Ho. 52 Woensdag 30 November 1927 42e Jaargang stellen fiaiteniaad. Vrouwenhanden rS. GOES Off nummer bestaat uit 2 bladen. lijken aankoop 1 tot versnippe- linbouwvereetni- van kunstmest vorden wat be ur middel vanl het Zeeuwsche ebied zou kun- t. taking tusschen Lale commissie id, de Provin- zou op dit ge- chen landbouw bouw zich in ontwikkelt, ital jonge land- n op de® tuin- tegèmoét geko- mdgebrek, dat omdat dan: op rat welvarend regen als op dat de Z-L.M. tinbouw in. de we sameriwer- scbt, pogingen rich snel ont- ïinbouw in de te tuinbouwers wijzend tegen- eeitelijk geiluk- snde botsingen, nen uitblijven- van het t 'het Ne cl- >hr Siebemga daelingeu. Het drie dingen; beid, hechter daadwerkelijk en het verkrij- rganisatia De al worden' na onbeantwoord- iet. aansluiting ar- In Zier ik - vanwege het a gen worden mwijziging zal zittesr wekt op onen- Be® be- rdt nog niet tg der Z-L.M. Goes worden •den een film en landbouw slag 30 Nov.: uur 1950 M. rt. 5.15 o.l.v. mej. G- 7.00—7.30' .00. Derde les Joost Sluis, dr Eekhof te a Augustinus. piano-begeL 00 Politieker, k. 5.30— 7.45 Gezond- an Zutphen bij de t.b.c. ber. 8.00 theid van het Gemeente te gewoon con- loor bekende 20 Daventry- istconcert. enlrykwartet. eert. 5.35 latje. 7.05 .35 Mendels - (piano), hotsch pro 2.10 Orkest- stconcert. en sobsten, 25—2.50 Or- •rkestconcert. iello-concert. antlonion en If len gte. Washington beperkt tot tot 1875. M. gen zenders jke Europee- t de zenders oren Hilver- shland) 1250 iu 1111 M„ dborg 1153 Boden 1200 Zweedsche iinigswuster- n van 1340 bezet door en Parijs, tenders daar ;t in Febru- en congres t strijd ver- Duitschland. nen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma-F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Het fascisme. Het October-nummer van „Antirevolutio naire Staatkunde" bevat een belangrijks bijdrage van Dr E. J. Beumer, waarin: de licht en schaduwzijden van de fascisti sche beweging duidelijk worden geteekend. Eerst geeft de schrijver een historisch overzicht, waaruit blijkt hoe langzamer hand de toestand in Italië onhoudbaar was geworden. „Er werd gestaakt om alles, zelfs om de invoering van den zomertijd. In April 1919 werd een algemeene staking afgekon digd, omdat het houden van een betooging ter eere van Lenin verboden was. ,In Juni 1919 vond te Turijn een algemeene staking plaats om den dood van Rosa .Luxemburg te gedenken. In Juli 1919 werd in de vallei van Bisonzo een kleine sovjet-repu bliek uitgeroepen. Te Milaan, Messina, Genua, Napels, Rome, Venetië, Toronto, hadden plunde ringen plaats, waarbij dooden vielen en velen gewond werden. Op 17 September 1919 verklaarde de socialistische afgevaar digde Madiglioni, onder "toejuiching zijner kameraden, dat afkondiging van de Ita- liaansche republiek zeer spoedig zou plaats hebben. In Januari 1920 staakten de post- en telegraafbeambten en het spoorwegperso neel. Nitti hield vrijwilligers terug van hun pogingen om den dienst gaande te houden. Hij weigerde zelfs de stakers en hunne leiders te straffen, hoewel de reglementen bet voorschreven. De recht bank te Reggio Emilia veroordeelde zes stakende monarchisten, wegens sabotage tot lichte straffen; de Regeering haastte zich hen in vrijheid te stellen. Bij da handelsmarine was het al niet rustiger. Schepen die op het punt ston den uit te zeilen, werden om de meest willekeurige redenen opgehouden, b.v. om dat de bemanning op het laatste oogen- blik met een looneis,ch voor den dag kwam, die niet terstond werd ingewil ligd. Al dergelijke acties en agitaties vorm den een deel van een te voren