Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Ingezonden Stukken. Radio-Nieuws. N. S. F. RADIOTOESTELLEN LOOP DER BEVOLKING. J. POLDERMAN - GOES g T(rt«0tiiwoorÜtieer« van d«n landbouw, Doot h®' ingrijpen der landbouworg&ni- aaijes ran verschillende landen en ran het Internationaal Landbouwinstituut te^Rome ge- luite het een afzonderlijke vertegenwoordiging voof den landbouw te verkrijgen. De confe rentie stelde hierop voor de landbouwvraag stukken een speciale commissie in. De com missie heeft in" de hesluiten van de Econo mische Conferentie, onder gebruikmaking van de door de Internationale ,Landbouwcommis- sie opgestelde postulaten de' beteekenis van den landbouw voor de wereldeconomie en de maatschappelijke welvaart in het juiste lioht gesteld. Doordat de landbouw behoorlijk in het nieuwe comité vertegenwoordigd is, erkende de Volkenbond hiermede de rechtsgelijkheid van den landbouw met industrie en handel. Hierbij valt op te merken, dat de Volken bond zich niet alleen verzekerd heeft van de medewerking van het Internationaal Land bouw Instituut, doch tevens van het directe contact met de landbouworganisaties. Ongelukken. Mej. U., te Gro ningen, die dezer dagen door da gladheid kwam te vallen, is thans aan de gevolgen van dien val overleden.Te Steenbergen is zekere Sch., dood gevonden, liggende onder de sneeuw, de voeten aan het ijs vastgevroren. De ongelukkige had zijn kin deren medegedeeld, dat hij op de otter- jacht g'ing. Men schrijft het ongeluk toe aan een hartverlamming. Typhus op de „Gelria." De directie van den. Kon. Holl. Lloyd deelt mede, dat zij het volgende telegram heeft ontvangen: „Aan boord van het s.s. „Gelria" het welk Zaterdag a.s. uit Zuid-Amerika te Amsterdam wordt verwacht, hebben zich onder de bemanning enkele jevallen van typhus voorgedaan. De 2de stuurman Doornhusch en de ass.-machinist Meijer zijn aan de gevolgen overledem Die tweede machinist Willems is in het hospitaal te Las Palmas opgenomen.K Blijkens telegrafisch rapport van den kapitein zijn er ook nog enkele verdachte gevallen. De toestand der betrokkenen is echter zeer gunstig. „Je geld of je leven I" Toen Dinsdagmiddag te Venlo de heer A. nabij de gemeentelijke waterleiding aan het wandelen was, sprong eensklaps een on guur persoon, die z'n gezicht in een das verborgen had ,voor hem op den weg met de bedreiging: „Je geld of je leven!" De heer W. was natuurlijk goheel ver bouwereerd en wist niet recht goed hoe bij het bad met den man, die hem be sprongen bad. Deze aarzeling beschouwde de overval ler blijkbaar als antwoord, dat W. geen afstand van eenig geld, wilde doen. Hjj haalde daarop achter zijn jas uit een zwa- ren knuppel voor den dag en voordat W. de gelegenheid kreeg zich te verweren, sloeg de aanvaller hem met een gewel digen slag tegen den grond. W. had nog de kracht om om hulp te roepen, waarop de roover zich ijlings uit de voeten maakte. Na eenigen tijd. had do aangevallene weer de kracht om op te staan, en bij de eerstvolgende woning van den overval kennis te geven. Het bleek, dat zijn achterhoofd dik opgezwol len was. Naar we vernemen, is het vermoeden gewettigd, dat de aanvaller een Duit- schor is. Brandon. Te Gent in de Over- Betuwe is afgebrand de groots schuur- berg met duizenden kilogrammen hooi van den landbouwer Bosman. Met groote moeite wist men het woonhuis te sparen. Eenige belendende gehouwen werden mo de oen prooi dar vlammen. Verzekering dokt gedeeltelijk de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Wormerveer is gisteravond door onbekende oorzaak brand, uitgebroken in het perceel Krommenie weg .146 waarin Üe heer N. Wortel een groentezaak drijft. In een soogenblik tijds stond het van hout opgetrokken perceel in lichtelaaie. Het hujs brandde