Donderdag 24 November 1927 42e Jaargang No. 47 Heerste blad. Bnitenland. Isslasi verzacht en geneest 7 3Jt iiüïïiïijsr bestaat uit 2 blata. Gemeenteraad van Middelburg. winterhanden-wintervoeten schrale lippen-ruwe huid d koope», zeker niet t verzoek volge van inkhuizen, orvershoof gewaaid, •ische net arvan An heeft ge- iet te be- Mihuizen ir de bus- 'oort kun de dienst 1 te circa was aan- smenschen verbinding obus meer aandurf n te over in Fries- ïilvaart is op Snoek rechtbank voor een n den als :eslien jarig 1927. Directeur- H oof dreclacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goee. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf WW Pr ij s der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting Het sleisel van Oranje. Naar aanleiding van de redevoeringen van de heeren Lingbeek en Kersten bij het algemeen begrootingsd.ebat in de Tweede Kamer, waarbij op grond van Art. 36 een •telsel van geloofsdwang verdedigd werd, werd door Mr Heemskerk o. m. het vol gende opgemerkt: „Eerstdaags zal er, naar ik vernomen •heb, een geschrift verschijnen, geschreven door een geacht anti-revolutionair, waarin het een en ander uit 's Lands historie wordt nagegaan uit de zestiende en zeven tiende eeuw en waarin zal worden uiteen gezet, dat er in dien tijd drie stelsels wa ren. In de eerste plaats was er het stelsel, verdedigd door Dathenus, dat de Staat moest onderworpen zijn aan de Kerk. In de tweede plaats was er het stelsel, verdedigd door van Oldenbarnevelt, dat de Kerk moest onderworpen zijn aan den Staat, een stelsel, waarvan wij zekere toe passing wel gekend hebben in vroeger da gen, toen de heerschende -vrijzinnige op vatting was, dat de eenheid van de natie in de zoogenaamde neutraliteit tot uiting- kwam. Ten derde was er het stelsel, dat Staat en Kerk ieder een terrein van eigen werk zaamheid hebben, van Godswege hun op gedragen, het stelsel van Oranje. Indien nu Willem de Zwijger de heeren Lingbeek en Kersten op zijn weg -had ont moet, hij zou, denk ik, niet veel gesproken hebben, maar ik vrees, dat hij den vinger waarschuwend zou hebben opgeheven en dan toch enkele woorden zou hebben ge zegd: „Niet voor een nieuwen geloofs dwang, maar voor gewetensvrijheid gaf ik mijn goed en 'bloed"." op het hart gedrukt zich voor de overdrij vingen van het modernisme in het gezins leven te hoeden, daar deze de familieban den en de gezonde gezinsbetrekkingen ver storen. Een juwelier, die te Dresden in een hotel overnachtte, kwam 's ochtends, nadat hij zich even uit zijn kamer had verwij derd, tot de ontdekking dat een dief van zijn afwezigheid partij had getrokken om de diamanten die hij ten verkoop bij zich had, te stélen. De steenen waren 81.000 M. waard. Ingevolge het ter gelegenheid van het jubileum van de revolutie afgekondigde amnestiebesluit, zijn, naar gemeld wordt, alleen te St. Petersburg 1800 personen be genadigd. Meerendeels betrof het hier per sonen die zich hadden schuldig gemaakt aan vermogenmisdrijven en misdrijven in dienstbetrekking. Het water in de Wolga is weder sterk gezwollen. Het gevaar voor nieuwe over stroomingen wordt zeer groot geacht. Naar de Egyptische bladen melden, zal de kroonprins van Italië dezen winter een langdurig bezoek aan Egypte brengen, waar hij de gast zal zijn van koning Foead en de voornaamste historische monumen ten zal bezoeken. Gisterenmiddag is op het traject BlankenheimSangerhausen een wagen van den D-trein D 28 ontspoord. Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. Het verkeer ondervond echter verschei dene uren vertraging. Vliegtocht om de wereld? Volgens do New York Sun is de Ameri- kaansche marine in het geheim bezig met den houw van een vliegtuig dat aan één «tuk 3000 mijl kan vliegen. Met dit toestel wil zij het volgend jaar een reis om de wereld ondernemen. Koning Boris als machinist. In Bulgarije is een nieuwe spoorweg ge opend tusschen Levsky, in het district Plevna en Lovetch. Koning Boris, die een bekwaam machinist is, bestuurde den eer sten trein langs de nieuwe lijn. President Coolidge. Sedert eenige dagen circuleert er door geheel Amerika een petitie, waarin presi dent Coolidge wordt verzocht zich