opgezet plan met internationale vertakkingen, waarvan het doel was het Italiaansche volk onder den druk van den honger te brengen, wijl dit de beste weg scheen tot bevordering der revolutie. Voortdurend was er storing in den tramdienst, bij taxi-ondernemingen, bij electrische centrales, en wanneer geen economisch voorwendsel verzonnen kon .worden, werd een algemeene sympathie- staking gekist voor stad of provincie, b.v. omdat een communist was aange houden onder verdenking van moord of omdat een werkman, wegens diefstal was ontslagen. Te Verona werd zelfs een al gemeene staking afgekondigd, omdat een communistische leider gedetod was door een bom, die ontplofte terwijl hij haar bij zich droeg om er ee® misdrijf mee te gaan plegen." In het bedrijfsleven was het niet an ders en niet beter. In verschillende provincies voerden de roode vakvereenigingen een waar schrik bewind.-' „Recht en wet werden geschonden. Le ven en eigendom werden niet beschermd. Niet de regeering heerschte, maar een op roerige menigte. Het land werd met groote snelheid naar den ondergang ge voerd." Het was onder deze omstandigheden, dat de fascistische beweging opkwam, en dat tenslotte Mussolini naar de teugels greep, en met krasse middelen, op hard handige wijze orde op zaken stelde. En daarin ligt zijne verdienste. Maar en dat moge niet uit het oog worden verloren, vooral ook door hen, die, óók wel in Christelijke kringen, het fascisme verheerlijken daaruit volgt nog niet, dat het zonder meer toejuiching verdient. Dr Beumer verzuimt ook niet er de aandacht op te vestigen, dat de fascisti sche methoden, in overeenstemming met de door Mussolini aangehangen Macchia- vellistische leer niet van fijngevoeligheid op zedelijk gebied getuigen. Het fascisme, aldus besluit de schrij ver, heeft zijn taak niet volbracht in ge hoorzaamheid aan een hooger beginsel. Vandaar zijne zwakheid. De juiste verhouding van gözag en vrij heid kent het niet. Het erkent noch de souvereiniteit Gods, noch de souvereini- teit in eigen kring. Zijne opvatting van den Staat is on christelijk. Het fascisme is daarom in strijd met de antirevolutio naire beginselen. De Belgische Regeeringsverklaring. De ministerieele verklaring der nieuwe Belgische regeering hield zich in de eer ste plaats bezig met het financieele en eco - nomisch herstel van het land en besloot het militair probleem opnieuw alan de orde te stellen. De regeeriug zal alles doen om de her ziening der Verdragen van 1839 te vol tooien in een geest van wederzijdsche sa menwerking, terwijl zij er voor zal zorgen de eerbiediging te verzekeren van onze es- sentieele belangen, o.a. wat onze uitwegen naar de zee en naar den Rijn betreft Wat de militaire kwestie betreft, zal de regeering een beroep doen op de Kamer teneinde te beraadslagen over cle noodza kelijke voorstellen ter verzekering der ver dediging der onschendbaarheid van het grondgebied onder garantie der verdragen De Minister zal te dien einde het defensief systeem volmaken en wijzigingen in het kader aanbrengen. Voorts zal de verbetering der wegen worden ter hand genomen en herzieningen worden getroffen ten aanzien der electrici- teitsproductie, en het scheppen van directe en goede waterverhindingswegen voor zwaar transport tusschen Antwerpen en het achterland van Bergen. Ten opzichte der sociale wetgeving zal do regeering de vroeger genomen beslis singen eerbiedigen. Rampen op zes. Zuid-Rusland is door geweldige orka nen g-eteisterd. Op de Zwarte Zee en de Kaspische Zee worden niet minder dan 177 schepen ver mist. Men vreest dat er velen van zijn ver gaan en