Vrijdag 30 December 1927 42e Jaargang EERSTE BLAD. SUPP05IT0RIA Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dr. H.NANNING's (Zetpillen teflen aambeien.) ƒ1.75 per doosje van 12 stuks. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44459 Bijkantoor ta Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertenflfin: regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting V Een beroep op Engeland. Door de voorstanders van de verplichte vaccinatie door dik en dun, wordt telkens weer als een waarschuwend voorbeeld gewezen op Engeland, waar dit jaar reeds 10.0C0 gevallen van pokken zouden zijn geconstateerd. Ook hieraan werd door den heer Bijle- veld in zy® Kamerrede aandacht geachon- ken. Hij wees er op, dat hier eerlijkheids halve moet worden bijgevoegd, dat deze gevallen van zoo lichten aard zijn, dat de medische wereld de mogelijkheid onder stelt, dat het een andere ziekte is, die in haar openbaring op pokken lijkt. „Dit zelfde Engeland, met zijn milli- oenenbevolking, zooveel grooter dan wij, dat in het wereldverkeer een plaats in neemt, waardoor het gevaar voor een dreigende besmetting nog zooveel groo ter is dan bij ons, vertoont ten aanzien, van ide sterfte aan pokken een beeld, over de laatste ,tien jaar zoo gunstig als men maar wenschen mag. Immers daar uit blijkt, dat in de jaren 19161920 in totaal aan pokken zijn gestorven '81 men schen en in da jaren 19211925 in totaal 61. Dat is het Engeland, waarvan hakend is, dat er een regeling geldt, dat dege nen, die alleen maar een verklaring af leggen, dat zij meenen, dat vaccinatie voor hun kinderen niet goed is, vrijgesteld zijn, en waar de practijk is, dat een groot deel der bevolking niet gevaccineerd is, In dat Engeland, met zijn dreigende ligging, zijn gevaar voor besmetting en zijn groote bevolking, is de sterftekans aan pokken zóó gering, dat er in de eerste 5 jaar 81 menschen aan die ziekte stierven en in de volgende vijf jaar 61. Klemt dit rapport niet voor de meening, hoe dat zich vastklampen aan de laatste door mij aange'aste bewering, dat ponee- ren van die noodzakelijkheid der vacci natie toch wel een 'klein beetje over dreven is. Zal men niet eerlijk moeten zijn en zeggen, dat al die andere maat regelen, die getroffen zijn, zooals ver betering van de hygiënische toestanden, het isoleeren, enz., van minstens evenveel gewicht zijin? Als men dan weet, dat heit vooral bij de pokken zoo vast staat, dat het gevaar voor .besmetting is gelegen in het con tact, dat heel onze wet op de besmette lijke ziekten juist bedoelt door isolee- rcn_ en ai'erlei andere raaa'iegatem de aan raking met de zieken en daardoor be smetting te voorkomen en wanneer men zich herinnert hoe in 1871 de geïso leerde Zuid-Hollandsche eilanden aanvan kelijk geheel gespaard bleven, terwijl hel eerste geval, dat zich daar heeft voorge daan, kon worden achterhaald en bleek te zjjn van iemand, die naar Rotterdam was geweest en daar in contact was ge weest met een zieke dan is dat iso leeren wel duidelijk gebleken van zoo poot gewicht te zijn, dat ik aan de derde grond steling yan mijn tegenstanders op dit gebied ontzeg de beteekenis, die zij daaraan hechten." De dwang moet verdwijnen. In het verdere gedeelte van zijne rede werd door den heer Bijleveld bezwaar ge maakt tegen het na drie jaar (thans terug gebracht tot één jaar) automatisch her stellen van den vaccinedwang. Hij verklaarde de verantwoording daar voor, waar hier nog altijd ziekte en dood dreigt, niet te willen dragen. Na er .op gewezen te hebben, dat na het wegvallen van dan dwang, de vacci natie in gevallen, waarin dit geien bezwaar oplevert, kan blijven bestaan en dat velen m overleg met de medici tot vaccinatie kullen overgaan, eindigde de heer Bijle veld, met opnieuw tegen den vaccinatie- dwang te protesteeffen en te wijzen op de gevaren, die hier voor onze vrijheid dreigen. i „De argumentatie, die hier gevoerd t wordt ten aanzien van den vaccinatie- I dwang, zoo zeide hij, „brengt mij ook telkens