in 1928 verkiesbaar te stellen. Blijkens een draadloos bericht uit Washington heeft Coolidge deze actie af gekeurd. De Britsche vlootpolitiek. In antwoord op een vraag van Sir Wil liam Davison over het niet op stapel zet ten van twee kruisers legde minister Brid- geman gistermiddag in het Engelsche La gerhuis de belangrijke verklaring af, dat, hoewel er te Genève geen overeenkomst was getroffen ten opzichte van de groote kruisers vau 10.000 ton, de discussie hoop had gegeven, dat er toch beperkt zou kun nen worden. In die omstandigheden heeft de regeering besloten, geen groote krui sers op stapel te zetten. De mogelijkheid bestaat echter, dat de beide schepen op het programma voor 1928 worden gezet ter vervanging van de voor dat jaar op het program staande groote schip. Dit is een duidelijke uitnoo- diging aan Amerika om eveneens te beper ken, in welk geval ongetwijfeld de beide schepen ook van het program van 1928 zouden worden geschrapt. Er zijn thans elf kruisers van 10.000 ton in aanbouw. De Arbeidersafgevaardigde Thurtle vroeg den minister, of hij in gedachten wilde houden, dat het Britsche volk zeer tevreden zou zijn, als hij alle kruisers van zijn program schrapte. Korte berichten. De Estlandsche minister van oorlog heeft den hoofdredacteur van een sociaal democratisch blad tot een tweegevecht uit gedaagd, daar deze in de commissie van ljet parlement zijn beleid als te scherp had gehekeld. Chamberlain heeft in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat hij hoopte binnenkort met Duitschland een overeen komst te sluiten tot afschaffing van de pasvisa. Mussolini heeft Maandag de leidsters van d« vrouwelijke fasci ontvangen en hun De brand in Staatsmijn Emma. Naar met vrij groote zekerheid is ko men vast te staan, is de brand in de on- dergrondsche werken der mijn Emma ont staan door de wrijving van een schudgoot tegen den houten wand. Deze schudgoot was ongeveer 70 M. lang en liep uit in een pijler van ongeveer 120 M. lengte, waar ongeveer 30 mijnwerkers kolen aan het kappen waren. Een hunner bemerkte een brandlucht. Hij heeft daarvan den opzichter in ken nis gesteld, waarna de bedrijfsleiding, die op haar beurt van den brand 'kennis kreeg, de ontruiming der mijn heeft gelast. Het vuur, dat zich door den sterken luchttoevoer in de schudgoot vrij snel ver plaatste, heeft ook den pijler aangetast. Toen de manschappen, voorzien van rookmaskers een 60-tal met het blusschingswerk begonnen, moesten zij niet alleen de schudgoot en het andere ein de van den pijler, maar ook een zestal toe gangen tot dezen pijler afdammen, tenein de den toevoer van zuurstof naar het bran dende gedeelte te kunnen afsluiten. Dit werk leverde groote bezwaren op, daar de druk, die in het brandende gedeelte ont stond, ettelijke keeren de opgebouwde dammen weer wegperste. Gisterenmiddag om ongeveer half twee was deze afsluiting gereed, zoodat voor uitbreiding van den brand geen gevaar meer was. Uit Heerlen wordt nog aan. de N. R. Ct. gemeld: Thans kaïn met zekerheid worden ge meld, dat de brand ini de staatsmijn! Emma is ontstaan tem gevolge van wrij ving van de schudgoot tegen de houten betimmering, bestaande uit droge in car- bolineum gedrenkte balken. Het vuur, aan gewakkerd door don sterken luchttoevoer, die er op die plaats is, plantte zich snel voort eni kwam terecht in een pijler, die hooger gelegen is. De schudgoot is ongeveer 70 M- lang en de pijler, waarin dertig arbeiders bezig waren met het houwen van steenkool en het scheppen daarvan in de zich bewegende schudgoot, is ongeveer 120 M- lang. In beide gan gen is de brand geweest- Het was het eerste werk van de red dingsbrigade en de opzichters, die met het blusschen waren belast, den uitgang van do schudgoot én den pijler af te dammen. Hiermee was echter niet bereikt hetgeen noodzakelijk was, nani&ijk om'het vuur luchtdicht af te sluiten, zoodat er geen nieuwe zuurstoftoevoer plaats kon hebben. Daarvoor was het noodig dat nog vijf gangen, welke in bedoelden pijler uitkwamen, eveneens werden afgesloten. Dit werk heeft tot ongeveer tweie uur 's middags geduurd, daar door de hooge luchtdruk die zich in de afgesloten ruimte