N.S. F. Radio-Toestellen Dr.H.NANNING's HAEMOFFERR Semeagii Nieuws. Gesprongen Handen Radio-Nieuws. J. POLDERMAN - GOES 3e klasse patenten. Het is hen nog niet mogelijk op dit oogenblik. te zeggen welke fiiuuiciëele gevolgen de aanvaarding ran het ontwe'P roor de gemeente zal heb ben. Eer globaal overzicht der kosten zal eer? mogelijk zijn, wanneer de noo- dige uitvoeringsmaatregelen zijn gctrof- en. L» aanmerking zal moeten worden genooen, dat de exploitatie van het gast hui? telken jare wisselende uitkomsten zal opleveren. B. en W. meenden dit voorstel thans jeeds te moeten afdrukken omdat het in de Decembervargadering aan de orde zal komen, maar achten het niet uit gesloten, dat wellicht in hun voorstel nog enkele wijzigingen zullen worden ge bracht, na overweging van reeds inge komen en nog te verwachten rapporten te dezer zake. Coöperatie „De Broeder band". Volgens het jaarverslag over het boekjaar I Nov- 1926—31 Oct. 1927, voldoet de nieuw gebouwde en in het begin van het boekjaar in gebruik genet men winkel in de Zacharias Jalnssenstraat in alle opzichten, voor de leden en het personeel. Als het bestuur op trouw ver bruik der leden in de nieuwe stad kan blijven rekenen, is het laten bouwen van dezen winkel een besluit geweest waarop de coöperatie trotsch mag zijn- Daar her stel van een oven in de bakkerij f2000 zou kosten, is besloten een nieuwen naar den eisch des tijds gebouwden oven van f 3000 aan te schaffen, die uitstekend voldoet en volgens hen, dieJ er mede omgaan schitterend bakt- Het bestuur meent, dat het verbruik ver beneden het middelmatige blijft- Als dit beter wordt zal het volgend jaarverslag niet spreken van een nogal matig resultaat, doch van een schitterend- Het aantal leden steeg van 1429 tot 1458- De kolenafdeeling mag zich in goede belangstelling der lè. den verheugen, in het voorjaark.werden geleverd 2895 H-L. eierkolen, 782 H.L. steenkolen en 124 H-L. anthraeiet. In het najaar was het resp- 4356, 1800 ©n 490 H.L. De omzet der bakkerij bereikte dit jaar 'n bedrag van f 115.827.23 of 6497.26 minder dan het vorige jaar- Voor den wilnj- kel was het cijfer f 101-725.53 of f8834.59 minder en voor het filiaal f55.773.08 of f 8446-20 meer. De geheele wirikelom. zet wais f 157.498.61 of f383.39 minder dan het vorige jaar, dus vrijstationair. In dit jaar is er uit het ziekenfonds voor f 468-27 aan brood en f458 95 aan winkelwaren uitgekeerd- Dit fonds kaïn zich voor de afd. bakkerij verheugen in het bezit van f3502.85 en voor de aifd. winkel van f335.90. Uit het ovcrlijdens- fonds werd uitgekeerd bakkerij f 655-32 en winkel f 203.08, en is dit resp. groot f5904.07 en f2740.45. Het dividend wordt voorgesteld op 4 pet voor de afd. bakkerij en: ook 4 .piet. voor de afd. winkel, tegen 6 em 4,5 pet. over het vorig jaar. Het bestuur wekt ten slotte nog op door meer betrekken uit de eigen zaak het. dividend te verhoogen- Vlissingen. Kon. M ij. „D e Schel d e". Namens de samenwerkende organi saties is aan de directie van „de Schelde" een schrijven verzonden, waarin 't stand punt der georganiseerde arbeiders wordt uiteengezet. Dit komt hierop neer, dat de werklieden zullen afwachten, wat de di- 7 rectie met Januari doet: a. ten aanzien van de loonen; b. hoe de landelijke loon regeling er zal uitzien ten aanzien van de volle doorhetaling van de Ghr. feestdagen en de vacantiedagen. Mochten deze zaken geen bevredigenden vorm hebben, dan be houden de werklieden rich het volle recht voor om op de gestelde