No. 55 Zaterdag 3 December 1927 42e Jaargang Sigaren, Sigaretten en Tabak, EERSTE BLAD. L. Duvekot Sz., St. Nicolaas-Cadeaux. Binnenland. „BOHEMIA" Uit de Provincie Olt nummer bestaat uit 2 bladen. DE POLITIEKE TOESTAND. GROOTE MARKT 19 - GOES Speciaal gesorteerd in diverse soorten THEESERVIEZEN Mooie collectie KOPEREN- en BRUINKOPEREN BLOEMPOTTEN VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, li.— Losse nummersf 3.01 Prqs der Ativertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 38 et Bij abonnement belangrijke korting Mreeleur-H oef dredaeteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Gees. Tel.: Redactie en Administratie ne. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ui. In een vorig artikel hebben wij er op gewezen, hoe de leider der Staatk. Geref. Partij aan een Roomsch-Rood Ka binet, ondanks de hoogst ernstige geva ren daaraan verbonden, do voorkeur zegt te geven, boven een Kabinet, voortgeko men uit en steunende op de rechtschc partijen. Hierbij moet natuurlijk niet over 't boofd worden gezien dat mannen als Ds Kersten, gemakkelijk over deze dingen kunnen spreken, omdat zij toch geen directe verantwoordelijkheid dragen. Voor de Antirevolutionairen en de Clir.- Historischen staat de zaak heel anders. Als er pnder de kiezers een rechtsche meerderheid blijkt te zijn, wat ook in de volksvertegenwoordiging tot uiting komt, en hunne voprmannen worden bij H.M. de Koningin geroepen om zich over de vorming van een Kabinet uit te spreken, dan dragen dezen een ernstige verantwoor delijkheid. Dan kunnen ze er niet mee uit, door in de ruimte te praten, maar dan moeten ze tot daden komen. Dan moéten zij hunne .medewerking verleenen aan de vorming van een Kabinet, dat staat op Christelijken grondslag en dat stuurt in Christelijke richting, of zij moeten er wel bewust toe medewerken, dat mannen van revolutionaire richting, wier ideaal de revolutie is, en die met God en Zijn Woord in de regeering des lands geen oogenblik wenschen te rekenen, .tot raad gevers van de Kroon worden aange wezen. Het moet, wie de belangen van land en volk wenscht te dienen en die zijne groote verantwoordelijkheid gevoelt, niet gemakkelijk vallen, in di'e laatste richting mee te werken. En "t is dan ook te verstaan, dat de heer Colijn in 1925 hoezeer ook over tuigd, dat er voor een rechtsch Kabinet gevaarlijke klippen waren toch de ver antwoordelijkheid van het uiteengaan van de rechtsche partijen niet heeft willen dragen. v Het zou voor hem veel gemakkelijker zijn geweest, indi'en hij de hem verleende opdracht had geweigerd. Want dat het met een rechtsch Kabinet spaaK zou loopen, was gezien de omstandigheden, zeer waarschijnlijk. Maar de heer Colijn wilde liever op een yoor hem pijnlijke wijze tot aftre den worden genoopt, dan dat hij, welbe wust tot het uiteengaan van de coalitie zou meewerken. En dat schijnt ons juist gezien. Door .zoo te doen, handelde hij niet in zijn eigen belang. Had hij daaraan ia de eersteplaats gedacht,' hij zou aan éen zoo riskante onderneming zijn naam niet hebben gegeven. En door zoo te handelen, heeft hij ook niet het part ij belang op den voorgrond gesteld. De Antirevolutionaire partij zou veel sterker hebben gestaan, wanneer de sa menwerking vierkant was geweigerd en wij ons met de rol van critisehe toe schouwers hadden tevreden gesteld. Heel wat smaad zou ons dan bespaard zijn. Maar de heer Colijn heeft in de aller eerste plaats aan het landsbelang ge dacht. Hij heeft rekening gehouden met zijn zware verantwoordelijkheid en d&t heeft hem er toe geleid de opdracht van H. M. de Koningin om een Kabinet te vor men, niet van de hand te wijzen. Uit het voorgaande blijkt reeds, dat wij van een samengaan van Roomsch- Katholieken en van Soc.