DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Dit de Pers. KRONKELENDE PADEN. SMen-Oetieraaï PUROL ZoeklicMjes. FEUILLETON. Gesprongen Handen VAN DONDERDAG 8 DEC. 1927. No. 59. Stoken maar! Wij lezen indeRotterdammer: De schoolstrijd zou uit zijn, nietwaar? Het zou een vreedzame concurrentie wor den tusschen openbaar en bijzonder on derwijs. En voorstanders van elke richting zouden samen hun best doen om het geld, aan onderwijs besteed, zoo doelmatig mo gelijk te gebruiken. Zoo zou bet moeten èn kunnen zijn! Maar zoo is het niet. Is bet verzet tegen 't Christelijk onder wijs gebroken; de antipathie niet. En dus gaat men stoken. We wezen pas op hetgeen de Zeeuwscbe correspondent van „Het Volk" schreef. Hij vindt thans zijn tweelingbroeder bij de „N. Rott. Crt". Een correspondent uit Zeeland maak'; melding van een uitspraak van Ged. Sta ten, die geen aanleiding zien „om uit de provinciale kas, m. a. w. uitdegeme e- n e middelen, onderwijsinstellingen in stand te houden, die door particu lieren zonder medeweten of voorkennis der provincie zijn opge richt". Zonder op het onderscheid of de om standigheden te letten, wordt hieraan toe gevoegd: Jongen, jongen, wat zouden sommige gemeenteraden gnuiven, als zij die rede neering, en speciaal de door mij gespa tieerde woorden mochten gebruiken en toepassen ten opzichte van door particu lieren opgerichte bijzondere lagere scho len, bij welker oprichting de gemeente niet werd gekend, en die de meerderheid van den gemeenteraad, vaak een overgroote meerderheid, niet gewenscht en nog min der noodig acht". Om den schrijver te sparen, maakt ge de veronderstelling, dat hij waarschijnlijk wil waarschuwen tegen overbodige bijzondere neutrale scholen, omdat de openbare school toch ook „neutraal" is. Doch dan vergist ge u. 't Is niets anders dan stoken tegen het Christelijk onderwijs, want sprekende over de Christelijke Tuinbouwschool op Zuid- Beveland, merkt hij op: „We hebben nu, naar aanleiding van de geschillen over deze school, weer in anti revolutionaire bladen kunnen lezen, dat neutrale scholen niet bestaanbaar zijn. Maar als er in een kleine streek met ge mengde bevolking één tuinbouwschool kan worden gevestigd, dan zou ik toch zeggen, dat een neutrale school, die zich niet met seclarische beginselen over plantenkunde of maatschappij-leer inlaat, een breeder groep aan beide zijden van de scheidslijn kan bevredigen, dan een Protestantsche Christelijke of katholieke tuinbouwschool, die alleen maar zich naar de ééne zijde richt en dan nog maar een stukje van dat deel". Het gewone recept. Men noemt de Chris telijke levens- en wereldbeschouwing een voudig sectarische beginselen en dan is men klaar. Doch dan houdt ook onzerzijds alle dis cussie op". NEDERLAND EN BELGIE. In de „Nation Beige" voert Gallo (bij ons meer bekend als Charles Bernard) een polemiek met het kamerlid Herman Vos, waarin ons land wordt betrokken. Gallo ziet België nog steeds in verslaving aan Nederland. „Ongetwijfeld de fortuin is met hen (de Nederlanders) geweest, niaar men moet de fortuin weten te vangen. Zij hebben zelfs onze (de Belgische) fortuin gevangen en de onbeschaamde rijkdom van dit nest kooplieden in het hart van de onneembare delta, waar de groote rivieren van West- Europa samenvloeien, van die roofnatie, die Michelet ons toont als een vampier, die het bloed en merg van de naburige volken uitzuigt, die rijkdom is gemaakt uit onze armoede. „Ook uit onze domheid, waarom het niet te zeggen?. Naar het Engelsch. 