Ik». 53 Donderdag i December 1927 42e Jaargang HORLOGES Statea-Generaal T. FABERY DE JONGE Wracteur-HoafrfredaeiMir: R. ZUIDEI5A. Bureau: Lang* Vorststraat 70, Gms. Tel,: Radactie en Administratie nn. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 25» ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKBAS Abonnementsprijs: Per 3 manden, franco per post, f I-— Lease nummers F0JJ9 Prjjs der Advertentiin: 14 regels f 1.20, elke regel meer SO et BIJ abonnement belangrijke korting In de Tweede Kamer is bij de behande ling van de begrooting zeer in 't bijzonder aandacht geschonken aan het landbouw vraagstuk. Algemeen was mem het er over eens, dat de toestand zoowel van de boeren als van de landarbeiders vaak niet be nijdenswaardig is. Maar over de vraag wat er gedaan kan worden om hierin verbetering te bren gen, liepen de meeningen nogal uiteen. Sommige leden meenden, dat de te genwoordige regeling van de pacht de welvaart van het platteland tegenhoudt. Daarom stelden zij dan ook op den voor grond een wettelijke regeling van het pachtvraagstuk. Anderen echter, o.a. de heeren Weit- kahip en v. d. Heuvel waren hieromtrent meer sceptisch gestemd. Zij achten het ook wel noodig de pacht verhoudingen van alle verkeerde uitwas sen te ontdoen, maar toch zijn hunne verwachtingen omtrent een wettelijke pachtoommissie met publiekrechtelijke be voegdheid, niet zoo hoog gespannen. De voorstelling alsof alle grondbezit ters uitbuiters zijn, werd door eerstge noemde zonder meer afgewezen. Dr meen, zoo zeida hij, niet te veel te zeggen, wanneer ik beweer, dat althans de meeste bezitters van oude landgoede ren mot hunne pachters meeleven en hun grondbezit niet kaufmanniseh beheeren', aer het tegendeel. De meesten van hen «ïaken geen 4 pot. van hun inden grond gestoken .geld en bij verkoop zouden zij veel meer geld1 maken. Wanneer men dan ook door een ingrijpende wijziging ia het pachtvraagstuk het kapitaal van den landbouw vervreemdt, zou men daar door den landbouw onherstelbare *cshade toebrengen. Het eenige wat naar zijne meaning af doende verbetering kan brengen is een verhooging van den prijs der productent iWannoer, zoo betoogde hij, de werkers op het land een loon zul len verdienen, zooals anderen dat voor «uilen verdienen, zooals anderen dat voor zich verlangen, dan zullen de prijzen der landbouwvoortbrangselen zooal niet drie maal, dan toch wel tweemaal zoo hoog worden. Natuurlijk werd dit niet gezegd om daarmee alle pogen om tot verbeterde toestanden te geraken tegen te houden en in miscrediet te brengen, maar wel om er op te wijzen, dat ook deze kwestie niet r.oo eenvoudig is als het vaak schijnt en voorts ook om tegen het wokken van Illusies, die niets anders dan teleurstelling kunnen brengen, te waarschuwen. Al te eenvoudige oplossing. De socialistische dokters in de Tweede Kamer, hadden hoe kan het ook an ders met het vinden van een radicaal ■•an afdoend geneesmiddel niet de minste «noeite. De heer v. d. Sluis, de roode land- bouw-specialiteit, wienis taak het is de landarbeiders achter het socialistische vaandel te verzamelen, kwam met deivol- gende simpele oplossing: De zuivere opbrengst wordt om ons tot Nederland te bepalen door de Directie van den Landbouw op ruim 1 milliard geraamd. De arbeidskracht van allen die in het bedrijf werken, is gelijk aan die van ruim 500.000 volwas sen arbeidskrachten, zoodat een eenvou dige deeling leert, dat het gemiddelde loon van oen volwassen werker onge veer f2000 per jaar zou kunnen be dragen. Het is dus! volgens dit eenvoudige re kensommetje eenvoudig een kwestie van •en betere verdeeling. Jammer echter, dat iemand en daln 'nog wel een Kamerlid, in zulk een eenvoudig «om, nog zulke grove fouten weet te maken. i Om te beginnen was er geen rekening mee gehouden het was de heer v. d. Heuvel die daarop de aandacht vestig de dat zelfs de bekende socialisatie- commissie van oordeel was, dat overname van grond alleen tegen behoorlijke schade foosstelling behoort te geschieden. (Welnu, een eenvoudig rekensommetje leert, dat wanneer van den grond slechts 4 pet. rente wordt berekend, daarvoor