dat een groot aantal opvarenden den dood hebben gevonden. Op de Kaspi sche Zee bleven meer dan 100 schepen van de Staats-Visscherijtrust in het ijs zitten en men is er tot nog toe niet in geslaagd, ze uit hun benarde positie te bevrijden. In de nabijheid van Lagan werd een schip met 120 man opvarenden aan boord door een ijsschots doorgesneden. Het schip zonk, maar de bemanning kon worden gev red. Ook op de Wolga is een sterke ijsgang. Een kotter met 9 personen aan boord is vergaan. Rumoer in een Hongaarsche gevangenis. Volgens een bericht van de „Arbeiter Zeitung" uit Boedapest zou aldaar giste ren in het tuchthuis een „opstand" van de politieke gevangenen plaats gehad hebben. De gevangenen maakten van bedden, deu ren en tafels een barricade en begonnen te schreeuwen terwijl zij den eisch stelden in vrijheid te worden gesteld. De- politie moest ingrijpen om de gevangenen, meest aanhangers van de vagi-partij, tot rust te brengen. Een gevangene, die voor een agent van politie vluchtte, sprong uit do tweede verdieping in den tuin, waar hij dood bleef liggen. Vijf dooden bij een spoorwegongeluk in Canada. Het aantal dooden ten gevolge van het Zondag 1.1. plaats gegrepen spoorweg ongeluk bij Montreal is thans gestegen tot vijf. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de Nederlander Keukelaar en dé Hamburger Friedrich Rischur. In het zie kenhuis te Toronto zijn twaalf gewonden opgenomen, voor het meerendeel zijn het Poolsche emigranten. Londen weer in 't duister. ■Voor de tweede maal binnen een week is het gistermorgen te Londen ruim een uur lang stikdonker geweest, onder dezelfde verschijnselen als Donderdag, n.l. van rook, die niet door de wolkenlaag heen kon dringen. Toen de wind wat sterker werd, braken de wolken en kon de rook ontsnap pen. Ofschoon de zon ook nu niet door kwam, werd het toch weer licht. De chirurg van Bratianu. In verband met de ziekte van Bratianu wordt nog de volgende tragische bijzonder heid gemeld. Prof. Nasta, de chirurg, die bij Bratianu een operatie aan de amande len verrichtte, heeft zich daarbij in den vinger gesneden. Men weet nog, hoe de chirurg niet meer kon en dat de minister van eeredienst, Dr Angelescu, moest as- sisteeren om de operatieve behandeling voort te zetten. Bij den chirurg, Prof. Nas ta, openbaarden zich op denzelfden dag bloedvergiftigingsverschijnselen en thans heeft hij zich een arm moeten laten afzet ten. Spoorwegongeluk in Roemenië. Uit Boekarest wordt gemeld, dat op het station Titoe een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad. De sneltreinen uit Te-, mosvar en uit Boekarest reden, even na dat de extra-trein met de koninklijke fa milie uit Florica, waar de teraardebestel ling van Bratianoe had plaats gevonden, was aangekomen op het station, op elkaar in. De hotsing was zoo hevig, dat beide locomotieven en zes wagons grootendeels verwoest werden. Twee personen waren onmiddellijk dood. Een groot aantal reizi gers is gewond, van wie zes ernstig. De burgeroorlog in China. Een krantenbericht uit Londen meldt, dat er in de kuststreken ten Oosten van Canton een terreur heerscht. De commu nisten zouden een duizendtal personen vermoord hebben, terwijl ontevreden sta kers uit Canton een dertigtal huizen in brand zouden hebben gestoken. Te Honkong arriveeren vele vluchtelin gen uit het Zuid-Oostelijk gedeelte van de provincie Kwantoeng. Zij deelen mede, dat duizenden Ghineezen door de roode troe pen werden vermoord. Revoluticnnaire actie. Uit Lissabon zijn berichten ontvangen, volgens welke de Portugeesche politie op het spoor van een nieuwe