w Dinsdag 6 December f927 42e Jaargang TGOED. m. 57 NIJMEGEN. mmakerii Buitenland. damsche Lloyd BANK - GOES. eerberickt We.' 1100, - ie bij den Heer Giddelburg. leachikbair. fork end kapitaal' COMPAGNON 8®* I litle verzekerd. onder no. 546 ter Courant te Goes* lit nummer bestaat uit 2 biade». 1 MaatschaptV. fi. Pa' Lloyd. im. ■nen n. R« srtlara n. Hi te Batavia, uthampton. 3 Kaap <tet t,1 tot matige, later ijke tot ZuideHjke bewolkt, aanran der meer kaas oje -Westen, eo iet« iddag 2 uur: gmorgen 796. flotwro: lONNUMMER 2865. »7t I ESS, gekeurd 10,9, 9, L P. BLOK, Wolfaart* n tevens verkrijgbaar, M. BLOK, Telef. a® I lijke en JOS. VERD0NK, Zuid Beveland. ander letter X bureau j te Goes. E KOOR: *s, op rekeninS'j WOLF, Grgpskerke. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie na. 11 Postrekening No. 444S5 Bitkantoor te Middelburg: />ma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VBB90HIJNT ELKEN WERKOAB Abonnementsprijs: Per 2 maanden, franco ger post, f 3..— Losse nummersf IM Prijsder Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 34 ei. Bij abonnement belangrijke korting Woningbouw. .Er wordt niets gedaan-" Ziedaar de klacht of beter nog' de aan klacht, die mem van zekere zijde altijd weer kan hooren als het gaat over de houding van de Regeering tem opzichte ran de 'sociale vraagstukken. Het is altijd critiek enl nog eens critiek- Met het oog daarop tó het goed een!s even aandacht te schenken aiain wat de vorige week door den heer Vliegen in de Tweede Kamer gesproken werd, toon de afdeeling „Volksgezondheid" vam de hegrooting vair Arbeid aan de orde wals- Sprekende over het hurenprobleem, werden door dezen Sociaal-Democraat o- m. de volgende cijfers genoemd: Tusschen de jaren 1905 en 1913 zijn met Rijksvoorschot gebouwd 10911 wo ningen- 't Voorschot bedroeg f22.642.000- Tusschen 1914 en 1917 zijn gebouwd met voorschot 6086 woningen, met als voorschot f 91-763.000. Tusschen 1918 ein 1922 zijn gebouwd 6934 woningen mot voorschotten van f457.715.000 en van 1922 tot 1925 zijn gebouwd 11394 woningen met voorschot ten van f 39-206.000. tntotaal 125.225 woningen met 611 millioen voorschot- Hieruit blijkt duls dat de klacht „er wordt niets' gedaan", althans op dit ge bied niet past- Er is zeer veel gedaan- Vele gemeenten hebben groote risico's voor hunne rekening genomen. De belas- linlgbetalers zullen er vroeger of later wel meier van' hooren. Of er, wat betreft den woningbouw altijd verstandig gehandeld is en of de eiischen niet te zeer zijn opgedreven, is een andere vraag- Maai' feit is het werd indertijd door 5 den heer Schaper ook ruiterlijk toega. geven dat Nederland, wat den woning bouw betreft, staat aan de spits. Een teveel aan artsen. Het Duitsche artsenverbod geeft omtrent het teveel aan medici de volgende statis tiek: Voor den oorlog waren er in Duitsch- land 34.000 artsen, na den oorlog in het kleinere Duitschland 40.000. Het nationaal vermogen bedroeg voor den oorlog 4650 mark per hoofd der bevolking, na den oor log 2419 mark, het nationaal inkomen, dat voorheen 642 mark was, is thans hoog stens 315 mark. Tweeduizend medici, die hun studiën voltooid hebben, worden ingevolge de noodverordening van de rijksregeering' thans niet tot de fondspractijk toegelaten De fondspractijk vormt echter thans den grondslag van ieder artsenbestaan. Duitschland is voor minstens tien ja,ar rij kelijk overladen met artsen. De Pruisische minister van onderwijs heeft reeds twee jaar geleden de studie in de medicijnen met aandrang afgeraden De toestanden hebben zich intusschen in niets verbeterd, weshalve deze waarschu wing nog volkomen van kracht is. De doodstraf in Frankrijk. Bij de behandeling in de Fransche