reeds ongeveer een vierde van het door den heer v. d. Sluis genoemde bedrag zou noodig zijn. Verder had de roode redenaar vergei ten, dat per jaar ongeveer f 150 millioeo Aan kunstmest noodig is, wat toch ook «.it de opbrengst betaald moet worden, terwijl bovendien ook nog andere factoren over het hoofd waren gezien. Hei klonk dan ook wal een beetje hard, maar 'twas toch niet anders dan de zui- vem» waarheid toen geconstateerd word, dat de voorstelling van zaken zooals do heer v. d. Sluis die gaf,, in hooge mate misleidend moet worden ge noemd. Voor de oplossing van het landbouw vraagstuk en do verbetering van de toe standen op landbouwgebied is iets anders noodig, dan dergelijke misleidende reken sommetjes. Heeren- Zakhorloges en Polshorloges, Dames-Armbandhorloges in Goud en Zilver Lange Kerkstraat 30 - GOES Uitsluitend betere Uurwerken Speciaal „ALFINA" Horloges NederlandBelgië. Bij de debatten in de Belgische Kamer over de regeeringsverklaring voerde ook Carton, de Wiart het woord. Zeker, zoo sprak hij, werd ons land pijn lijk getroffen toen bekend werd, dat het Nederlandsch-Belgisch verdrag was ver worpen. Met voldoening vernemen wij, dat de regeering zal trachten de bestaande moeilijkheden op te lossen. Ten einde onze rechten hoog te houden, dienen wij niet te vergeten: de verdragen van 1839 verzeke ren België goede, veilige en gemakkelijke maritieme verkeerswegen. Welnu, sedert dien zijn de zonder onze toestemming uit gevoerde werken oorzaak, dat die wegen minder goed, minder veilig en minder ge makkelijk zijn. Aan den anderen kant wordt in het Verdrag van Versailles voor zien, dat de verdragen van 1839 moeten worden herzien, opdat daaruit de bepalin gen verdwijnen, die niet meer overeen stemmen met de belangen van beide lan den. Dit mag bij de aanstaande onderhan delingen niet uit het oog worden verloren. Wij vertrouwen in de regeering om die onderhandelingen in veilige haven te lei den. De Russen Ie Genève. In de gisteren te Genève geopende zit ting der commissie ter voorbereiding van de internationale ontwapeningsconferen tie heeft de 'Russische delegatieleider de Russische ontwapeningsvoorstellen in gediend, <lie volkomen afschaffing van alle oorlogstoebereidselen te land, te wa ter en ïn de lucht omvatten, pn de ver wezenlijking van dit program geleidelijk binnen vier jaar voorzien. Nadien moeten de staande legers ont bonden worden, de aanmaak van wape nen en munitie-voorwaarden behalve beperkte hoeveelheden moet verboden worden, de vloten moeten afgeschaft en de vestingen geslecht worden, evenals de steunpunten en kolenbases voor lucht en zeestrijdkrachten. Alle particuliere wa penfabrieken moeten stopgezet worden en internationale wettelijke maatregelen moe ten getroffen om dit alles te verwezen lijken. De Russische regeering is geneigd om onmiddellijk een overeenkomst te teeke nen tot verbod van alle porlogstoebereid- selen van chemischen of bacteriologi- schen aard. Cholera in Bengalen. In geheel Bengalen is een cholera-epi- demie uitgebroken. Alleen Calcutta is ver schoond gebleven. In den loop der week eindigend met 9 Nov., werden er 3703 gevallen geconstateerd, waarvan 2139 met doodelijken afloop. Indien de ziekte haar gewonen Joop neemt, vreest men een vermeerdering van het aantal dooden met 50 pCt. in 'December. Revolutionair complot in Portugal. Tengevolge van de ontdekking teCoim- bra van een revolutionaire samenzwe ring .hebben verscheidene arrestaties en huiszoekingen plaats gehad, waarbij men beslag legde op eenige wapens. De maat regelen, door de regeering getroffen, wa ren voldoende om incidenten te voor komen. De zaak schijnt geenerlei gevolg te zullen hebben. Paniek in Kofno? Alle Litausche garnizoenen zouden ge alarmeerd zijn. In Kofno heerscht een paniekstemming. Verder zou Woldema- ras de drie jongste lichtingen gemobili seerd hebben. Deze mobilisatie zou tegen Polen .gericht zijn. Bovendien zou Wol- demaras zich tot de Duitsche en de Rus sische regeering gericht hebben met het verzoek om militaire en diplomatieke ondersteuning voor het geval van een Poolschen aanval op Kofno. De oorlogsvrees