42) o— Den avond van dienzelfden dag kwam Mary Stewart thuis van een bezoek aan de Nóorderbarakken. Onvoorziene omstan digheden hadden haar langer opgehouden, dan zij gedacht had vooral bij me vrouw Ross, wier toestand steeds verer gerde, had zij een langdurig bezoek ge bracht. Daarna was ze naar het huis van haar tante gegaan. Het was een pijnlijk uur geweest voor Mary en mevrouw Burke beiden. De mail uit Europa was aangekomen en hierbij waren brieven van Caroline, brieven, die ademden van wanhoop en verdriet. De ontaarde moeder trachtte zooveel mogelijk vootr Mary den schijn te bewaren ,want zij dacht aan de woorden, die Mary haar op den nood- lottigen dag van de verloving had toe gevoegd „Moge deze stap u nimmer be rouwen 1" Zelfs nu voelde zij' geen "be rouw, echter wilde zij noch zichzelf, noch Mary bekennen, dat ze gefaald had. Doch er was nog iets, dat haar beaoak bij haag „Wij hebben gaat hij dan voort, na een uitweiding over het gebrek aan poli tieleen zin, dat hij bij de Belgen meent te constateeren „wij hebben nooit geaar zeld in het licht te stellen, het onvermoei bare geduld (la longue patience) yan Ne- derland's staatslieden en de voortreffelijk heid van een diplomatie, die haar levens sappen trekt uit een der sterkste en dege- lijkste culturen, die ooit hebben gebloeid op den bodem van het oude Europa. Maar dat belet ons nooit terzelfder tijd aan de kaak te stellen het enghartige eco nomische materialisme, het morsigste ze delijke pragmatisme, dat zich verschuilt onder het wijsgeerig en humanitair idea lisme van zijn predikers en zijn onderwij zers. Een smeltkroes waarin zich de meest heterogene metalen vermengen. Misschien was wel dit mengsel van puur goud en ge meen lood noodig om het licht- en scha- duw-effect van „de Nachtwacht" te com- poneeren". Robert Burns uitte den wensch, dat ons de gave mocht zijn gegeven: „to see our selves as other see us". Nu Gallo ons den spiegel voorhoudt, zegt het H b 1 d., waaraan wij een en an der ontleenen, willen wij daarin ook kij ken, al is die spiegel wel heel onzuiver convec hier, concaaf daar en waar het kwik heeft losgelaten zien wij door het glas heen den grijnzenden Gallo,' die zich verheugt over de onaangenaamheden, die hij weer eens los heeft kunnen laten op het volk, dat hem een dak bood, toen zijn eigen volk in oorlogsnood was. TWEEDE KAMER. Hoe een begrooting behandeld wordt. Wij laten hier eerst nog volgen het slot van de Avondvergadering van Dins dag, waaromtrent „De Rotterd." het vol gende meedeelt 1.40 u. Die voorstelling werd met 5 Kamerleden voortgezet bij1 het Rijks-, Tucht- 'en Opvoedingswezen. Vijf minuten-spieeches van de heeren K leere koper, die vroeg wat met de observatie gebeurt, als liet gesticht te Dootónchem verdwijnt; Drop, die de uit voering van de Kinderwetten critisch be sprak 'en Mej. Katz, die aandrong op meerdere samenwerking en beter mede werking van het departement bij de uit voering dier wetten. 2.10. De Minister antwoordt. Die afdeeling „Reclasseering" bracht den heer van Schaik (R.-K.) ten slotte nog in 't vuur. De Minister zou den ge- vraagden .meerderen rijkssteun voor re- classeeringsinrichtingen overwegen. D,e 'begroeting werd door vijf Kamer leden z.h.s. aangenomen. Op het ©ogenblik van deze vertooning van den zelfkant van het parlementaire ■stelsel was het kwart voor drie 'snachts! Vergadering van Woensdag. Begroofing Posterijen, enz. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting der posterijen, telegrafie en telefonie. De heer Krijger (C.