Ho. 58 Woensdag 7 December 1927 42e Jaargang ''InsüiuLËfoir KRONKELENDE PADEN. NtVA TANDPASTA Staten-fieneraal VOORKOMT TANDBEDERF ■irecteur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Ta».: Radactie en Administratie na. 11 Postrekening No. 44455 Bfikantoor fe Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 leder zijn eigen favoriet. Belasting te betalen is niet altijd öan dangenamo bezigheid, belasting op te leg gen is ook een moeilijke zalak, maar hot allermoeilijkst, schijnt wel, naar Minister de Geer de vorige week in1 de Tweede Kamer verklaarde, belasting te verlagen, omdat dan ieder zijn eigen favoriet heeft. En dit schijnt inderdaad het geval te zijn. De Regeering hoeft uitgerekend, dat zij liet volgend jaar een bedrag van f 15 a f20 millioen beschikbaar heeft, waarom zij voorstelt de Inkomstenbelasting met gemiddeld 20 pet. te verlagen'. [Wanneer men. nu echter de Kamer verslagen leest, dan krijgt men den in druk, dat vele Kamerleden: over deze f20 millioen precies eender denken als een straatjongen die eein dubbeltje vindt en die bij zichzelf de heerlijkheden op somt, die hij daarvoor zou willen koopen. Natuurlijk zijn er leden die de plan- Bon van den Minister toejuichen. Maar ei' zijn ook anderen. De een' dringt op verlaging van den accijns op het geslacht aan. Anderen wil len den accijns op het gedistilleerd ver lagen. Weer een ander meent dat eerst de thee goodkooper gemaakt dient te worden. Daar blijft het echter niet bij. Er zijn ook tal van leden die van geen belastingverlaging willen weten, maar die het beschikbare geld willen uitgeven niet alleen, maar nog veel meer dan er vol gens «Ie Regecring voor belastingverlaging beschikbaar is. De een vraagt invoering van een koste- looze ouderdomsrente. Anderen zouden alle ambtenaarssala rissen. verhoogd willen zien. Ook zijn er die voor de oud-geponsion- neerden eens flink in den zak zouden wil len tasten. En zoo zouden we kunnen voortgaan. Er wordt voortdurend op de Regecring aandrang uitgeoefend om toch maar geld uit te geven, voel geld uit te geven. iWerd vroeger het budgetrecht als een zaak van groote beteekenis beschouwd, opdat de Overheid maar niet zonder meer •over de bears van het volk zou beschik ken, in dezen tijd staan daar tal van volks vertegenwoordigers om de Regeering te prikkelen, toch met volle handen te grij pen in de zakken van de belasting betalers. Ieder heeft, zooals Minister de Geer terecht opmerkte, zoo zijn eigen favo riet. Gelukkig maar, dat do Minister van Financiën voet bij stuk houdt, en dat hij wat dit punt betreft, niet voornemens is de leiding uit handen te geven. Verlaging van de Inkomstenbelasting is dringend noodig. En het is te hopen, dat daarmee spoed wordt gemaakt, omdat zooals de minis ter-president meedeelde, op het aanwe zige overschot voor andere verlagingen ön voor vesrhoogingen van uitgaven tot dusver bij hem reeds beslag was gelegd, lot een bedrag van ongeveer f 80 millioen. VERSCHIJNT ELK EN WERKBAS Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, fl. Losse nummersft.W Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer M et. Bij abonnement belangrijke korting Het Poolsch-Utausch geschil. Gisteravond had to Genève een confe rentie plaats van de vijf groote Mogend' heden, waaraan Chamberlain, Briand, Stmsemann, Scialoja en Adaki deelna men. De beraadslagingen golden vooral het JPoolsch-Litausche conflict. Wij ver nemen, dat de vertegenwoordigers dezer Vrij naar het Engelsch. 