Maandag 28 November 1927 42e Jaargang Ne. 50 Sign, Sigareltm en Tabak, StL Nicolaas-Cadeanx. N. S. F. Raio-Toestellen Laafl- ss fttelotw. L. Duvekot Sz.9 A. C. v. d. REST, I- v. üixhoom is een gelijke meening toegedaan. Dhr Gast blijft voor ingrijpende maatrege len. Dinsdag j.l. waren er 71 gesmokkelde runderen aan de veemarkt te Rotterdam. De bedoelde maatregel zal wel hinderlijk zijn voor de grensbewoners, maar deze genieten ook wel eens voordeelen. Dhr v. Ddxhoorn heeft van die voordeelen nooit iets gemerkt. Dhr Klompe zegt, dat Maandag j.l. 150 Bel gische koeien op de Rotterdamsche mark! waren. Zulk een aanvoer drukt spoedig onze prijzen. Bedoelde koeien zijn via Esschen Roozeüdaal ons land binnengekomen. Dhr Han ken wil liever niet spreken van de finan- ciëele kwestie. Het sanitair belang is gróoter. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Groote Markt 19 - Goes J. POLDERMAN - GOES Flacons Eau de Cologne Luxe Doozen Zeep Specialiteit in Geneesmiddelen, Verbandstoffen, Bandages enz. enz. Directeur- H oofdredactettr R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Ceec. Tel.: Redactie en Administratie n». 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VBftSGHMNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Wat moet voorgaan? Het initiatief-voorstel van den heer Zijlstra, om inplaats van de vervroeg de invoering van de zevenjarige leer plicht, de scholen wat betreft het aan tal leerkrachten te helpien, geeft aan de Nederlander aanleiding het volgende op, te merken: Het voorstel-Zijlstra onderscheidt zich in tweeërlei opzicht gunstig van het voorstel-Albarda. Wil de heer Al- darda de zelfde stof regelen, waaromtrent reeds een Regeeringsont- werp aanhangig is, en gaat het bij hem alleen om 5 maanden vervroe ging de heer Zijlstra doelt opi geheel andere stof, en bij hem gaat het al thans om een termijn van 18 maan den. De heer Zijlstra houdt de navol gende niet-ondeugdelijke redeneering. is er eenig geld beschikbaar, om een of andere bezuinigingsmaatregel die tot 1 Januari 1930 gelden zou, vroe ger te doen ophouden, dan bedoeld' wasdan moet daarvoor d i e maat- regel gekozen worden, welke h e t moest hinder Veroorzaakt. Twee maatregelen komen te dezen opzichte, bij het Lager-Onderwijs, ter sprake: de schorsing van leerverplich ting voor het zevende leerjaar, en do verhooging van het getal leerlingen per leerkracht. Beide maatregelen zou den duren tot 1 Januari 1930. Als nu één van beide vroeger kan' eindigen; van welke is die 'vervroegde beëindi ging dan het meeste waard voor ouders en leerlingen? Terecht kent de heer Zijlstra de grootste waarde toe aan eene ver vroegde eindiging van 'den maatregel tot verhooging van het getal leerlin gen per leerkracht. Goed onderwijs te geven op een school met 96 leerlingen, verdeeld over 7 klassen, door 2 leerkrachten, of opi een school met 144 leerlingen, verdeeld over 8 klassen, door 3 leer krachten is onmogelijk. Bij1 klassen van 14 of 18 leerlingen, kan de gemiddelde onderwijzer ten hoogste twee klassen aan. Als deze moeilijkheid één of twee jaar vroeger kon worden opgeheven; ware dit voor het onderwijs inderdaad van waarde1. Daarentegen kunnen wij' de waarde van één of twee jaar vervroegde invoe ring van de leerverplichting voor het zevende leerjaar niet hoog aanslaan. Het groote argument van het arbeid- loos en doelloos rondloop en van jon gens, te oud voor de school en te long voor