-H.) geeft in over weging voort ie gaan met tariefsverlaging hetgeen het zakenleven ten goede zal komen. Die afschaffing van de avond bestelling in Groningen gaat spr. te ver, al betwijfelt hij, of deze zaak bij motie moet worden geregeld. De heer v. Braambeek (S.-D.) acht de begrooting te ongunstig voorgesteld en berekent een overschot van zeven millioen. Spr. dringt aan op verlaging van de telefoon-tarieven en reorganisatie van den telegraafdienst. Voorts vraagt spr. hoe het staat met de reorganisatie van den P.T.T. dienst, aan gezien reeds in 1923 het rapport-Nolting verscheen. De heer Oud (V. D.) sluit zich hier bij aan. De heer L. de Visser (Comm.) dient een niotie in pm voor ambtenaren te komen tot invoering van werktijden vol gens de regeling vervat in het K.B. van 18 December 1919 en in je voeren een achturendag voor bestellers, zaalwachters enz. en voor het technisch personeel. De heer Bier erna (V.B.) dringt aan op.iVerdere verlaging van de post-tarie- ven en verlaging van het telefoontarief. De beer Zij Is tra (A.-R.) bepleit po sitie-verbetering van het personeel ten tante niet tot het aangenaamste had ge maakt. Ofschoon, zooals gezegd, kapitein Nugent zelden of nooit meer bij de familie Burke gezien werd, was hij juist dien mid dag uitgegaan om er een beleefdheids- visite te maken. Hij meende dit aan zijn chef, den kolonel, verplicht te zijn. Het was yerire van een aangename verrassing voor hem, Mary daar aan te treffen, daar hij zich pijnlijk herinnerde welke praat jes er over hen waren rondgestrooid. Weer was hij er getuige van, hoe hard de vrouw, die de arme weeze tot een moeder had moeten zijn, haar behandelde. Het is zoo makkelijk, onder het gesprek door, iemand door .sarcasme te kwet sen, en vooral mevrouw Burke, de vrouw van 4e wereld, had daar bijzonder goed slag van. Die koude woorden, waarmede ze in bedekte termen beticht werd, dat dit toe vallig samentreffen met den kapitein het uitvloeisel van een vooropgezet plan zou zijn, deden de arme Mary rood worden van schaamte en drongen haar de tra nen in de oogen. Doch zij vermande zich; de kapitein was echter nauwelijks vertrokken of mevrouw Hodge en Julia traden binnen. Weer maakte mevrouw Burke van de gelegenheid gebruik, .om haar nichtje «enige scherpe steken toe plattenlande en dringt aan op meer be perking van den Zondagsdienst. De overheid heeft in haar eigen dienst den Zondagsdienst zoo ver mogelijk in te perken. Voor den Zondag mag men niet de relativiteits-theorie huldigen, dat de regeling van den dienst afhankelijk wordt gesteld van het gebruik, dat daar van wordt gemaakt. Alleen in de uiterste noodzakelijkheid moet Zondags worden dienst gedaan. De dienst op 1 Januari 1928 dient zooveel mogelijk beperkt te blijven tot den dienst op andere Zonda gen. Nog bepleit spr. behoud van do vierde bestelling te Groningen. Spr. heeft de motie mede onderteekend, omdat Gro ningen zich in een zeer bijzondere po sitie bevindt. De lieer Eb els (V.-D.) ondersteunt het betoog van den heer Weitkainp, ten gunste van de telefonisatie van het plat teland. Men mag ook niet verzuimen het platteland met zijn slechte economische toestanden eenigen steun te geven. De kosten per aansluiting ten plattenlande bedragen thans in den regel f 50 a f GO. Bovendien zijn de kosten van het ge bruik van de telefoon ten plattenlande te hoog. De tarieven daarvan dienen in de eerste plaats verlaagd. De resultaten van het telefoonbedrijf zijn toch buitengewoon gunstig. De heer Bakker (C.