m. 62 Maandag 12 December 1927 42e Jaargang EERSTE BLAD. BuftsnlaniL !®eala®É. Belangrijkste nieuws. Dit de Provincie. Birecteur-Hocfdre ctacieur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorsistraat 70, Goes. Tel.: Redactie cn Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. OHUIJ, L. Burg. Tel. ne. 25S ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f&— Losse nummersf<MM Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting ■ÏMMMMNM*!» mt nnrnrier bestaat uit 2 hMm. I beginselen ook op schoolgebied nog vol- jj strekt niet uit is. Waakzaamheid blijft eisch.' En. aan de waakzaamheid behoort zich de werkzaamheid te paren. Christelijk onderwijs. De Zeeuwsche „Men" komt in de „N. R. Crt." terug op wat wij de vorige week schreven over de door hem ge maakte opmerkingen oveir het Christelijk «oderwij'S. Hij meent, dat wij zijne bedoeling wat let lager onderwijs betreft, verkeerd heb ben. weergegeven en zegt „Ik erger me wel, zooal's ook velen van anti-revolutionairen huize, aan de veelheid van scholen, die overal op bloeien, en waarvan ik met zeer velen de noodzakelijkheid ontken, zoodat ik het betreur, dat men daar niet even wijs kan redeneeren als Ged. Staten deden in de woorden, die ik de vorige maal aanhaalde ten opizichte van het handelsonderwijs. Maar tegen het alge meen beginsel heb ik nooit iets be toogd." Het is ons niet duidelijk, hoe de schrij ver ons kan aanwrijven, dat wij legen den zouden vormen. Hier wordt immers met zooveel woor den herhaald, dat hij ziou wensclien, dat de beslissing over de stichting van bij zondere scholen zou zijn bij de gemeen teraden. De gemeenteraden, waarvan in een vo rige correspondentie terecht .gezegd werd, dat vaak de meerderheid de oprichting van Christelijke scholen niet gewenscht en nog minder noodzakelijk acht. Dat „©ven wijs redeneeren" als Ged. Staten, door den schrijver als een ideaal geteekend, zou in de practijk beteekenen dat de vrijheid van het Christelijk onder wijs illusoir werd gemaakt. Het komt ons dan ook voor, dat wij de vorige week geen woord teveel hebben gezegd. Christelijk tuinbouwonderwijs. De Zeeuwsche briefschrijver in de „N. R. Crt." erkent wol, dat hij tegenstander van Christelijke tuinbouwscholen is. Vooreerst al omdat hij niet kan begrij pen, dat iemand tegen neu/traal tuinbouw- onderwijs bezwaar kan hebben, zoodat zegt hij, „de oneerbiedige gedachte in ino opkomt, of soms die wensch naar christelijk tuinbouwonderwijs minder ge boren werd in een verlangen naar ver- christelijking daarvan, dan in den wensch van personen of van christelijke organi saties, om daarover zeggingsmacht te krijgen." Verder meent hij te mogen betwijfelen, dat die omgeving van Zuid-Beveland zóó speciaal christelijk is, dat de te Kapelle gevraagde school Christelijk moet zijn, omdat in verschillende door hem genoem de doppende openhare scholen 'tgrootste aantal leerlingen tellen, waarop clan nog volgt: „En daargelaten de vraag, of de meer derheid der toekomstige leerlingen chris telijk of niet christelijk is, mag toch stel lig mijn vraag overwogen worden: is het gewenscht, door vestiging van een christe lijke tuinbouwschool het groote aantal niet christelijke tuinbouwers jongens te dwingen daarheen te gaan? Pf is het be ter dit t uinb o u w onderwijs te doen geven zonder speciale kleur zooals het -altijd gegeven werd zonder iemand te •ergeren." Wat het eerste betreft, uit respect voor d©n schrijver zullen we op die „oneer biedige gedachte" maar niet ingaan. Voor dergelijke insinuaties bestaaf hier niet de minste reden. En wat betreft de gezindheid der bevoL- king, de stemmencijfers voor de Staten verkiezingen wijzen uit, dat op de rechtsch-protestantsche groepen werden uitgebracht 8825 stemmen, tegenover 6854 stemmen op de groepen, die gewoonlijk aan.z.g. neutraal onderwijs de voorkeur geven, zoodat hieraan zeker geen argu ment voor een neutrale school kan wor den ontleend. Dat de schrijver overigens van oordeel is, dat de z.g. neutrale scholen altijd voorrang moeten hebben, spreekt wel vanzelf. Zooals hij de vorige week reeds