-DemocraLen geen heil verwachten. Trouwens, de kans dat het tot zulk een samenwerking zal komen, is nog altijd zeer gering. Dr Nolens heeft zich, wat dit betreft, duidelijk uitgesproken. Het ook nu weer gedane aanbod, werd gewezen van de hand. Ik blijf van meening, zoo zeide hij, dat een Kabinet, steunende op de drie rechtsche partijen, den besten waarborg biedt voor een alzijdige behartiging van 's lands belangen. En degenen, die om deze samenwerking gemakkelijk te maken, met het gezant schap bij den Paus als huwelijksgift kwa men aandragen, kregen opnieuw deze boodschap thuis: als ruilobject, zooals de heer Marchant het in zijn bekende eheque-gebaar voor zich had, voor welk Kabinet of voor welke Kabinetsformatie ook, mag die instelling niet dienen. Nu zijn ook nog andere combinatiën genoemd. Met n&m« door „Het Vaderland" is de gedachte geopperd, dat Katholieken, Anti-revolutionairen en Vrijheidsbonders zouden kunnen samenwerken om een meerderheid te vormen. Veel behoeven we hierover niet te zeggen. Dit denkbeeld is door niemand een ernstige bespreking waardig gekeurd. "Hef zou trouwens ook een al J,e onnatuur lijke combinatie zijn. De heer Nolens liet duidelijk uitkomen dat hij voor zich daarvoor niet gevoelde De heer Heemskerk achtte het blijkbaar niet de moeite waard, zich daarover uit te laten en de heer van Gijn. de chef van de Vrijheidsbondsche fractie, ver klaarde, op zulk een combinatie absoluut niet gesteld te zijn. Terecht werd er door dezen afgevaardigde op gewezen, dat het zeer gevaarlijk is, een meer'derheidsfor- matie alleen als een rekenkundig vraag stuk te beschouwen. Vervolgens is ook nog aandacht ge schonken aan de mogelijkheid om even tueel in 1929 een op een groote minder heid steunend Kabinet te vormen, waar toe dan de Anti-revolutionairen en ds R.-Katholieken zouden moeten samen werken. Deze oplossing is door de heeren Heemskerk en Nolens niet zonder meer van de hand gewezen, maar tot een ern stige bespreking is het ook niet gekomen. Een begeerenswaardige oplossing zou zulk een „Kabinet van uiterste noodzaak' zeker niet zijn. Naast Hotel „Oe Korenbeurs". ook in luxe verpakkingen, welke zich in het bijzonder leenen voor Schatten van den Tsaar. Tachtig prachtige sieraden in goud en ëdelsteenen, vroeger behoord hebbende aan de Russische tsarenfamilie, zijn thans in de kluizen van een firma, gevestigd Re- genstreet te Londen, geborgen. Zij zijn door zekeren mr Emanuel Snowman van de sovjet-regeering gekocht. Hun waarde wordt op 1.200.000 gulden geschat. De meeste sieraden zijn vervaardigd door Fabergé, den beroemden Russischen hofjuwelier. De schatten omvatten o.a. een klok van diamanten, een model van een stoel, be hoord hebbend aan Gatherina II, met de keizerin zelf in statiegewaad er op zittend. (Gedragen door twee mannen in goud.) Het geheel kan opgewonden en automa tisch in beweging gebracht worden. Voorts een Boeddhabeeld, miniatuur portretten van de twee dochters van den laatsten tsaar in kostbare lijsten; een handspiegel met diamanten en andere edelsteenen, geschenk Van den sjah van Perzië, en een gouden kelk, bezet met edel steenen, en afkomstig uit de kathedraal van Petrograd. Het spoorwegconflict in Duitschland. Het aantal spoorwegaf deelingen waar in Saksen gestaakt, wordt, is niet toegeno men. De spoorwegdirectie Dresden deelde me de, dat er geen verandering is gekomen in het aantal stakers, dat 1200 bedraagt. Dank zij den getroffen maatregelen is het mogelijk geweest het reizigersverkeer in vollen omvang en zonder noemenswaar dige vertragingen te handhaven, terwijl wat het goederenvervoer betreft, niet over gegaan behoefde te worden tot het weige ren van goederen. Rattenpiaag te Warschau. De hoofdstad van Polen heeft zeer van een rattenpiaag te lijden, wat tal van per sonen aanleiding heeft gegeven, om zich tot het gemeentebestuur te wenden mei aanbiedingen om de ratten uit te roeien. Ook aan een modernen rattenvanger van Hameln ontbreekt het niet. Een zekere Mierzejewski heeft zich namenlijk tot het gemeentebestuur gewend met de mededee- ling, dat hij in het bezit is van een bijzon der geconstrueerde fluit, op