-H.) sluit zich aan bij de heeren Weitkamp en Ebels en bepleit ook tariefverlaging, die spr. ge zien, de resultaten van het postbedrijf, zeer goed mogelijk lijkt. De postdienst ten plattenlande laat thans veel te wen- sclien over. Dat ligt niet aan het perso neel, doch hoofdzakelijk aan de orga nisatie. Kan men niet meer dan tot dus verre van de autobusdiensten ten plat tenlande gebruik maken? Bij een her ziening van het organisatiebesluit mag men ook wel eens rekening houden met de bestellers ten plattenlande. Zou men ook hen niet van de aulobusdiensten gebruik kunnen laten maken? Inzake den Zondagsdienst sluit spr. zich aan bij den lieer Zijlstra. De heer v. cl. Waerden (S.-D.) wijst erop, dat niet alleen te Groningen, maar ook te Utrecht en Haarlem geklaagd wordt over den driebestellingsdienst. Laat mevr. BakkerNorl: haar mofie een ruimer strekking geven, anders zal spr. een motie moeten indienen, om de kwestie naar den Postraad te verwijzen. Die Minister van Waterstaat, de heer van der Vegte, kon wel voor zien, Jat liet hier, zooal niet klachten zou negenen, dan toch zou druppelen. Al lereerst op de afstandsrechten bij de te lefoon, door dhrn Weitkamp en Ebels- gedaan. De heer Weitkamp zeide: ge hebt toch cle buitenlandsche telefoontarieven verlaagd! Maar dat heeft spr. gedaan om hetzelfde motief, waarom spr. de af standsrechten niet kan verlagen; de ge zondheid, de economie van het bedrijf, Die afstandsrechten bedragen voor iedere 100 M. f2 per jaar. Het abonnement zelf bedraagt als regel f35 per jaar. Wie dus op 2 K.M. afstand van een kantoor woont betaalt f 75. Datzelfde betaalt hij in de stad; en hij heeft aan de telefoon het zelfde als 3e man in de stad. Immers hij heeft de telefoon -alleen noodig om intercommunaal Ic telefoneeren. Hij wordt dus niet achteruitgezet. De telefoon kan het toch niet helpen dat een plattelander in zijn buurt niet com munaal kan spreken? Spr. verklaart echter, dat de dienst bereid is, om als we straks de verlaging der telefoontarieven in vooronderzoek nemen, ook dit punt in overweging te nemen. Spr. komt nu tot den heer Drop, die zijn vreugde uitte over de financiëele positie van het bedrijf en op meerdere 'tariefsverlaging aandrong. De heer Krijger zeide daarvan: denk eerst aan het druk werk, dan aan het lokaalverkeer en dan aan de telefoon. Inderdaad krijgt de heer Krijger zijn zin. Het is de bedoeling, en er zal vrij zeker op gerekend kunnen worden, dat we wet 1 Februari de ve r 1 a g i n g zullen k r ij g e n voor het drukwerk en het lokaal ver keer. De heer Krijger schijnt aan den schoorsteen geluisterd te hebben, toen te brengen, door haar in het hijzijn van de anderen smalend te vragen, wanneer de verloving publiek werd. Eindelijk z.ag ze kans te ontsnappen; en nu was het avond en de twee vrien dinnen waren blij, dat ze van de ver moeienissen en wederwaardigheden des daags konden uitrusten en zich in el kanders gezelschap verkwikken. Het was een warme avond, en Emily had de groote openslaande glazen deuren, die in den tuin uitkwamen, .ppengezet. Samen zaten z-e buiten en genoten in haar mak kelijke stoelen van den heerlijken avond. Emily deed haar vriendin verslag van hetgeen ze 'dien dag had ondervonden. „De morgeinbezoeken bij mevrouw Hill", zeide ze, „zijn nu voorloopig weer afge- loopen. Ik ging er graag naar toe, en nu dat weer tot het verleden behoort, hoop ik innig dat Harry weer spoedig 'terug komt. Toch, w'at is dat mooi, die bande-n van Christelijke naastenliefde, die de mensohen