Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Zoeklichtjes. waken zal roar eventaeele geldrernraiv sing. Spr. zet zijn standpiunt nog nader uitvoerig uiteen. Dhr Lindenbergh zegt, dat de zaak te veed uitgedijd wordt- Spr. is voor adhaesiebetuiging noch aan het een, noch aan het ander. Met 4 tegen 2 stommen wordt het voorstel van B- en W. aangenomen; tegen stemden dhr Domini, cus en de voorzitter. In verband met de ter wijziging terug ontvangen gem-eentabegrooti-ng 1£ 28 wordt besloten met ingang van 1 Januari 1928 in te trekken de regeling voor den gel. meentelijken avondcursus en opnieuw Vast te stellen een verordening tot regeling van het vervolgonderwijs. Het personeel van den' avondcursus wordt aangesteld voor het geven van het vervolgonderwijs. De begrooting wordt naar .aanleiding hiervan gewijzigd en de kosten van den avondcursus overgebracht naar den post vervolgonderwijs- De jaarwedde van den gasmeester wordt met ingang van' 1 Januari 1928 vastgesteld op f1800- Goedgekeurd wordt de begrooting van het Burg- Armbestuur voor den dienst 1928- Besloten wordt tot londerhandsche verhuringen van ga meentewoningen en percec-len tuingrond- Vervolgens worden benoemd: tot leden der Commissie tot wering van schoolver. zuim, dhrn F. Dominicus KznM. Hooga steger Fzn., C- de Koeijer, W. H. v. Moort. en A- Haai}, tot leden van het Verplegmgst comité dhrn A- Dominicus en H. Kosten, tot lid van het Burg. Armbestuur dhr F. Burger, tot leden der Gas commissie dhrn M. Hoogesteger Fzn., J. Karelsa Azn., en J. Smits, tot afgevaardigde en plaatst vervangend 'afgevaardigde naar de alg- vergadering van de N-V. Waterleiding Mij1, resp. cLhm. F. Wabefcé Azn. em A- Domii. nicus- Vastgesteld wordt een nieuw regie, ment van orde voor de vergaderingen van den raad en een aanvulling van het rog, lenient van het Burg. Armbestuur in ver. band met het voorgestelde geneeskundig toezicht bij uitbesteding van armlastigen- Vo or bes rijd mg van werkloosheid in deze gemeente wordt een crediet verleend van 25 pet. der totaal-kosten, welke zullen worden gedragen door de gemeente, de Ned. Herv. Kerk, het Burg. Armbestuur en de Ned. Herv. Diaconie. Bij wijze van proef zal een geneeskundig schooltoezicht plaats hebben in het jaar 1928- Bij de gewone rondvraag wijst dhr Smits op de wenschelij-khe-id van het aanbrengen van straatverlichting aan den stations- weg, van het schoonhouden van den Bon- zijweg en van het verplaatsen der mu. ziektent- Tenslotte wordt door den voorz. den leden van den Raad dank gezegld voor do behartiging dor gemeentebelangen in het aigeloopen jaar en wordt- de ven. gadcring gesloten met de beste wehscbem voor het volgend jaar. Arnemuitien. De beer N. Kievit zal op 5 Januari a s. zijn 25-jarig jubileum, als gemeente-veldwachter alhier vieren. Riithern. Het bericht van het noodlottig ongeval met het zevenjarig dochtertje van den landbouwer A. de N. in Ipst no. van Maandag gemeld, is niet van onzen, plaat- sielijken correspondent, Daardoor staan in het bedoelde bericht ©enige onjuistheden. Het paard voor den rosmolen werd niet geleid door het zesjarig zoontje van den landbouwer. Ook is het kind niet do-odgekneld, doch viel van den draaienden drijfstang met bet achterhoofd op de steen-en. Het was niet Zaterdag middag, doch Za'ierdagmoiigen toen het ongeval plaats had. Domburg. Sedert jaren wordt de Open bare school alhier gebruikt tot vereeni- gings'okaal. Niet alleen de muziek en de zangvereeniginigen houden *9 wekelijks hunne cefemi gen, doch ook andere samen komsten worden in een der lokalen ge houden. zoodat de 9chool iederen avond bezet is. Daar men dien toestand be treffende het gebruiken van de school niet meer wenscht te bestendigen, zijn er bij velen stemmen opgegaan, om hieï in verandering te brengen, door hot stich ten van een eigen lokaal. Alle bestuurs leden der bestaande vereenigingen heb ben zich in een vergadering voor zoo'n plan uitgesproken. Een Comité is reeds gevormd, trachtende gelden in te zamelen voor dat doel. Reeds hebben enkelen jhun go'.deiijben steun toegezegd. Colijnsplaat. 