DE ZEEDW TWEEDE BLAD. KRONKELENDE PADEN. Uit de Provincie. FEUILLETON. VAN DINSDAG 20 DEC. 1927. No. 69. DE STRENGE VORST. Een ouderwetacha winter? Hoe het in 1890—'91 wa«. De weerkundige medewerker van het „Vaderland" .schrijft o.m.: De liefhebbers van den echten winter hebben de laatste dagen zeker niet te klagen. Zij hebben des nachts strenge vorst, die het ijs dik maakt, overdag ma tige vorst, volkomen windstilte, helder zonnig weer, weinig of geen sneeuw, bui tengewone vastheid van het weer. Zou den zij meer kunnen verlangen? Alle weer factoren hebben .samengespannen om vroegtijdig ijs te maken, zoo vroeg in den winter als zelden het geval is. Een matige sneeuwval, vlak voor bet invallen van de vorst, bevorderde de snelle ijsvorming door het water alvast een extra afkoeling te geven en de heldere nachten werkten het tot stand komen van zeer lage tem peratuur op den grond en vlak hoven het water in de hand. Door deze lage temperaturen, waarvan hieronder een lijst je voorkomt, werd de ijsvorming bespoe digd. Na eenige vorstnachten van 1113 December en een dooinacht op den 14en begon de doorgaande vorst in den avond van dien dag en al heel gauw kwamen zeer lage temperaturen voor, zooals uit .onderstaande opgaven blijkt: Hoogste Laagste Temp. op temp. temp. den grond. 15 Dec. 2.6 4.0 4.8 16 Dec. 2.4 13.4 18.0 17 Dec. 2.5 12.0 15.5 18 Doc. 2.0 14.0 17.0 19 Dec. 15.0 18.0 De sterke vorst heeft er reeds aanlei ding tce .gegeven, dat men van 'n „ouder- wetscben Hollandscben wint-er"' spreekt. Niemand zou op de vraag, wat hij onder een o-uderwetscben Hollandschen winter verstaat, een helder antwoord kunnen ge ven. Waarschijnlijk spelen 'herinneringen aan vorstperioden van meer of minder be- teekenis uit vroegere jiaren een rol, die allen tegelijk worden opgeroepen, onder den invloed van de indrukken der laatste dagen en ons daarbij een visioen van één lange periode van al maar vorst, en ijs, en schaatsenrijden voortooveren. Alle ver- srreid voorkom-epde vorstperioden worden daarbij tot een geheel vereenigd, terwijl de tusscbenïiiggende perioden van dooi, en regen en storm wegvallen. Maar dit beeld is natuurlijk valsch. Raadpleegt men daar entegen da meteorologische journa en, die natuurgetrouw de weersgesteldheid in de punters van de laatste eeuw weerge ven, da.n ziet het beeld er anders uit. Perioden .van strenge of langdurige vorst kwamen vroeger ook zeidon voor en er zijn eigenlijk maar weinige strenge, z.g. echt HolLandsche ouderwetsche winters, iri den vroegere®, t'jd aan te wijven. Een zekere periodieke terugkeer van strenge win ers is weliswaar niet te ontkennen, 'naar dit sluit tevens in, dat dan juist door deze periodiciteit de terugkeer van „ouderwefc'Cihe winters", als mei ze dan zee noemen wil, zeer waarschijnlijk is. In de laatste vijf en dertig jaren is de winter van 1890'91 altijd het beste en en meest aangehaalde voorbeeld van den ouderwetscben winter geweest. Merkwaardig is daarbij, dat de later voorgekomen perioden van strenge vorst heelemaal over het hoofd gezien worden. Zij waren ook niet te vergelijken met dien strengen winter. Evenwel ook de re putatie van dien winter begint aan min of meer overdreven voorstellingen te ljjdan. De feiten waren de volgende: Den 25eiri November 1890 begon het vrij plotseling te vriezen, toen die wind door bet Noor den naar het Oosten gedraaid was- Kort te voren had het zwaar geregend in het geheele land. Gedurende de laatste zes da» gen der maand kwamen zeer lage temp**, raturen voor, de laagste, 13-0 gr. C., werd den 27on November genoteerd te Tilburg, terwijl op dien dag de minimum» tempexfatuur te Utrecht, 10 gr 4 C-, zeer nabij