fabriek of werkplaats, kon hier niet gelden. Dit gold tegen het ontbreken der le er gelegenheid. Maar daarin is dit jaar door de Regee- ring voorzien. De leergelegenheid voor het" 7de leerjaar bestaat allerwegen. Het voorstel-Zijlstra heeft dan ook beslist veel hooger waarde dan het vcorstel-Albarda. Het zou zelfs de voorkeur verdienen en vermoedelijk v ook verwerven boven het Regeerings- voorstel, ware het niet dat hier met nog_ drie omstandigheden van betee- kenis rekening moet worden gehouden. Ten eerste is vrijwel bekend wat het Regeeringsvoorstel kosten zou; de kosten van het voorstel-Zijlstra zijn niet. zoo eenvoudig te berekenen, en konden wel eens heel erg tegenvallen. Ten tweede is de Regèering omtrent haar voorstel niét vrij, in verband met liare positieve toezeggingen op dit punt. Ten derde komt de heer Zijlstra, met zijn voorstel wel wat heel laat. Sedert het begrootings-debat van No vember 1926 hebben Roomschen en Sociaal-Democraten niet opgehouden te pleiten voor vervroegde opheffing der schorsing van de leerverplichting voor het zevende leerjaar. Ten slotte verwierven zij van de Regeering eene toezegging, ingelost door de indiening van het thans aanhangig wetsontwerp. Hadden Anti-revolutionairen en Chr.- historischen, reeds in 1926, met ge lijke kracht en volharding gepleit voor vervroegde opheffing van de beperking van het aantal leerkrachten de Re geering had beide plannen kunnen overwegen en narekenen, om tem slotte haar besluit te nemen. Misschien had den beide maatregelen kunnen eindi- §en één jaar vroeger dan tot heden epaald is, alzoo tegen 31 December 1928. Wat gekund of niet gekund had zij thans in het midden gelaten; maar de geachte voorsteller, hoe mooi zijn plan ook schijnt, maakt het met zijn „nakomertje", aan de Regee ring en Kamer wel wat moeilijk". Haast Hotel ,,Oe Korenbeurs". ook in luxe verpakkingen, welke zich in het bijzonder leenen voor Reeds vroeger gepleit. Bescheidenheid is een deugd, maar een deugd, het blijkt ook weer, uit wat de N e d e r 1. opmerkt 'die niet altijd beloond wordt. Hadden Anti-revolutionairen en Christeliik-Historischen voor hunne denkbeelden reeds in 1926 met gelijke kracht gepleit als de ijveraars voor de zevenjarige leerplicht, dan zonden naar het blad meent de kansen voor het voorstel-Zijlstra gunstiger zijn ge weest. Het is mogelijk. De bru talen trekken nu eenmaal vaak aan het langste eind. Wij willen echter opjmerkén dat de heer Zijlstra volstrekt niet een zwij gende rol heeft vervuld. Opi 16 Juni 1927 bij de behandeling van de voorgestelde verlaging der L.O. wet, werd door hem toch het Volgende opgemerkt „Nu zal naar de berekening van den Minister en die berekening is niet aangetast de invoering van het verplichte 7de leerjaar direct 3V2 millioen gulden kosten. Het stand punt van de Regeering was, dat er niet zou komen belastingverlaging, vóór deze zaak in orde was. Daarover wil ik nu niet spreken. Ik neem aan, dat dit standpunt juist is, en dat, als er geld is, dit inderdaad ter "beschik king wordt gesteld van het onderwijs, vindt dezerzijds toejuiching. Maar wanneer er 31/2 millioen is, komt na tuurlijk de vraag, wat daarmee moet gebeuren, hoe dat geld op de beste wijze kan worden besteed. Het is mijn overtuiging, en van velen met mij, dat die 31/2 millioen op betere wijze kunnen worden be steed dan door invoering van het ver plichte 7de leerjaar. De heer Tilanus Iieeft er reeds op, gewezen, dat