Maandag 5 December 1927 Vezetzalf Srt ie. 56 42e laargang KINADRUPPELS SiimfaM EETIU5J-0PWEKKEND. ƒ1.30 p.fl. ruwe en schrale huid Directeur-H a*f dreJarttur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraa» 70, Gees. Tel.: Redactie en Administratie ne. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tei. no. 258 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERK SAS Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f J„—i Losse nummersf 8.88 Prjjsder Aclvertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer M at Bij abonnément belangrijke korting «•■■—in«*iewHK>iog Nog altijd de schoolstrijd. De Zaterdagsche „Men" die in de „N. R. Grt." zijne vaak interessante Zeeuwsche brieven schrijft, behandelt ditmaal de on derwijskwesties die hier en daar aan de ♦rde zijn. En daaruit blijkt weer opnieuw, dat de schoolstrijd toch waarlijk niet uit is. We hebben de pacificatie gekregen, de tegenstanders van het Christelijk onder wijs hebben zich daarbij neergelegd omdat het nu eenmaal niet anders kon, zij heb ben zich in het onvermijdelijke geschikt, maar van h a r t e is het niet gegaan. De Zeeuwsche briefschrijver in de „N, R. Crt." heeft meermalen blijk gegeven de zaken objectief te kunnen beoordeelen. Maar zoodra komt niet het onderwijs aan de orde, of alle objectiviteit is zoek. Dat bleek ook weer j.l. Zaterdag, toen „Men" duidelijk liet uitkomen, het te be treuren, dat de schoolbesturen zelf over het oprichten van scholen mogen beslis sen. Dat de geheele bevolking, ook dat ge deelte dat van de openbare school geen gebruik maakt, in de kosten van het open baar onderwijs moet bijdragen vindt hij heel normaal, maar dat nu ook de Chris telijke scholen in dezelfde voorrechten dee- len, zie, dat acht hij toch eigenlijk onduld baar. Do gemeentebesturen, zoo oordeelt hij, zouden over de oprichting van bijzondere scholen zeggenschap moeten hebben. M. a. w. de vrijheid die thans verkregen is zou weer teniet gedaan moeten worden. Het spreekt wel vanzelf, dat deze „Men" ook van Christelijke handelsscholen en van Christelijk^ tuinbouwscholen niets moet hebben. Daar worden immers „sectarische be ginselen" gedoceerd Het „neutrale" wat in dit verband wil zeggen het niet-Christelijke onderwijs is voor hem het normale. Maar wie ook bij liet onderwijs rekening' willen houden met Gods Woord, wie op dat gebied de Chris telijke beginselen tot toepassing willen brengen, dat zijn de „sectariërs". Zooals men ziet is het nog altijd de oude geschiedenis. Zij die Christus wenschen te volgen boliooren tot een secte, tot „de secte die overal tegengesproken wordt". Het is overigens wel merkwaardig, dat op hetzelfde oogenblik, dat in het liberale „Vaderland" de politieke hoofdredacteur openlijk verklaart voorheen tegenover het Christelijk onderwijs een verkeerde hou ding te hebben aangenomen en zich niet schaamt te erkennen dat hij wat dit betreft gedwaald heeft, de Zeeuwsche „Men" nog lustig ihet oud-liberale standpunt ver dedigt. Men zou zeggen dat de historie dezeu ongetwijfeld bekwamen briefschrijver, die zoo heel uit de hoogte de „sectarische spe- eialiteitenscholen" veroordeelt, toch wel iets geleerd moest hebben. Intusschen geeft de schrijver zelf deze verklaring: het zal aan mijn stompzinnig vrijzinnig hoofd liggen dat ik van deze dingen maar geen begrip kan krijgen. Inderdaad, zóó zal het zijn! Smokkelhandel ontdekt. Sedert eenigen tijd gaf een firma te Biel dagelijks talrijke pakketten met monsters Ier verzending naar Sjanghai en Mexico af. Toen een der pakketten werd geopend en de poederachtige inhoud aan ambtena ren van