SUPPOSITORIA MtrwUs (•emenwl Mienws. Laag- TaMonw. Seclitszakei. Dr. h.MANNING'S (Zetpillen teQen aambeien) ƒ1.75 perdoo5je van i2 stuks. vaak conflicten tussdhen heil en de kin deren voorkomt. Nadat de voorzitter den inleider mede namens de ouders had bedankt voor z'n referaat, werd deze avond op gebruike lijke wijze gesloten. Zeer zeker zal deze prettige en nuttige ouderavond den band tusschen school en huis nauwer hebben aangehaald. N. en St. Joosiand. Door den polder N. en St. Joosiand werd Vrijdagmiddag een buitengewone vergadering van Inge landen gehouden, waarin 10 van de 21 ingelanden tegenwoordig of vertegenwoor digd waren. Van den lieer Mr J. A. Heijse te Middelburg was een verzoek ingeko men om het nog onverharde gedeelte van den Krukweg te verharden met grind. Het bestuur deed het voorstel daartoe te besluiten, welk voorstel met algameene Stemmen werd aangenomen. Het bedrag daarvoor benoodigd geraamd op f 1000, zal gevonden worden door het sluiten van een geldleeming. Het werk zal worden uitgevoerd in het voorjaar van 1928, en betaald worden uit de begrooting van 1928/29. Verder werd op voorstel van het bestuur besloten aandeelhouder te worden van de Coöperatieve weegbrug alhier, ten einde te kunnen profiteeren van het lagere tarief voor weegloon van de bemoodigde grind. Biggekerke. Vrijdagavond vergaderde al hier de afdeeling van Patrimonium. Door dhr A. Sirnke werd van het Jubileum Gedenkboek behandeld hoofdstuk II „Die ons voorgingen". In zijn inleiding teeken- de hijj de houding, van Bilderdijk, Da Costa, De Clercq, Groen van Prinsterar en later Lohman en Kuyper ten opzichte van het arbeidersvraagstuk. Zochten de mannen van het reveil meer de oplossing van de maatschapelijke ellende in het verzorgen van armen en ellandigen als broeders en zusters, en wees Da. Costa op toenadering van rangen; Dr Kuyper is het geweest die heeft uitgestippeld de lijnen die God geeft in Zijn Woord ook voor het maatschappelijk leven. Een drukke bespreking volgde. Souburg. Vrijdag had de herdenking plaats van het 25-jarig bestaan der afdee lmig („Patrimonium" in „Rjehoboth". De voorz- dhr M. C. v. d. Putte opende deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en las Ps. 8. Hij heette allen welkom, sprak zjjn blijdschap uit over de belangstelling, gezien de gewone vergaderingen. In 't bijzonder richtte hij zich tot de afgevaar digden van den öhr- Besturenbond en tot Dr Wuith, die, namens „Patrimonium" gefeliciteerd wordt met zijn promotie. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de afdeeling 42 leden telt en in hef afgeloopen jaar 2 vergaderingen waren gehouden- Hierna gaf de voorz. een over zicht van de 25 jaren- Hij behandelde de drie volgende punten: 1. reden tot dankbaarheid; 2. personen nm wie het vereenigingsleven gegroepeerd is; 3. het werk der vereeniging. 12 Nov. 1902 its de afdeeling opgericht, 18 personen gaven zich als M op, wijlen Ds Kerkhof was van meet af de ziel der afdeeling, 19 maal trad hij voor de afdeeling op- De broeders1 J. D©r- leijn en P- Arendse Sr. vormden lange jaren met Ds Kerkhof de commissie van advies. Dhr J. Suurmond Pz. is 25 jaren lid der afdeeling 'en wordt met dit feit gefeliciteerd. Dhr. P. Arendse Sr. is als lid van da commissie van advies steeds actief, hij ontbreekt nooit op de vergaderingen. Wegens zjjn 25-jarig jubileum als lid van de commissie van advies, biedt het Be stuur hem een herinnering aan- Het werk der vereeniging is, het bestu- deeren dei' Chr- sociale beginselen, in hoofdzaak heeft men zich altijd in die lijn begeven- Behandeld zijn: het vraag stuk van' de landarbeiders, de loonen der timmerlieden, een stoot is gegeven tot oprichting van