No. 61 Zaterdag 10 December 1927 42e Jaargang Bank voor Zeeland - Goes BtaicniaML 1 Effecten - Coupons - Alle Bankzake n BERTELS'KUNSTKORRELS Buitenland. TABAK - SIGAREH - SIGARETTEN EBMSTE BLAD, L. Duvekot Sz.9 git ««raftier bestaat uit 2 Matten, DE POLITIEKE TOESTAND. DE PUIIMVEEMING II) NIEUWE BANEN DOOR Groote Markt 19 - Goes HEBT U GENEESMIDDELEN NOODIG? A. C. VAN DER REST - Ass. Apotheker LANGE KERKSTRAAT 42 - GOES - TELEFOON 168 Gemeenteraad ran Vllsslngen. Blraeteor-Hoofdredacieuf- R. ZUIDEMA. Lange Vorsfsiraat 70, Geee. Tel.: Redactie en Administratie na. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 „„■r^roammaarjj (Slot.) Men kan het met de opvatting van I>r do Visser dat bij do verkiezingen) elke partij een zelfstandig program ontwik, lelt en voor zichzelf op zijn zelfstandig programma zijn geestverwanten inlicht en roor do toekomst voorbereidt, volkomen: eens wezen, en toch van meening zijn dat op een eventueele samenwerking van de rechtsche groepen in de Kamer reeds bij de verkiezingen) aandacht behoort te worden geschonken- Iedere partij stelt haar eigen) beginselen ep den voorgrond. Maar tegelijkertijd moeten de kiezers) weten, dat het in de bedoeling ligt om indien de omstandigheden daartoe lei den, zij 't natuurlijk onder zekere voor. waarden, tot samenwerking te komen. De kiezers hebben daar recht op. Zij moeten ook in dit opzicht weten, wat zij aan hunne afgevaardigden hebben. Zoo werd bij de verkiezingen in 1925 dan ook door de Antirevolutionaire partij gehandeld. In den beschrijvingsbrief voor de Depu- tatenve-rgadering werd er nadrukkelijk op gewezen, dat geen enkele ernstige staat- kundige partij in beginsel zich onttrekken mag aan) medeverantwoordelijkheid- bij de vorming van een Kabinet, indien de om. etanidighodon er toe leiden, dat zij bij zoodanige vorming wordt betrokken, waaraan echter werd toegevoegd, dat met het oog op de daaraan) verbonden be. zwaren, nooit lichtvaardig tot samenwer. kjig met anderen mag worden overge gaan. Op grond van een achttal overwegingen, werden vervolgens do wonschen inzake eventueele samenwerking als volgt gefor muleerd „Indien het resultaat van de verkiezin gen zoodanig zijn mocht, dat de tegen woordige partijen) der rechterzijde te za- men een meerderheid in da Tweede Ka mer hebbern, behoort de vraag, of 's Lands belang wordt gediend door bestendiging van de bestaande samenwerking, baant- woord to worden) .in het licht van de volgende voorwaarden: a- dat het werkprogram van1 het Kabi- ■et der volgende vierjarige periode zich in ruime mate aansluite bij het Program van beginselen en het Program van actie; b- dat omtrent de uitwerking van dit werkgrogram te voren volledige overeen, «stemming tusschen het Kabinet en de partijen in de Kamer verkregen zij. Hierbij werd voorts het vertrouwen uit. gesproken, dat de A-R. Kamerclub bij de ter zake te voeren onderhandelingen de programma's waarop1 de leden gekozen zijn, tot richtsnoer nemen zal en dat antirevolutionairen, indien deze eventueel in het Kabinet zitting hebben, binnen de grenzen van hetgeen overeengekomen is, zich als antirevolutionair zullen doen gel. den." Deze gedragslijn schijnt ons in het al gemeen juist. Op deze wijze kan een gezonde op lossing worden verkregen- En hieruit volgt dan vanzelf, dat, zoo als de „Standaard" in haar nummer van 10 Juni 1.1. schreef, op elke partij in ver dubbelde mate den plicht rust om zich niet te laten meesleuren door de ontbin. dende krachten, die in het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging werken, en het mogelijke te doen ter vermijding van toespitsing der tegenstellingen en ver scherping van verhoudingen tusschen groepen, wier samenwerking