de laagste temperatuur kwam, die sedert 1858 aldaar was waargenomen. Hieruit bljjkt reeds, dat in de tweede helft der vorige eeuw zulke strenge vorst zeldzaam was- Daarop volgde de beruchte maand De-, cember 18S0, waarin, zooals het verslag van het Meteorologisch Instituut zegt, „op geen enkel waaxnemingsuur de thermomew ter op zijn normale hoogte heeft gestaan, maar steeds er onder." Het was weer het waarnemingsstation Tilburg, dat de laagste temperatuur noteerde. Van 110 daalde de temperatuur daar niet lager dan 10 graden onder nul, maar van 1120 December daalde hij iederen nacht 10 14 gr. onder nul, daarna werd de vorst iets minder, maar buitengewoon koud wa ren 30 en 31 Dec-, toen 17 gr. 2 en 17 gr. 0 C. werd genoteerd. Er viel in die maand slechts zeer weinig neerslag, regen in het geheel niet en slechts op 4 dagen een beetje sneeuw. Over het algemeen was het weer mooi met zeer zwakken wind of windstilte, zooals van 818 en van 2128 Decem- -ber, maar van 58 Dec- woei er een vrij sterke Oostewind en den 19en zelfs een zeer sterke N-0. wind, wat bij de har. de vorst van dien dag wel zeer onaan genaam moet zijn geweest- De maand Januari 1891 bracht, wat'de temperatuur betreft, een kleine verbete ring. Tegen het einde der maand viel de dooi in en toen was het ook met den strengen winter voorgoed gedaan. Met deze enkele aanhalingen uit de 'officiëele gegevens kunnen wij hier Vol staan om te laten zien, dat de winter van 1890'91, die ongeveer twee maanden heeft geduurd, ongewoon «treng was. Wanneer wij de temperaturen, welke thans hier zijn voorgekomen, vergelijken, dan blijkt dat deze ongeveer van 'de zelfde orde zijn, als die van den strengen winter 1890'91. In zooverre mag men dus spreken van ouderwetsehe winter koude. Het zal echter moeten blijken, of de strenge vorst lang zal aanhouden. Doet zij dat niet, dan houdt de vergelijking- voorloopig op, maar wanneer .zij nog eeni- gen tijd duurt, dan zou deze winter geen slecht figuur maken onder de strengere. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. Het bestuur van de vereeniging voor Chr. H. L. O., verzoekt om overeenkomstig het bepaalde bij artikel 72 der Lager-Onderwijs- wefc 1920 beschikbaar te stellen een bedrag groot i' 181.50, ten behoeve van de aan schaffing van boeken voor wiskunde, in ver band met een wijziging in het leerplan. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen. Het Bestuur der Chr. Lagere Sch'ool aan den Westwal verzoekt om gelden be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen zulks voor een totaal bedrag van f 1013.0672. Het bestuur heeft destijds verzuimd dit bedrag tegelijkertijd met den bouw der nieuwe school aan te vragen. Aanvankelijk hebben B. en W. gemeendge- noem 1 bedrag te kunnen bestrijden uit het- geen door het Bestuur der voormalige Chr. School aan de Wijngaardstraat te veel genoten is aan vergoeding voor exploitatiekosten. Waar het administratief niet mogelijk is deze gel den op die wijze aan adressant uit te keeren heeft het Bestuur thans verzocht gemelde gelden langs den weg van artikel 72 der L. O.-wet 1920 uit de gemeentekas te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan. In de Raadsvergadering van 20 Oot. 1927 werd aan B. en W. opgedragen een voor stel in te dienen tot het bepalen van een bedrag per leerling der bijz. scholen voor z.g. „administratiekosten". Dit achten B. en W. zeer moeilijk, omdat niet nauwkeurig aan gegeven kan worden, hoeveel tijd de amb tenaren besteden aan de administratie der openbare scholen. Echter meenen B. en W. dat een vergoeding van f 0.40 per leerling billijk is te achten, welk bedrag zij willen vaststellen. B. en