No. 72 Vrijdag 23 December 1927 42e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummersf0.05 i Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting ZIJ, die zich met 1 Januari op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Het weer in 't buitenland. Het heeft gisteren te Berlijn sterk ge dooid. Ook hier zijn de meeste sneltreinen wegens den ijzel met groote vertraging aangekomen. In tegenstelling met het omslaan van het weer in West-Europa duurt te Boedapest de groote koude nog seeds voort. Te Boe dapest wees de thermometer vanmorgen 24 graden onder nul aan en zelfs in de mid daguren nog 15 graden onder nul. - Te Sofia nam de koude gisteren aan zienlijk toe. Ze bedroeg 25 graden onder nul. Te Demirkapia zijn 20 soldaten doodge vroren. Te Karnobat is een trein inge sneeuwd. De passagiers lijden zeer onder de koude. In Moravisch Ostrau zijn drie Slowaki- eche arbeidersjongens doodgevroren ge vonden. Zij wilden op een berg kolenslak- ken warmte zoeken, doch werden door uit- stoomende gassen bedwelmd en bevroren. De felle 'koude heeft nog meer slachtof fers 'geëischt. Een nachtwaker werd des morgens bevroren gevonden. In Zwickau heeft de gladheid twee personen het leven gekost. Het aantal personen, dat in de Londen- sche ziekenhuizén behandeld werd wegens het breken van ledematen en andere onge vallen tengevolge van de gladheid in de straten, is grooter gebleken, dan aanvan- kelijk gedacht werd. In 16 ziekenhuizen werden niet minder dan 2000 gevallen be handeld; eenige honderden hadden betrek king op gebroken ledematen. De verhouding van ItaliS tof Frankrijk. In diplomatieke kringen te Rome ver luidt, dat spoedig na Nieuwjaar tusschen Frankrijk en Italië onderhandelingen zul len beginnen over de oplossing van de tus schen beide staten hangende kwesties. In de eerste plaats zullen besproken wonden de kwesties inzake Tanger en Lybië, ter wijl verder de positie der Italianen in Frankrijk een onderwerp van bespreking zal uitmaken. Er wordt op gewezen, dat de onderhandelingen tusschen beide staten zullen plaats hebben zonder inmenging van een andere mogendheid. Groote paleisbrand in Polen. Een telegram uit Warschau meldt: Vele kostbare boeken en schilderijen zijn ver nield bij een brand, die woedde in het be roemde paleis van graaf Tarnowski te Sandomiez. Slechts de helft van de in het gebouw aanwezige bezittingen werd gered. Acht brandweerlieden zijn omgekomen. Communisten-vervolging In Zuid-China. Volgens een bericht uit Peking worden in geheel Zuid-China de communisten ver volgd. Te Hankow zijn Dinsdagnacht tal van personen, die van communisme wor den verdacht, van hun bed opgelicht en geboeid naar de gevangenissen overge bracht. Te Canton is het nog altijd onrustig. Uit alle andere steden in Zuid-Ghina vertrok ken de Russische consuls. De Lire gestabiliseerd. De Italiaansche ministerraad heeft on der voorzitterschap van Mussolini beslo ten tot stabilisatie van de lire, en wel op deze basis, dat 19 lire papier gelijk zal zijn aan 1 dollar en 92.46 lire papier ge lijk aan 1 pd. st. De wet is nog in den loop van den nacht door den Koning omdertee- kend en treedt met ingang van heden in werking. Mussolini wees er in den ministerraad op, dat hij reeds in 1926 zijn onwrikbaren wil te kennen heeft gegeven om de lire tot het uiterste te verdedigen en dat sedert dien dag het lot van de lire beslist is ge weest. Sedert is de koers van de lire ook gestadig verbeterd en iedere poging van de baisse-speculatie, om den koers te druk ken, is beschaamd gemaakt. Een verdere verbooging van den lirekoers zou mogelijk, doch niet gewenscht zijn. De duikboot-ramp. Berichten uit Provincetown bevestigen, dat het gelukt is de „S. 4" weer te vinden, waarna het reddingswerk is hervat. Er moet nog een kleine mogelijkheid bestaan om de 6 ingesloten matrozen te redden, in dien zij tenminste nog in leven zijn. Het moet den reddingsmanschappen zijn ge lukt, door een buis zuurstof in de torpedo ruimte te pompen. Om kwart voor één AmeriknaUschen tijd, erkenden de vlootautoriteiten echter, dat er geen.' hioop meer schijnt te bestaan, dat nog iemand aan boord van de „8. 