Bechtzaken Seieaflt Kieuw s. wordt Nieuwstraat, Vlooswijkstr., Grenu- laan en Burg. Geillstraat te verbeteren. Schoolkwestie. Met ingang van 1 Jan. 1928 wordt aan mevr. J. F. de Pauw Moes, onderwijzeres aan de openb. school C, eervol ontslag verleend wegens het opheffen van de betrekking. Dlir A. Schede verzoekt onderzoek in te stellen naar de kosten voor het aanstellen van tijdelijke leerkrachten, welk onderzoek de voorz. toezegt. Na schorsing en heropening der verga dering volgt bespreking over toestand be waarschool te Sluiskil; schoolvoeding en kleeding, (dhrn Cadsaind en D. Schede tegen); jaarmarkt. Hierna volgt het voor stel van dhr Colsen, tot reorganisatie der armen-practijk. Dlir Colsen stelt voor den gemeente geneesheer eervol ontslag te verloenen en hom aan te stellen als geneeskundige, belast met den doodschouw, op' een sa laris van f 100 per jaar. Hij wenscht verder alle geneesheieren toe te slaan! de arme patiënten te bezoeken, op een vast door den gemeenteraad vast te stel len tarief. B» en W. merkten hierbij reeds op: Onze medewerking, om zoncler be hoorlijk motief een ambtenaar te ont slaan, anders dan op> eigen verzoek, kun nen wij niet verleenen. Waar bovendien het ontslag van een geneeskundige belast met de larmenpractijk, anders dan opi eigen verzoek, ingevolge artikel 37 der armen wet met redenen omkleed moet zijn en aan de goedkeuring van Ged. Staten is onderworpen, kan het voorstel niet wor den aangenomen, omdat voldoende gron den voor ontslag ontbreken. In verband hiermede stelden B:. en W. den Baad voor, om dit voorstel voor kennisgeving aan te nemen. Het voorstel Colsen in stemming ge bracht, stemmen tegen clhrn Gadsand, de Jager, Geelhoedt, Scheele; anderen voor. De voorz. gelooft niet, dat Ged. Stalen dit zullen goedkeuren. Over de subsidie aan het burg. arm bestuur volgt een uitgebreide discussie. De voorz. releveert de 3 kwesties: a- werke- loozen, b. voorzitter, c. kerstgave. Met 5 st. tegen wordt de begrooting gehand haafd. Vervolgens volgt over het doior dien burgemeester onder b genoemde voor zitterschap een discussie, waarna voor het onder c genoemde (Korstga.ve) met de stem van dhrn de Jager en D. Sclieele tegen, f 100 wordt uitgetrokken', door liet armbestuur uit te' keeren. Na bespreking wordt besloten dat de klerk voor de arbeidsbeurs tot 1 Jan. 1929 gehandhaafd blijft, doch intusschen moet uitzien naar een andere betrek king. Besp. worden' verworpen de voor stellen Colsen: a. opcenten vermogensbe lasting, b. belasting publieke vermakelijk heden, c. aanstellen accountant voor de controle der gemcentefimanciën. Voorstel Colsen: wijziging politie-veror dening komt in de e.v- vergadering aan de ordec De heg rooting is aangenomen. De voorz. siuiL te ruim 12 uur n.m. de vergadering. Het instituut van Schoolartsen in Zeeland. In de groote zaal van het Schuttershof te Middelburg- werd Zaterdagmiddag een buitengewone algemeene vergadering ge houden van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis", waartoe ook vele provinciale- en gemeentelijke autoriteiten, leden van oudercommissie:, en schoolbesturen en andere personen hij het onderwijs betrokken waren genoodigd De voorzitter, de heer dr G. E. Plugge heette de aanwezigen welkom. Speciaal mevrouw Plantinga, die aanwezig is na mens het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging „Het Groene Kruis", en den heer dr Puto, inspecteur van liet Genees kundig staatstoezicht. Spr. deelde vervol gens een en ander mede over het tot stand komen der commissie voor de Hygiëne van het Kind in Zeeland. Het rijk verleent steun aan de commis sie en ook bij oprichting van plaatselijke consultatiebureaux, maar deze moet ver der voor eigen rekening der afdeelingen van het Groene Kruis worden beheerd en