een „Boerenleenbank", een verzoek is.gedaan tot de landbouw - vereeniging om een landbouwcursus op te richten met goed gevolg, enz- Met den wensch, dat de belangstelling voor Patrimonium moge vermeerderen, slechts 25 pCt. der leden bezoekt de Vergadering, eindigde spreker. De penningmeester deelde mede, dat de rondgang voor het Jubileumfonds had opgebracht f 139.36, welk bedrag uit meestal kleine giften was bijeengebracht. Vervolgens werd door dhr Vos een serie lichtbeelden toegelicht over het ont staan, delving en gebruik van steenkolen. De voorz- der Prov. vereeniging en de afgevaardigde vgji den Chr. Besturen bond spreken een felicitatie- Hierna kreeg Dr Wurt'h gelegenheid een opwekkend woord te spreken- Spr. nep allen op om mee te strijden den strijd voor Patrimonium en wijst daarbij aan, hoe noodig, hoe moeilijk en hoe heerlijk die strijd is. Noodig is hij; omdat hij is «en strijd voor het recht, van het recht van God in de maatschappelijke verhoudingen. Daarom is hij tevens moei lijk. Ingewikkeld is immers de vraag, wat het recht van God in de verschillende .«houdingen eischt- Heel licht komt men er ook toe, naar het heet, strijdend voor Gods recht, te ptrijjden voor verkrijging van macht- Op grooten weerstand stuit men ook gedu rig als men dat recht in het maaltschap', pelijk leven zoekt te realiseeren. Toch is deze strijd heerlijk. Want de schoonste roeping voor een mensch is te strijden1 voor het recht- En eenmaal zal ook dat recht over alle onrecht trium. feeren en komt de nieuwe wereld, waar recht en gerechtigheid zal wonen. Ter afwisseling werden ©enige voordrachten gehouden- Aan het einde dankte de voorz. alle», die tot het slagen van dezen alvond hadden medegewerkt en eindigde dhr P. Arendse Sr- met dankzegging. Goes. Zaterdagmiddag vergaderde in de Melksalon van den heer Bustraan de afd. Zuid- en Noord-Beveland van Chr. On derwijzers onder leiding van haren voor zitter ,dhr W. A. van Wijk. Na de gebrui kelijke opening leverde de heer Hollestelle van Kruiningen een Bijbelonderwerp over „De Keuze van Lot". Hierop volgde een uitgebreide en leerzame bespreking. Bij de (Stemming voor een lid van het hoofd bestuur verkreeg de heer J. Tuinsma van Varsseveld de meeste stemmen. Ooit wer den stemmen uitgebracht op de heeren A. Jonkman en G. Meima. Eerlang zal er een z.endingskist le Goes arriveeren, die door 'de scholen in don omtrek te be zichtigen zal zijn. Verschillende hoofden gaven hun school hiervoor op. Er werd besloten een gave af te zonderen voor den nood in Suriname. De indiening van het ontwerp tot invoering van den zeven jarigen leerplicht, gaf stof tot een uitge breide bespreking. De heer Bastmeijer uit Goes protesteerde krachtig tegen de ver zwaring van den Leerplicht. Sommigen sloten zich hierbij aan. Wegens verschil van meening, kon men niet tot een be paald besluit komen. De opkomst bad wel beter kunnen wezen. Wemeldinge. Vrijdag j.l. was het 25 jaar geleden, dat de Chr. School werd geopend en de heer C. van Dijl, als eerste hoofd werd geïnstalleerd, 's Morgens werd dit feit met de kinderen feestelijk her dacht. Elk der kinderen ontving een aar dig souvenir, 's Avonds herdachten de ouderen dit heuglijk feit. Een groote schare, waaronder de oud-hoofden der school met hunne echtgenooten, vulde de versierde -lokalen. De voorzitter, Ds Drost, liet zingen Psalm 68 vs 10, waar mee ook 25 jaar geleden, de openings plechtigheid was aangevangen. Daarna ging hij voor in gebed, en las Psalm 115. Niet ons, o Heere, maar Uwen Naam zij de eer. Tegenover de zonde van de menschen, stelde hij de goedertierenheid Gods. Deze toon, door zijn Eerw. aange slagen, beheerschte den geheelen feest avond. De