41.) -o- Nog een laatste omarming en Emily was alleen. Voor velen zijn zulke beproevingen slechts kleinigheden, een zelfzuchtige vrouw zal ze nauwelijks voelen. Maar Emily leefde voor haar man, zijn dage- lijksch gezelschap was haar grootste ge luk. Hoewel ze dit nu moest missen, verzuimde ze haar plicht niet en trachtte ze moedig het kruis te dragen, dat God haar opgelegd had. Harry had den wensch geuit, dat ze van mevrouw Hill zou leeren, daarom zocht ze zooveel moge lijk haar gezelschap. Het duurde nog enkele dagen, voor Mary bij haar kon komen, maar gedu rende die dagen gaf ze niet toe aan die trieste stemming, «lie haar telkens dreigde te overmeesteren. Boven«lien kwamen er al heel gauw brieven van Harry. Ze her innerden haar aan hun verlovingstijd en ze dankte God, dat ze nu zijn vrouw was, «lat ze tezamen ofschoon geschei den, één waren. mogendheden hot eens waren, dat de se dert 7 jaar tussehen Litauen en Polen heerschende oorlogstoestand zonder uit stel opgeheven moet worden en dat de di plomatieke en consulaire betrekkingen tussclien beide staten iiervat moeten wor den. Woensdag zal vóór den Volkenbonds raad het eerste debat over het geschil plaats hebben. De Litausche minister president Woldemaras, zal de eisclien van zijn land uiteenzetten, waarna de Pool- sohe minister vara, buitenlandsche zaken, Zileski, het standpunt van zijn land zal verdedigen. De Raad zal vermoedelijk den Neder landse hen minister van buitenlaud- sche zaken, Jhr Beelaerts van Blokland, tot rapporteur over deze aangelegenheid benoemen. In Volkenbondskrtngen hoopt men vast, dat de Raad er in zal slagen, vóór het einde dezer zitting een accoord tussehen Polen en Litauen tot stand te brengen. De heer H. Colifn gehuldigd. In de niet-openbare zitting van den Volkenbondraad is dhr Colijn tot voorzit ter van do «liplomaten-bijeenkomst be noemd, die in den aanstaanden zomer zal beslissen of de conventie tot opheffing van in- en nitvoerverbodeu definitief in werking zal treden. In zijn rapport over de eerste confe rentie zeide de rapporteur Stresemann dal de zeer bevredigende resultaten daar van grootendeels te danken waren aan de vaardigheid en kennis van Colijn en aan zijn onvermoeide pogingen om de conferentie te doen slagen. Ik ben er zeker van, zeide Stresemann, dat de RaaS zal wenschen, aan Colijn zijn dankbaar heid en tevens zijn groote waardeering te betuigen voor het werk, dat hij voor den Bond heeft gedaan. Colijn zelf bracht hulde aan den voor bereidenden arbeid van de economische commissie van den Bond en hoopte, dat do conventie niet later dan begin 1929 van kracht zou worden. Hij drukte z'n spijt er over uit, dat het denkbeeld van arbitrage door de conferentie niet zoo hoog was gehouden, als men had kunnen wenschen, aangezien bijna alle staten, die geteekend hebben, verklaarden, dat de arbitrage-clausule niet verplichtend zal zijn in de moeilijkste kwesties, die juist de moeilijkste geschillen kunnen veroor zaken. Het veelbesproken echtpaar. Zoebkof, de jonge man van de bejaarde prinses Victoria, die Maandag veronge lukte door het springen van den voorband van zijn motorfiets, is in een auto van het ziekenhuis te Godesberg, naar het pa leis zijner echtgenoote vervoerd. Behalve uitwendige hoofdwonden, heeft hij oen lichte hersenschudding en ontvellingen aan de heup opgeloopen. Hij zal een poos het bed moeten houden, doch er bestaat geen levensgevaar. Eenige dagen geleden verscheen te Ber lijn bij Karl Voegler een boek onder den titel: „De hartsroman van prinses Victo ria