daarvoor is noodig de hulp van den plaat selijken - geneesheer en van de wijkzuster, die ook bakerscursussen moeten leiden. Subsidie aan de provincie is gevraagd. Spr. zegt, dat de commissie nu verder de afdeelingen van het Groene Kruis zal op wekken consultatiebureaux op te richten en dat de heer dr van Maren Bentz v. d. Berg, kinderarts te Middelburg, bereid is alle inlichtingen te geven. Nog deelde de voorzitter mede, dat de Groene Kruis-vereeniging te Kruiningen uit haar isolement is getreden en zich ein delijk bij de Prov. Vereeniging heeft aan gesloten. Hierna kwam aan de orde het punt, waarvoor de vergadering was belegd en wel Het rapport over het instituut Schoolartsen. Be voorzitter gaf thans het woord aan dr A. Staverman, voorzitter der commis sie, die tot taak had te onderzoeken hoe het vlugst tot het aanstellen van één of meer districts-schoolartsen zou kunnen worden overgegaan, welke commissie ver der bestond uit de heeren dr Orbaan, dr Plugge, dr Smit, dr Wallien, Fraser en de Baare. Dr Staverman meende te moeten aanne men, dat deze vergadering sympathiek staat tegenover het te behandelen vraag stuk. Het is dan ook niet toevallig, dat het in Zeeland ter hand is genomen, want dit is alom in ons land het geval, zooals in Drenthe, Friesland, Gelderland, Gronin gen, Zuid-Holland en Utrecht. De meeste groote steden hebben reeds een schoolarts en bijna alle hebben de zaak goed geregeld Van hun uit moet het idee naar het platte land worden gebracht. In Vlissingen be staat het instituut thans een jaar of tien en spr. heeft geen spijt als raadslid de zaak te hebben gesteund. Men ziet er thans al daar de goede gevolgen van en geen enkele partij zou er aan durven denken het weer af te schaffen. Van de meest principieele tegenstanders heeft het instituut de sym pathie verworven. Men ziet op het platte land thans ook alom sympathie voor het denkbeeld, maar de kosten worden als be zwaar genoemd en daarom moeten die ook in de eerste plaats onder de oogen worden gezien. Met moet de uitgaven beschouwen als een soort verzekeringspremie ter be vordering van de volksgezondheid en de volkskracht. Beginnende met goed toezicht op het kind worden later veel kosten uit gespaard; en niet alleen leed, maar ook veel kosten worden voorkomen. Het insti tuut is dan ook geen luxe. Het zou zeker het ideale standpunt zijn als de ouders zelf hun kinderen geregeld lieten onder zoeken, en dan zou het werk zich kunnen beperken tot toezicht op de schoolgebou wen en de inrichting, maar de ouders ko men er niet toe en het is historisch, dat een oogarts eerst door het onderzoek van een schoolarts tot de ontdekking kwam, dat zijn eigen kind bijziende was. Sommige aangetroffen afwijkingen zijn met weinig moeite en kosten te verbeteren. Vervolgens verkreeg de heer A. C. de Baare, rapporteur der commissie, liet woord. Kinderen die bij het op school ko men er frisch en fleurig uitzien, aldus spi\. verliezen vaak als zij eenigen tijd op school zijn, die frissche kleur. Hot is dan ook voor leeken te zien, dat het verblijf op school voor verschillende kinderen een minder gunstigen invloed op hun gezond heid heeft. Waar de ouders verplicht wer den hun kinderen naar school le zenden, rustte toch zooal niet een wettelijke, dan zeker de moreele plicht op den staat, de kinderen te beschermen tegen de onver mijdelijke gevolgen van het schoolgaan. Do invloed op acute ongesteldheden is in oude scholen met slechte hygiënische conditie grooter dan in de nieuwe scholen. Overal en ook in ons land werd de roep om schoolartsen veel grooter en het was Zaandam dat het eerst een schoolarts als afzonderlijk ambtenaar aanstelde. Ook kwam vast te staan, dat de school oen rol speelt bij de verspreiding van besmettelijke ziekten, zooals