eerste spreker was de Burge meester, dhr VVabeke, die als oud-secre taris der vereeniging, enkele dingen jgie- moreerde uit de geschiedenis der school. De plannen tot stichting eener Christel. School dateeren van 1876. Toen werd reeds een schoolvereemiging opgericht, die echter niet tot positieve resultaten kwam Een nieuwe vereeniging gelukte het in 1902 te komen tot stichting van de thans bestaande school. De tegenwoordige se cretaris, J. A. Dominicus, behandelde de geschiedenis der school tot heden. Op on navolgbare wijze, zooals één dei' latere sprekers opmerkte, schetste hij de be langrijkste gebeurtenissen uit het leven der school. Uit beide verslagen bleek, dat God soms op wonderlijke wijze dien schoolarbeid gezegend heeft. Na een ge notvolle pauze, werd het woord verleend aan het eerste hoofd der school, den heer C. van 'Dijl, die in enkele woorden 'de dooden herdacht, die hun leven in dienst van de school hadden gesteld en iets vertelde van. zijn ervaringen in We meldinge. Daarna bracht de heer Steinz, eveneens oud-hoofd der school, enkele interessante bijzonderheden uit zijn ge schiedenis te Wemeldinge naar voren. De heer Brinkhuis, die den heer Steinz, als hoofd was opgevolgd, kreeg nu ook na dezen het woord, en stelde op duidelijke wijze de waarde van het Christelijk On derwijs in het licht. Na de tweede pianze, deelde het tegen woordig hoofd, de heer van Moort, 'jets mede over den tegenwoordigen toestand der School. Hij wees op de moeilijkheden, na de wet 1920 ontstaan, en wekte vooral op, tot trouw aan het beginsel. Ds Waar denburg stond voor de moeilijke taak na de vele goede woorden nog 'een goed slotwoord te spreken. Niettemin we zijn Z.Eerw. dankbaar', zoowel voor hetgeen hij sprak over de innerlijke waarde van het Chr. Onderwijs, als toen hij zich tot tolk der vergadering maakte om bestuur en personeel dank te zeggen, voor dezen dag. Inzonderheid ook een woord van dank sprak hij tot den voorzitter, Ds Drost die al die 25 jaar de vereeniging als voor zitter heeft geleid, en de belangen der school, waaraan hij de liefde van zijn hart heeft verpand, heeft behartigd. De voorzitter dankte hierna allen, die op de een of andere wijze tot het wel slagen van dezen feestavond hadden mee gewerkt. Een woord van lof mocht na tuurlijk niet ontbreken, aan de Commis sie, die de zes leslokale» had omige- tooverd in een vergaderlokaal en restau ratie-zaal. Evenmin aan de dames Domi nicus, onder wier leiding een dames comité de meer dan 200 gasten op uit nemende wijze verzorgde. Het mid dernachtelijk uur was reeds verstreken, toen Ds Waardenburg met dankzegging sloot. De inbraken in deLimburg- j^che mijnstreek. De dezer- dagen te Heerlen gearresteerde Dnitscheir S- heeft thans bekend d# rtfvelverselutea op zijn vervolgers te hebben gelost- Hij bekende voorts schuldig te zijn aan elf- inbraken te Heerlen. De twee Hongaren, wier aanhouding we meldden, hebben thans ook een volledige bekentenis af get legd, waar-bij is gebleken dat zij de ove rige inbraken te Heerlen op hun gewet ten hebben. Die gestolen goederen werden uitgevoerd naar Luik en Aken. Trein'storing. De electrische sneltrein die Zaterdagmorgen te 8-30 uur van Botterdam, iu de richting Scheve- nmgen vertrok, is onder Pijnacker plot seling blijven staan- De z.g. doodemans- kruk, die automatisch in werking wordt gesteld, indien de treinbestuurder om de een of andere reden niet meer in staat is de handles te bedienen, kwam plotse; ling in werking, zonder dat de bestuurt der in gebreke was gebleven, den wagen ta bedienen. De trein 'kon daarnna niet meer verder rijden. De electrische, die te 8-38 naar Den Haag vertrok, heeft den eersten trein op een zijlijn