en Alexander Zoebkof". Op het titel blad is hot jonge echtpaar afgebeeld met de Iloheny.ollcm-kleuren. Zoebkof ver kreeg, met zijn vrouw, van de justitie een voorloopig bevel, dat de verdere versprei ding van het boek verbiedt. De uitgever heeft tegen dit voorloopig verbod gepro testeerd. De communisten in Lettland. Voor de zesde maal in dit jaar is van communistische zijde gepoogd, het aan de buitenkant, der stad gelegen grootste ar senaal van Letland in de lucht te laten vliegen. De wakers bemerkten evenwel onraad jrn konden op het laatste oogen- blik een ontploffing voorkomen, die zeer zeker noodlottig zou zijn geworden. Do pers dringt eenparig aan op het nemen van strenge maatregelen togen de communisten, die betaald worden door de Moskousche Kominterne en al hun krach ten inspannen .om van de Letiandsche republiek een Sovjetstaat te maken. Anti-Hongaarsche onlusten in Roemenië. Volgens de eerste mededeelingen, die van de Roemeensch-Hongaarsche gTens kwamen, verzamelden zich uit verschil lende gedeelten van Zevenburgen sin te vens uit het gebied van het Roemeensche koninkrijk, voornamelijk uit Jassy en Boe karest, verscheidene duizenden studenten te Gross-Wardein. Zaterdagavond kwam het tot betoogin gen, die Zondagochtend in bloedige uit spattingen ontaardden. De betoogers richt ten zich allereerst tegen de Joden, doch de uitspattingen namen later een anti- Hongaarsch karakter aan. De redactie-bu- reaux van de Hongaarsche bladen „Magv- varad" en „Pesfci Hirlap", en eveneens de geheel© inrichting van een katholieke ver- eoniging, van de woning van den opper rabbijn en het meubilair van het Lyceum werden vernield. De politie stond machteloos. Militairen en gendarmerie herstelden later evenwel met de grootste energie de orde. Een Hongaarsch tooneelspeler, wiens naam nog niet bekend is, werd gedurende de onlusten op straat neergeschoten. De boodschap van president Coolidge aan het Congres. D,e boodschap van Coolidge, welke in beide Huizen van het Congres voorge lezen Is, stelt met dankbaarheid vast, dat de toestand van het land over het algemeen goed is. Pet land in zijn geheel geniet een voorspoed, die nooit 5öv er troffen is, de loonen zijn hooger dan ooit, er is werkgelegenheid te over. De nationale schuld zal tegen het einde van het belastingjaar teruggebracht zijn van 26.G00 millioen dollar tot 19.795 mil lioen dollar. Coolidge veroordeelt de politiek van wedijverende bewapeningen der oude we reld, doch legt den nadruk op den om vang der defensieve behoeften der Ver- eenigde Staten op vlootgebied. Hij zeide dat het land zeer uitgebreide maritieme bewapeningen en ook een groote strijd macht in de lucht noodig heeft." In 'verband met de mislukking der vlootconferentie van Genève, zeide hij: „Wü .ondervonden veel medewerking van Japan, 'maar waren niet in staat om tot een overeenkomst te komen met Enge land. "Wij weten, dat er jjeen overeen komst te bereiken is, die niet te vereeni gen is met een aanzienlijk bouwprogram van onz,e zijde." „Wij moeten voortgaan den vrede te bevorderen door ons voorbeeld en hem te bevestigen door zulke internationale overeenkomsten tegen dén oorlog als de constitutie ons toestaat te sluiten." „Mary, lieve Mary, wat ben ik blij ctat je komt", zei Emily eenige dagen' later, toen ze haar vriendin begroette. „Niet meer dan ik om bij jou te komen O Emiiy, wat gaat er boven den gezelligen huiselijken haard? en boe gastvrij laat je mij in die gezélligheid deelen." Het was inderdaad voor de beide jonge