bof, oogontstekingen, hoofd- en huidaandoeningen, mazelen, kinkhoest, enz. Be schoolarts kan ook groote diensten bewijzen bij de bestrijding der t.b.c., de uit zending naar vacantiekolonies en het bu reau voor beroepskeuze. Maar het genees kundig schooltoezicht is ook in het belang van het onderwijs in het algemeen. In di' verband wijst spr. ook op het achterlijke, zwakzinnige kind, waarbij selectie door den schoolarts voor een geregelden voort gang van het onderwijs groote diensten kan bewijzen, maar eveneens voor het zwakzinnige kind een toestand kan ont staan, die ook het onderwijs aan hem meer tot zijn recht zal doen komen. Spr meent dan ook, dat de dienst van school artsen voor den algemeenen gezondheids toestand in ons land van belang is en het dan ook van niet te schatten waarde zou zijn, indien heel de schoolgaande jeugd van kleuterscholen en lagere scholen aan een stelselmatig geneeskundig toezicht werd onderworpen. Ieder, die het groote volksbelang hiervan inziet, zou spr. willen vragen: help mede, ook voor Zeeland, het zoover te brengen. De derde spreker namens de commis sie, de lieer Dr A. P. S m i t. gchoolarts te Vlissingen, wees ook zijnerzijds op het groote nut van een systematisch en geregeld onderzoek der schoolkinderen. Spreker wees er op, dat dit gaat zonder dwang, omdat de ouders eerst toestem ming moeten geven. Van de onderzochte kinderen hebben er 10 pCt. afwijkingen aan de oogen, soms maar aan een der oogen en dat geeft gevaar voor scheel worden. Het is in van groot belang, dal de kinderen 3maal onderzocht worden, gedurende den tijd, dat zij school gaan. Doofheid komt veelal voor uit aandoe ningen van den neusamandel en kan door den keel-, neus-v en oorarts verbeterd worden. Haarziekten zijn dikwijls besmet telijk en daarom is tijdig ontdekken er van, van groot belang. In 1920 vond spr. te Vlissingen 20 kinderen piet favus, nu slechts 3 meer, en er zijn jaren geweest van 1. Afwijkingen door Engelscbe ziekte komen bij 75 pCt. der Vlissing- sclie jeugd voor. De uitzending van kin deren moet z.i. over den schoolarts gaan, die alleen kan het geschikte materiaal aanwijzen. De schoolarts neemt ook een zeer voorname plaats in bij de bestrijding der t.b.c., zij kunnen kinderen via den huisarts naar het Consultatiebureau toe krijgen. Bij 15 pCt. der kinderen zijn posi tieve nerveuse storingen geconstateerd. Men rekent in het algemeen dat er_ per 1000 inwoners een achterlijk kind is, De heer Dr J. Wallien, daarna het woord nemende, wilde kort zijn en stelde voor namelijk twee vragen en wel ten eerste heeft de overheid de plicht schoolartsen in het leven te roepen, en ten tweede heeft zij het recht daartoe. Menigeen zal het wel licht willen lomkeeren, maar spr. zegt er is ee-n gevaar door het naar school gaan en dan is het ook noodzakelijk, dat de kinderen voor die gevaren worden be hoed, waarbij men niet vergeten moet, dat er leerplicht is. Als de overheid het recht heeft de ouders te verplichten hun kind naar school te zenden, dan hebben de ouders ook het recht, te vorderen, dat hun kinderen tegen de gevaren van ,de school of van anclere kinderen worden beschermd. Spr. wijst er op, dat alle poli tieke p-artijen wel iets over de bevordering van den gezondheidstoestand in hun pro gramma hebben slaan, en daaronder be hoort dan toch zeker het schoolartsen- instituut. Ten opzichte van het recht van de overheid zou kunnen worden gevraagd of de overheid niet te veel in de plaats treedt van de ouders. Zeker zijn bet ia de eerste plaats de ouders, die moeten zorgen voor een goede opvoeding en voor bescherming der kinderen tegen kwalen en kwaaltjes. Maar als men zich daarop uitsluitend houdt, dan mag ook de over heid geen leerplicht invoeren. Maar nu de overheid scholen opricht of ze al thans