No. 75 Woensdag 28 December 1927 42e Jaargang C O. I ut. EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Kassiers, SAFE Een Kruid®* staande Win- d. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. aag-, Zenuw kwalen. Bij Spreekuur s uur), Lange STEIN, Aria- it GEUZEN straat 14 der s.élkerij t9 koop, iewegen (Z.-B,) St. iapsn. bezorging tegen iVISSE, „Wel- tjEN: Zwaan. terug te bezor- fER, Biezelinge. x W aan Boekk Souburg. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der Advartanilën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d. BIJ abonnement belangrijke korting Het vacoiinatievraagstuk. Bij de behandeling van het Vaccine wetje, de vorige week door de Tweede Ka mer, is ook door den heer Bijleveld het woord gevoerd. De door dezen afgevaar digde gehouden rede werd door den over zichtschrijver van het H d b 1. genoemd een der beste sinds jaren over dit onder werp gehouden. Daar er thans voor dit vraagstuk veel belangstelling is, niet bet minst ook in Zeeland, laten wij een gedeelte van wat door den beer Bijleveld werd opgemerkt, hier volgen. „"Wanneer men dit vraagstuk m den vorm, waarin het zich thans voordoet, be ziet, dan is er tweeërlei standpunt denk baar. Ik wensch die beide standpunten duidelijk in het Hcht te stellen. En dan po neer ik allereerst mijn principieel inzicht in deze zaak. Mijn principieel standpunt is, dat de Overheid, tenzij zij voldoet aan een rechtstreeksch bevel Gods (dus als draagster van het zwaard voor de hand having en de bescherming van het recht van haar burgers dienstplicht eischt of hun straf oplegt), in de vrijheid van het individu bij de beschikking over zijn lichaam als drager van het leven, ge paard met de verantwoordelijkheid jegens God van het individu, wat betreft zijn lichaam, als tempel Gods, steeds een grens heeft van haar bevoegdheid. Het benemen van de vrijheid over eigen bloed lijkt mij, zooals dr Kuyper het heeft genoemd, een overheersching, waaronder alle leven dreigt te verstikken. Indien ergens en ooit, dan bevinden wij ons voorts hier op een gebied, waar het gevaar van aantasting en in gevaar bren gen der consciëntievrijheid zeker zeer sterk dreigt, en opnieuw geven de gang van deze zaak en de behandeling van de zen dag mij sterk den indruk, dat wij een groot en niet goed te praten onrecht be gaan, wanneer wij aan de gewetensbe zwaarden in deze materie niet ten volle tegemoet komen en alle recht doen weder varen. Daarom zou de vraag kunnen rijzen, waarom ik dan niet op dit oogenblik en bij deze materie opnieuw poog aan die gewe tensbezwaren tegemoet te komen. Ik heb daarvoor verschillende redenen. Allereerst zou allicht formeel kunnen worden tegen geworpen, dat een dergelijke regeling niet past binnen het kader van dit wetsont werp; maar een tweede, voor mij gewich tiger reden is deze: de ontwikkeling van dit vraagstuk en van de omstandigheden, waaronder het zich thans voordoet, geven mij den onontkoomharen indruk, dat dit vraagstuk van bezwaardheid tegen de vac cinatie App het oogenblik een ruimeren vorm heelt aangenomen dan alleen van de gewetensbezwaren; thans kan zich het ge val voordoen, dat niet alleen personen op grond van hun godsdienstige overtuiging bezwaard zijn, maar ook op door mij vol komen gebillijkte gronden van anderen aard bezwaar kunnen maken tegen de vac cinatie van zich zelf of van hun kinderen. En regeling daarvan is, anders dan door afschaffing van den dwang, niet zoo een voudig. I Ik heb zoo in enkele woorden mijn