het beter is, om te zorgen voor een ver beterden grondslag dan voor heigeen daar bovenop kan worden gebouwd. En die grondslag isde 6-jarige school. Die grondslag moet m.i. eerst worden verbeterd, voordat wij overgaan tot invoering van den 7-jarigen leer plicht. Het verschil van i nzicht betreft hier dus cle wijze, waarop, het geld moet worden besteed. Ik wijs er op, dat ook vele onder wijsdeskundigen op hetzelfde stand punt staan, als door den heer Tilanus is verdedigd en ook 'door mij'wordt ingenomen. Ik wijs op het standpunt van de Vereeniging van Christelijke onderwijzers in Nederland en Ned1.- Indië. Deze vereeniging is, denk ik, ver rast door de vervroegde behandeling van dit wetsontwerp^ anders zou ons wel een adres van die vereeniging hebben bere idt. Deze vereenig'ng ver klaart zich vóór het 7de leerjaar, en zij is ook niet tegen de leerverplich ting, maar zij meent, dat het van meer belang is, ook voor het volks onderwijs, dat die 31/2 millioen worden besteed ten gunste van den grondslag van het onderwijs, de 6 jarige school, en voor haar is het een teleurstelling, dat meu niet begint met datgene, wat het eerst moet worden verbeterd. Ik hecht aan het oordeel van deze deskundigen zeer groote waarde. Ik meen, dat de nood van kleine scholen in de eerste plaats verholpen moet worden. Door de invoering van de 48-schaal is een toestand ontstaan, waardoor veel te groote klassen worden gevormd en in een éénmansschool een onder wijzer voor 6 klassen komt te staan. Hierdoor 1 ij d t het o n d e r w ij s. Ik ben nog steeds niet van oordeel, dat het onderwijs door zeer kleine klassen wordt gediend, maar deze toe stand is toch te ongunstig voor het onderwijs. Ook voor de scholen met 5 leerkrachten had eenige verbetering ingevoerd kunnen worden". Do heer Zijlstra heeft 'dus wel' degelijk met kracht voor verhooging van het aantal leerkrachten gepleit. En de juiétheid van zijn betoog, zal door de mannen uit de pracitijk onge twijfeld worden toegestemd. Wij' hopen dan ook dat dit „nako mertje" zooals de „Neder!.", het aan duidt in de Kamer 'de belangstel ling zal hebben die het verdient en dat het met een flinke meerderheid zal worden aangenomen. Het onderwijs inzonderheid op het platteland zou er wel bij varen. DE JUSTITIE-BEGR00TING. Memorie van Antwooird. Aan de memorie van Antwoord is het volgende ontleend Een Rijkstoezicht op banken zou, wilde het werkelijk' iets betee- kenen, moeten zijn doorloopend en het geheele beleid bij de bank omvattend. Het vervullen van zoodanige omvang rijke taak komt echter pradtisch wel uiterst bezwaarlijk voor. Reeds daar om kan, afgezien van andere bezwa ren, de minister eenige toezegging niet doen. Het toezicht op de notaris sen heeft den wetgever reeds vele zorgen gebaard. De vraag is nu of gen betere oplossing is te vinden. De in den laatsten tijd voorgekomen décon fitures moeten naar het oordeel van den minister er wel toe leiden, deze vraag, en meer in het algemeen, die, welke waarborgen tegen dergelijke dé confitures en derzelver gevolgen zou den kunnen worden getroffen, onder de oogen te zien. .De minister is ter zake diligent. Wat de stemplicht betreft zou de minister meenen 'doch hij' kan deze meening aan de rechters niet opleggen dat, voorzoover inder daad gewetensbezwaar ook tegen de tot verplichte opkomst beperkte deel neming van de stemming bestaat, gel dige reden van verhindering kan wor den aangenomen. Hoofdbestuur