verzoeken terug te komen. Schore. Gisteren vergaderde de raad der gemeente voltallig. Ingekomen van Ged- Staten1 vaststelling jaarwedde ambte naren burg. stand op f20 en f130; een verzoek van den bond tegen het misbrui ken van Gods heiligen naam, werd op voorstel van B- en W. voor kennisgeving aangenomen- Yan het bestuur van de te stichten Ohr- Tuinbouwschool was een verzoek ingekomen om adhaesie te betui gen. Dit werd verworpen met 4 st. tegen, n-1. Karelse, de Vrieze, Boonman en Bruinzeel, en 2 stommen voor, n-1. Bie- rens en Zoeteweij, terwijl dhr Nieuwen. huize zich buiten stemming hield- Be sloten werd tot het aanschaffen van twee nieuwe wethoudersstoelen met 5 tegen 2 St (Nieuwenhuize en Zoeteweij). Medege deeld werd dat de kosten der reparatie aan den toren bedroegen f225- Met alg. stemmen werd dhr P- Kol© benoemd tot lid van het Burg- armbestuur. Do aftr. leden van de commissie tof. wering van schoolverzuim de heeren W. Karelse, M- Maas, A. G. Martijn, P. M- Stevens© en G. Zoeteweij Jz. werden herkozen, tot lid van de comm- van toezicht op het lager onderwijs werd herkozen dhr H. v. Koeveringe Jz. Bij de rondvraag brengt dhr Bruinzeel ter tafel om nog een gas lantaarn te plaiatsen bij de woning van S. vart Harn. De voorzitter meent de laütaam op den hoek bij het begin der Straat to verplaatsen, hetgeen naar zijn meening wel kon- Dit wordt ©enigszins bestreden waarna ten slotte werd besloten een nieuw© gaslantaarn te plaatsen. Hier na sluiting- Heinkenszand. Terwijl de fam. v. d. Does bij de buren naar de radio was gaan luisteren liep een in de kamer ach- teigebleven hond een stoof met vuur om. De stoof geraakte in brand terwijl ook heft vloerkleed en den vloer vlam vatten. Een voorbijganger bemerkte zulks: die de familie waarschuwde, die ijlings het vuur doofde. Gelukkig dat het zoo spoedig bemerkt werd daar anders erger was ge schied. Baarland, jlan het station zijn aange voerd 1.950.439 K.G. suikerbieten. Op de haven bedroeg dit plm. 600.000 K.G. Oudelande. Op de weegbrug aan het station zijn gewogen 2.993.028 K.G. sui kerbieten. Gisterenavond hield de afdeeüng van het Groene Kruis haar 2e algem. vergadering in dit jaar. De begrooting voor de gecombineerde wijkverpleging werd vastgesteld op f 2344, die van de afdeeling Groene Kruis op f 512 in ont vangsten en uitgaven. De verplegings-ar tikelen werden door een Commissie tot Nazien daarvan, in .orde bevonden. Van de periodiek aftredende bestuurs leden, A.. Krijger, W. Wiskerke en A. Zandee, wérden de- beide laatsten her kozen. In de plaats van A. Krijger, I- Mol Pz., die de benoeming niet aannam, waarna gekozen werd A. Wirtz. Door het. bestuur werd medegedeeld dat die overeenkomst met dhr Krijger om patiënten te vervoeren met de zie kenauto met vijf jaar was verlengd. Een nieuwe auto werd voor dit doel aange schaft Veere. Woensdagavond werd in de chr. school een ouderavond gehouden. Ver scheidene ouders en leden der vereeniging waren tegenwoordig. De voorzitter, dhr A. de Nood, sprak een welkomstwoord tot al len, in het bijzonder tot den heer Brand- sma, inspecteur hij het L 0. te Middel burg, en tot Ds en Mevr. van Strien. De heer Brandsma boeide de aanwezi gen door zijn Inleiding over: „Het gebed in en voor de school". De groote noodzake lijkheid van het gebed werd geteekend in verband met het moeilijke van het echt- christelijk onderwijsgeven. Noodzakelijk is daarom veel en innig gebed, zoowel door onderwijzers als door ouders. Ook werd gewezen op