geheel uit. Inboedel en goe derenvoorraad gingen geheel verloren, Gisteravond brak brand uit in het pakhuis van den heer Zwartsenberg te Assen. Het pakhuis, dat een gedeelte van het veilingsgebouw is, was gevuld mat een groote .partij zakken. De brandweer mocht het gelukken, den brand die zich ernstig liet aanzien te blusschen. Een groote voorraad zakken is verbrand. Ver zekering dekt de schade. Het isolement van Terschel ling. De postboot van Terschelling heeft gisterenmorgen wederom geprobeerd Har- lingen te bereiken. Nadat men de post en de passagiers van Vlieland had afgehaald werd in de richting Hariingen doorgeva ren. De postboot ontmoette echter zoo veel ijs, dat. zij genoodzaakt was naar Terschelling terug te keeren. Hedenochtend zal men wederom trach ten Harlingen te bereiken. Met het oog op pLe zeer veranderde weersomstandigheden is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de boot hedenmiddag pog van Harlingen weer naar Terschelling kan .terugkeeren. Op jacht naar de echo. Dezer dagen werd in de Albert Hall te Londen een proef genomen, hoe men de echo met lichtstralen kan verdrijven. In deze groote ruimte zijn onaangename echo's, welk men graag zou ondervan gen. Er werd daartoe uit een licht-uitzen- dende metalen schaal een schelle, licht straal den hoogea koepel van do Hall ingezonden en door de geheele ruimte gestuurd. Waar een echo was, hoorde men een schril tjilpen, als van een onzichtbare vogel. Dit is te verklaren, doordat de metalen schaal niet slechts een lichtstraal doch ook geluidsgolven uitzond,, welke door de snelle onderbreking van de von ken ©ener electrische booglamp voortge bracht werden. Deze geluidsgolven werden op de bepaalde plaatsen teruggekaatst. Nadat de precies© plaats van de ver schillende echo's was bepaald, was het gemakkelijk, deze uit te schakelen, door op die plaatsen vilten dekens of andere stoffen aan te brengen, welke het geluid opvangen. Die echo-jagers zijn aldus in staat deze storende geluiden weg te werken. Een zeldzaam feit. Het ma;g een zeldzaam feit heeten, dat thans nog in dit seizoen schepen onzer vloot aan de harimgvisscherij deelnemen. Aangelokt door de schitterende resultaten der Ka- naalvisscherij, zullen nog twee Scheve- ningscbe motorloggers een reis derwaarts maken. Vliegmachine maar Urk. G.s- termouigien omstreeks half twaalf arriveer den de vliegers G. 7. de Pas en H. A. Watewijn met eeh vliegtuig van de K.L. M. op Urk. Zij landden in het voorland in die nabijheid van het dorp, waar zij door honderden bewoners van het eiland wer den begroet. Zij brachten 16 zakken post mede. Om half een vertrok het met post en één passagier weer naar Amsterdam. Arsenicumvergiftiging. Op Nieuwjaarsdag zijn te Bemsdorf zes personen van een familie ernstig ziek geworden, waarbij zich vergiftigingsverschijnselen voordeden. In- tusschen zijn drie van hen overleden, terwijl de drie anderen met den dood worstelen. Het schijnt, dat bij het klaarmaken van een meelspijs de vrouw een zak, waarin arsenicum heeft gezeten, heeft aangezien voor een meel zak, waardoor arsenicumvergiftiging is ver oorzaakt. Een lage grap. Te AHstatten (kanton St. Gallen) werd een 63-jarige verloskundige in het holle van den nacht bij 17 graden koude door een odbekendte uit haar bed gebeld. De vreemdeling bracht haar de boodschap, dat ze onmiddellijk bij een haar bekende vrouw, die in zekere omstandigheden verkeerde, moest komen en verdween. Bereidwillig stond ze dadelijk op, kleed de zich aan en spoedde zich naar het opgegeven adres. Daar vernam zij', dat zij niet geroepen was en begreep dus toen, dat zjj bet slachtoffer was geworden van een minne grap. Met recht geërgerd, keer de jij huiswaarts. Tot overmaat van ramp kwam de be jaarde vrouw vlak