.JE ZEEUW TWEEDE BLAD. Staten-Generaal KRONKELENDE PADEN. tweede kamer. FFUIU.ETOW. Provinciale Staten van Zeeland. Gemeenteraad van Middelburg. VAN DONDERDAG 24 NOV. 1927. No. 47. I? De motie-Sienhuis. In de vergadering van gisteren is de motie-Stenhuis inzake onverwijlde ratifi catie van de Conventie van Washington en toepassing van de Arbeidswet oip alle bedrijven verworpen met 52 tegen 21 stemmen- Voor alleen de Soc. Democra ten- Binneniandsche Zaken en Landbouw. De heer Do vink (0-H.) bespreekt de belemmering van den invoer van onze producten in de Vereeraigde Staten m bepleit internationale overeenkomsten ter bestrijding van de plantenziekten- De heer Loenstra (A- R.) meent, dat do landbouw alleen gediend is door so bere agrarische wetgeving. Spr. acht een landbouwraad ongewenscht en vraagt maatregelen tegen wilde concurrentie in het koopen en pachten van landerijen. De heer H i e m s t r a (S- D.) vraagt spoed te maken met de wettelijke regeling van het pachtvraagstuk en verdedigt de instelling van een landbouwraad-, die z-i. practise h werk kan doen- De heer A ment (R-K.) bepleit een betere samenwerking tussehen rijkscon sulenten en organisaties- De heer Bierema (V-B.) wijst op den weinig bevredigenden toestand van den landbouw, die den export alleen kon op voeren door geweldige prijsconeessias- D»n toestand acht spr- te wijten aan de verbreking van het ovenwicht tussdie.n .de latodhonw- en industrieprijzen. Hij dringt aan op internationale: regeling van de productie en utibreiding hier te lande van de lagere landbouwscholen- De heer Deckers (R-K.) herinnert eir aan, dat hij reeds in 1919 wees op de bezwaren van het huidige pachtstelsel- Daarna is een Staatscommissie ingesteld en thans is er een voor-ontwerp van wet- Spr- hoopt, dat dezo minister spoedig met een ontwerp zal komen- Er is alle aanleiding om de toekomst van den land bouw met bezorgdheid tegemoet te zien. Een goede regeling van bet pachtstelsel is noodig, zoowel voor do landeigenaars en de pachters als voor do landarbeiders- Do heer Van Voorst tot Voorst (R-K.) geeft blijk van waardeering voor de wijze, waarop deze minister zijn taak opvat. Spr. zou alleen liever een wat snellere uitbreiding van het aantal lagere landbouwscholen zien- Do achterstand dient ten spoedigste te worden in gehaald. Vergeleken bij hot ambachtson- derwijs is ons landbouwonderwijs stief moederlijk bedeeld- Hij komt op tegen de beschuldiging van dhr Stemhuis bij de algemeen». beschou wingen, dat de grondeigenaren parasite ti re n op de boeren- Het zijn hoofdzakelijk de nieuwe rijken onder de pachtheiero'n, over wie te klagen valt- De heer Eb els (V-D-) maakt enkele opmerkingen over de landarbeiderswet, waarvan hij de werking wenscht uit te breiden tot meer groepen dei' plattelands bevolking- Wat bet pachtvraagstuk betreft, moet de pachter volledige bedrijfsvrijheid ver krijgen- Men zal op den duur moeten komen tot vaststelling der pachtprijzen door min of meer officieele organen. De heer v. d. Sluis (S.D.A.P.) be spreekt ook het pachtvraagstuk. De arbei ders van de stad hebben zich iii den loop der tijdon georganiseerd in machtige ver- eenigingen. De landarbeiders deden dit niet, hielden altijd hun mond, waren kalm en rustig. Het gevolg is, dat de proletariërs van het land op het oogenblik zoo ver zijn als de stadsarbeiders 25 jaren geleden. De opbrengst van het landbouwbedrijf is ruim voldoende om allen, die daarin wer ken, een behoorlijk bestaan te geven. Doch slechts een klein gedeelte van/ die op - brongst komt aan die werkers ten goede. Spreker noemt een aantal voorbéelden, waarin hij aantoont, dat vaak het grootste Naar heit Enigelsch. 