op merkte is het niet-christelijke voor hem het normale, terwijl zij die ook op het gebied van het onderwijs de Christelijke beginselen in toepassing wenschen te brengen, de „sectariars" zijn, die hoog stens geduld .worden, maar die geen rechten kunnen laten gelden. Gelukkig dat zelfs het tegenwoordige „intermezzo-Kabinet" een ruimer stand punt inneemt. Intusschen blijkt uit beschouwingen als waarvan wij hier melding maakten, Qp- Jiieuw, dat de strijd voor de Christelijke Het weer in 't buitenland. Hevige regens hebben in 'het Noorden van Italië groote schade aangericht, ter wijl er zich in Zuid-Italië en Sicilië ver scheidene wolkbreuken hebben) voorgedaan die overstroomingen en aardverschuivin gen tengevolge hadden. Te Bologna en omstreken zijn 200 hui zen door het water overstroomd en ver- keeren in gevaar van instorten. De lokaal spoorweg Bologna-'Massa Lombarda is overstroomd. Het water staat een 'halve meter boven de rails. In de omstreken van Cremona staan de landerijen onder water. Te Sant Agata, Cardito en Follima zijn de straatwegen in woeste beken veranderd, die boomstronken, houtwerk, enz. meevoe ren. Ook in Spanje houdt het noodweer aan. De hagel heeft een ware ramp veroorzaakt; een deel van den sinaasappeloogst is ver nield. De provincie Malaga is opieuw door een storm geteisterd, waardoor de rivieren buiten haar oevers traden. Te Ferrol is een boot vergaan; vier van de vijf opva renden zijn verdronken. De in een groot deel van Duitschlaud in gevallen vorst heeft Zaterdag te Berlijn heel wat last veroorzaakt. Door het voor afgegane natte weer, dat de lucht uiter mate vochtig had gemaakt, kwam het tot overvloedige ijzelvorming, die de straten spiegelglad maakte en het verkeer sterk belemmerde. Op straat zijn tal van men- schen gevallen. Meer dan 20 zijn ernstig gewond naar ziekenhuizen gebracht. Volgens een bericht uit Toronto woeden hevige sneeuwstormen op de groote Gana- deesc'he meren, Twee groote vrachtschepen verkeeren in zoodanigen toestand, dat zij dreigen te zinken. Zij hebben een bemanning van 50 ■koppen. Een ander vrachtschip met een bemanning van 35 koppen is reeds gezon ken. Vijf andere schepen zijn over tijd. Ook in do Vereenigde Staten woeden he vige stormen, waarbij volgens de voorloo- pig.e berichten 30 personen het leven heb ben verloren. De materieele schade is zeer belangrijk. Het spoorweg- en het scheep vaartverkeer ondervinden veel vertraging Vliegongeluk bij Le Bourget. Zaterdagmorgen heeft bij het vliegveld Le Bourget (Fr.) bij een proefvlucht een ongeluk plaats gehad, ten gevolge waarvan de vlieger Gorbu en de mecanicien Lacoste werden gedood. Gorbu heeft met. Givon deel uitgemaakt van de bemanning van de Oiseau Bleu, die van Parijs naar New York zou vliegen en na twee uren op Le Bourget wegens mist terugkeerde. Ruim 9 millicen Italianen leven buiten hun land. De laatste statistieken hebben aange toond, dat er 9,118,593 Italianen buiten Italië wonen. Men mag zelfs aannemen, dat dit getal nog grooter zou moeten zijn, daar verschillende consulaire rapporten onvolledig zijn. Het grootste aantal geëmigreerde Italia nen woont in Amerika. In Noord-, Cen traal- en Zuid-Amerika rekent men, dat er tezamen 7,674,583 wonen, waarvan meer dan 5 millioen in de Ver. Staten, 150.000 in Canada, 7000 in Mexico, 87.000 in Cos ta Rica, 800.000 in Brazilië, 1.600.000 in Argentinië en 21.500 in Chili. In Europa leven 1.267.841 Italianen bui ten hun vaderland, waarvan zich meer dan do helft in Frankrijk bevindt. Hef Pcolsch-Litausch conflict opgelost. Na een heelen dag van spanning, waar bij de rapporteur, onze minister Beelaerts in het middelpunt van de algemeene be langstelling stond, is het onzen minister Zaterdagavond om negen uur gelukt, een overeenstemming tusschen Polen en Lithauen te bereiken. Zoodra deze overeenstemming vast stond, is de Volkenbondsraad in openbare verga dering bijeen geroepen, die om half elf ge opend werd. In deze vergadering heeft de Volkenbondsraad het rapport van minister Beelaerts eenstemmig goedgekeurd. De Raad verklaart in dit rapport, dat