vóór haar woning door de gladheid te vallen en brak een been. Haar hulpkreten weerklonken door den nacht, maar het duurde geruimen tijd, vóór dat men haar hoorde, en zij door haar echtgenoot en pen buurman binnen gebracht kon worden. Er deden zich .complicaties voor, ^ge deeltelijk aan haar leeftijd en het liggen in sneeuw en koude met een open wonde toe te schrijven. Eenige dagen later stierf de vrouw aan de gevolgen van het ongeval-, of, zoo men wil, indirect tengevolge van de lage grap. Zaalvloer bezweken. Naar de bladen melden, is te Monfalcone bij een Nieuwjaarsfeest, waapaan 200 personen deelnamen, de vloer van een feestzaal bezweken, zoodat ongeveer 100 personen naar-benéden tuimelden. De meestal lis pen gelukkig slecbts lichte verwondingen en kneuzingen op. Een kleermaker-uitvinder. De kleermaker Otto Braun te Weijier d. Enz, die in zijn vrijen tijd veel studie maakte van de vergassing van benzine bij auto's en vliegtuigen, heeft een uitvin ding gedaan, waardoor het mogelijk ia -een besparing van 25 pet. op het gebruik van benzine te verkrijgen. Braun heeft patent op zijn vinding aan gevraagd en zich vervolgens tot finan- ciëele kringen in Amerika gewend, die zich daarvoor interesseerden en deskun digen belastten om haar op haar practi- scbe waarde te toetsen. De uitslag van dit onderzoek is gun stig voor den jongen uitvinder geweest, zoodat hij naar Amerika is ontboden. Soep bjj de spoorwegen. Men meldt uit Maastricht aan de Tel.: In ver band met de zware diensten, die men van het personeel bij de Spoorwegen vergt, zal aan denachtploeg alhier, te beginnen met hedennacht, erwtensoep worden verstrekt. Naar wij vernemen zal dit echter alleen geschieden voor het personeel in den buitendienst. De liefde voor een andere krantBij de politie te Leiden waren klachten ingekomen, dat bij verschillende abonné's van het „Alg. Handelsblad" de courant uit de bus werd gehaald. Der halve werd een uitgebreid onderzoek in gesteld en de krantendief werd spoedig op -heeterdaad betrapt. Het bleek te zijn... een looper van de „Nieuwe Rotterdam- scbe Courant", die een groote voorlief de voor het andere blad bleek te hebben en daarom bij zijn rondgang met het Rotterdamsche dagblad, telkens ergens een „Handelsblad" uit de bus haalde om het thuis te kunnen lezen. De man heeft beloofd het nooit meer te zullen doen. Een dievenbende opge spoord. Te Dorancy had het de aan dacht van de politie getrokken, dat het huis van een bookmaker bijzonder over dadig was ingericht. Een inspecteur ging op zoek en herkende voorwerpen, afkom stig van een groot aantal diefstallen. De eigenaar, ondervraagd, waar hij zijin meu belen en die mooie bezittingen vandaan had, noemde een adres te Yincenn-es. Ook hier ging de politie op onderzoek en vond er een groot aantal kostbaarheden. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Een van hen bleek beambte bij de gas fabriek te zijn. Hij ging de meters opne men bij de inwoners, maar waarschuwde zijn kameraden als ergens een familie afwezig was. Den volgenden nacht werd dan ingebroken. De dieven hadden voor een waarde van 500.000 francs bjj elkaar gestolen. De aanslag op Inspecteur Paul. DEN HAAG. Die Haagsehe rechtbank veroordeelde heden wegens poging tot doodslag gepleegd op Jansen Gerlach en den politie-inspecteur Paul, overeenkom stig den eisch van den Officier van Ju stitie tot 20 jaar gevangenisstraf, dein koopman H. Reinitjes, die op 2 Sept. j.l. na een inbraak te hebben gepleegd, re volverschoten loste op zijne vervolgers en met twee schoten den inspecteur Paul levensgevaarlijk verwondde. Met betrekking tot den schoenmaker M. Houtman tegen wien jte Officier van Justitie ter zake van medeplichtigheid aan den inbraak 5 jaar had geëischt, besloot da