de moeilijkheid van het echte gebed, maar die mag toch nooit drijven tot nalaten ervan. Na het aandachtig aangehoorde refe raat werd gelegenheid gegeven tot het be zichtigen van het werk der kinderen. Een lichte 'teleurstelling dat de projec tielantaarn dienst weigerde, vermocht de goede stemming niet te verstoren, vooral niet, waar dhr Gideonse genieten deed van zijn inleiding over: „Opvoedkunde van het kind in de eerste levensjaren", waarin veel kostelijke Wenken gegeven werden. Ten slotte eindigde Ds v. Strien met dankzeg ging dezen aangenamen avond, waarvan zeker saambindende kracht uitgaat. Bloedvonmerid versterkingsmiddel. f 2.60 p.Vt flesch, ƒ1,60 p Vz flesch Ho t 1 ij k in het duivenhok. Zooals wij gisteren reeds onder telegram men meldden, is het in een duivenhok in de Waalhaven te Rotterdam gevonden lijk geïdentificeerd en gebleken te zijn dat van een dienstbode te Den Haag, die zich on der „behandeling" had gesteld van een in dividu te Den Haag en aan de gevolgen dier behandeling was overleden. Het meisje was een Duitsche dienstbode, al sinds geruimen tijd in betrekking in Den Haag. Zij had twee, zusters als eenige familieleden in de stad. Eenige dagen geleden stelde het meisje zich onder „behandeling" van den 33-jpri- gen K., in de van Limburg Stirumstraat. Volgens aanwijzingen der Haagsche politie zou zij daarheen zijn gebracht door haar twee zusters. Zondagavond is het meisje gestorven. Vermoedelijk hebben K. en zijn ongeveer 22-jarigen knecht het lijk toen samen in 't duivenhok gestopt. Daar zij niet wisten hoe zich ervan te ontdoen, hebben zij het hok Maandag op een handwagen gezet en 'het op deze wijze getransporteerd naar Rotterdam. Deze reis moet ongeveer zes uur geduurd hebben. In den nacht daar aangekomen, hebben zij het hok in de Waalhaven gegooid en zijn direct wegge gaan. Dit is gehoord door een schipper en zijn vrouw, die den plons waarnamen, den handwagen en eenige personen zagen, doch hier verder geen. acht op hebben ge slagen, daar zij in de meening verkeerden, dat een oude matras of iets dergelijks in het water werd gegooid. Dit is iets wat meermalen geschiedt. De misdaad in Den Haag was echter op de een of andere wijze uitgelekt. Den geheelen dag heeft de politie giste ren het onderzoek in deze zaak voortgezet Het gelukte echter nog niet de voortvluch- tigen op te sporen. Wél heeft de politie, in den loop van den dag nog een belangrijke aanwijzing omtrent de vermoedelijke rich ting, waarin de mannen gevlucht zijn, ge kregen en zij verwacht stellig binnen kor ten tijd de verblijfplaats te zullen ontdek ken. Ook heeft de politie voorloopig aange houden de twee zusters van het Duitscho meisje. Inbraken in de Limburg se h e mijnstreek. Een schiet- p, ar tij. Toen gisternacht een kostganger in zijn kosthuis te Heerlen thuis kwam, stiet hij op een inbreker, die de vlucht nam. Met twee andere kostgangers .ach tervolgde hij den man, die zich op een gegeven oogenblik plotseling omkeerde en twee sohoten uit een revolver loste, waar door L- B. in het rechterdijbeen en F. W. in den linkervoet getroffen werd en- De vervolging moest worden opgege ven, maar de drie mannen konden de marechausseekazerne nog bereiken. De marechaussees begonnen onmiddel lijk een onderzoek en ontmoetten bij een pand twee politieagenten, die .geroepen waren omdat ook daar ingebroken was- Inmiddels waren de hoofdinspecteur van politie van den Dolder, de inspecteur der recherche van Oerle en de wachtmees ter der marechaussee