den gezondheidsdienst ter onder zoek werd voorgelegd, werd vastgesteld', dat het cocaine was. De smokkelaars- bende werd gearresteerd. Het geschil tusschen Polen en Lithauen. Het Berliner 'Ta.gebïatt geeft onder alle voorbehoud, het in huitenlandsche poli tieke kringen de ronde doend gerucht weer, zeggend dat Polen van plan is ont slag te nemen als' lid van den Volken? bond, indien zijn wenschen niet geheel worden vervuld. In politieke kringen te Berlijn neemt men aan, dat het Lithausch-Poolsch con flict en alle daarmede annex zijnde pro- blemen aan een bijzondere Volkanbands- commissie zullen worden voorgelegd. Uit Genève. L)e Vo 1 k enbondscormnissie ter voorbe reiding van de internationale ontwape ningsconferentie heeft haar werkzaamhe- den beëindigd. De leider der Russische delegatie Litwi- liow zal waarschijnlijk nog eenige dagen te Genève blijven, om met den minister president van Litauen en eenige andere personen (men noemt o.al. Birand' en Chamberlain) besprekingen te houden. Uit gesprekken met de Russische gat delegeerden concludeert de correspondent van: de Information te Genève, dat hun voornaamste doel was met Briand, Cham- beiiaait en Stresemann een basis voor ncwawler betrekkingen mof, West-Europa te leggen. 'De regeering in Moskou zou bereid zijn de propaganda in het buiten land te staken,want ze zou inzien, dat daaraan verder© millioenen weggegooid zijn. De correspondent constateert, dat do atmospheer gunstig is voor deze stappen. Litwinof heeft in naam van de Sowjet- regeering op het volkenbondssecretariaat het additioneel© protocol van de Gen sof- echo conventie tot het houden van toe zicht op den internationalen, handel in wapenen getcekend, bij welk protocol de staten overeenkomen zich ingeval van oorlog van ieder gebruik van chemische of bacteriologische wapenen te onthouden. Bij de onderteekening uitte hij de hoop, dat deze daad van Sowjot-Ruslaud ten gevolge zou hebben, dat de staten, dio het protocol in groote getale ondertea- kenden, doch waarvan slechts zeer wei nigen het tot dusver ratificeerden, thans spoedig tot ratificatie overgaan. Rusland is tot gelijktijdige ratificatie met de vol- kenhondsstaten bereid. De opheffing van de militaire controle in Oostenrijk. De gezanteuraad heeft besloten de mili taire controle op Oostenrijk met ingang van 1 Februari op te heffen. Dit besluit heeft te Weeueu groote voldoening gewekt. Dit militaire toezicht mocht in het vrijwel weerlooze land niet al te drukkend zijn, het liet zich toch af en toe gevoelen en het bestaan ervan op zichzelf had al iets ver nederends en onaangenaams. Dat wordt nu weggenomen. Het Tagblatt merkt op, dat liet handha ven van de militaire commissie tegen alle redelijkheid in zou druischen, daar Oos tenrijk op liet oogenblik de zwakste en vreedzaamste staat ter wereld is. Storm en ijs. Nog steeds woeden hevige stormen ho ven de Kaspische en Zwarte Zee. Het ge heele Noordelijke gedeelte van de Kaspi sche Zee is bevroren. Niet ver van de Schiloje-eilanden is een stoomschip met man en muis vergaan. Bij Astrakan is de Wolga geheel tot ijs geworden. 