welker geluid alle ratten uit hun schuilhoeken komen. Hij biedt aan, in het openbaar het bewijs van de waarheid zijner beweringen te le veren. Het gemeentebestuur heeft echter nog geen beslissing genomen, of deze voor stelling zal doorgaan. Mac Donald weer ziek. Mac Donald, de leider der labours, is weer ziek. Men had gehoopt, dat hij spoe dig op krachten zou komen en zijn veel- eischende leiderstaak in het parlement zou kunnen voortzetten, doch hij heeft zich thans aan specialisten moeten overgeven Het zou geen verwondering baren, wan neer hem een nieuwe periode van vol strekte rust werd voorgeschreven De verschijnselen van zijn ziekte zouden zijn vrienden eenigszins ongerust gemaakt hebben. Hij ondervindt een geweldige in spanning als hij wat lang spreekt en is zeer vermoeid van de voortdurende aan dacht welke hij aan do beraadslagingen in het parlement moet wijden. Het kruis op de graven. In sovjet-Rusland, waar men een stand beeld heeft opgreicht voor den verrader van Christus, voor Judas Iscarioth, den grooten revolutionnair, heeft men thans besloten het kruisteeken overal te verwij deren, ook van de grafzerken. De regee- ringscommissaris Tokine heeft aan de academie voor beeldende kunsten opdracht gegeven om een ontwerp te teekenen voor een grafmonument, waarop een gebeeld houwde bloem staat, omgeven door een vlam in rood mozaik. Korte berichten. Gedurende het laatste jaar zijn er 28.500 leden uitgesloten uit de communis tische partij in Rusland, d. w. z. ongeveer 2,5 pet. van het totaal. Hoofdzakelijk ge beurde dit wegens overtreding van de dis cipline, wegens ruzie maken, wegens ver binding met niet-communistische elemen ten en wegens economische misdrijven. Er zijn er 600 uitgesloten wegens deelneming aan de oppositie. Twee groote Russische munitietrans porten voor den bolsjewistischen Ghinee- schen generaal. Feng Joe Siang, zijn door de Noordelijke troepen aangehouden. De hevige regens van de laatste da gen hebben het water van de Theems on rustbarend doen stijgen. Lana« V#r»lsfraal 58 Aanbevelend, W. VAN DOESELAAR. Veiling „De Glindhorst". Nooit te voren, zegt het Utr. Dagbl., heeft een veiling van vaste goederen in de ze streken zooveel belangstelling getrokken als thans die van het opvoedingsdorp „De Glindhorst". De groote vergaderzaal der Boerenleenbank te Achterveld toch bevatte minstens 250 personen, en toch stonden ook buiten nog liefhebbers van 's morgens 10 tot 's avonds 4 uur geduldig te luiste ren naar het eentonige aftellen van den afslager. In perceelen en onder massa's was de geheele stichting op f 358.000 ge bracht, waarna alle 64 perceelen in gene rale massa werden geveild en door notaris Knoppers, uit Amersfoort, persoonlijk werden afgeslagen. Aangehaald op f 1.000.000 werd op f 360.000 door drie verschillende personen bijna gelijktijdig gemijnd, waarbij de heer B. Verhoeve, uit Nijmegen, die in combinatie handelt, de eerste mijner bleek te zijn, die thans dus voor genoemde som van de geheele stich ting staat. Al mag verwacht worden, dat deze on roerende goederen op 13 December a.s. bij den toeslag nog wel wat hooger zullen worden uitgemijnd, hoewel deskundigen meenen, dat ze reeds ongeveer op waarde zijn gebracht, toch zal de schade, die de schuldeischers moeten lijden, énorm zijn. Immers, alleen de eerste hypotheekhouder heeft, behalve de achterstallige rente, een bedrag van f723.000 te'vorderen, terwijl de totale schulden door insiders op min stens 1 millioen gulden worden geschat. MrB. H. Modderman, f Te Zutphen is overleden, 76 jaar oud, mr B. H. Modderman, oud-officier van justitie aldaar. Uit de steenindustrie. Het collectieve contract in de steenin dustrie is door beide partijen, werkgevers en werknemers, opgezegd. Invoerrechten. In een adres van confectiefabrikanten in Nederland aan de Tweede Kamer wordt aangedrongen op verhooging van de in voerrechten op dames- en kinderconfectie- artikelen. Pensioen Rijkswerklieden. In