fa. 54 Vrijdag 2 December 1927 42e Jaargang w Doet Uw voordeel! Koopt bü ons GOUD, ZILVER en UURWERKEN!! aparte afdaeüng Toiletartikelen Binnenland. A. C. v. d. REST, EERSTE BLAO. STER-TABAK Staten-Generaal BnitenM. V Roode kool. Aanbevelend, C. JOOSSE - St. Adriaanstraat - GOES Een steeds welkom en nuttig geschenk vindt U In onze Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Langs Vorststraat 70, Goes, lel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. F. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 25S ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Pee S maanden, franco per post, ft.— Losse nummersf OLOB P r ij s dep AdvertentiBn: regels f 1.20, elke regel meer SO ei. Bij abonnement belangrijke korting 3it nummer bestaat uit 2 bladen. MIeleidende voorstelling. Do sociaal-democraten hebben ingefzïehl dat zij nooit hun doel zullen bereiken indien het hun niet gelukt ook de plattel landsbewoners roor den rooden wagen te| spannen.. Vandaar dat zij nu hun uiterste bast doen om niet alleen de landarbeiders, anaar ook de boeren, die vroeger tot de kapitalisten werden gerekend, tot hunne idealen te bekeeren. Nu is dat natuurlijk hun zaak. Maar wat daarbij niet door den beugel kan1, is dit, dat zij een miisleidendo voorstelling geven van wat omtrent de landbouwzaken in de Tweede Kamer besproken werd- „Het Volk" spreekt in een hoofdartikel de verwachting uit, dat de boerenbevoll king zich naar de S-D.A.P. zal koeren, als de boeren maar goed en rustig kein- Dlis nemen van de Kamerdebatten- Bedoeld zal wel zijn', van do debatten zooals die in „Het Volk" worden weerga, geven en waarbij men zich niet ontziet van wat door sommige sprekers gezegd werd, een absoluut verkeerde voorstelling te geven. Zoo wordt b-v. van de rede van den heer Leenstra gezegd, dat deze antirevo. lutionair het noodig voud in 't bijzonder over te lage pachten' te jammeren, waan aan dan werd toegevoegd dat men van de instemming der liberale landbouwtspei cialiteiten Bierema en Van Rappard bij zulk een verbluffend betoog reeds van te voren verzekerd kan zijn1. Waarheid is echter, dat de heer Leenstra met kracht op een regeling van het pachtwezen heeft aangedrongen, dat hij met nadruk aan da Regeering vroeg om de uitwassen van het tegenwoordige systeem te voorkomen, dat hij' bescher ming van de pachters b-v. door cami missiën van beroep bepleitte, en dat hij zelfs, tegenover den heer Braat, die gei. vallen van te lage pachten noemde," do noodzakelijkheid van een regeling ook in dergelijke gevallen aantoonde. Dat is dus precies het tegenovergestelde ram wat „Het Volk" er van geliefde te maken. Dat men in dein rooden hoek dergelijke misleidende voorstellingen noodig acht om de boeren! te winnen, fs geen bewijs van innerlijke kracht. Waar Is de uitbuiter? De heer van der Sluis, de Socialistische iandb ouw- specialitei t, verklaarde in de Kamer, dat het zoo lastig is de land arbeiders en de kleine pachters in be weging te brengen, omdat ze niet zien, de man die hen uitbuit. Het komt herhaaldelijk voor, zoo zeï- de hij, dat pen landarbeider f 15 ver dient, en dat de boer, hij wien hij werki ook f 15 verdient of misschien nog wel minder. Waar zit nu de uitbuiter? Het gewone antwoord op deze vraag is ;lat het de landheeren zijn, die met de winst gaan strijken. De heer Hiemstra, een der andere Soc. Depi. leden, achtte dit echter niet juist, en wees er op, dat de grondeigenaren als regel geen buitensporig hooge rente maken van het door hen in den grond gestoken kapitaal. Dus daar zitten de uitbuiters ook niet. Maar waar dan wel? Aan den heer van der Sluis, een der socialistische agitatoren, komt de eer toe, de oorzaak van al het kwaad dat den