tot de vraag, of men langs dien kalfde® redeneertrant niet met zekerheid komen moet en komen zal tot een dwang tot kunstbewerkingen in allerlei anders gevallen. Wanneer er ziekten zyn, waarvan vasl staat, dat men door bepaalde bewerkingen te ondergaan er tegen geïmmuniseerd kan worden, terwijl men by niet-toepassing van die bewerkingen' aan groote gevaren is blootgesteld, waarom daa ook hies j oii@t geiwongea? Ik w(js op de syphilis, waarvan fvy allen overtuigd zijn, dat de lijders er aan een poot gevaar opleveren voor hun gezin em omgeving. Waarom kan de Over heid daarbij niet met dwang komen?" „Ik houd mij er van overtuigd, dat, wanneer wij met de vaccinatie in deze richting voortgaan, het gevaar vooi verder afglijden op dezen weg zeei groot is. De eenige conclusie, die ik kan trek ken, is deze, dat er voor de Kamer wan neer zij gevoelt voor de vrijheid, wanneei zij gevoelt voor de noodzakelijkheid om niet dan in het alleruiterste geval dwin gend op te treden, wanneer zij erkent, dat in den dwang geestelijk oen gevaar dreigt minstens van evenveel be'eekenis als bij ophefiing van den vaccinedwang, geen an dere uitweg mog'elijk is dah over te gaan tot de opheffing van dien dwang." Groots brand te New-York. Een warenhuis aan den Broadway is geheel door brand vernield. Meer dan 150 brandweerlieden poogden tevergeefs het vuur te blusschen. De schade wordt op 3.600.000 gulden geschat. Dreigende staking in Opper-Sllezië. De Woensdag te Königshütte gehouden bedrijfsradenconferentie der metaalbewer kers uit de Poolsch-Silezische metaal industrie was een weerspiegeling van de opgewonden stemming, welke onder de ar beiders heerscht naar aanleiding van de op 1 Januari 1928 in werking tredende verordening inzake den arbeidstijd voor de ijzer- en metaalindustrie. De regeering werd in dit congres scherp aangevallen. Eenstemmig werd besloten, fep 2 Januari a.s. in staking te gaan, om de regeering te dwingen toe te geven en tevens de huidige situatie aan de komende verkiezingen dienstbaar te maken. Den vakvereenigingsleider is het even wel gelukt opschorting van het stakings parool tot 9 Jan. te bewerkstelligen, ten einde met 't departement van arbeid te Warschau nog te kunnen onderhandelen en voorstellen te doen tot regeling, van den arbeidstijd. De werkloosheid In Duifschland. De werkloosheid nam in de eerste helft van December verder toe. Hst aantal hoofdsteuntrekkers van de werkloosheids verzekering steeg van rond 605.000 op 30 November tot 831.000 op 15 December, dus met 226.000 of 37.4 pet. Het totaal aantal ondersteunde werkloozen steeg van 750.000 op rond 1.000.000, van wie 150.000 vrouwen. De toename bedraagt dus totaal 250.000 of rond 33.3 pet. Venizelos. Naar uit Athene wordt gemeld, hebben de aanhangers van Venizelos getracht de zen te bewegen, zich candidaat te laten stellen voor den door den dood van den af gevaardigde vrijgekomen parlementszetel voor het eiland Hydra. Venizelos verklaarde echter, dat hij zich definitief uit 'het politieke leven heeft te ruggetrokken en zelfs, ook al werd hij te gen zijn wil candidaat gesteld of gekozen, het mandaat niet zou uitoefenen. Mond- en klauwzeer in Engeland. De uitbreiding van de epidemie van mond- en klauwzeer in Nottinghamshire en Derbyshire heeft groote onrust verwekt. De beroemde kudde Britsch-Friesche melkkoeien van 94 beesten ter waarde van vele duizenden ponden toebehoorend aan kol. Birkin te Radcliffe on Trent, is af gemaakt. De eigenaar had nog onlangs een aanbod van duizend .guinjes geweigerd voor een stier, die naar Argentinië zou gaan. De meeste koeien en vaarzen had den meer dan 200 guinjea elk gekost. Alle veemarkten in de genoemde districten zijn gesloten en de slagers hebben de grootste moeite aan vleesch te komen voor Not tingham en andere steden. De mond- en klauwzeerepidemie is in 34 nieuwe districten opgetreden. Sinds 24 December zijn 1170 koeien, 523 schapen, 148 varkens afgemaakt, waarvoor 27.800 bataalA saaasi vracdea. Frankrijk en Italië. Naar