krachtens de verwantschap van haar beginselen, in 's lauds belang noodzakelijk is. Wordt in die richting door de verschil, lende partijen gestuurd, op die wijze een goede gezindheid gekweekt, dan kan een behoorlijke basis voer samenwerking worden verkregen en zal het mogelijk zijn straks weer een rechtseh parlementair Kabinet te vormen ,dat evenals vroeger, in 's lands belang, overeenkomstig do Christelijke beginselen kan werkzaam zijn- En dus, vraagt misschien deze of gene, moeten wij bij onze propaganda meer rekening houden met wat de rechtscje partijen gemeen hebben, dan met de spa. cifiek Antirevolutionaire beginselen? Ons antwoord hierop moet ontkennend luiden. Vooral in! dezen tijd en' onder derga. lijke omstandigheden, moet bedacht en betracht, dat in isolement, d.w.z. in het vasthouden aan eigen beginselen, onze kracht ligt- Wij moeten) niet zoeken naar wat ver. ileelt. Wij moeten niet de tegenstellingen «anoodig toespitsen- Maar wel moet bedacht, dat ook bij eventueele samenwerking, andere partij en ons zullen respecteeren, naarmate wij ose eedf respecteeren. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummersfOJKI Pr ij s der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 <4. Bij abonnement belangrijke korting Alles vereend in één korrelniets bijvoeren! Alom verkrijgbaar. rf t Prcef'50Kiloaj-9.-po5tw. x'WA0' N.V.Bertels'Oliefabrieken v uF M" Afd.. Kunstkorrels" Amsterdam. Vraagt brochure- Onze actie. „De zaak moet voortgang hebben", zoo schreven wij enkele weken geleden, ook met betrekking tot onze politieke actie, en wij wezen daarbij in 't bijzonder op den plicht van Provinciale-, districts- en plaat selijke organisaties, om alles te doen wat mogelijk is om de positie van de A.-R. par tij te versterken en de propaganda voor hare beginselen te bevorderen. Tot onze spijt moeten we echter consta- teeren dat er, hoewel we nu reeds bijna den kortsten dag (hebben bereikt, van een krachtige en systematische actie nog wei nig te bespeuren valt. Vóór alles zou noodig geweest zijn dat vergaderingen waren gehouden om het re sultaat van de Statenverkiezingen te be spreken, de zwakke plekken zoo die er zijn en ze zijn er! op te sporen, en maat regelen te beramen om niet alleen het ver loren terrein te herwinnen, maar ook een krachtige actie te voeren om de Antirevo lutionaire beginselen bij ons volk ingang te doen vinden. En nu kwamen naar ons weid. mede gedeeld wel hier en daar de Centrale be sturen bijeen, maar van maatregelen als door ons bedoeld lekte nog weinig uit. Dat is te meer te betreuren, niet alleen omdat van de zijde der S. D. A. P. een ge weldige actie wordt ontwikkeld om Zee land rood te kleuren, maar ook omdat in den volgenden winter de voorbereiding van de Kamerverkiezingen reeds weer de volle aandacht vraagt. Er is nu de bij uitstek gunstige gelegen heid om de organisatie tot in de puntjes te verzorgen, de slapende kiesvereenigin- gen zoo die er mochten zijn tot activiteit te prikkelen en een doelbewuste propa ganda voor te bereiden. Moge die gelegenheid niet ongebruikt voorbij gaan! eigenaars, winkels en ook den Joodschen tempel vernielden. De aangerichte schade bedraagt ruim honderdduizend lei. Korte berichten. De man, die gisternacht een overval pleegde op het hoofdpostkantoor te Halle en met 5000 mark op de vlucht sloeg, is te Aschersleben gearresteerd. Hij had nog 640 mark in zijn bezit. Naar uit Weenen wordt gemeld, heeft de speciale commissie uit den nationalen raad, die belast was met het ontwerp van een algemeene strafrechtherziening, het voorstel tot wederinvoering van de dood straf verworpen. De volkenbondsraad stelde een uit zeven-en-veertig personen bestaande raad gevende