W. deelen mede, dat ingevolge het bepaalde bij artikel 101, achtste lid, der Lager-Onderwijswet 1920, de vergoeding der bijzondere lagere scholen voor exploi tatiekosten om de drie jaren vermin derd wordt» tot hei bedrag, hetwelk neodig is tot goedmaking van de over dat tijdvak ten behoeve van die scholen werkelijk ge- maakte kosten. Voor drie bijzondere lagere scholen in deze gemeente loopt dat tijdvak van drie jaren vail 1 Januari 1922 tot en met 31 December 1924 en voor de v.m. Chr. la hiervoor te hoog. B. en W- eHQeci dn» om een ander* regeling voor. Verder meenen zij te moeten voorstellen, de heffing wegens trouwen op een bijzonder uur of bijzonderen dag of wel in de Raads zaal iets te moeten verminderen, in de ver wachting, dat zulks tot een hoogere opbrengst zal leiden; thans wordt er van de bestaande gelegenheid slechts sporadisch gebruik ge maakt. Tenslotte komt aan de orde de samen- stelling van diverse Commissiën en Besturen. In de Gascommissie treden af dhm: G. Eckhardt, P. Crueq, A. Vermaire. In de Commissie voor de Strafverordenin gen treden af; Mr J. H. M. Stieger en Mr 'J. W Goedbloed. Financieels Commissie: Mr J. W. Goed bloed, A. M. Simons en H. Hollestelle. Commissie voor het GrondbedrijfMr J. W. Goedbloed, P. Crucq, en A. J. Potter. Voor het 'Burgerlijk Armbestuur, afdeeling Armenzorg, worden aanbevolen: 1. J. de Kruijter (aftr.) en 2. H. Hollestelle. Afdeeling Weeshuis: 1. Mr J. H. M. Stieger (aitr.) en 2. A. Rijk. „Afdeeling Armenzorg vao.-P. A. d* Ligny (heeft ontslag gevraagd): 1. J. M. v. Bommel v. Vloten, en 2. W. G. Koning. Regentes Weeshuis vao.-Mevr. M. Breetvelt Ittman (wenscht niet meer benoemd te worden): 1. Mevr. J. C. ZweedeBroeder, en 2. Mevr. A. HollmannPlaat. Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs: 1. Mr J. H. M. Stieger (aftr.) en 2. C. G. P. Stevens. Commissie tot wering van schoolverzuim 1. G. E. F. M. Geijsen (aftr.), 2. A. M. Simons; 1. M. Roose (aftr.), 2 F. J. Thiery; 1. J. M. Bartelse (aftr.), 2 L. A. M. Sampon; 1. A. A. Naderhand (aftr.), .2 W. 't Hooft; vac.-A. de Bruijne (wenscht niet meer be noemd te worden) 1. J. de Kruijter Jr, 2. J. Vleugel; 1. J. Ruisaard (aftr.), 2. C. Kloos terman; 1. C. J. Snouck (aftr.), 2. W. Heng» veld. Schoolcommissie: 1, Mej. J. C. Snijders (aftr.) en 2. F. C. van Strien; vao.-M. Pols: 1. J. Ooms, 2. M. Pols (op verzoek no. 2). Commissie van advies .betref'ende de werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling Mr J. W. Goedbloed, A. de Bruijne, lid werkgever, G. J. Hollestelle, lid-werkgeverM. Pols (aftr. en C. Kuijper); C. Anthonisso (aftr.) en Chr. C. van der Does. Vervolge** ging J»t terug nu Ruift Zoowel daar als op de verschillend» buurtschappen die men passeerde was van vele woningen de vlag uitgestoten. Te Hulst stond de Kon. Harmonie, die zich ook reeds des voormiddags had doen hooren, bij het Hotel De Graan- beurs gereed, om de feestvierende maat schappij met hare gasten door muziek te huldigen. Kort daarna werd een vergadering van den Raad van Commissarissen geopend, die werd" gepresideerd door den heer ,J. A. van Rompu, die, wijzende op dezen voor de maatschappij zoo bijzonderen dag, allen een welkom toeriep. Hij deelde mede, dat het bestuur besloten had aan den hoofdoonducteur C. van Dorst, den machinist D. Millenaar en den ploegbaas P. Polf.iet, die allen 25 jaar bij1 de maat- schappij in dienst zijn, a s blijk van waar deering een medaille te schenken. Vervolgens werd door den secretaris, den heer Mr Dieleman, een overzicht gegeven van de' geschiedenis der tot stand koming en stichting der maat schappij. Met voldoening werd melding ge maakt van de gunstige