vrouwen een zegen, dat ze elkander op deze wijze konden steunen. De piano werd weer geopend en zij maakten plannen om hun dagen nuttig te besteden; wanlt Emily vergat Harry's woorden niet, voor zijn vertrek uitgesproken. Als hij terug kwam, moest zij hem een gelukkig en opgewekt gezicht kunnen toonen; en ia haar pogen om het Mary zoo aangenaam mogelijk te maken in haar vacantie, over won ze haar eigen neerslachtigheid. Het vertrek van majoor Butler en Mary's logeeren hij zijn vrouw joeg veel stof op. Mevrouw Burke moest zich zelf al spoedig bekennen dat ze gespeeld en verloren had. Kapitein Nugent wist, zooaJs iedereen, die van 1de mutaties in het officierscorps op de hoogte was, dat het overplaatsen van majoor Butler 160 mijl weg, geen eerlijke zaak was; en spoedig deed in het kringetje van babbel achtige officiersvrouwen een praatje dé Tonde, waarin zijn naam ook werd ge noemd, in verband met de motieven, die en*poetst 'a-morgeni en 's-avonds met Tö ci&.perVitube, 25 dip. 'A tube. de kolonelsvTouw geleid zouden hebben, om majoor Butler weg te zenden. Toen kapitein Nugent daar de lucht van kreeg staakte hij eens en vooral zijn bezoeken aan haar huis; en zoo moest mevrouw Burke wel de onaangename ervaring op doen, dat voor dien zijn bezoeken haar nicht, en niet haar dochter Julia golden Niet dat ze geloofde dat het hem ernst' was; bovendien, «teelde de kolonel haar •enkele dagen later mee, $at kapitein Nu gent den wensch had geuit, zoo spoedig mogelijk met verlof naar Europa te mo gen vertrekken, waardoor ze zich in dit opzicht weder gerust gesteld voelde. Over het algemeen heerschte er toch geen gelukkige stemming daar in de Noor- «ier-barakken; Julia was voortdurend uit haar humeur; mevrouw Hodge voelde zich dagelijks meer door majoor Bragg inge palmd, en het moge vreemd klinken, ze voelde zich er niet gelukkiger door, of schoon ze niet de macht had, hem van zich af te schudden; de arme mevrouw Ross was zoo verzwakt eu ziekelijk, dat ze zich bijna niet meer vertoonde. De kapiteins Hodge en Ross waren niet lan ger, de luchthartige, onbezonnen jonge mannen van voorheen. De dagen, dat kapitein Hodge lachte om de verliezen aan zijn vriend Ross, waren voorbij, toen waren de bedragen hem te klein, om Bewijzen va» rijvaardigheid- Gistermiddag hadden vertegenwoordig gel's van de Unie van Chauffeurs aange sloten hij den Centr. Bond van Trans portarbeiders, den Ned. R.K. Bond van (Transportarbeiders „St. Ronifaoius", den Ned. Bond v. particuliere chauffeurs en den Ned. Bond v. Christelijke fabrieks- en transportarbeiders een onderhoud met den minister van waterstaat inzake de samen, stelling van het Centraal Rureaii voor de afgifte van' bewijsstukken voor de rij vaardigheid. De samenstelling van dit bu reau wordt gevormd door drie verkeers- vereenigihgen en een vakorganisatie van werkgevers. Do minister erkende dat, waiar thans reeds een werkgeversorganisatie in dat bureau opgenomen is, het niet anders dan billijk geacht kan worden, da.t ook aan de werknemersorganisaties een gelijke vertegenwoordiging daarin werd toege kend- De minister verklaarde zich dan ook bereid het bureau uit te noodigen daarin twee leden-werknemers' op te nemen, ter. wijl hij de organisaties verzocht de namen der daarvoor aan te wijzen vertegenwoor digers aan hem op te geven. Als gevolg daarvan1 hebben de besturen na onderling overleg besloten; dat do Unie van Cliauffeurs en de Ned. R.K. Bond van transportarbeiders elk één lid voor meergenoemd bureau zullen aanwij