No. 44 Maandag 21 November 1927 42e Jaargang Hendriks© k Co's Bank EERSTE~BLAD. Binnenland it de Frovineie. Buitenland!. Alle Bank-, Effecten- en Assuranfiezaken Safe-Deposit. M itummsr bestaat uit 2 blade;:. Beestenmarkt 8 - GOES - Telefoon 249 (2 lijnen). D i recte u r- H oof dredacte ur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Religieus Socialisme. Soms schijnt het, .alsof er in de S. D'. A.P. oen tegenstelling aan 'topkomen is. Naast de vrijdenkers als Frank van der Goes 'en .anderen die de Sociaal-democra tische beginselen willen handhaven, en van geen godsdienst willen weten, fttaain de religieus-socialisten, die ook voor de religie een plaats willen inruimen. Eenigen tijd geleden werd zelfs gelijk men weet een' Congres voor het religieus socialisme gehouden. Sommige sociaal-democraten toonden zich daarover ontstemd. Zij moeten niets hebban van de indringing van. een reli gieus beginsel in de sociaal-democratische beweging. Die redactie van „Het Volk" echter maakte ge,en bezwaar en zag in dit con gres zelfs een propagandistisch voordeel, omdat nu voortaan niet meer beweerd kan worden, dat Socialisme en Christendom niet vereenigbaar zijn. In denzelfden geest oordeelt ook jffof. Bonger. Hoewel zelf vrijdenker,. verheug! hij zich toch over het succes van bedoeld congres, omdat nu gebleken is, dat er nog tal van Christenen zijn, die tegelijk over tuigde sociaal-democraten zijn, waaruit dus volgt, dat niets den Christenen in den wieg staat, zich te scharen, onder heit roode vaandel. V.ooral voor het platteland wordt hiervan bij de propaganda gebruik ge maakt. Men begrijpt zeer goed, dat men daar met de anti-christelijke soc.-democratische beginselen niet veel kan bereiken.. Daarom verzuimt men nooit er denaia- drulc op te leggen, dat ook tal van pre dikanten tot de S.D.A.P. behooren, ter wijl ook bij voorkeur met uitspraken van dergelijke predikanten wordt gewerkt. Het is daarom noodig, hier goed te onderscheiden en er vooral op te let ten, wat in deze kringen onder religie wordt verstaan. Dat begrip blijkt z,eer ruim te zijn. Zoo vestigt b.v. een der socialistische predikanten er de aandacht op, dat re ligie nog niet noodzakelijk veronderstelt het gelo o f in e en perso onlij k G od. Wie hebben Her dus te doen het kan niet genoeg worden herhaald met een „religie" die met het Clnistendom! niiets, maar dan ook niets gemeen heeft, met een eigenwillige godsdienst zonder eenige waarde. Wervelstorm boven Washington. Een storm, die op sommige plaatsen cy cloonkracht kreeg, terwijl hij over de Oos telijke staten der Unie trok, heeft aan ten minste dertien menschen het leven gekost en liet op zijn pad een aantal steden ach ter die materieel zwaar geteisterd waren. De haan van de cycloon strekte zich uit van Washington tot aan de Canadeesche grens en werd gemeld van Chicago tot New York. De hevige winden en de zware regens hebben een schade teweeggebracht, van millioenen dollars. Voorts worden de Nieuw-Engeland-sta- ten met nieuwe overstroomingen bedreigd. In den staat New York en in sommige gedeelten van Pennsylvanië woedde de storm met ongekende hevigheid. New York (stad) kwam er met betrek kelijk geringe schade af, ofschoon de zwa re regens nogal stremming brachten in het verkeer. Straatcngeiukken te Londen. In de maanden Juli, Augustus en Sep tember zijn te Londen 269 menschen bij straatongelukken gedood. Dit totaal dat 175 voetgangers omvat, was 8 hooger dan in het voorafgaande kwartaal. Dit on danks het feit, dat het totale aantal onge lukken 28,806, met 1172 onder het voor gaande cijfer bleef. Het grootste aantal voetgangers, 63, kwam om, doordat zij de straat overstaken zonder voldoende uit te kijken. Voor 28 anderen was aarzeling noodlottig en evenveel vonden den dood, door tusschen, vóór of achter een tram of bus te willen passeeren. Ingenieurs die arbeider worden. Ook Denemarken lijdt onder een over productie van de hoogesehool. Er loopen een paar honderd ingenieurs rond, die geen werkkring kunnen vinden. In arren moede heeft thans een 50-tal zich als ge woon arbeider in groote ondernemingen laten aannemen. Er is daartoe een speci ale overeenkomst noodig geweest met de vakorganisatie der'arbeiders, welke 'hare toestemming tot de aanstelling der in genieurs gegeven heeft mits zij niet voor ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.