23 visschersschepen zitten hier in vast; 700 booten zitten nog vast bij Goursloff en alleen door middel van vlieg tuigen kunnen do opvarenden van voedsel worden voorzien. De crisis in Roemenië. Naar uit Boekarest wordt gemeld, lieefi koningin Maria Manioe, den leider der na tionale boerenpartij, in audiëntie ontvan gen en er bij hem op aangedrongen, dat zijn partij tot het kabinet der nationale eenheid zal toetreden, aangezien een der gelijk kabinet zoowel om politieke als om dynastieke redenen op dit oogenblik noo- dig is. Manioe bepaalde er zich in zijn ant woord too met te verklaren, dat liet partij - bestuur een definitieve beslissing omtrent de voorstellen der regeering, om tot het kabinet toe te treden, zal nemen. Do bladen meenen te weten, dat de nationale boerenpartij: het aanbod eensr samenwerking met de liberalen zal wei geren. De communistische actie in Bulgarije. De politie te Sofia heeft een inval ge daan in de bureaux van den onafhankelij- ken arbeidersbond, een camouflage van de communistische partij, welke ten doel had de agitatie in Bulgarije te hervatten. Er werd een groot aantal documenten, waaruit de revolutionnaire actie duidelijk bleek, in beslag genomen en 30 personen gearresteerd Korte berichten. Te Waarschoot in België is Donder dag een vrouwtje gestorven, dat honderd en-drie jaar oud was. Naar uit Avignon gemeld wordt, stijgt de Rhone ten gevolge van den hevi- gen regen der laatste dagen onrustbarend. Daar ook de zijrivieren wassen, vreest inen voor groote overstroomingen. Naar de bladen vernemen, hebban de onderhandelingen inzake de spoorweg staking to Dresden vanochtend tot over eenstemming geleid'. Het werk zal onmid dellijk worden hervat. Er is wederom een militair vliegtuig verongelukt, thans met twee man. De machine viel in een tuin te Enfield1 (Eng.) neer. Wegens da enormeedschen inzake den arbeidstijd en de Ioonen door de vakvereenigingen gesteld, dreigt in da WestDuilsche ijzer- en staalindustrie een stillegging van het werk met 1 Jan. a.s,. De communistische organisatie van het postpersoneel in Frankrijk heeft oen oproep tot haar leden gericht, om lij delijk verzet te plegen, teneinde die nieuwe regeling van de salarissen, waarmede de regeering neg steeds talmt, af te dwingen. Op het station Meerane heeft een treinbotsing plaats gehad. Een personen trein reed door onveilig signaal en kwam, in langzame vaart, in botsing met een ra'ngcertrein. Twee ea twintig personen zijn gewond. Duitschland en Engeland hebben te Londen de overeenkomst geteekend, waar bij de pasvisa, wederkeering voor afge schaft worden verklaard. Dr. H.NANNING'S Jhr Dr C. G. W- F. van Vredenburch, f Jhr Dr. C. G. W. F. van Vredenburch buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Belgische Hof, tevens geaccrediteerd bij het Hof van Luxemburg is Zaterdagavond om 8.15 uur in de kliniek Mayer Froissardstraat te Etterbeek (Brussel) overleden. Bij hei sterfbed waren, naar uit Brussel wordt geseand, tegenwoordig de echtge noot©, de zoon en de broeder van den gezant, benevens den gezantschapsraad W. ridder Huyssen van Kattendijfce en diens echtgenoote. Deze noodlottige afloop werd. Zaterdag middag reeds voorzien. Prof. Otto Lanz, die uit Amsterdam was ontboden, ver klaarde toen, dat alle hoop op redding moest worden opgegeven. Jhr Mr Dr C. G. W. F. van Vredenburch geboren te Den Haag 20 October 1874, ontving zijn gymnasiale opleiding te Lau sanne en Zutphen en studeerde ie Utrecht in de rechts- en de staatswetenschappen. Hij werd in 1900 geplaatst aan het Mi nisterie van Buitenlandische Zaken en was achtereenvolgens attaché aan de gezant schappen te Petrograd, Weenen en Berlijn, daarna was hij zaakgelastigde in Portu gal en werd in 1910 benoemd tot gezant te Boekarest. Op verzoek der Roemeen- sclie regeering bleef hij daar ten einde de bevolking in hot bezette gebied te be schermen, maai' werd kort na het in nemen der hoofdstad door de Duitschers, genoopt do stad te verlaten. In 1917 was hij verbonden aan het gezantschap te Berlijn. In 1917 en 1918 werd hij voorzitter der Engelsch-Duitsche