aan -elkaar hinden, -onverschillig waar men zich ook bevindt. Ik bedoel dit: ik ben hier in den weemde, ver van mijn ouders en familie, slechts omringd door mensohen, die ik maar heel kort ken. En .toch, ofschoon mijn echtgenoot af wezig is, heb ik over gebrek aantbelang- stailing in hat gehael niat te klagen; ste llij sprak van een verlaging van 25 pet. voor drukwerk. Spr. hoopt in den loop van deze maand de gelegenheid te zul len hebben de definitieve plannen mede te deel en. Wat de rentevergoeding van den giro- dienst betreft, zijn er krachtige argumen ten voor beide standpunten. Spri zou o-p het oogenblik nog niet durven zeggen in welke richting de beslissing zal vallen. Thans de personeelsbelangen- De reorga nisatie hebben we nog grootendeels voor ons- Met de voorbereiding zijn we onge veer gereed; d.w.z. dat de dienst het klaar heeft- Dan komt het bij het debar ment en dan gaat het departement het om advies in handen van den Postraad stellen. Want de Postraad is er voor ad vies aan den minister. De voorstellen komen 'straks ter tafel; die worden pu bliek gemaakt en ook de verschillende commissies van overleg en het vakver- eenigingsleven zullen er in worden gekend. Het is de plaats en de tijd niet om over de salarissen te spreken- De motie-L. de Visser kan spi*. natuurlijk niet aanvaar, den, spr. zou ze naatst zich neer moeten leggen, als ze werd aangenomen. Wat den achturigen arbeidsdag betreft op wederin voering waarvan verschillende sprekers hebben aangedrongen, - voor het post- personeel alleen kan spreker niels doen. Dat zijn zaken voor 'het rijks personeel. Voor het rijkspersoneel is de arbeidstijd op 8 Va uur gesteld. Spr. kan dien tijd vo-o>r het postpersoneel alleen niet verlagen. De heer Van Braambeek meende dat de minister een te somberen blik had op de resultaten] van dien dienst en ongunstig raamde. Maar er wordt geen verlaging voorgesteld of doorgezet dan op gefun deerde gegevens. Tot dusver hebben we van geen enkele verlaging berouw gehad. Laat -de Kamer nu nog een paar jaar vertrouwen stellen in den dienst, dan zijn we er met de verlaging. Een go-ede voorbereiding en een degelijke berekening heeft voor de telefoontarieven nog niet plaats gehad- Spr. hoopt echter, dat we in 1928 nog een verlaging voor de tele foontarieven zullen kunnen krijgen- Wat de bestellers ten plattelande aan gaat, -spr. acht den dienst opl bet plafteu land over het algemeen niet bezwaar ijker dan in de stad. Van den autobusdienst ten plattelande profiteeren we reeds. Spr. kan -echter wel eens nagaan, of in die richting niet iets meer zou kunnen wor den gedaan. Er is eau herziening van bet classificatie-besluit in bewerking. Spr. stelt prijs op zooi ver mogelijk doorge voerde Zondagsrust. De postzegelverkoop op Zondag is uiterst gering. Maar ook op Zondag kan 'tvoo.r den eenvoudigen man noodig zijn, om een postzegel te hebben, om een brief te bestellen. Dia man die op Zondag het kantoor bedient, heeft in den regel weinig of niets te do-en. Ein nu de vierde postbestelling te. Gro ningen. Spr. wist, dat deze quaestie aan de orde zou kooien- want toen hij voor een week of vijf te Groningen kwam, werd hij daarover al gekapitteld door een- familielid, in zoodanige termen, dat het requisitoir van mevrouw Rakker-Nort g©. kuischte taal was (gelach). Alleen de ste den Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Groningen hadden nog 4 be stellingen; geen enkele andere plaats had ze nog- Tal van groote plaats-en in Duitschland, Zwitserland, Frankrijk, Ita. lië