Moeren ten tooneele verschenen, die op den Sittardweg een onderzoek instelden. Daar kwar/i een man aanloopen, die opgaf Bertra.ru te heeten em Nederlander te zijn- Bij fouilleering werden een dolkmes, een met zes patro nen geladen browning en diverse inbre kers-werktuigen op hein bevonden, als mede vele gestolen1 dubbeltjes en kwartjes, Daarenboven had hij twee overjassen aan en een jumper, welke voor eenige dagen te Heerlerbaan was ontvreemd- Bij nader onderzoek bleek de man te zijn de 38- jarige Duitscher G S- uit Keulen. Onderzocht wordt of de man, die waar schijnlijk tot. een inbrekersbende behoort, ook in verband slaat met de talrijke in braken te Spekholzerheide, Kerkrade en omgeving, wijl ook daar wederom ingebro ken isi- Op den Sittardweg te Heerlen had hij nog kanis gezien in een vijftal panden in te breken. Het onderzoek is in vollen gang- De twee gewonden werden vannacht maar het St. Jozefsziekenhuis overge- bracht. Hun toestand is bevredigend. Men meldt nog nader uit Kerkrade: Er gaat den laatsten1 tijd haast geen nacht voorbij, of in een of ander gedeelte der uitgebreide gemeente Kerkrade war- den diefstallen met braak gepleegd en wel op verschillende plaatsen tegelijk- Spek holzerheide kan er van mee praten. Einde vorige week werd op "ten! minste 5 plaat sen! ingebroken; in den nacht vain Dins dag op Woensdag hebben de dieven, in wier gezelschap zich naar alle waarschijn lijkheid ©en Poolsche vrouw van 23 ja ren, Palliski geheeten, moet bevinden, hun recórd verbeterd. Op hoeveel plaat sen! toen is ingebroken, is niet met juist heid na te gaan, doch het mantal varieert tusschem 10 en 15- Verschillende gedu peerde memschen doen geen moeite mie-er om aangifte te gaan doen bij de politie, da ar, zoo redeneeren ze, de dieven toch niet worden gesnapt- De inbrekers hadden het vooral gemunt op de bewoners, die een zaak drijven, als herbergiers, coiffeurs, slachters, win keliers. Daar de inbraken overal o-p de zelfde wijze plaats hadden, n-1. door het uitsnijden of verwijderen van ruiten en daarna het openen van vensters en deu ren, ligt het voor de hand, dat het del zelfde bende is, die den laatsten tijd optreedt met een grenzenlooze brutaliteit. Hoewel de dieven' verdwenen, zonder achterlating van eenig spoor of bewijsstuk, wordt toch algemeen verondersteld, dat het Duitschers zijn, die niet ver van Kerk rade woonachtig zijn- Gestolen werd voornamelijk geld, ter wijl de dieven de voorkeur gaven aan zilvergeld; de centen versmaadden zij. Vele andere zaken van waarde, die als het ware voor het grijpen lagen;- liet men eveneens liggen- De gelegenheid maakt den dief. Zondagmiddag was nabij een boerderij in den Bovenkerkerpolder een tweetal Amsterdamsche gelegenheidsvis- schers in een der sloten aldaar aan het „snoeken". De buit was reusachtig. Een 6-tal van deze roofdieren was via de hengels den dood ingegaan- De beesten waren in een z.g. gonjezak op een var kenshok gedeponeerd. Toen de gelukkige heugelaars hun buit na ©enigen tijd nog eens wilden bewonderen, bleek zoowel zak als visch verdwenen te zijn. Bij on derzoek kwam echter aani het licht dat hier van geen meuschelijken opzet sprake was, doch da-t een geweldige zeug haar vetheid had verrijkt, door alle snoeken op te peuzelen en iri de spontaniteit, waarmede deze, handeling werd verricht, ook nog een gedeelte der gonjezak naar binnen had gewerkt. Geen best h o n i n g j a a r- De ledeni-bijenh ouders van den Noo-rd-Bra- bantsehen Ohr. Boerenbond