boerenstand bedreigt, te heb Iron aan gewezen. Volgens hem is de kapitalistische maat schappij de oorzaak van alle ellende, die natuurlijk alleen door socialisatie van de productie-middelen kan worden wegge nomen. Dat zijn groote en dikke woorden. En daar „Het Volk" terecht opmerkte, dat de boeren en de landarbeiders met woorden niet geholpen zijn, willen wij hier toch eens even bij stilstaan. Om te beginnen, herinneren wij dan aan wat in het bekende socialisatie-rap- port te lezen s'tond, dat het wel noodig is het arbeid sloo ze inkomen te beper ken, maar dat hier s c h ij n van wezen moet worden onderscheiden, en dat een redelijke ondernemerswinst ongetwijfeld toelaatbaar is. Daar door de socialistische sprekers self reeds werd toegegeven, dat de ver pachters als regel geen te hooge rente maken, behoeven we hierop niet verder ia te gaan. Tender word! het socialisatie-rap- port terecht betoogd, dat overname van den grond tegen behoorlijke scha deloosstelling zal behooren te geschieden. Hieruit volgt reeds, dat bij socialisatie de pacht, die dan aan de „gemeenschap" betaald zal moeten worden, niet belang rijk zal dalen. En dat de overige productie-kosten zullen dalen, is ook niet waarschijnlijk. Wel is het tegendeel zexer. Immers, de bedrijfsleiders, zullen vol gens hetzelfde rapport flink betaald moe ten worden. Maar dat zij dan ook, even als nu vele landbouwers, zoo ongeveer nacht en dag zullen willen werken, zal zeer te bezien staan. Wel zegt het rapport, dat de sociali satie alleen, kan slagen, als er bij de arbeiders een hoog gevoel van gemeen schapsplicht is, maar er zal wel niemand zijn, die er aan twijfelt, dat ook dan het egoïsme zijn invloed zal laten gelden. Er zal dus minder gewerkt worden, niet alleen door de pachters, maar ook door de arbeiders, die dan natuurlijk ook de vruchten van de socialisatie in den vorm van hooge loonen en korte werk dagen zullen genieten. En nu is wel bij voorbaat getracht de arbeiders teen beetje aan banden te leggen, door Voor te schrijven, dat de betoogers voor 'medezeggenschap, van de directe leiding der landbouwbedrijven moeten worden uitgesloten, maar daar mee zijn de moeilijkheden niet wegge werkt. De geheele zaak komt dus hierop neer, dat de prijs der producten zeer belangrijk zal moeten stijgen. Maar zal de burgerij dat willen en kunnen betalen? Fn zal het dan nog mogelijk zijn, de producten in het bui tenland van de hand te doen? Indien niet, dan komt er van al de mooie plannen niets terecht. En indien ja, dan is de zaak in orde, maar dan is geen socialisatie noodig, want alle 'sprekerswaren het er over eens, dat 'de groote .moeilijkheid thans is ,dat 'de prijs der producten te laag is in verhouding tot de productie-kosten. En zoo komen we tot de conclusie dat de roode redenaar die terecht be weerde, dat daden noodig waren, ge tracht heeft onze hoeren en landarbei ders met woorden en holle leuzen gelukkig te maken. Of, om een veelgebruikte term te ge bruiken, wat van -rlie zijde als de op lossing van het landbouwvraagstuk werd aangeboden, was niets anders dan kool, zij 't dan roode kool. 1 De heer Bakker (G.-H.) bespreekt de uitvoering van de Landarbeiderswet en de circulaire dienaangaande door den minis ter van financiën aan de gemeentebestu ren gericht. Op grond van deze circulaire, waarin wordt gezegd, dat de landarbei ders zooveel mogelijk in de kosten van het plaatsje moeten bijdragen, heeft men in sommige gemeenten het percentage van de gegoedheid van den landarbeider als regel gesteld op 20 a 25 pet. Indien een circulaire als hier bedoeld in een tijd van bezuiniging aan de gemeente besturen wordt gezonden, zal de minister het met spr. eens zijn, dat gemeenten, die tegenover