gemeld wordt, zullen midden Ja nuari onderhandelingen tusschen Italië en Frankrijk beginnen om de tusschen beide landen bestaande spanning te doen ver minderen. De onderhandelingen zullen, naar ver luidt, slechts betrekking hebben op de ves- tigihg van Italianen in Tunis en het vast stellen van de grens der Italiaansche kolo nie in Lybie. Opgemerkt wordt, dat bet duidelijk is, dat verschillende vraagstukken met een internationaal karakter, zooals het vraag stuk van Tanger, dat der koloniale man daten, het immigratie- en het Balkan- vraagstuk niet tusschen Frankrijk en Ita lië alleen behandeld kunnen worden. Korte berichten. Sir Alfred Mond is benig een fo'nds by elkaar te krijgen van 20-000 pond voor steun aan de werkloozen in Palen, tina- D© millionair Beniha.rd Baxow, eern bekend tabaksmagnaat, heeft voor 50C0 pond ingeschreven; sir Alfred heeft zelf 10C0 pond bijgedragen- Er is reeds een belangrijke som naar Palestina gezonden. Volgons een bericht uit Constants, nop cl zijn van de 1200 zoogenaamde Wit. Russen, die om naturalisatie in! Turkije verzocht hebben, er 900 afgewezen. Naar gemeld wordt, heerscht in Venetië 'hoog water. Het St. Marcusplein is overstroomd. .Do afgevaardigde der republikein- sohe partij in Tsjecho-Slovakije, Zalobin, is gisteren op jacht door een schot in het hoofd gedood. Het is nog niet uit te maken, of men hier met een ongeval of met een misdaad te doen. heeft- Bij het instorten Van alle verdiepte), gen van een 'huis van zeven étages te Buffalo werden 2 personen gedood en 3 gewond. Men zoekt, of er nlog andera slachtoffers te betreuren zijn. Volgens een nader bericht uit ConL stantinopel is het aantal sleohtoffcrs, dat bij het scheep'songeluk op de Zee van Marmora is omgekomen, 85- De kapi. teins van de beide stoomschepen zijn in hechtenis genomen1. Te Zeebrugge zuilen eerstdaags war. kon aan het havenhoofd worden aan', gevat, die 91/2 millioen francs zullen kosten en ongeveer dria jaar zullen du ren- 1 Tachtig Indianen, onder wie vele vrouwen en kinderen1, zija verdronken, toon zij bij den terugkeer van oen feest probeerden om de rivier de Gautin over te stoken- Te Thieusies hebben jagers twee wolven doodgeschoten, die sedert enkele dagen, door koude en honger uit de Ar- densche wouden verdreven, de omgeving van bedoelde streek onveilig maakten:- Alle twee en zestig aangeklaagden welke in verband met de ontploffing by twee banken te Duettos Aires werden aangehouden en in verhoer genomen, zyn in vryhoid gesteld- Het onderzoek duurt voort- HET WEER IN 't BUITENLAND. Hevige storm op de Noordzee en In het Kanaal. In verband met het slechte weer, voor al op de Engelsche kust, zijn gisteren betrekkelijk weinig schepen den Waterweg binnen gekomen. De Ba'aviexboot is, jrt plaats van gistermorgen 8 uur, eerst gis teravond te half 7 te Rotterdam binnen- g-ekomen, De kapitein heeft gerapporteerd dat hij onderweg bijzonder slecht weer heeft gehad, met veel tegenwind. Het schip heeft af en toe niet sneller dan drie mijl per uur kunnen loopen. De Noond-Oosterstorm, die over het Ka naal gierde, was dan ook heviger, dan hij in .jaren ooit geweest was. Verschrikkelijke zeeën slaan „over de stoomschepen heen. De loodsen kunnen niet aan boord komen of van boord gaan. De passagiersboot „Engadine", van Bou logne naar Folkestone, had het .gedurende den overtocht vreeselijk te verantwoor den. Zij werd door de golven van den boeg tot het achterschip1 schoongespoeld en soms leek het, alsof het schip door het overhellen geheel zon omslaan. Iedere passagier aan boord was ziek en velen moes!en by aankomst aan land gedragen worden. Vele stoomschepen zijn erg over tyd en liggen onder do Enigelsclxe kusil in afwachting van beter weer. Het scheepsverkeer met Folkestone is nog steeds gestremd. Talrijke E-ngelschen wachten te Boulogne om naar Engeland terug te keeren. 