geduwd, de reizigers over genomen en hen naar Den Haag vervoerd. Door den trein gedood. Vrij dagavond is door een electrischen trein, komende van Delft, op het spoorbaan- vak tusschen Ketel en Schiedam overre den' de 46-jarige koopman M- v. d. S-, te Botterdam- De bestuurder van den trein stopte nog vóór het perron van het station te Schiedam en deelde den sednwachter mede, dat hij ongeveer 200 M- voorbij Kethel een schok aan zijn motorwagen had gevoeld. Hij ging met den seinwachter langs de lijn en vond toen langs de (Spoorbaan liggen liet lijk van een mans persoon. De ongelukkige had op bedoeld sp'oor- baanvak niets te maken en hoe hij er gekomen is, is niet bekend- Bij informatie is gebleken dat hij in den laatsten tijd zenuwziek was en zeer zwaarmoedig- Haar man met een hamer doodgeslagen! Te Cleveland heeft een vrouw, die een jaar getrouwd was, haar echtgenoot met een hamer doodga, slagen, en vrijwel onherkenbaar verminkt. Na zorgvuldig haar handen gewasschen te hebben, kleedde ze zich in een fraai avondtoilet en reed in haar auto naar vrienden, waar ze den heelen avond kaart speelde en ten slotte aan de piano tal van liedjes zong- Den volgenden dag werd zij door de politie hij haar moeder opgespoord; eerst hield zij vol, niets van den dood van haar man af te weten, maar toen de politie haar een foto toonde van het hoofd van haar echtgenoot, viel zij door de mand. Zij' stak vervolgens een eigaret aan en onder het uitblajzen van kleine rookwolkjes vertelde ze, dat hun huwelijk aanleiding gaf tot herhalalde twisten; den laatsten keer was ze va» woede buiten bezinning geraakt en had haar man doodgeslagen- De men'schen met wie de jonge vrouw gekaart had, vertelden, dalt zij den heelen -avond volkomen rustig was geweest, en buitengewoon goed speelde. De misdaad was zoo spoedig ontdekt doordat de vrouw bij het verlaten van haar huis een achterdeur open had la ten staan- Sigarenfabriek uitgebrand. Zaterdagochtend brak in de sigarenfabriek der firma K. van Dijk te Kampen een brand uit, welke in korten tijd zoodanig toenam, dat ondanks de krachtsinspanning van de brandweer, het gebouw totaal uitbrandde. Al les was matig verzekerd. - Inkoop vereeniging tegen.... s c h ij n van corruptie. Er bestaat bij een aantal gemeente-ambtenaren te Haarlem het plan om te komen tot oprichting van een centrale inkoopvereeniging op coöpera tieven grondslag, voor die artikelen, welke door een normale verbruikscoöperatie niet \yorden gevoerd. Het doel is om te voorkomen, dat ambte naren goederen zouden inkoopen bij leve ranciers, welke ook hun goederen leveren aan de overheid, om zoodoende zelfs den schijn van corruptieve bedoelingen te ver mijden. Botsing tusschen autobus en tra in. Zaterdagmorgen even voor 11 uur is een 28-persoons autobus uit Vlaardingen, wel ke dienst doet op het traject MaaslandRot terdam, komende van Maasland, op den on- bewaakten overweg bij de Zuidbuurt aldaar in botsing gekomen mét de Westlandsche stoomtram in de zijde gegrepen en ruim 30 meter meegesleurd. De chaufeur, de 51-jarige gehuwde C. de B., uit Vlaardingen, was on middellijk dood. De eenige- passagier uit Maas land is waarschijnlijk door den nooduitgang uit de bus geworpen en is het land inge- loopen. Door omwonenden is de man achter haald en bij den dokter van Maasland ge bracht, waar bleek dat hij er met enkele schrammen was afgekomen. Do autobus is totaal vernield. De vermiste Scheveningsche loggers. De Scheveningsche logger SCH 421 van de reederij Jac. den Duik wordt thans definitief als verloren beschouwd. Hier onder volgen de namen der opvarenden: schip per M. Spaans, 26 j.