subsidieert moet ook het school toezicht de ouders in hun andere plichten te hulp komen. Ten slotte nam Dr Staverman nogmaals het woord om de vraag te beantwoorden hoe in Zeeland het instituut Tot stand zal zijn te brengen. Het is eenige jaren geleden aan Volks onderwijs mislukt, Ged. Staten voor dit instituut te winnen. Thans hebben andere provincies het wel w,at.groot opgezet en daarom stelt spr. voor, dat Zeeland het nu eens andersom doet en in het klein begint bijv. met één schoolarts al is dit zeker geen ideale oplossing. Dit zou zijn oen verdeeling van de provincie in vier districten met totaal G schoolartsen. Maar dit zal afstuiten voor- loopig op do kosten en laat daarom het Groene Kruis er een aanstellen voor do gemeenten, die van het instituut gebruik: wenschen te maken. Een jong medicus, die veel lijd en wprk aan geven, zal nuttigen arbeid daarbij kunnen vinden. De gemeenten kunnen wel iets per in woner afstaan en de provincie de rest bijpassen. En als het instituut gegroeid is in de provincie, dan kan het Groene Kruis haar taak ten deze aan het Prov. Bestuur overdragen. Men zal dan ook eerst aan de Provincie moeten vragen, welk percentage zjj aan de gemeenten wil vergoeden. Het Groene Kruis zelf kan geen geld beschikbaar stellen, maar geeft toch reeds groolen steun door haar verpleegsters be schikbaar te stellen voor hulp. Spr. meent dat als .er 2000 kinderen bij betrokken kunnen worden, men lot aanstelling zou kunnen komen, van een schoolarts-, waar bij dan later -een tweede kan komen. Van den eersten zal „groote toewijding worden gevergd, d-ie alleen geëvenaard wordt door liet belang van de zaak zelve. De kosten zullen 25 cent per inwoner voor de ge meenten kunnen zijn. Men moet begin nen de raadsleden en nog meer de ge meentenaren met ideëele en materiëele motieven trachten te overtuigen. Hiermede waren de inleidingen der commissie-leden ten einde. De heer Dr Orbaan bracht namens de afd-eeling Walcheren van de Mij tot Be vordering der Geneeskunst, namens de Prov. Vereen. lot bestrijding der t.b.c. en namen-s de druk bezochte vergadering van oud-ercommissie.s, schoolbesturen en tal rijke belangstellenden 'in Juni j.l. te Mid delburg gehouden, dank voor het ijveren voor deze zaak. Op een vijftal vragen van den lieer van Oost, voorzitter der afdeeling St. Maar tensdijk, antwoordde ttr Staverman, dat als. men bijv. het onderzoek van 360 kipderen in een gemeente opdraagt aan een plaatselijken arts men toch zeker 180 maal f 3 per jaar moet betalen of f 540, maar als zulk een gemeente, voor haar vermoedelijk 2400 inwoners 25 cent per betaalt, js zij f 600 hij een gezamenlijken schoolarts kwijt, doch heeft dan iemand, die er zich geheel -aan wijdt. Ton slotte zou het wel mogelijk zijn, dat de ge meente-arts toezicht lioudt, maar de vraag is, of hij er den lijd voor heeft. Het is juist een voordeel, dat de schoolarts de kind-eren niet kent, en dus moet onder zo-eken, maar een huisarts te gauw denkt, o, dat is -een gezond gezin en dat kind is wel goed. De burgemeester van Goes, de heer Ha- jpnius, acht de voorstelling van den lieer de Baare wel wat somber en wijst er op, dat het dikwijls moeilijk is met naburige gemeenten samen te werken; men onder vond dit hij de waterleiding en nu ook weer bij de electrificatie. De heer dr Staverman zegt, dat de sa menwerking er kan komen als de gemeen ten die willen, zich aanmelden, wat hij bijv. zeker verwacht van Zoutelande. De heer ds P. J. Steinz uit Goes, inspec teur van Christelijk Volksonderwijs, be tuigde zijn sympathie met het streven en wees o.a. op de groote wenschelijkheid. vooral ook het bewaarschoolonderwijs er bij te betrekken. Hierbij vond dr Puto ge legenheid er op te wijzen, dat art. 7 van de L. O.