'Mnnnmm ingezonden Stn&ken. Stand. Geslaagd voor hel machinisteiniexai- BiiiB (diploma B) de heeren, C- M. W. Sok, -A Verhagen, K. Vuyk en. Pais. - Boerenleenbank te Haar lemmermeer. In aansluiting op het reeds gepubliceerde bericht over verduis teringen aan de Boerenleenbank te Haar lemmermeer meldt de „N. H. Cl", dat deze verduisteringen reeds bijna een jaar gele den aan het licht zijn gekomen, maar om onbekende redenen geheim zijn gehouden In het begin van dit jaar werd aan den toenmaligen kassier ontslag verleend. Er werd toen gezegd, dal zulks geschiedde op verzoek van den kassier maar reeds spoe dig lekte uit, dat er verduisteringen wa ren gepleegd. Op de in April gehouden le denvergadering werden echter geen me dedeelingen gedaan, noch omtrent de plaats gehad hebbende verduisteringen, noch omtrent het ontslag van den kassier Er werden integendeel slechts geruststel lende verklaringen afgelegd. De justitie te Haarlem heeft thans ech ter aanleiding gevonden een nader onder zoek omtrent deze zaak in te stellen. Een rare klant. In een café te Rotterdam kwam dezer dagen een kleine vreemdeling plotseling op den forschen caféhouder af, met de vraag (vertaald): „Willen we eens wat gaan boksen?" De caféhouder, die een vredelievend man moet zijn, verklaarde zich met een klantenlachje voor den vrede.» doch de kleine gast bleef bokslustig en daagde den tegenstander uit tot een gevecht op straat. Toen ook deze uilnoodiging geen resultaat had, sprong de kleine man plotseling op den grooteren toe en gaf hem een watjekau van internationale beteekenis. Het resul taat was, dat de kellner den caféhouder te hulp kwam, doch ook tegen twee bleek de lenige vlugge kerel bestand, hij besprong hem als een kat en beet den man, dwars door 't witte kellnersjasje en den winter - sohen ondertooi in zijn lende. Toen werd bet toch wat al te bar en de cafébezoekers keerden zich tegen den strijder. Die zag toen dat hij voor de overmacht zou moeten vluchten, worstelde zich los, nam een wonderlijken aanloop en sprong toen met kracht van een wanhopige dwars door de spiegelruit van het café de straat op. De man moet of in 't geheel niet, of slechts licht gekwest geweest zijn, want als een opgejaagde hond rende hij weg en was spoedig uit het gezicht verdwenen. De onbewaakte overwegen. Toen gisteravond een ongeveer 50-jarige vischkooper uit Limmen den onbewaak- ten overweg te Castricum wilde passeeren, werd hij gegrepen door een trein uit de richting Alkmaar. De man, die op een hondenkar zat, werd dood onder den trein vandaan gehaald. De hondenkar was to taal versplinterd en een der honden was eveneens gedood. Verkeerde wisselstand. Gisteravond om half zeven is de trein, die om 6 u. 21 uit Roosendaal naar Rotterdam moest vertrekken, dicht bij het station Roosendaal op twee stilstaande leege per sonenwagens geloopen, doordat de trein op verkeerd spoor liep tengevolge van ver keerden wisselstand Doordat de vaart van den trein nog betrekkelijk gering was, ver oorzaakte de botsing geen schade. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor 'Na eenige oogenblikken werd de trein te ruggevoerd en vervolgens over den inmid dels overgehaalden wissel, op het goede spoor geleid. Walmende lamp. Gisteravond, toen een familie in een woning aan den Schiedamschendijk te Rotterdam bijeen zat, rook men opeens een vreemde geur, die opsteeg uit de benedenwoning. Oogen- blikkelijk werd de brandweer gealarmeerd. Zeven spuiten kwamen aangereden en de wakkere gasten blaakten van lust in het blusschen. Maar het was niet noodig. Uit