*; A. Baak, stuurman A. de Jong; M. Vink diens zoon J. Vink; J. Den Heyer, 35 jaar C. Pronk; B. Rog, 24 j.; G. De Niet; P. Hartevelt, 18 jaar; H. Guit, 10 jaar; A. Kuit, 16 jaar, matrozen. De zeelieden, wier namen met een gemerkt zijn waren gehuwd. Ook maakt men zich ernstig ongerust over het lot van de bemanning van de Sch. 27G, de Zeearend. Het schip, dat toebehoort aan de reederij Maarten Verhey Jaczn, aan den Visschers- havenweg is den 26sten October j.l. uitge varen en is dit op het oogenblik bijna zes weken op zee. Dit hoefde nog geen reden t»t ongerustheid te zijn, wanneer niel het schip voor het laatst gepraaid was op den 20sten November j.l. De laatste twee weken is liet niet meer gezien. Daarbij komt nog, dat het bekend is. dat het schip met den laatsten storm de geheele vleet heeft verloren. Vermoedelijk is het schip toen omgeslagen en in de diepte verdwenen. Aan boord bevonden zich dertien man onder den 42-jarigen schipper Jan de Bruin. - In den trein overleden. Zater dagnamiddag bleek le Leeuwarden, dat een der passagiers, de heer H. Klaver, inspec teur der Algemeene Friesche Levensverzeke ring-Maatschappij in den trein van Hartingen komende, was overleden. De Suikerbietenhandei in Z.-Vlaanderen. Naar aanleiding van een adres, dat do Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch.Vlaanderen te Terneuze» richtte tot den minister van Financiën, zond de kring Hulst van den N. C. B., een schrijven aan den minister van Fit nanciën, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat in het adres van genoemde Kamer van Koophandel betreffende den uitvoer van suikerbieten, bijzaken naar voren worden geschoven en hoofdzaken zoodanig op den achtergrond worden ge houden, dat ieder, die niet met den han del in suikerbieten in Zeieuwsch-Vlaa.nde- reit op de hoogte is, een verkeerde voon. stelling van den feitelijke» toestand dreigt te krijgen: Deze toestand heel in het kort te schet sen is als volgt: 1. een deel der suikerbieten wordt ver werkt aan de Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent; 2- het overgroot© deel wordt door de landbouwers gecontracteerd aan de Cen trale suikermaatsehalppij, of aan fabrie ken', die contractueel met de Centrale Suikermaatscha.ppij zijn verbonden, welke maatschappij de eenige speculatieve fa briek in Zi-Vlaaïiideren, die te Sas van Gent gevestigd is, van bieten voorziet, terwijl zij de rest plaatst bij de biji haar aangesloten Belgische fabrieken. 3. teni slotte verschijnen nog als bieten- koo'pers van kleine kwantums enkele klei nere Noord-Fransche fabrieken, welke tot heden nog niet door financieel© handen aan de Centrale Suikermaatschappij zijn gebonden. Adr. wijst er op dat in het licht van bovenstaande ünededeelingen de inhoud van het adres der K- van Koophandel slechts te zien is als „eten verzoek aian uwe excellentie om door rageerings- maalrogelen te willen bevorderen, dat de centrale suikermaatschappij haar laatsten concurrent op de Zeeuwsch-VIaamsche bietenmarkt kosteloos kwijtraakt-" Gezien het feit, dat onze bietenbouwers groiotendcels pachtboeren zij'n, terwijl landheer of rentmeester bijna zonder uit zondering belangen hebben bij een of andere suikerfabriek, zou dan voor geen enkelen hunner, nog vrije bictenhandel mogelijk zijn terwijl de Centrale Suiker- maatschappij prijzen en voorwaarden slechts had te dicteeren- Verder vestigt adr. er nog de aandacht op, dat de traditioneel® noodklok: ver grooting der werkloosheid, in het adres der Kamer van Koophandel te» onrechte wordt geluid. Juist het omgekeerde is waarheid. Door verkoop' naar Frankrijk zal de werkloos heid zichtbaar verminderen: door de hoo. gere prijzen, welke de Fransche fahrieL ken besteden worden meer bieten ver bouwd, en geen enkel