-wet ook toezicht op de bewaar scholen voorschrijft. De burgemeester van Rilland-Bath, de heer Schwartz, verklaarde zich tegen hel schüolartseninstituut, zooals hij ook tegen den leerplicht is, maar wees er bovendien op, dat maar steeds meer offers van de gemeenten worden gevraagd en de herzie ning van de verhouding tusschen rijk en gemeenten juist vermindering van belas ting eischt. Do heer Wallien bestreed de bezwaren van den heer Schwartz. Na nog een paar opmerkingen werd be sloten, dat het bestuur van het Groene Kruis en de Commissie verdere stappen zullen doen om tot aanstelling althans van een schoolarts voor Zeeland te komen. Hiertegen verklaarde de afgevaardigde van 's-Gravenpolder alleen bezwaar te hebben. Kautoriöïrechf te MiddeSburs. Ziting van 16 Nov. 1927. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Als bestuurder van een motorrijtuig niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij het tegenkomen van oen voertuig: 11. U. E. v. II. te Middelburg, f25 b. s. 25 d. h.; in de gemeente Koudekerke op de duinen met speelkaarten spelen om geld, terwijl nog geen twee jaar zijn verloopen sedert eene vroegere schuldigverklaring aan eenig strafbaar feit onherroepelijk is geworden: C. A. v. L. te Vlissingen f 15 ih. s. 1 mnd. tuchtschool, L. J. v. D. en J. ;v. D., bei-den te Vlissingen, ieder f 10 b. s. 1 mnd. tucht school; met een motorrijtuig daarmede rijden op zoodanige wijze en met zoo danige snelheid, dat do veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: F. S. te Rotterdam f20 b. s. 20 d. li.; vee laten grazen in de duinen: A. J. te Biggekerke, 2 maal 1 maand voorwaarde lijk niet een proeftijd van twee jaar; niet beletten dat hond wild opspoort: P. H. te Westkapelle, vrijspraak; arbeid laten verrichten door leerplichtig kind: W. den H. te Oostkapelle f 25 b. s. 25 d. li.; met oen voeyluig een tram welke op openbare wegen is aangelegd in zijn loop belemme ren: P. de K. te Oostkapelle f 15 b. s. 15 d. h.; nachtrumoer verwekken: W. Th. te O.- en W.-Souburg f 15 b. s. 30 d. h.; idem: J. P. A., C. W. S., D. S„ J. V., allen te Middelburg, ieder f 15 b. s. 30 d. h.; in staat van dronkenschap verkce re n en eens anders, veiligheid bedreigen:: W. Th. te O.- en Wl-Souburg, 6 d. h. te Vlissingen publiek in een winkel heb ben tusschen 8 uur n.m. en 5 uur v.m. J. J. M. te Vlissingen f 10 b. s. 10 d. li.; te Vlissingen een winkel voor liet publiek geopend hebben tusschen 8 uur n.m. cn 5 uur v.m.: V. M. E. D. f5 b. s. 5 d. h.; een dier noodeloos arbeid doen verrich ten op pijnlijke wijzeW. II. te Middelburg f25 b. s. 25 d. h.; rijden met een voertuig zonder licht: A. K. te N.- en St.-Joosland f3 b. s. 1 week tuchtschool, J. W. te Oostkapelle f 3 b. s. 3 d. h.te Middelburg wateren buiten de bakke-n: J. V. te Middel burg f3 b. s. 6 d. h.dronkenschap: F. H. C. te Ipswich (Engeland) en J. B. te Chattam (Engeland), ieder f 15 b. s. 15 d. h.; niet zorgen dat op zijn last op den openbaren weg geplaats-te voorwerpen, behoorlijk verlicht zijn: A. de K. te N.- en St. Joos-land f 1 b. s. 1 d. h. -j- f 3 b. s. 3 d. h., P. le G. te N.- en St. Joos- land f5 b. s. 5 d. li.; overtreding art. 59 al. 1 van liet Motor- en Rijwielraglement: J. C. M. te Ritthem f 3 b. s. 1 week tucht school, A. J. P. C. G. te Middelburg f3 b. s. 3 d. h.; in de gemeente Middel burg in een localiteit, als genoemd in art 81 der politieverordening, na sluiting aan wezig blijven: A. J. te Meliskerke f 15 b. s. 15 d. h.; overtreding ijikwet: A. C. tie K. te Middelburg 2 maal f 2 b-. s. 2 maal 2 d. li., verbeurdverklaring der inbeslag genomen maten; als bestuurder van oen motorrijtuig niet met de hoorn een signaal geven wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert: II. J. v. W. te Vlissingen f 10 b. s. 10 d. h.; trekdier onbeheerd laten staan: A. L. C. te ().