32.) o— HOOFDSTUK XIII. Vermoeid van de genoegens van dien, dag, had Emily gehoopt, dat de prettige rust van een Engelsch hotel haar wacht te. Maar dat viel tegen. Het hotel te St. George was op Amerikaansche leest geschoeid. Alle privékamers waren ech ter al besproken, zoodat ze het diner in de eetzaal gebruisen moesten. Daar ze een drukken dag achter den rug had den, gingen de reizigers vroeg naar bed. Wat een drukte, in dat hotel. Den vol genden morgen aan 't ontbijt zaten er reeds zooveel gasten aan tafel, toen zij de eetzaal binnentraden, dat Harry er niet in slaagde, drie plaatsen te vinden. Ter wijl hij nog zoekend rondkeek, stond aan de andere zijde van de tafel een heer op, kwam naar hen toe en begroette hen. Hij was officier in het regiment, dat te St. George lag een, zekere majoor Cowley, en had met de Butlers gedeelte van de opbrengst van den bodem als arbeidsloos inkomen dient van den landheer. De koopprijzen en de pachtprij zen moeten omlaag.' Ten aanzien der uitvoering van de land arbeiderswet wenscht spreker verlichting der lasten van de arbeiders, die in de tij den van hoogconjunctuur een stukje grond hebben ontvangen. De heer Weitkamp (G. H.) wijst er op, dat met de regeling van het pacht vraagstuk alleen de moeilijkheden in den landbouw niet zijn op te lossen. Spr. heeft geen bezwaar de pachtkwes- tie te ontdoen van allerlei uitwassen. Men moet echter bedenkon, dat de lage loonen en hooge pachten een gevolg zijn van schaarschte aan grond. Deze natuurlijke oorzaak is kunstmatig op te heffen. De heer v. d. Heuvel (A. R.) bestrijdt den heer v. d. Sluis. Deze neemt de bruto- opbrengst van den landbouw en deelt die door het aantal arbeiders. Wanneer de zaak zóó eenvoudig was, zou men geen economie behoeven te loeren. Waarom niet hetzelfde systeem over het heele land toe gepast? Inzake het pachtvraagstuk zal spr. afwachten wat de regeering zal voor- stollen. Men moet zich geen overdreven voorstelling vormen van deze regeling. De Troonrede heeft den toestand van den landbouw nog te gunstig voorgesteld. Het vermogen van den Staat om hier veel te doen acht spr. echter niet aanwezig. Voorts pleit spr. voor goed landbouwon derwijs, dat onder iedere omstandigheid vrucht zal afwerpen. Dit onderwijs zou spr. gaarne wettelijk geregeld zien waar bij ook het christelijk landbouwonderwijs oen plaats zal moeten hebben. De heer v. R a p p a r d (V.B.) dringt aan op handhaving van den afzonderlijken voorlichtingsdienst voor den landbouw. Waar gevraagd werd verlichting van las ten voor hen, die niet Rijkssteun in den tfjd van hoogconjunctuur grond gekocht hebben, stelt spr. daartegenover, dat er Zooveel arbeiders en kleine boeren zijn, die in dien tijd zonder Rijkssteun grond kochten en die toch ook een strop hebben De heer Braat (P. B.) verklaart zicii voor de instelling van pachlcoinmissies, die dan echter geen dwingend recht mogen uitoefenen. Inzake veeziekten dient vooral gelet te worden op het binnengesmokkeld d vee. Vaststelling' van den arbeidstijd in den landbouw acht spr. verkeerd. M i ïi. Kan is uiterst gevoelig voor den lof, die hem is toegezwaaid. Hij zet zijn rede vandaag voort. Wijziging Reglement enz. op wegen en voetpaden. Door de vereeniging „Bijenteelt Schou wen en Duiveland", afdeeling van den Nederlandschen Imkersbond on de afdee- lingen van de „Vereeniging tot bevorde ring der bijenteelt in Nederland" op N.- en Z.