Ka mer van da hegrooting van justitie heeft de socialist Uhry voorgesteld den post van 45,000 francs voor de bezoldiging van de beulen en hun helpers alsmeda voor de kosten van executies1 te schrap pen om aldus uit te spreken, dat de Ka mer, door het opheffen van het beuls ambt den wensch te kennen geeft weldra ook de doodstraf zelf af te schaffen. De minister van justitie Barthou ver klaarde zich hier tegen en zeide, (lat deze 2aak eerst aan do orde moet wor den gesteld bij hel: voorstel van den heer Renaudel tot afschaffing der dood straf. De heer Uhry verklaarde zich daarop licit id zijn amendement in te trekken op voorwaarde, dat er vóór de beraadslaging over het voorstel-Renaudel geen execu ties meer zouden zijn. Ook hiertegen verzette de minister zich en ten slotte werd het amendement met 367 tegen 145 stemmen verworpen. Bomaanslag te Stroemitza. Volgens een bericht uit Belgrado is Zondagavond te Stroemitza een bomaan slag gepleegd op een hotel, waar een groot gezelschap officieren zich bevond. De bom ontplofte echter reeds op straat. Een vrouw en een kind werden gedood, terwijl een luitenant der gendarmerie ernstig ge wond werd. De daders wisten te ontko men, hoewel terstond maatregelen werden getroffen om hen te achtervolgen. Bij do achtervolging werden enkele gendarmes gewond. De stad is door soldaten omsin geld en het grensverkeer is gesloten. De crisis in Roemenië. Het antwoord van de nationale boeren partij op de uitnoodiging tot samenwer king met de liberale regeeringspartij is gisterenavond overhandigd. Het is in hof felijke termen gesteld, doch luidt afwij zend. De ministerraad is onmiddellijk sa mengeroepen. Uit Genève. Nadat Litvvinof aan Chamberlain om 'n persoonlijk onderhoud verzocht had, heeft dit gistermiddag te half drie plaats gehad Het onderhoud verschafte gelegenheid tot een informeele en vrijwillige gedachten- wisseling over de betrekkingen tusschen de beide regeeringen. Het bleek hierbij vrij spoedig dat het niet mogelijk was gedu rende het beloop van de besprekingen, tot een of ander gemeenschappelijk beginsel te geraken, waarop een overeenkomst of verdrag gegrondvest zou kunnen worden. Toen Litwinof dan ook het hotel verliet verklaarde hij aan de tientallen wachtende journalisten, dat hij „housch niets belang rijks" mee te deelen had. Verdere Engelsoh-Russische besprekin gen zouden niet meer deze week te Genève gevoerd kunnen worden, want Litwinof schijnt nu vandaag Zwitserland te zullen verlaten. Het is in ieder geval interessant hoe de Volkenbond steeds meer gelegen heid biedt tot rechtstreeksche besprekin gen tusschen Europeesche staatslieden en hoe van deze gelegenheid een steeds dank baar-der gebruik wordt gemaakt. Verleden jaar was het nieuw, dat Stresemaim steeds met de ministers der geallieerde landen persoonlijk contact had. Nu dit reeds zoo van zelf spreekt, dat men er haast niet meer over spreekt, schijnen de Russen te volgen. Beelaerts of Briand? l>e geruchten, dat onzen minister van Buitenlandsehe Zaken de eervolle maar- uiterst moeilijke opdracht zou te beurt vallen raadsrapporteur over het geschil tusschen Polen en Litauen te worden, zijn nog niet bevestigd, doch een groote kans hierop schijnt inderdaad wel te bestaan. Aanvankelijk scheen bij den raadsvoorzit ter en Sir Drummond het voornemen te hebben bestaan minister Beelaerts uit te noodigen voorzitter te worden van een raadscommissie van 5 leden, die het ge- lieele Poolsch-Litausche geschil zou moe ten behandelen. Later is men meer gaan gevoelen voor het denkbeeld, dat minister Beelaerts geheel alleen Rapporteur zou zijn, doch dat hem eenige juristen als ad viseur zouden worden toegevoegd. Over de wijze van procedure