- en W.-Souburg f 5 b. s-, 5 d. h. Geheime distilleerder ij-. Voor de rechtbank te Breda stond te recht de- arbeider Abr. H. uit Scherpenisse, beschuldigd op 1 Augustus j.l. in zijn waschhok en op zolder een geheel vol ledig distilleertoestel te hebben gehad. Een viertal kommiezen waren op dien dag naar de woning van verdachte ge gaan. Zij hadden reeds lang eenig ver moeden, dat bij verdachte een complete installatie stond voor bereiding van ge distilleerd. Bij een huiszoeking vonden zij een complete distilleorin-stallatie. De verdachte zeide, dat hij niet thuis was toen de kommiezen bij- hem thuis kwamen. Van een distilleertoestel wist hij niets af. 's Morgens had een Belg dit toestel bij hem thuisgebracht, zonder dat hij zulks wist. Toen de president vroeg hoe het kwam dat het toestel opgesteld stond in verschillende vertrekken, antwoordde verdachte dat zulks de Belg had ge daan. Een van d-e kommiezen verklaarde, dat in Februari dezelfde ketel reeds in het waschhok lag. Ook kon dezelfde kom mies vijf personen noemen, die van ver dachte gedistilleerd hadden gekocht. De rijksadvocaat wees er op, dat vol komen was komen vast te staan dat ver dachte een overtreding had gepleegd. Volgens spr. stond verdachte te liegen dat hij „groen" zag. Nog eenzelfde zaak li-gt gereed, want in September j.l. had verdachte wederom eenzelfde geheime dis tilleerderij. Spr. hoopte, dat de Recht bank met dezen verdachte geen conside ratie zou gebruiken. Spr. vroeg gevange nisstraf wegens het onbevoegd voorhan den hebben van gedistilleerd, zoo ook voor het in voorraad hebben van een distil leertoestel, niet gedekt door documen ten. De officier van justitie eischte voor sub één 4 maanden gevangenistraf en voor sub twee 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De verduistering te Kat- w ij k. Vrijdagmiddag is de heer P., kerk voogd te Katwijk a. d. Rijn, verdacht van verduistering ten nadeele van de kerk. door een inspecteur van politie te Rotter dam aangehouden. Op liet bureau legde hij een volledige bekentenis af en verklaar de de gelden in zijn zaak, die den laatsten tijd minder goed scheen te gaan, gebruikt te hebben. Ook is het faillissement van P. uitge sproken, zoodat het vermoeden dat de za ken niet goed gingen, bewaarheid werd. Met twee broeders drijft P. een haring- handel op België, waarbij in den laatsteu lijd pok hot artikel kaas was gevoegd. Zij varen met twee groote motorschuiten ge regeld op België. Er gingen wel geruchten dat de firma minder goede zaken deed, doch daaraan werd weinig geloof gehecli' tot er de laatste dagen sprake was van een faillietverklaring. De president-kerkvoogd stelde met de kerkvoogden een onderzoek in, waarbij bleek, dat P. verschillende ef feeten hij de Nationale en andere banken had verpand en de kas zoo goed als leeg was. Daar P. niet in staat was het geld dat hij voor de effecten had ontvangen aan te zuiveren, deden kerkvoogden aan gifte. Delfts c li student vermist Sedert eenige dagen wordt Vermist de 21. jarige PI. S., student te Delft, woonachtig te 's-Gravenhage. Hij vertoefde den laat sten lijd te Leiden. Van daar schreef hij aan zijn ouders, dat hij niet verder wenschte te studeeren. Daarna heeft hij niets meer van zich laten hooren. De jon geling is tevergeefs gezocht. D e droge Wadden. Tengevolge van den harden O. wind en den lagen wa terstand op de Wadden is Ameland reeds eenige dagen geïsoleerd. Het voorgenomen bezoek van Minister Kan voor de offici- eele toewijzing van den nieuwen kabel in het riiilverkavelingsgebied te Hollumer- mieden (de eerste ruilverkaveling op wet tigen grondslag) kon om deze reden niet doorgaan. Beide veerbooten Waddenzee en Ameland zijn op de wadden vastgeloopen. De onbewaakte overwegen. Op den