het onderzoek bleek, dat de petroleumlamp in de benedenwoning tijdens afwezigheid van de bewoners was gaan walmen. Een met de teekenen van zijn waardigheid be- kleede brandspuitmeester draaide de pit wat lager en de zeven spuiten rukten in. Ernstig ongeluk. Gistermid dag heeft er op den Leidschen Straatweg te Oegstgeest weer een'ongeluk plaats ge had. Een auto, bestuurd door P. v. d. M. uit Amsterdam, rijdende aan den rechter kant van den weg, wilde een met paard bespannen wagen voorbijrijden, juist op het oogenblik, dat van de tegenovergesteld© richting ook een auto aankwam. Hierdoor week de auto te veel naar rechts uit, waar bij twee voetgangers werden aangereden. De 21-jarige arbeider V. werd in de sloot geslingerd en kreeg een niet ernstige hoofdwond. Minder goed ging het met den ongeveer 65-jarigen de L., die ernstig werd gewond. Beiden werden naar het zieken huis te Leiden overgebracht. Trambotsing. Gisterenmorgen heeft te Eindhoven een niet ernstige tram- botsing plaats gehad. Omstreeks 7 uur arriveerde daar uit de richting Helmond een drietal trams met personnel van de Philipsfabrieken. De eerste tram die om 7.15 hier aankomt, bleef in de Bleek- straat een zevental meters van de Dom- melbrug steken wegens het vastloopen van de remmen van de locomotief. Ter wijl men bezig was met het verstellen der remblokken, arriveerde uit dezelfde richting de tweede tram. De machinist had de stilstaande tram, bestaande uit locomotief en één personenrijtuig blijk baar te laat bemerkt en reeds er pardoes achterop. Tengevolge van de botsing werd de vastgeloopen locomotief wegens de sleepende wielen uit. de rails gedrukt; ook de voorste wielen van het aanhan gend personenrijtuig derailleerden. De locomotief derailleerde aan den kant van den Dommel, zoodat het maar zeer ge lukkig was, dat de machine niet kan telde, anders had zo wellicht in de ri vier terecht gekomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materiëele schade is zeer ge ring. Het tramverkeer heeft geen noe menswaardige vertraging ondervonden. Pred ikantstraktemenien DEN HAAG. V.D. Do Officier van Justi tie bij de Haagsche Rechtbank nam heden conclusie in de bekende zaak van de predikantstraktementen in de Ned. Herv. Kerk. De Ned. Herv. gemeente te Oud dorp vorderde n.l. van de Ned. Herv. Kerk terug de door haar betaalde en door de Alg. Synode vastgestelde bijdrage voor het predikantenfonds. De conclusie van den Officier strekte tot ontzegging van de ingestelde vordering. Het gevonden vrouwenlijk. ROTTERDAM. V.D. Omtrent het in oen duivenhok in de Waalhaven drijvend ge» vonden lijk heeft do politie onverwacht een oplossing in handen gekregen. De Haagsche zedenpolitie had n.l. opsporing verzocht van de 20-jarige dienstbode L. T. Toen de Haagsche politie het bericht van het gevonden lijk las, hebben recher cheurs en twee zusters van de vermiste een onderzoek te Rotterdam ingesteld, waarbij bleek, dat het gevonden lijk in derdaad dat was van de vermiste dienst bode. Zij was reeds eenigen tijd zonder betrekking en in handen van een abortus- pleger gevallen. In den nacht van Zondag op Maandag is zij overleden. De man die haar in behandeling had, heeft toen het lijk op een handkar van Den Haag naar Rotterdam vervoerd en daar in de Waalhaven geworpen. De dader is voort vluchtig, maar de politie is hem op het spoor. Het volksgericht te Niebert. GRONINGEN- V.D. De Rechtbank al hier deed heden uitspraak in de zaak contra de zes personen uit Niebert, die als aanvoerders van een bende in den nacht van 18 Juni een soort volksge richt