schijnt nog geenerle. zekerheid te bestaan en dit verklaart ge deeltelijk ook, dat minister Beelaerts nog niet is gepolst. Een andere reden is echter, dat men ook nog de mogelijkheid over weegt Briand uit te noodigen deze moei lijke aangelegenheid onder zijn speciale leiding te nemen. Het drankverbod in de Vereenigde Staten. Sinds de van kracht wording van de an ti-drankwet in de Ver. Staten, zijn er we gens overtreding dier wet 40.000.000 doll, betaald aan boeten, zijn er 223,506 veroor deelingen wegens overtreding geweest, en zijn er 22,500 jaar gevangenisstraf uitge deeld Het conflict in de Duitsche metaal industrie. De plaatselijke leider van den christelij- ken metaalarbeidersbond te Bochum, heeft Zondag in een vergadering der arbeiders verslag uitgebracht over den stand der on derhandelingen, die te Berlijn worden ge voerd en over de onderhandelingen, die Zaterdag te Muhlheim hebben plaats ge had. Wat het dreigement der werkgevers be treft, om de bedrijven stil te leggen, meen de hij, dat dit in de eerste plaats tegen den minister van arbeid was gericht. Hij persoonlijk verwachtte, dat bij de onderhandelingen op morgen (Woensdag) een vergelijk op den grondslag der voor stellen van den christelijken metaalarbei dersbond tot stand zal komen. Mocht ech ter toch tot stopzetting van de bedrijven worden overgegaan, dan moeten de vak- vereenigingen den strijd met alle kracht aanvaarden en ook beletten, dat de voor het standhouden der fabrieken noodzake lijke werkzaamheden worden verricht. Naar verluidt, ia de rijksregeering van plan, om zoodra de omstandigheden het toelaten, onderhandelingen over een be middelingsactie te beginnen om het niet tot een algemeene stopzetting van de bedrijven der Duitsche ijzer- en staalindustrie te ia- ten komen, zooals de werkgevers hebben besloten. Do werkgevers zouden ongeveer 250.000 arbeiders willen ontslaan, wier aantal nog eens verdubbeld zou worden, indien de overige bedrijven in de industrie zich bij de actie der werkgevers aansluiten. De cholera in Bengalen. De cholera-epidcmie, welke in geheel Bengalen woedt, is buitengewoon hevig. In de week, die 26 Nov. eindigde, steeg het aantal dooden te Calcutta van 49 tot 109 en in het district Dinajpur van 42 tot 229. Russische spionnage. Tc Londen zijn twee personen aange houden, die verdacht worden van spion nage ten gunste van Rusland. Het zijn de communisten Mc. Cartney en Hansen. Bij zijn verhoor verklaarde de eerste, dat o.a. tot hun taak behoorde wapens naar Litauen te zenden en verder te zorgen voor valsehe paspoorten. Ook was hij het, die in staat was de Arcos te Londen in Mei te waarschuwen voor de huiszoeking die zou plaats vinden. De Engelsche vloot. Ten antwoord op een vraag in het En gelsche Lagerhuis, zeide de parlementaire secretaris van de admiraliteit, dat er dit jaar bevelen zijn gegeven om 39 schepen van de vloot te „schrappen", waaronder 1 kruiser, 9 torpedojagers, 4 duikbooten, 1 mijnlegger en een aantal hulpschepen, in hoofdzaak mijnvegers. Rumoerige vergadering. Zondag sprak de zoon van den overle den Duitsohen Rijkspresident, Fritz Ebert, op een vergadering te Jessen over het the ma' Do strijd om de politieke macht. De vergadering werd echter gestoord door na- tionaal-democraten en ontaardde in een gevecht met stoelen en bierglazen, zoodal er heel wat bebloede koppen waren. De wanorde in Shanghai. Naar Reuter uit Sjanghai verneemt is het tegenwoordig met de veiligheid van Shanghai allerbedroevendst gesteld. En dat geldt ook in hooge mate voor de inter nationale wijk. In die wijk toch werden in den loop der laatste maand twaalf moor den en 137 diefstallen gepleegd door ge wapende boeven. Daarbij werden drie bui