prin- cipieele houding tegenover dit vraagstuk uiteengezet, maar ik wensch nu, en ik hoop, dat ik daarin niet word misverstaan, van een ander standpunt uit te gaan. Ter bekorting en vereenvoudiging der debatten wil ik nu verder in mijn betoog niet van eigen principieel standpunt uitgaan. Dat standpunt natuurlijk handhavende, kan ik toch zeggen, dat het vraagstuk van den vaccinatiedwang zich thans zoo prin cipieel, zoo abstract eigenlijk niet voordoet. Door de verdedigers van den vaccinatie dwang wordt een meer concreet betoog ge voerd. Hun stelling is: wanneer een be paald middel onschadelijk is eerste praemisse en afdoende bescherming leent tegen een gevaar, dat anders door het individu de gemeenschap bedreigt tweede praemisse terwijl bij niet toe passing van dat middel dat gevaar immi nent dreigend is derde praemisse alsdan is de Overheid, wier taak zeker ook is voor de openbare gezondheid van de be volking te waken, geroepen en gerechtigd bet middel van den dwang toe te passen. Ik meen, dat ik aldus objectief het stand punt van de voorstanders heb weergege ven. Ik herhaal, ik bepaal mij tot dat standpunt, maar ik handhaaf volledig mijn principieele 'bezwaren. Ik verwerp direct de objectie, dat hier eigenlijk van dwang geen sprake ia, dat er bier hoogstens is een indirect bevoideren. Dia redeneering spot met de werkelijkheid, ■oo&ls die «oh voordoet tegenover de eooi- aal-zwakken, die niet in staat zijn om voor hun 'kinderen huisonderwijs te bekos tigen, en dus gedwongen worden te kiezen tusschen deze twee dingen; of voldoen aan den dwang tot vaccinatie, of hun kinderen verstoken doen blijven van wat, krachtens het bestaan van den leerplicht, door die zelfde Overheid zoo onmisbaar en van zoo eminent belang wordt geacht, dat ook daar dwang te baat wordt genomen om de ge- wenscbto ontwikkeling te verzekeren. Welnu, die praemissen, welke ik zie als den grondslag van de redeneering van de voorstanders van den vaccinatie-dwang, tast ik aan. Ik ontken haar juistheid; van enkele ontken ik die juistheid absoluut, van andere meen ik, dat zij aan zoo groote mate van onzekerheid lijden, dat gebruik maken daarvan ter verdediging van den dwang mij niet toelaatbaar voorkomt. Wanneer ik nu in het kort die punten ga behandelen, wensch ik mij, navolgende de ook door mij gewaardeerde beperking, welke mevrouw de VriesBruins zich heeft opgelegd, bij de behandeling van dit vraagstuk op het standpunt te stellen zoo als dit naar mijn oordeel zoo juist is weer gegeven door den geneeskundigen mede werker van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", in een artikel van 24 November jl. Dit nl, dat nu de zaak rijp is voor be spreking in de Volksvertegenwoordiging, zij uit de medische sfeer moet worden ge rukt en overgebracht moet worden naar bet terrein van de staatsrechtelijke mo raal, en dat alle kringen, die er mede te maken hebben, zich daaraan moeten hou den. Zoo is dus in de eerste plaats de grond pijler voor geheel den vaccinatiedwang, dat het een middel is, dat onschadelijk werkt. Ik mag dat poneeren, omdat het bij het tot stand komen der wet uitdrukkelijk is beweerd. Mijnheer de President, die grondpijler, die onschadelijkheid, tast ik aan in den kern. Ik poneer, dat die onschadelijkheid absoluut onbewezen is en onhoudbaar. Ik ontken de onschadelijkheid van de vacci natie; ik ontken de zekerheid van die on schadelijkheid; ik ontken het recht ons voor te houden, dat de vaccinatie in het al gemeen onschadelijk is. Er is