-Beveland, Hulst, Oostburg, Walche ren en Zaamslag, is verzocht te wijzigen de bepalingen, dat het verboden is om op of binnen 45 M. van weg én voetpad kor ven met bijen te plaatsen en om op of bin nen 100 M. van weg of voetpad die kor ven met de opening naar weg of voetpad gekeerd te plaatsen. Gehoord het advies van verschillende landbouworganisaties en tuinbouworgani saties en van den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat en den Rijksbijenteelt- consulent te Wageningen, stellen Ged. Sta ten voor die afstanden nader te bepalen op 10 en 50 M., terwijl Ged. Staten ontheffing kunnen verleenen voor wegen en voetpa den, gelegen buiten do bebouwde kommen der gemeenten. Door den A. N. W. B. en de K. N. A. G. worden bepalingen verzocht tegen de ver ontreiniging van wegen door stoffen, af komstig' van de lading' of de wielen van voertuigen. Ged. Staten mcenen, dat er voor een bepaling in Zeeland geen aan leiding bestaat en trouwens zeer hinder lijk zou zijn. Alleen stellen zij een redactie wijziging voor van art. 70 a, waarbij het reeds verboden is mest, onkruid, ruigte, enz. enz. op den weg te werpen, waarbij échter niet zijn begrepen verontreinigde stoffen, welke van de lading van een voer tuig afvallen. Ten slotte stellen Ged. Staten voor, zoo danige wijziging aan te hrengen, dat dui delijk uitkomt, dat landbouwwerktuigen niet vallen onder de verbodsbepaling van kennisgemaakt tijdens hun reis naar Rich mond. „Neemt u mijn plaats, als het u blieft mevrouw Butler", zeide hij. Tegelijker tijd stonden twee andere heeren op en gingen naar een dame, die aan een klein tafeltje zat, met wie ze goed bekend schenen te zijn; daardoor waren er plot seling drie plaatsen vrij. Wat kwam het Mary en Emily vreemd voor, weinig gewend als ze nog waren aan de Amerikaansche levenswijze. Een jong meisje kwam alleen binnen en nam de eenige nog opengebleven plaats in. Niemand scheen dat vreemd te vinden. Ze begon haar eigen maal klaar te ma ken; na elkaar nam ze drie eieren, brak ze open en deed den inhoud in een glas, hierbij voegde zij wat boter peper en zout en roerde alles goed door elkaar, zoodat het een soort pap werd; daarna verdween de inhoud van het glas in een ongelooflijk korten tijd in haar maag; en dit was nog maar één gang van haar voedzaam maal. Uit de manier, waarop ze met haar buurman over de Éngel- schcn sprak maakten de nieuwelingen op, dat ze een Amerikaansche was. Een ongewoon geluid van' buiten trof hun oor. Mary, die bij het raam zat, trachtte op den weg te kijken. Het diepe, plechtige gezang kwam nader en nader, het berijden der wegen met twee of meer aan elkaar gekoppelde voertuigen. Verordening wegenbelasting. Be wegenbelastingwet schrijft voor, dat het aan de provincie toegewezen aandeel van de uitkeering ten behoeve van de op de Provinciale Wegenlijst voorkomende wegen verdeeld moeten worden door Ged. Staten volgens bepaling van een door de provincie vastgestelde» verordening. In een ter vaststelling aangeboden verordening' wordt bepaald, dat zoo mogelijk vóór 1 December Ged. Staten bepalen, welke van de bij hen ingekomen plannen tot aanleg of verbetering van wegen voor uitvoering in aanmerking komen. Jaarlijks wordt f 70.000 beschikbaar gesteld uit de pro vinciale kas voor het verleenen van bij dragon voor- aahleg of verbetering. Buitengewone werken aan de provinciale wegen, enz. Teil gevolge van de overneming van het veer VeereKamperland en de verhoo ging van den veerdam, is het aantal rei zigers niet onbelangrijk gestegen, en wol van 17462 in 1925 tot 18903 in 1926. Er