de landarbeiderswet zoo-zoo staan, de uitvoering van de wet daar maar achterwege laten. Spr. zou willen, dat de minister een nadere toelichting aan de ge meentebesturen richtte, om den verkeer den indruk van zijn circulaire weg te ne men. Avondvergadering. De Justitiebegrooiing. Ook bij deze begrooting voert een groot aantal leden het woord. De heer Snoeck Henkemans be pleit een wettelijke regeling tot bestrijding van den woeker, de heer Duymaer van Twist dringt aan op handhaving van de Zondagsrust en de heer Zandt op we derinvoering van de doodstraf. Ndaat nog verschillende andere leden het woord hebben gevoerd, worden de sprekers door den Minister van Justitie Mr Donner beantwoord. Spr. deelt, wat het aangekondigde ont werp betreffende den rechtstoestand van ambtenaren aangaat, mede, dat dit ont werp thans bij den Raad van State is, evenals dat betreffende de ouderlijke macht en voogdij. De adviezen welke spr. heeft ontvangen inzake het denkbeeld voor een eenvoudiger procedure voor de incas- seering van kleine vorderingen luiden alle vernietigend. Wel heeft spr. een wetsont werp voorbereid, een ontwerp dat thans bij den Raad van State is en waarin de mogelijkheid wordt geschapen van ver haal van kosten voor rechtsbestand in kantongerechtsprocedures op de in het on gelijk gestelde partij. De kwestie van de bestrijding van den woeker acht spr. niet zoo gemakkelijk. Hij erkent dat de ingebrachte bezwaren over weging verdienen. Wat de onder-curateele-stelling van drankzuchtigen aangaat, merkt spr. op, dat dit onderwerp nog in bespreking is. Tegenover dit denkbeeld staat spr. echter zeer sympathiek. Over het huwelijksrecht zal spr. het thans niet hebben. Wanneer het betreffen- met haar achterland werkelijk worden verbeterd; in verband daarmede raakt9 spreker de Belgisch-Nederland- sche verhoudingen aan en zeide te wenschen, dat men eindelijk op dit go- bied een blijvend resultaat moge bereiken. Nederland vreest van België voor wat betreft de integriteit van zijn grondgebied; België wil oprecht medewerken om tus- sohen beide landen vreedzame en vriend schappelijke verhoudingen tot stand te brengen; wij! verwachten van Nederland enkel, dat het in tegemoetkomend gebaar zal doen wat verdere betrekkingen tus- scihen beide landen in ruime mate kan ten goede komen. Na het debat over de ministerieels ver klaring heeft oio Kamer met 95 tegen. 68 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Terreur te Sjanghai. Er ontwikkelt zich te Shanghai een dreigende toestand door de voortdurende toeneming van misdaden en van geweld en de herleving van de hevige commu nistische propaganda begeleid door een stoute intimidatie van de arbeiders. Er gaat haast geen dag voorbij zonder moord of poging tot moord op politie-agenten of meesterknechts in de fabrieken. Om de arbeiders tot 3taken to dwingen werd gisteren zelfs het tramverkeer stopgezet doordat de agitators het vuur openden op een tram, waarbij een Engelschimaln en 2 Chineezen gewond werden. Tegen de Russische ontwapenings voorstellen. De internationale Vereepiging tot bei strijding van de derde Internationale, pu bliceert een manifest tegen de ontwa peningsverklaringen der Sovjetdelegatie. Betoogd wordt, dat het roode leger van Rusland een machtig instrument tot ont ketening van een burgeroorlog in Europa is. Rusland is-op dit oogenblik het land, dat het meeste gemilitariseerd is. Aardbeving. Het observatorium der universiteit van Georgetown deelt mee, dat gisternacht van 23,56 af een zware aardbeving werd waargenomen, in het Zuiden van den Stillen Oceaan, en dat zij 3 uur duurde. Primo de Rivera krijgt een huis ten geschenke. Op initiatief van den leider van de patriottische unie