revolutionnaire beweging is gekomen. Er zijn een twintig tal personen in hechtenis genomen, be schuldigd van deelneming aan de voorbe reiding van een revolutie. In hun wonin gen moeten belangrijke 'geldsommen en een groote hoeveelheid munitie gevonden zijn. De drooglegging der Donau-Delta. Men is op het oogenblik bezig met de drooglegging van de Donau-Delta, waar door men hoopt enkele honderdduizenden H.A. moerasland in vruchtbaar bouwland te herscheppen. Het werk wordt onderno men door een Roemeensche coöperatie. Een groot gedeelte van het ontgonnen ter rein zal dan eigendom van de coöperatie worden, waartegenover deze zich echter verplicht 10 pet. van de opbrengst aan den staat af te staan. Korte berichten. De bedrijfsleider van een Kielsche firma heeft met verscheidene andere in genieurs hot Leunawerk voor rond één millioen mark opgelicht. Ofschoon het be drog reeds in 1920 heeft plaats gevonden, gelukte het eerst thans de zaak op te hel deren. Tot dusverre werden vijf arresta ties gedaan. Bij den aanleg van een spoorlijn EeldbachGleicherberg heeft zich gister middag bij Bad Gleichenberg door een aardsverschuiying een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij acht arbeiders wer den gedood en vijf gewond. Tusschen de Sovjet-regeering en een Amerikaansche groep is een overeenkomst tot stand gekomen, krachtens welke dit consortium een leening van 40 millioen dollar zal verstrekken. De politie te Boedapest is een groot opgezette vervalsching van omzetbelas tingzegels op het spoor gekomen. Tot dus ver zijn vijf personen aangehouden. De leider van de christen-democrati sche partij in Litauen, wiens naam in ver band met de Putschpoging van Zaterdag en de onderhandelingen over een verbree ding van het kabinet Woldemaras werd genoemd, is, naar de bladen berichten, met drie gezellen over de Oost-Pruisische grens gevlucht om zijn arrestatie, die dreigde, te ontgaan. - In Moravië is een uit een aantal jon ge werkloozen bestaande rooversbende ge arresteerd, die den laatsten tijd uit verze gelde spoorwegwagons waren roofden tot een bedrag van vele duizenden kronen. Aan de Egyptische regeering zijn de diensten van de koninklijke luchtstrijd krachten aangeboden vooV de bestrijding van de sprinkhanenplaag, welke groote schade aanricht in verschillende deelen van Egypte. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 23 Nov. 1.126.300, d. i. 565 meer dan de voorgaande week, maar 388.433 minder dan verleden jaar. welke huishoudelijke arbeid verrichten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30-60-90, Tube 80 et. FUROL De zaak Van der Stel. Bij' de Haagsche Rechtbank is een civiel geding aanhangig, waarbij A. van der Stel, vroeger gasdirecteur, van de Vereeniging van (rasfabrikan ten schadevergoeding vordert op grond, dat hij is geroyeerd als lid' dier Vereeniging. "In deze zaak zullen de pleidooien worden gehouden voor do 1ste Kamer der Haagsche Rechtbank op Vrijdag 9 December a.s. Het pachtvraagstuk. Het bestuur van den Bond van landpachters in Nederland heeft alle provinciale landbouworganisaties, de R.K. Boerenbenden, den Chr. Boeren- en (Tuinderbond, de Jongerein in Friesland en de landarbeidersbonden tot een bijeenkomst op 12 December te Utrecht uitgenoodigd, ter bespre king van een gemeenschappelijke actie inzake het pachtvraagstuk. De Vlaardingsche Gasdirecteur. Na twee geheime raadszittingen werd in den gemeenteraad van Vlaar- dingen meegedeeld, dat een schrijven ingekomen was van den directeur van de licht- en waterbedrijven, den heer J. E. A. Sneep', waarna hij ingaande 1. Januari 1928 van zijn