finanoiüela resul taten van dit slechts 13 K.M. lange lijntje. De fyoogste rente .aan aandeel houders was 8 pCt., de laagste 4 pCt., gemiddeld was het 5.69 pCt. Ter veigadering werd de directie ge huldigd door de afdeelingschefs met een fraai bloemstuk. Door het personeel van de Zeeuwsch-Vlaamscbe Tram wc® maat schappij werd een fraai geschilderde oor konde in lijst aangeboden, terwijl de bo vengenoemde drio beambten, die van af den aanvang in dienst waren, als blijk van hulde een oorkonde aanboden laan den nog eenigen in leven zijnden oprich ter, den heer Collot d'Escury. Vervolgens vereenigde men zich aan een gezellige® disch. (M. Ct.) Goea. Op den len Kerstdag is het post- kantoor opengesteld ais op andere Zon» dagen, Op den 2en Kerstdag vinüt één bestel» ling platats van a'le stukken.' Elr zal der halve geen gelegenheid worden gegeven voor het afhalen van stukken. Overigens geldt op deize dagen de ge wone Zondagsdienst. Vrij naar het Bngelseh. 51.) Bij deze woorden gleed er eten blijde trek over het zorgvolle gelaat van me vrouw Vivian. Al was zij geen verstandige moeder geweest, nimmer zon men haar kunnen verwijten dat zij haar kinderen1 niet lief had. i Hot duurde niet lang, of ©en schel gefluit kondigde! aan, dat het einddoel van de reis bijna bereikt was- Toen de trein het station binnen reed, zag men Nina's ongeduldig hoofdje reeds van ver uit het neergelaten portierraampje steken, terwijl zij ijverig naar de menschen op het perron keek. „Daar is vader", juichte ze plotseling, nog enkele seconden 4 en ze lag in .zijn armen. Reeds den volgenden dag ging mevrouw Vivian met haar dochter bij de familie Murray op bezoek, waar zij ook mevrouw Grey aantroffen!. Het deed de arme moe der goed, haar hart eens voor ware vrien dinnen te kunnen uitstorten. Eu Nina? Arm ia arm waadedda m met Anna in den tuin wat hadden ze elkander veel te vertellen! En wat was Nina veranderd, meende de laatste, toen zij eenigen tijd later over haar vriendin nadacht- Vroe ger zoo humeurig en zelfzuchtig, scheen het, of ze thans zichzelf geheel wegcijferde en of haar lusteloosheid had plaats ge maakt voor een sterk verlangen, om iedere minuut van haar verder leven te benutten. Plannen waren gemaakt tus- schen de vriendinnen, om samen te lazen, te studeeren en te wandelen, ze zouden dadelijk beginnen, tot eigen welzijn en het geluk van de beide families- Op zekeren dag, toen de beide vrien dinnen terug kwamen van een wandeling, zeide Anna; „Nina, we moesten eetns een bezoek brengen aan Edith Unwin." N.na bezocht de zieke niet dikwijls, het gelukte haar met, het beklemde gevoel, dat zich van haar meester maakte wam neer zij den hulpprediker ontmoette, van zich af te schudden- Gelukkig trad deze eerst binnen, toen de heide meisjes juist het huis verlieten. Zwijgend zette hij. zich neder aan het bed van zijn zuster, zijn gelaat verried de innerlijke strijd, die in hem woedde. Voor zijn zuster behoefde hij zich geen dwang op te leggen, zij wist, wat er in, zijn hart omging- fiündeljjk whte hg droevig; «•hooi mb da VTfng&Mdattaat raa 1 Jas. 1W9 tot en mat 31 Dactmbar 1922. Voor daza scholen is achtereenvolgens telken jare een voorschot op gemelde vergoeding toegekend, terwijl daarna, nadat over het betrokken dienst jaar de gemeenterekening door Ged. Staten was gesloten, de definitieve vaststelling der vergoeding heeft plaatsgevonden, terwijl door B. en W. in dato 31 Augustus 1927 aan Uw Raad een voorstel is gedaan tot her ziening van de eerder vastgestelde sommen in verband met een later opgekomen om standigheid met betrekking tot de uitgaven door de gemeente gedaan voor pensionnee- ring van vakonderwijzers en