'm de Maandag gehouden vergadering van don gemeenteraad wa ren afwezig de leden W. Flipse en W. Po-tap pel, de eerste met, de tweede zon der kennisgeving. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek van den heer J. Verburg Jz. om zijn vermindering van pacht reeds dit jaar te do-en ingaan, inpkata van op 1 Janu ari 1928. N-aar aanleiding van het bekende schrij ven van Ged. Staten over het voortgezet lager onderwijs, wordt de hegrooting 1928 gewijzigd. De po-st voor dit onderwijs wordt geschrapt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten do verordening tot regeling van het voort gezet lager onderwij-s in te trekken. Kapelle. Op de Internationale Tentoon stelling te Rijssel (Frankrijk) behaalde de heer D. C. Nijsse, bakker te Kapelle een zilveren medaille voor brood en even eens een voor Hollandsch biscuit en het eerekruis voor banketgebak. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Parrega J. H. Schuurman» Sterhoven, te Spjj-keniase; te Roermond D. Tromp te Heerlen; te Hoek ran Holland H. P. Fortgans te Voorschoten. Aangenomen naar Vianea J. W. v. d. Does te Jkielie, Gerei. Kerken. Tweetal te Almkerk C. J. Hakman te Drach ten en W. Moene te De Lier. Beroepen te Kampen P. N. Kruijswijk te Vlissingan; te Maastricht W. Seinen te Opperdoes; te Nieuw-Vennep J. H. Kui per te Drachten. Aangenomen naar Hoogvliet H. Hoekstra, cand. te Zwartsluis. Bedankt voor Surhuisterveen J. H. Staal te Garrelsweer. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Werkendam H. Hoogendoom te Bunschoten en P. de Smit te Boskoop. Beroepen te Vlissingen J. de Bruin te Vlaar- dingen. Bedankt voor Baarn A. H. Hilbers te En schedé. Geref. Gemeenten. Tweetal te Goes A. da Rlois te Dirksland en H. Kieviet te Veenendaal. Beroepen te Grand Rapids (Division Ave; Michigan, Noord-Amerika), H. Kieviet Jzn te Veenendaal. Dr J. G. Geelkerken is Maandag gehuldigd in Terband met het feit, dat hij 12Va jaar te Amsterdam werkzaam is. Ds J. J. Buskes bood hem, namens de gemeente een fraaie boekenkast aan en 'f 4000 als eerste bijdrage voor een nieuwe kerk in Amsterdam-Zuid. M o o i e g i f t. Ds A. G. H. van IJoo- genhuyze heeft voor de Hervormde Stadszen- ding te Amsterdam een gift van duizend gul den ontvangen. Beroepbaar. De heer M. Vreug- denhil, cand. te Rotterdam, stelt zich thans beroepbaar in de Geref. Kerken. Zendeling van der Brug. f Op 64-j-arigen leeftijd is1 te Buitenzorg (Java) overleden de heer Otto van der Brug, oud-zendeling der Ned. Zen-lings- vereeniging te Soekaboemi. In Juli 1920 werd hem eervol emeritaat verleend. Ds A. Altena. Dezer dagen meld den wij, dat Ds A. Al-tena, Ned. Herv. predikant te Rhijnsburg, het beroep naai Nunapeet had aangenomen. Thans wordt gemeld, dat Da Altena op zijn beslissing ia teruggekomen, hetgeen mogelijk was, daar d-e aannemingsbrief per telefoon kon worden achterhaald. Ds J. G. Kunst. Naar de „Stand." verneemt, is Ds J. G. Kunsit, Gereformeerd predikant te Arnhem, die reeds eenigen tijd ongesteld is, thans van alle dienst werk ontheven, omdat hem algeheele rust ia voorgeschreven. Art. 8 D. K. O. De heer H. Retel, ouderling bij de Geref. Kerk te Rijswijk (Z.