wordt nu op bepaalde uren ovorgezet. Er is behoefte aan een behoorlijke keerplaats op den zeedijksbinnenbermweg en een toe gang voor rij- en voertuigen op den voor- dam. Ged. Staten stellen voor, een en an der a/ln te leggen voor f 26000. Bij den steiger te Kortgene is in ver band met de nieuwe motorvoerboot het maken van een duedalf noodig, waarvan de kosten op f' 4200 worden geraamd. Evenals in 1922 achten Ged. Staten het gewenseht op een deel van den weg Neu zenAxel een nieuwe bestrating te leg gen, waarvan de kosten op f 15000 worden geraamd. Ter voltooiing van den straat weg BuitenlustGroede wordt f 20.500 aangevraagd. In verband met het niet meer dikwijls doorvaren van do booten van Terneuzen naar Hansweert is het ver keer aan do aanlegplaats te Hoedekens- korko drukker geworden en zullen aan den steiger aldaar eenige verbeteringen moe ten worden aangebracht. De kosten wor den op f 20.000 geraamd. Ten slotte stollen zij voor, f 25000 uit te trekken voor het plaatsen van de borden, aantoonende de indeeling der wegen in de klassen, do gesloten-verklaring der we gen, een en ander op grond van het Mo tor- en Rijwielreglement. Ged. Staten stellen voor, hen te machti gen om de schikkingen te treffen ter uitvoering dezer werken en maatregelen. (V ervolg.) Dhr Jeronimus vervolgt zijn rede: Wat dan? In plaats van belastingver- hooging zou deze begrooting geen verhoo ging moeten vertonnen maar eene verla ging. Alle economen zijn hef er over eens dat do kanker, die op het oogenblik aan Nodorland vreet niet zijn de Rijksbe lastingen, maar wol de gemeentetoeQastin- gen. Het Middelburgsche Gemeentebestuur wende zich tot 's lands Regeering tot de meest soepele toepassing van den aciht- urigen arbeidsdag hier ter stede. Voorts door daar waar hot de aangelegenneid in eigen hand heeft, dien dienstdag te verlengen, wat niet altijd, hetzelfde is als een langoren arbeidsdag'. Geleidelijke verlaging van de kosten der Middelburgsche bedeelingszorg. Er is nu eemnaal hier ter stede eeu teveel aan arbeiders, dit te veel moet door zach- tandrang worden weggewerkt. Dit kan, Vlissingen hoeft geen werkeloosheid meer. In Vlissingen ziel; men dagelijks West- kappelaars te werk gaan, waarom zoeken de Middelburgers daar geen werk? Zoo goed als geld daar naar toevloeit waar het zijn hoogste rente kan opbren gen, blijft de werklooze daar waar hij de beste behandeling geniet; wees men niet elders op Middelburg? (gemeenteraad Domburg). De werkloozen moet men met zachten dwang naar elders laten afvloeien. Dit zal op tal van andere gebieden „onderwijs", „geneeskundige verzorging", „geringere belasting" zijn zegenrijken invloed voor de gemeentekas hebben. Trouwens wethouder Onderdijk zei ook in 1926, „dat afdoende maatregelen moe ten worden genomen, wil de gemeente niet daar kwam een Roomsch-Katholieke be grafenis in zicht, voorafgegaan door priesters en koorknapen; het deed alles zoo vreemd en buitenlandsch aan, meer dan ooit beseften ze niet meer in hun vaderland te zijn. Na het ontbijt ging men naar de salon waar ze het gezelschap, dat den vorigen avond aan het kleine tafeltje had ge zeten, terugzagen. Majoor Butler moest de dames voor eenigen tijd alleen laten, ze beloofden echter op hem te zullen wachten. Even later kwam majoor Comley op haar toe. Zich tot Emily richtend, sprak hij: „Mevrouw Puller, we zijn juist plan nen aan het maken voor een sledevaart die morgen plaats zal hebben. Hebt u geen lust om met uw vriendin van de partij te zijn?" Emily weifelde, of zij de uitnoodiging zou aannemen, daar