hebben gehouden over den 30-jari- gen koopman H- D. en diens huishoudster, die zij, nadat eerst vernielingen aan hun woning waren toegebracht, dwongen om half ontkleed in een optocht mee te loo- pen. De rechtbank veroordeelde de zed beklaagden tot gevangenisstraffen resp. van 3 mnd-, 3 mnd., 5 m'nd., 3 mnd., 6 weken en 3 mnd- Enkelen hunner werden bovendien nog veroordeeld tot het betalen van schadevergoeding. ROME1- V.D. Do Kamer heeft het ver drag van Tirana met 2 st- tegen goed gekeurd. STOCKHOLM. V.D. Heden viert Koning Gustaaf zijn 20-jarig regeerinigsjubileum- Op zijn verzoek hebben geen feestelijkhe den plaats. De moord te Hee rlerheide. 1 Dinsdag stond voor de rechtbank te Maas tricht terecht de 28-jarige K. de V., ge boren te Sneek, mijnwerker te Bruns- sum, thans gedetineerd, beschuldigd in den nacht van 28 op 29 Aug. j.l. de mijnwerker Rcimersdal van het leven te hebben beroofd door met een revolver op R. te schieten, waardoor de longslagaxlar werd geraakt. Beklaagde was ter terechtzitting ge kleed insmoking, droeg een grijs ge ruit vest, lakschoenen en een zalmkleu rige sjerp om den hals; hij gedroeg zich onverschillig en reinigde met een houtje z'n nagels. Het beginpunt vau het drama is gele gen in een verkeering door de V. aange gaan met een dochter van R., eenigej jaren geleden. Het meisje was toen 17 jaar oud en de V. had haar overreed, met hem naar België te gaan, waar- vandaal' de vader haar terughaalde. De V. werd toen door de rechtbank ver oordeeld wegens schaking. Na z'n straftijd is de V. in België gaan werken, doch keerde terug op het bericht, dat het meisje verkearing had aangeknoopt met een ander. Sindsdien was er doorloopend ruzie tussohen de V. en R. In den morgen van den moord had de V. „zich nog in het schieten geoefend op een telefoonpaal. Gaande van het café N. .naar dat van V. liep hij, vergezeld van een kameraad M., langs het huis van R., waarop do V. zijn revolver te voorschijn haalde en vuurde. Hierop kwam R. naar buiten, om direct twee kogels te krijgen, waarvan één de doode- lijke wond veroorzaakte. Uit de verschillende getuigenverklarin gen kwam naar voren, dat beid. reeds lang er op geloerd had, om met R. „af te rekenen". Zoowel dc getuigen a charge als a décharge legden bezwarende verkla- ringen af. Daar de weduwe van R. haar 9e kind verwacht werd de verdere behandeling van deze zaak uitgesteld tot 17 Jan. a.s. De Haagschevergiftigings- zaak. De zaak van den majoor van den Geneeskundigen Diensi, Dr G. uit Den Haag, die terecht zal staan in verhand met de vergifliging van kapitein Queck door middel van een inspuiting met sco polamine, wordt Maandag 12 December voor het Hoog Militair Gerechtshof be handeld. Verduistering van f 2.600. De procureur-generaal bij het Haagsch Ge rechtshof heeft gisteren bevestiging ge vraagd van een vonnis van de Rechtbank te Rotterdam, waarbij de 41-jarige kas sier A. J. B.; terzake -van verduistering gepleegd in de jaren 1923 tot 1927, van ongeveer f42.600, ten nadcele van de ex- pediteuisfirma Vervloei en Co., bij welke firma hij in betrekking was, is veroor deeld lot 21/2 jaar gevangenisstraf. Flesschentrekkersmetho dc-n. De rechtbank te Breda eisehte tegen een werkloozen sigarenmaker 1 jaar ge vangenisstraf wegens het doen van bestel, lingen in het groot en het niet betalen dier goederen als hij ze ontvangen had. Deze werklooze, die ondersteuning ge noot, voerde zijn practijken met zijn broer te Tilburg uit, waar ze bij tal van firma's in het land bestellingen in het groot deden, zonder te betalen. Allerlei waren