der stee delijke boven de plattelandsarbeiders plaats grjjpe? Heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: Reeds eenige maanden geleden is eetn aanvang gemaakt met tewerkstelling van werkloozen uit de groote steden in Over ijsel. Het ligt in de bedoeling, op dien weg voort te gaan, en, zoo mogelijk, in het a.s. voorjaar een duizend werkloozen uit de groote steden in Overijsel en Friesland te plaatsen. Voor bevoorrechting vam stedelijke bo- van plattelandsarbeiders behoeft geen vrees te bestaan. Maar het ligt voor de hand, dat, aangezien de gezinnen van de tewerkgestelden in de stad achterblijven, de onderhoudskosten hooger zijn dan die van gezinnen ten plattelande. Auto-garages van de Ned. Spoorwegen. Het Tweede Kamerlid Staalman beeft Binnenland. De bemanning van de Alhena gehuldigd. Werkloozen naar Overijsel en Friesland. Storingen in het treinverkeer. Storm in Twente. Telefoneeren met het buitenland. Buitenland. Hevige storm boven Engeland en Ka naal. Het gestrande Belgische schoolschip. Nog steeds ijs op den Donau. Alies vereend »r» een korrelniets bijvoeren Alom verkrijgbaar?. Pr^50Kl!oaf9.-poStwi N.V.Bcpfels Ollefabrieken Afi^,.Ku^stlm,e(»• Amsterdam. Vraagt brochure den minister van waterstaiat de volgende vragen gesteld: Is het bericht juist, dat bijl de Neder- landsohe Spoorwegen plannen bestaan om in verschillende steden van het land autogarages te gaan oprichten, welke niet alleen zullen dienen als bergplaatsen en reparatie-inrichtingen van het materiaal der Ato, doch die ook voor particulieren zullen worden opengesteld? Zoo ja, acht de minister dan zulke plannen in overeenstemming met de func tie, die de Nederlandsohe Spoorwegen hebben te vervullen en wordt hier niet een terrein betreden, dat zich veel beter eigent tot het zuiver partioulier initiatief, hetwelk zeer voldoende in de bestaande behoefte op dit gebied! voorziet? Moderne wegconstructies. Het bestuur van de vereeniging Het Nederlandsohe Wegencongres zal op ae in Februari te Utrecht te houden jaar beurs een wegenpaviljoen inrichten ter demonstreering van de verschillende mo derne wegconstructies. Teekeningen en modellen hiervan zul len worden tentoongesteld met monsters van de verschillende materialen e.d. en kaarten en grafieken zullen o.a. een beeld geven van de plannen voor wegverbete- ring van rijk, provinciën enz. De demonstratie zal een geheel alge meen karakter hebben, dus zonder per soonlijke reclame voor hen, die de we genverbetering zullen uitvoeren of die de daarvoor noodige materialen zullen leveren. Driehonderd-jarig bestaan van hef Goesche Weeshuis. Wij laten hieronder nog volgen het slot van het historisch overzicht van het Goesche Weeshuis, waarvan wiji gisteren het eerste gedeelte gaven. De begrafenis van P. Rimland met al de weeskinderen in het gevolg schijnt op de Goesche burgerij indruk gemaakt te heb ben. Het viel zóó in den smaak, dat regen ten hij herhaling lastig gevallen werden met het verzoek de weeskinderen de be grafenis van dhr A. of mej. B. te laten vol gen. Ze wezen echter die verzoeken voor taan maar geheel af. Op een keer waren twee weesjongens weggeloopen zonder dat men wist waar heen. Na een verblijf van drie jaar in Oost-Indië keerden ze terug en vroegen onderkomen in het Weeshuis. Zij beleden verkeerd gehandeld te hebben, beloofden voortaan goed op te passen en werden op proef voor een half jaar teruggenomen. Deze jongens gingen zulke mooie verhalen over hun reis en het matrozenleven doen, dat de vader met de overige jongens geen 'huis meer kon houden. Elke week liepen er weg en de regenten hadden veel spijt, dat ze deze jongens voor een half jaar teruggenomen hadden. Eer hun proeftijd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1