1% Ëagoiaai. Ujfcvseaip bacicktes blijft de Britsche draadloozs dienst be vatten over den toestand in Engeland, na den sneeuwval en de stormen der laat ste dagen. De jongste weervoorspellingen schijnen de hoop te wekken, dat een zachter weersgesteldheid de pos'te van de bewoners der steden en dorpen, die nog geïsoleerd z:jn, zal verlichten. Uit alle deelen des lands "komen berichten in over menschen, die uren lang te voet of te paard door de hooghesn^euwde lan den trekken om levensmiddelen te halen. Tal van doktoren "hebhen zich moedig geweerd om hun pa'i'tnten in de geïso leerde dorpen te bereiken. Het ruimen der wegen, is ernstig be moeilijkt door de vorst, die de sneeuw- banken in ijsmassa's heeft herschapen. Zelfs Londen is .bedreigd met sehaarsch- te aan Ievensmiddeten en kolen, ofschoon de ko'enhand©laren vo'doonde voorraden p-er trein hadden ontvangen. "Zij waren echter niet in staat ze aan hun klanten af te leveren, tengevolge der gladde stra ten. In Covent Garden waren de groenten scliaarsch, daar deze in hoofdzaak langs de wegen worden aangevoerd. Reuter meldt nog, dat er vliegtuigen zijn gebruikt om Westerham en andere dorpen in het graafschap Kent, welker be woners door de sneeuw zijn geïsoleerd, van Ievensmidde'en te voorzien. Daar de vliegtuigen niet vermochten te dalen, wer den levensmiddelen in zakken gedaan, die men door middiel van parachutes liet dalen. In België. Tengevolge van den storm op de Noordzee, zijn y.egen visscbers- sloepen vai) Ostende nog niet in de haven teruggekeerd. Een andere sloep heeft gerapporteerd, dat de patroon door een golf in zee is geslagen en verdronken. Uit Wallonië wordt -gemeld, dat het Maaswater iets gedaald, is, maar dat an derzijds de Sambre nog steeds stijgt. In de Brusselsche omgeving is deZen- ne nabij Halte buiten haar oevers ge treden. In West-Vlaanderen is men neg steeds zeer ongerust over den waterstand van de Leie. Duitschland. In Duifschtend is het sinds W-censdag weder flink koud, vooral in Pommeren is de thermometer sterk ge daald tot 12 gr. onder nul. Te Berlijn heerscht een temperatuur van 6 gr. onder nul. In de Noordelijke provincies en aan de kust van de Oostzee is het weer thans minder slecht. Na veel moeite is men ©r in geslaagd, brieven over het ijs naar het geïsoleerde Noordzee eiland Peilworm te brengen. Pakketten k-omden evenwel niet naar het e:land vervoerd worden. Scandin avië. In Denemarken vriest het op sommige punten 17 graden, terwijl uit Zweden 22 en uit Finland 23 gr. vorst wordt gemeld. In het Kattegat en in Sont jicemt 3e ijsvorming weer toe. Zelfs op hot open vaarwater heeft zich een dunne ijslaag gevormd, die voor de kleine scheepvaart zeer hinderlijk is. Op den Tweeden Kerst dag heeft een bovine sneeuwstorm gewoed, zoodat het -geheete spoorwegverkeer ge staakt incest worde®. Ook thans onder vindt bet treinverkeer nog steeds groote moeilijkheden, daar do sneeuw op som mige punten 21/3 meter hoog ligt. A.-R. Propigandaclubs. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht kwam bet Verband van A.-R. Propaganda- clubs in jaarvergade-ring bijeen. De secretaris van het Verband, de lieer R. A. don Ouden, van 's Gravenhago, deelde rnee, daL hij aan de laatste vergade ring van de commissie van uitvoering heeft voorgelegd de vraag: moeten Wij voortgaan met onze organisatie? De commissie beantwoordde de vraag ontkennend. Spr. zal meer medewerking moeten krijgen. Er staan ingeschreven 147 plaatselijke clubs, 3 p-rov. afdeelingen en 4 centrale clubs. Spr. vroeg van da clubs een levensteeken en kreeg4 berich ten. Zijn de overige ingeslapen of gestor ven? De aanwezigheid hier op de ver gadering bewijst het tegendeel. Er zal vooral nu propaganda meer dan ooit noo- dig is meer leven moeten komen. Wat het orgaan betreft, daarop is nog elk jaar een tokort. En dat behoefde toch niet. Het is wel belachelijk goed koop, maar dal moest oorzaak van ver dubbeling van het aantal abonnementen, zijn. De practijk wijist uit, dat dit moe gelijk is. Door een aantal afgevaardigden wer den opmerkingen gemaakt, waaruit bleek, dat de toestand wat to zwart was ge- kleurA, Binnenland. IJsberichten. „De Schelde" te Vlissingen in 192,7. Bookmakersbedrijf ontdekt. Vergadering Verband A.