verband met het bij de Tweede Ka mer ingediende ontwerp van wet tot wijzi ging van de Pensioenwet-1926, heeft de Centrale van vereenigingen van personeel in 's rijks dienst zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend en daarbij eenige wenschen kenbaar gemaakt. Speciaal wordt aangedrongen op invoering van pensioen op 60-jarigen leeftijd voor de rijkswerklieden. Omkooperij hij verkiezingen Te Veenendaal zijn reeds vijf getuigen gedagvaard om op 20 Dec. a.s. te Arnhem voor de rechtbank te verschijnen om getui genis af te leggen in de zaak van den offi cier tegen G. J. van de Bovenkamp, ver dacht van omkooperij bij de verkiezingen Omtrent de omkooperij van H. Bos Jz aldaar wordt het onderzoek voortgezet. De gasdirectour te Ede. fn de Vrijdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Eda werd behan deld het verzoek van den heetr H. Noor man om eervol ontslag als directeur van de gemeente-gasfabriek. Alvorens dit voorstel aan de orde kwam werd een langdurige geheime zitting ge houden. In openbare zitting overgaande stelden B. en W. voor het gevraagde ontslag te verleenen, dat nader formulae- rende „De raad der gemeente Ede, betreuren de de laakbare handelingen van den di recteur van de gemeentegasfabriek door het aannemen van geheime commissies, in aanmerking nemende echter zijn groote verdiensten ten opzichte van de ge meente, besluit het gevraagde onMag te verlees, nen." Dit voorstel werd aangenomen. Indische pensioenen. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft den minister van koloniën de vol gende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat. voor de Indische ambtenaren en gouvernementsonderwij zers met ingang van 1 Januari 1927 een regeling voor vervroegd pensioen in wer king is getreden, welke niet geldt voor de onderwijzers aan particuliere of ver- eenigingsscholen 2. Is de minister niet van oordeel, dat zulk een ongelijkheid ongemotiveerd is, omdat deze onderwijzers dezelfde pen sioenpremie betalen? 3. Is de minister bereid om te be vorderen, dat zoo spoedig mogelijk in dit opzicht gelijkstelling wordt verkregen, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1927? Arbitrage en ve i 1 i g he i d. Bij Kon. besluit is mr V. II. Rut gers, oud-minister vati onderwijs, kunsten en wetenschappen, benoemd als Neder- landsch vertegenwoordiger in het door de voorbereidende commissie der ontwape ningsconferentie op 30 Nov. ingestelde comité ter bestudeering van de vraag stukken van arbitrage en veiligheid. TWEEDE KAMER. Financiën. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van Financiën. De heer J. ter L-aan (S. D.) meent dat verlaging van de theebelasting waar schijnlijk vóór de afschaffing van den vleeschaccijns moet gaan. De belasting op pleiziervaartuigen dient gehandhaafd. De heer van Braambeek (S. D.) be pleit ingrijpende maatregelen v,oor oud gepensioneerden. De heer E b e 1 s (V. D.) bespreekt de toepassing van de Landarbeiderswet en de daarop betrekking hebbende circulaire van den minister, wiens standpunt voor betwisting vatbaar is. De lieer F1 e s k e n s (R. K.) behandelt de inning ran de belastingen, waarbij z.i. soms middelen worden toegepast, wel ke, niet toelaatbaar zjn. De heer K. ter Laan (S. D.) dient een motie in, om de oude pensioenen te herzien en weduwen van vóór 1909 gepensioneerden alsnog in. de wet op te nemen. De heer Braai (Platt.) kan den aan drang om hulp voor gepensionneerde staatsdienaren niet steunen zoolang er nog zooveel ouden van dagen zijn, die in behoef.ige omstandigheden verkeeren. De heer L eens tra (A. R.) vraagt inlichtingen omtrent de vrijstelling van registratierecht voor veilingen. De heer L a n g m a n (C. H.) verklaart zich tegen verlaging van den accijns op het gedistilleerd. De heer Staalman V. B.) wenscht precies het tegenovergestelde. De heer Wintermans (R. K.) sluit zich aan bij den heer Fleskens, de heer Arts (R. K. V.) hij den heer Oud, ter wijl