-H.) zal binnenkort door de classis Den Haag w-orden onderzocht naar art. 8 D. K. O. De heer S. Geertsema, hoofd van de Geref. Ulo-school te Uithuizen, slaag-de voor het examen Paedagogiek M. O. Naar we vernemen is de heer Geertsema de eer ste Chr. onderwijzer in Nederland die dit examen met gunstig gevolg aflegde. Ongelukken. Gistermiddag is te Heemstede een voor een tilbury gespannen paard plotseling op hol geslagen, doordat het schrok. De bestuurder, de landbouwer K. te Heemstede, viel van het rijtuig en kreeg ee,n der wielen over zich heen. De man was op slag dood. -Een 10-jarige jongen te Delft kwam Vrijdagavond bij het baantje glijden te vallen. Hij bekwam een buil aan het voorhoofd, die er onschuldig uitzag. Zater. dag moest echter een geneesheer worden ont boden Deze .achtte onmiddellijk operatief in- grijpen noodzakelijk, daar de hersenen 1>elee digd waren. Thans is de jongen aan da gevolgen van den ral overleden. Stelende Belgische deser teurs. De politie te Nijmegen heeft aange houden twee Belgische deserteurs B. en M. uit Borgerhout. Zij waren te Antwerpen uit het leger gedeserteerd, nadat M. een Belgiseh korporaal had mishandeld. Vóór hun ver trek naar Nederland stal B. bij zijn ouders 1000 francs, welke zij in Amsterdam op maakten. Op hun tocht van Amsterdam naar Nijmegen heeft B. in Hilversum twee rijwielen gestolen en M. een earbidlantaam. Toen zij deze te Nijmegen wilden verkoopen, werden zij aangehouden. Bloedvergiftiging. Zekere_K. uit Nieuw Borgvliet is in het gasthuis te Ber gen op Zoom aan bloedvergiftiging overleden. Een noodlanding. Een militair vliegtuig heeft onder de gemeente Maasland een noodlanding gedaan wegens motordefect, waardoor het in een molensloot schoot en tegen den overkant botste. Het vliegtuig werd niet ernstig beschadigd; de propeller brak toen de machine door het ijs zakte. De tweedekker was met twee vliegers bemand en werd onder bewaking van militaire politie gesteld. Berucht inbreker te 's-Gra- venhage ontsnapt. Een berucht inbre ker ia gisteravond uit het Ziekenhuis in den Haag ontsnapt. Men herinnert zich nog wel hoe een paar maanden geleden de politie een inbreker greep, die bij Meddens binnen- gedrongen was. Toen de politie hem ont dekte, verstopte hij zich in den liftkoker. Hij gaf zich over met een zware revolver in in de hand. ,,'t Is dat jullie met zoovele waren, verklaarde hij, anders had ik ge schoten". De man werd veroordeeld en in gesloten. Onlangs slikte hij een steel van een lepel in. Opneming in het ziekenhuis bleek noodzakelijk. De lepel moest langs ope- ratievaa weg verwijderd worden. De man tm na w«w aan de beterende hand «o heeft de wijk genomen. Alle Haagsche sta tions zijn afgezet. De grenspolitie is gewaar schuwd. De motorpolitie is de stad in om hem te zoeken. Ontploffing. Een 15-jarige jongen gedood. Gisterenmiddag waren twee jongelieden bezig op een schip te Amsterdam een ijzeren plaat te lasschen, waarbij gebruik gemaakt werd van een acetyleen-laschappa- raat. Hoe 't gebeurd is, is op 't oogenblik nog niet bekend, maar plotseling werd een verbazende knal gehoord en zagen toeloo- pende burgers, dat het lichaam van een jongen ca. 20 M. de hoogte in werd geworpen. Vreeeselijk verminkt -kwam het lichaam pp het ijs in. da gracht terecht. De jongen, de 15-jarige V., wiens hoofd door de ontplof fing geheel van den romp ges'cheiden was, bleek op slag dood. Zijn kameraad was door het gebeurde geheel overstuur, maar had verder geen letsel bekomen. De dubbele moord met roof te Culemborg. Volgens