commissie voor economische aan gelegenheden samen, waarvan drie Neder landers deel uitmaken. De Chineesche communisten treffen, geholpen door Rusland, toebereidselen voor een nieuwe actie tegen de nationale regeering te Canton. De Italiaansche Kamer is zuinig ge weest de laatste jaren en op haar jongste rekening is er een overschot van een mil joen lire. Zij 'heeft nu besloten dit over schot te bestemmen voor de nationale (lees fascistische) jeugdorganisatie en de moederschapszorg. De sowjet-regeering heeft besloten tot een algemeene telling van de scholen en scholieren door de geheele sowjet-unie, zulks teneinde met zekerheid uit te maken wat er gedurende 10 jaren sowjet-bewind op onderwijsgebied bereikt is. Te Oslo is een vrouwenpartij gesticht, die zich ten doel stelt zooveel mogelijk vrouwen in den Rijksdag en de gemeente besturen te kiezen. Bij nachtelijke oefeningen boven het vliegveld van Amoera, in Japan, zijn twee watervliegtuigen met elkaar in botsing ge weest. In elk vliegtuig zaten een bestuur der en een waarnemer. Alle vier zijn om gekomen; beide vliegtuigen zijn totaal ver nield. Op een te Washington gehouden ver gadering van tegenstanders van alle drankgebruik heeft een uitgever van ette lijke tijdschriften een half millioen dollar toegezegd voor een fonds voor anti-alco- holpropaganda. In het laatste etmaal is in Noord- Oost-Duitschland en Oost-Europa strenge vorst ingetreden. In Tsjechoslowakije zijn in het jaar 1926 in totaal 4500 echtscheidingen uitge sproken, 4000 scheidingen van tafel en bed en 22 huwelijken ongeldig verklaard. Do rechtbank te Praag sprak 1422 echt scheidingen en 1143 scheidingen van tafel en bed uit en verklaarde 5 huwelijken on geldig. Poging om een vulkaan te dooven. Uit Managua wordt gemeld: In de hoop er in te slagen de vulkaan van Santiago definitief uit te dooven, hebben Duitsche ingenieurs duizenden tonnen aarde in den krater doen storten. De vulkaan is sedert het voorjaar niet tot een uitbarsting geko men; toentertijd werden evenwel uitgebrei de koffie-plantages door de vergiftige dampen verwoest. De meening bestaat, dat een plaats gehad hebbende aardbeving de werking van den vulkaan heeft doen op houden. De onlusten in Zevenburgen. Volgens een bericht uit Boekarest zijn de gisterochtend vroeg per extra-trein uit Gross-Wardein terugkeerende nationalis tische studenten door een sterke troepen macht op het station opgewacht, omsin geld en naar een kazerne gebracht, waar ze roorloopig achter slot en grendel wor den gezet. Er zal door de regeering een onderzoek naar de gebeurtenissen te Gross-Wardein worden ingesteld. Naar de „Az Est" bericht, hebben de studenten, die van de betoogingen te Gross-Wardein naar huis terugkeerden, ook te Klausenburg ernstige relletjes ver oorzaakt. De overheid had bepaald, dat alleen de studenten uit Klausenburg mochten uit stappen. De kwaad-geworden studenten zetten daarop alle remmen in werking en verhinderden daardoor het vertrek van den trein en sleurden den machinist van zijn machine. Vervolgens braken ongeveer 2000 stu denten door het militaire cordon heen en trokken naar de binnenstad, waar zij zon der acht te slaan op de nationaliteit der Naast Hotel „De Korenbeurs" De werkt ij d inden scheeps bouw. De directeur-generaal van den arbeid, de heer Zaalberg, heeft, naar het Volk meldt, de besturen van den Metaalbond eu de arbeidersorganisaties tegen Woensdag a.s. bijeengeroepen, ten einde de kwestie van den arbeidstijd in den scheepsbouw te bespreken. Onbewaakte overwegen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag z. h. s. een motie-Boon aangenomen, vol gens welke het vraagstuk der onbewaakte overwegen zal worden opgedragen aan een