zal half December een nationale inschrijving geopend worden ten einde den Generaal Primo de Rivera voor zich en zijn kinderen een uitsluitend voor dit doel te Madrid gebouwd heerenhuis aan te bieden. Act Onder het goede, dat ons omringt, zoeken wij toch nog gaarne naar het bale. Te allen tijde, heeft hetgeen boven het gemiddelde uitstak, de aandacht getrokken. Noemen wij den leeuw niet den koning der dieren? Geldt de nachtegaal niet als de beste zanger? Hetzelfde kunnen wij op STER TABAK toepassen. ROODE STER is wegens gelijkmatige samenstelling, onovertroffen kwaliteit en technisch volmaakte wijze van bereiding, een product, dat iederen tabaksrooker dwingt tot de erkenning: .dit is het bate onder hét goede N.V. Theodotua Niemeijcr Groningen cn RoUtrJmg Erkend de beste tegen Dinsdag 13 December, des avonds te half negen uur. Faillissementen. Volgens de faillisements-statisliek ovo» November, samengesteld door Van dec Graaf Co. zijn uitgesproken in Noord- Holland 37 excl. Amsterdam; Amsterdam 49; Zuid-Holland 29, excl. Den Haag en Rotterdam; Den Haag 20; Rotterdam 24; Utrecht 23; Gelderland 21; Limburg 14; Zeeland 6; Friesland 9; Groningen 4; Drente 10; Overrjsel 13; Noord-Brabant 22. In totaal over November 281 fail lissementen. In totaal van 1 Januari af 3405 faillissementen. In totaal zelfde tijd vak vorig jaar 3564 faillissementen. Onze Gezant te Brussel. Volgens berichten uit Brussel was d« toestand van Jhr Van Vredenburch .gis termiddag 'aanmerkelijk verbeterd. Afwezige Kamerleden. Het Tweede Kamer-lid, de heer Kers ten, was gisteren wegens ongesteldheid TWEEDE KAMER. (Vervolg van het 2e Blad.) Hierna komt aan de orde de begrooting van Financiën, waarbij de heer Van Rappard (V.B.) de volgende motie indient: De Kamer, van oordeel, dat afschaffing van den accijns op het geslacht gewenscht is, verzoekt de regeering bij het opmaken der begrooting voor 1929 daarmee reke ning te houden en gaat over tot do orde van den dag. Deze motie zal op een nader te bepalen dag behandeld worden. De heer Oud (V.B.) wenscht eveneens afschaffing van deze belasting. Hij dient de volgende motie in: De Kamer, van oordeel, dat afschaffing van den accijns op het geslacht zoowel in het belang van producent als van consu ment en uit een oogpunt van vereenvoudi ging van de belastingadministratie ge wenscht is, noodigt de regeering uit de in diening van een wetsontwerp van die strekking in overweging te nemen, en gaat over tot de orde van den dag. Spr. had deze motie niet ingediend, in dien de heer v. Rappard zijn motie niet had gebonden aan de begrooting voor 1929. Spr. meent, dat de Kamer de voor keur moet geven aan de afschaffing van den accijns boven verlaging van de in komstenbelasting. De heer Oud komt thans tot do kwestie der oud-gepensionneerden. Hij dient do volgende motie in: De Kamer van oordeel, dat het ge wenscht is de pensioenen der z.g. oud-ge pensionneerden te verhoogen, noodigt de regeering uit een wijziging te bevorderen in de wet van 29 Mei 1920, ten einde het in deze wet voorkomende percentage van 40 pet. op 70 pet. te brengen. de ontwerp is ingediend, zal daarover te spreken zijn. De kwestie van de Zondagsrust behoort bij den minister van binnenlandsche za ken. Inzake de krankzinnigenwet zegt spr., reeds overleg met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken te hebben gepleegd en met dezen te zijn overeengekomen, een zeer kleine commissie in te stellen voor een partieele herziening van de wet be treffende de ter sprake gebrachte punten. Spr.'s voornemen voor het vinden van een modus, waarbij de erkenning van een rechtspersoon wordt vereenvoudigd, gaat buiten de niet-erkenning van de statuten