onbewaaktcn overweg aan den üordtschenstraatweg te Emmen, is door een trein de met paard bespannen wagen van den melkrijker R. aangereden, liet paard werd door de locomotief meege sleurd en vermorzeld. Doordat de wagen achter 'de hekken van den overweg' vast raakte, bleef de voerman, een 16-jarigo jongen, gespaard. A u t o Ji u s in een sloot g e r e- den. Te Princenhage is een autobus, waarin een aantal meisjes van de Kunst zijdefabriek le Breda naar huis werd ver voerd, in een sloot gereden. Verschillende meisjes werden min of meer ernstig ver wond, meest door glasscherven. De bus vloog, toen de inzittenden bevrijd waren, in 'brand en is grootendeels vernield. Overrijden voor 3 kwart jes. Te Delft werd de zwerver O. uit Den Haag, die plotseling den weg overstak, zonder zich te overtuigen of geen rijver- keer naderde, aangereden door een motor rijder. O. krabbelde overeind en zag er, in verband met den natten toestand van den weg, ontoonbaar uit. De medelijdende motorbestuurder gaf hem 3 kwartjes voor den schrik. Een agent van politie die ter plaatse kwam en hem vroeg of hij zich had be zeerd, kreeg ten antwoord: „Niks meneer, voor 3 kwartjes kunnen ze me net zoo dik wijls overrijden als ze wille". - De Venlosche holbewoner. De 56-jarige M. V., die naar dezer dagen is gebleken, in de nabijheid van Venlo in een hol verbleef, is door den Politierechtei te Roermond veroordeeld tot drie jaar op zending naar Veenhuizen. Een Groningse h griezel verhaal. Ook Groningen heeft thans een eigen griezelverhaal, 't Vreemde geval heeft zich n.l. afgespeeld üi het huis van wijlen notaris Sanders in de Stations straat. In dat huis woont op het oogenblik nog een dienstbode, die dezer dagen 'n vrien din bij zich te logeeren had. Des nachts nu, nadat de meisjes zich ter ruste had den hegeven, begon plotseling in het groo te, verlaten huis een bel te luiden. Niet de huisschel dat zou immers niet geheim zinnig zijn geweest doch een hel binnen in het huis. Men moet toegeven, dat dit inderdaad heel vreemd was. Bovenal, om dat er gebeld werd vanuit de slaapkamer van den overleden heer des huizes! Geen wonder, dat de heide meisjes doodelijk verschrikt ontwaakten. Zij had den het zich niet verbeeld, want nog steeds rinkelde 'in haar kamer het electrisch bel letje, dat deze kamer verbindt met de slaapkamer van wijlen den notaris. Licht maken was natuurlijk de eerste gedachte van de meisjes. Maar tevergeefs werd het knopje van het electrisch licht omgedraaid! Het bleef donker. En nog steeds rinkelde in haar kamer de schel. Ondanks het geheimzinnige en vreemde van liet geval begaven de beide meisjes zich naar beneden naai' de slaapkamer, waar de hel in beweging werd gebracht. Zij openden de deur en bemerkten, dat in het vertrek een brandlucht hing. Het hout aan het hoofdeinde van het ledikant smeulde! Zij snelden onmiddellijk naar de tele foon en waarschuwden de brandweer, die het onbeduidende brandje doofde. Wat. was de oorzaak van deze vreemde geschiedenis? Wie had de bel in beweging gebracht, waardoor wilde bet licht niet branden en lioe was liet bed van den over leden notaris in brand geraakt? Boven het bed van den notaris hingen twee draden. De eene was een trekkei voor hei aansteken van het electriscko licht en de andere een draad voor de elec- trische bel. Nu waren beide leidingen van oen verouderde constructie. Het gevolg is geweest, dat het koper van de draden dooi de isolatie heen, in contact is gekomen. Het resultaat daarvan was kortsluiting, liet luiden van de bel, bet uitgaan van bet licht en het in brand geraken van het bed. Men ziet, de oplossing was heel eenvou dig. Maar dat neemt niet weg, dat het geval voor de beide betrokken meisjes griezelig was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6