beambten. Nage gaan is hoeveel de betrokken schoolbestu ren met inachtneming van. bet voorstel van 31 Augustus 1927 zouden kunnen ont vangen en hoeveel slechts ontvangen mag worden in verband met de plaats ge had hebbende controle der be- scheiden der door deze besturen gedane uitgaven. Volgens deze berekeningen jj. door het R. K. Kerkbestuur der H. Maria Mag- dalena ten behoeve van de Jongensschool aan den Westsingel en van da Meisjesschool aan de Vlasmarkt-meer besteed aan uitgaven dan krachtens de daarvoor gestelde regelen voor die scholen aan gemeentelijke vergoeding kan worden gegeven. Van eenige teruggaaf door dit bestuur voor deze scholen is dus geen sprake. Ten opzichte van de Her vormde school aan de Nieuwstraat zij ver meld, dat door deze school zonder de verhoogde uitkeering als bedoeld in ons voorstel van 31 Augustus 1927 een be drag van f 9.89Va is te veel genomen, het welk op de nog te genieten hiervoren be doelde verhoogde uitkeering in mindering zal worden gebracht. Ten opzichte van de voor malige Chr. school aan de Wijngaardstraat zij vermeld, dat ingevolge ons voorstel dd. 31 Augustus i927, hiervoren reeds meer ge noemd, de uitkeering voor exploitatiekosten is bepaald op f 3853.08. Waar door het be stuur dier school slechts aanspraak kan wor den gemaakt wegens wettige uitgaven op een bedrag van f 2840.01Vr, komt een som van f 3853.08 f 2840.011/» f 1013.061/», niet voor vergoeding in aanmerking. Echter is destijds uitgekeerd niet het volle bedrag van f3853.08, doch slechts f 3382.40, zoodat een som van f 642.381/s moet worden teruggestort. Door den Raad werd op 28 April 1927 de wensch uitgesproken, dat door B. en W. 'n onderzoek zou worden ingesteld naar de moge lijkheid van. verkoop van met Rijks voorschot gebouwde woningen. Te dien einde hebben B. en W. zich gewend tot den Minister van Arbeid. Deze schrijft, dat het Rijk alleen bijdraagt in op verkoop van woningwetwonin gen te lijden verlies, voorzoover de verkoop geschiedt aan de bewoners of aan personen, die zich verbinden om, zoolang zij in de gemeente wonen, de woningen te blijven be wonen; bij verkoop aan anderen blijft het verlies geheel voor rekening van de gemeen te. Het door het Rijk in den vorm van af schrijving op het voorschot te nemen verlies bedraagt in geen geval meer dan de geka» pitaliseerde max. bijdrage. Tot verkoop met verlies wordt toestemming alleen vejleend onder voorwaarde, dat de gemeente tenminste een bedrag gelijkstaande met Va van 's Rijks aandeel in het verlies vqpr haar rekening neemt. Vervolgens hebben B. en W. aan het Cen- traal-Bureau voor Verificatie en Financieels Adviezen der Vereen:g!ng van Nederlandgghe Gemeenten, hel welk da adm ni fcratie van a'le woning'louwvereenig'ngen con roleert, verzocht te willen onderzoeken, of verkoop overeen komstig de door den Minister gestelde voor waarden, uit een financiëel oogpunt bezien, voor de gemeente voordeelig zou wezen. In zijn rapport komt het bureau tot de ronclu- sie, dat bedoelde verkoop van woningen geen noemenswaard financiëel voordeel voor de gemeente met zich zal brengen. B. en W. stellen voor onbewoonbaar te verklaren de woning, plaatselijk gemerkt Molendijk no. 1, eigenaar Jac. Coppoolse. B. en W. stellen voor aan den heer J. de Kruijter toe te staan om nog tot 31 Dec. 1928 in functie te blijven als gemeente archivaris, ondanks het feit, dat hij op 21 December 1925 den 65-jarigen leeftijd had bereikt. Meermalen, zoo schrijven B. en W., komt het voor, dat inlichtingen uit het be volkingsregister worden gevraagd .ten behoeve van de samenstelling of correctie van adres boeken. Ook vragen enkele kerkgenootschappen ern periodieke