werden dan ver benoden de waarde aan den man gebracht. Wel werden goederen door de Tilburgsche politie in beslag geno men, maar dan lieten de bedriegers in het vervolg de goederen aan andere sta', ti-onls bezorgen. Nationale Bceren Onderlinge. Gisteren werd te Utrecht de Algeineene Vergadering der Bcdrijfsvereeniging Nationale Boeren Onderlinge (uitvoering Land- eu Tuin- liouwongevallenwot 1922) gehouden. De Voorzitter, dhr T. van Delden te Ter- wolde (Geld.) heette de afgevaardigden en belangstellen do loden hartelijk welkom. Het doet hem genoegen, dat nagenoeg alle al'dee- lingen vertegenwoordigd zijn. Waar in het afgeloopen boekjaar de Vereeniging zich we derom rustig heeft ontwikkeld en de agenda geen punten aangeeft, "waarover een ernstige discussie verwacht mag worden, is het vhor het Bestuur des te aangenamer een zoo goed bezochte vergadering te mogen zien. De Directeur doet hierna medodeeling, dat in verband met de bij de Tweede Kamer in gediende wijzigingen der Land- en Tuinbouw- ongevallenwet, op 29 September j.l., in Den Haag een bespreking heeft plaats gehad met vertegenwoordigers van allo Bedrijtsvereenigin- gen, teneinde de Hegeering, aan do hand der in de praktijk opgedane ervaring, van advies te kunnen dienen. Verder doet hij mededeeling, dat do vorig jaar in uitvoering genomen ziekteverzekering onder de leden een ruime deelname heeft on dervonden, zoodat hiermede in een behoefte is voorzien. Anders is het met de pensioen en ouderdomsverzekering der leden zelf. Het belang daarvan blijkt nog niet voldoende bij de leden te zijn doorgedrongen. De Rekening en Balans worden goedge keurd. Het lodental vermeerderde, niettegenstaande verschillende mutatiën met 159 en steeg tot 7167. Het totaal bedrag verzekerd jaarloon steeg tot f 14.299.585.47, hierin is begrepen een bedrag van f884.682.10 der Vrijwillige Verzekering. Hl Si !I|i| In totaal werden 1306 gevallen aangegeven waarvan 20 werden afgewezen als zijn de geen bedrijfsongeval of bedrijfsziek- te. Hieronder waren 5 gevallen met doode- Hjken afloop. Aan 5 getroffenen, welke blij vend invalide werden, werd een levenslange uitkeering toegekend. Terzake Wettelijke Aansprakelijkheid der le den werd in 6 gevallen schadeloosstelling verleend. De verlies- en winstrekening geeft in ont vangst en uitgaaf eon bedrag aan van f 93.635.21. Hiervan moest door de leden wor den opgebracht aan premie f82.775.75, het geen voor do groep landbouw overeenkomt met f 6 per f 1000 jaarloon. Hierbij moet worden opgemerkt, dat door de leden boven dien de kosten moesten worden opgebracht, welke komen ten laste der afdeelingen, wegens uitkeering en geneeskundige behandeling ge durende do eerste zes weken der arbeidson geschiktheid, benevens do daaruit voortvloei ende administratiekosten. Uit den aard der zaak waren deze kosten in de verschillende afdeelingen variëorend en bedragen vanaf 1250 tot f 8 per. f 1000 jaarloon. De balans sluit met een debet en credit van f378.279.67, waaronder een effectenbezit van f 238.100. Aan de in de rekening en balans vervatte gegevens meende de Voorzitter nog het een en ander te moeten toevoegen. De reserves voor alle renten zijn volgons zeer veiligen maatstaf berekend en gebaseerd op een 4 pCt. rentevoet, terwijl het effectenbezit, uit sluitend bestaande uit Staats- 011 Gemeente- leeningen, benevens pandbrieven van als so- lied bekend staande hypotheekbanken, gere kend naar den koers van aankoop, gemiddeld 5 pCt. rente afwerpt. Waar verder uit het Jaarverslag blijkt, dat voor alle te verwachten lasten voldoende ge