Z. L. M. Heden vergaderde in het Landbouvvhuis te Goes het Hoofdbestuur der Z. L. M., onder voorzitterschap van- den heer mr P. Diele- man. De voorz. verwelkomt de aanwezigen, in 't bijzonder den oud-voorzitter Jhr van' Vre- denborgh. Spr. herillnort aan het overlijden van het eere-lid, den heer Löhnis. Op voor stel van het Dag. Bestuur wordt benoemd tot eere-lid der Maatschappij dhr Kasse, te Veere, oud-secretaris van den kring Walche ren. De voorz. feliciteert den heer Hanken in verband met het 25-jarig bestaan van den proeftuin Zeeland, waarvoor deze dankt. Smokkelen van vee. Ingekomen is een telegram van den Mi nister van Binn. Zaken en Landbouw, waar in gevraagd wordt of het smokkelen van vee aan de Zeeuwsch-Belgische grens van zoodanigen omvang is, dat de instelling van een grensstrook weer noodig is. De Zeeuwsch-Vlaamsclie vertegenwoordigers de heeren Leenhouts, Beeu en Dees wijzen op het bezwaar van zulk een ingrijpenden maatregel voor "de streekbewoners. Er wordt wel wat vee gesmokkeld maar dat smokkelen is van weinig beteekenis. Wet achten zij verscherpt toezicht noodig. Dhrn Hanken, de Regt en Gast wijzen op het gevaar voor mond- en klauwzeer. Jmmers in België heerscht deze ziekte veel. Laten we direct strenge maatregelen nemen. De aanvoer van gesmokkeld vee op de Rot- terdamsche markt is lang niet onbeteekenend. Jhr van Vredenburgli meent, dat die smok kelhandel niet van grooten omvang ia, Dhrn Leenhouts en v. Dixhoom gelooven niet, dat er in België mond- en klauwzeer in beteekenende mate voorkomt. Met 13 tegen 10 st. wordt aangenomen een voorstel om den Minister to antwoor den, dat het smokkelen van vee niet een zoodanigen omvang heeft aangenomen, dat maatregelen als in het telegram genoemd, noodig zjjn. Wel acht men een scherp toezicht noodig. De vergadering besluit daarna nog even af te wachten het telefonisch bericht, hoe het vandaag staat met den aanvoer van ge smokkeld Belgisch vee op de Rotterdamsche markt. De voorzitter doet hierna de volgende mede- deelingen In verband met een verzoek van den Kring Schouwen en Duiveland is door de Z. L. M. ter bevoegder plaatse er op aangedrongen, om den aanvangsdatum voor het schieten van wilde eenden te vervroegen, en te stel len in de eerste week van Juli en de jacht langer open te stellen. De Z. L. M. heeft ingesteld een com missie ter bestudeering van het vraagstuk van do automobielverzekering. Een onderzoek zal in de kringen en af- deelingen worden ingesteld naar het gevaar, dat de verschillende overwegen opleveren. Dit kan nu nog even wachten, daar nu do bla deren van de hoornen zijn. Aangedrongen is op meer directe en snel lere voorlichting over den buitenlandschen toestand op landbouwgebied. In overleg met de werktuigencommissie on zer Maatschappij is door de Bedrijfscentrale Nederlandsche Voertuigenfahrieken te Haar lem, een ontwerp van een vereenvoudigden en verbeterden iandbouwwagen voor de Zeeuw- sche eilanden gemaakt. Begin December zal in de landbouwschool te Goes een, derge lijke ideale wagen op de helft van de ware grootte geconstrueerd, tentoongesteld worden. Op voorstel van den B. -v. G. is een studiecommissie gevormd, die werkzaam is aan de oplossing van de vraag, op welke wijze een verzekering van den ouden dag onzer landbouwers het meest doelmatig kan worden bereikt. Ter bevordering van den afzet onzer pro ducten werden eenige Belgische en Fransclie excursies ontvangen