4" in leven is. De koning van Engeland hééft oen tele gram aan den president der Voreenigde Staten gezonden, waarin hij zijn deelne ming betuigt met de ramp, welke do duik boot „S, 4" beeft getroffen. Communistische putsch In Shanghai? In politieke kringen te Peking verluidt, naar aanleiding van het verbreken van alle telegraaf- en telefoonverbindingen tusschen Peking en Shanghai, dat in Shanghai een communistische putsch zou zijn uitgebroken. Andere berichten spreken over een sta king aan het telegraafkantoor te Shang hai onder communistiechen invloed. Te Péking verwacht men, dat, al is wel licht in Shanghai 'dé communistische putsch nog niet uitgebroken, deze spoedig kan worden tegemoet gezien en dat het verbreken der verbindingen een der voor bereidende maatregelen der communis ten is. Korte berichten. In een dorp in het district Stu.hm werden in een woning een vrouw en haar drie kinderen van 9, 15 en 16 jaar dood gevonden. Zij zijn gestikt door kolendamp De communistische partij te Moskon heeft van de uitgesloten leden der oppo sitie de inlevering van hunne lidmaat schap sbewijzen en partijdocumenten ge- eischt. De uitgewezenen weigerden even wel de gevraagde papieren af te geven, daar zij zich nog steeds als leden der par tij beschouwen. Zij zullen thans tot afgif te gedwongen worden. Hun lidmaat- schapsbewijzen zijn ongeldig verklaard. Volgens een bericht uit Boekarest is de van Gross Wardein komende D-trein bij Klauseriburg met een goederentrein in bot sing gekomen. Er zijn 11 personen ge wond. Aan de Noordsche kust bevindt zich veieil jjs, waardoor de scheepvaart groote belemmeringen ondervindt. Bij Helsingoer is de scheepvaart tengevolge van den wa ren ijsgang zeer belemmerd. Hoewel de hoofdvaargeul ijsvrij is, kon toch 'het gere gelde scheepvaartverkeer tusschen Dene marken en Noorwegen niet gehandhaafd worden. Gemeld wordt, dat de vroegere Rijks dagafgevaardigde Hermann Molkenbuhr, die een vooraanstaande positie dn de Duit- scbe sociaal-democratische partij beeft in genomen, aan longontsteking is overleden. Tengevolge der nieuwe beambtembe- zoldi'ging is het salaris der Duitsche mi nisters tot 630.000 Mark per jaar gestegen. De salarissen der Rijksdagafgevaardigden zijn van 620 tot 750 Mark per maand ge stegen. Te Hamburg heeft de politie in een huis op de grens van Hamburg een val- schemuntersbende gepakt. De leider der bende werd met verscheidene medeplichti gen gearreöteerd. Kerstfeest aan het Uddefer meer. D© Koningin houdt een eenvou dige Kerstrede. De laatste jaren is de Koningin ge woon Kerstfeest te vieren te pndden van haar ondergeschikten op de Veluwe; te "Gortel, Hoog-Soeren of Uddel. Woensdag avond viel die eer te beurt aan de be woners van Uddel, van wie vele hoofden van gezinnen hun dagelijkschen arbeid in de bosschen van het Kroondomein vinden. In het Theehuis aan het. Uddeler- meer was een prachtig versierde Kerst boom geplaatst, waar omheen kleinere boompjes met kaarsjes prijkten. De ge- noodigde .arbeiders hadden reeds plaats genomen, toen H. M. met gevolg per autcf"' te half vijf van Het Leo aankwam. Even later kwam Prins Hendrik met zijn adju dant van Bennekom aan het Uddelermeer. Negen vriendinnen van Prinses Juliana waren, genoodigd, die met de Prinses een dames-zangkoor vormden, dat zes- Kerstliederen zong. De Prinses was met haar vriendinnen reeds om 3 uur aange komen. voor het houden vAn een repetitie. Na een hartelijke begroeting ging de Koningin voor in gebed, waarna zij een eenvoudige Kerstrede hield. Hierna deelde zij de Kerstgeschenken uit. Ter afwisse ling zong het koortje Kerstliederen. Er werd chocolade, limonade en gebak ge presenteerd. Geruimen fijd onderhielden de Koningin en de Prins zich met ver schillende aanwezigen. Om 6 uur werd naar Het