hebben 3 bestellingen. Op1 het oogen blik is er ook in 'Hamburg geen enkele gedachte aan een vierde postbestelling. Spr. heeft echter gevraagd: waarom moet de avondbestelling te Groningen om 4 uur zijn en niet om 7 uur? Dan kan zo zoo mogelijk niog van de goede ver bindingen profiteeren en dan krijgt men zoowat 80 pet. van wat men tot dusver kreeg. Laten we in Groningen do pro-ef nu eerlijk laten nemen en zien, hoe de zaak loopt. Spr. zal te Groningen een beslissing nemen, die goed is en de belangen van het publiek niet schaadt- Levr. B akker-N ort (V.D1.) trekt haar motie in, na gepleegd overleg met de andere voorstellers- Die motie-L. de Visser wordt verworpen met 48 tegen 14 stemmen. Voor: -de sociaal-democraten ©n de hee ren L- de Visser en Arts (r. k. v. p.) D© begrooting wordt aangenomen z.h.s. Vervolgens wordt een aanvang gemaakt met de behandeling van de Waterstaatse begroeting. ker nog, mevrouw Hill is -als een moeder voor me, om niets te z,eggen van de zusterlijke vriendschap, die jij me toe draagt, Mary. Als men nagaat, hoe krach tig die liefde hier op aarde de Christenen, reeds samenbindt, kan men zich eenigs- zins een voorstelling vormen hoe het ginds moet zijn, bij God". Mary greep Emily's hand -en in stil begrijpen zaten de beide meisjes zwijgend bijeen. Plotseling sprak Mary, op een toon alsof ze -eindelijk tot een besluit was gekomen: „Emily ik moet je wat ver tellen, iets dat me al eenigen tijd drukt". „Wat scheelt eraan, beste? laat me je helpen, als ik kan." Mary glimlachte droevig. „Weet je wat het is, Emily? Ik zie niet meer duidelijk, voor me, welk pad ik te bewandelen heb. Langzamerhand b-e_gin ik te geloo- v.en, dat ik niet langer in Canada moet olijven; bij mijn tante voel ik me niet langer thuis. Toen ik hier kwam, was ik vol goeden moed, ik stelde me voor dat ik in mijn tante steeds de zuster van mijn vader zou zien, en dat ik haar als zoodanig zou kunnen liefhebben, en zij mij, om zijnentwille. En het is alles anders gegaan. Niet alleen houdt z,e niet van me, maar ze laat geen gelegenheid voorbijgaan om Onlangs heb ik er op gewezen, dat do S-D.A.P., die nu al jarenlang roept, neen schreeuwt om de invoering van medezeggenschap in de bedrijven, tot nu toe verzuimde in de eigen partij-instel lingen de medezeggenschap in te voeren- En nu lees ik in „het Hoik" een voor stel van de afd. Amsterdam VI voor het binnenkort te houden congres, om een volledige rechtspositie-regeling voor het personeel in dienst der partij en der partij-instellingen in het leven te roepen. Dat is toch nog al kras, zou ik zeg. gen. Niet alleen dat men dus zelf de mede. zeggenschap die men van anderen eischt, niet aandurft, maar bovendien werd nog verzuimd de rechtspositie van het eigen personeel te regelen. Toch wel ©en fraaie boel daar bij de S-D.A.P. Of de arbeiders' met al de klinkende leuzen, waarmee voortdurend gewerkt" wortn, ook bij den neus genomen worden 1 OPMERKER. BRIEF UIT. MIDDELBURG. XI- Amice- De Middelburgsche gemeentebegrooting- is dan nu afgehandeld. Van de langge rekte begrootingsd-ebatten kon men een uitvoerig verslag in dit blad lezen. Opmer kelijk was- -dat, tetwijl sommige sprekers fortissimo begonnen, hun stem, naarmate de debatten vorderden, daalde, zoodat zij pianissimo eindigden. Dat gebeurt meer. Van de begroofing der uitgaven kon dan ook weinig worden afgeknepen. Alleen de heer Vertregt wist f70C0 op de bestrating te bezuinigen. Het a.r. raadslid den Hollander stemde met de 5 s-d.a.p.ers