reserveerd is en daarnaast een flinke reserve is gevormd voor algemeene doeleinden, was bü van oordeel niet te voel te zeggen als bij constateerde, dat de N. B. O. zich in finan- ciëel opzicht, krachtig heeft ontwikkeld. Deze resultaten geven des te meer voldoening, wan neer wij daarbij in aanmerking nemen, dat de omslag 8 pCt. lager is dan vorig jaar. Op voorstel van bet Bestuur werd bet laag ste bedrag, waarvoor een Vrijwillige Verze kering kan worden afgesloten, bepaald voor personen beneden 20 jaar op f2 per werk dag en voor personen van 20 jaar en ouder op f3 per werkdag. Verder werd op voorstel van het Bestuur be sloten gebruik te maken van do bevoegdheid tot vroegere aflossing der obligatielcening over te gaan en reeds dit jaar vijfduizend gulden uit te loten, welk bedrag met 1 Mei a.s. aflosbaar zal worden gesteld. Mond- en klauwzeer in België. Door het bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond wordt in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw verzocht, om aan de Zuidelijke grenzen van ons land een strook' van 0enigo kilometers breedte te willen be palen, waaruit geen runderen noch andere herkauwende dieren en varkens 1 nog cm worden uitgevoerd, in verband met het in België heerschende monl. en klauw zeer. ar (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie.) De St. Nicolaas viering. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u onderstaande in uw blad to plaatsen- Bij voorbaat mijn dank. Ofschoon ik niet zoo kleingeestig of «vergeestelijk ben. dat ik mij stoot alan elke onschuldige grap, zoo heeft heit mij toch al jaren lang verwonderd, dat nooit eenis een of ander ernstig woldenkend mensch zijn stem heeft laten hooren te gen al die St. Nieolaasdrukte en reclame: misschien lijkt, het in veler oog zeer onschuldig, maar mij komt het voor als een van die kleine vossen die don wijn gaard verderft. Bij Rome inag zoo iets misschien op zijn plaats zijn, maar wie aan spraak wil maken op den naam Hervormd of Gereformeerd (ik bedoel niet kerke. 1 ij k H- of G.) -Lie moest, dunkt mij, mot dit alles breken- En wat de opvoeding van kinderen betreft, ik denk, dat een christen ouder al die bijgeloovigheid omtrent St- Nicolaas en zijn knecht Zwarte Piet, al even hard uit het kinderhart zal zoeken te ban'nen als hij het er onbedacht en on gewild heeft ingestrooid en laten ontkie mt n. Neen het ware en groote kinder geschenk wordt niet door St- Nicolaas ge. bracht door de schouw in een kinder klomp en een kind moet niet geleerd worden een bosje hooi of zoo, iets om aan te lokken of uit erkentelijkheid op het hek te hangen. Neen het ware en groote kindergeschenk is verworven en beloofd en wordt gegeven, laat ik nu in dit verband maar zeggen door Maria's Zoon eiï door Zijn Woord en Geest in het hart gelegd. Ik zou willen vragen wie was St- Nico. laais, waar en wanneer heeft hij grt leefd, en wie was zijn knecht. Misschii n, als ik mij in zulke diegen erger, komt zulks uit onbekendheid en mis vatting der zaak, want ik durf haast niet gelooven dat ik een der misschien velen ben, die do knio voor dezen ver meenden of werkelijken baal niet buig. Misschien is de zaak zeer onschuldig, men kan alles overdrijven, misbruiken en tot zonde maken, dat weet ik zeer wel, maar daarom was voor mij en misschien vele anderen meer en boter bekendheid scwenscht- Biggekerke. Job Wisse Mz. Het komt ons voor, dat de inzender aan het slot van zijn schrijven, dat we een weinig verkort hebben, den spijker op den kop slaat. Men moet ook bij deze dingen niet over drijven. Op de