rechtbank, daar het onderzoek niet volledig is geweest, in de 'zitting van 12 Januari a.s. opnieuw getuigen te zul len hooren. Schiermonnikoog en Ameland'. SCHIERMONNIKOOG. Te 8 uur heden morgen kwam de postboot hier zonder eenige stoornis van het jjs aan. Door het ruwe weer en den hevigen wind is het ijs weggedreven. De veerdienst is weer hersteld. NES. (Ameland.) Tengevolge van de veranderde weersomstandigheden is Ame land thans uit hot isolement verlost. Hevige ontploffing te Berlijn. Even na middernacht heeft zich een ge weldige ontploffing voorgedaan in de kel ders van een huis aan de Landhergerlaan te Berlijn. 'De kelders, de eerste en tweede verdieping van het; huis werden geheel vernield. Er ontstond een groote brand, die door de Berlijnsehe brandweer met veel materiaal wordt bestreden. Verschei dene personen zijn gedood; tien zwaar ge wonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest, dat nog talrijke personen on der de puinhoopen bedolven liggen. De ramp is vermoedelijk door gasont ploffing ontstaan. Het aantal dooden staat nog niet vast, 'daar bet opruimingswerk nog niet is beëindigd. Hieromtrent wordt, nog nader ge seind, dat voorzoover kon worden na GEMEENTE 1 Januari 1927 Geboren Gevestigd HuweL Overleden Vertrokken 1 Januari 1928 M. Vr. Totaal M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. Middelburg 8936 10084 19020 131 137 268 446 544 99Ó 91 114 205 602 695 1297 8820 9956 18776 Wemeldinge x) 1199 1197 2396 29 20 49 32 47 79 15 14 16 30 50 66 116 1198 1183 2381 Kloetinge3) 957 1022 1979 12 24 36 83 105 188 14 12 7 19 92 105 197 948 1039 1987 Terneuzen 5041 5078 10119 97 72 .169 210 263 473 68 42 46 88 298 328 617 5017 5039 10056 Groede 1325 1320 2645 23 22 45 89 78 167 17 14 31 119 93 212 1301 1313 2614 Domburg 662 688 1350 10 11 21 14 28 42 3 7 10 26 31 57 657 689 1346 Meliskerke 360 342 702 11 10 21 7 13 20 7 4 3 7 13 9 22 361 353 714 Grijpskerkes) 443 433 876 10 6 16 24 20 44 4 2 2 4 25 19 44 450 438 888 2672 Kapelle 4) 1340 1279 2619 27 25 52 55 87 142 24 8 11 19 44 78 122 1370 1302 Rilland-Bath 6). 1108 1038 2146 16 17 33 52 61 113 16 5 7 12 74 86 160 1097 1023 2120 gegaan, 8 personen om het leven zijn gekomen, en dat 20 personen ernstig ge wond werden. 8 personen worden nog vermist. Het vijf verdiepingen hooge gebouw, waar de ontploffing plaats had, is zoo goed als geheel verdwenen. De vleeschwarenfabïiek van O. Haacke waarin de ontploffing plaats had is niet meer terug te vinden. Electromotoren en zware ijzeren platen werden me'ers ver uit de fabriek weggeslingerd. Het bergen van de onder de puinhoopen liggende ver misten is zeer gevaarlijk, daar groot ge vaar voor nieuwe instortingen bestaat. De oorzaak der ontploffing zou zijn een •defect aan de bpofdbuizen van de gas- voorziening. Bij de reddingswerkzaamhe den werden tot nu toe 2 brandweer lieden gewond. MIDDELBURG. Op den als bijzonder onveilig bekenden boek St. Pieterstraat, Spanjaardstraat, Balans zijn een tweetal waarschuwingsborden met opschrift „Voorzichtig" aangebracht, zichtbaar als men komt uit een der beide eerstgenoemde straten. Moge dit bevorderlijk zijn aan vermindering van het aantal aanrijdingen daar ter plaatse. HANS WEERT. De uitgaande Noorsche zeeboot „Flinth" is bij de Sc'hoorsche sluis omhooggeloopen en vast bljjven zit ten. De boot is te half 12 op eigen kracht weer vlot geraakt. ROTTERDAM. De Centrale recherche te Rotterdam heeft aangehouden den weridoozen kleermaker J. K. uit de Zcwit- ziederstraat en den koopman O. A. L- vain 't Haringplein, die den laatsten tijd valstihe zilverbons uitgaven, die in de woning van K. vervaardigd werden. 3) Erkenningen 5. 3) Levenloos aangegeven 1, echtscheidingen 1. 8) Levenloos aangegeven 1. 