hot Volk is thans komen vast te staan dat een der anonieme brieven over de moordzaak te Culemborg is geschreven door Arnold Collé. Deze man heeft ook reeds bekend, de schrijver te zijn. Dit is dus, zoo schrijft het blad, lijnrecht in tegenspraak met de door hem voor het gerechtshof onder eede afgelegde verklaring. Indien onze inlichtingen juist zijn, komt over de moordzaak een heel nieuw licht. Dan krijgt ook de geloofwaardigheid van vrouw Haveman, die verklaarde, dat de Collé's de brieven hadden geschreven, een stevigen steun en wordt de waarschijnlijkheid, dat de twee menschen, die thans reeds zoo lang gevangen zitten, de verdachten S. en V. onschuldig zijn, grooter. Bij de justitie zijn inmiddels nog eenige mededeelingen ingekomen, die voor de familie Collé zeer bezwarend zijn. De gemeente-werk man C. de Kruyf heeft n.l. verklaard, dat op den dag, waarop Haveman zich van het leven beroofde, Auke Obdam, Arnold Collé en de oude Collé een geldkistje hebben be graven achter zjjn huis. Eenige dagoa daarna heeft Auke Obdam op deze plaats staan graven. Het blad weet verder nog te melden, dat de verdachte S., die te Arnhem in hechtenis zit, ernstig ziek is. Hij is gedurende zijn gevan genschap 60 pond afgevallen en ziet er heel slecht uit. Hij wordt thans met lichte kost, voornamelijk pap, .gevoed. Treinïoovers aan turk Op den Reading-spoorweg bjj Langhome, in den staat Pennsylvanië, hield een troep van 15 bandieten een goederentrein aan en reed, na een aantal schoten met de bemanning van den trein gewisseld te hebben, in auto's met een partij ruwe zijde, ter waarde van 125.000 gulden, weg. Een der roovers werd door een treinwachter gewond, doch werd niet gevangen genomen. De zijde was ter bewerking op weg van Jersey City naar een firma te Chester, in den staat Pennsylvanië. Men vermoedt, dat eenige bandieten zich te Jersey City in den trein hebben verstopt en op een vooraf bepaalde plaats den trein tot stilstand hebben gebracht, door de ven tielen van de Iuchtrèmmen stuk te steken. De laatste twee maanden hebben in deze streek meerdere zijde-rooverijen uit treinen en auto's plaats gevonden, maar tot dus verre is da staatspolitie er niet in geslaagd een der dieven te vatten. Naar beweerd wordt, moet zich het hoog ste station ter wereld bevinden in de Pyre neeën. Het is een zender met 500 Watt ener gie, werkend op een golflengte van 300 M. en deze wordt hoofdzakelijk gebruikt voor het driemaal daags uitzenden van weerberichten. Niettegenstaande zijn geringe zendenergie moet dit station in een omtrek van 500 K.M. nog goed op luidspreker le booran zjjn. Familiedrama- Te PaTjjs h'peT gusteren een vrouw haar man! doodga schoten, boven aan de trap van een meL ti»auitgang. De menschen waren aan het ©nhtscheiden, maar de vrouw wilde per slot liever dat het huwelijk maar niet ontbonden werd. Dit kwam zij haar man zeggen, toen hij op' het punt stond in den metro te verdwenen- Toen de man een antwoord gaf, dat de vrouw biet aanstond, haalde zij haar pistool uit deD zak en loste A bout portant twee schoten, die hem in den mond troffen, waarop hij stierf. .DU moordenares is onmiddellijk aangehouden et* zij heeft tegen den com missaris van politie gezegd, dat zij tegen echtscheiding opeag. „Ik heb geschoten in een vlaag van krankzinnigheid. Ik weet niet wat ik gedaan heb, ik herinner mij niets meer....." Deze dame zaJ dus wel op vrijspraak kunnen rekenen als haar zaak voor de jury komt. De vermoorde man was keraar in de geschiedenis aam een, lyceum: het moet een veelbelovend jong gedeerde zijn geweest. Hij was veertig jaar