commissie van deskundigen, die de middelen zal hebben aan te geven om de veiligheid te verhoogen. Veerdienst Willemstad Numansdorp. Uit West-Noordbrabant is bij vernieu wing een dringend beroep op de Provin ciale Staten van Noordbrabant gedaan, wel bevorderlijk te willen zijn aan de tot standkoming van een beteren veerdienst WillemstadNumansdorp, zich uit te spreken voor een behoorlijke verbinding via dit veer van West-Noordbrabant met de provincie Zuid-Holland en in gemeen schappelijk overleg met deze provincie en het Rijk, alwaar een en ander ook reeds de ernstige aandacht heeft, krachtig te stre- li NAAR II ven naar een spoedige en radicale verbete ring van den bestaanden toestand. De gasdirecteur te Utrecht. De raad van beroep voor ambtenaars zaken te Utrecht heeft dezer dagen het onderzoek omtrent het voorstel van B. en W. aan den gemeenteraad om den directeur van de gasfabriek, den heer J. Pli. Bruinwold Riedel, niet eervol uit zijn betrekking te ontslaan, wegens het aannemen van giften en het toebrengen van schade aan de belangen van deü dienst, beëindigd. De raad. van beroep, beeft de juistheid van deze tenlaste-leg- gingen erkend en aan B. en W. mee gedeeld, zich te kunnen vereenigen met hun voorstel om den heer Bruinwold Rie del niet eervol ontslag uit. den gemeente dienst te geven. Inzake het door den heer Bruinwold Riedel ingestelde beroep tegen de beslis sing van B. en W., dat hem yan 1 No vember 1.1. af, geen salaris meer zon worden uitbetaald, heeft de raad van be roep beslist, dat B. en W. terecht dezen maatregel ten aanzien van dhr Bruin wold Riedel hebben toegepast. D e werkloo she id. Op de vragen van den heer Knotten belt, lid van de tweede Kamer, betref fende het verstrekken van gegevens ter zake van het bedrag, hetwelk thans jaar lijks wordt uitgegeven door het rijk en de gemeenten aan de in het belang der werkloozen genomen maatregelen, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw .geantwoord: De ondergeteekende is gaarne bereid, in overleg te treden mee zijn ambtgenoot van arbeid, handel en nijverheid, ten einde de gevraagde gegevens, en wel over het jaar 1927, te kunnen verstrekken. Het verzamelen en verwerken der ge gevens vergt evenwel geruimen tijd. De ondergeteekende stelt zich voor, de ge vraagde inlichtingen te verstrekken zoo dra zulks mogelijk zal blijken te zijn. De vaccinatie-tfwang. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wettelijke bepalingen be treffende de vaccinatie. Sommige leden spraken hun waardee ring uit over het beleid van den minister. Zij waren echter van oordeel, dat hij verder had moeten gaan door voor te stellen, den indirecten vaccinedwang voor goed af te schaffen. Verscheidene andere leden kwamen er tegenop, dat de indirecte vaccinedwang gedurende drie jaren zal worden stopge zet. Zij zouden het ook beter hebben ge acht, indien de minister het gebruik van virulente stof verboden had. Verscheidene leden, die konden begrij pen, dat de regeering tot de voorgestelde maatregelen heeft besloten, nu daartoe van deskundige zijde is geadviseerd, zou den met het wetsontwerp willen mede gaan, indien de termijn van drie jaar tot één jaar wordt verkort. Ontvangers! geen raadslid. Eeni uitspraak van de Kroon- Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen was o.a. tot lid van den Raad der gei. meente Zundert gekozen een ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Door den Baad werd tot toelating beslo ten), doclh de burgemeester diende bel- zwaren in bij Ged- Staten van Noord- Brabant, op grond, dat de Rijksontvanger ingevolge art. 243 h der Gemeentewet, be last is met de inning der plaatselijke inkomstenbelasting der gemeente, zoodat deze is