ze bang was, dat haar echtgenoot het te druk zou hebben om mee te gaan. „O, maar we hebben geen echtgenooten noodig", zei de tamelijk jonge weduwe, de dame van het kleine tafeltje; „die zijn overbodig in St. George. Bovendien kun je er zeker van zijn, dat ze voor donker thuis zouden willen zijn, terwijl ik juist den terugkeer bij maanlicht het leukste deel van den tocht vind". ten eeuwigen dage met steunverleening worden belast". De ambtenaren-salarissen behoeven over het algemeen geen wijziging, wel de loonen. In het algemeen is Spr. een voorstander van loonsbetaling overeenkomstig het in dexcijfer. Een andere wijziging ware te verkrijgen door pensioenkorting. Waarom moet de particulier voor zijn eigen ouden dag zorgen, en waarom krijgt het lager gemoontepersonee], behalve een rijke be looning, nog premievrij pensioen Spr. wil verder eens informeeren, waar om toch de S.D.A.P. den A.R. wethou der op het kussen heeft gebracht. Welko afspraken zijn er tussehen de revolutio naire S. D. A. P. gemaakt en z.g.n. spe cifiek antirevolutionairen. Want, al is de wethoudersverkiezing geheim, liet is toch duidelijk, dat zonder de steun van de zich specifiek antirevolutionair noemen de leiders de revolutionaire heer Onder- dijk niet. lcoli zijn gekozen. Doch zijp de volgelingen daarmede wel zoo tevre den Een andere wijziging ware te verkrij gen bij den gemeentel ij ken reini gingsdienst. Volgens de begrooting van 1914 kostte de gemeentereiniging on geveer f 14000, volgens de rekening van 1926 f 52826.421/2.- De gemeontereiniging van Middelburg is puik, maar Middelburg kan iets dergelijks niet betalen. Spr. zegt, dat het gen schande is dat Middelburg op een dergelijke wijze boven zijn stand leeft. De post voeding en onderhoud van paarden eischt nadere bespreking in ver band met het verslag over 1926, waarhij de Directeur zich beroept op het groote voordeel van het rechtstreeks koopen bij landbouwers. Spr. is zoo vrij dit groote voordeel in twijfel te trekken. De afschrijvingen zijn onvoldoende, 5 pCt. op wagens,'karren en stalbenoodigd- heden is veel te weinig. Ook de afschrij ving op paarden is veel te gering. De loo nen en salarissen zijn aan den hoogen kant. De gemeentereiniging is hier zeer duur. Goes zou over 1926 slechts voor de gemeente-reiniging uitgeven f8621.69 met 8748 inwoners. Spr. vindt, dat. we daar eens moeten gaan kijken en niet altijd naar groote ge meenten. Spr. heeft don indruk, dat op de z.g.n. stadsschuur naar werk wordt gezocht en dat die instelling de neiging heeft om zich als een olievlek uit te breiden. Spreker treed I nu in een uitvoerige be spreking van tie andere gemeentebe drijven. Het verlies op het gasbedrijf bedroeg f 24.784.571/2, bij een raming van f 11.460.97. Spr. legt over een verslag der onder ecne directie staande gas-, wa ter- en electriciteits-ondcrnemingen te Al phen a- d. R. Ook kennisname van de winst van het bedrijf: te "Goes gaf spr. danleiding ook dat verslag in het onder zoek to betrekken. Spr- acht zich gelukkig de ondernemin gen dezer beide gemeenten te kunnen vergelijken, omdat Alphen een gelijksoor tig beheer heeft, terwijl loon en. levens standaard to Goes en Middelburg niet veel kunnen uiteenloopen. Spr- vraagt of het juist is geweest aan hot hoofd van de gasonderneming, dat behalve handelservaring ook technische kennis vereischt, een electro-technieus te plaatsen? Spr. betwijfelt het ten sterkste. Over het algemeen was 1926 voor de gas fabricage zeer voordeelig. Alleen niet voor Middelburg, waarom niet? Volgens do opgaven zou dan in Mid delburg zijn gefabriceerd 2000160 kuh- M- gas met een calorische waarde van 41004600, en een verlies van slechts 47954 kuh- M. Het een noch het ander komt spr. aannemelijk voor, immers op 13, 5 emi 6 Aug. werd de calorische waarde van hek Middolburgsche gas op Sprekers bureau cloor deskundigen bepaald op resp. 3739, 3978 en 3955 caloriën, terwijl goed gas moet hebben minstens 4250.