en rondgeleid. Ook werd opgetreden tegen knoeierijen met pootgoed waardoor de goede naam van ons product in het buitenland zeer geschaad wordt De vraag of controle op den uitvóer van aardappelen gewenscht is, is nog bij het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité in behandeling. Een onderzoek werd ingesteld naar de 4 wenschelijkheid van werktijdverruiming in het timmerbedrijf, om daardoor billijker tarieven te krijgen. Intusschen beschikte de Minister in dezen reeds afwijzend.. Aan den Commissaris der Koningin werd geadviseerd machtigingen tot het vangen van mollen algemeen te verleenen, in het bij zonder voor Walcheren en speciaal in het voorjaar tot 1 April. Waar aangedrongen werd op instelling dooi' het Rijk van een provinciale regelingscom missie voor de pluimveefokkerij, heeft do Z. L. M. zich uitgesproken tegen instelling eener regelingscommissie, maar daarentegen gewezen op de wenschelijkheid van uitbrei ding der voorlichting. Een commissie bracht rapport uit over do vraag, of de Zeeuwsche Tuinbouw zich orga- niseeren moet in de Z. L. M. Dit rapport komt straks in bespreking. Door het Dagelij ksch Bestuur is geadvi seerd dit jaar den patrijs te beschermen door vervroegde sluiting van de jacht op 1 Oc tober. Door het Dagelij ksch Bestuur is aandrang uitgeoefend tot wijziging van artikel 11 van het K. B. van 4 Juli 1927, waarbij het verboden is met gekoppelde voertuigen op de Rijkswegen te rijden en wel wijziging in dien zin, dat in navolging van het Pro vinciaal Reglement op da wegen, voor een geheele streek ontheffing kan worden verleend. Ook de bepaling, dat niet breeder dan 3 M. geladen mag worden, heeft onze aandacht gehad en aan het Kon. Ned. Land- bouw-Comité is verzocht de andera landbouw- maatschappijen hierop attent te maken. Het Dagelijkseh Bestuur heeft zich ver- eenigd met het voor-ontwerp van een vei ligheidswet voor den landbouw, mits er reke ning gehouden wordt met de omstandigheden in het landbouwbedrijf en een soepele toe passing en een behoorlijke overgangstijd ver zekerd zijn. Aan Gedep. Staten is geadviseerd, dat geen vergunning gegs-ven moet worden voor de afpaling van eendenkooien, daar de eenden in verschillende doelen der provincie zooals in Schouwen en op Walcheren groote schade, vooral aan de erwten aanrichten. Inzake verzekering tegen stormschade heefl de Z. L. M. als haar meening uitgesproken, dat deze moet geschieden by Molestrisico van Centraal Beheer, en dat het stichten van een Rijksfonds hiervoor, uit opcenten van de personeele belasting, geen aanbeveling ver dient. Aan de Kringen is ingevolge een verzoek van het Kon. Ned. Landbouw-Comité ver zocht op te willen geven, welke plaatsen voor de stichting van een lagere landbouwschool in aanmerking kunnen komen. Te Hulst zal door het boekhoudbureau der Z. L. M. een cursus in landbouwboekhoiulen worden gegeven. Parfumeriën en diverse Toiletartikelen vindt II in rijke keuze bij Ass. APOTHEKER - GOES. Lange Kerkstraat 42. Telefoon 168. De Werktuigencommissie der Z. L. M. is gemachtigd, om niettegenstaande de Bond van Aardappelhandelaren zijn medewerking hier voor niet verleent, zelfstandig een onder zoek in te stellen naar de bruikbaarheid van de nasorteermachine. Tentoonstelling. Do kring Schou wen eri Duiveland wil in 1928 een kring- tentoonstelling houden. Hij krijgt daarvooj het gebruikelijke crediet van Ï600- Do contributieregeling zal voor 1928 dezelfde