conferentie betreffende de behandeling Krijgsgevangenen, waarna hij in 1917 be noemd werd tot gezant te Stock holm en in 1919 als zoodanig naar Brus sel werd gezonden. Ingewikkelde verzekeringswetten. Hoe ingewikkeld de verzekeringswetten zijn, bleek wel uit hetgeen deze week de heer van Dijk, en na hem de heeren Beu- mer, Bakker en anderen in de Tweede Ka mer opmerkten over de toepassing van art. 41, derde lid, van de Invaliditeitswet Voor personen, die bij het Rijk voor pen sioen verzekerd zijn, zooals ambtenaren en onderwijzers en onderwijzeressen van. bijzondere scholen, is geen premie volgens de Invaliditeitswet verschuldigd zoolang zij in den pensioengerechtigden dienst zijn. Indien deze personen echter den dienst verlaten, zonder een voor onbepaalden tijd toegekend pensioen, worden zij, wanneer daarvoor overigens termen bestaan, ge acht, op grond van dat artikel, gedurende diensttijd verplicht verzekerd te zijn ge weest. De werkgever, wiens dienst ze dan verlaten, moet dan een wiskundige re serve storten. Al jaren lang wordt over deze kwestie in de Kamer gesproken, zonder dat er verandering in komt, want ontkend kan niet worden, dat er op deze wijze dubbel gestort wordt; eerst voor pensioenpremie en daarna voor invaliditeit. Als iemand den dienst verlaat, vooral bij het bijzonder onderwijs, moet het schoolbestuur ineens 4 of 500 gulden storten. Het is voorgeko men, dat op die wijze in één jaar een paar duizend guldens gestort moesten worden De minister heeft toegezegd met de Rijksverzekeringsbank overleg te zullen plegen om aan dezo dingen een einde te maken, maar hij voegde er aan toe dat deze zaak pas afdoende kan worden gere geld als de vijfjarige wetenschappelijke balans van het Invaliditeitsfonds zal ver schenen zijn. De heer Co-lijn op reis. Naar dte „Rotterd." verneemt, zal de heer II. Colrju, die Donderdagavond van uit Rotterdam naar Genève moest vertrek ken, daarna nog in verband met zijn Volkenbondswerkzaamheden conferenties houden of bijwonen, te Parijs, Londen en Brussel. Daarna zal de heer Colijn reeds 6 Jan. a.s. naar Nederlandsch-Indië vertrekken voor een langdurig bezoek aan onze Koloniën. Voor de redactiewerkzaamlieden aan „De Standaard" zullen eenige bijzonder? maatregelen worden getroffen. Een wee kloon extra. üp gezette tijden beraadslaagt de di rectie van tie machinefabriek „Reineveld" te Delft met de vertrouwensmannen uit het personeel over de bcdrijfs toes tan den In de Donderdag gehouden vergadering deed de directie mededeeling van haar besluit, om een bedrag va.n f13.000 te bestemmen voor het personeel, omdat er een overschot was na de uitkeeriag van 7 pCt. dividend aan de aandeelhouders. De arbeiders, die van Januari tot Juli in dienst zijn geweest, zullen een halve uitkeering, zij die na Juli in dienst getre den zijn 1/4 uitkeering ontvangen. De uitkeering aan het personeel zal gegeven worden m den vorm van een week extra loon met Kerstmis. Tevens deed de directie der fabriek do verheugende mededeeling, dat door het binnenkomen van een aantal nieuwe bestellingen de aangekondigde ontslagen zijn ingetrokken. Gemeenteraad van Bergen op Zoom. De Gemeenteraad van Bergen op Zoom besloot over te gaan tot instelling van een commissie ad hoe, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar eventueel gepleegde onregelmatigheden bij de ge meentebedrijven. In deze commissie wer den gekozen de heeren de Jong, Simons, Harmsen, Scheffelaar en Kiepé, terwijl wethouder van As als: voorzitter werd aangewezen. Jhr F.. S. Op ten Noort. f Te Ede is in den ouderdom van 71 jaar overleden Jhr F. S. op