- De Middelburgers hebben wel gas gekre gen, maar geen goed gas. Het gas- verlies zou in Middelburg beneden de perken van het algemeen toegelaten ver lies zijn. Het blijkt dat bij goed georganiseerde fabrieken de kostprijs niet bijzonder uit een loopt. (Alphen en Goes.) In den regel wijt mon de slechte resul taten der Middelburgsche gasfabriek aai) „Kom, mevrouw Butler, laat u over halen, de majoor zal het zeker goed vin den", sprak oen jong officier. „Dank u", zeide Emily koel, ,,ik neem nooit dee] aan uitstapjes zonder mijn echt genoot." „Echt degelijk, ouderwetsch Engelsch mevrouw Butler", zeide de vroolijke we duwe: maar daar dat antwoord Emily tamelijk onverschillig scheen te laten, wendde ze zich tot majoor Cowley: „Wie is uw partner dit jaar?" „Lilv Thomson", antwoordde hij; ,,een heel aardig meisje. Ze houdt altijd een plaats in haar slee voor mie open. Soms komt ze naar mijn kamers om me te halen." Plotseling zweeg ieder, Emily wendde zich om. Dicht bij haar stond een bejaarde dame. Alle heeren bogen voor haar. Ze schenen zich echter niet op hun gemak te gevoelen, het was mevrouw Barclay, de vrouw van den bisschop, die in hun midden was gekomen. Ze keerde zich tot Emily en zeide: „Ik geloof, dat ik u hoorde aanspreken als mevrouw Butler, ik heb al van u ea uw echtgenoot ge hoord van mijn vriendin mevrouw Hill; ik ben blij kennis met u te maken. Vrien delijk noodigde mevrouw Barclay Emily uit iu de aangrenzende kamer te komen. „Ik ben bier voor een paar dagen", de ligging, m-i. is dit slechts een der oorzaken, maar niet de voornaamste. Men had in 1919 aansluiting bjj Vlis singen moeten zoeken. Men hoeft in Mid delburg of uit hoogmoed of om andere overwegingen niet met VHssipgen in over leg willen treden, men heeft een exhor- leg willen treden. Had men al niet bij Vlissingen aan willen sluiten, dan had men met behoud van do gashouders ter plaatse een nieuwe fabriek elders aan het water moeten bou wen. Di- fabriek staat er dus uiet best voor. De gasproductiviteit is achteruitgaande- Uit do bijproducten behalve, cokes wordt in Middelburg' niet ^gehaald wat er in zit, kan er ook door de ligging niet uitge haald worden. Spr. moet zich ten sterkste verzetten tegen het verknopen van ptro- ducten beneden de marktwaarde, omdat dit een indirecte extra-bevoordeel ing (•enerzijds en dientengevolge een extra be lasting anderzijds is- Hierin kan oen de» oorzaken van de hooge kostprijs van het gas gelegen zijn. Spr. geeft in ovoraregins» een uniforme boekhouding voor ae z-g. bedrijven, en zeer aanbevelenswaardig lijkt spr .do methode Goes, in splitsing in fabricage en distributie- Spr. is onder den indruk dat do direc teur verleden jaar slecht voor do ge meente met de kolen gespeculeerd heeft. Spr zou wel eens willen' weten of de kolen ook op calorische waaide of passe- halto werden gekocht. Do meest aanbe velen swaardige methode lijkt Spr- open bare» aanbesteding of» de geschikte mo menten, met verkopp bij inschrijving van dê cokes- 1 i I Volgens spr- zal do Middelburgsche gas fabriek een strop blijven- Hof verlies be groot spr. op: f2000. Spr. is gemachtigd te zeggen dat behoudens