Loo teruggereden. Het was een aardig, intiem feest, waar bij wel bet meest treffend was de een voudige en hartelijke wijze, waarop onza Landsvrouwe zich met haar ondergeschik ten onderhield. Geldigheidsduur overwerk- boekjes. De .Minister van Arbeid, heeft den gel digheidsduur van de formulieren van. cou- ponboeken (overwerkboekjes). zooals die waren vastgesteld bij beschikking van den toenmaligen Minister van Arbeid van 24 Januari 1923, opnieuw verlengd met twee jaren. Zij blijven thans geldig tot 1 Januari 1931. Verlof van Rijkspersoneel op .de a.s. feestdagen. Het dagelijkscli bestuur van de Cen trale "aan Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst heeft bericht ontvangen, dat het in zijn adres gedane verzoek door de Regeering is ingewilligd. De ambtenaren, die voor familiebezoek met Kerstfeest en Nieuwjaar buiten hun standplaats vertoeven, mogen de terug reis dus per eerste gelegenheid op Dins dag 27 December en Maandag 2 Januari aanvaarden. Opgeheven Jacbtrech t en. Omtrent den stand van de werkzaam heden van de 'Jachtcommissie kan wor den medegedeeld ydat o.a. is vastgesteld, de rechtsgeldigheid van de opgeheven jachtrechten in de navolgende 'Heerlijk heden: Oo'Sfckapelle, Aagtekerke, Rijns- burg en Hondegems-Ambacht, Oost- en West-Souburg, Gaping©, Popkensburg (St. Laurens); Domburg (binnen en buiten) Melis- en Mariekerke, Vrouwenpolder, Nis- se, Baarland, Oudelande (Baarland!, Lan- gerak, Nieuweorve, Cromstrrjen, Stadsam- bachten van Middelburg, Biggekerke en Krommenho eke. Be Glindhora t. Gisteren is te 'sGravenhage een ver gadering gehouden, bijeengeroepen door bet comité van vijf heeren, hetwelk de omiro,erende goederen van die stichting De GlindhorSt, ten gevolge van bet faillisse ment in veiling aangeboden, heeft aange kocht. De vergadering stond onder leiding vam den heer J. J. O. van Dijk, oud-minister. Deze "deelde in zijn inleiding het verloop mee van het faillissement, en den daarop gevolgden verkoop. Doel was nu, een ver- eenigihg in het leven te roepen, welke de stichting verder zal beheeren, waar door .geen ontijdig einde behoeft te ko men ,aan de gezegende werking van de stichting. Zal de nieuwe vereenlgimg m haar taak slagen, dan dient nu voor altijd een goede basis te worden gelegd. Aan het verkrijgen van een zoodanige basis is onafwijsbaar verbonden, dat de schuldenlast, Welke op de Glindhorst drukte, voorzoover zij hooger is dan de bedrijfswaarde der bezittingen, niet dooi een nieuwe rechtspersoon, die de exploi tatie op zich zou moeten nemen, kan worden aanvaard. Hoezeer het te bejammeren ia, dat zoo- velen, die met hun geld dezen arbeid hebben gesteund, dat geld als verloren hebben „te beschouwen, er is niet te ont komen aan den eisch, dat op een nieuwe exploitatie, wil zij mogelijk zijn, geenerlei verplichtingen mogen rusten dan alleen uit die exploitatie voortvloeiende. Zou soms iemand meenen, dat uit moreele overwegingen die eisch niet mag wor den gesteld, zoo bedenke men, dat dan een nieuwe exploitatie niet kan worden ondernomen, dat de arbeid dus niet wordt voortgezet, en dat het geld dan evenzeer verloren is. Na breedë besprekingen gingen de aan wezigen mee met de plannen der vijf heeren, waarbij een exploitatie-rekening werd overgelegd. Straks zal een obli gatie-leening ,door alle waarborgen van soliditeit beschermd ,aan bet Christelijk publiek worden aangeboden. De statuten werden vastgesteld. De vijf- comité-leden namen op verzoek der ver gadering plaats in het nieuwe bestuur, dat zal worden aangevuld met nog eenige personen. Een groote bijeenkomst zal spoedig volgen. In de christelijke piers zal het publiek worden opgeroepen, krachtig mede te werken. Uit de vergadering werd vooral aan gedrongen op soliditeit en voorzichtigheid in het beheer. Nu de lasten veel minder zijn is exploitatie zeer goed mogelijk Het bestuur zal worden 'bijgestaan door adviseurs op opvoedkundig, technisch en financieel gebied. Aan het oude .bestuur werd dank ge bracht, voor wat het in moeilijke jaren heeft gedaan. Nederland en België. Gemeld wordt de verschijning van een geheel aan 'Nederland gewijde Kerstuit gave van de Revue Sténographique Beige waarvan het omslag voorzien is van da Nederlandsche kleuren. Het bevat o.a. eon portret van do Koningin en Prins Hendrik. Het Kamerlid Dugs- Naar de „Voorwaarts" verneemt, is de toestand van den' heer Duijs vrjy ernstig. Hij heeft een onrustig en nacht gehad en er is absolute rust voorgeschreven. O-ft schoon nog niet met zekerheid valt Vast te stellen welke de kwaal is, waaraan de heer Duijs lijdt, is geconstateerd, dat ern, stige inwendige bloedingen zijn opgetm den, waarvan de oorzaak nog niet met zekerheid is vastgesteld. TWEEDE KAMER. De Tweedie Kamer beeft gistermiddag en -avond de Indische begrooting verder behandeld. Vooraf" werd nog aangekomen een serie kleine wetsontwerpen, waar onder de „Natuurschoonwet 1927". Dit wetje bedoelt tot behoud van na tuurschoon de zware belastingen, welke op landgoederen drukken en welke mede tot vernietiging van natuurschoon leiden, te verzachten. Natuurlijk geldt dit niet voor alle boschbezit, doch slechts voor die terreinen en gebouwen, waarvan het behoud in het belang van het natuur schoon gewenscht wordt, geacht. Hierover oordeelen de ministers van Binnenland- sche Zaken en 'Financiën, den Bosch- raad gehoord. Over de Indische begrooting kunnen wij kort zijn. De Minister van Koloniën heeft zijn beleid en dat van den Gouverneur- Generaal verdedigd. Het beleid van Jhr De Graeff heeft 's ministers instemming en de Indische regeering zal zonder aarzelen op den ingeslagen weg voortgaan. Van verande ring van koers is geen sprake, is ook geen sprake geweest bij het optreden van dezen Gouverneur-Generaal. Alleen de Omstandigheden zijn veranderd en daar mee heeft het regeeringsbeledd te rekenen. Jhr de Graeff is '.ergens een tragische figuur genoemd. Met warmte kwam mi nister Koningsberger hiertegen op. Veel eer ziet hij in den heer De Graeff een heroïsche figuur, die inziet, dat er dn Indië groote dingen te doen zijn en als voornaamste taak van den G.-G. noemde de minister een bevredigend a.cooord, een verzoenend compromis tot stand te bren gen tusschen West en .Oost. Tegenover de kwaadwillige actie beert de prgeering zich met kracht in de eerste plaats door versterking harer machtsmid delen en daarnaast door he straffing en interneering der misdadige elementen. Ook door het weren van ongewenschte elementen, hetgeen de heer de Visser heeft ondervonden, toen hem eejL reis naar Indië werd verboden. De rep'iiekein! leverden 'n motie op, in gediend door Mr Joekes en de woordvoer ders van de socialistische en de drie rechtsche groepen en gericht tegen voort zetting van de doorvoering der bestuurs- hervormimg, alvorens de Kamers in de gelegenheid zal zijn gesteld over de re sultaten van de eerste proeven van deze hervorming te oordeelen en eventueel de wettelijke bepalingen te herzien. Het bleek ook, dat de minister inzake de Zending veel dichter bleek je staan bij, het standpunt van de Christelijk-His- torischen (iedere Zending op eigen ter rein), dan bij het R.-K. standpunt, der missie-vrijheid, door Dr Moller opnieuw verdedigd. Nisse. Onze dorpsgenoot O. J. Jansen in het bezit dor L.O. acte, vertrekt 28 Dcc. a.s. naar Pretoria (ZuidAfrika). in de hoop daar als onderwijzer geplaatst te worden. Gevolg natuurlijk van overtollige leer. krachten in ons land. Kapelle. Woensdag 21 en Donderdag 22 dezer Werd in het Koor der Ned. Herv. Kerk, dat daartoe door H.H. Kerkvoogden welwillend was afgestaan, een vredespro- paganda-avond gehouden, waarvan de zui vere opbrengst bestemd was voor de ver- eeniging „Wijkverpleging". In zijn openingswoord wees Dr J. D. Schmidt op bet belangrijke van deze bij eenkomst en op het dubbele doel: proga- ganda voor den vrede en versterking der Binnenland. De Koningin viert met baar personeel Kerstfeest. De aanslag op inspecteur Paul. Buitenland. Communistisch© putsch in Shanghai? De bemanning van de „S. 4" als ver loren beschouwd. f kas ten bate van de t.b.c.