ten Noort oud-burgemeester van Alblasserdam en Ede, en oud-inspecteur van het toezicht op de naleving van de drankwet, later hoofdinspecteur van Volksgezondheid. De Motorveerboot. Men. schrijft ons Naar aanleiding van de opmerkingen van den heer De Vos- in de jongste vergadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden betreffende de bezwaren, die aan de motorveerboot van den dienst Vlis- singen-Breskens zouden zijn verbonden, heeft het bureau der Kamer een nader onderzoek ingesteld, en heeft het ook gaarne aangenomen de uitnoodi- ging tot de leden der Kamer gericht, door de Commissie van Toezicht op den Pmv. Stoombootdienst om een tocht met de boot, te maken. Deze tocht heeft Za terdag j.l. plaats gehad. Van het bureau der K;uner maakten den tocht mede de heeren M. Laernoes, en L. A. Stofkoper resp. voorz. van de afdeelingen groot- en kleinbedrijf, en Mr II. Doorenbos, secre taris en verder slechts twee leden der Kamer, n.l. de heeren Lindenbergh en van Niftrik. Van de Commissie van Toe zicht voor den stoombootdienst gingen mede de heeren van Dusseldorp en v. d. Weijde, alsmede de regeeringscommis- saris, de heer De Vulder van Noorden en de heeren van Luijk, hoofdcommies ter Prov. griffie voor de bootdienaten en De Jong, directeur van de Westerschelde- dienstsen. De heeren, die de boot nog niet goed hadden gezien, pamen een kijkje in de verschillende vertrekken, alsmede in de machinekamer, waarover wij in Augustus j.l. uitvoerig mededeeling deden. Wij kun nen ons bepalen tot de verandering sinds dien aan de boot. aangebracht en dan doelen wij op de deuren die zijn aange bracht om auto's enz., die op het dek zijn geplaatst tegen het overslaande buis water te beschermen. Twee groote ijze ren deuren sluiten aan eene zijde het dek af en daarboven is vanaf het bovendek tot aan de deuren een groot zeil gespan nen. Voorloopig is deze installatie nog slechts aan eene zijde van de bopt aan gebracht, en wel om te kunnen nagaan, of zjj aan de verwachtingen voldoet of daii. (nog een kleine verandering gewenscht is. Als men zekerheid over de volledige doel matigheid heeft zal ook aan de andere zijde der boot zulk een inrichting worden aangebracht. De tocht ging ditmaal direct van Vlis- singen naar Breskens Daar kwam men voor de veel besproken Breskensehe haven, die werd binnengevaren. Het eerst werd eenigen tijd gemeerd aan de due- dalven in de nieuwe haven ,maar toen de boot van den gewonen dienst ver trokken was, werd naar de oude haven gevaren en daar aan de ponton de boot verlaten pm een kijkje te nemen bij de nieuwe aanlegplaats in de nieuwe haven. .Deze is te Breskens veel verder gereed dan te Vlissingen. Deze aanlegplaats be staat feitelijk uit twee bruggen met een rijbrug in het midden en twee verhoogde voetbruggen aan beide zijden. De brug die het meest aan de landzijde ligt, is een vaste brug, alleen gaat zij bij laaf water tot hellen over, terwijl het ander» deel door electrische beweegkracht kei» worden neergelaten, wanneer de water stand dit noodig maakt. Het einde ra* deze tweede brug komt dan op de l*>ot te rusten en maakt het op- en afgas» van de voertuigen zeer gemakkelijk. Deze tweede brug hangt om zoo t« zeggen tusschen vier torens in, waari» de contra-gewichten zijn aangebracht. Voor de brug in de hatven zijn vee- rende palen aangebracht, die d« boot hij binnenvaren «enigszins op ri) kan duwen zonder schade aan te rich ten. Met belangstelling is kennis genome» van dit belangrijke werk. De hoop vreiE uitgesproken, dat beide aanlegplaatsen te* Spoedigste gereed zullen zijn, opdat d» motorveerboot geheel