nadere goedkeu ring van de Hoofddirectie, d e V 1 i s s i ng- scho gasfabriek bereid is i a Middelburg gas te leverjon in den gashouder voor 4i/2 cent, een prijs die sp'r. nog lichtelijk aan don hoogen kant schijnt, aangezien Middelburg zelf gas gedistribueerd wil leveren a 4 cent, ook Goes levert bij zeer groot gebruik tot 4 cent- Voeg bij die 41/2 cent de 2 cent distri butie-kosten van Goes, dan komt Spr- aan 6V2 cent. Bij de gemiddelde verkoopprijs van 9 cent, zou er dan een winst zijn van 21// cent of rond f 50.000, een mooie tegenstelling tegen do f2000 verlies. Van die f50.000 zouden natuurlijk afgaan de afloopcndo wachtgelden voor het fabri- cage-personoel voor zooverre overcom pleet alsmede de amortisatie van het verlies te lijden op die fabriek voor zoo verre overbodig geworden. Spr- vraagt thans aan het collego of het bereid is serieuze onderhandelingen met Vlissingen te voeren. Is het ooi lege daartoe niet bereid, dan lijkt. Spr. een uitspraak van den Raad. c.q. onder instelling van een bijzondere commissie noodzakelijk- Daartoe doet Spr- oen voorstel (Onderhan delen met Vlissingen of Goes). Het ware ook werischelijk, zegt Spr- dat de Warenwet ook eens toezicht hield op de kwaliteit van het gas. We moeten gas hebben en geen lucht. Afschaffing van de toonkamer heeft sprekers steun. Spr- komt nu "tot Me waterleiding. De Middelburgsche waterleiding heelt spr. vergeleken niet de VlissingSche. De aanschaffingsprijs vau de Vlissingsehe wa terleiding begroot Spr. op minstens 5 ton, welk bedrag onder aftrek van re serves is afgeschreven tot. op ruim 1 ton. Do Middelburgsche waterleiding, kost te 8 ton. Afgeschreven is slechts tot op f 476352, maar voor Middelburg is do laatste 7 jaren dan ook weder f296.840 geleend. De exploitatiekosten van de Vlissingsehe waterleiding begroot spr- ofp f62642, die van Middelburg op f 106.667. Dc- opbrengst, in Vlissingen is per hoofd der. bevolking f5.60, in Middelburg f5-20. Over 1926 word in Vlissingen winst gemaakt f33.256, in Middelburg, gering verlies met een afdracht aan de gemeente f 15.371. Maar noch Vlissing sehe waterleiding noch Vlissingsehe gas fabriek hebben dure kluizen of hebben een kantoorinvenlaris van rond f12000 en oen kantoorgebouw van rond f 25-000 Tot zoover de ondernemingen. Het zou Spr. persoonlijk wenschelijk voorkomen alle subsidies kort en goed te schrappen, althans voor zooverre zulks zeide ze. „Dit is mijn kamer Ik kwam in de salon oin eeri krant'te halen, waar door ik het gesprek van zooevon hoorde. Helaas, wat u is overkomen, is geen nieuwtje hier in Canada. Des te onge- woner klonk uw antwoord me in de ooren." „Ik ben u heel dankbaar", antwoordde Emily. „Ik was zoo boos, dat ik nau welijks wist wat te antwoorden." Al gauw waren de dames in druk ge- sprek gewikkeld. Mevrouw Barclay wilde haar bezoeksters niet laten gaan voor majoor Butler kwam. Eindelijk hoorde Emily Harry's schreden. Mevrouw Bar clay stond op. „Kom binnen, majoor But ler", zeide ze glimlachend. „Ik heb tijdens uw afwezigheid luw vrouw era. juffrouw Stewart onder mijn hoede genomen en we nebben heel gezellig zitten praten." Harry dankte haar. Tot zijn spijt kwam hij echter met teleurstellend nieuws voor zijn vrouw. Zijn plicht zou hem waar schijnlijk den heelen dag van huis houden. „0, laat haar dan bij mij" riep mevrouw Barclay uit. „Ik zal haar St. George laten zien; ik vind het zoo prettig, eindelijk weer eens jonge vrouwen te ontmoeten, die nog. gechaperoneerd willen worden." 1 (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 5