opgaaf hunner leden, die zich alhier komen vestigen ea ook door verzeke ringsagenten worden wel geregelde opgaven verzocht. De verordening voorziet hierin niet en de bestaande heffing van f0.25 per naam „En dus is ze bij je geweest?" „Ja, boste Philip," antwoordde ze; ik heb er al over gedacht: waarom zou je niet naar haar vader gaan en met hem spreken?" Je zult met me eens zijn, dat je in ieder opzicht haars gelijke bent, alleen ben je arm; maar Nina beeft ge noeg voor jullie beiden." De geheele uitdrukking van zijn gezicht veranderde. Zo® krachteloos als hij op zijn stoel zat, rees hij nu veerkrachtig overeind, en terwijl hij Edith met veront waardiging aankeek, zeide hij beslist: „Nimmer Edith, dat nooit I alleen die gedachte reeds zou een einde kunnen maken aan al mijn wankelmoedigheid en twijfel, en zou voor immer de gedachte om haar nog eeUs mijn vrouw te mogen noemen, uit mijn hoofd bannen. Zulk een daad zou mij met een slag de acht i hg van haar vader en van vele anderen doen verliezen. Een dienaar van God mag zich nimmer bloot stellen aan het gevaar, dat men hem van winstbejag zou be schuldigen. Toch, Edith, wat we be sproken hebben, beeft me voed goed ge daan; bet heeft mij geleerd, mij nietdoor zelfzucht te latei® meesle pen. Dikwijls heb ik het gevoel, Edith, dat sterven voor Christus niet zoo moeilijk js als leven voor Hem. Leven, steeds bewandelend bet smalle en moeilijke pad 25-jarig jubleum van de stoomtram Hu st Walsoorden. Zaterdag werd mot eenige feestelijk heid herdacht het 25-jarig exploitatle- jubi'.eum van den stoomtram Hulst- Walsoorden. Door de directie waren voor deze ge legenheid verschillende autoriteiten ge- noodigd, waarvan tegenwoordig waren de heeren Binkhorst van Oudcarspel, rijksinspecteur van spoor- en tramwe gen, J. A. van Rompu en Mr P. Dieiet- man, als vertegenwoordigers van het Gedep. college, de burgemeester en se cretaris van Huist en die van Rontonissa, Em. van den Broeck, mede-oprichter, directeur der spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen, Th. Blocteur en L. Wagner, hoofdambtenaren dier maat- schapppij. De Commissaris der Koningin had bericht gezonden tot zijn leedwezen verhinderd te zijn. Ifi den voormiddag verzamelden zich de genoG'digden op het versierde sta tions-emplacement te Hulst, van waar men met den gereedstaanden feesttram, versierd met groen en met de Neder- landsche en Belgische vlaggen, naai Walsoorden reed om daar de gasten van boven de Schelde op te wachten. Van daar ging de rit naar Klooster- zande, waar het gezelschap werd ont vangen ten huize vau den burgemeester, den heer K. J. A. G. baron Collot d'Es cury, den nog eenigen in leven zijnden oprichter der maatschappij, en eenige ververschingen werden gebruikt. Door den heer Mr Dieleman werd na- mens den raad van commissarissen hul de gebracht aan de zeer groote ver diensten van den heer Baron Collot d'Es cury, zoowel voor zijne gemeente in het bijzonder, a'.s voor Zeeuwseh-Vlaandsren in het a'gemeen. Als herinnering aan het feest bood hij aan een zilveren inktpot. Tijdens bet verblijf van het gezelschap te Kloosterzande werd door de Harmo nie St. Cecilia, evenals ta Walsoorden, gemusiceerd1. van de plicht, zonder een enkele mis stap, zonder een oogenblik aiarzelens bij een bocht van den we® of zelfs bij hei. einde. En ik, die weet, wat het einde ons brengt, zou het n.jet zandig van ipe zijn, om halverwege een zijpad in te slaan en mijn roeping te verzaken? Is het niet de schoonste taak in 't leven, om jielen te leiden tot God, valt daarbij niet alles in het niet?" Hij zweeg en kuste zijn geduldige, lij dende zuster. Vanaf dien dag, was het of zijn oude