geen medi cus ter wereld, die weet, wat in het gezon de organisme geschiedt bij het inbrengen van smetstof. Zelfs kan niemand verklaren, hoe de verhoogde immuniteit door de vaccinatie wordt teweeggebracht; hoe het verband is tusschen vaccinatie en verhoogde immuni teit. Men weet er niets van; 'die werking is wetenschappelijk niet verklaard. Ik meen dus, dat, ook wanneer er niet direct scha delijke gevolgen intreden, ook wanneer er niet een aanwijsbaar of een groote mate van zekerheid gevend verband bestaat tus schen vaccinatie en daarna optredende ziekten, toch niet is vol te houden, dat de vaccinatie geheel onschadelijk is. Ik wijs er op, dat dit niet een meening is, die i'k nu lanceer als afkomstig van den laatste'n tijd, maar dat er telkens, ook van medische zijde, op is gewezen, dat niet kan worden volgehouden, dat er geen verband zou bestaan tussdjhen vaccinatie en b.v. op lateren leeftijd optredende tuberculose. Als leek zou men zoo'n soort samenhang ook alleszins begrijpelijk kunnen achten. Dat koepokentstof, afkomstig dus van die ren, van wie bekend is, dat daarbij veel tu berculose voorkomt, door vaccinatie in het menschelijk lichaam gébracht, oorzaak zou kunnen zijn van vermeerdering van de tu- berculosegevallen in ons vaderland, be hoeft. niet uitgesloten te zijn. Wij weten voorts, dat langen tijd is toe gepast een vaccin, dat de hersens van het konijn gepasseerd was. Het verband tus schen het in Nederland zoo abnormaal veel optreden van hersenziekten, ook in den vorm van eenvoudige meningitis, en de vaccinatie, is evenmin onaannemelijk. Wanneer de leek ziet de statistiek van de zich voordoende gevallen in Nederland, waar sinds 1872 de vaccinatiedwang be staat, en in Zwitserland, op welk land al tijd gewezen wordt als op een gevaarlijk land, omdat daar gedeeltelijk geen vacci natiedwang bestaat, dan vraagt hij toch, of daarin niet een aanwijzing kan liggen om voorzichtig te zijn met het poneeren en het handhaven van de stelling, dat de vacci natie zoo ongevaarlijk is. In 19201923 waren in Nederland ruim 4400, 4400, 4700 en 4600 gevallen, in Zwitserland 1600, 1700, 1700 en 1600. Voor de ménin- gite simple waren de cijfers in Nederland 786, 651, 711 en 626 en in Zwitserland 133, 139, 157 en 141. Ik acht het een ontoelaat bare en een onhoudbare bewering, dat in het algemeen de vaccinatie onschadelijk wordt genoemd; los dus van de op het oogenblik geconstateerde gevallen, waar het verband veel meer aannemelijk is". (Morgen geven wij bet vervolg van deze rede.) Overstroomingsgevaar in België. Tengevolge van den dooi en van den zwaren regenval der laatse dagen is de Leie op sommige plaatsen buiten haar oevers getreden. Daar een groote aanvoer van water uit Frankrijk wordt verwacht, vraagt men zich met ongerustheid af, of men niet eerstdaags voor een ramp zal komen te staan als die van 1 Mei 1925? In bet Waalsche maakt men zich onge rust over de voortdurende stijging van het Maaswater. Mat Nieuwjaar zal het juist een jaar geleden zijn, dat daar de bekende over stroomingen plaats hadden. Te Dinant staan reeds verschillende kel ders onder water. Het gemeentebestuur heeft een proclamatie tot de bevolking ge richt, om haar aan te zetten kalm te blij ven en alle maatregelen te treffen, om het dreigend gevaar zooveel mogelijk te be strijden. Het water der Ourthe stijgt eveneens op onrustbarende wijze. Hetzelfde wordt ge meld in verbanld met de Samber. Een aanvaring In de Zee van Marmora. De schepen „Marmara" en „Sevindj", Evry Sefmina afkomstig, zijn in de zee van Marmora met elkaar in botsing geko men. Van de „Sevindj" zijn 40 personen verdronken. De „Marmara" is in de haven van Stamboel binnengeloopen. I>e „Sevindj" bad 130 passagiers aan boord en zonk binnen enkele minuten. Nieuwe kolenaders ontdekt Te Herdinghen, in bet mijngebied van Pas de Calais, beeft men kolenaders ont dekt. Op grond van deze vondst meent men te mogen besluiten, dat de Fransoh-Belgi- sche steenkoolvelden zich tot aan de kust zou'den uitstrekken. Zooals men weet, zijn tal van geologen van oordeel, dat de mijnvelden van Enge land, Frankrijk en België tot één groot bekken behooren en dat kolenaders dwars door de zee loopen en ter hoogte van Pas de Galais de Engelsche met de Fransche mijnvelden op een groote diepte verbinden. De hongersnood in China. Vreemdelingen uit Shantoeng bevesti gen de berichten, dat 4 millioen personen op het punt staan van honger om te ko men. In 35 districten van de 107 in de provin cie is er minder dan 10 pet. van den oogst terecht gekomen, terwijl in 30 andere dis tricten tusschen de 10 en 40 pet. van de oogsten kon worden binnengehaald. Een groot aantal personen leeft reeds van boomschors en kaf. Het hoogtepunt van den hongersnood is nog niet bereikt. Boeren, die vroeger wel varend waren, doen hun vee voor een ap pel en een ei van de hand en emigreeren. De plaatselijke autoriteiten wijten den hongersnood aan droogte en aan de sprinkhanenplaag, doch de vreemdelingen verklaren, dat de ramp hoofdzakelijk toe te schrijven is aan de burgeroorlogen, ban- dieterij en exorbitant hooge belastingen. Wolven in Servië. Boeren, die zich naar de markt van Valjevo (Centraal Servië) begaven, zijn aangevallen door een bende wolven. De menschen, ongewapend waren, moes ten zich met stokken tegen de hongerige beesten teweer stellen. Zij slaagden erin de wolven op de vlucht te jagen, doch een hunner had zulke ernstige bijtwonden op verschillende plaatsen van zijn lichaam hekomen, dat 'hij naar het ziekenhuis ge bracht moest worden. Aardschok te Rome. Maandagmiddag is, zooals reeds ge meld, te Rome een hevige aardschok ge voeld. Het centrum van de aardbeving bevond zich ongeveer 35 K.M. van Rome verwij derd in het Albanische gebergte. Zeer he vig waren de schokken te Rocca di Papa, Frascati, Nemi en Velletri. In deze plaat sen zijn verscheidene huizen ingestort. De bevolking vluchtte door een paniek stemming aangegrepen, uit de huizen en bracht den nacht onder den blooten hemel door. Drie personen werden onder de puinhoopen begraven, doch konden wor den gered. Een hunner was echter levens gevaarlijk gewond. Te Rome werd een student door stee- nen, die van den toren van een kerk vie len, getroffen en doodelijk gewond. Elders werd een geestelijke door een neervallend stuk gevelsteen eveneens gewönd en wel zoo ernstig, dat men aan zijn behoud twij felt. Onder de bevolking van Rome ontstond groote «rust Groote ontploffing In China. Het Noord-Chineesche hoofddepöt van de Standard Oil Cy. i3 Maandag met alle tanks in de lucht gevlogen. De ont ploffing is veroorzaakt door brand in een nabijgelegen munitiedepot. In de aangrenzende Be'gische Concessie zijn tal rijke huizen verwoest. Tientsin is gehuld in dicht zwarte rookwolken. In de stad heerscht een paniek, daar men vreest, dat de enorme brand bij de Standard"Oil Cy. zich zal uitbreiden. Het aantal slacht offers i3 nog onbekend. De materieeie schade zal evenwél meer dan 50 millioen dollar bedragen. De