functie ont heffing vraagt. Dit verzoek is daarop zonder be spreking en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De G1 indhors t. Gisteren is te Achterveld het op- vöedingsdorp de Glindhorst in gene rale massa ingezet opi f 360.0C0 dooi den heer B. Verhoeve e.a., te Nijme gen. De schulden der stichting worden geschat op ten minste IV2 millioen gulden. Minister Waszink. De minister' van Onderwijs, Kun sten en wetenschappen, Mr Waszink', is tot verder herstel van gezondheid voor eenigen tijd naar de Rivièra ver trokken. Twee minuten stilte op 11 November. De Nederlandsche afdeeling van den Internationalen V rouwenbond voor Vrede en Vrijheid heeft d.d. 9 Novem ber van minister De Geer, voorzitter van den raad van ministers, den vol genden brief ontvangen: „De herdenking in enkele oogen- blikken stilte in de door u bedoelde landen is onder bijzondere omstandig heden en gevoelens ontstaan. Die herdenking is tot een traditie gewor den: men blijft, haar terecht in die landen volgen en zonder twijfel heeft zij daar als manifestatie beteek'enis. Te trachten thans deze wijze van her denking over te brengen bij het Neder landsche volk, heeft naar de regee ring meent, iets kunstmatigs, afge scheiden van het bezwaar, hetwelk in ons volkskarakter gelegen is, tegen invoering van dit in andere landen gevolgde gebruik... De regeering moet u derhalve tot haar leedwezen mede- deelen, dat zij hare medewerking niet tot invoering hier te lande kan ver- leenen". De werkloosheid. De heer Knottenbelt lid van de Tweede Kamer heeft aan den minister van Binnenlandsche zaken en land bouw de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid aan de Tweede Kamer de noodige gegevens te ver strekken ter beoordeeling, hoeveel thans jaarlijks door het rijk en de gemeenten te zamen wordt uitgege ven aan de maatregelen, die zij treffen in het belang der werkloozen, en zulks op de wijze, waaropi de toen malige minister van Binnenlandsche zaken op de desbetreffende vragen van het Kamerlid den heer H. Colijn op 12 April en 6 Juli 1923 inlichtingen heeft verstrekt (Aanhangsel tot het verslag van de Handelingen der Twee de Kamer nos. 216 en333)? Het ontwerp - ziekftewet. In de g'steren gehouden Vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de centrale afdee ling besloten heeft om o.a. het ont- werp-Ziektewet op 13 en 14 Decem ber a.s. in de afdeelingen te onder zoeken. TWEEDE KAMER. BEGROOTING BUITENLANDSCHE ZAKEN. JDe heer L. de Visser (Comm.) be toogt, dat de Volkenbond noch voor de handhaving van den vrede, noch voor het herstel van de economische verhoudingen iets beteekent. Hij ontkent, dat Rusland den vrede niet zou willen. Onder invloed der Engelsche regeering Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting is een lastercampagne op louw gezet, waarbij men als een bende beroepsfalsa rissen optrad. De v 0 o i' z i 11 e r kan die uitdrukking f niet toelaten. De heer L. de Visser weet niet, hoe hij deze menschen anders moet. qualifi- ceeren. De voorzitter: U kunt de feiten mededeelen, doch u onthoudt u van qua- ldficaties, die blijkbaar voor het parlement te jcras zijn. De heer D e V i s s e ris de Nederland sche regeering bereid de Unie van Socia listische Sovjet-republieken naar rechten te erkennen, ja dan neen? Zoo ja, welke zijn haar voorwaarden? Uit het antwoord op die vraag zal opnieuw blijken, dat de wereld gescheiden is in twee elkaar be strijdende machten, die van het kapita lisme en van het proletariaat. De voorzitter merkt op, dat blijkens hot stenogram van do rede van den heer L. do Visser, deze: hoeft