oud. Ameland geïsoleerd. Door dat de Wadden één ijsveld zijn, kon de postboot gisteren niet varen, zoodat Ame land geïsoleerd is. Alle Amelandsche beurtschepen zijn te Harlingen ingevroren, met veel winterproviand aan boord. H e t ij s. De IJs-sel te Deventer was gistermorgen vol drijfijs, zoodat de schip brug moest worden uitgenomen. Alle ver keer heeft thans over de spoorbrug plaats De scheepvaart ondervindt veel last. Ook de schipbrug te Arnhem is wegge nomen, zoodat de overtocht weer per stoomboot zal moeten -geschieden. De Rijn is momenteel voor een vierde gedeelte met drijfijs 'bedekt. Ook de schipbrug te Doetinchem is in genomen. Wegens ijsgang is de passagiersdienst DelfzijlEmden gestaakt. Te Venlo is de Maas vol drijfijs. De scheepvaart is gestremd. De stoomvaart van Amsterdam naar de Zuiderzee is gestremd. Te Vreeswijk is de schipbrug weggeno men. Hevige brand. LEIDEN. V. D. Hedenmorgen half zes is brand ontdekt in het gebouw van het (R.-K.) dagblad de Leidsche Courant. De brandweer rukte direct met groot materi aal uit, maar kon aanvankelijk weinig te gen de vuurzee uitrichten. De brand was ontstaan in de teekenschool van den R.-K. Volksbond, boven het gebouw van de krant, waar gisteravond tot 10 uur les is gegeven. Het vuur deelde zich eerst mede aan de papier-voorraden. Ook de zetterij, drukkerij en het redactiegebouw zijn to taal uitgebrand. De woning van den Direc teur zal waarschijnlijk behouden kunnen worden. De vijf zetmachines en de groote rotatiepers henevens den voorraad papier en al 'het lettermateriaal zijn totaal verlo ren. De schade, die nog niet te ramen' is, wordt door verzekering gedekt. Van het Hof. APELDOORN. Op het Loo arriveerde gistermiddag 3.49 een negental vriendin nen van H. K. H. Prinses Juliana, die enkele dagen met de prinses de genoegens van de rjssport in het Koninklijk Park zullen deelen. De Prinses haalde de da mes per auto van den trein. Hedenmorgen was het gezelschap reeds vroeg aan het schaatsen. Vanavond zullen ae dames deelnemen aan het Kerstfeest, dat Hare Majesteit de Koningin voor de bewoners van Uddel heeft georganiseerd. Weersverandering. AMSTERDAM. V.D. Hedenmorgen steeg de temperatuur plotseling op vele plaat sen in binnen- en buitenland belangrijk en viel hier en daar regen. Ook het weerbericht van het Kon. Ma teoro logisch Instituut te De Bildt kondigt eneeuw of regen, gevolgd door afne mende vors't met. dooi aan. In de hoofd stad heeft de plotseling invallende dooi groote moeilijkheden voor het verken doen ontstaan. De straten werden spiegel, glad. Vooral de hellingen van de brug), gen waren ware glijbanen en voor voer. tuigen met paardentractie bijna onbegaan, baar. De stadsreiniging heeft dadelijk zand doen strooien. Voor zoover bekend heb- ben er nog geen ongevallen plaats gehad. Onze correspondent te Londen tela grafeerde hedenmorgen dat ook daar door het plotseling invallen van de dooi het geheel© verkeer in de city ontwricht is. DEN HAAG. V. D. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat de wet tot wijziging en aanvulling van de Provinciale Wet, wanneer de uitvoeringsvoorschriften in werking zijn getreden, op 1 Februari 1928 in werking te doen treden. OOST-KN'OLLENDAM. Alhier is een café met aangrenzen-den winkel vannacht afgebrand. De bewoners konden zich met groote moeite redden. Het nieuwe R.-K. Ziekenhirs te Go-es. Het is vandaag voor de vereeniging voor R.