leverden voor den gezamenlijken verkoop dit jaar 24-OCO pond honing. In 1926 werd 60 009 pond geleverd, een bewijs, hoe slecht 1927 voor de bijtjeis en voor de bijenboeren is geweest. De moord op het Bezuiden- h o u t. Bij de politie te Leiden is een brief ingekomen met mededeelingen over den moord in het begin van dit jaar op het Bezuidenhout gepleegd. Hoewel de Leidsche politie reden heeft aan te nemen dat aan den inhoud van de zen brief niet te veel waarde mocht wor den gehecht, heeft zij toch gemeend dat het nuttig kon zijn deze naar Den Haag door te zenden. Inderdaad is later de door de Leidsche politie ontvangen brief van nul en geener lei waarde gebleken. Hij is geschreven door een gevangene uit de strafgevangenis in Haarlem, die daarin mededeelt, dat wanneer hij vrijgelaten wordt, hij mede deelingen zal doen over het tragische ge beuren op het Bezuidenhout. De schrijver staat zeer ongunstig bekend. Zelfs moet hij een brief van denzelfden inhoud gestuurd hebben aan den minister van Justitie. De maansverduistering. Wie zich na de heldere avonden der vo rige dagen gisteravond gespitst had op het waarnemen van de aangekondigde maansverduistering, is bedrogen uitgeko men. Op den aangegeven tijd was de he mel aldoor bewolkt. Geen pokkengeval te Arn- h e m. De gemeentelijke geneeskundige dienst te Arnhem 'deelt mede, dat het ver dachte ziektegeval dat een bewoner van den Parallelweg zou getroffen hebben, geen geval van pokziekte gebleken is. Een paar le n collier van f 50.000 zoek. Woensdag j.l. heeft mevr. van H. op de Keizersgracht le Amsterdam een 35 c.M. langen paarlen collier, ter waarde van f 50.000, verloren. Zij wist niet op te geven, wanneer zij het kostbare sie raad is kwijt geraakt. Evenmin was het haar mogelijk met zekerheid te zeggen dat zij het op straat heeft verloren. Voorts kon zij geen nauwkeurige beschrijving geven van den vorm der verschillende paarlen. Geheimzinnige misdaad Te Nizza ontving zekere mevrouw Gaspa- rini een jonge dame in haar huis, die op zoek was naar gemeubileerde kamers. Na dat zij mevrouw gevraagd had, of zij al leen woonde, verdween zij zonder het ap partement gehuurd te hebben. Zaterdag kwam zij terug en bood de vrouw deb huizes een bonbon aan. Dadelijk nadat deze de lekkernij gegeten had, werd zij ongesteld. De bezoekster hielp haar in bed en zeide dat zij wat bij den apotheek zou gaan halen. Zij bracht een drankje mede, en liet dit de zieke innemen. De be zoekster zei toen een dokter te gaan halen, maar bleef weg. Mevrouw Gasparini werd steeds erger ziek en riep de hulp der bu ren in. De dokter, dien zij waarschuwden, constateerde strychninevergiftiging Stemmen des Tijds. Uitg. U. J. A. Buys' U. M. Zeist. In het Decernber-num- mer van'dit tijdschrift geeft Jhr W. Roëll een breede beschouwing over Leger-conso- lid.at.ie, leger-evolutie of leger-revolutie Aan het slot geeft de schrijver een zeven tal conclusion, waarin o.m. een belangrijke inkrimping van het beroepspersoneel als ongewenscht wordt afgewezen. Leger-con- solidatie. wordt na de wijzigingen in 1927 in de vredesorganisatie aangebracht, niet meer mogelijk geacht en leger-evolutie aangewezen als de weg welke behoort te worden ingeslagen. P. J. Molenaar schrijft over „Geest drift", terwijl Dr J. Fernhout een studie levert over „Het Kerstfeest in den Oud- Christelijken tijd". Dr M. van Rhijn geeft een beschouwing over „Het leven aan een Middeleeuwsche Universiteit". De „Lite raire Kroniek" van Dr C. Tazelaar is