tenlanders gedood. De politie doodde acht tien gewapende roovers. De Times van Sjanghai bepleit het weer opwerpen van barricades op belangrijke punten teneinde de diefstallen en ontvoe ringen door Chineesche misdadigers tegen te gaan en ook omdat de communisten weer aan het opruien zijn getogen en sta kingen uitlokken. België's buitenlandsehe politiek. De buitenlandsehe politiek van België besprekende, werpt Servus (Dr Habets) in het „Hbl. v. Antw." een blik op het werk van den heer Vander velde als gewezen mi nister van Buitenlandsehe Zaken. Hij schrijft in dit verband o.m. „Nu mogen de socialistische gazetten over het talent van hun „patroon" vertel len wat ze willen, het is niet uit te vlakken, dat de eerste socialist, die ons „Foreign Office" bestuurd heeft, geen aangename herinneringen achterlaat van zijn beheer. Reeds vroeger hadden wij tegenvallers te betreuren en de heer Hymans weet er van mee te praten maar dit was een reden te meer, om deze zwarte reeks te sluiten. En wat hebben wij gezien? Te Genève worden wij, ondanks de door Vandervelde lichtzinnig gestelde candida- tuur, met fatsoen uit den volkenbond ge zet. Onze jaren-lang durende economische strubbelingen met Frankrijk, heeft de heer Vandervelde tot geen goed einde weten te brengen, ondanks zijn herhaalde tegen woordigheid te Parijs. Wat meer is, hij heeft niet kunnen voorzien noch beletten, dat achter onzen rug om, Frankrijk zich economisch verstond met. Duitschland, ten onzen nadeele. Waren dit ml zware slagen, zij werden zonder de noodige voorzichtigheid nog verzwaard door andere incidenten, die geen eer noch voordeel brachten. Onder deze is te noemen de onver wachts aan de orde gebrachte franc-ti- reuxs-kwestie, een diplomatische fout, al is de grond van de zaak verdedigbaar1. Met Nederland, welks vertegenwoordiger te Genève aan Vandervelde zooveel heette te .vertellen, schoten onder den socialis- tischen minister de zaken niet op. Noch tans hij had er zich meer dan eens op beroemd, dat hij het geschil wel in orde zou krijgen. En inderdaad Vandervelde had bij onze Noorderburen in het alge meen een goede pers. Maar* practisch resultaat: nul. Voegen wij hier nog bij, dat Vander velde onze betrekkingen met Italië diplo matisch door eigen, schuld vertroebelde, zoodat we nu nog geen Italiaansch gezant te Brussel hebben, en dat onze econo mische vrienden van Luxemburg nog altijd zure gezichten trekken, dan is de balans van Vandervelde's politiek met een belangrijk passief te sluiten. Het eenige actief, dal op die balans van 18 maanden beheer, den heer Vander velde is aan te rekenen, bestaat in de door den heer Cattier voordeelig gesloten overeenkomst met Portugal betreffende de grenzen van onze kolonie in de streek van den Congo-mond. Ook moeten wij gunstig vermelden de verdediging der kleine staten, die hij te Genève op zich nam in samenwerking met den heer Beelaerts van Blokland. Baldwin en de Russische voorstellen. Ten antwoord op een vraag aangaande de Russische ontwapeningsvoorstellen, zeide de Engelsche premier Baldwin, dat deze voorstellen door de voorbereidings commissie niet als een nuttige en prakti sche bijdrage tot de oplossing van het pro bleem schijnen beschouwd te zijn. Het zou dus niets opleveren om ze in het Lager huis te bespreken. Het oogenblik voor hun bespreking is natuurlijk het tijdstip der bijeenkomst van de ontwapeningscommis - sie. Korte berichten. Orkanen langs de kust, sneeuwstor men en temperatuursdaling in liet bin nenland waren voor het Oostelijk gebied der Ver. Staten de eerste sensatie van een strengen winter. Men verwacht nieuwen sterken sneeuwval. Met betrekking tot het onderhoud dat Briand gister met Litwinoff heeft