een oorlogstoestand tusschen twee leden van den Bond onvereenigbaar is met den geest en de letter van het Bondspact. Hij neemt acte van de plechtige verklaring van de vertegenwoordigers van Litauen, -vol gens welke Litauen verklaart zich niet lan ger in oorlogstoestand met Polen te bevin den, zoodat voortaan tusschen beide lan den vrede heerscht. Tevens neemt de Raad acte van de plechtige verklaring van de Poolsche vertegenwoordigers, waarbij de zen erkennen, dat Polen de politieke onaf hankelijkheid en territoriale integriteit van Litauen geheel en al zal eerbiedigen. Voorts stelt de Raad aan beide partijen de goede zorgen van den Raad en zijn orga nen ter beschikking, om hun bij hunne nadere onderhandelingen behulpzaam te zijn, en besluit, dat ingeval van een grens incident de secretaris-generaal op verzoek van een der partijen den Raad zal bijeen roepen, ten einde den rapporteur in kennis te stellen met het voorgevallene en maat regelen te nemen, die noodzakelijk zijn voor een vreedzame beslechting. Nadat onze minister zijn rapport had voorgelezen, hebben minister Zalewski en Woldemaras heiden verklaard, dat zij het rapport en de conclusies aanvaarden, waarna de voorzitter van den Volken bondsraad constateerde, dat de raad het rapport met zijn conclusies eenstemmig had aangenomen. Hij richtte zijn geluk- wensch tot beide partijen, alsmede tot on zen minister, die door zijn groote activi teit en bekwaamheid belangrijke diensten aan den Volkenbond bewezen heeft. Hierna nam Zalowski het woord, om zich in hartelijke woorden hij den dank aan minister Beelaerts aan te sluiten, ter wijl ook de minister-president van Lithau en, Woldemaras, op niet minder hartelijke wijze onzen minister zijn dank overbracht, en verzekerde, dat niemand die niet recht streeks ervan getuige was geweest, zou kunnen gelooven, welk een ontzaglijke ac tiviteit en goede diensten onze minister aan de hijlegging van dit geschil had ten toon gespreid. Hierna werd de raadsver gadering gesloten. In armoede gestorven. In armoede is in het dorpje Henegou wen overleden Nestor Wilmart, die 13 jaar geleden berucht werd in verband met een zaak van valschheid in geschrifte. Wil mart was toen gedelegeerd commissaris van de Mij. Gent-Terneuzen. Hij werd tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch werd wegens zijn goed verleden vóór dat zijn tijd om was voorwaardelijk in vrij heid gesteld. Ford. Ieder mensch heeft zijn eigen bed en be hoort er althans een te hebben. En bet is Fords ideaal het zoover te sturen dat ieder mensch ook zijn eigen auto zal bezitten. Dit heeft hij aan een dagbladman mede gedeeld. Voorts zeide hij, dat hij 350.000.000 dollar in de bank had, toen hij begon met zijn nieuwe model-Ford; en than-s had hij er nog maar 250.000.000. Do voorbereiding van het nieuwe model heeft dus 100.000.000 dollar gekost. De staking in de Belgische textiel industrie. De staking in de jutespinnerijen te Roes- selaere en omgeving is geëindigd. Wat betreft de staking in 'het textiel centrum van Kortrijk, deze duurt nog ge deeltelijk voort. De aanleiding tot deze sta king was het wegzenden van een socialis tische arbeidster, die syndicale propagan da maakte in de fabriek, waar zij werk zaam was. De roode georganiseerden heb ben daarop 'het werk stilgelegd, zeggende, dat zij niet eerder den arbeid zouden her vatten, dan wanneer de weggezondene weer zou toegelaten worden. Het duurde enkele weken, alvorens men tot een verge lijk geraakte. Op 'het laatste oogenblik echter deed zich een nieuw incident voor. De vrouw in kwestie werd n.l. niet tot de fabriek toe gelaten op het oogenblik, dat zij weer aan het werk wilde gaan. Dadelijk kozen haar socialistische collega's andermaal haar partij en de staking begon opnieuw, dit maal echter niet zoo volledig als de vorige maal. Thans worden weer onderhandelin gen gevoerd, om het geschil bij te leggen. Schipbreuk in Amerika. Een en twintig leden van de bemanning van het s.s. „Agawa" zijn omgekomen bij het vergaan van dit schip op de rotsen na bij 't eiland Manitoelin. Vier andere