in Rusland. In de periode tusschen 20 Augustus en 4 November zijn in Moskou 168 jpeT- sonen vervolgd, wegens het opkoopen van manufacturen. Bovendien zijn 373 personen, die verdacht werden van op- kooping, onder toezicht gesteld. Aan de vervolgden is een bedrag van 5430 roe bel afgenoemen en bovendien zijn manu facturen bij hen in beslag genomen tot een bedrag van bijna 16.0000 roebel. De oorzaak, dat het publiek overgaat tot het opkoopen van allerlei waren, ligt in de onrustbarende "berichten, door de regeering gelanceerd over' de mogelijkheid van een binnenkort uit te breken oor log tegen Rusland. Vele huisvrouwen koopen reusachtige voorraden levensmid delen in. In verband met het nog steeds nij pende gebrek aan manufacturen en om speculatie tegen te gaan, zal men 'in het vervolg alleen manufacturen verkoo- pen op Zaterdag en Zondag, als de ar beiders vrijaf hebben. Er zijn ook plan nen hangende, omtrent den verkoop uit sluitend op speciale bons. Een Chileensche vulkaan in eruptie. De vulkaan Llaima, in Zuid-Chili, is in volledige eruptie gekomen. De uitbarsting is Maandagavond begonnen. Volgens de telegrammen uit die streek slaan hooge vlammen uit den kratermpnd. Zij kunnen tot op verren afstand worden gezien en de inenschen uit de buurt zijn in groote on gerustheid. Pleizierreis door de lueht. Een driemotorig vliegtuig van de „Im perial Airways" zal 31 Januari van Croy don vertrekken voor een reis die vijf we ken zal duren. De toch van 8800 K.M. gaat over Zuid-Frankrijk, Spanje, Noord- Afrika en Italië. Het vliegtuig zal twaalf toeristen met hun bagage kunnen vervoe ren. Parijs, Bordeaux, Biarritz, Barcelona, Malaga, Tanger, Casablanca, Fez, Oran, Algiers, Tunis, Napels, Rome, Venetië, Marseille en Lyon behooren tot de plaat sen die op de voorgenomen ronde liggen. Des nachts wordt er niet gevlogen. In den passageprijs ad 456 p. sterling zijn inbe grepen: luchtvervoer, hotels, aato'g! en tolken. Een Italiaansche atlas mei Duitsche namen. Gisteren bood een delegatie van de Ita liaansche Touring Club Mussolini een nieuwen wereldatlas aan. De drukkers hadden evenwel alle plaatsnamen in Bo- ven-Adigo en andere Italiaansche distric ten, die na den oorlog bij Italië zijn inge lijfd, in het Duitsoh gedrukt. Mussolini be merkte dit onmiddellijk en verzocht de de legatie alle verdere afdrukken van den at las in te houden. Later bleek, dat de atlas in Duitschland gedrukt was, waarbij de drukkers de nieu we Italiaansche plaatsnamen in het Duitsch hadden gedrukt. Zoo niet in wer kelijkheid dan toch op papier waren deze districten weer Duitsch geworden. Korte berichten. Berichten uit Karachi wijzen op een ernstige verergering van de verschrikke lijke cholera-epidemie in Britsch- Indië, welke plotseling is opgetreden en welke reeds weken de provincies Bengalen en Assam teistert. Dagelijks sterven hon derden personen aan de verschrikkelijke ziekte, welke zich meer en meer uitbreidt. In de overstroomde gebie den van Algiers regent het nog voortdu- f rend. De overstrooming heeft thans de stad Aran bereikt, die voor een vierde ge deelte ontruimd is. Het aantal slachtoffers wordt thans op meer dan 500 geraamd, terwijl de schade meer dan. vier millioen pond sterling zou hedragen. De hooge intergeallieerde Rijnland- oommissie heeft voor een tijdvak van zes maanden het humoristisch-satyriseh weekblad „Kladderadatsch" in het bezette gebied verbaden. Deze maatregel is geno men, omdat het blad caricaturen, welke voor de bezettingslegers beleedigend wer den geacht, had gepubliceerd. In Amerika zijn plannen gemaakt om 2.000.000 dollar bijeen te brengen als fonds om daarmee onder de kiezers propaganda te maken voor het houden van een volks stemming over de vraag of de huidige anti-drankwetten moeten worden gewij zigd of afgeschaft. Ter gelegenheid van den tienden ver jaardag van het roode leger zullen door den al-Russischen centralen raad van vakbonden aan het legerbestuur een 100 vliegtuigen en tanks worden overgedragen, die voor rekening der vakhonden zijn aan geschaft. Gisteren is men te Jeruzalem begon nen met het afnemen van het groote bron