zen, terwijl de Ned. bond van particuliere chauffeurs en de Ohr- transportarbeiders!, bond zoo noodig elk voor een plaatsver. vangend lid zullen zorg dragon. Jhr dr V an 'V rede n b u r c h- f De Koningin zal zich Donderdagmiddag bij de begrafenis van het stoffelijk over schot van Hr. Ms. gezant te Brussel, jhr dr Van Vredenburch, laten vertegenwoor digen, door haar kamerheer in buitenge! wonen dienst, jhr- mr. W. M. de Brauw, rechtsgeleerd adviseur van het Huis van H. M. De heer W- Ridder Huyssen van Kat- Lcndijke, gezantschapsraad bij de Neder. landsclie legatie te Brussel, die na den dood vah den gezant met het beheer van hot gezantschap is belaist, heeft opt dracht gekregen, namens de Nederland- sche regeering een krans neer te leggen ten huize van wijlen jhr Van Vredenburch. Uit Brussel wordt flog gameid, dat de Koning der Belgen zich bij de begrafenis van Jhr dr van Vredenburch zal «toen vertegenwoordigen door zijn adjudant en oixtonnans-officier. Bezoek bij de Kon.-Moeder. Per S.S.-trein van 9.04 is gisteravond de vorst van .Wakleck-Pyrmont, broeder van de Koningin-Moeder in de residentie aangekomen om eenige dagen de gast van H. M. te zijn. Namens .de Koningin- Moeder werd hij op het perron van het station begroet door haren kamerheer Sixma baron Van Heemstra, die den vorst door de koninklijke wachtzaal begeleidde naar de auto, waarmede naar het paleis in bet Voorhout werd gereden. De Koningin en de Prins hebben gister avond den maaltijd bij de Koningin-Moe der gebruikt. De gasbedrijven. Na een geheime zitting van drie uur heeft de gemeenteraad van Huizen B. en W. opgedragen, het reeds door dit college aangevangen onderzoek naar de geruch ten betreffende corruptie bij het gasibe- er zich bezorgd over te maken, ofschoon zijn tegenstander ze maar al te gaarne accepteerde. Aan de speeltafel hadden de jonge mannen kennis gemaakt met iemand, (lie de geheimen van het spel beter door grondde dan rij: zij waren niet langer tegenstanders, maar voeren in hetzelfde schuitje. Was sems niet de oorzaak, dat kaiptein Hodge lijdzaam toezag, dat de man, die hij haatte, majoor Bragg, voort durend zijn huis bezocht en zijn vrouw het hof maakte, het feit, dat hij dien man aan- rienlijke sommen gelds schuldig was, speelschuld, die hij niet in staat was te voldoen? Vond niet de veranderde hou ding van de vroeger zoo goed geluimde kapitein Ross, welke zijn vrouw het leven tot een hel maakte, haar oorzaak in den last, die op hem drukte, dat hij majoor Bragg meer schuldig was, dan hij ooit zou kunnen betalen? Het kasboek, dat hij altijd met zijn vrouw had bijgehouden, trachtte hij voortaan zorgvuldig vóórhaar verborgen te houden, doch hierdoor werd de dag niet verschoven, dat die vreese- lijke wissels kwamen te vervallen. Geen ontkennen kon toen meer baten, en in de uiterste wanhoop vertelde hij haar alles en vroeg om de weinige juweelen die ze bezat, zelfs de geschenken, die hij haar in hun verlovingstijd had gemaakt drijf v«x)i't te zetten en dit in samenwer king met de commissie voor de fiefct- bedrijven. Het Duitse he gezantschap. Naar het Wolffbureau meldt is als op volger van den Duitschen gezant in Dan Haag, Freaherr Lucius von Stoedten, die om gezondheidsredenen een langdurig ver lof verkregen heeft, aangewezen de graat von ZechBuikers, die tot dusver aan het departement van Buitenlandsche Za ken te Berlijn werkzaam is. Graaf von Zech is een schoonzoon van Von Betfc- mann Hollweg. Dr J. G. Scheurer. Na zeer gerutmeni tijd wegens ernstige ziekte afwezig te zijni geweest, woonde gisteren Dr Scheurer (A-R|.) do Tweede Kamerzitting weder voor het eerst bjj. TWEEDE KAMER. Begrooting van Financiën. Voortgezet wordt do behandeling vai® do begrooting van' Financiën- De motie-Oud (welke het percen tage van pchsioens-ve-rhooging der wet van 1920 vain 40 op 70 wilde brenL gen) wordt verworpen met 54 tegen 28 st- Voor stemmen de S.D., de V-D- en de hoeren L- de Visser en Arts. De motie-K- ter Laan (strekkend.