4) Levenloos aangegeven 2, 8) Leven loos aangegeven 1. (Buiten verantwoordelijkheid van. de redactie) Mijnheer de Redacteur, Met groote instemming heb ik gelezen uw „Zo-eklichtje" van 2 Januari, waarin u ©en lans breekt voor een Christelijke or ganisatie van Bakkerspatroons. Als voorzitter van den Ohristelijfcen Be sturenbond is door mij ook reeds her haalde malen tegenover belanghebbenden (ook wel tegen een Goeschen Christ, baik- berspatroom lid van dien Bond) gewe zen op het betreurenswaardige feit dat een zoo groot aantal Christ, bakkerspa troons maar steeds lid blijft van den „neutralen"Bond. De argumenten, aan gevoerd om dit standpunt te verdedigen, kunnen hier nu achterwege blijven, doch één dezer argumenten wil ik naar aanlei ding van het verweer van een „Bakker" even naar voren brengen. Steeds werd a.m. gezegd, dat er in Nederland geen Christ. Bakkerspatroonsbond bestond. 'Nu blijkt echter uit het ingezondene van een „Bakker", dat dit wèl het geval is. Gaarne onderschrijf is dan ook de laatste alinea in het Naschrift van „Opmerker", waaraan niets is toe te voegen. Dat het de consciëntie van de ongetwijfeld vele CShr. baikkerspatroons moge wakker schud den, die nog met gerustheid in den neu tralen bond georganiseerd zijn. Aan „Opmerkereen woord van dank voor het zoo zuiver geluid, dat hij bij den voortduur doet hooren, om het gansche maatschappelijke en sociale leven zoo wel voor arbeider als patroon in te richten naar den eisch van Gods Woord., Eaj de Christelijke arbeiders wint deze overtuiging ondanks spot en hoon al meer en meer veld; te betreuren is het dat bij zoo vele patroons in allerlei takken van bedrijf dé oogen hiervoor nog gesloten zijn. Met dank voor de plaatsing, VI. J- M. (Nader vernemen wij', dat er tot nu toe geen Bond van Chr. Bakkerspalroons be staat. Wèl moet er zulk een organisatie bestaan in de provincie Groningen. Redactie.) Amsterdam, 5 Jan, 3,30 u, Berlijn 59.11—59.14 Brussel 34,6834,65 Parijs 9.759.761/» Londen 12.09s/s12.09'Va New York 2.47Ve-&.48 c. Programma van 6 Jan. 1928. HUIZEN, 12.30—1.30 Trio Winkels. 3 —4 Vrouwenuurtje ,R K. 46 Concert N. C. R. V. 66.45 Spreker N. C. R. V. Mr P. Borst, Amsterdam. 6,45—7.30 So ciologie R. K. Vanaf .730 Vrijz, Uitzendavond V. P. R, O. Daarna persberichten. HILVERSUM 12.35—2 Lunohmuziek. 5.307.15 Dinermuziek. 7.157.45 Land- bouwhalfuurtje door Ir W. B. L. Verhoeven. Landbouw en plantenziekten. 8.35 Ka mermuziek. DAVENTRY ,1600 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en solisten. 12.50 Orgelconcert. 3.20 sextet en solisten. 6.20 Orkestconcert. 7.05 Orkestconcert. 7.35 Beethoven's lie deren. 8.05 bas. 8.20 Symphonie-or- kest en solisten. 9.55 Lichte Engelsehe muziek. PARIJS, 1750 M. 10.60—11 Concert. 12,502.10 Orkestooncert. 3.50 Literaire en muzikale matinee. 8.50—11.2Q Oude duetten en moderne melodieën. LANGENBERG, 469 M. BJ0-9.90 R. E. Morgenwijding. 18.151.50 Orkeetconeert. 5.20—6.20 Pianoconcert. 7.35 „Die Heiligen Drei Könige", naar een legende van J. v. Hildesheim. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 7.20 Concert. 9.5011.50 Orkestconcert. HAMBURG, 395 M. 3.85 Balladen en li» deren. 4.20 Concert. 7.20 Concert. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Trioconoerft 8.3510.35 „De Regimentsdochter" (i. 4 pauze Vlaamsche voorlezing). De Philips kortegolf zenden. De werkzaamheden aan den kortegolfzendw van Philips, die is overgebracht naar een klein zendgebouwtje in Hilversum zjjn niet zoo opgeschoten, als men aanvankelijk dacht. Men had gehoopt op Oudejaarsavond m uitzending te kunnen geven, welk voornemen niet ten uitvoer is kunnen worden gebracht Thans is men zoover gevorderd, dat men denkt binnen veertien dagen weer met da gewone uitzendingen te kunnen aanvangen op een golflengte van 