-h Losse nummersf I.M Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 3# ct. Bij abonnement belangrijke korting lager loon (sic!) clan de arbeiders zelve werken, lid worden van de vakvereeniging en de daaruit voortvloeiende verplichtin gen op zich nemen. De Vereeniging van Ingenieurs heeft zich verantwoordelijk ge steld, dat zij deze verplichtingen zullen nakomen. Uit Rusland. Ter gelegenheid van de jubileumfeesten zijn de voorwaarden voor de toetreding tot de C. P. aanzienlijk verlicht. Dientengevol ge hebben zich thans 30.000 personen voor liet lidmaatschap aangemeld. De oppositie der Russische communis tische partij is, naar uit Moskou wordt ge meld, van plan, binnenkort een congres in het buitenland te houden. Volgens een inededeeling van de centra le commissie der Russische communisti sche partij zijn na de uitsluiting' van Trotzki en Zinovieff nog 350 leden uit de partij gestoolen. Vliegers terecht. De laatste berichten luiden dat Mac In- tosli en Hinckler, de vermiste Engelsche Indië-vliegers, in Polen zijn geland en me! den trein uit Lemberg zijn vertrokken, op de terugreis naar Londen. Het toestel is zoo verhavend, dat het ter plaatse niet hersteld kon worden. De vliegers hebben het onder de hoede van de militaire over heid achtergelaten. t. Rare toestanden. Een belastingbetaler te Parijs bad on langs meeningsverschil met een inspecteur van belasting over het 'bedrag van zijn aanslag, dat, meende hij, te boog was. Toen schriftelijk beklag er over niet hielp, trachtte de te hoog aangeslagene met een bezoek aan den inspecteur zijn doel te be reiken, zonder succes echter. Wat deed hij toen? Gustave Tery vertelt in „Oeuvre", dat een vriend den gedupeerde aanraadde naar een adviseur voor belastingzaken te gaan, die zijn kantoor dicht bij het station had, en voor menigen belastingbetaler ver mindering van belasting had bereikt. Deze raad werd opgevolgd. Maar groot was de verbazing' van den bezoeker, toen hij in het kantoor van den adviseur toegelaten, bemerkte dat zijn adviseur niemand an ders was dan de inspecteur, die geweigerd had om aan zijn verzoek tot vermindering van den aanslag gevolg' te geven! Tery voegt er tot verklaring aan toe, dat de belastinginspecteurs door den Staat zoo slecht betaald worden, dat zij gedwongen zijn om in bun vrijen tijd een bijverdienste te verkrijgen. En dat zij die verdienste ver krijgen door den belastingbetaler de mid delen aan de liand te doen om die bepalin gen te ontduiken, die zij in hun functie van controleur juist moeten bandhaven! Pracht en praal. Woensdag j.l. is mejuffrouw Mellon, dochter van den Amerikaanschen secreta ris van de schatkist, die als een van de rijkste mannen van de wereld doorgaat, in het huwelijk getreden met den heer Scaïfe, een lid van een uiterst rijke familie te Pittsburg. Bij deze bruiloft is een pracht en een praal tentoongesteld, welke alle records in de Vereenigde Staten gebroken heeft, en welke wij in Europa slechts hij vorstelijke huwelijken zien. Na een eenvoudige kerkelijke plechtig heid kwam het jonge paar met meer dan 1000 gasten in een apart opgericht pavil joen op Mellons landgoed bijeen. Kosten van het paviljoen: f50.000. In bet midden was een balzaal inge richt, van waaruit de gasten door ramen met hooge bogen een sprookjesland van tropische tuinen, dat door een kunstmaan schitterend verlicht werd, konden bewon deren. Het plafond ran de balzaal was een hoo ge koepel op gedraaide gouden pilaren rustend. Elke pilaar droeg een groote lamp, terwijl aan de wanden enorme elec- trische kandelaars waren aangebracht. Buiten in het sprookjesland waren dui zenden lichten zóó gesteld, dat af en toe wolken langs den hemel schenen te drij ven. Men schat de waarde van de bruidsge schenken op f 250.000. De misdaad in Amerika. Het Amerikaansche departement van Justitie heeft dezer dagen een statistiek