ambtenaar met het ontvangen der gelden van de gemeente belaist en derhalve op grond van art. 2391 der Gemeentewet niet tot lid van den R,aad benoembaar is- Ged. Staten stelden den burgemeester in het gelijk, doch de Raai ging op grond van artikel 36 van de Gemeentewet van deze beslissing in hooger beroep bij de Koningin. Bij Kon. besluit van 25 Nov. 1927 is in dezo zaak beslist en werd, overeenkomt, stig het advies van' den Raad van Stale, do beslissing van God. Staten goedgekeurd en derhalvo de rijksontvanger niet tot lid van den Raad toegelaten- Naar wij vernemen zijn momenteel on* geveer 25 ontvangers lid van. een ge, meenteraad, hetgeen na deze beslissing dus niet langer meer mogelijk is- De Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft gisteren de b«- grooting van Waterstaat z. h. s. aangeno^ men. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE- ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULIHE, HET MIDDEL VAN DR. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS. TEGEN TUBERCULOSE EN KLIERT ZIEKTE. Middelburgsches!r.Dl7, Scheveningert» (Vervolg.) De heer v. Oorschot kan ook niet kort zijn. Spr. ontkent onrechtvaardig te ziju geweest tegenover rechts, door te» slotte mode te werken aan de wethouder®, verkiezing door op den heer de Meij ta stemmen, juist zuiver uit rechtsgevoel, tegen het onrecht, dat aan do S.D.A.P. werd gepleegd. Maar persoonlijk zou h| het niet wenschelijk geacht hebben, dat de heer de Meij plaats nam achter d« groene tafel, want in het raam der kapi talistische maatschappij kan een socialist zijn principes nïel tot uiting doen komen. Spr. bestrijdt de post van f500 voor de burgerwacht, die besteed wordt aan schietoefeningen en feestjes. Verder bepleit hij eigen beheer ia plaats van besteding van werken door gei. meentewerken. Reorganisatie van het Burgerlijk Arm bestuur is dringend noodig, en mei! moet aan. het hoofd hebben iemand, dia sociaal voelt, en don tijd heeft voor dit maatschappelijk werk. Spr. zou wille» f 12 voor een gezin zonder kinderen, en f 1 voor ieder kind meer. Als arbeid Goddelijke roeping is, dan is het toch ook Gods wenscli, dat er geen kinderen armoede lijden. Spr. dringt aan op spoed met de nieuwe ziekenhuisplannen. Do heer Wesseling zegt, dat de leden) van den V. B. vragen naar gezond ver- stand voor de wethouders, eu daar slechts 1/19 van den raad rooder was gewor den, konden de zittende wethouders ge rust herkozen worden; en de S.D.A.P. heeft ook niet 1/3, maar 1/5 ^er zetels. De belasting zal weer met 10 pet moeten worden verhoogd, en dit niette- genstaande schrielheid is betracht Zoo is er niet voldoende voor bestrating uit getrokken. Het is tijd pensioenkorting tos te passen. Er is in alle opzichten zuinig heid noodig. Do voorzitter behandelt o.a. de) kritiek inzake do Scheidekwestie en acht die kritiek zeer onredelijk. Men moest abso luut rekening houdë'n met de mogelijk heid van vertrek der Schelde. Spr. wenscht niet te antwoorden op de vraag, hoe hij met de Potemkinfilm zoa hebben gedaan. Do kwestie van het ziekenhuis zal i» een afzonderlijke vergadering worden be handeld. De heer M. Laernoes zegt inzake de Potemkinfilm, dat men hem gelijk zou geven, als men de redenen kende, maar de film zelf achtte hij niet gevaarlijk. Spr. meent tegenover den heer Andries- sen honderdmaal meer voor Viissingen te hebben gedaan dan de heer AndriesseU. De heer Harts zegt: wil de raad een S.D.A.P.'er kiezen, dan zal spr. geen dag langer blijven zitten. Wat betreft demo- cratie, daaronder verstaat spr. niet uit sluiten d het arbeidersbelang. Het bios coopbezoek door kinderen zal spr. besprei- ken. 1 (antoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1