vraag, wie St. Nicolaas was, diene het volgende door ons aan de Stand, ontleend: „In de derde eeuw na Christus werd in het stadje Patera, in het land van Lycië een knaapje geboren, dat den naam van Nicolaas ontving. Zijn ouders waren rijk en bovendien zeer deugdzaam. Van die deugdzaamheid moet ook bijzonder veel geleefd hebben in het hart van het kind en deze openbaarde zich vooral daardoor, dat hij gestrengelijk de matig heid betrachtte en de begeerlijkheden des vleescbes onderdrukte. Zoo wordt ver haald, dat hij reeds als zuigeling op de vastendagen het voedsel weigerde. Of het er dus al jong in zat! Als knaap legde hij zich allerlei ont beringen op en vermeed hij slechte ge zelschappen. Toen zijn ouders gestorven waren, gaf hij al het hem toekomende geld en goed aan de armen. Voor zich zelf had hij niets over. Hij liep in een grof gewaad rond en gebruikte nooit anders dan water Sint Nicolaas, die op aanraden van zijn oom in den geestelijken stand gegaan was, deed yeel goeds en hoewel hij den menschen het stilzwijgen oplegde, werd de milddadigheid van den Sint bekend. Maar waarom werpt hij bij voorkeur zijn lekkers door den schoorsteen en rijdt hij altijd nog over de daken? Hier komen we op 't terrein van 't hei- densch bijgeloof! De groote schouw was in de middeleeuwen de verbinding van de geesten met de buitenwereld. De heksen vlogen door dien schouw op 'n bezemsteel de lucht in en keerden door den schouw ook weder huiswaarts. De booze en goede geesten kwamen tof de menschen door den schoorsteen, en in dien schoorsteen wer den wel voorwerpen gehangen om de eerstgenoemden te verdrijven. Dus ook de goede dingen bereikten de menschen dooi den schoorsteen. En nu is de schoen van ouds de plaats, waarin geluk geborgen wordt. Als Wodan, de god van de "Germa nen, '11 goede hui had, dan stopte hij de schoenen van de menschen vol goudstuk ken! In Mecklenburg was 't hijvoorbeeld de gewoonte, dat de bruid voor de huwe lijksplechtigheid 'n geldstuk in haar schoenen legde. Dan behoefde ze nooit geldgebrek te vreezen. En dé uitdrukking „den schoen bij iemand zetten" beteekent nog: bij iemand ergens bedelen. Ziedaar de verklaring van St. Nicolaas en de schoen Wodan reed op z'n schimmel door de lucht, komend uit '11 ver land van licht en zon. En St. Nicolaas rijdt op 'n wit paard, ook door de lucht, want bij iedere dwars straat moet hij 'n sprong maken, en h>j komt .uit 'n land van licht en zon, uit Spanje, hoewel de echte „heilige" er nooit "n voet heeft gezet. Die heele St. Nicolaasriering rust du.- op „Roomsche fabelleer en heidense* bijgeloof!" In onzen tijd kan het St. Nicolaasfeesi echter als een onschuldig genoegen win den beschouwd. Het is een geschikte gelegenheid om ei kaar te verrassen en door gTOotere of kleinere geschenken de kinderen blij te maken, de vriendschap en soms ook wei iets anders te onderhonden of aan te wakkeren. Voor den middenstand geeft dit on schuldige feest het voordeel dat nog wei eens extra-zaken worden gedaan. Red Mijnheer de Redacteur, Zoudt U misschien zoo goed willen zgii, dit stukje in Uw blad over te willen nemen Bij voorbaat mijn dank. Met genoegen heb ik in „De Zeeuw" ran 3 Dec. 1.1 het stukje vart den heer Wessels over „De Zeeuwsche Namen" gelezen. Onder- geteekende zou echter aangaande den naains- oorsprong van de Bevelanden nog he* vol gende willen schrijven De heer W. schrijft in bovengenoemd artikel o.m. „Over den oorsprong van dezen naai* (d.i. de „Bevelanden") zijn de Kroniekschr» vers het tamelijk met elkaar eens". Nu is het schrijver dezes niet te