zen kruis, dat op den koepel van de kerk s van het Heilig Graf staat. De geheele kerk wordt afgebroken, omdat zij door de aard bevingen van September zoo geleden heeft, dat zij op instorten staat en niet meer her steld kan worden. Op den spoorweg Sjtip-Katsjana ont dekte gisternacht een waker een helsche machine op de rails, een paar minuten voor de aankomst van een reizigerstrein Volgens de pers zou de aanslag door 3 Bulgaren gepleegd zijn. De politie volgt hun spoor. DE RIJKSTELEGRAAFDIENST 75 JAAR. In dezen tijd vaö telefoon en tele graaf, van. raldio en luchtvaart, kunnen we het ons nauwelijks indenken dat het nog slechts 75 jaa? geleden: is dat de Rijkstelegraaf geopend werd en dat toen berichten uit Berlijn en Brussel onge veer een week noodig hadden eer ze te Amsterdam arriveerden. In 1845 werd1 de eerste lijn aangelegd langs den Spoorweg van Amsterdam naar Haarlem. De verwachte uitbreiding bleef even wel uit. Het telegrafisch verkeer nam niet de uitbreiding die men verwacht had en daarom kwam tenslotte de Regeering met een wetsontwerp tot regeling van de telegrafische gemeenschap. Het ontwerp weid na bestrijding door den heer van Goldstein, die betoogde, dat de handel aan telegrafische verbindingen geen be hoefte had, met op 3 na algemeen© (stam men aangenomen. Hoewel men met de voorbereiding nog niet geheel gereed was, werd op aan drang van Minister Thorbecke de dienst op 1 December 1852 geopend. Dat de inrichting aanvankelijk tame lijk primitief was, blijkt wel daaruit dat te Amsterdam op den eersten dag, na een uiterst afmattenden dienst 18 uitgaande en 19 inkomende telegrammen behandeld werden. Het overseinen van ieder bericht duurde gemiddeld 15 20 minuten. Al spoedig echter kwam er verbetering en breidde de dienst zich uit, zoodat in 1884 reeds 562 kantoren in werking waren gesteld. Op het oogenblik is er geen plaatsje van. eenige beteekenis meer in ons land of het is aan het telegraafnet aangesloten en kan binnen enkele uren met de verste uithoeken van de wereld in verbinding treden. Het aantal telegrammen, dat in 1926 in ons land is verzonden bedraagt 8,768,998. In 1919 waren het er 10,920,692. De achteruitgang van het verkeer, die uit deze cijfers spreekt vindt zijn verklaring in het toenemend gebruik van de telefoon. Door de verbeteringen, die er da laatste tien jaar in de intercommunale en inter nationale telefoonverbindingen zijn aange bracht is deze een hoe langer hoe ernstiger concurrentie voor haar oudere zuster, de telegraaf geworden. Voor het snel en zeker overbrengen van berichten en mededeelin- gen is de telefoon op het oogenblik in vele gevallen verkieselijk boven de tele graaf en o.a. door de pers wordit zij er meer en meer voor gebruikt. De secreta'ris van Voerendabl. Een wethouder en vier raadsleden der Limburgsohe gemeente Voerendaal (de of ficieel© katholieke partij) hebben aan Ged. Staten dier provincie een request gezon den, waarin zij aandringen de benoeming van den burgemeester tot secretaris der gemeente nietig te verklaren, daar deze benoeming niet in 't belang der gemeente is en waarin zij tevens vragen een onder zoek te willen instellen of deze benoe ming zonder onregelmatigheden in haat werk is gegaan, meldt de „Limb. Koerier", Geen corruptie. In de gisteravond gehouden raadsver gadering van 's Gravenzande heeft wet houder Van Rijn uitvoerig geantwoord op vragen van het raadslid v. d. Pot, in zake vermeende corruptie door den gemeente architect Van Bruggen. De wethouder toonde aan, dat er in deze geen sprake was van corruptie, daar niet de gemeente- architect, doch de commissie voor het grondbedrijf, de zaken met den aanne mer heeft geregeld. De heer v. d. Pot zei, de vragen in het publiek belang te hebben gesteld, en was blij, dat gebleken was, dat op de handelingen van een jong en werkzaam ambtenaar geen blaam kon worden geworpen. Het Aardewerkwetje. De Ned. Ver. van Handelsagenten heeft een adres gezonden aan de Tweede Ka mer, bevattende een aantal bezwaren te gen het wetsontwerp tot tijdelijke verhoo ging van het invoerrecht op huishoudelijk aardewerk, porselein en glaswerk en