de heer van Gijn (V. B.) het denk beeld, dat aan de motie-Oud ten grond slag ligt bestrijdt. Nadat nog verschillende andere ledem liet woord hebben gevoerd, is de beurt aan den heer de Geer, Minister van Financiën, aan wiens rede wij het vol gende onüeenen: De Landarbeiders wet- Dé* heeB Bakker wensehte de gemeentebesturen in kennis te stellen van de matiging in de circulaire van sprekers ambtsvoorganger gebracht. Dit acht spr. niet noodig. De gemeentebesturen mogen nooit meer dan 10 pet. eischen als de landarbeider het niet betalen kan. De afschaffing van den ge. Sl ac htacc ij ns. Spr. zal daarop'eerst dieper ingaan als de desbetreffende moties in behandeling komen. Maar het is niet juist dat de Kamer de keus heeft tussche# dit of de verlaging van de inkomstenbelas), ting. De regeering heeft alleen een wetsi. ontwerp ingediend tot verlaging van de inkomstenbelasting. Mocht dit onverhoopt worden verworpen dan heeft spr- ee® ander plan dan afschaffing van den geu slachtsaccijns. De verlaging van de in komstenbelasting dient ten spoedigste tot stand te komen want er is voor andera verlagingen en tot verhooging van uit gaven als gevolg van het overschot bij spr. reeds lang beslag gelegd tot een bei. drag van 80 millioen. De verlaging van den gedisi. tilleerdaccijns. Het was in hoofd, zaak een quaestïe van drankbestrijding die tot nu toe een verlaging van den accijns weerhield. Tot dusver adviseer, dm de protestantsch-christelijke en de r-kath. drankbestrijders tegen de veria*- ging, de neutrale ervoor. Spr. heeft de zaak voortdurend in het oog gehouden en hem is medegedeeld dat de stemming in! de drankbestrijdersvereen- eenigszins is gewijzigd. Spr. zou voor het denkbeeld wel ge), voelen om een interdepartementale comi. missie te benoemen, waarin ook belang, hebbenden zouden zitten, om een veria*, ging van den accijns van f300 op f200 op korten termijn te overwegen. Wat den aanslag der koffiehuis- en restauranthouders in do personeels beu lasting aangaat, dit punt zal spr. op zijn agenda zetten. Thans do oud-gepensionneerden. Zou de heer Oud meenen, dat door zijn motie da quaestie nu definitief en bevredigend zod zijn geregeld? Spr- gelooft daar niets van!. In 1920 was het parool: met de verhoou ging van 40 pet. is do uiterste grena bereikt. In het voorloopig verslag werd een verhooging van 60 pet- gevraagd. Nn komt de heer Oud en wil er 70 pet van maken. Op het oogenblik zijn er echter reeds honderden gevallen waarin 210 pet. wordt verleend. Bij wezenlijke behoefte geeft het stichtingsbestuur 50 pet- op de thans verleende pensioenen, dus 50 pet. op de 140 pet. Do regeering zal daarmede niet eindigen en kan dus tot haar leedwezen met de motie nief meegaan. Onder de militairen zijn er ook, die reeds op middelbaren leeftijd zijn gepen- sionneerd en den toeslag niet noodig hebben. Anderen zouden daaraan niet ge noeg hebben. Spr. blijft zich echter steeds verantwoordelijk stellen voor de gestie van het stichtingsbestuur. Op 1 Januari 1928 komt er een nieuwe regeling van de normen, waarvoor f250.000 noodig zal zijn. Er zal een suppletoire begroo ting komen om het fond3 te suppleeren. Er is een tarief, dat varieert naar de woonplaats en samenstelling van het ge zin. Boven een zeker tarief wordt geen uitkeering gegeven. Spr. is het volkomen: eens met den heer Suring, dat wij niet moeten streven naar een nieuwe regeling, doch wel naar verbetering binnen het ressort van de stichting. Bestemd voor uitzending naar Ned.- Indië, P. A. Lanting, Tholen, als adm. ambt. bij het Binn. Best. De heer P- Vermet te Oud-Vosse- meer, vorige week gepromoveerd te Grou mngen tot arts, is benoemd tot Reserve. Officier van Gezondheid 2e klasse bij het reserve-personeel hier te lande. Goes. Tot buitengewoon opzichter bij den Rijkswaterstaat ter standplaats Zierik- zee is benoemd met ingang van 1 Decern- ber de heer J. W. Moelker.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1