ook nu weer interessant. De Vriend des Huizes. Uitg. Neerbosch' Boekh'. Neerbosch. Aan de De- cember-aflevering van dit maandblad is zoowel wat den inhoud als wat de uitvoe ring betreft, veel zorg besteed. Van de ver schillende bijdragen noemen we: „Uitscha keling van het gezin" door P. Oosterlee. Dr G. A. van der Brugghen vervolgt zijn ar tikel over Carlyle. Van het vervolgverhaal: „De dochter van Diocletianus" en van de artikelenreeks van Mr H. Verkouteren over „De Tachtigjarige Oorlog" brengt de ze aflevering het slot. Verder: Maandover zicht, Allerlei, enz. erf een paar mooie pla ten, waarvan één gekleurd. Alg. Vergadering Z. L. M. Op "Woensdag 28 Dec. zal te Goes in het Schuttershof de alg. vergadering der Z. L. M. gehouden worden. Aan de orde zullen worden gesteld: een voorstel, om de con tributieregeling 1927 ook voor 1928 te doen gelden, de begrooting voor 1928, de kwestie met den Ned. Bond van Aardap pelhandelaren, reeds uitvoerig in de H.B.- vergadering besproken (voorgesteld wordt de overeenkomst met dezen Bond op te heffen, als hij op zijn standpunt blijf: staan) en ten slotte een inleiding, die nog nader zal worden bekend gemaakt. De toestand van den tuinbouw in 1926. Over 't geheel was 1926 voor den Tuin bouw niet gunstig, schrijft 't Centrum, en minder voordeelig dan 1925. Wel werd er van verschillende groenten, als: sla, uien, peen, tomaten en komkommers, méér uit gevoerd dan in 1925, maar de totale uit voerwaarde was 18 pet. minder, n.l. on geveer 44 millioen gulden. Ook de vroe gere aardappelteelt gaf onvoldoende uit komsten; er werd uitgevoerd voor een be drag van f 6.878.000, terwijl dit in het jaar te voren ruim 9Vt millioen gulden bedroeg". In andere streken, waar aardbeien, augur ken en boonen een aanzienlijke plaats in de cultuur innemen, waren de fin. uitkom sten eveneens onvoldoende. In de prov. Drenthe, o.a. in den Z.O.-hoek, is men in de laatste jaren met groenteteelt begon nen: de oogst-uitkomsten waren gunstig, maar de verkoop op de veilingen gaf slech te resultaten. In Gelderland richtte het water aan verschillende bedrijven schade aan. In Noord-Holland breidt de teelt zich nog steeds uit, vooral aan den Lan- gendijk. In het Zuid-Hollandsche gebied der glascultuur wordt met den bouw van kassen en warenhuizen voortgegaan, ter wijl in vele andere bedrijven verwarmings installaties werden aangebracht. Op "Wal cheren breidt de glascultuur zich uit. In 't voorjaar van 1926 werd op Zuid-Beve land een Centrale Groentenveiling opge richt met afdeelingen in de onderscheiden dorpen. Ook in de omgeving van Venlo en Roermond werd aan de groententeelt aan merkelijke uitbreiding gegeven. In Fries land werd met het oog op de uitbreiding van de teelt en den afzet van producten een tuinbouw vereeniging opgericht, wen kende over Aehtkarspelen, Dantumadeel, Kollunierland en Tietjerksteradeel. Of schoon dus bijna allerwegen gewaagd wordt van uitbreiding, was de opbrengst van den omzet aan de veilingen aanzien lijk lager: bijna 80 milioen tegen 94 millioen gulden in 1925, dus 15 K pet. minder! In alle provinciën, met uitzonde ring van Drenthe, waar de cultuuT nog van geringe heteekenis is, moest achteruit gang worden geboekt: aan de Langendijker Groentencentrale bijna 17 pet., aan de vei ling le Grootebroek bijna 25 pct„ aan de 5 veilingen te Beverwijk zelfs ruim 28 pet., terwijl de 12 veilingen der Vereeniging „Westland" een verminderden omzet van 1,5 pet. hadden te boeken. Anderhalf pro cent is niet veel; evenwel beliep de vermin dering van den omzet in de prov. Zuid- Holland in totaal een bedrag van ruim 5)4 millioen gulden. Alles bij elkaar geno men, Iaat 1926 bij onze warmoeziers geen blijde herinnering achter (al zal de toe stand hier en daar plaatselijk wel vrij gun stig zijn. (Red. Z.) Programma van Zaterdag 10 Dec. HUIZEN (1840 M.. na 6 uur 1950 M.) 12.30 Lunchmuziek. 