gehad, spreken sommige bladen/ de meening uit, dat het Litwinoff op hot oogenblik er om te doen is, om enkele successen op het ge bied der buitenlandsehe politiek te kunnen behalen, teneinde dit tegenover de opposi tie van Trotzki te kunnen uitspelen. Bij de ontsporing van een lokaaltrein op het station Ünejepr-Opstrowsk (vroeger Jekaterinaslow) zijn 7 personen gedood, 21 zwaar en 9 licht gewond. Aftrek Inkomstenbelasting. Het „Hbld-" maakt melding van een belastingprocedure die voor bezitters van een; eigen woning niet zonder belang is. Het betreft de weigering vani een belas ting-inspecteur om aftrek toe to staan op. het bedrag der geschatte huurwaarde van een eigen woning van de in het afgeloopen kalenderjaar betaalde onder, houdskosten buitenverfwerk en: reparatie aan .hout en zink). De betrokken belasting-ambtenaar wei gerde den aftrek op grond hiervan, dat do -wetgever alleen vermindering met las ten en onderhoudskosten zou hebben be doeld in geval er sprake was van „op brengst" van onroerend' goed en niet in geval er spraike Was vaW het „genot" bij eigen bewoning. In art. 10 der wet toch, waar do aftrekkoaten en -lasten genoemd worden, is in den aanhef alleen sprake van een vermindering van de „op, brengst" van een bron van inkomen met bepaalde bedragen en piet van een ver mindering van het „genot". De Raad' van jgeroep, die in deze quaestie te beslissen had, heeft den bet lastingambtenaar niet in zijn redeneering gevolgd. Naar 's. Raads oordeel bepaalt ;irt .4 der wet, 'dat onder inkomen wordt verstajan de som van hetgeen in geld of geldswaarde zuiver wordt genoten als opbrengst van onroerend goed, terwijl art- 5 zegt, dat als opbrengst van onroerend goed o-m. in aanmerking komt de huurwaarde van ge. bouwen bij eigen gebruik voor woning. Voorts bepaalt art- 10 zonder eenige be perking, dat de opbrengst van een inkom stenbron ter berekening van haar zuiver bedrag wordt verminderd met de kosten en lajsten, zoodat dezen dus ook op bet bedrag der huurwaarde in! mindering dieu nen te worden gebracht. Het communisme in Ned.-lndië. In de „Daily Mail" geeft Sir Peroival Philips beschouwingen over het Russische offensief in het Oosten. De schrijver constateert, dat ofschoon het heden niet onmiddellijk reden geeft tot ongerustheid, de toekomst met zorg moet worden, tegemoet gezien. Hij wijst dan op de rede van den G.-G. bij de opening van de zitting van den Volksraad en zegt, dat Jbr de Graeff hem bij zijn bezoek aan Buitenzorg heeft verzekerd, dat .jhet toen gezegde nog steeds van kracht blijft. Vervolgens wijdt. spr. lïit over de af- weermaatregelen, die het Nederlandsche gezag voorbereidt en over de propagandal in hef leger, op de vloot en onder de landbouwende bevolking. Ten slotte wijst Sir Percival zijn! land- genooten erop, dat de Nederlanders van oordeel zijn, dat Engeland te weinig con trole oefent op de liandelingen van com munisten, en waar het Ned. gezag het recht heeft om verdachte elementen on- middellijk uit te wijzen, mag de Engelscfa» regeering hiertoe alleen overgaan, waa neer duidelijk gebleken is van ordeversto ring of poging daartoe. „Onze belangen zijn dezelfde" heeft een "hoog bestuursambtenaar den schrij ver veridaard. „Dezelfde problemen en hetzelfde gevaar houdt ons bezig. Wij nemen Ruslands uitdaging aan en zullen vechten tot het uiterste. We vertrouwen* op den steun van onze Britsehe vrien den." Jhr. Dr van Vredenburch. f Omtrent het overlijden van Jhr van Vre denburch, onzen gezant te Brussel, wordt nog het volgende gemeld: Den heelen dag door kwamen Zondag vooraanstaande personen uil Nederland sche en Belgische diplomatieke kringen im het gezantschapsgebouw hunne deelne ming betuigen