Standard Oil Cy. zal waarschijnlijk door dezen brand ge noodzaakt zijn haar werkzaamheden in Noord-China voorloopig stop te zetten. De enorme brand is na zestig uren nog niet gebluscht. Nog ongeveer zestig dui zend vaten benzine worden door den brand bedreigd. De in de haven van Tientsin wegloopende paraphine brengt de in de haven liggende schepen in gevaar. Hef vermiste vliegtuig. Volgens een tot dusver' onbevestigd be richt uit New Foundiand is het wrak van het vliegtuig van mevrouw Grayson in de nabijheid van Gap Race aan het strand gespoeld. Korte berichten. Op den eersten Kerstdag zijn te New-York elf personen aan alcohol-ver giftiging gestorven, vooral ten gevolge van het gebruik van vergiftige rum en houtspiritus. Maandagavond is in 'n groot waren huis te Glasgow brand uitgebroken. Bij 't blusschingswerk zijn vier brandweer mannen omgekomen, hun lijken zijn echter nog niet gevonden. De brand woedde zoo fel, dat vijftig omwonende gezinnen aan zegging kregen, dat zij hun huizen moes ten verlaten. Het Engelsche ministerie van land bouw maakt bekend, dat er in 13 graaf schappen van Midden-Engeland mond- en klauwzeer uitgebroken is. Een telegram uit Ichang meldt, dat het onder Fransche vlag varende ss. „Shoeheng", dat op weg was naar Shasi, nabij Ichang door roovers is aangevallen Het schip werd volkomen leeggeplunderd. Vele passagiers werden gedood of gewond. Een bericht uit Moskou in de Fran sche bladen maakt melding van geruchten volgens welke ook Trotzki besloten zou hebben, voor het centraal comité te capi- tuleeren. Het heet zelfs, dat 'besprekingen dienaangaande reeds zeer ver gevorderd zouden zijn. Onder beschuldiging van speculatie zijn driehonderd kooplieden den laatsten tijd uit Moskou gejaagd. Gepoe treedt streng op tegen handelaren, die boven de vastgestelde prijzen hun waren aan den man trachten te 'brengen, maar ondanks hun drastische maatregelen stijgen de prijzen en wordt de koopwaar zeldzamer. EEN NIEUWE KOUDEGOLF OVER EUROPA. Sneeuw en vorat en e,termen. Be warmlegolf, die in den nacht van Dinsdag 20 op Woensdag 21 D'ec- uit het Zuid-Westen kwam opzetten en geleidelijk een groot deel van Europa overstroomt de, werd in den nacht van 25 op 26 Deo- gevolgd door een golf van nieuwe kou uit het Noordwesten. Een aantal berichten op dézen nieu wen winter betrekking hebbende, laten wij hier volgen- E|ngeland. Overal in het land hebben de spoorweg, mannen volop werk gehad, om hun trei nen uit de opeengehoopte sneeuwmassa's te bevrijden. Waar zulks mogelijk was, werden de reizigers naar da plaats hun. ner bestemming getransporteerd, maar in veiel gevallen moesten zij den nachten de treinen of tusschenstations, doorbren. gen. Te Londen zijn' 4000 telegraaflijnen get stoord. Het telefonische en telegrafische verkeer over het gaheele land ondervindt veel vertraging. Het spoorwegverkeer moest op enkele lijnen worden' onderbroken- Te Reading is een trein, doordien' groote aardmassa's naar beneden kwamen, ontspoord- Ver. scheidene personen zijn in da sneeuw doodgevroren. Het meerendeel der hoofdlijnen is thans vrij, maar de dienst op de zijlijnen moest warden onderbroken. Honderden auto's moesten in de opeen, gehoopte sneeuw worden achtergelaten- Talrijke dorpen zijn volkomen geïso. leecd. Binnenland. Een 'dijk der Bolsibeek doorgebroken. De toestand van Mej. van Nierop. De stoomtram bij Oostburg ontspoord. Algem. vergadering van de Z. L. M. Buitenland. Hevige koude en veel sneeuw in belt buitenland. Hongersnood