volgens het pla* en haar bestemming zal kunnen dienst doen. Op den terugweg naai' Vlissinge* weid nog gevaren tot voorhij Vlissinge* en terug. Zoowel op de heen- als op d» terugreis is gedemonstreerd hoe gemakke lijk bestuurbaar de boot is en op ho» korte plaats zij kan zwaaien. Dat de toegang tot de haven van Bres kens wat breeder te wenschen zou zijn, voelden allen wel, maar men begreep ook, dat dit niets te maken heeft met de doelmatigheid der hooi, die vooral i» de zomermaanden voor het verkeer toefci van zulk een groot belang zal zijn. Al» men nagaat, dat er makkelijk 42 auto'* op kunnen worden geplaatst, is het duide lijk, welk een gioote aanwinst deze boot is. Wij herhalen, wat wij reeds eerde* schreven, dat wij niet kunnen beoordee len, of de boot hij alle weersomstandig heden zal kunnen varen. Wel zij gemeld, 'dat ons wederom op viel, hoe stevig de boot op .het wate* ligt. Tijdens het verblijf in de nieuwe have* te Breskens heeft de heer Mr van Dussel dorp de gasten toegesproken, en er he* op gewezen, dat reeds in 1924 de eerst* plannen zijn ontworpen, men dacht eersft aan het bouwen van een groote gewone boot, maar gezien het steeds toenemend autoverkeer, werd een motorveerboot ont worpen en vereenigden zich Prov. State» volkomen daarmede. De wensch om de* Commissaris der Koningin in de gelege*- heid te stellen den proeftocht mede te te maken heeft geleid tot de fout, dat d* commissie de bouwmeesters, de firma Smit en Zonen, wat heeft gehaast met d* aflevering. Zij had toen niet voldoend* gelegenheid .zelf .de boot voldoende t* beproeven. Deze kwam zoo direct ze ge reed was, naar Vlissingen. Toen bleek daar, dat de bestuurbaarheid wat te wen schen overliet maar dit is volkomen her steld door het aanbrengen van scherme* die beletten, dat het water, opgespat door beide schroeven, hij elkaar kómt en daar door het sturen bemoeilijkt. Ook aan het roer werd een kleine verandering aange bracht. Aanvankelijk ging de oppositie tegen de boot over de vraag, van al o< niet zeewaardigheid. Nu zijn alle deskun digen en ook de scheepvaartinspectie overtuigd, dat zulks in orde is. Het rap port der inspectie spreekt, van het vol doen aan meer dan de eischen. Het is een buitengewoon gunstig rapport. Waar is, "dat de boot nog geen stonn heeft medegemaakt, doch dezen zomer heeft zij goed voldaan. De critiek bestaalt da» ook nog alleen bij de personen, die als criticus zijn geboren. Zeker is in de oude haven het schip wel eens wat On klaar geworden, maar daar merkte spr zelf niet eens iets van, toen hij mede voer. Dat het bij laag water de andere schepen wel eens van den kant zoog, is ook juist, maar dat ligt aan de haven. De Rijkswaterstaat is huiten zijn schuld wat laat met de aanlegplaatsen en men zal met de beoordeeling moeten wachten tot de nieuwe haven geheel gereed is. De beer M. Laernoes bracht dank na mens de Kamer van Koophandel voor de uilnoodiging tot dezen tocht en drukt zijn spijt uit., dat niet meer leden zijn opgekomen, vooral van den heer De Vos spijt hem dit. Spr. wil geen oordeel uit spreken als niet-deskundige, maar weet wel, dat het schip even vast ligt als andere. Men moet natuurlijk afwachten hoe het bij storm zal gaan, maar in ieder geval is het een groote verbetering voor Zeeuw-Vlaanderen. De directeur, de heer De Jong, deelt mede, dat een zee- en meetbrief voor Zeewaardigheid en ook een verklaring van bureau Veritas ten voordeelc van de boot in zijn bezit is. De soliditeit van de boot is dus officieel erkend. De heer van Dusseldorp zegt, dat men

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1