met den diepen rouw, dia de familie van Vredenburch en do Neder landsche kolonie heeft getroffen. Er kwa men veel telegrammen en brieven va* rouwbeklag uit Nederland en van elders. Van Koningin Wilhelmina ontvinger» mevrouw van Vredenburch en haar zoo® een treffend telegram, terwijl do Koning etc de Koningin der Belgen 's middags! ee* prachtigen krans zonden met een driekleu rig lint, waarop de namen „Albert" e» „Elisabeth". Het aantal bloemstukken en kransen, o.a'. van de familie va:n Vredenburch, va* dear Bond van Nederlandsche vereani- gingen en lichamen in België en van vel« Nederlandsche vereonigingen en instellin gen afzonderlijk, was gisteren, reeds zoo groot, dat de lijkkist er geheel door be dekt wais en een aanzienlijk deel van de rouwkapel er mee was gevuld. Woensdagochtend bij de overbrenging van het stoffelijk overschot van den ge zant naar den trein voor Nederland, zal de militaire eer bewezen worden door vier detachementen infanterie, met de mu ziek van den staf, samen ongeveer ee» bataljon onder bevel van een kolonel e» twee detachementen cavalerie onder bevel van een majoor, bet geheel gecomman deerd door een generaal-m aj oor. De teraardebestelling te 's-Gravenhajga zal Donderdagmiddag te 2 uur plaats heb- ben op oud Eik en Duinen. Zii 1 ver bons- De minister van finalnciën maakt bei. kend, tor voldoening aaln artikel 6 det wet van 6 Augustus 1914 dat in de maand. November 1927 geen zilverboitts bij de AlgeimeeWei Rpkeirikame)' zijn over. gebracht. Ben schadepost voor het Rijk. In verband met de zeer aanzienlijke gei. delijke offers, welke onder de destijds geldende omstandigheden van de schat, kist werden! gevorderd, heeft de toen. malige minister van oorlog tón aanzien van de tot het reserve-personeel dei' land macht 'behoomnde officieren!, di!e nevemts bun 'tractement reeds pensioen genoten, in het jaar 1916 bepaald, dat zij do aan hun ranggenooten van 'het leger toege kende mobilisalietoelage en vergoeding wegenis gemis vair levensmiddelen niet of niet tón volle zouden ontvangen, een en ander m verband met het bedrag vat» hun pensioen pier dag berekend in! verhouding tot die toelagen. Do inmiddels tot reserve-kapitein bevor- derde reSierve-eersteluitenant F- Monk- horst heeft daarop den. staat gedagvaard om uitbetaling van de naar zijn moening niet rechtsgeldig ingehouden bedragen- In hoogste instantie en ook thans door den Iloogen Raad in de cassatie-procedure is genoemde kapitein in het gelijk gesteld, zoodat aian alle verzoeken vani dergelijke personen, welke reeds zijn binnengekomen eni Jiog zullen worden ontvangen, zal moe. tori worden voldaan. Ten einde aan die beslissing uitvoering te kunnen geven, wordt f 500-000 noodig geacht, welke som bij suppletoir© begi-oo. ting wordt aangevraagd. Nederland en België. Voor de leden van: hoofdzakelijk uit oud-militairen bestaande vereeniging La Fournagère te Brussel heeft prof. Burg graaf Oh. Terlinden, hoogleeraar aan die Universiteit te Leuven, gisteren gesproken over La! Belgique et la Holland© devant [1'Europe. Spreker schetste in breede trekken de geschiedenis van België als slagveld van Europa. In verband met de internationale rol, welke het kan spelen, zeddie hij, was het belang der Belgen steeds het voorwerp van de buitenlandsehe veroveringszucht. Het Europeesche evenwicht heeft daaraan een einde willen 9tellen, en is er thans in geslaagd1 dit te bereiken. Maar steeds werden de Belgische be langen daarbij opgeofferd aan die van den Noorderbuur. Nederland gaf in alle om standigheden blijk van een verwonder lijk egoïsme, zoowel onder Willem I als thans,. Zijn houding is in strijd met. den ft'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1