van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond om. Deze bond zou ook dan de goedkeu ring niet gekregen hebben. Ook spr. acht spoedige afwikkeling van de aanvragen om goedkeuring van statu ten van naamlooze vennootschappen door het departement gewenscht, maar er zijn natuurlijk wel gevallen, waarin niet zoo maar een beslissing kan worden genomen. Inzake een wettelijke regeling van het toezicht op het notariaat is spr. diligent. Reeds heeft spr. een commissie bereid ge vonden, die onder voorzitterschap van prof. Polak deze zaak zal onderzoeken. De algemeene beschouwingen worden gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dagmiddag 1 uur. Uit de Belgische Kamer. Gisteren is in de Belgische Kamer het debat over de regeeringsverklaring ge sloten. Van Cauwelaert, de Antwerpsche bur gemeester, nam er eveneens aan deel: hij sprak de hoop uit, dat de regoering er de hand aan zal houden, dat de verbindingen vaa de Antwerpsche havens De organisatoren beroepen zich op de geschenken aan Hindenburg en anderen als argumenten, waarvoor Primo de Ri vera! zal moeten zwichten, zoodat hij het geschenk zal moeten aanvaarden. Generaal Primo de Rivera -heeft ge antwoord, dat, ofschoon zijn persoonlijk vermogen zeer bescheiden was', hij met. zijn bezoldiging kon rondkomen, en, dank zij' de voorbeeldige familiehuishouding, bescheiden leven. Maar hij kan niet de vrijheid vinden zijn zoons van dezen toe- komstwaarborg tp berooven. Daarom aan vaardt hij het huis. Doch de geheele be nedenverdieping staat hij aan de partij der patriottische unie af. De sneeuwstormen op de Kaspische Zee. Uit Moskou worden nadere berichten ontvangen omtrent de ongelukken, door de hevige sneeuwstormen van de laatste dagen op de Kaspische Zee veroorzaakt. Op een punt van de kust dreef een hout vlot aan, waarop zich 6 personen be vonden. die bevroren waren, terwijl de overige leden van de bemanning geheel uitgeput waren. Korte berichten. Te Kiskapus in Zevenburgen is men begonnen met den bouw van een groote munitiefabriek. Men hoopt in den herfst van 1928 hiermede gereed te zijn ge komen, zoodat men dan met de exploi tatie zal kunnen beginnen. Een officieel communiqué zegt, dat de Spaansohe ministerraad een decreet uitgevaardigd heeft, waardoor de burge meester van Madrid uit zijn ambt ontzet wordt wegens de beleedigende beschuldigin gen door hem tegen den minister van financiën geuit. Eerste Kamer. D« Eersta Kamer is bijeengeroepen verhinderd de vergadering dier Karnen bij Jte wonen. Wijziging Landarbeiderswet. In de Memorie van Antwoord op het Verslag der Eerste Kamer, wijst de Re geering den leden, die haar haar onvast beleid meenden te moeten voorhouden, er op, dal sinds de indiening van het ontwerp niet alleen een ander Kabinet is opgetreden, maar bovendien de om standigheden, Waaronder het ontwerp werd ingediend, zijn gewijzigd. Ongetwijfeld is tengevolge van de aan gebrachte wijzigingen de draagwijdte van het wetsontwerp tot een technische her ziening teruggebracht, die echter niet zon der nut zal blijken. Wij noodigen U tot een bezoek LANGE KERKSTRAAT 42 - GOES Ass. APOTHEKER. Mr Dr A- A'. van! Rh ij ff. Naar de Rot ter d. vernoemt, zal M* Dr A- A. van Rhijn, thans secretaris ea economisch adviseur van de Federatie van Werkgevers-organisaties in het Druk- kersbedrijf, met 1 Jan. a.s. worden ver» bonden aan het Ministerie van Arbeid b* de afd. Volksgezondheid. Mr Van Rhijrt zal dan negen jaar de rechterhand dei georganiseerde drukkerspatroons zijn geu weest. Het instituut van het coilectief contract is nergens meer uitgebouwd das in de typografie. Te dezen opzichte heeft altijd hetzelfde groote doel voorgezeten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1