® tot herziening van de pensioenen den zoogenaamd pud-gepensioneerden en van hun weduwen1 en weezen van voor 1919 gepensioneerden) wordt verworpen met 50 tegen 32 stemmen1. Voor stemmen tlxanjs ook do R.K. Mölletr, v. d. Bilt, Ver aart eni Buiten- Die heer L. do Visser (comm.) dient een amendement in om! de salarissen met 5 pet. te verhoogenl. Het amendement wordt bestreden doon de hoeren' J. ter Laan, Oud, Bpumer, Scha. per en Alhardai, o-m. op) grond van het feit, jdat er reeds een! uitspraak van de Kamer is in den vorm van de motief, Bulten en daarna verworpen met 80 stem, men tegen 1 stem. Bij de afdeeling kasten van adminë. stratie der belastingen behandelt do heer Blakker (C-H.) verschillende personeels, belangen. Hij wijst op de onvoldoende bozoL diging en bevordering van de particuliere klerken, die examen voor rijksklerk heb ben gedaan, en breekt verder een1 lans voor de commiezen aan do grens- Hun dienst moet worden beperkt tot het hoogst noodzakelijke. In sommige inspec. ties is de Zondagsdienst echter ver. zwaard, zonder voorafgaiand overleg met de plaatselijke ambtenaarsbonden. Dit heeft vooral bij de christelijke' ambtenaren ontstemming gewekt Spr. betreurt de mit nistorieele aanschrijving, die het sein is geweest tot deze dienstverzwaring en oofc betreurt hij, dat geen overleg is gepleegd tussehen inspecteurs en ambtenaren. De heer J. Tier Laan (S.D.A.P.). vraagt toekenning van periodieke ver- hocgingen aan kommiezen, die door een afgelegd examen kommiezen eerste klasse zijn geworden. De heer Bulten' (R-K.I wenscht uit. breiding van het aantal kommiezen- Voorts dringt hij aan1 op het treffen van een meer afdoende regeling ten aan zien van de particuliere klerken- De heer Oud (V-D. acht de benoeming tot Rijksklerk van een 40-tal van de ruim 400 particuliere klerken, die op zulk ee* Alles hij elkaar genomen mocht Mary, Stewart van geluk spreken, dat ze geen. plichten had, die haar verblijf in de Noorderbarakken noodzakelijk maakte. Ze was innig verheugd, dat zij bij haar vrien din de plaats van een zuster kon in nemen, nu Emily, tijdens de lange afwe zigheid van haar man zoo'n behoefte had aan gezelschap en afleiding. Op zekeren dag ging Emily naai' me vrouw Hill, om «ie lessen in de school kamer bij te wonen, zooals ze haar man voor zijn vertrek beloofd had. Terneer geslagen kwam mevrouw Hill haar tege moet. „Ik ben zoo juist bij mijn nicht ge weest", .vertelde ze. Ze is nog steeds niet den slag van Ada Maxwell's dood te boven gekomen. Herbert Maxwell is zoo juist op reis gegaan." „Waar is hij heen?" „Hij heeft verlof gevraagd en is naar Europa vertrokken, naar huis; hij wil gaan reizen. Arme kerel, hij wil trachten, op. deze wijze aan zijn verdriet te ontsnap pen; maar het zal hem overal als een' schaduw volgen. Er is slechts een rust plaats voor een eenzaam hart en die heeft hij nog niet gevonden. God helpe hem en leere hem berusten en in zien, dat Hij het is, Die alle tranen van de oogen zal afwisschen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1