sche pen op bet meer van Manitoe leden even eens schipbreuk tijdens den storm der laatste dagen. Hoe Walen Hollandseh schrijven. Circulaire van een glasfabriek te Ju- met, België: „Ons naam is sterk betoond in der ver schillende glasartikels, die, hierboven, ver melden zijn. Gij zoudt groot interest hebben Uw voor slagen van bestel ons te onderwerpen: wij blijven overreden dat onze hoedanigheden zullen op Uwe overeenkomst sijn. Uwe verkleefde enz." Korte berichten. Volgens een bericht uit Athene zijn gisteren opnieuw 45 personen wegens communistische propaganda gearresteerd. De onderhandelingen ter bijlegging van het conflict in de Duitsehe metaal nijverheid zijn mislukt. Zij zijn evenwel nog niet definitief afgebroken. - Te Benei a. d. Rijn worden in de laat ste dagen groote verwoestingen aangericht door bisamratten die de boomen afknagen. Een heele laan en tal van boomgaarden zijn geteisterd. De bisamratten moeten zich uit Bohemen naar Duitschland hebben verplaatst. De politie te Boedapest heeft een werkplaats ontdekt, waar op groote schaal valsche postzegels en valsche zegels voor de omzetbelasting werden vervaardigd, die al voor duizenden en duizenden pengö waarde in omloop waren. Behalve Hon- gaarsche, maakten de vervalschers ook Roemeensche postzegels, die in Zevenber gen in omloop gebracht werden. Volgens een bericht uit Weenen heeft er in 'het begin van deze week te Orawitz in Roemenië een groote brand gewoed, waarbij 50 huizen, de synagoge en de ka zerne in de asc'h zijn gelegd. Ook vloog een munitiedepot in de lucht, waardoor twee soldaten gedood en verscheidene gewond werden. De schade beloopt verscheidene miljoen led. De oude vulkaan Oelonia, in de buurt van het dorp Pritlisjani (Servië) die se dert 'lang gedoofd was, is ontwaakt met een hevige uitbarsting, vergezeld van een aardschok. De bevolking werd door een paniek bevangen; velen vielen flauw. Krachtens het testament van me vrouw Marryat, die de zuster en erfge naam was van den rijken jute-fabrikant Sir James Caird, is voor zes millioen gul den aan liefdadige instellingen in Schot land vermaakt. Pakketten voor Indië. Naar aanleiding van den vroeger bij de Nederlandsch-Indische post-admmislra- tie overgebrachten wensch om de moge lijkheid te -openen tot verzending naar Nederlandsch-Indië van postpakketten van 5 tot en met 10 K.G. is thans van ge noemde administratie bericht ontvangen, dat nog steeds geen overeenstemming met de vervoermaatschappijen daar te lande! is y-erkregen en naar het zich laat aan zien, een spoedige beslissing ook niet te verwachten is. N ed er landD e ne mar ken. Met ingang van 1 Januari wordt het ta rief voor telefoongesprekken met Dene marken verlaagd. De kosten van een ge woon gespre'k van 3 minuten, waarvoor thans verschuldigd is f4.05 voor plaat sen naar de ,1e zone en f4.55 v&or de plaatsen naar de 2e zone, zullen na ge noemden datum onderscheidenlijk bedra gen f3.80 en f4.30. De onbewaakte overwegen. De Tweede Kamer heeft Vrijdag z. h. s. de volgende motie-Boon aangenomen: „De Kamei', van oordeel, dat het vraag stuk der veiligheid op onbewaakte over wegen aan een ernstig onderzoek behoort te worden onderworpen, verzoekt den mi nister een commissie van deskundigen hierover rapport te doen uitbrengen en tevens de maatregelen te doen aangeven, welke moeten worden genomen, ten einde de veiligheid op onbewaakte overwegen be ter te verzekeren". Een afdieeling der S. D. A. P. geschorst. In de jongste vergadering van het be stuur der S.D.A.P. is, naar „Het Volk" meldt, besloten, daar de afdeeling Heerlen geweigerd heeft de leden van den Mijn- werkersbond, die zich voor 't lidmaat schap der S.D.A.P. hebben aangemeld op grond van een der conclusies van het rapport van de commisie van onder zoek toe te laten, deze afdeeling te schor sen en op het Paaschcongres tot roye ment voor te dragen. Vi ce-adm i raai Gooszen. Vice-admiraal A. F. Gooszen, afgetreden commandant der zeemacht in Ned.