in China. De landwegen zijn zoo goed als alle onbegaanbaar en menig dorp is totaal van de buitenwereld afgesneden. Ook ver schillende stadjes, o.a. St. Albans, een dertig kilometer ten noorden van Lon den gelegen, zijn geheel geïsoleerd en de toegang tot laatstgenoemd oud plaatsje dat uit den Romeinschen tijd dateert en op een heuvel is gelegen, wordt door de opgewaaide sneeuwhoopen onmogelijk gemaakt. Denemarken- In Zuid-Denemarkeö is veel sneeuw ge vallen -Benige particuliere spoorwegen moesten den dienst staken- Op Laaland-Falster ligt de sneeuw op sommige plaatsen anderhalve meter hoog. België- Uit Brussel wordt gemeld: Na den zwaren sneeuwval Dinsdag, nacht en gisteren voormiddag steeg het water der Belgische rivieren weer op onrustbarende wjjze. Tengevolge van den! storm1 in do Noordzee werd het lichtschip „Wande, laar" van zijn ankers geslagen- Het werd na uren zoeken teruggevonden en voor anker gelegd. De sneeuwval heeft in dé groote steden tal van verkeersongevallen veroorzaakt- Tusschen Brussel en Antwerpen1 en op andere lijnen zijn de 'treinverbindingen uren lang onderbroken geweest- De dienst der passagiersschepen op Elngeland is onderbroken. Verschillende visschexsbooten hebben onder den sneeuwstorm zeer te lijden gehad. Een paar bootslui verloren het leven. De hemel is nog grauw van sneeuw. Zweden. De winter is dit jaar in Zweden' zeer streng- In vele streken is de temperatuur gedaald tot 35 graden beneden het vries:, punt. Alle havens ten Noorden van Stock, holm zijn reeds dichtgevroren- Tot nu toe is men er echter door mid del van ijsbrékers in geslaagd, de haven van Stockholm open te houden'. Spanje. Naar de „Journal" uit Madrid verl neemt, is de provincie Burgos door een cycloon geteisterd- Schoorsteenen en daken1 zijn wégge, waaid, boomen ontworteld- Pnl de laag gelet gen wijken der stad Burgos liepen da huizen onder en moesten ontruimd wor. den. In de provincie zijn' de rivieren bui', ten haar oevers getreden- Te Valladolid staan de spoorlijnen onder water. Een groot aantal menschen werd gewond, ve. Ien zijn verdronken. De materieeie schada is zeer aanzienlijk- Roos weer in het Zuiden- Tusschen de Middellandsche Zee en den Atlantischen Oceaan heeft het erg gespookt. Een hevige storm heeft langs de Fraii sche kust gewoed. Het verkeer met Enge. land moest worden gestaakt- In de Spaansche provincie Burgos heb ben aanhoudende stortregens overstrool. mingen veel schade veroorzaakt- Uit Rabat wordt gemeld: Overstroomin gen hebben tusschen Qacablanca en Tan. ger een ernstigen toestand doen ontstaan. De verbindingen,1 tusschen de Fransche en Spaansche zones zijn verbroken- Diverse berichten. De toestand op het eiland Pi e 11 w o r m (ten N.O. van Helgoland), dat door het ijs elke verbinding met het vasteland heeft verloren, dreigt ernstig te worden. Verscheidene kinderen zijn' ernstig ziék geworden. Zij lijden aan diphteritis. Tot nu toe is het buitengesloten, dat mén. ge. neesmiddelen naar bet eiland zal kunnen brengen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat do Save door het dooien van de sneeuw en de hevige regens van de laatste dagen zoo sterk is gestegen, dat verschillende streken van Servië door een ernstige overstroomingsramp worden bedreigd- Hef. water stijgt 12 c.M. per uur. Het dorp Rawiamj is geheel overstroomd. De be volking moest uit da huizen vlucht ent- Volgens een bericht uit Athene zijn drié Grieksoha rivieren* die ge.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1