30.2 M. de oude golf lengte. Het is trouwens de oude zender, die naar Hilversum is overgebracht. De zender zelf is al gereed, maar da versterker kamer moet nog in orde worden gebraoht. Naast dezen 30 Meterzender zal een zander worden gebouwd met een golflengte van 17 Meter. Met deze zenders hoopt men elk oogao- blik Indië te kunnen bereiken. De snelste verbinding Koot wij k Meyendeil gaat via Ban doeng. Bij een kort geleden gehouden kruiz- gesprek tusschen Kootwijk en Bandoeng dead zich naar Het Volk meldt, het volgende merk waardige incident voor. Zooals bekend is, wordt de Indische ze» der te Meyendeil bij Scheveningen, ontvangen en het geluid per kabel doorgezonden naai het studio te Kootwijk. Het gebeurde nu, dat door de een of andera oorzaak de sterkte van het te Kootwijk aldua aankomende geluid plotseling zeer veel min- der werd. Om de verbinding in stand te houden, moest Meyendeil snel gewaarschuwd worden. Het tot stand komen van een tele fonische verbinding duurt echter al gauw een minuut. Onder de gegevea omstandig heden ging het vlugger. „Hallo Bandoeng", roept Kootwijk; zoudl u aan Meyendeil willen vragen - of do ont vangst watsterker gemaakt kan worden?" Oogenblikkelijk wordt aan het verzoek ge volg gegeven. „Hallo 'Meyendeil, Kootwijk vraagt of u de ontvangst wat starker wilt maken Meyendeil reageert onmiddellijk, de geluid- sterkte wordt aanzienlijk beter en even later meldt Kootwijk: „Halloo Bandoeng, wilt o Meyendeil be danken, het is zoo in orde", welk gezegde door Bandoeng prompt wordt overgebracht Blijkbaar voert de kortste weg naar Meyen deil over Bandoeng! Het Bolsjewisme e» de Radio. Uit Kopenhagen, wordt gemeld, dat dia Dieensche regeerin/g ajle moeite 'doet een station op t© sporen, dat bolsjewistische propaganda-utizendingen geeft in'de Dieea- sche taal. Het station schijnt óf aan de B,aJtische kust te liggen óf op een schip geïnstalleerd te zjjn. Radio-belasting in Framkrjjk. In Frankrijk bestaan plannen om een radiobelasting van 10 francs te heffen op ontvangtoestellen, ten ednde de kosta te gekken van een .gecentraliseerd om roepprogramma, dat mien t.z.t. hoopt in te vceiren. DE VROUWEN IN DE NEDER- LANDSCHE INDUSTRIE. Het Centraal Verslag van de Arbeids inspectie over 1926 bevat een overzicht van het aantal arbeiders, werkzaam ia de nyvexheidsbedrnvea in Nederland. Practi sch gesproken, blijkt, dat de Ar beidswet alle arbeiders in de nijverheid»- bedrijven omvat (mijnwerkers hutten reke ning laiend). Uit de verstrekte cijfer» blijkt o,m. hst volgende: Het aantal personen in de bedrjjv#« werkzaam, voor wie de Arbeidswet geldt, (1926) bedroeg: Jongens van '14—-18 jaar 95.353 667.509 Totaal mannen 663.861 Meisjes van 1418 jaar 40.088 Vrouwen (ongehuwd) 75-776 Vrouwen (gehuwd) 7.970 Totaal vrouwen 129.833 arbeiders 84 mannen en jongens waren en 16 vrouwen eau meisjes, of wél 72 mannen, 12 jongens, meisjes (14-—18 ji) 5.8, ongehuwde vrouwen 9.5 en gehuwde vrouwen 1. Een kleine 8000 gehuwde vrouwen wa ren ia de industrie werkzaam, van wié 2250 in de bedrijfsgroep Kleeding en Rei niging, en 2051 in de Textielnijverheid, in welke groepen vrouwenarbeid een reet groote rol speelt; op 100 arbeiders waren in de groep Kleeding en Reiniging slechts werkzaam 30 mannen, in de Textielnijver heid 62. Voorts mogen genoemd met veel vrouwenarbeid de volgende bedrijfsgroe pen (alle met méér dan 20 pet. vrouwen en meisjes) kunstnijverheid, papier-indu strie, tabak- en sigarenfabrieken en dé bloembollenpellerijen (in dit seizoenbedijji is het aantal vrouwen 68.5 pet. van het totaal der arbeiders.)- Uit een bijgevoegd staatje 'blijkt, flat in de Vereen. Staten het minst aantal vrauwen een beroep hebbest; Nadariasd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3