-R. Prop. Clubs Buitenland. Storm en hoog water. Groote brand te New-York. Dreigende staking in Siberië. In zijn beantwoording wees de secretaris op den tegenzin bij de kiesvereenigingen tegen de Propaganda-clubs, die belemme rend werkt. Staande de vergadering deed de Propa- gandaclub van Woerden zich als lid van het Verband inschrijven. Hiérna werd overgegaan tot de behan deling van het onderwerp voor dezen dag: „Het standpunt van de A.-R. partij inzake de verhouding tusschen Overheid en gods dienst; Overheid en kerk", in te leiden door den voorzitter, den heer J. Schouten, van welke inleiding in het orgaan „Neder land en Oranje" een schema werd op genomen. Aan de bespreking van dit onderwerp werd door een achttal personen deelge nomen. In zijn antwoord werd er door den 'heer Schouten op gewezen, dat één van de fou ten van de A.-R. in dezen tijd is, dat men niet meer komt tot rustige studie. De formuleering van Art. 3 van „Ons Program" behoeft geen aanvulling. Maar wel de positieve ontwikkeling van wat uit dit artikel voortvloeit voor vele vraagstuk ken van dezen tijd. Het verschijnsel van dezen tijd, dat men niet komt tot bespreking in eigen kring dat niet mogelijk is, omdat men bij verschil van inzicht komt tot afscheiding is een van de moeilijkbeden in dezen tijd, waar door men niet meer komt tot juiste pro bleemstelling. Is de strijd over het betrokken onder werp volstreden? Wij zitten er midden in. Het is aan de orde van twee zijden. Zoo wel van de zijde van hen, die een bepaalde kerk tot heerschende willen maken en van hen, die de Staatsalmacht willen verkrij gen. Uit bet proces-Servet blijkt, dat Calvijn ten principale in de grondgedachte van spr.'s inleiding vastzat. Hij was hier het kind van zijn tijd. Beroept men zich op onze Gereformeerde vaderen, dan moet aangetoond, dat onze vaderen op een be paald punt Gereformeerd waren. De va ren zijn niet maatgevende autoriteit zon der meer. Laat men in de S. G. P. zich uit spreken over de vraag of de Overheid de roeping heeft, openbare godslasteraars en dwaalleeraren met den dood te straffen. Wat de pluriformiteit betreft, moet de vraagstelling zijn: als de gebrokenheid zich tengevolge van de zonde ook in de kerk openbaart, wat moet dan ons stand punt zijn? Dan is het antwoord: alle pogingen van menschen, om door macht», middeten invloed in dozen u't te oefenen gaan .in tegen God, de Heilige Geest, dio alleen over de opnsciënten heerscht. Naar spr. meent, moet het mogelijk zijn de openbare geisla storing tegen ie gaan. Daarvoor zou spr. niet aarzelen. Dat is geen beknotting van vrijheid. Maar nooit beginne men aan een vloek- verbod, zonder dat de waarborgen voor een nakoming ©r zijn. Er moot beroep rnpgelijk zijn op het volksgeweten. Spr. wijst hier o-p 's Heilands woord inzake den scheidbrief. Reeds in de theocratie -zoo bleek gold dat. Is dat subjecti vistisch Neen. De macht van den mensch, ook al heeft hij gezag van God ontvangen, is kleiner, dan men denkt. Een vloekverbod kan soms precies bet tegenovergestelde uitwerken. In de zede van bet volk moet leven de gedachte, waaruit de wet opkomt. Met „vrijheid in geestelijke zaken" be doelt spr. iets moor dan het kerkelijk godsdienstig leven. Hier geldt als norm: a. wat .is de roeping van da Overheid t.a.v. de rechtsorde; b. wat is de roeping van de Overheid t.a.v. de openbare orde en goede zede. De lijkverbranding bracht ons in do moeilijkheid door hot ruet-hand haven van de wet. Hier moet men re kenen met wat in de volksovertuiging is gegroeid. Voerden wij morgen de dood straf in, dan zon dat fout zijn, omdat die thans niet grondt in de volksovertuiging. Mag geldent.a.v.het geestelijk-zedelijk leven: hands off? Niet altijd. Niet als het een integrecrend deel is van de taak der Overheid. Spr. noemt de huwelijkswet,ge- ving. "Da&j taafó da Overheid tftda m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1