op enkele soorten tegels. Adressant verzoekt de Kamer, het ont werp te verwerpen, in elk geval te schrap pen de bepaling omtrent de minimum waarde, daar die, volgens adressant, hoogst onrechtvaardig zou werken eo de* handel grooten last veroorzaken. De Post-chèque en Girodienst- In de Memorie van Antwoord betreffen de de begrooting der posterijen enz,, merkt de Minister op, dat niet Tolko- men vaststaat, of het meer aantrekkeljjikïv dat in rente voor de rekeninghouders ic gelegen, een zoodanige toeneming van het algemeen saldo zal te weeg brengen', dat, daarmede de uitkeering van rente altham» wordt goedgemaakt. Daarom wordt tharn» de beslissing omtrent al of niet toeken»* van rentevergoeding nog aangehouden. Begrooting Posterijen. Blijkens de Memorie van Antwoord i» zake de Begrooting der P.T.T. voor 1920 is in overweging een portveriaging roe* de gedrukte stukken, benevens wederin voering van een verlaagd tarief voor locmta brieven en briefkaarten. Het voornemen bestaat tot verlagMtS der telefoontarieven in locaal, interloawi en internationaal verkeer. In verband met de noodigö administra tieve en technische voorbereidingen kaai in 1928 nog vermoedelijk een luchtverbin- ding met Ned.-Indië worden ingesteld. Het denkbeeld, om de telegraaf en te- lefoontarieven op Zondag te verhoogen, kan de minister niet tot het zijne maken. Onze Gezant te Brussel ongesteld. De gezant van Nederland te Brussel, jhr dr Van Vredenburch, is Dinsdag plot seling ziek geworden. Do genees hoeren hebben geconstateerd, dat hij lijdende walt aan appendicitis. De zieke werd dade- lijk naar een kliniek overgebracht en den- zelfden avond door drie geneesheeren ge opereerd. De operatie is uitstekend ge slaagd; de algemeen© toestand is zot* goed. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Sociale verzekering. Bij zijn beantwoording van de gemaakte opmerkingen, zegt Minister Slotema!- k er de Bruine, dat op het oogenblik reeds bij acht raden van arbeid een me chanisch systeem is ingevoerd; (Wat art. 41 lid drie betreft, zegt Spr., dat in den winter van het volgend jaa* de eerste vijfjarige balans van het inva- liditeitsfonds zal verschijnen. Dan zal zij* na te gaan of de wiskunstige reserve^ waarover de heer Beumer sprak, nog i* dit fonds moet worden gestort. Ten aan zien van de moeilijkheden, welke bij da toepassing van dit artikel ontstaan, merkt spr. op, dat hij zich reeds tot het beu stuur van de Rijksverzekeringsbank heeft gewend, met het verzoek, een technisch* wijziging van dit artikel te bevordere». Inzake de unificatie zegt spr., dat waa neer thans daartoe zal worden overgegaan, we waarschijnlijk geen ziektewet zouds* krijgen; daarom acht spr- het beter, eerst de invoering van de ziektewet tot stand te brengen. Met de leden die daarop hebbein aanga- drongen is spr. van oordeel, dat alle» moet women gedaan om de uitvoering van de wetten zoo nauwkeurig mogeljjk te doen zijn. Of er nu iets gedaau ka» worden door verscherping van de co«- trole zal spr. gaarne overwegen. Bij de verdere uitbreiding van de so ciale verzekering stuit spr- echter op een financieel© barrière. De minister blijft zich kanten tegen invoering van weduwenrente; omdat daardoor naar zijn oordeel de vrij willige verzekering impopulair zou worden! en omdat hij bezwaar heeft tegen, keuring van overheidswege. Tot den heer Kersten zou 'spr. met groote ernst willen zeggen: Gij hebtbezwal- ren, gij wordt op zekere wijze vrijgesteld, maar gij moogt niet vergen, dat de voor ziening in den nood van een groot ge deelte van het Nederlandsche volk ge maakt wordt naar uw meening, omdat die meening er eene is van een geringe minderheid." Ten aanzien van de werkverschaffing zegt 'de minister, dat ook hij zou wan- schen, dat voor allen die werkzaam zijn bij de werkverschaffing, werd geplakt- Spr wil gaarne deze kwestie nog eens over wegen. Vergadering van Woensdag. Volksgezondheid. In de vergadering van gisteren had Minister Slotemakerde Bruine ee* reeks van sprekers te beantwoorden, in' hoofdzaak in vérhand met het woning bouwvraagstuk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1