gesproken van' „Albert Thomas, wiens beeltenis hij als vereeuwigd schandsiuk bij zich had" en van den Volkenbond als „Rooversbond" Had spr. deze uitdrukkingen gehoord, dan zou hij spreker lot de orde hebben ge roepen. De heer Ker s t en, S.G.P., vraagt, hoe de Volkenbond staat tegenover de in zettingen va.11 deu Koning der Koningen. Van een vragen naar den Almachtige is weinig sprake. Wanneer heeft de Volken bond zich ooit voor God verootmoedigd en van de zonde gesproken? Herstel te willen brengen zonder de oorzaken van de ellende na te gaan is onhoudbaar lap werk. De Volkenbond let niet op de zonde. Is daardoor zoo weinig tot stand ge bracht? Wat is geworden van den hoog- geroemden geest van Locarno? En wat zal die geest in de toekomst brengen? Spr. vreest, weinig goeds. Spr. onderstreept, het verlangen Van den heer Schokking naar godsdienstige samenkomsten voor den Volkenbond. Wil de VölkeTibond resultaten hebben, dan kan de medewerking van de Christenheid in haar vollen omvang niet worden ge mist. Het streven naar yrede qn gerech tigheid is niet in strijd met het Evangelie Maar wat dat werk van den Volkenbond in discrediet brengt, is het gemis aan de erkenning van het recht Gods' en van de zonde. Spr. wijst in dit verband op de heiliging van den Zondag. Het is van algemeene bekendheid, dat talrijke commissies van den Volkenbond herhaaldelijk op den Zon dag beslag leggen. De Minister vestige op een zeer belangrijk feit als de Zon dagsheiliging de aandacht van den Vol kenbond en van de met hem verwante commissies. Het zal voor Nederland een eere zijn, op te komen voor Gods recht. De heer Nolens (R.-K.) zegt, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken hier wel het gevoel moet krijgen van een man. die van bezorgde familieleden al lerlei waarschuwingen krijgt, vooral om zich te wachten voor gevaarlijk gezel schap. Spr. bepleit als gewenscht voor de internationale verhoudingen: onderling vertrouwen, geestelijke ontwapening, ver plichte arbitrage, internationale sancties. De heer Albarda (S.D.A.P.) betoogt, dat de Volkenbond slechts een bond is van regeeringen. Er moet me^r contact komen met het volk. Dhr Kortenhor'st, (R.-K.)« wenschf inlichtingen omtrent het besluit van da Regeering om het voor-ontwerp van een uitvoerverbod op beenderen terzijde to leggen. Dó Minister van Buitenland sche Zaken zegt in zijn antwoord o.m.: dat hij het wenschelijk acht, dat zoo spoedig mogelijk een nieuw over leg met België plaats vindt. Inzake de erkenning van Rusland is bet standpunt der Regeering om daartoe niet over te gaan, versterkt door de inci denten, voorgevallen in landen, die wel tot die erkenning waren overgegaan, als in Londen en Parijs. Wat de samenstelling der delegaties bij den Volkenbond betreft, heeft spr. in de Memorie van Antwoord reeds gewe zen op do bezwaren die er bestaan tegen het maken van de delegatie tot een af spiegeling der stroomingen in de Staten- Generaal. Voor het denkbeeld, de delegatie te doen vergezellen door eenige leden der Staten-Generaal, gevoelt spr. niet veel, Die' leden zouden veel hebben van „Ge deputeerden te Velde". Bovendien zou er geen plaats voor die leden zijn in de zaal; zij zouden op de tribune moeten zitten. Wat het ontwapenings-vraagstuk betreft, zegt Spr- dat wij onze kracht niet behooi. ren te zoeken in ons muisstil te houden- Dergelijke Ideinmondige struisvogelpoh'. tielc zou ini ons land geen weerklank vindon. Wij moeten medewerken pm dein Volkenbond te maken tot een middel tot, handhaving van don vrede. Spr. ein-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1