landbouwgewas1 verschaft zooveel werk aan dei landar beiders en heeft zoo'n invloed op de hoogte va» het loon. Adr. vraagt den minister daarom in de. zen geen maatregelen te willen overwegen maar den bietenuitvoer vrij te willen laten, zooals h ij tot h c. den w a s. Nederi. Tuinbouwraad. In een dezer dagen te 's-Gravenhage ge houden vergadering van het Centraal Be stuur van den Ned. Tuinbouwraad kwam, naar gemeld wordt, allereerst in behandeling een schrijven van den Minister van Arbeid met verzoek te willen mededeelen of de ver tegenwoordigers van den Nederlandschen Tuinbouwraad in den Hoogen Baad van Ar beid voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1928 kruinen worden her benoemd. Besloten werd in bevestigenden zin te antwoorden. Bedoelde vertegenwoordigers zijn de heeren F. V. Valstar, lid en W. Wamaar, plaatsvervangend lid. Ingekomen was een verzoek om ontslag van den secretaris van den Baad, den heer Valeton, aan welk verzoek voldaan werd. In de vacature zal later worden voorzien. De heer Krelage deed ter vergadering mede. deelingen over de Nederlandsche deelneming aan de tentoonstelling te Gent. Gevraagd is een oppervlakte van 1500 vierk. M. Moformaaimachine en wegenbelasting. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van der Sluis, had den Minister van Financiën ge vraagd, of het hem bekend was, dat een kleine nrotormaaimachine, in dienst der En- schedésche plantsoenen, was aangeslagen in de wegenbelasting. De Minister heeft daarop thans het volgen de geantwoord Uit de ter zake ingewonnen ambtsberichten is gebleken, dat door de gemeente Enschedó voor de door haar gebezigde motormaaima- chine geen wegenbelasting wordt betaald. Deze belasting is niet verschuldigd, omdat de onderwerpelijke machine niet van de open- bare wegen gebruik maakt, doch per wagen wordt vervoerd naar de plantsoenen, waar zij moet worden gebezigd. Aangezien de dienst der plantsoenen niet is genoemd in art .6. lid 1. letter c, der Wegenbelastingwct, bestaat ten aanzien van de ten behoeve van zulk een' dienst gehou- den motorrijtuigen, welke van den openbaren weg gebruik maken, geen aanspraak op vrij stelling van wegenbelasting. Daar overigens uit de geschiedenis van art, 6, lid 4, der bovengenoemde wet blijkt, dal deze dispensatiebepaling niet zoo mag wor den toegepast, dat daardoor de belasting, welke het motorrijtuig zelf als object van heffing aanwijst, in bet algemeen zou wor den gewijzigd in een belasting naar het ge bruik, dat van de wegen gemaakt wordt, kan de ondergeteekende geen termen vinden te bevorderen, dat in bet algemeen motor - maaimachines, die wèl van de openbare wegen gebruik maken, van de wegenbelasting wor- den vrijgesteld. Mishandeling met doode- 1 ij k g e v o 1 g. Voor de Bossche Rechtbank stond terecht J. C. Z., los arbeider, 22 jaar, ter zake dat hij op 18 September j.l. te Eindhoven opzettelijk gewelddadig C. J. v. d. Wal met diens hoofd op een tramrail heeft gestoolen en vervolgens met een mes heeft gestoken tengevolge wa'arvan deze bloedend werd verwond en eenigen tijd la ter is overleden. Verdachte zeide, dat hij heeft mee ge vochten, is met Van de Wal op den grond gevallen, maar verder weet hij van niets. Hij heeft geen mes gehad en hoe Van de Wal op een tramrail zou zijn terecht geko men is verdachte onbekend. Het 0. M. eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf wegens mishandeling met doodelijken afloop. De verdediger betoog de, dat het wettig en overtuigend bewijs in deze zaak niet geleverd is en verzocht vrij spraak subs, voorwaardelijke veroordee ling. Kippen diefstallen. Voor de Zutphonsche Rechtbank heeft terecht ge staan de 46-jarige arbeider K., zonder