het licht doen zien, welke de berichten, die van tijd tot tijd uit Amerika tot ons komen en melding maken van een onrustbarende toenemende criminaliteit, op bijna ontstel lende wijze bevestigt. Uit deze statistiek blijkt dat aan het eind van het laatste be lastingjaar 18.788 personen in bondsge- vangenissen zaten tegen 8927 in 1918, het geen neerkomt op een vermeerdering van 110 pet. in de laatste negen jaar, terwijl de bevolking slechts met nog geen 20 pet. is vermeerderd. Het grootste deel van hen, die de laatste jaren de gevangenissen heb ben bevolkt, zijn overtreders van de drank wet en de wet op de narcotische middelen. De meest treffende vermeerdering vormen de overtredingen van laatstgenoemde wet: bet aantal veroordeelden te dezer zake steeg van 299 in 1918 tot 2116 in 1927, het grootste aantal personen, dat ooit in do Bondsgevangenissen werd opgesloten we gens schending van een Bondswet. We gens overtreding' van de drankwet zaten in 1927 2040 personen in de gevangenissen, doch daar deze wet in 1918 nog niet be stond, is het niet mogelijk hiervoor verge lijkende cijfers te geven. Overtredingen van een andere, nog niet zoo lang geleden aangenomen wet, de wet op het stelen van automobielen, komen nummer drie met 789 gevangenen. Naderende crisis? De geruchten over een aanstaande re- geeringscrisis in België vinden meer en meer ingang in parlementaire kringen. De socialistische ministers behalve Van- dervelde, die, afwezig is, 'kwamen bijeen ter beraadslaging over den toestand in ver hand met den vandaag te houden kabinets raad. Heg men in Stockholm bouwt. Uit Stockholm wordt gemeld: Blijkens een dezer dagen verschenen verslag hebben de coöperatieve bouwveree- nigingen in Stockholm thans een zoodani- gen omvang, dat op iedere 10 inwoners van Stockholm een lid van een houwver- eeniging is. Ten gevolge van het tekort aan woningen gedurende den oorlog hebben de huurders coöperatieve vereenigingen ge vormd en hun eigen huizen gebouwd. Er zijn thans 700 coöperatieve vereenigingen met totaal 50.000 leden en een huizenbezit van ruim 300.000.000 kronen. Het huwelijk van Prinses Victoria. In zeer eenvoudigen vorm is Zaterdag het burgerhuwelijk tusschen prinses Vic toria van Schaumburg-Lippe (zuster van den ex-keizer) en den Rus Zubkow in het raadhuis van Bonn voltrokken. Wolff seint, dat het kerkelijk huwelijk op 21 of op 23 November te Bonn zal vol trokken worden. Korte berichten. Te Lissabon is een aanslag gepleegd op een Portugeesch kolonel, die als de krachtigste steun voor het tegenwoordige regime geldt. Verschillende personen, die echter in de duisternis konden ontkomen, wachtten 'hem in de buurt van zijn woning op en losten revolverschoten op hem, waardoor hij echter slechts licht gewond werd. De politie te Konstantinopel zet het onderzoek voort naar het communistisch complot, dat 2 maanden geleden is ontdekt onder het personeel van de tabaksfabrie ken. Zij legde de hand op belangrijke do cumenten en arresteerde een 20-tal op ruiers. De arrestaties en verhooren wor den voortgezet. Het geboortegetal in Engeland en Wales heeft in de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn laagste stand (17,2 per duizend levenden) bereikt. Voor de eerste maal is het gebleven beneden de buitenge woon lage geboortegetallen in den oorlogs tijd. Daarom kan, naar de Times opmerkt, de opvatting dat het lage „oorlogsgeboor- tegetal" een zuiver tijdelijk verschijnsel was, niet meer gehandhaafd worden. Het geboortegetal is thans de helft van wat bet 40 jaar geleden was. De bedreigde klompen-industrie. De minister van Arbeid heeft Volgens, de „Zw. Ct." aan da burgemeesters; van onderscheidene plattelandsgemeenten; ver zocht hem een opgaaf te verstrekken van bet aantal 'populieren in hun gemeente, alsmede den stand van den aanplant en de opruiming van die boomsoort. Dit ver zoek houdt verband met een bijl den mi nister ingekomen klacht over den uitvoer van populierenhout, waardoor de klompen industrie zou worden bedreigd in haar bestaan. Het „Comité in de bedreigde klompen industrie" heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, Waarin