-K. Ziekenverpleging St. Joanna te Go-es en in het bijzonder voor het Bestuur, dat maanden en jaren van inten- sieven, nu en dan zorgivollein ar beid achter den rug heeft, een blijde, h-euglijke dag. Het nieuwe R.K. zieken huis aan den Kloetingachen weg, dat van buiten, maar niet minder van binnen een grootedben indruk maakt, werd van daag officieel geopend- Tal van officie-file personen waren uit. genoc-digd en velen hadden aan die uit. no-o-diging gevolg gegeven1, zoodat de eet. zaal (tevens dagverblijf) voor de zusters, waar de verschillend© redevoeringen wo-r. den uitgesproken, geheel bezet was met belangstellenden. Wij komen morgen op d'eese officieel© opening nader terug. Wij willen van daag iets meded-eelen van het gebouw zelf. Dat er voor dit ziekenhuis .groote belangstelling bij het publiek bestaat, is wel de laatste week gebleken. Enkele duizenden hebben n.l. van de gelegenheid gebruik gemaakt het te bezichtigen. We willen beginnen bij het begin, n.l. de hoofdingang. Deze hoofddeur is zóó ga maakt, dat auto's met patiënten binnen' kunnen rijden- De zieken kunnen dus bin- nen uit de auto gedragen worden. Staande in de wijde hal, waarin het licht uit den dakkoepel valt, en waarop drie gangen uitloop-en, ziét men een wachtkamer voor de patiënten, die op spreekuur bij specialisten komen. Van-uit bun spreekkamer kunnen de doktorent door middel van een handig geconstrueer. de schelinrichting hun patiënten waar. schuwen, als het hun beurt is te komen. Re-chts van den hoofdingang bevinden zich twee spreekkamers voor de doktoren, waarvan één met donkere kamer- Verder noemen wij: de portierskame-r met scha. ke'borden en .telefooncentrale, het bureau voor de administratie, een bestuurskamer, een ruim laboratorium dat naar de nieuwste eischen is ingericht, een zieken, vertrekje voor een patiënt die per sé alleen moet liggen, ook een' voor tijdelijk verblijf voor een zenuwpatiënt, een kin- derzaal, een Röntgeniinrichting met de nieuwste apparaten (alleen de installatie van de-ze kamer kost plm- f 24.000), de derde klas zaal, twee van elkaar afgev Bcheiden afdeelingen heerljjk op het Zuiden gelegen voor t b.c,patiënten met eigen badkamer en overdekte lighal (mao kan hat in asm sanatorium niet ■BMg I 'H'l 'II Dat de schoolstrijd toch nóg niet uit is en dat sommige menschen nog maar altijd niet kunen begrijpen dat het Christelijk volksdeel ook rechten heeft, bleek me weer uit een schrijven van een zekeren G. M. R. te Nieuw- en St. Joosland in de „Mid'd. Crt.". Het bestuur der Christelijke school heeft n.l. den euvelen moed gehad, het initiatief te nemen tot het stichten van een Christe lijke bewaarschool. Dat is voor den inzender het toppunt van dwaasheid. Heel uit de hoogte be toogt hij, dat er aan zulk een school geen behoefte bestaat. Maar het ergste vindt hij, dat aan bet gemeentebestuur subsidie zal worden ge vraagd, en hij 'hoopt dan ook, dat de Raad alle medewerking zal weigeren. -Dat het Christelijk volksdeel ook zijn aandeel in de belastingen bijdraagt en dat het ook zekere rechten heeft, is tot den schrijver van bedoeld stukje nog niet door gedrongen. Het is jammer dat hij niet den moed had zijn naam voluit te noemen. Het zou wel interessant zijn te weten, wie in 'den jare 1927 nog den moed heeft 'zulk© achterlijke en aan alle vrij zinnigheid gespeendle dehkbeél- dien te verkondigen. OPMERKER. beter verlangen), een flinke, ruime keuken met een reusachtigen fornuisoven, de bij keuken, (n.l. ©en gelegenheid om groenten e.t.c. schoon te mak-en). Nu we toch nog bezig zijn aan onze beschrijving van het benedengedeelte', dee. len we ook nog mede, dat geheel afzon), derlijk van het Ziekenhuis op het terrein staat het machinagebouw- Door dezen afzonderlijken bouw is hinderlijk geraas van den 