vaste woonplaats en thans gedetineerd, wegens diefstal van een aantal kippen, die hij in September j.l. uit een hok, staande in de weide van den landbouwer S. te Brammen, had gestolen. Verdachte had de kippen op de markt te Doesburg verkocht. Tegen verdachte, die sedert 1918 bijna on afgebroken in de gevangenis heeft doorge bracht, werd 2 jaar gevangenisstraf ge- eisöht. Een andere gedetineerde, de zwervende grondwerker ter H., hoorde wegens een in Juni j.l. te Ruurlo door hom gepleegden diefstal van een 25-tal kippen 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. F, e n prineipiëele beslissing o iet de Waren w e t. De Hooge Raad heelt verleden week, door het van rechtsver volging ontslaan van den koopman J. E. D. uit Middelburg, die door den kantonrechter en de rechtbank te Middelburg was veroor deeld wegens overtreding der Warenwet, een prineipiëele beslissing genomen. Door den raadsman van D. toch was voor den Kanton rechter en later in hooger beroep voor de Rechtbank betoogd, dat volgens de Warenwet de deugdelijkheid van waren slechts objec tief naar de samenstelling der waar moet worden beoordeeld, en dat, tenzij bij Alge- meenen Maatregel van bestuur voor bepaalde waren anders is bepaald betgeen in de onderhavige zaak waarin bet over Jenever ging, niet het geval is ten aanzien van de deugdelijkheid der samenstelling slechts in aanmerking komt de vraag of de waai' aan den minimum-eiscli voldoet. De Kanton rechter en de rechtbank verwierpen dit betoog als onjuist en wezen een veroordeelend vou. nis, waarop de beer 1). zich in cassatie voor zag. Met bet door diens raadsman voorge dragen middel van cassatie, waarin met aan. voering van bovenstaand over schending, im mers verkeerde toepassing der Keuringsveror dening der gemeente Middelburg in verband met de Warenwet werd geklaagd en waarin werd betoogd, dat het ten laste gelegde feit niet strafbaar was, beeft de Hooge Baad zich thans bij arrest van 5 Dec. j.l. vereenigd en den verdachte misdien ontslagen van alle rechtsvervolging. Waar de Hooge Raad se- dert de invoering der Warenwet (1919) nog nimmer geroepen werd om over deze kwes tie te oordeelen, is bovenstaand arrest van zeer groot belang, daar thans in hoogste instantie is beslist, dat bij alle waren, welker samenstelling niet bij afzonderlijk besluit is geregeld, slechts in aanmerking komt de vraag of zij aan den minimum eisch voldoen, ter wijl, indien zulks het geval is, van ondeugde lijke samenstelling geen sprake kan zijn. Sint Nicolaas en zwarte P i t voor den rechter. Op 6 December is het de dag dat de Heilige Sint door jong en oud wordt vereerd en aanbeden. Doch, ondank is 's werelds loomen dat zie jo ook nu weer. Dezer dagen hebben zich h.l. k'ö den advi seur van het Bureau voor Arbeidsrecht, een ex-Sint Nicolaas en eon dito $x-Zwarte Piet vervoegd met het verzoek, vpor hen een loonvordering in te willen stellen tegen een firma te Haarlem. Bij navraag bleek, dat de twee personen een drietal weken voor den goeden Heilige en zijn knecht hadden gespeeld, hierbij diverse verrassingen had den moeten uitreiken, doch na afloop van hun werkperiode werd uitbetaling van het overeengekomen loon geweigerd. Binnenkort is dus voor bet kantongerecht de beslissing te hooren of de klompen van Sinterklaas en Pieterknecht alleen met stroo gevuld blijven of dat er voor hen nog iets extra's in komt. Evenwel bestaat ook de kans, dat de kantonrechter getuigenbewijs op leggen zal en dat de goede Sint met zijn Zwarte Piet in vol ornaat voor zijn Edel achtbare zal moeten verschijnen om te be wijzen dat hij wel geschikt was voor de overeengekomen functie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6