het co mité er op wijst, dat de toestand, waarin de klompenindustrie zich sinds eenige ja ren bevindt, van dien aard' is, dat her haaldelijk aan de overheid om maatregelen is verzocht, die er toe zouden kunnen leiden, dat den beoefenaren eenige be staanszekerheid zou gewaarborgd zijn. Het gaat niet alleen over den invoer van klompen, maar ook over den uitvoer vair hout, dat voor de klompen wordt gebezigd. De klompenmakers - of anderen uit België koopen hier het klompenhout op en komen met de klaargemaakte klonV pen op de markt, tegen een prijs waar voor ze hier niet te leveren' zijn. De invoer van het goedkoope product is van dien aard, dat daaraan paal en perk dient gesteld te worden. Bedroeg ,d© invoer van 1910 tot 1913 gemiddeld 2711 ton por jaar, in 1923 tot .'1926 werd gemiddeld 3989 ton inge voerd1. De .uitvoer bedroeg van 1910 tot 1913 gemiddeld 577 ton per jaar, in' 1923 tot 1926 (werd! gemiddeld 230 ton per jaar uitgevoerd, i De (invoer .steeg met bijna' 40 pet.; de uitvoer (daalde met ruim 60 pet. In de maanden ivan Januari tot en met Septem ber fvan dit jaar bedroeg do invoer 2720 ton'. De (uitvoer bedroeg in diezelfde maan den (229 ton. Ook uit deze cijfers moge blijken, dat, alhoewel de uitvoercijfers voor dit jaar waarschijnlijk iets gunstiger zijn, de in- voercijfers weinig perspectief bieden op eenige opleving va'n het bedrijf. Bij dezen zeer slechten toestand komt zich nog de steeds stijgende uitvoer van hout voegen. In de eerste 8 maanden van dit jaar word 27,063 ton uitgevoerd, in dezelfde maanden van 1926 bedroeg de uitvoer 27,262 ton, in dezelfde maanden van 1925 was dit 21,051 ton en in dezelfde maan den van 1924 was dit 5202 ton. Do Jaatste jaren dus een constant hooge uitvoer, vergeleken met 1924, toen do Belgische klompenmakers het klompen hout nog niet kwamen wegkoopen. Het is dus begrijpelijk, dat het den klompenmakers pijnlijk aandoet, dat liet hout in veel te groote massa wordt uit gevoerd, zonder eenige beperking, en van datzelfde hout de bewerkte klompen wor den ingevoerd tegen den prijs zooals bo- vengenoeAul. Met deze korte' uiteenzetting beoogt het comité, een beeld, te geven van den zeer précairen toestand, waarin de klompen industrie verkeert en tevens de Kamer te verzoeken het initiatief te namen tot het voorstellen en zoo mogelijk doen aan nemen van maatregelen, die inhouden be- perking van invoer van klompen of stop zetting van uitvoer van klompenhout. Wat dit eerst© betreft, meent het comité, dat maatregelen, zooals voorheen in het schoenenwetje waren neergelegd', zeer ze ker den onhoudbaxen toestand zouden helpen verlichten. W ij z i g i n g Landarbeid® r s w e t. In het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over liet wetsontwerp tot wijzi ging van de Landarbeiderswet, wordt o.m. de opmerking gemaakt, dat de belangrijke wijziging, door de Regeering' in' het ont werp aangebracht tijdens de behandeling in de Tweede Kamer, duidelijk doet zien, dat het regeeringsbeleid ten déze aan vast heid te kort is geschoten. Andere leden daarentegen juichten de houding der Regeering toe. Wijziging Rjadenwot. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer wordt gevraagd, of uit dit wets ontwerp mag worden 'afgeleid, dat de minister heit stelsel van' verkiezing, van1 leden! en plaatsvervangende leden vair de Raden' van Arbeid, zooals dat in de' Ra- dehwet is geregeld, niet juist acht. Zoo ja, ware het dan niet beter dit stelsel te wijzigen en b.v. met dei gevolgde en krachtens dit ontwerp' te volgen praktijk in! ovmeenStomiming te brengen? Kaneen! voorstel tot zoodanige wijzi ging spoedig worden' tegemoet gezien? Of acht do minister het beter daarmee te wachten tot een meer algemeiena her ziening; van de Radenwet aan de orde komt in! verband met de, zeker binnen kort te wachten, voorstellen tot unificatie der sociale verzekering? Schpjrdijn-visscheriji. In demi loop van de maiand November komen! ml de Zeeuwschie Strooimert vaak scholen Schardijn binnen', maar in geen geval eik jaar, want het gebeurt, dat ze de Zeeuwsche zeegaten goh'cel negeoren, zon