-Indië, die dezer dagen hier te lande is terugge keerd, beeft tegen 1 Jan. a.s. ontslag uit den zeedienst gevraagd. De vereenvoudigde spelling. Het hoofdbestuur van don R.K. O. B. in het Bisdom 's Bosch, dat zijn gewij zigde statuten had opgezonden in de ver eenvoudigde spelling, ontving die van den Minister van Justitie terug met het ver zoek ze om te zetten in die van de Vries en te Winkel. Het reinigen van spoonweg- r ij t u i g e n. Onlangs is een rijtuig 3e klasse dat voor Poolsch landverhuizersvervoer naar het buitenland, was gebruikt, zeer ver vuild vooral wat de closetteo. betrof Binnenland. Voorloopig verslag van de Eerste Sun nier op het wetsontwerp Naamlooze Ven nootschappen. Begrafenis ds de Ligt te Middelbot®. Ds J. H. Donner te Breda plot.sol ion te Middelburg overleden. Afscheid1 dr Duyvis te Vlissingen. Botsing tusschen autobus en tram t« Maasland. Eén doode. De vermiste Scheveningscho logget». Buitenland. Hoos weer in sommige landen. Het Poolsch-Litausch geschil te Geoèvo opgelost. Vliegongeluk te le Bourget (Fr.) LET bij aankoop van Uw LEVERTRAAN op ON ZEN NAAM op 't etiket? Die waarborgt U Kwaliteit A. C. VAN DER REST - Ass. Apoth. Lange Kerkstraat 42 - GOES - Telef. 168 op de Nederlandsche lijnen terugge keerd en in dien toestand in verschil lende treinen geplaatst. Het rijtuig werd in dien toestand ook gébruikt voor het vervoer vaini een ge zelschap professoren met hunne dame!» uit 22 verschillende landen. Aangazie» de reizigers den indruk mede naar hu* land nemen, dat de reiniging van het personenmateriaal in ons land zeer veel te wenschen overlaat en bovendien d« ontwikkeling van het vreemdelingenver keer door zulke indrukken ernstig zon kunnen worden geschaad heeft de Di rectie der Ned. Spoorwegen baar per soneel ernstig gewezen op de desbetref fende voorschriften, met betrekking tot het reinigen van spoorwégrijtuigen. Audiënties van Prinses Juliana. Prinses Juliana heeft Zaterdag ten Ko- ninklijken paleize in het Noordeinde te 's-Gravenhage audiëntie verleend, in te genwoordigheid van haar hofdame baro nesse Bentinck, den grootmeester vari haar Huis, graaf van Lynden van San- denburg, en haar kamerheer, baron Baad, aan het dagelijksch bestuur van het co- mité voor het Hofvijverfeest, dat op 30 April j.l. ter eere van de Prinses is gegeven. Deze commisie bood der Prinses de be- kende, door Dorus Hermsen ontworpen, medaille aan, waarvan afslagen in goud, zilver en brons in etui werden overhan digd. Voorts bood het bestuur aan, do standaard-vlag der Prinses, welke op het Hofvijver-eilandje geheschen werd toes» de Prinses op het avondfeest aankwam. Daarna heeft Prinses Juliana audiëntie verleend, om 5 uur, aan een deputatie van in België wonende Nederlanders, te* aanbieding van de oorkonde van het Prin ses Julianafonds, dat indertijd met welda dige doeleinden is gesticht. Hoe anderen over ons denken. Men zendt ons, zegt het „Hdbl.", een knipsel uit een te Boston verschijnend blad, waarin de volgende vleiende mee ning over Nederlandsch inzicht op zaken- gebied wordt uitgesproken: „Wanneer Winston Churchill zegt, dat Engeland een tijd van meer welvaart, tegemoet gaat, dan bestaat altijd de mo gelijkheid, dat hij hoop met werkelijke overtuiging verwart. Fransche, Italiaan- scjie en Duitsehe uitlatingen van dien aard dient men met dezelfde reserve te aanvaarden. Maar als de voorzichtige Nederland sche bankiers zeggen, dat Europa gezon der is, dan beleekent dit veel. Amsterdam meent reden te hebben te gelooven, dat het Continent niet over do moeilijkheden heen is, maar dat 1928 het beste jaaj op zakengebied belooft te worden sedert het einde van den oorlog. Deze hoopvolle uitlating is meer waard dan de meeste soortgelijke voorspellingen, daar de Ne derlanders meer weten van zaken dan de meeste Europeanen Wij zouden bijna zeggen: een beetje te veel eer. Dammen- Zaterdagavond 10 dezer speelde Goes II tegen Vlissingen II te Goes. Uitslag H. SchrijverJ. Streef kerk 02, de Bruin—J. do Nooier on beslist; A- IlendrikseC. Moss 11; L. Dekker—A- Guyuare 11; H. Wezepoel de Lange 02; J- Grucgv. d. Broeke B—O, M- v. d. Bterghev ,d. Plegte 20;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1