zijn als voor 1927- De almanak. Het Dag. BeStUur wijst op de geringe afname van den almanak der Mij- In 1926 werden slechts 500 exemplaren verkocht. Zoo noodig wil het Diag. Bestuur het jaaroverzicht in liet Landbouwblad opnomen en den almanak kleiner en dus goedkooper maken. Vanuit de vergadering worden tal van wenken gegeven om de pracitische bruik baarheid te verhoogen. Alle sprekers plei ten voor behoud van den almanak. De zaak wordt verder overgelaten aan' het Dag. Bestuur. Landbouwblad. Het Dag. Bestuur stelt voor het Landbouwblad voortaan! beschikbaar te stellen voor a- leden van niet-aangesloten landbouwvereienigingen f2 en b. leden van de V.P.Z., veilingsver- eeniginlgen en tuinbouwvereenigingem a f 1.50, mits deze organisaties genegen zijR de uitgave van het blad te steunen- Aan genomen. Aardappelhandel- Het Dag. Be stuur stelt voor le aan den Ned. Bond van Aardappelhandelaren nogmaals te ver zoeken om aan de billijke voorstellen! van het H.B. tegemoet ta komen (afschaf fing 1 pet. korting, gebruik van de 30 m-M. hor, eventueel voor bepaalde soor ten), 2e. indien de Bond dit niet wil, dan aan de Alg- Vergadering in pccember voor te stellen de overeenkomst op tet zeggen; 3e. wanneer dit laatste geschiedt' het Dag- Bestuur op te dragen, te onder zoeken, wat inzake den' aardappelhandel kan worden gedaan- Dhr P. Lindenbergh, voorzitter der ar bitrage-commissie, wijst er op, dat da Zr- Li. M. en de handel als twee partijen tegenover elkander staan. Inderdaad is als bij wijze van compromis een over eenkomst gesloten, dia eerst goied. werkte. Maar later kwamen grieven bij de boe ren- Zjij verlangen wijziging van enkele voorwaarden. De kooplui willen alles on gewijzigd laten. De arbitrage-com'milssie heeft in dezen niets, kunnen bereiken. Maar misschien kan bet Dag- Bestuur dit wel- Spr. heeft dan ook geen be zwaar tegen een' poging, die het Dag. bef- stuur in 'twerk wil stellen. Maar Spr- geeft het Hoofdbestuur den ernstigen rfSad, zich dubbel te bedenken; vóór men de overeenkomst opzegt. Want dan verliezen de boeren de algemeen® handelsvoorwaarden en de arbitrage. De laatste heeft vooral preventief gewerkt- Spr .acht het niet wenjschelijk een. oorlog te gaan voeren. Later zal de ZL.M. er wel eens spijt vart hebben'. Spr. is be vreesd, dat de Z-L.M. dien strijd zon verliezen, maar als er sprake is va'ni eendrachtig optreden der landbouwers, dan zou de landbouw inderdaad sterk1 staan. Daaraan heeft het echter juist al tijd ontbroken. (Gelach.) Op een vraag van den heer Gast zegt dhr Lindenbergh, dat er vijf keer van de jarbitrage-commissie is gebruik ge maakt. In al deze gevallen kreeg de ver- kooper gelijk. Spr. wijst nog eens op' het belang der algemeene handelsvoorwaar den. Dhr A- Hartog wil geen1 verzoek meer aan den handel richten en aan de alg- vergadering voorstellen de overeenkomst op te zeggen, tenzij de handel uit eigen beweging op zijn standpunt terugkomt- Dhr Siebenga teekent het drijven van den handel. In de overeenkomst staaf nadrukkelijk hoogstens 33 m-M. hor wijdte. En toch wil de handel in dit ab normale jaar niet afwijken van deze maat- Er heerscht dan ook algemeene ontstem ming onder de boeren. De handel wil ook dit is duidelijk gebleken geen verkoopbriefjes invoe ren. Dhr J. Dommisse zegt, dat tot in den treure is geconfereerd met den handel en men is geen stap verder gekomen. Spr.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1