der dat me*n daarvan de oorzalafc kent. Komt ze evenwel, danl valak in! zulke enorme! hoeveelheden', dat men er geen raad mee weet, vooral omdat ze in Zee- Iahd uitsluitend versch gebruikt worden. Do sehavdijn mag volstrekt niet verward worden met de Fransche sardine; daar dit c-ein ander vischjo is, dait in olie wordt ingemaakt. De schardijn is feitelijk de sprot, na verwant met do haring (Clupea harcugus) ert wetenschappelijk bekend als Clupea spratbus eh wordt, behalve in' Zee land en misschien in het Noorden in enkele visschersplaajtseu, alleen versch ge bruikt, maar overigens in! ons land als sprot in geroofcten. toestand verorberd. Eigenaardig is het, dat vooral hij mistig weer de schardijn haar! intrede doet in do Stroomen en sommige tijen wordt per vaartuig wel 500 tot 800 K.G. ge- vis-cht en' waar dan tal vain visschers die buiten hun eigen bedrijf in de na- jaarsmaanden visscheu, aan de campagne deelnemen, komen er zoo'n massa dat men er geen raad mee wclet. Goes. Op nitnoodiging van den Chr. Be sturenbond zal a!.s- Vrijdagavond in open- hare vergadering optreden ds A. de Vo-ogd1 van Vhssingen met het onderwerp: ,,De vrouw in het sociale leven", van welke lezing a.s. Woensdag nadere aankondiging per advertentie zal plaats hebben. Spreker en onderwerp rechtvaardigen zeker een! goede opkomst. Vooral onze vrouwen en meisjes mogen ditmaal niet thuis blijven. Vlisslngen. B. en W. doelen den raad mede, dat het in hurt voornemen ligt als plaatsvervanger vain! den secretaris, niet ingang vanj 1. Jan. a.s. aan te wijzen dhr A. de Beijl, hoofdcommies ter secre tarie. In verhand daarmede stellen zij voor hem na het hereiken van zijn jnaxi- mum salaris van f3700 op 1. Juni 1928 nog telkens om de twee' jaar flOO te verhoogen en dus te laten, klimmen tot een maximum van f 4000- Van den Alg'. Bond vain Politieperso neel is een verzoek ingekomen onr vakan tietoeslag voor het politiepersoneel. Het blijkt, dat het hoofdbestuur dit adres in zond zonder medeweten en zonder instem ming van het afdeelhigsbcstuur te VI is- smgen, hetwelk met een verzoek aan liet hoofdbestuur om het in te trekken, geen resultaat bereikte. Waar B. ere W|. litoven- diem vinden, dat er thans geen aanleiding bestaat aan personeel in dienst der ge meente zulk een toeslag te verleenen, ter wijl de financieel© gevolgen, hat verzoek ook niet voor in'williging vatbaar maken, stellen zij voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Kapelie. Vrijdagavond werd de 71-jarige vrouw van den' wagenmaker J. B- alhier in de nabijheid van do pastorie der Ned. Herr. Kerk aangereden door den motorrij der P. K. uit Kloetinge die zijni zuster mede op de duozitting had. Bewusteloos dn hevig bloedend werd de vrouw bij Dr PfeiffeT binnengedragen:. Na behandeling is de patiënte: na'ar haai' woning ver voerd. Ze is nog even' bij kennis geweest, oan vervolgens weder liet bewustzijn te verliezen. Naar men ons mededelelde hield de motorbestuurder, die er evenals dei duoberijdster zonder letsel afkwam, zich aap; de regels van den weg, had voldoende licht en stopte ook onmiddellijk. De vrouw is tot op vanmorgen nog niet tot bewustzijn gekomen. Men vreest het ergste. 's Gravenpolder. Vrijdagavond werd on der leiding van dhr L, Meeuwsen van 'sH. Abtskerke, een vergadering gehou den om te komen tot de oprichting van een geitenfokvereeinigirtg! Nadat dhr Ver- sluijs van Serooskerk© een lezing had!'ge houden over „Het nut van de oprich ting van een geitenfokveree'niging", werd besloten om tot de oprichting over te gaaln. D,e contributie werd vastgesteld op 50 cent per ja.ar en' het dekgeld op fl per geit. Tot en met 15 Dec. e-k. kan meirt zich als lid opgeven bij den heer M. Jacobussen en! is men vrij vah entree te betalen. Na 15 Dec. o.k. wordt eeW entrée betaald van f 1 per lid. Latere geitelrthouders en personen die zich later in de gemeente vestigen' zijn vrij van entree bij; de toetreding. Dhr M. Jacobus sen zal den vereenigingsbok houden. Souburg. Vrijdag had een algemeen© vergadering plaats der Chr. Wijkverple-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1