ontwikkelde, verschillende keeren de dam werd weggeslagen- Om twee uur echter was de afsluiting volkomen- Wij vernemen nog, dat het ophalen van de mijnwerkers, die bij het uitbreken! van den brand in de mijn waren, met eenige moeite gepaard is gegaan, daar schacht II niet gebruikt kon worden- Door deze schacht baanden zich de gassen een uitweg. De arbeiders, die op de 546 M- verdieping werkzaam waren, moesten eerst tusschen schachten door en langs steengaWgen naar de 410 M- ver dieping klimmen voor ziji door schacht I. naar boven konden worden gebracht. Om drie uur was de laatste arbeider bovengronds- Ten aanzien van den morgendienst, wel ke Donderdag omi 6 uur zou moeten aan vangen, heeft de directie bekend gemaakt, dat de desbetreffende ploeg arbeiders niet. behoeft op te komen- Ten aanzien van don nnddagdienst, aanvangende om twee uur, is nog geen beslissing bekend ge maakt, zoodat do mogelijkheid nog be staat, dat het werk dan zal worden her vat. Waaneer echter de stillegging van de kolenproductie nog enkele dagen voort duurt, zal de Emma geen steenkool meer kunn'en afleveren, daar er zoo goed als geen voorraad is- Ook de eokesfabricage op del Emma zal dan aangewezen zijn op do p'roductie van de staatsmijn Hen drik, die in de onmiddellijke nabijheid! ligt. Een rumoerige raadsvergadering. In den Amsterdamschen gemeenteraad is Het gisteren 'bij de behandeling der be- grooting tot schandelijke tooneelen geko men. Een der heeren van het middenstands- blok had den heer Solkesz verweten dac deze zijn zetel voor f 2000 aan den heer Bruinsma had aangeboden. En toen was het lieve leven weer een3 aan den gang. De heer Solkesz: Vuige laster. De heer Weiss: De man, op wien jij je beroept, schrijft het zelf. De heer Wijnkoop: 'n Mooi stel (la waai.) Terwijl verscheidene raadsleden staan en het meerendeel van het gesprokene niet te verstaan is, riep de heer Weiss uit, dat. men nu eens ziet, wie Solkesz is en dat het hem speet, dat de heer Boekman dezen de hand boven het hoofd houdt. Als Vliegen of Loopuit hier nog waren, was het niet gebeurd (kabaal). Persoonlijk feit. De lieer' Solkesz vraagt het woord voor een persoonlijk feit. De voorzitter: Waaruit bestaat dit? De heer Solkesz: U heeft de aantijgingen toch zelf gehoord (gelach). De voorzitter: Zegt u dan wat, dan weet ik het. De -lieer Solkesz: Ik ben eerloos ge noemd. De voorzitter: Nou zegt u dit dan dade- lijk. I De heer Solkesz (in groote opwinding): Op het oogenblik worden hier onwaarhe den verkondigd. De heer Weiss: Hier staat het zwart op wit. De heer Solkesz: Bij de provinciale sta- ten-verkiezingen kreeg ik geen behoorlijke plaats. Uit angst, dat ik met een eigen lijst kwam, heb ik een betere plaats gekregen. Op het kantoor van den heer Weiss is een hevige ruzie daarover geweest (gelach). Geroep: En nu die f2000 hoe zit het daarmee? De heer Pothuis: of die f 5000. De voorzitter hamert. De heer Solkesz: Helaas moet ik nu nog spreken over iemand, die dood is (la waai). Een makelaar heeft mij f2000 ge boden, als ik mijn zetel aan den heer Bruinsma wilde afstaan (hernieuwd ka baal). De voorzitter: Zoo kan het niet door gaan. De meeste S.D.A.P.'ers staan op en schreeuwen met uitgestrekte hand tegen het college en mr Romme. En op dergelijke menschen steunt di college. De heer Gulden (in groote opwinding). Hoe zit het nu met de f 2000? Dat wil ik weten. De voorzitter: Het incident is nu geslo ten (protesten). De heer Woudenberg: Neen. Wij willen vastleggen dat op dergelijke methodes dit college steunt. Tevergeefs poogden eenige kalme raads leden het kabaal te bezweren. De heer Romme: Nu ziet men de oppo sitie in al haar lammigheid (rumoer). Op dit oogenblik schreeuwt het eene deel van de S.D.A.P. tegen leden der burgerlijke partijen en is zulk een spektakel ontstaan, dat de voorzitter om vijf uur de zitting maar sluit, torwijl er de grootste opwin ding heerscht. Het zevende leerjaar. Het Tweede Kamerlid Suring heeft den minister van financiën, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vraag ge steld: Is de regeering, afgezien van den ge zondheidstoestand van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, den