veerkracht terugkeerde. HOOFDSTUK XXXIII- I Het liep tegen Kerstmis. „Ziet u, mama", zei Helen op zekeren, dag. „Harry en Emily kunnen dit jaar niet tegenwoordig zijn en Buckland Park is gesloten. Maar, weet u, ik ben ouder en verstandiger dan verleden jaar en dat is ook iets-" Find dij c b ak de av ad aan, w aopdfi andere kinderen met vacantie thuis zou den komen. Helen zat met haar moeder en Anna in de huiskamer- Ze deed al haar best om te bewijzen, dat ze werkelijk bezadigder was geworden- Maar telkens weer werd het ongeduld haar te machtig, dan sprong ze pp en keek door het gordijn, maar tev«rgeeJb» Eiadaljjk, daas remamea NIsse. In de Maandag gehouden raads vergadering waren aanwezig zes leden terwijl 1 vacature bestaat. De geloofsbrie ven van het nieuw gekozen raadslid A. Vette werden onderzocht en tot toelating besloten. In verhand met Prov. blad no. 101 van 2 Dec. 1927 wordt een uitgaafpost betref fende kosten voor vervolgonderwijs, ge schrapt, daar hiervoor geen gelden uitgetrokken mogen worden. Getracht zal worden door bijdragen van particulieren hierin te voorzien. Een schrijven vain de Kon. Nederl. Poliliehondenvereeniging werd aangehouden. Een vloekverbod voor deze gemeente werd niet noodig geacht. De begroeting van 1927 werd gewijzigd in verband met overschrijding van som mige posten. Als lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd dhr A. Slabhekoom. Het reglement van het be stuur z.aJ worden aangevuld met de be paling dat geneeskundig onderzoek moet plaats hebben van de gezinnen, waarin een. bestedeling wordt opgenomen. Herbenoemd tot lid der commissie van toezicht op het L. 0. dhr J. A. Ph. Bom mel] Als leden der commissie tot we ring van schoolverzuim werden herbe noemd dg heeren H. Dane, A. Vette, JohS van Liere, M. Nieuwenhuijee en J. A. Ph. Bommeljé. De vaceerende betrekking van concierge aan bet gemeentehuis zal worden gepubli ceerd en een oproeping van sollicitanten zal geschieden- De te benoemen concier ge z,al tevens huurder moeten zijn van het achter en bovengedeelte van het ge meentehuis. De betrekkingen van bode en concierge zijn dus voortaan gescheiden. Krabbend! jke. Bij de gisteravond gehou den stemming voor een lid van het kies college der Ned. Herv. Kerk, in de vaca ture L. Dominicus; die bedankt heeft, gekozen dhr C. van Langevelde met 36 stemmen. Meliskerke. ZaJefdari vergaderde d« raad alhier in voltallige zitting. Inge komen van Ged. Staten a de goelgekeu®. de begroeiing voor 1928, b- Rpgeling jaar. wedde ambtenaren van den Blurg. Stand, zo het geratel van wielen boven het geluid van den wind. Ze liet haar boek uit haar handen vallen' en holde de gang in om de eerste te zijn die de komenden zou begroeten. Wat werd dat een vroolijke, gezellige avond. Nauwelijks waren de eerste wel komstwoorden gesproken of Frank, de oudste jongen, nep uit: „En mama, we brengen zulk goed nieuws mee I Met wien denkt u, dat we ge reisd hebben? Met mijnheer Churchill I Toen we zoo'n beetje zaten te mopperen, dat Harri er niet zopi zijn, heeft hij; ons beloofd, dat hij alles zou doen om het ons zoo prettig mogelijk te maken!" „En mama," zeide Willie, zijn jbroer, ,,hij zoij dat zijn eigen paarden en rijtuig hier zijn. Hij zal ons mee uit rijden nemen, te paard en in het rijtuig, overal heen, waar we maar willen. Ik kan u niet zeggen, hoe vriendelijk hij was. Ik zou wel eens willen weten waarom- Vroeger was hij niet zoo." „Anna," riep Frank, „ga toch een beetje van het vuur vandaan. Je wangen zijn vuurrood." Anna schoof haar stoel wat terug. Of de kleur geheel aan de hitte van he* vuur te wijten was? Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 5