doen om- den heer W. op onjuistheden, of onvolledigheden te betrappen, want ik ben zelf maar een leek in de Zeeuwsche geschiedenis en mijn stukje maakt er heelemaal geen aanspraak op volledig te zijn; maar m.i. zon het ge- wenschter zijn om „Kroniekschrijvers" te vervangen door „latere schrijvers", want de kroniekschrijvers hinken op meer dan één gedachte. Immers, indien we Smallegange op slaan,. dan vinden we daar, dat volgens Box horn (ik heb in in'n aanteekeningen ver zuimd de bl. te vermelden, zoodat ik die niet mee kan deelen), o.m. de volgende gissin gen omtrent de naamsoorsprong van de Bevelanden bestaan le. „Eenige willen, dat het dus gonaemt sf van het Beven, doordien het, voor sijne voltrokken bedijkinge, door de vochtigheit, eenen onvasten en bewegelijk® grond scheet» te hebben". 2e. Ander (en willen), dat de eigen (d.i. oorspronkelijke) naem is Beyerland, door het misspreeken van don gemeenesri man (d.z. de eenvoudige menschen) in Bevelant ver andert, en dat dese naem den lande sou- da aangebleven zijn van de Graven en Heerem uit den liuise van Beyeren (die van 1354 1433 regeerden), die de inwoonderen van dien (d.i. van de Bevelanden) met vele vrijïghedem (d.'z. privilegiën) voorsienhebben" Er zijn echter nog andere meeningen om trent den naamsoorsprong der Bevelanden. We noemen de volgende: 3e. Sommigenhebben gegist, dat de naam afkomstig zou zijn van „bevaarden" bedevaarten?), die het Roomsche bijge loof hier eerst invoerde (Erm. Z. Bev. bl. 10). 4e. Molhuijsen meent, dat Beveland „het omringde land" beteekent, want het An- glo-Saksische werkwoord „béfön" met 't ver leden deelwoord „befeht" bet. bevatten, omringen, d.i. indijken (Anglo-Saks- namen en woorden in Nijk. Bjjdr. IV bl. 200). Het waarschijnlijkst echter acht ik ook de meening, door den heer W. neergeschreven, die trouwens ook door schrijvers van naam der vorige eeuw te boek gesteld is. De heer W. schrijft vlak na het boven aan gehaalde gedeelte:,,Pepijn van Landen hadaan zijn dochter Geertruida onder ineer ook de slikken en schorren gegeven, uit welke dit district ontslaan is". Volgens- Erm. bl. 9 en Dresselh. in Maarrdb. Z. en N. Bev. 1826 bl. 62 zou dit bestaan hebben uit Bieveland, Spiesant en Gersel- r e (Beveland, Stuvesant en Borssele). Het toenmalige Zuid-Beveland was niets meer dan de tegenwoordige „Breedo Watering" en strek te zich niet verder uit dan vau 's Heer Arendskerke tot Ierseke (Dresselh. Wande), bl. 4). 0! Noord-Beveland in dien tijd tot „Bie veland" gerekend werd, durf ik piet beves tigen, daar ik er in do mij ten dienste staande bronnen niet voor de 10e eeuw gewag van gemaakt vind. Stuvesant lag op het toenmalige eiland Baarland, maar is sinds lang door de zee verzwolgen. Borssele be stond, zooals de heer W. ook reeds schrééf, uit twee deelen, n.i. B. bewesten en B. be oosten vijfzode. Hoogachtend Uw dw. dr, A'. BOUDEWIJNSZ. 'sH. 5—12—27. Wisselkoersen. Amsterdam, 8 Dec. 2.30 uur. Berlijn 59.0659.08 Brussel 34.5734.60. Parijs 9.729.741/2- Londen 12.0712.07V2. New-York 2.471/42.473/8. GOES. Huw.-aang.Johannes Maat, 25 j. en Elizabeth Jozina Guiran, 26 j. Middelburg, 8 December, Graanmarkt. De aanvoer was ma tig. De noteering was: jarige tarwe f 15.50 f 16, nieuwe tarwe f 10f 14, kroonerw- ten f 2428, maanzaad i 35f 39, witte boonen ongelezen f 19f 24, gelezen f 27 f28; lange bruine boonen f24f28; ronde bruine boonen f 39f 44. Boter f 1, part. f 1.10, kipeieren f 11, part. f 12, poelje-eieren f 8, part. f 9, een deneieren f 9, part. f 10.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 3