heer Waszink, bereid haar medewerking te verleenen tot een verdere behandeling van het aanhangige wetsontwerp tot we derinvoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar op een zoodanig tijd stip, dat het in werking treden van de wet uiterlijk op 1 Juli 1928 mogelijk zij? Herziening van de klassifi catie van de Gemeenten. De minister van financiën acht het oogenblik gekomen voor het instellen van onderzoekingen voor een herziening van de Tabel van verdeeling van de gemeenten in klassen, bedoeld hij art. 5 der wet op de Personeele Belasting. De tegenwoordige tabel dagteekent van 1915 en van verschei dene zijden is herhaaldelijk in de laatste jaren aangedrongen op zoodanige herzie ning. Bij de onderzoekingen moet volgens de „N. R. C." als beginsel aangenomen wor den, dat de belasting niet moet worden uit gestrekt tot personen, van wie in den re gel geen belasting is te verwachten, en niet tot hen, van wie in billijkheid geen betaling mag worden gevorderd. In ver band daarmee moet worden vastgesteld, bij welken huurprijs (of huurwaarde) de hef fing in elke gemeente moet aanvangen, en voorts, hoe voel de huurprijs bedraagt, die doorgaans moet worden besteed door per sonen, van wie men mag aannemen, dat zij een geringen aanslag zonder bezwaar kunnen 'betalen. Voor het onderzoek meent de minister geen algemeene regelen te moeten geven, men zal zich meer moeten laten leiden door lokale omstandigheden. De minister zal nog overwegen, of het 'behoud van de 9e klasse in de tabel in de tegenwoordige omstandigheden nog ge rechtvaardigd is, indien bij het onderzoek mocht blijken, dat geen enkele gemeente meer voor een rangschikking in die klasse in aanmerking 'komt, zal voorgesteld wor den, die klasse in de wet te doen vervallen. Het is de bedoeling van den minister, dat de herziening vóór 1 Januari 1929 tot stand komt. De rechtstoestand der ambtenaren. De Centr. Ned. Ambtenaarsbond heeft zich, naar aanleiding van een mededee- ling in de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I der Siaatsbegrooting voor 1928, dat een plan tot reorganisatie van den belastingdienst, ingediend door de commissie-Jansma, door de Centrale Re organisatiecommissie in studie is geno men, tot den Minister van Financiën ge wend met verzoek om, alvorens aan dit plan uitvoering te geven, het advies in te winnen van de Bijzondere Commissie van Overleg. De Minister heeft hierop geantwoord, dat hij daartoe bereid was, voor zoover daarbij maatregelen zouden worden geno men, die den rechtstoestand van het per soneel raken. Nederland en de Volkenbond. Nederland zal in de 48ste zitting van den Raad van den Volkenbond, welke op 5 December te Genève aanvangt, worden vertegenwoordigd door den minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr F. Beelaerts van Blokland. (Vervolg van het 2e blad.) Heeft het gas te weinig caloriën, dan komt onmiddellijk klacht van de Vitrite Works, want deze kan alleen werken bij 4200 caloriën. Er is geen klacht binnen gekomen1, dus heeft spr. niet veei respect voer het onderzoek van den heer Jero- nimus. Wat betreft de gasfabriek te Goes, de loonen bij die fabriek zijn veel lager dan hier. De kolen in Goes waren goed- kooper d.an hier, maar hier was het gas- rendement dan ook veel hooger. We moe ten niet vergeten, dat de gasfabriek hier ongunstig is gelegen. B. en W. hebben' indertijd vóór de verbouwing ver plaatsing overwogen, maar dat kostte zoo veel, dat rente en aflossing meer zouden bedragen dan het te verwachten voordeel. Spr. zegt, dat de gasfabriek alhier niet lijdt aan over-kapitalisatie. Ze staat op een waarde van 5 a 6 ton, terwijl de jaarlijksche afschrijving f30.000 bedraagt De gasprijs is hier laag (12 cent voor de eerste 250 kub. M. en verder 8 cent.) Men mag niet afgaan op een nadeelig slot van één jaar, voor een deel veroor zaakt door de malaise bij één der groot- nemers- Men kan wel meer winst maken; maar dan moet men de burgerij knijpen. Er is een regelmatige toename van het gewone gasverbruik. Het is ook niet juist dat het gasveibruik hier niet zou kunnen toenemen. Integendeel. Spr. zegt, dat de Directeur zoo weinig mogelijk bij het aan