3 uur Kinderuur tje. 5.30 Dinermuziek. - 7 uur Cursus Hollandsch. 7.30 Lezing: R.-K. Staats partij. 8 uur Concertavond. Spr. Pater Dr Hentzen. HILVERSUM (1060 M.) 12 uur Politie berichten. 12.35 uur Lunchmuziek 2 uur Filmmuziek. 4 uur ANRO- les, Italiaansch. 4.30 uur Franscbe les. 5.15 Duilsch. - 6 uur Vooravond- concert v. h. ANRO-orkest; dubbel man - nenkwartet. 1 7.15 T.uinbouwhalfuurtje. 8.10 Soc.-I)em avond. Declamatie en muziekavond. Rede van den heer P. Danzr voorz. Alg Ned. Met.bew. Bond. DAVENTRY (1600. M.) 3.20 Variété programma. 4.20 Concert. 7.45 Sportcausèrie. 8.05 Concert door mili tair orkest. 9.55 Radio-revue. Koor en orkest. LAN GEN BERG (469 M.) 12.25 Concert - 5.20 Orkestconcert. 7.35 Een vroo- lijke avond. HAMBURG (395 M.) 5.20 Lichte mu ziek. PARIJS (1750 M. 12.50 Concert Radio- Paris. 8.50 Concert georganiseerd door het dagblad „Le Matin". BRUSSEL (5Q9 M.) 8.35 Concert v. h. Kon. Conservatorium te Brussel, mede werking van sopraan. Lessen per Radio ,Het Instituut „Schoevers" te 'a-Graven- hage kondigt tegen Januari een nieuw*, serie cursussen aan, nl. Spaansch, Itali aansch, Duitsch en Fransch, over den zen der te Huizen, 1950 M. Door deze toevoe ging aan het lessenprogramma is Neder land wel het land waar, vooral in verhou ding tot zijn bevolking, de meeste geleerd heid door den aether trilt. De Antenne. Door den geweldigen vooruitgang, wel ken de radio-techniek in dit jaar gemaakï heeft, is het antenne-probleem plotseling weer actueel geworden, ook al door de bij zondere toestanden, die zich thans in den aether voordoen. Met de nieuwste lampen kan een dusda - nige versterking verkregen worden, dat de gebruikelijke aniateur-antonne met een ge middelde lengte van 30 M. te groot is! Vooral in plaatsen, welke dicht bij een zender gelegen zijn, blijkt dit duidelijk Voor moderne ontvangtoestellen is het een vereischte, dat de antenne niet langer 'is dan max. 20 M. In vele gevallen zal èen kleinere antenne nog betere resultaten ge ven. Men bedenke, dat het genoemde getal van 20 M. betrekking heeft op de total*-: lengte van de antenne, dus do invoerlei- dingen medegerekend. In steden komt het nog veel voor, dat de radio-ontvangst gestoord wordt door kra kende geluiden, welke storingen veroor zaakt worden door electrische apparaten, Een middel tegen dergelijke storingen is, naar in vele gevallen is gebleken, het zoo hoog mogelijk aanbrengen van de an tenne. Het aanbrengen van een tweetal masten, ten einde voldoende hoog boven het dak te komen, is hierbij wenschelijk. Men begrijpe goed, dat het in normale gevallen niet noodig is om een dergelijke hooge antenne to maken, doch alleen ia die gevallen waarin ernstige storingen de proefneihing rechtvaardigen. Het feit, dat de tegenwoordige toestel len reeds met een kleine antenne goed werken, moet geen aanleiding zijn om de antenne geheel te verwaarloozen Een slecht gemonteerde en slecht inge stelde antenne kan nimmer een goed re sultaat geven, iets waaraan ook vele radio - handelaren hun aandacht wel eens mogen schenken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 5