-beetrijding. Spr. verheugde zich daarom in het groot aan tal aanwezigen. Opgevoerd werd een tooneelstukje „Oor log of Vrede", waarin de schrijfster zuster Scheffer een der hoofdrollen vervulde. Het geluk in een ideaal huisgezin wordt door den oorlog wreed verstoord. Wanneer de vroegere weelde lang reeds plaats heeft moeten maken voor bitter gebrek, komt de als dood betreurde vader verminkt terug, met in zich het brandende weten: de oor log is een hel. De hoofdpersonen werden 'goed weerge geven; de kinderen speelden bun rol met groote vrijmoedigheid. Het tableau „Engelenwacht" na het eer ste bedrijf was van fijne teederheid. Jam mer, dat de engelenzang om den kerstboom na het 4e bedrijf wel wat van den goeden indruk bedierf. Het lied was voor de klein tjes veel te moeilijk. Na de pauze zongen mej. H. en dhr. v. W. op zeer verdienstelijke wijze „Naasten liefde", waarna Dr Schmidt opnieuw het woord voerende, een warm pleidooi hield voor den vrede. Hij wees op den heiligen plicht, die ieder afzonderlijk en in de eer ste plaats de gemeente van Christus heeft te vervullen: de verwezenlijking van de ge dachte: nooit meer oorlog. Ten slotte eindigde spr. met een woord van dank aan alle medewerkers, deze goed geslaagde bijeenkomst. Rilland-Bath. Woensdagavond weid in de openbare Lagere school alhier een ouderavond gehouden, welke zeer in den smaak viel en druk bezocht was. De leer lingen van de zesde en zevende klasse zongen een aantal zangnummers, welke zoo voldeden, dat verschillende op ver zoek der aanwezigen werden herhaald. Verder werd de avond aangevuld door voordrachtjes ook ten gehoore gebracht door de leerlingen. De voorzitter van cle Ouderoommiissie opende en sloot de ver gadering met een opwekkend woord tot de aanwezigen. Terwijl door het hoofd der school den aanwezigen dank werd gebracht, voor de waaxdeering, voor het openhaar onderwas. Kioetinge. Donderdagavond vergaderd© de Raad voltallig. - De voorzitter doet miededeeling dat de electrificatie nog niet behandeld zal wor den, daar de P-ZE.M. met andere voor stellen hoopt te komen. Verder dat de heer J. J. Meulendijk, ambtenaar ter secretarie, door B- en W. met ingang van 1 Januari 1928 benoemd is tot con. respondent der arbeidsbemiddeling. 'Nog deelt hij mede, dat het gewenscht is dat de gemeente van Jakob Dekker een stukje grond overneemt, gelegen aan den achterweg voor die 3 huizen, die daar in aanbouw zijtnl, opdat- de Achterweg daar in het belang van het verkeer wat breeder gemaakt kan worden- Hij geeft de Raadsleden in overweging dien toestand ter plaatse eens op te nemen opdat in een volgende vergadering deze zaak zjjn beslag kan krijgen. Ingekomen: schrijven van God. Staten, dat de jaarwedde van den secretaris wet gens het toekennlen van het genot eaner ambtswoning zal worden verlaagd met f425 'sjaiars- Een verzoek van de afdoet ling Zuid- en Noard-Beveland van den Chr. Boeren, en Tuindersbond in Ned-eri. oim aan haar adres gericht aan H. M. de Koningin om in het bezit te kunnen komen van de van rijkswege beschikbaar gestelde subsidie voor de stichting van een Christelijke Lagere Tuin. b'ouwschool in de gemeente Kap el. e, aidhaesie te betuigen. De voorz- zegt, dat B- en1 W. voort stellen om aan het verzoek niet te volt doen en dit schrijven voor kemnisgening aan te nemen'. De heer Hoogstate vraagt wat de reden is waarom B» en W. niet met een voorstel komen om adhaesie te betuigen. De voorz. zegt, dat B. en W. er wel van overtuigd zijn dat een dergelijke school ook in het belang van1 deze .gemeente zou zijn, doch dat er in B. en W. yoor inwilliging van het verzoek .geen meerderheid te vinden was, wel een meerderheid om een schrijven te richten aian die afdeeling dat het gewenscht is dat er een school komt-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1