en mevr. Weijl tegen. Zou er, door voor afgaand overleg in de clubvergadering niet meer eenheid bij de a-r. raadsleden bij het uitbrengen hunner stem kunnen worden bereikt? Later stemden bij het voorstel-Vertregt om de opcenten op de vermogensbelasting op 50 te- laten, twee a-r. leden vóór en twee tegen, zoodat de invloed der a-r. fractie hier gelijk nul was. Zoo-als wij in een onzer vorige brieve.n voorspelden, wacht den belastingbetalers in 1928 een aanzienlijke belastingverhoo- ging. Doch dit is voor de S D'.A.P. nog niet genoeg. Hun woordvoerder, dhr Cornelisse, kondigde aan dat in het be. gin van het volgend jaa.r da soc-dem. fractie me.t een voorstel zal komen om' nog meer progressie bij den Hoofdei. Om. slag in te voeren. Hun tactiek is gericht op kapitaalvernietiging. Eigendom is dief. stal, ze-i de Fransche socialist Proudhon. „La proprieté c'est le vol". Onze s.d. raadsleden schenen dit gevleugeld woord te zijn vergeten. Of bedoelen zij willicht dat Vadertje Staat de eigenaar blijft van alle productiemiddelen? Dit is spelen met woorden. De private eigendom moet weg- Eh daartoe kan de s-terk-progressieve belasting van de hooge inkomens, ver. gezeld van booge opcenten opl de vermo gensbelasting leiden. Trekken dan do groote vermogens de stad uit, wat nood? Mc-n1 pakt dan de kleinere aan, de midden!- stand komt dan aan do beurt. Men haalt waar het te halen is en, als er niets meer te halen valt en de- gemeente noodlijdend wordt, dan laat men zich door het R,ijk onder strenge curateele stellen, in de hoop dat do rijksschatkist de gaten stopt. Dit is de geimeente-belastingpo-litiek der S.B.A.P. D-aar komt nog iets bij. Een verstandig huisvader ze.t de tering naar de nering. D-aa,r weet de S-D.A.P. niets van. Men heeft het gezien bij het door leden der S.D.A.P. gevoerd beheer o-ver de woninj. gen der Algemeene Woningbouw Vereoni. gmg, welk beheer ten aanzien van het woningcomplex Begijnhof der gemeente weder op een paar duizend gulden komt tei staan, ongerekend wat er voor de vol. gende jaren nog zal bijkomen- Immers de twethouder Onde-rdijk gaf toe dat er ook in de eerstvolgende ja en verlies op de exploitatie zal worden geleden. Laten de bestuursleden, die den lof der gemeen schap voor den arbeid der Alg- Woning- bouwvereen- opeiischten, in die eerst volgende jaren eens hun diensten gra tis presteeren, ter voorkoming van tekor. mij te kwetsen in mijn diepste gevoelens. Gevoelens, die iedere vrouw, in een an dere van haar kunne, moes respecteeren." Z-e zweeg; de naam van kapitein Nugent wilde haar niet van de lippen, ofschoon Emily reeds lang vermoedde, waar de schoen wrong. „Mary, lieve Mary, ben je niet naast Harry mijn grootsten steun? en denkt mijn man niet over je, z-ooals hij over mijn eigen zusters zou denken? Om mijnentwil blijf hier, blijf bij ons, hier in huis." „Ik zou niets liever willen", was het antwoord. Maar ©en officier woont nu hier, dan daar over enkele maanden vertrekken jullie misschien^ en weet je dan zeker, dat er in de volgende garni zoensplaats gelegenheid zal zijn, om mij een thuis aan te bieden? Neen, ik geloof, dat het beter is, weer naar Engeland terug te keeren. Daar woont nog een oude vriendin van vader, een gouvernante, die Indische .kinderen bij zich aan huis op voedt." „Och, Mary, je zult je daar zoo een zaam voelen; en ik geloof zeker, dat God ons niet heeft samengebracht, om ons nu weer te scheiden, terwijl we elkander zoo zeer behoeven." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 5