60 P- K. motor voor patiënten en zusters uitgesloten. In dat mo-torhuis wordt de electriciteit voor het gehoede ge-bouw o-pgewekt. In de accu.batterij vindt men niet minder dan 120 stuks- Naast het motorhuis bevindt zich nog een sme. derjj, waar allerlei reparaties voor het gesticht verricht kunnen worden. Do-or het aanbrengen van een eigen electrischa installatie is weer een flinke afnemen voor de P-Z.B.M. verloren gegaan. Wij merken tevens nog op, dat de boodschappen voor het Ziekenhuis niet aan den hoofdingang, maar aan ©en zij. ingang (dicht bij de keuken) moeten war- den bezorgd. Een weegschaal zal steeda bjj de hand zjjn voor de controle vam het gewicht! In den kelder treft me-nl aan de groote verwarmingsmachines, waarbij een klei. nere vo-or de zom-erverwarming. Men vindt hier ook de vijf flinke proviand-kelders en een vuilgoed-keüder. Het vuile waschgood behoeft n.l. niet langs de trappen ver. sjouwd te worden, maar op alle étage© vindt mem' gelegenheid om het in een koker te werpen, die in den kelder uit. komt. Op d-e eersite étage vallen vooral in het oog de in opeenvolgende orde achter elkaar gelegen: voorberoidingiSkamer, ope ratiekamer, sterilisatiekamer, verband-ka mer, ldei-ne operatiekamer en kamer voor doktoren. Vooral deze bouw lijkt ons bui tengewoon pr-actisch. Onm-oodig te zeggen, dat ook in alles, wat tot bet opereeren behoort, getracht is te yoldoen aan de nieuwste eiscbe-n.. Ook merken wij nog op, dat in de beid-e, laatst genoemde ka mers gelegenheid zal worden gegeven aan predikanten om hier Bijbellezingen voor Prolestantsche patiënten te houden, terwijl ze deze natuurlijk o-ok in de zie kenzalen kunnen bezoeken. Op deze étage bevinden zich o-ok twee eerste en verschillende tweede klas-zie kenvertrekken. De tweede klas is weer verdeeld in A (hoogstens twee bedden per kamer) en B (hoogstens vijf bedden per k.) W© vinden hier ook de kraam kamer. Aan de andere zijde van de gang zijn het dagverblijf voor de zusters, de kapel (met altaar, en een klein podium dit laatste voor zangkoor, etc.) 'de sacristie, en het bureau voor de moeder-ove-ste. Op de tweede étage zijn de cellen der zusters, een naaikamer en magazijn, een ziekenzaaltje voor de zusters, de slaap kamer voor vier dienstmeisjes, de kamers voor den rector, en ten slotte de kamer voor de moeder-overste. Hierin vindt men een vernuftige electrische inrichting waar door ze bijv. altijd hoort, als de bel bjj den hoofdingang gaat, maar door middel waarvan ze ook altijd van ieder zieken vertrek door de zuster, die dienst beeft, geroepen kan worden, terwijl ze op haar beurt alle zusters kan waarschuwen. Nóg hooger dan de tweede étage en we bevinden ons op het reuzen platte dak, met kiezels bestrooid. Van hier af heeft men een schitterend gezicht op d-e om geving. Een flinke borstwering voorkomt ongelukken. Hier denkt men gelegenheid te geven om genezing te vinden door middel van zonnebaden. Het ziekenhuis staat op een flink ter rein. Op zij en van achteren is gelegen heid voor uitbreiding. Het omliggende ter rein denkt men in te richten als groente tuin en boomgaard, maar ook wil men daarop gelegenheid bieden voor arb-eids- therapie aan daarvoor in aanmerking ko mende t.b.c.-lijders. De ziekenzalen en -kamers liggen op zoo gunstig mogeljjken stand. Er is over vloed van licht en lucht. De zon kan in ieder ziekenvertrek komen, wat mo gelijk is, omdat het gebouw geheel vrjj staat. Men zal niet veel ziekenhuizen op zulk een gezonden stand aantreffen. Ann da ziakaavartrakkaa is da uitersts

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2