schaffen van kolen speculeert. Hij tracht zoo safe jnogelijk te gaan. Spr. verklaart zich onbevoegd den Di recteur der gasfabriek te leiden. Deze moet zooveel mogelijk zelfstandig worden ge laten. Alleen wanneer hij niet meer ver- trouwd wordt, moeten B. en W. kometf met een voorstel tot ontslag. Wat betreft gaslevering door Vlissingen zegt spr., dat er indertijd door den heel van Niflrik gesproken is over aankoop van de Middelburgsche gasfabriek. Maai een bod is nooit gedaan- B .en W. hebben' dus geen gelegenheid laten voorbijgaan. Vlissingen wil nu gas leveren tegen 41/2 cent per kub. M. Maar daar kont* voor Middelburg bij voor buizenrecht, In terest en afschrijving een bedrag van 3..7j cent por kub. M. Dat is al samen 8.2 ct. Daar komen nog bij alle distributie- kosten, enz. enz. Zulk een voorstel zon een reuzenstrop voor Middelburg zijn. Dhi Jeronimus had zijn cijfers wel eens bete» kunnen bestudeeren voor hij er mee in den raad kwam. Na no-g over de Vlissingsche waterlei ding enkele opmerkingen gemaakt te heb ben, zegt spr., getracht te hebben, niel in de eerste plaats te letten op de hoo rnen maar meer op het bosch van de» heer Jeronimus, maar er zit in dit boscü weinig goed hout. Het is bijna alles brand hout. (Gelach.) Weth. Onder dijk voert daarna het woord. Spr. deelt mede, dat een rapport is ingekomen van het bestuur der zwem school, waarin drie plannen naar vore* zijn gebracht voor een zweminrichting. Geen dier plannen kon B. en W. bevredi- gen, gelet op den financieel en toestand der gemeente. De Directeur van Gemeente werken zal nu een eenvoudig plan ont werpen. Aangaande de werkloosheid zegt Spr., dat B. en W. zijn vóór werkverschaffing» dio veel beter is dan steunveirleaning, welke laatste de arbeiders degenereert. Bij den Minister zullen voorstelllen wor den gedaan om een zoo groot mogelijke bijdrage te verkrijgen voor de werkver schaffing. De werkverschaffing zal be staan uit het verlengen van het kanaal te Oranjezon en beplanten der duinen aldaar. Waarschijnlijk zullen in December de* Raad voorstellen hieromtrent bereiken. Met Januari kan dan wellicht voo* 1/2 jaar met 140 man begonnen wor den. Alleen zij1, die steun krijgen, du» kostwinners van gezinnen, zullen tewerk worden gesteld. Het Molenwater-plan (plantsoenaanlegj zal nog eens terdege onder de oogeffl. worden gezien. Een plan voor woningbouw voor de minst-gesi tuocrden, door enkele spreker» bedoeld, ligt bij B. en W. op tafel. De beweringen van den heer Jeroni mus aangaande de meening van de S. D. A. P. over het kapitaal, noemt Spr. Uit de school van Domela Nieuwenhuis af komstig. Spr. erkent, dat kapitaalvermeer dering noodig is yoor de volkswelvaart. Spr. verzekert, dat door de Arbeidsbeurs en andere instellingen tegenover onwillige, werkloozen wel eens andere dan zachte middelen worden gebruikt, om hen aan 'twerk buiten de stad to krijgen. Maar. zulk een gelegenheid, om werkloozen kwijt to raken, komt niet iederen dag .voor. De werkloosheid is een nationaal, ja zelfs een internationaal verschijnsel. Dhr Jeronimus zegt, dat de Middelburg sche werkloozen te Vlissingen moeten gaan werken. Maar men moet in Vlissin- gen ook reeds een steunregeling invoeren. Er komen geen arbeiders op de Schelde, als er nog leden van gezinnen, waarvan/ er reeds werkzaam zijn, voor in aanmer king komen. Nu wil dhr Jeronimus de werkloozen». zorg geleidelijk inkrimpen, maar ook de Arbeidsbeurs opheffen. Dat laatste is het paard achter den wagen spannen, want het is dan toch zeker zaak, om zooveel mogelijk werkloozen te verplaatsen. En daarvoor is een arbeidsbeurs noodig. Spr. doet uitvoerige mededeelingen ove® het nut en de werking van de Arbeids beurs, die voor Middelburg niet zooveel kost, omdat het tevens een districts- Arbeidsbeurs is. Spr. bestrijdt, dat de steunverleening hier te royaal zou zijn. Do 'crisis-commis- sie is buitengewoon streng tegenover hen, die togen de gestelde regeling zondigen. Spr. komt nu tot den reinigingsdienst. Spr. bestrijdt, dat de voeding der paarden hier veel zou kosten. Het tegendeel is veeleer waar. De kosten van den dien3t mm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1